Dick Jol ontkent Haagse connectie SPORT OP DE SPORTMARKT „Hockeyers lezen weinig over hun sport" n 6 QeXdóüQounant VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 Vanenburg M uitgeschakeld P EINDHOVEN Gerald Vanenburg zal op zijn vroegst half december zijn rentree kunnen maken in het eerste elftal van PSV. De aanvoerder van PSV werd gisteren in het Anna Zie- |k kenhuis in Geldrop geopereerd aan 40.00 een scbeur in de buitenmeniscus van 8o!l0 pijn rechterknie. De middenvelder 109.50 had zich in Geldrop gemeld voor een i??env kijkoperatie. De international liep de 19060 blessure op in het duel met FC Den 45 90 Haag. René van der Gijp gaat volgen- - de week maandag onder het mes. De 59.60 speler van Sportclub Heerenveen zal 4390 dan worden geopereerd door dokter 141^ Hermans in Hilversum. Van der Gijp 98*80 iheeft al lange tijd hinder van een 91.40 achillespees. Kessler in ziekenhuis SITTARD Georg Kessler, trainer/coach van Fortuna Sit- tard, is gistermorgen met spoed opgenomen in het Maas landziekenhuis in Sittard. De opvolger van Han Berger kreeg plotseling last van ge zichtsstoornis. Hij consulteerde een specialist die de 59-jarige Kessler meteen voor onder zoek liet opnemen. De training en coaching van Fortuna Sit tard wordt waargenomen door de assistenten Voorn en Ruys die eind september ook al de tijdelijke technische leiding hadden toen Berger op non-ac tief werd gesteld. Rob Overkleeft op lijst grensrechters ZEIST De wereldvoetbalbond FIFA introduceert met ingang van 1 januari 1992 een internatio nale grensrechterslijst. Sinds ja ren kiest de FIFA maximaal ze ven scheidsrechters per land als internationale scheidsrechter. Nu worden ook grensrechters als zo danig gesolecteerd. De landelijke scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft zeven kandidaten opgegeven. Daaronder ook Rob Overkleeft uit Alphen aan den Rijn. Het zijn verder Van Boekei (Vierlingsbeek), Dolstra (Zwaag- westeinde), Van Dijk (Kampen), Kok (Haaksbergen), Roelofsen (Weert) en Verwoort (IJmuiden). Eretitel Tom Kelly NEW YORK Tom Kelly, technisch lei der van World Series winnaar Minnesota Twins, is uitgeroepen tot manager van het jaar in de American League. Kelly voeTde het team dat in 1990 als laatste in de league eindigde naar een triomf in de strijd te gen de kampioen van de National League, Atlanta Braves. Kel ly verwierf vrijwel alle stemmen. Tennistop onderuit PARIJS Binnen drie dagen werd Parijs-Bercy, het rijkste in- door-tennistoernooi, van zijn sterren beroofd. Edberg, Becker en Courier, de nummers één tot en met drie van de wereld, ver dwenen een paar dagen te vroeg uit het vier miljoen gulden toer nooi in sportpaleis Bercy. Edberg verloor gisteren in de late uurtjes van Chang, Becker werd ziek en Courier had in de middag geen vat op de service van Camporese. Paul Haarhuis werd in Buzios in de achtste finales uitgeschakeld. Hij verloor met 6-2, 6-1 van de Spanjaard Roig. Wiersma deelnemer aan NK dammen VELP Voor het eerst sinds jaren neemt Harm Wiersma deel aan de finale om het Ne derlands damkampioenschap. De zesvoudige wereldkampioen stopte met het spelen van individuele wedstrijden in 1984. Hij is trai ner-coach van de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB). De nationale titelstrijd wordt van 11 tot 25 april gehouden. Het NK dient als kwalificatietoernooi voor het WK 1992 in Toulon. Daar gaat het Wiersma naar zijn zeggen niet om. Ondertussen ligt het or ganisatiecomité van het wereldkampioen schap dammen 1990 opnieuw in de clinch met de KNDB. Volgens toernooidirecteur Jo- han Zwanepol heeft de KNDB zich onrecht matig het batige saldo van ruim twaalfdui zend gulden toegeëigend. Jaspers zorgt voor eerste schok GENT Dick Jaspers heeft bij zijn entree binnen de profrangen van het driebanden de eerste schok veroorzaakt. De jonge Brabander liet gisteravond Raymond Ceulemans na een lange partij naar adem happen. Het Belgische publiek in het luidruchtige bij zaaltje van het plaatselijke casino voelde mee met de oude meester, maar kon hem niet red den. Jaspers liet de winst in de partij in de vierde set glippen, kwam in de beslissende reeks ver achter maar achterhaalde de Belg in het zicht van de finish. Jaspers is in de kwart finales de enige Nederlandse vertegenwoordi ger. Arnouts kon de Fransman Bitalis niet lang genoeg in zijn greep houden (2-3), Havermans had niets in te brengen bij het Belgische talent Caudron (0-3) en Habraken kon de Ameri kaanse kampioen Sang Lee te weinig tegen stand bieden. De uit Zuid-Korea stammende Lee wordt de volgende tegenstander van Jas pers. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Duitsland 1, 23.25 uur: Sportschau. Duitsland 2, 22.45 uur: Die Sport-Re portage met o.m voetbal Bundesliga. RTL+, 22.05 uur: Anpfiff, 03.15 uur Autosport, training Grand Prix van Superchannel, 20.00 uur. Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur Sport. Sprint Karpov komt te laat TILBURG Gari Kasparov stelde zich gisteren met een vlotte overwinning op Barejev nagenoeg buiten bereik van zijn achtervolgers in het Inter- polistoernooi. Met nog drie ronden te gaan bedraagt zijn voorsprong op Viswanathan Anand nog altijd op zijn minst een punt en dat is alleen het geval als de Indiase snelscha ker zijn afgebroken partij te gen Gata Kamski in winst om zet. Uit de achterste gelederen komt Anatoli Karpov met drie en een half uit vier weliswaar sterk opzetten, maar de eind sprint van hem komt te laat om nog voor de hoofdprijs in aanmerking te komen. Zettenverloop: Kasparov (wit), Barejev (zwart), elfde ronde: 1. c2-c4, Pg8-f6, 2. Pgl- f3, c7-c6, 3. Pbl-c3, d7-d5, 4. d2-d4, d5xc4, 5. a2-a4. Lc8-f5, 6. e2-e3, e7-e6, 7. Lflxc4, Lf8- b4, 8. 0-0, Pb8-d7, 9. Ddl-e2, Lf5-g6, 10. e3-e4, Lb4xc3, 11. b2xc3, Pf6xe4, 12. Lcl-a3, Dd8-c7, 13. Pf3-d2, Pd7-f6, 14. Pd2xe4, Pf6xe4, 15. Tfl-el, 0- 0-0, 16. De2-b2, Th8-e8, 17. f2- f3, Pe4-d6, 18. Lc4-fl, Kc8-b8, I9.a4-a5, Pd6-c8, 20.La3-c5, f7- f6, 21. Tal-a4, e6-e5, 22. Tel- al,Td8-d7, 23. Ta4-b4, Kb8-a8, 24. Lc5-b6, Dc7-b8, 25. d4xe5, Te8xe5, 26. Lb6-f2, Db8-d6, 27. Tb4-d4, Te5-d5, 28. Td4xd5, Dd6xd5, 29. Db2-b4, Dd5-d6, 30. Db4-a4, Td7-d8, 31. Tal-el, Pc8-e7, 32. a5-a6, b7-b6, 33. Telxe7, 1-0. DEN HAAG Als we Dick Jol op zijn woord mogen geloven (en waar om zouden we dat niet?) zal voetbalminnend Ne derland voorlopig nauwe lijks de gelegenheid krij gen nader met hem ken nis te maken. De 35-jarige Scheveninger heeft name lijk een 'publiciteitsstilte' rond zijn eigen persoon afgekondigd. Slechts me diavertegenwoordigers in zijn directe, Haagse omge ving heeft de in recordtijd naar de vaderlandse scheidsrechterstop doorge stoten Jol 'in audiëntie ontvangen'. „Ik kom pas kijken", is zijn verklaring. ,Ik hang pas aan de on derste sport van de lad der. Als je met je kop net boven het maaiveld uit steekt kan die er zo wor den afgehakt. Pas als ik een beetje gesetteld ben als scheidsrechter zal ik ook open staan voor ande persmensen. Dan en niet eerder". Wie Dick Jol niet kent en hem tijdens zijn voetballeven de laatste pak weg vijftien jaar niet een beetje heeft gevolgd zou kunnen denken dat hier het 'toppunt van arrogantie' aan het woord is. Iemand die zelf wel even bepaalt wat er wanneer gebeurt. Dat is wel een beetje zo, maar dan an ders. „Het is een kwestie van zelfbescherming", verduide lijkt de chef expeditie van het Haagse bedrijf en tevens spon sor van voetbalclub Heeren Dick Jol in zijn eigen,Scheveningse omgeving voor het standbeeld van het vissersvrouwtje aan het einde van de Keizerstraat. veen Unibind. „Laat mij maar zo onopvallend mogelijk mijn wedstrijden fluiten. Dan gaat het namelijk goed. Ik ben ge woon een spelleider, die lei ding moet geven aan een wed strijd waar 22 spelers aan mee doen. Die voetballers zijn be langrijk, niet ik". Die laatste opmerking is een beetje geboren uit wat je 'valse bescheidenheid' zou kunnen Want als er een ding onomstoteljk vast staat met be trekking tot Dick Jol is het wel het feit dat hij een storm achtige ontwikkeling door maakt als scheidsrechter. Een jaar geleden maakte de Sche veningse ex-profvoetballer van onder meer NEC zijn op wachting op de C-lijst, ging wedstrijden in de eerste divisie fluiten en afgelopen weekein de al mocht hij een partij in de eredivisie (SVV Dordrecht- Fortuna Sittard) in goede ba nen trachten te leiden. „Het ging me goed af", zegt de niet zonder een grote mate van zelfverzekerdheid door het le ven stappende Jol. „Ik zag me zelf later op de video terug en ik moet zeggen dat het er 'goed' uitzag. Een moment viel me op: ik moest een keer over de bal heenspringen; ik stond kennelijk te dicht op het spel". Het was een dubbel debuut FOTO: STEPHEN EVENHUIS voor Dick Jol, die dus zijn en tree in de eredivisie en op de televisie maakte. Een niet wat erg snelle ontwikkeling voor een fluitist, die pas zes jaar ge leden zijn eerste onderhond- wedstrijdje leidde? „Daar sta ik soms ook wel eens bij stil", zegt de scheidsrechter, die naar de top doorstootte in het spoor van (bijna-ggeneratiege- noten en Hagenaars John Blankenstein en Mario van der Ende. „Maar dat moet je niet te lang doen. Gewoon doorgaan met hard werken, vier tot vijf keer per week trainen en proberen zo scherp mogelijk te blijven. Dat is het enige dat je moet doen". Het klinkt simpel en zal ook het motto zijn geweest van an dere aspirant-topscheidsrech- tèrs, onder wie figuren die het desondanks niet helemaal of helemaal nooit redden. Dat Dick Jol er 'zit aan te komen' zal daarom veel te maken heb ben met zijn achtergrond. Hij is een van de zeer weinige fluitisten in het Nederlandse profvoetbal, die op een carriè re als betaald voetballer kan bogen. „Dat scheelt", meent de Scheveninger. „Dat merk ik ook in het veld aan reacties van spelers die een vrije schop meekrijgen op een bepaald moment dat ze dat nauwelijks verwachten. Als voetballer (Jol was middenvoor; red. had ik er altijd een verschrikkelij ke hekel aan als ik in m'n rug werd geduwd. Gebeurt na tuurlijk veel in een verdedi ging. Fluit ik direct voor. Door mijn verleden als speler zit ik ook, denk ik, heel kort op het spel. Is goed aan een kant, maar je moet wel oppassen dat je niet in de weg loopt. Voor deel is wel dat je bijna niets ontgaat". Dick Jol, die als voetballer be kend stond als 'lastig' en 'pra ter', kent natuurlijk ook de verhalen over de 'Haagse con nectie'. De 'wandelgangen', die zijn snelle opmars als scheids rechter in verband brengen met de aanwezigheid van nog al wat invloedrijke figuren in scheidsrechtersland uit zijn woonplaats. Immers, Leid- schendammer Ben Hoppen brouwer is voorzitter van de arbiterscommissie, die zoals bekend jarenlang onder lei ding stond van Rijswijker Leo van der Kroft. Jol moet sma lend lachen om die zinspelin gen. „Denk je nu echt dat Ma rio (van der Ende; red. het heeft gehaald omdat hij ooit verkering had met de dochter van Van der Kroft? Kom nou toch. Ik denk zelfs dat het een nadeel is indien je als scheids rechter uit Den Haag komt. Je wordt extra kritisch bekeken. Als je al snel opkomt, kun je zo weer terugdonderen". Achter mekaar Het zijn andere factoren vol gens Dick Jol, die er voor zor gen dat kandidaat-topfluitisten vanuit (onder meer Den Haag opstoten in de vaart der volke ren. „In de grote steden, zoals ook Amsterdam en Rotterdam, krijg je bij de amateurs nogal wat moeilijke wedstrijden. Ik kreeg ze op een gegeven mo ment achter mekaar. Ja, en als je dat dan goed afgaat en je krijgt steeds goede rapporten dan heb je de kans om door te lopen. Maar ik bestrijd het dat je in Den Haag makkelijker dan elders aan de top komt. In het westen heb je het grootste aantal scheidsrechters en je moet echt wel wat kunnen om daar bovenuit te komen. Is mi- schien wel moeilijker dan er gens in Buitenpost of Schin op Geul. En Haagse invloed? Ik ken niemand buiten de officie- Ie kanalen". Dick Jol erkent wel dat hij misschien het voordeel heeft gehad 'een naam' te hebben toen hij zijn entree maakte als scheidsrechter. „Als ik ergens heen moest, wist men al wel wie er aan kwam. Zelfs bij mijn eerste en enige hoofd klasse-wedstrijd bij de ama teurs, Halsteren-Geldrop". Komend weekeinde staat Dick Jol 'op' voor Eindhoven-NAC. Geen eredivisie, geen televisie, geen publiciteit. „Is wel goed zo", besluit Den Haags nieuw ste (top-representant in het zwart. „Ik kom pas kijken". Transfer Lerby blijft duister AMSTERDAM Wie was de kopende partij, toen de Deense ex-voetballer Sören Lerby in 1983 van Ajax naar Bayern München vertrok? Dit bleek gisteren de hamvraag voor het gerechtshof in Amsterdam tij dens de derde dag van het ho ger beroep tegen Ajax en Ler by. Het hof kreeg er ook aan het eind van de lange zitting geen eenduidig antwoord op. Nadat eerder de vermoedelijk frauduleuze transfers van de topspelers Felix Gasselich, Frank Stapleton en Henning Jensen door het hof onder de loep waren genomen, was het gisteren de beurt aan die van Frank Arnesen en Sören Ler by. Arnesen wist een straf rechtelijke vervolging te voor komen door in te gaan op een schikkingsvoorstel van justitie ten bedrage van 20.000 gulden. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (mor gen, aanvang 18.00 uur) lui den: le koers: 1 Floryn Dakota, 2 Fellow Shadow. 3 Fannybus (1-2-5). 2e koers. 1 Grev Action, 2. Gerda Crown. 3 Grandeur M (4-5-8) 3e koers: 1 Famous Dakota. 2. Floor Buitenzorg. 3. Forever Prubo (8-7-5). 4e koers: 1 Fanny Sigero, 2. Elisa Morgan. 3. Flaim David (4-2-8). 5e koers: 1 Farouche Prince, 2. Fly ing Bonni, 3. Blinker Brogan (1-3-4). 6e koers: 1 Fahrith Dear, 2. Dutch Iran, 3. Felicita Leone (9-5-2). 7e koers: 1 Eric Clapton If, 2 Ebbo ny Prince, 3. Chagall (4-1-5-). 8e koers: 1 Dutch Dakota. 2. Vicky Victorious. 3. Bulhem Topfok (6-4-7). 9e koers: 1 Donderstraal, 2. But cher's Lady, 3. Benny Jeanet (9-3-4). 10e koers: 1. Darling Boszorg; 2. Dee Schermer, 3. Zilver Landia (3-1-8). lie koers: 1 Escape B, 2. Early Nobo, 3. First Of Vancy (6-3-4). 3* koer», 1609 de Wrede) 2.0b,2-i.it>,4, z. norian van Epse, 3. Ellen Expo. Niet gestart: Franky Tornado. Toto: winnend 1,50 plaats 1,50 4# koert,^600*° Gain Niet gestart: Dunor —Trthy. Tf koppel Schoonhoven) 2 45,6-1 18.9, 2. Felice Jubl- gent O. Toto: winnend 3,90 plaats koppel 2,60 trio 23,50. t Speed.^NIe 9e' koer»! 2°100°ni liet gestan': 4,70 plaats 12.30 trio 295.30 10» koer», 2100 m 1 Eas plaats 1,20 3,00 koppel 7,7 1e dag: Springconcour» op 1 Cassanova Boy J.O, 2. Belequlna K, jtgestart: Oeslree^Nu S. 2 Don Berkum. Ar^en Steenwi|k Tot In Nederland wordt jaarlijks voor vele miljoenen guldens uitgegeven aan artikelen die direct of indirect te maken heb ben met sportbeoefening. In deze serie besteden we weke lijks aandacht aan de brede markt die, vooral de laatste ja ren, naast de sportwereld is ontstaan. Voormalig sportjourna list Henk Schuurmans drijft in Baarn de uitgeverij Tirion, waarin momenteel twintig procent van de omzet wordt be paald door sport- en recreactieboeken. UITGEVER HENK SCHUURMANS ZIET GEEN GROEI MEER IN SPORTBOEKEN BAARN Vissers en biljar ters zijn, evenals schakers, dammers en bridgers, geïnte resseerd in de theorieën over hun sport. Hockeyers en ten nissers lijken daarentegen lou ter tegen het balletje te willen slaan, terwijl zij de theorie over hun tak van sport juist links laten liggen. „Hockeyers en tennissers zijn wel lezers, maar ze lezen weinig over hun eigen sport". Dat is de erva ring van Henk J. Schuurmans Hzn. Als één van 's lands grootste uitgevers van sport boeken kan hij 't weten. „Hardlopers zijn bijna acade misch met hun sport bezig. Die willen alles weten over tijd schema's en menu's". Het „groeiscenario" van de BV Uitgeversmaatschappij Tirion in Baarn gaat niet uit van fik se ontwikkelingen in de sport- tak van het bedrijf. „Als we het sportdeel kunnen consoli deren is het al heel wat", meent de, overigens altijd op gewekte, 52-jarige directeur Henk Schuurmans. Met het uitgeven van sportboeken startte hij op 1 januari 1987 zijn eigen bedrijf. Hoewel hij zegt zich er niet voor te scha men, wil Schuurmans af van het stempeltje „sport-uitge- ver". „Het grootste deel van de boeken die we uitgeven han delt over natuur. Daarna komt sport op de tweede plaats, sa men met kunst en cultuur". Amsterdammer Schuurmans, nu wonend in Hilversum, be gon als sportjournalist bij -toen nog dagblad- De Tijd en werk te tevens voor het door de Ge ïllustreerde Pers uitgegeven Revue. „Ik volgde vooral schaatsen en voetbal. Het was de. generatie van de romanti sche sportjournalistiek met Klaas Peereboom van Het Pa rool, mijn leermeester Ed van Opzeeland en bijvoorbeeld Haye Thomas. Er werd ge schreven in een bombastische stijl, waar vaak zelfs de Griek se mythologie werd bijgehaald. Toen ik merkte dat ik het ni veau van schrijven niet kon handhaven en omdat het tro- penbestaan me niet beviel, ben ik uit de journalistiek gestapt. Vooral met het schaatsen, in de tijd van Ard een Kees, was je altijd weg. Bij de Geïllus treerde Pers was ik in aanra king gekomen met de eerste boekachtige produkten over sport, zoals specials, Europa Cup-boeken en uitklap-elftal- foto's. Bij uitgeverij Luitingh in Laren ben ik begonnen met een eigen sportlijn' Herman Kuiphof, Theo Koom- en en Ed van Opzeeland wa ren de eersten van wie Schuurmans, rond 1970, sport boeken uitgaf. „Het boek van Nico Scheepmaker over Johan Cruijff en „De Ajacieden" van Maarten de Vos zijn legenda risch geworden. In de journa listiek zou ik de top nooit heb ben bereikt. Ik heb de over stap dan ook nooit betreurd". Schuurmans belandde bij het grote Elsevier, waar hij direc teur werd van een werkmaat schappij. „Ze stopten met het uitgeven van algemene boe ken toen ik net bezig was een multi-mediale sportuitgeverij op te zetten. Ik streefde naar een combinatie van tijdschrif ten, boeken en tv-program- ma's", aldus Schuurmans, die vriend en vijand verbaasde door Theo Reitsma weg te lok ken vanachter de beeldbuis. Reitsma keerde overigens in no-time terug naar zijn ver trouwde stek en Schuurmans werkte zijn plannen, op be scheidener schaal, later in zijn eigen nering uit. Daarbij han dig gebruikmakend van de achternaam van de Fransman Isaak Tirion, een meester- drukker uit de zeventiende eeuw. „Je had in die tijd druk kerij/uitgeverij Elsevier in Leiden. Toen die werd opge heven ging meneer Tirion, af komstig uit Lyon, nog een paar jaar door in Amsterdam", verklaart Schuurmans Hzn de naam van zijn bedrijf. Hzn, dat staat voor Hendrikszoon, plak te hij achter z'n eigen naam omdat ook vader Schuurmans boeken publiceerde. Leerplannen Schuurmans sr. richtte zich op educatieve boeken, zoals nu ook zijn zoon. „Non-fiction", noemt hij dat, „dus waar je iets van opsteekt". Met sportieve leerplannen en basisboeken, met een totale jaaroplage van zo'n 200.000, hoopt hij zowel de actieve als de passieve recre ant bij te scholen. „De auteurs zijn in veel gevallen Neder landse deskundigen (Wim van Heumen voor de hockeysport, red.) en slechts bij uitzonde ring afkomstig uit het buiten land (ex-wielrenner Hinault, red.)". De grootste klapper maakte Tirion met het -in twee delen- op schrift stellen van de voetbalideeën van de eigenzinnige Limburger Wiel Coerver. „Dat boek is er nu in achttien talen, onder andere in het IJslands, Japans en Indo nesisch". Naast het onderricht in de meest populaire takken van sport, schoof Tirion onlangs bijvoorbeeld ook het miljoen ste bridgeboek over de toon bank. „We doen alles in sa menwerking met de bonden. In elk boek willen we een voorwoord van de bondsvoor zitter", aldus Schuurmans, die bij dit streven nog altijd kan profiteren van zijn oude jour nalistieke contacten. TV-cursus Nu de belangrijkste takken van sport bij Schuurmans aan bod zijn geweest (in z'n eigen favoriete bezigheid volleybal ziet hij nog geen brood), rest hem -op sportgebied- niet veel meer dan het produceren van geactualiseerde herdrukken. „De markt is aan het teruglo pen. Er zijn grote sportevene- r hem uitgegeven voetbal-leerplan van Wiel Coerver, dat zelfs in het i muur een fraai kado van Hans Böhm. FOTO: PERSUNIE ondersteuning. „Het kastje" neemt in het twintigmans-be- drijf van Schuurmans toch al nodig en daarnaast hangt heel veel af van de pres taties. Door het uitblijven van succes van Oranje bij de WK in Italië hebben we geen winst gemaakt op het WK-boek, dat we samen met Voetbal Inter national hebben uitgegeven". „Naast biografieën, die ineens populair worden, zie ik wel nieuwe mogelijkheden in boe ken die met tv-cursussen wor den gecombineerd". Op 16 no vember begint dan ook de cur sus „Tourschaatsen", waarbij Yvonne van Gennip onder het motto „van kruk tot crack" via het scherm van Veronica lieftallig instrueert. Een keu rig uitgevoerd boek dient ter Eerder touw bij de A VRO-wijncursus en met twee tekstboeken van 'Goede Tijden, Slechte Tijden' („de neerslag van honderd af leveringen") ziet hij zijn pro dukten „als broodjes" de deur uitgaan. Verder beschouwt Schuurmans de papieren uit gave van 'Tien voor Taal' en het 'gift-boekje' 'Dinges' als voornaamste troeven in de aanstaande feest-verkoop- maand. „Boeken in het kielzog van de tv, daar zit wel toe komst in", weet Schuurmans. SPORTUITSLAGEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7