„De religiositeit komt keihard terug" "finals Godsdienst op een keerpunt INEENSTORTING VAN IDEOLOGIEËN LAAT LEEGTE NA Millennium Bedreigd Onstabiel Zwart supermodel heeft geen last van sterallures li Cosmetica Ceidóc Qowant ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 PAGINA 28 Meer dan één miljoen jongeren waren in de zomer naar Czesto- chowa afgereisd voor een grote jeugdontmoeting waarop ook de paus aanwezig was. U FOTO: AP AMSTERDAM - „De religiositeit komt keihard terug. Je ziet het bij popconcerten. Al die kruisjes bij Madonna, Michael Jackson en Prince; Johnny Rotten die in Para- diso opkomt met een enorm licht gevend kruis. Wij, voortkomend uit een sterk anti-religieuze cul tuur, denken dan dat hij de Kerk belachelijk maakt, dat al die pop sterren zich tegen de godsdienst af zetten. Maar stel nou eens dat ze het echt menen! Het is verbijste rend hoe lang je zoiets niet serieus blijft nemen". Dat zei Huub Schreurs, onder wiens lei ding het Amsterdamse centrum voor jeugdcultuur Paradiso wereldberoemd werd, onlangs in een interview met de Haagse Post. Uitspraken die typerend zijn voor een hele ontwikkeling die zich wereldwijd aftekent in de meest diverse, tegenstrijdige, verontrustende en bizarre verpakkingen. „Wij dachten in de jaren zestig en zeventig dat het leven, het ge luk van de mensen, wel te regelen was; wij hebben de oplosbaarheid van alle problemen tot mode gemaakt", zegt Schreurs in hetzelfde vraaggesprek. „Maar diep in mijn hart denk ik nu dat de mensen een veel groter probleem hebben dan met geld of positie is op te lossen. Wij zijn het raadsel van het le ven kwijt, woorden als troost en mede dogen hebben een negatieve klank gekre gen. Er is een crisis in de cultuur, er ge beuren te weinig mooie dingen. Een organisatie die lang voortbestaat als de katholieke kerk ontwikkelt morele tradi ties die ik mis in veel nieuwe moderne machtsstructuren". De terugkeer van de religiositeit, zij het voornamelijk in 'wilde' vormen. Ze wer den op een rijtje gezet door de Franse auteur Gilles Repel, die dit jaar op schudding verwekte met zijn boek 'La revanche de Dieu' (De Wraak van God). Hij ziet gelijklopende verschijnselen in de ontwikkelingen van alle godsdiensten. Zowel in het jodendom, het christendom en de islam als in het boeddhisme is sprake van „terugkeer naar de bronnen", van allerlei vormen van fundamentalis me en messianisme. In de Sovjetunie is de godsdienst na zeventig jaar buiten de wet te zijn gesteld, verrassend snel en zelfverzekerd teruggekeerd. In het boek 'Megatrends 2000' signale ren John Naisbitt en Patricia Aburdene gelijksoortige ontwikkelingen in de Vere nigde Staten. De generatie die in de ja ren zeventig de traditionele Kerken de rug toekeerde, vindt nu - met de kinde ren - in grote mate de weg terug. Toch zijn het niet in de eerste plaats de tradi tionele kerkgenootschappen die profite ren van de opmars van religiositeit, maar vooral de nieuwe religies en ge meenschappen, vaak in de New Age- sfeer. Het lijdt geen twijfel: de koorts van de religiositeit stijgt onder de magnetische invloed van het jaar 2000, het nieuwe millennium. Ook in het jaar 1000 waren er vergelijkbare fenomenen: de verwach ting van de komende eindtijd of van een Duizendjarig Rijk van vrede en beter le ven. Net als destijds hebben we indruk in een tijd van enorme verande ringen te leven, een stroomversnelling van de geschiedenis mee te maken. En wat gebeurt er met mensen als ze drei gen de kluts kwijt te raken en zich van wege al die veranderingen ontredderd voelen? Hun behoefte aan een geestelijke 'verankering' neemt toe. Naar iets die pers om hun leven op te funderen. Er zijn twee manieren om dit doel te be reiken. Enerzijds door strict persoonlijke religieuze ervaring, anderzijds door hun toevlucht te zoeken bij georganiseerde godsdiensten die een overzichtelijk ka der van zingeving, van normen en waar den verstrekken. Met als extreem voor beeld de Getuigen van Jehova, die een pasklaar antwoord geven op alle vragen. Er zijn natuurlijk ook mengvormen, zo als de nieuwe christelijke bewegingen die uitgaan van persoonlijke spirituele erva ring maar zich volop herkennen in de Kerk. Er zijn twee ontwikkelingen die maken dat religie volgens vele 'trendsetters' steeds belangrijker zal worden. Ze heb ben allebei te maken met de teloorgang van het vooruitgangsgeloof. Enerzijds op het vlak van de sociaal-politieke ideolo gieën, anderzijds op dat van de natuur wetenschappen. In de jaren zestig was de algemene hou ding nog dat de wetenschappelijke en technische vooruitgang steeds in stijgen de lijn ging en in staat zou zijn de pro blemen van de mensheid onder controle „Misschien demonstreert geen enkel an der verschijnsel de overgang van de mo derne naar postmoderne tijd zo duidelijk als de terugkeer van de godsdienst", al dus de bekende kritische theoloog Hans Küng in het recente boek „Godsdienst op een keerpunt" (uitg. Kok Agora). „Was immers de moderne tijd niet juist in dat opzicht modern, dat zij gods dienst kritisch ontmaskerde, wegduwde en buiten spel zette? Godsdienst was voorbij en achterhaald. Meer dan de 'dood van God', die Nietzsches dwaze mens ons verkondigde, dreigt het einde van de dwaze mens zelf'. Küng meent dat de godsdienst tegen alle theorieën over privatisering ervan in nu meer dan ooit weer aanwezig is in cul tuur en subcultuur, in kleine kring en in grote politiek-godsdienstige bewegingen. „Een neergang van de moderne ideolo gieën en tegelijkertijd een weer opleven van de godsdienst is onmiskenbaar in onze tijd". Küng situeert deze hele ontwikkeling in de kentering van een tijdperk, een ver andering in het hele wereldbeeld. Een andere manier van kijken, voelen, han delen tegenover de maatschappij, de we reld, de natuur, God. Veel mensen, jong en oud, voelen zich tegenwoordig eerder bedreigd dan be vrijd door de drijfkrachten van de mo derne tijd. Bedreigd door een weten schap die alles wil weten en geen gren zen of verantwoordelijkheid kent; door een technocratie die de mens beheerst in plaats van hem dient; door een expan sieve industrie die haar eigen milieucri sis produceert, door een democratie die sociale rechtvaardigheid in hele wereld delen niet weet te realiseren. De moderne vooruitgang dreigt in zijn tegendeel om te slaan. Economische groei en stijgende welvaart, bevrediging van de natuurlijke behoeften zijn blijk baar niet genoeg om de mens 'gelukkig', waarachtig menselijk te maken. Wat dan wel? Volgens Küng is er een verandering van het bewustzijn nodig. Wetenschap ja, maar wel een ethisch verantwoorde we tenschap. Technologie ja, maar een die dienstbaar is aan de menselijkheid. Tegenover de puur materialistische be hoefte aan zekerheid, sociale voorzienin gen, carrière en consumptie ontstaat nu in de jonge generatie behoefte aan waar den, normen, zingeving. In plaats van enkel vlijt, ordelievendheid, degelijk heid, stiptheid en efficiëntie is er behoef te aan meer menselijkheid, verbeelding, spontaniteit, emotionaliteit, warmte en tederheid. Hier ziet Küng ook kansen Voor een nieuwe godsdienstigheid. Zonder het ge loof in God is er immers geen zin in het leven die uitstijgt boven puur zelfbe houd; kan er geen fundamenteel onder scheid gemaakt worden tussen waar en vals, liefde en haat, hulpvaardigheid en winstbejag, moraal en immoralisme. te krijgen. Dit geloof is ondertussen op twee manieren uitgehold. De ongelijk heid in de wereld neemt eerder toe dan af, er is sprake van grondstoffenschaar- ste, een gat in de ozonlaag, afvalbergen, bevolkingsexplosie, schuldencrisis, over bewapening... En ondanks alle materiële welvaart neemt het aantal zelfdodingen, psychische kwalen en depressies in de rijke wereld almaar toe. Een andere ontwikkeling die het voor uitgangsgeloof heeft aangetast is de toe nemende kritiek op het 'modernisme', het denkmodel van rationalisme en po sitivisme. Sinds de Verlichting in de 18e eeuw hadden de westerlingen de weten schap bijna als een godsdienst aangehan gen. Gesteund door het denken van de negentiende-eeuwse filosoof Nietzsche liep deze trend uit in de „God is dood"- filosofie. Nu is het geloof in de hoogste god van de moderne tijd aangetast: de vooruitgang. Het 'nieuwe denken' in de wetenschap pen gaat ervan uit dat het oude denkmo del (paradigma) in werkelijkheid niet meer houdbaar is, ja een mythe is. De ontdekking van onbepaaldheden in de natuur van de elementaire deeltjes, van creatieve, zelforganiserende krachten bij chemisch-fysische processen enzovoort suggereert een heel ander beeld van de schepping. De schepping als een kos misch spel, als een kunstwerk. Weten schap en geloof sluiten elkaar niet meer uit, volgens sommigen zelfs integendeel. De postmoderne mens kiest voor infor mele en onstabiele netwerken van rela ties op basis van vrijwilligheid en zon der verplichtingen of vaste bindingen. Aan ideologieën heeft hij geen bood schap meer. Dit wreekt zich ook op de geïnstitutionaliseerde Kerken in het Westen. Uit alle opinie-onderzoeken, zowel die van Gallup in Amerika als van het door de Universiteiten van Tilburg en Leu ven geëntameerde Europees Waardenon- derzoek blijkt dat de mensen religiositeit belangrijk vinden en in God (als kosmi sche kracht) geloven. „De kerklozen zijn vandaag de dag, welke maatstaven je ook aanlegt, godsdienstiger dan een de cennium geleden", concludeerde Gallup. De geïnstitutionaliseerde kerken profite ren (nog?) niet van deze trend. De enige die wel met toenemend succes op deze nieuwe gevoeligheid schijnen in te spe len zijn de nieuwe bewegingen en ge meenschappen, zoals die vooral sedert het eind van de jaren zeventig in de Ker ken zijn opgekomen: de stroming rond Taizé, de Focolare-beweging, Commu- nione e Liberazione enzovoort. In totaal gaat het om enkele honderden nieuwe stichtingen. Hun betekenis in de Kerk van vandaag wordt wel eens vergeleken met die van de kloosterorden in de Mid deleeuwen. De charismatische vernieu wing is in het laatste decennium verdrie voudigd tot bijna 300 miljoen aanhan gers. Voor het eerst sedert de jaren vijf tig slaagt de paus er weer in massa's jon geren op de been te brengen, zoals bleek tijdens de jeugdontmoeting in Santiago de Compostela in 1989 met 500.000 aanwezigen, en onlangs in Czestochowa met bijna anderhalf miljoen. Of deze kli maatsverandering echter in staat zal zijn de huidige trends in de richting van toe nemende privé-religiositeit om te bui gen, is nog lang niet zeker. De auteur van deze bijdrage heeft in zijn boek 'Pelgrims voor een nieuwe tijd - Jonge bewegingen in de kerk', het nieuwe tvpe gelovige beschreven. Uitgave David- fonds. Leuven. Prijs 29,-- „Mijn marktwaarde ligt niet zo hoog als die van de andere topmodellen, omdat ik zwart ben", vertelt het Engelse topmodel Naomi Campbell. FOTO: EPA PARIJS - In het Ritz-hotel ritselen zachtjes de Chaneltassen en is de lucht bezwangerd met parfum. Het is de ideale plaats om een entree te maken, met het ingelegd marmer, het onberispelijke rode tapijt, de draaideuren en de rijen smekend wachtende piccolo's. Dus wanneer Naomi Campbell - in het jargon van de sensatiepers een „super model van 35.000 gulden per dag" - binnenstuift uit de Parijse nacht, maar anderhalf uur te laat, wordt er naar be horen gestaard en gewezen. De stinkend rijke elite in de lobby, nette pakken aan, weet niet helemaal zeker wat ze met de bijna twee meter zwarte panter met lang oranje haar aanmoet. Sommigen kijken ontzet. Ingewijden re aliseren zich echter dat het om 'une su- permodèle' gaat. Ze weten ook dat het 'une scandale' is wat die meisjes betaald krijgen. Campbell, een en al armen, en benen, fladdert heen en weer tussen de drie tele fooncellen van het hotel en laat haar gesprekspartners aan de andere kant van de lijn wachten. Er vormt zich een klei ne rij wachtenden, maar de mensen dur ven zich er niet mee te bemoeien. De piccolo staat aan de grond genageld. Eindelijk is de vrouw die de kritiek wil de weerleggen dat modellen te fors be taald worden en zich gedragen alsof ze de koningin zelve zijn, bereid om te pra ten. „Ik heb honger. Ik wil patat", zegt ze. Een ober doorkruist de lobby naar haar plaats bij de 'live' harpiste. „Heb je friet?", zegt ze. Hij kijkt onzeker. „Pom- mes frites?". De harpiste plukt harder aan de snaren. De ober serveert alleen drankjes. Ze bestelt een tomatensap èn een cocktail. Het is een slechte maand geweest voor Campbell en consorten, te weten Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford, Tatjana Patitz en Claudia Schiffer. 's Werelds best betaalde model len zijn publiekelijk aan de schandpaal genageld omdat ze bedragen tot 36.000 gulden voor één show verdienen (Evan gelista voor Lanvin) en zich gedragen als Hollywoodgodinnen. Campbell is het enige Britse model in deze kliek, en het enige zwarte. Hoewel haar naam in één adem wordt genoemd met die van de andere model len, beweert Campbell dat ze minder verdient dan de rest. „In de eerste plaats verdien ik geen drie of vier miljoen gul den per jaar", zegt ze terwijl ze uit een leren jack van Azzedine Alaia glijdt. „En ik hou niet van het woord supermo del. Mijn marktwaarde ligt niet zo hoog als die van de andere topmodellen om dat ik zwart ben". Hoewel ze op het plankier vrijwel hetzelfde verdient, loopt ze de miljoenencontracten van cosmeti- cahuizen mis waarmee de blanke topmo dellen hun banksaldo spekken. „Je kunt geen blanke cosmetica verkopen op een zwarte huid, en er zijn geen grote bedrij ven die produkten voor etnische vrou wen leveren". Het is nog niet zo erg gesteld met Camp bells armoede dat je tranen plengt boven je cocktail, maar de situatie die ze schetst liegt er niet om. Ze zegt dat wat ze verdient „nog niet in de buurt komt" van het bedrag dat de grote blonde Ame rikanen en Duitsers voor hetzelfde werk krijgen. Hun gezichten verschijnen keer op keer óp de omslag van internationaal gere nommeerde bladen als Vogue en Elle. Campbell wordt veel minder gebruikt. De uitgevers propageren gelijkheid, maar zijn stiekem bang dat zwarte 'co- vergirls' het aantal impulsaankopen doen afnemen. Volgens Campbell was ze het eerste en enige zwarte gezicht op de omslag van de Franse Vogue. „Ik ben er aan gewend geraakt. Er zijn tijden dat ik gewoon niet in het plaatje pas". Er wordt vaak geklaagd dat ze altijd pi^ilerig op foto's staat, alsof ze zo rijk is dat ze niet hoeft te lachen. „Dat is ge woon mijn gezicht, zo zijn mijn lippen", zegt Campbell terecht. Hoewel sommige modellen eenentwintig shows in vier dagen lopen, doet Camp bell maar aan tien ervan mee (salaris on bekend), omdat ze, als ze ze allemaal deed, zou „neervallen en sterven". (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28