LEIDEN OMGEVING Nieuw plan voor bouw woningen aan ver Stalen heipalen tegen overlast stationsbouw Bevoegdheden van parkeer wachters worden uitgebreid Proef met folder over huis houdboekje gemeente Leiden i „We gaan geen vijf meter Arendsoog neerzetten" L Goed op tijd fieldócSoutcmt iftzidóe Soirumt VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 Stadsbouwhuis mist vloerkleed LEIDEN Het Stadsbouwhuis aan de Langegracht is sinds giste ren een kleed armer. Het hoogpo lig wollen karpet, dat normaal ge sproken in de entreehal ligt, lag opgerold in een zijgang omdat de hal tijdelijk als tentoonstellings ruimte fungeert. Een bijdehante man speelde even voor verhuizer en kon erg eenvoudig met het drie bij vier meter grote kleed aan de haal gaan. Een medewerker van het kantoor heeft de man wel gesignaleerd maar dacht dat het de bedoeling was dat het kleed werd opgehaald. LEIDEN De bevoegdheden van de parkeerwachters in Leiden worden op beperkte schaal uitgebreid. Het college van B en W wil hen ook de mogelijkheid geven bekeuringen uit te schrijven bij het negeren van inrijverboden, hinderlijk parkeren, parkeren in groenvoorzieningen en het met een auto op stoep of fietspad rijden. Ze mogen automobilisten dan ook staande houden. Met het voorstel daartoe volgt het college van B en W een voorstel van de korpschef van de politie. Eerder is gesuggereerd de parkeerwachten ook de mogelijkheid te geven in te grijpen bij het bekladden van muren, winkeldief stal, vernieling en dergelijke. Daarmee zouden de parkeerwachten een soort stadswacht worden. Maar daar werd vanuit de gemeenteraad bezwaar tegen gemaakt. De parkeerwachten mogen nu nog uitsluitend bekeuringen uit schrijven bij parkeerovertredingen. Meeste bewoners van Hooglandse Kerkgracht tegen komst markt LEIDEN Een meerderheid van de bewoners van de Hooglandse Kerkgracht is tegen een terugkeer van de markt naar hun straat of dat nu op vrijdag of op zaterdag is. Dat blijkt uit een enquête die de wijkvereniging Pan- cras West heeft gehouden. De wijkvereniging ondervroeg 35 bewoners van de Hooglandse Kerkgracht. Er zijn in de straat 49 woningen. Van de ondervraagden spraken 27, 70 procent, zich tegen de terugkeer van de markt uit. Zij vrezen onder andere lawaai en stank. Ook weten ze niet waar ze hun auto moeten laten. Van degenen die voor te rugkeer van de markt zijn heeft niemand een auto. Een van de voorstemmers is wel voor een antiekmarkt maar tegen een markt met groente en fruit. Volgens de buurt vereniging is opvallend dat niemand 1 die voor de markt in de straat is, een Arm Nieuwkoper afgerukt door boor NIEUWKOOP Van een 56-jarige Nieuwkoper is gis termiddag rond kwart voor drie in zijn woonplaats een onderarm afgerukt. De man was bezig met een boorma chine in een smederij aan het Zuideinde. Vermoedelijk kwam zijn mouw in het draaiend mechanisme van de boor, waardoor zijn arm werd meegetrokken. De man is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Flinke buit bij bedrijf Ter Aar TER AAR In een doe-het-zelf- zaak aan de Westkanaalweg in Ter Aar is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro ken. De inbrekers kwamen bin nen door een raam open te bre ken. Ze gingen er vandoor met een groot aantal elektrische ap paraten die net binnen waren ge komen en geld. Vervolgens sta len zij een auto die op het Lin- denplein stond geparkeerd. Vol gens de politie is de totale waarde van de gestolen goederen nog niet bekend, maar gaat het wel om een behoorlijk bedrag. (LEIDEN Twee stede- jbouwkundigen hebben een alternatief plan be dacht voor het Gijzenij- terrein aan de Zijloever. De achttien ouderenwo ningen die daar volgens het nieuwe bestemmings plan moeten komen, kun nen worden ingedeeld in drie woonblokken van elk drie lagen. Daardoor ontstaat een open zicht op de Zijl en het is de be doeling van de landschapsar chitecten om dat open zicht te (behouden. Het tweetal, Els Kolff en Kees Lau, vindt dat het open landschap wordt aan getast door de bouw van een (groot flatgebouw op de Zijloe ver. Daarnaast kan de ruimte die beschikbaar is op het voor malige Gijzenijterrein efficiën ter worden gebruikt. Kolff is vooral het beperkte aantal parkeerplaatsen een doorn in het oog. „In de bestaande plannen zouden de ouderen meer dan honderd meter moeten lopen voor ze bij de auto zijn. Bovendien is er geen controle en voelen (zich snel onveilig". Speels Volgens haar is er maar een kleine aanpassing nodig om de veranderingen te realiseren: een wat speelsere opbouw van het wijkje, met een kleine ver legging van de ontsluitingswe gen. Ook zwembad De Zijl kan in het nieuwe ontwerp worden meegenomen. „Als daar twee paden rondom worden aange legd en er wat wordt afge snoept van het grasveld, zodat daar de ontsluitingsweg kan komen en de parkeerplaatsen op de oorspronkelijke plaats van de weg komen te liggen, kan het helemaal worden ge ïntegreerd in de wijk". Verstoord Eigenlijk had de hele wijk Zij loever er volgens Kolff en Lau anders kunnen uitzien. Zij zijn vooral ontstemd omdat de oor spronkelijke zichtlijnen langs net water door de nieuwbouw zijn verstoord. Het grote flat gebouw dat staat gepland op het oude havenhoofd, blok keert voor alle omwonenden het uitzicht. Kolff: „Tegen woordig is allure het sleutel woord voor bijna iedere stede- bouwkundige, maar ze verge ten dikwijls dat er ook nog mensen moeten wonen". De problemen die zij verwacht, hadden ook hier kunnen wor den opgelost door de bouw van meerdere kleine flatgebouwen in plaats van één architecto nisch overheersend gebouw. Gesprek Volgens K. Cusell van de afde ling ruimtelijke ordening is het plan voor de ouderenwo ningen het waard om in de be sluitvorming te betrekken. Dat gebeurt ook: wijkbewoners op wier initiatief het plan is ont worpen, hebben volgende week een gesprek met wet houder T. van Rij (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening). NA KLACHTEN BEWONERS TRANSVAAL Stedelijk museum De Lakenhal. i foto: wim van noort Partijen steunen plan overkapping Lakenhal Idoor RUDOLF KLEUN LEIDEN Wat aarzelend lijkt een meerderheid in de gemeenteraad zich te scharen achter het plan om de binnenplaats van de Lakenhal tijdelijk te overkappen. Die overkap ping kost de gemeente een ton en moet er vol gens de museumdirectie komen voor de expositie over Rembrandt en Lie- vens die in december be gint. CDA en Groen Links steunen dat plan onvoorwaardelijk. De PvdA wil dat er beperkingen komen voor de duur van de overkapping. Inmiddels is al geconstateerd dat het handig is de overkapping die wordt ge maakt door een kassenbouwer langer te laten staan. Na de Rembrandt-expositie komt er een tentoonstelling van bloem- stillevens waarmee het mu seum wil inhaken op de Flori- ade. PvdA-fractievoorzitter H. Baayens wilde zekerheid dat de kap onmiddellijk na die ex positie verdwijnt. CDA-woord- voerder P. Kltlck omschreef de Rembrandt-activiteiten als een visitekaartje van de ge meente. „En dat mag best wat kosten". P. Langenberg (D66) heeft be denkingen bij de financiële kant van het plan. Het geld komt uit overschotten die zijn ontstaan na het aanbrengen van klimaatregeling in het museum. „Hoe verhoudt zich dat tot de tekorten voor het onderhoud van De Lakenhal", stelde hij. Soortgelijke bezwa ren hebben VVD en Socialis- tiese Partij. Pleintje Die partijen hadden soortgelij ke voorbehouden bij de uitgaaf van drie ton voor de aanleg van een schilderspleintje aan de Weddesteeg, tegenover de geboorteplek van Rembrandt. Op het pleintje moet een kunstwerk komen, naar een ontwerp uit 1984 van Guus Bayards. De inrichting van het plein, met een aantal bomen, sluit daar nauw op aan. Het geheel is bedoeld als eerbetoon aan Rembrandt. Gisteravond bleek echter dat de gemeente over het pleintje nog afspraken moet maken met botenverhuurder Sjaak Veringa die zijn kano's daar nu op de wal opslaat. Hij be taalt daar de gemeente preca riorecht voor. Veringa vreest dat zijn dertig kano's worden gezien als een verstoring van het pleintje. Hij is bang dat hij bij eventuele verwijdering 15.000 tot 20.000 gulden in komsten per jaar derft. Dat was reden voor VVD-woord- voerder Th. van der Nat om op te merken dat het niet zo kan zijn dat een goedlopende toeristische attractie moet wij ken voor iets nieuws dat zich nog moet bewijzen. Behalve Veringa willen ook bewoners van het aan het pleintje grenzende huis nog definitieve afspraken met de gemeente over de inrichting en hun erfafscheiding, zo bleek gisteren. Reden voor wethouder S. de Vreeze om op te merken dat al deze problemen opgelost moeten worden en dat ae aan leg desnoods daarvoor wordt uitgesteld. LEIDEN Het toepassen van een ander heisysteem bij de bouw van het nieu we station moet de risico's van schade aan huizen be perken. De keus voor sta len in plaats van betonnen heipalen is gisteren ge maakt nadat in de wijk Transvaal trillingsmetin gen waren uitgevoerd. Voor alle zekerheid gaan de metingen door zolang er wordt geheid. Deze week werd het heien stilgelegd na klachten van be woners van de De Wetstraat en de Rijnzichtstraat. Hun hui zen zouden schade hebben op gelopen. Dat was aanleiding nader onderzoek. Vol gens J. Marchal van het bouw bedrijf Articon zijn er welis waar 'scheurtjes geconsta teerd, maar is het nog niet dui delijk of die er van tevoren niet al waren. „Het gaat om oude huizen die weliswaar in veel gevallen zijn opgeknapt. Op de foto's die vantevoren zijn gemaakt waren ook al veel scheurtjes zichtbaar. Het moet nog worden uitgezocht of dat door het heien erger is ge worden. Zelf acht ik dat niet waarschijnlijk. We hebben voor het heiwerk wel degelijk goed onderzocht of er risico's waren. Bovendien is er vol doende afstand in acht geno- Marchal merkt wel op dat de huizen niet onderheid zijn, dat ze oud zijn en van matige kwaliteit. „Dan is het mis schien mogelijk dat door het heien al aanwezige scheuren verergeren. Als dat het geval is zijn wij strikt genomen wel veroorzakers van schade. Om dat te voorkomen gaan 1 stalen heipalen toepassen". Bij stalen heipalen is het risico van schade minder groot om dat ze met minder slagen per minuut de grond ingaan en er ook op een andere manier wordt geslagen. De stalen hei palen zijn wel duurder dan de betonnen exemplaren, die ove rigens wel al waren besteld en gemaakt. Volgens Marchal zijn de betonnen palen waarschijn lijk wel bij andere projecten te gebruiken. Het omschakelen betekent een vertraging van enkele weken van de bouw die vrij goed op schema lag. Maar dat is, zegt Marchal, waarschijnlijk wel in te lopen. De bewoners van Transvaal dreigden begin deze week met een kort geding als de hei werkzaamheden op oude voet zouden worden voortgezet. De Socialistiese Partij drong giste ren bij het college van Ben W aan op maatregelen om schade te voorkomen. Desnoods zou de bouw moeten worden stop gezet. LEIDEN Bij wijze van proef is dit jaar voor het eerst een folder gemaakt over 'Het Leidse huishoudboekje 1992'. De folder geeft een samenvat ting in eenvoudig taalgebruik van de inkomsten en uitgaven van de gemeente volgend jaar. In eerste instantie is de folder in een oplaag van slechts 350 stuks gemaakt. Die worden via de balie in het gemeentehuis verspreid. Volgend jaar ge beurt dat misschien op grotere schaal. De folder past, aldus een amb tenaar, in de opzet van de ge meente naar betere informatie over de begroting. „De ge meente Leiden raamt voor 1992 een jaaromzet van 750 miljoen", zo opent het verhaal in het blauwe drukwerkje. Er wordt uitleg gegeven over in komsten en uitgaven, nieuw beleid en bezuinigingen. „Die bui zagen wij in het voorjaar al hangen", zo wordt geschreven over de problemen hij het op stellen van de begroting die leidden tot de bezuinigingsope ratie die tot 1994 tien miljoen moet opleveren. Als voorbeelden van nieuw beleid worden genoemd Lei den promotie, cultuur, buurt beheer, ouderenbeleid, cen trum management, stadsdistri- De folder besluit met een overzicht van de vergaderin gen over de begroting. En thousiast wordt de lezer verze kerd dat het daarbij niet gaat om „gortdroge vergaderingen met alleen maar cijfertjes". Al lerlei activiteiten komen ter staat klaar!", roept de folder wervend. Kennelijk rekening houdend met de mogelijkheid dat sommigen tijdens die lange zittingen de slaap toch te machtig wordt. Bewoners Hoge Rijndijk trekken aan kortste eind DEN HAAG/LEIDEN De ibouw van het poortgebouw aan de ingang van het land goed Zonnewende aan de (Hoge Rijndijk 320 kan door gaan. De Raad van State heeft de overburen, die tegen de bouw bezwaar hadden aangetekend, niet ontvankelijk verklaard. Zij hebben hun bezwaarschrift te laat ingediend. De omwonenden wilden dat de Raad van State de onthef fing van het bestemmingsplan schorste. Die beslissing van de (gemeente Leiden heeft de jbouw van het entreegebouw jmogelijk gemaakt. Volgens de Ibewoners had de gemeente Leiden hen niet de nodige in spraak verleend. Zij waren van de bouwplannen niet op de hoogte omdat ze het huis- aan-huisblad Nieuwsweek, waar de bouw stond aange kondigd in de gemeenteadver tentie, niet hadden gekregen. Het verplichte aanplakbiljet was volgens hen onleesbaar. Zij hoopten dat dat voldoende reden was om de termijn van dertig dagen, waarbinnen be zwaar moet zijn aangetekend, te overschrijden. De Raad van State was het daar niet mee ieens, en verwierp het protest. De bouw van het entreege bouw, met slaapkamers, verga derzaal en sanitaire voorzie ningen, gaat daarmee gewoon door. De Leiderdorpse Riet Dek kers, die voor de Raad van State de verdediging op zich heeft genomen van de bewo ners, heeft gistermiddag tussen drie uur en half vier nog met spandoeken geprotesteerd aan de Rijndijk. Met teksten als 'Wie geld heeft, heeft macht' wilde ze duidelijk maken dat de eigenaar van de villa, direc teur Coenen van Research voor Beleid, maar kan doen en laten wat hij wil. Het protest was volgens Dekkers vooral gericht tegen de plaatsing van roen glas, waarop de zon re- lecteert. JEUGDBOEKHANDEL SILVESTER VANDAAG GEOPEND LEIDEN Regelmatige bezoekers van het kanton gerecht aan het Rapén- burg hadden al gemerkt dat er bij de buren op nummer 17 wat loos was. Al weken werd er ge boord en getimmerd. Vanmiddag werd duide lijk wat er aan de andere kant van de muur gaande was: jeugdboekhandel Sil vester opende haar deu ren. De drie eigenaressen van de boekhandel zijn Anneke Brands, Chantal Bosch en Je- annette Noorda. De laatstge noemden zijn zelf moeder en bij geregeld bezoek aan de plaatselijke boekhandels merkten ze dat die vaak net niet hadden wat ze voor hun kinderen zochten. „Of dat de winkel er niet voor is inge richt. Dan staan de kinderboe ken achter de kunstboeken en reisgidsen en kun je er nauwe lijks met een buggy komen. Of is het kinderhoekje net bezet door een vertegenwoordiger. Of staan de boeken te hoog voor de kinderen," zegt Jean- nette Noorda. Zij wilden het anders doen. Hun winkel is dan ook ruim van opzet en de doorgang naar de postergalerie achter in de winkel is goed toegankelijk voor kinder- en wandelwa gens. Met behulp van kleuren moet bijvoorbeeld het speel- hoekje een plek zijn waar de kinderen zich op hun gemak voelen. Ook de kleine tuin achter het pand is erbij betrokken. De heel brede cate gorie van jeugdboeken is on derverdeeld in verschillende leeftijdscategorieën en in ver schillende genres. Jeannette: „We selecteren wel degelijk op wat er in de win kel komt te staan. We wilden een dwarsdoorsnede presente ren van wat er aan kinder- en jeugdboeken op de markt is, en niet dat wat V D ver koopt. Wij gaan geen vijf me ter Arendsoog neerzetten, maar we hebben wel een aan tal delen op de plank staan". „En andere delen kunnen worden besteld", stelt Anneke de liefhebber van Indianen verhalen gerust. Volgens Noorda hoeft een bezoeker niet bang te zijn alleen gecon fronteerd te worden met rek ken vol onbekende boeken van onbekende schrijvers, die het allemaal heel goed voor hebben met kinderen. „We willen niet alleen het zoge naamde 'goede kinderboek' verkopen. Dat is een veel te subjectief begrip, dan komt al leen onze keus in de winkel te staan". Een blik in de blank houten boekenkasten leert dat tussen Godfried Bomans en Thea Beekman ook de Kame leon-serie een waardige plaats heeft gekregen. Paul Klee Maar de dames van Silvester willen meer bieden dan alleen leesboeken. Informatieve en prentenboeken vormen even eens een groot deel van de col lectie, terwijl daarnaast kaar ten en posters te koop zullen zijn. Maar dan niet de geijkte met pop-, film- of televisiester ren, of voor de jongere kinde ren Bert en Ernie. „Wij willen ook proberen om kinderen kennis te laten maken met moderne kunst", vertelt Anne ke Brands, de derde vrouw in Chauffeur vrachtauto slaat en schopt collega LEIDEN Een 36-jarige vrachtwagenchauffeur uit Gouda is gistermiddag rond kwart voor twee het slachtoffer gewor den van een nogal agressieve medeweggebruiker. Van links naar rechts: Chantal Bosch, Jeannette Noorda en Anneke Brands, de drie initiatiefneem sters van jeugdboekhandel Silvester aan het Rapenburgh. foto: tejo ringers De chauffeur moest in de Rooseveltstraat flink i om de laadput van Fasson te bereiken. Dat ging een collega chauffeur niet snel genoeg. Deze automobilist stapte uit, nam zijn passagier mee, plukte de chauffeur uit zijn cabine en deelde enkele rake klappen en schoppen uit. De vrachtwagenbestuur der kwam er met wat kneuzingen, een beenwond en een pijnlij ke hals vanaf. De daders zijn nog niet aangehouden maar de po litie heeft wel het kenteken van hun auto. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. het gezelschap. Zij en haar col lega's denken dan aan bijvoor beeld de schilderijen van Paul Klee. Het kleurgebruik en de vormen zouden ook kinderen moeten aanspreken. De postergalerie die achter in de zaak wordt ingericht, zal elke week echter een ochtend je moeten wijken voor een vertelling. Anneke Brands is speciaal om die reden in het project gestapt. Zij houdt zich al drie jaar bezig met vertel len, in haar ogen en die van haar collega's, de oervorm van het verhaal. „Het is heel an ders dan lezen, en zelfs heel anders dan voorlezen. Je moet als verteller ook in beelden denken en die proberen over te dragen op ie publiek. Daar door neemt de intensiteit van het verhaal toe en dat voelt een luisteraar". Haar collega Noorda vult haar enthousiast aan: „We willen het gesproken woord weer laten samenvallen met het geschreven woord. Het vertelde verhaal is tenslot te de basis voor onze litera tuur". Hetgeen reden is om op de langere termijn niet alleen vertelochtenden voor kinde ren maar ook vertelavonden voor volwassenen te organise- Woordblind Het drietal heeft nog veel plannen en ambities met Sil vester. Er moet een collectie boeken komen voor bijvoor beeld woordblinde of dove kinderen. Volgens Noorda hebben zij specifieke boeken nodig: „Geen simpeler boeken, of een bewerking van het ori gineel waardoor het de helft korter is geworden. Dergelijke leeshandicaps kunnen over wonnen worden met een an dere bladspiegel bedrukt bladopppervlak) of een logi scher en handiger afbreken van woorden. Die boeken wor den wel uitgegeven, op dat ge bied zijn uitgevers heel actief, maar ze zijn nauwelijks te koop. Maar we willen er abso luut geen gehandicaptenhoekje van maken, zo van 'kijk ons eens sociaal doen'". De aankleding van de winkel in ongelakt blank eiken, het antroposofisch bibliotheekje wat achterin de zaak wordt in gericht en de belangstelling voor vertelkunst wekken op z'n de indruk dat Silvester an ders wil zijn dan andere boek handels. In zekere zin is het ook zo, om te beginnen bij de basis: het is een jeugdboekhan del. „En het veroaasde mij dat Leiden die nog niet had. Alle steden die wat voorstellen, hebben een speciale jeugd boekhandel". De sleutelstad vanaf zaterdag ook. I Noteer als n Dhr/Mevr.: abonnee ii I Postcode/plaats: J Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt hel abonnementsgeld betaald per: n maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: I Naam:I I Straat: I Postcode/plaats: l Stdur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I iniu iui»i i.'i.» B»:nun

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9