lêMmn Wié. Koude oorlog op dertig vierkante meter BUITENLAND ie Op Haagse versvoeten Stroom illegalen wordt ingedamd lï KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Bootvluchtelingen 'Sterrekijker toch geen Nederlandse uitvinding' 22?L CeidócSotvumt VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 eer Aristide wil deel oppositie in regering VN: Irak verbergt biologische wapens een ht lligram ileg vq farct v{ anvanli 1 patië PARIJS De eind september af gezette Haïtiaanse president Jean- Bertrand Aristide heeft zich bereid verklaard, na een eventuele terug keer in zijn functie, 'bepaalde' ver tegenwoordigers van de oppositie in de regering op te nemen. Aristide zei dat gisteren in het Franse dagblad Liberation. Een al gemene amnestie voor het leger zou de eenheid tussen het Haïti aanse volk en het leger weer her stellen, betoogde de afgezette pre sident. „Alle zonen en dochters van de natie kunnen aan de tafel van de dialoog bijschuiven", zei hij. NEW YORK De speciale van de Verenigde Naties die belast is met de vernietiging van de massa-ver nietigingswapens van Irak, vermoedt dat Baghdad instellingen voor de ont wikkeling en produktie van biologische wapens verborgen houdt. Het team, dat Irak van 20 september tot 3 oktober be zocht, heeft geen biologische wapens of de faciliteiten om die te maken aange troffen. De inspecteurs gaan er echter van uit dat Iraks onderzoeksprogramma voor biologische wapens „logischerwijze een plan bevat voor de ontwikkeling en produktie van wapens, wellicht op een plaats die nog niet is vastgesteld". Zoon Kohl zwaar gewond LONDEN De Britse premier John Major heeft zijn voor vandaag geplan de bezoek aan Duitsland uitgesteld. Reden voor het uitstel is het auto-ongeluk waarbij de zoon van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl zwaar licha melijk letsel opliep. De auto van de 26-jarige zoon van Kohl raakte in Noord- Italië van de weg. Het was de bedoeling dat Major en Kohl in Bonn over de EG- top in Maastricht zouden overleggen. Ex-communisten worden tweede partij in Polen WARSCHAU De Democratische Unie, de uit de vakbeweging Solidariteit voortgekomen partij van ex-premier Tadeusz Mazowiecki, wordt de grootste partij in het Poolse parlement. De DU krijgt 62 van de 460 zetels in de Sejm, waarin voorts niet minder dan 28 andere partijen zijn door gedrongen. De Alliantie van Democratisch Links (ADL), de partij van de vroegere communisten, zorg de voor een daverende verrassing. Zij wordt met 60 zetels de op een na grootste fractie. Daarna volgen een door de kerk gesteunde katholie ke partij met 49 en de Poolse Volkspartij - de voor malige bondgenoot van de communisten die veel stemmen trok van ontevreden boeren - met 48 ze tels. Tweede dode bij project Christo TOKYO Een Japanse arbeider is gisteren door een elektrische schok om het leven gekomen bij het verwijderen van een van de 1340 blauwe parasols die de kunstenaar Christo in een Japanse vallei heeft opgesteld. Het was de tweede keer in een week dat een dode viel bij het project van Christo. Zater dag kwam een 33-jarige vrouw in Californië om het leven toen een van de parasols omwaaide en haar tegen een rots drukte. 'Palestijnse handreiking >or iges d| 3ed jeven ins lan int?". FOT Nedd e Ven rol ho| pen Ondel volgei I EDWIN WINKELS MADRID Voorafge gaan door acht duwende, in dreigend zwart uitge doste agenten van de Gu- ardia Civil en achtervolgd door een veelvoud aan felle lampen, camera's en microfoons, beent de meer kale dan grijze man over de tussenverdieping van het gigantische perscen trum. Hij duikt het kan toortje van de Palestijns- Jordaanse delegatie in, dat bijna uiteenklapt als zijn nieuwsgierige achter volgers zich ook naar bin nen dringen. „Ik ben een Israëlisch parlementslid en ben hier om u de hand te schudden". Het is topdag in Madrid. Na het matte voorspel van Ameri kanen, Sovjets, Europeanen en Egyptenaren zijn nu de wer kelijke hoofdrolspelers van het conflict in het Midden-Oosten aan de beurt. Israëliërs, Jorda- nen, Palestijnen, Libanezen en Syriërs doen op de vredescon ferentie in Madrid hun zegje in de Zuilenzaal van het pa leis. Maar vooral reageren ze in de wandelgangen en het au ditorium van het perscentrum op de toespraken van de an der. Het Israëlische parlementslid dat besloten heeft gedurende een kwartiertje in de schijn werpers te staan is Yoash Si- don. „Van de rechtervleugel", zegt hij er nog bij. Hij loopt bij de Palestijnen binnen om re acties te peilen op de toespraak van zijn minister-president, Shamir. „De Palestijnen wa ren een beetje verbaasd over mijn daad", zegt hij als hij de Syriërs bezoekt. Daar wil nie mand hem de hand schudden. Sterker, Sidon en het legertje nieuwsjagers worden uit de te kleine ruimte gezet. De sfeer is gespannen, vijandig haast, en de toespraak aan Shamir heeft daar niet in de laatste plaats aan toe bijgedra gen. Nog voordat zij zelf te genover het oog van de wereld drie kwartier lang het woord -mogen voeren, reageren de Palestijnen al op de redevoe ring van Shamir. „Zijn speech weerspiegelt de situatie in de door Israel bezette gebieden, Shamir heeft zich opgesteld als de bezetter, de onderdrukker", valt Hanan Ashrawi uit. De 45-jarige Palestijnse woord voerster uit Cisjordanië krijgt steun van Faisal Husseini, op de achtergrond de grote leider van de Palestijnse delegatie, over wiens aanwezigheid aan de historische tafel Israël zijn veto uitsprak. „Enkele dagen geleden dachten we indicaties van Shamir te ontvangen dat zijn houding iets zou verande ren, dat we op de goede weg waren. Maar de toon die hij vandaag heeft gezet, heeft ons alleen maar verder terugge worpen. Het enige dat we kunnen doen, is hopen dat deze positie niet definitief is". De enige overeenkomst in Ma drid tussen een Israëliër als Shamir en een Palestijn als Husseini is het leger agenten en lijfwachten dat hen om ringt. Er is een menselijke bunker rond beide personen opgetrokken. Maar zelfs die lijkt nog eenvoudiger door dringbaar dan de emotionele en politieke bunkers die giste ren keihard met elkaar in bot sing kwamen. Bloemen Midden op de conferentietafel staat tussen Israëliërs en Pa lestijnen een vaas met bloe men. Het blijkt vooralsnog een te fleurige versiering. Het meest direct betrokken bij het meedogenloze duel IsraelPa lestina is de Jordaanse minis ter van buitenlandse zaken, Kamel Abu Jaber, die aan de tafel 'onderdak' verschaft aan de Palestijnse delegatie. „Ik was bedroefd toen ik de toe spraak van Shamir hoorde", zegt hij. „Hij heeft geen enkele visie op de toekomst gegeven". Wat Jordaniërs en Palestijnen het meest hindert, is dat Sha mir weigert een gebaar te ma ken, een teken van goede wil, en dat hij er niet over peinst de bezette gebieden ter discus sie te stellen. „Waarom zijn we dan hier, als we daarover niet mogen praten?" vraagt Abu Jaber retorisch aan de meer dan duizend journalisten. Het antwoord komt enkele uren later van Benjamin Neta nyahu, Israëls onderminister van buitenlandse zaken. Zo juist heeft de Palestijnse verte genwoordiger Haider Abdel- Shafi namens zijn volk vanaf een internationaal erkend platform de wereld toegespro ken. In het Engels, zoals eerder al Shamir en Abu Ja ber in die taal spraken. Alsof zij niet via mogelijk foutief vertalende tolken met elkaar willen spreken. Maar als Ab- del-Shafi spreekt, doet Shamir demonstratief de koptelefoon op, om te luisteren naar de He breeuwse vertaling. Koude oorlog op dertig vierkante me ter. Dat antwoord dus, van Neta nyahu. Hij vindt dat de Pales tijnen te gemakkelijk en mooi praten. „Zij zeggen: we willen vrede met jullie maken. Maar hoe kunnen we dat doen als ze eerst onze armen en benen willen afhakken en daarna het hart uit ons lichaam willen rukken?" Ofwel, Gaza-strook, Golan-hoogte, de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruza lem zijn ledematen respectie velijk een orgaan zonder wel ke Israel niet zou kunnen be staan. aan Israël' MADRID Minister Hans Van den Broek van buiten landse zaken vindt dat de Pa lestijnen gisteren in hun toe spraak een opvallend handrei king gedaan hebben aan Is raël. Door uit te gaan van de gren zen van Israël van vóór 1967, zo zei de minister, erkennen zij in principe het bestaans recht van de staat Israël. Bo vendien hebben zij voor het eerst openlijk gezegd voorstan der te zijn van een confedera tie met Jordanië. Het hoofd van de Palestijnse delegatie, Haidar Abdul-Shafi, accep teerde formeel een periode van beperkt Palestijns zelfbe stuur op de Westelijke Jor daanoever en in de Gaza- strook, maar benadrukte dat die moet leiden tot een onaf hankelijke staat voor de Pales tijnen. Israël verwerpt dit idee. Libanon eiste dat de Is raëliërs zich terugtrekken uit de zogenoemde veiligheidszo ne in Zuid-Libanon. De Israëlische premier Yitz hak Shamir en de Arabische afgevaardigden stonden ook gisteren, op de tweede dag van de vredesconferentie over het Midden-Oosten, verbitterd te genover elkaar. Vooral wat betreft de door Israël bezette gebieden toonden de partijen zich onverzoenlijk. De felste aanval kwam gisteren van Sy rië. De Syriërs zeiden dat er geen stappen zouden worden gedaan om Israël te erkennen zonder territoriale concessies. „Iedere centimeter Arabisch land die Israël met oorlog en geweld heeft bezet, de Golan, de Westoever, Jeruzalem, moet in zijn geheel worden te ruggegeven aan de rechtmati ge eigenaren", aldus minister al-Sharaa. De Israëlische afge vaardigden hoorden het met strakke gezichten aan. door BERT VAN VELZEN DEN HAAG Den Haag, zeggen ze nu op aanraden van een reclamebureau, is een bruisende stad. BruisendZeker als een bruistablet in een teil duinwater binnen het gehoor van een zuipschuit met een kater. Volgens mij ruist Den Haag. Wenen bruist, Den Haag ruist. Maar Den Haag heeft wel typische eigenschappen. Ze hebben daar in een weekend met herfstdraden het Project 'Dichters aan Huis' uitgevoerd, waarbij vijftig dichters als melkboeren aan huis kwamen. Hier en daar hadden ze voor de dames en heren poëten bastognekoeken, speculaasjes en thermoskannen koffie neergezet. Het eigenaardige van het ruisende Den Haag is dat geen enkele dichter de koffie en de bastognes over het balkon heeft gegooid en om jenever heeft gebruld. Er is zelfs niet bescheiden om een mondje Chêteau Margaux gevraagd. Dylan Thomas moet zich van ergernis hebben gewenteld in zijn graf, want geen dichter die in Den Haag aan huis kwam heeft in een walm van drank en droes kunstminnende vrouwen lastig gevallen. Dat zal wel aan Den Haag liggen, aan dat kalmerende ruisen. Zelf wil ik nog wel eens graag een versje snuiven. In de Haagse Passage hangt er een in de muur, van Gerrit Achterberg, voor mij de grootste Nederlandse dichter van deze en de vorige eeuw: Den Haag, je tikt er tegen en het zingt. In de passage krijgt die klank een hoog weergalmen en omlaag een fluistering tussen de voeten over het graniet; rode hartkamer die in elleboog met drie uitmondingen de stad geniet. Je kunt bijna nergens lopen in Den Haag of je komt Achterberg tegen. Op het Haagse Zieken bijvoorbeeld, dorre pijplijn van Spui naar Rijswijkseplein, zo genoemd naar lepralijders die daar huisden. Het is een somber struikelpad. Achterberg: Een doorkijk in een straat is een visgraat. Grondroosters vreten weg. De voeten haken. Groen zien de brievenbussen en naamplaten, waarop geen letter meer te lezen staat. Simon Vinkenoog was Dichter aan Huis van zijn eigen schoonouders in het deftige Van Stolkpark in de zoom van de Scheveningse Bosjes, door Achterberg bezongen als 'de villawijk die kwijnt en zich Eline Vere waant'. Maar er zaten ook dichters in de binnenstad, in 'deurwaardershuizen met de harde deugd van Katadreuffe die zijn doel bereikt'. Je komt Achterberg zelfs in de lift van een warenhuis tegen: De liften zoeven, breken open en ontlasten zich. Tientallen dringen binnen. Dicht op elkaar, bij 't stijgen ondervinden wij allen dat gevoel der vogelen. Hagenaars die in het kalme herfstweekeinde gedichten en dichters wilden snuiven, konden dat doen met 'Ode aan Den Haag' van Gerrit Achterberg in de hand. Je hoeft maar een etaleur aan het werk te zien en de geest van Achterberg komt tot leven: Een etaleur staat met een pop te stoeien. Hij waant zich met zijn eigen vrouw alleen. Wij kunnen er ons kwalijk mee bemoeien. De vreugde is vandaag aan elk gemeen. Ik heb de ruisende zangen der dichters gemist in Den Haag, zodat de Homerusvertaler H.J. de Roy van Zuydewijn in de beroemde flat Nirwana slechts één toehoorder had. Hij was er tevreden over. Den Haag bruist wel niet, maar als je goed snuift bespeur je een zeer apart aroma. 3keke derha dan te gaa ika dl ittannl lat vq Britt« - af. lts vij Radiocontact met overlevenden vliegtuigongeluk blijke 'wd Erzi| ïtslam Dt-Bri Nedei irdeei EDMONTON Canadese reddingsdiensten hebben giste ren radiocontact gemaakt met de overlevenden van een mili tair transportvliegtuig dat woensdag op Ellesmere Island in het ijskoude en vrijwel voortdurend in duisternis ge hulde hoge noorden van Cana da is neergestort. Volgens ka pitein Rod Gray van de 3500 kilometer zuidelijker gelegen militaire basis Edmonton hou den de overlevenden zich schuil in het wrak van de C- 130 Hercules. Iets na midder nacht, toen het wolkendek even brak, heeft een reddings: vliegtuig zes parachutisten uit geworpen boven de plaats van het ongeluk, maar het was nog niet duidelijk welke situatie de para's beneden aantroffen en hoeveel van de 18 mensen aan boord de ramp hebben over leefd. Een zoekploeg van de radarbasis Alert, waarheen het vliegtuig met voorraden en technici onderweg was, kan land in het rotsige terrein BERLIJN Intensieve internationale politiesa menwerking tegen men sensmokkelaars en een verscherpte controle op alle Europese grensover gangen - met name op de vliegvelden - zijn twee maatregelen om de groei ende stroom illegale vluchtelingen, voorname lijk uit Oost-Europa, in te dammen. Ministeriële afvaardigingen uit 28 Europese landen hebben op een tweedaagse conferentie in Berlijn een draaiboek samen gesteld van maatregelen, dat een einde moet maken aan de bijna ongeremde toestroom van -economische vluchtelin gen. Een internationale werk groep onder voorzitterschap van Oostenrijk zal de gemaak te afspraken snel concreet moeten uitwerken. In Nederland verandert er naar aanleiding van de Ber- lijnse conferentie nauwelijks iets. „De grenscontroles blij ven zoals ze zijn", aldus staats secretaris Piet Dankert, die de Nederlandse afvaardiging leid de. In vergelijking met Duits land bijvoorbeeld registreert Nederland een betrekkelijk gering aantal illegalen uit Oost-Europa. In ons land ko men voornamelijk economi sche vluchtelingen uit Afrika en Sri Lanka binnen. Bedenkingen Dankert heeft namens Neder land volmondig met de reeks maatregelen ingestemd, maar hij heeft anderzijds zijn beden kingen geuit tegen weer een nieuwe werkgroep, weer een nieuw internationaal forum. Maar, zo heeft initiatiefnemer Schöuble, de Duitse minister yan binnenlandse zaken, ver zekerd, dat de werkgroep effi ciënt en niet bureaucratisch te werk zal gaan. De illegale vluchtelingen zijn een geza menlijk Europees probleem, dat in samenwerking en met maatregelen op korte termijn moet worden aangepakt. Uitreizenden, met name van een aantal Oosteuropese lan den zoals Roemenië, zullen bij vertrek uit hun land al veel scherper gecontroleerd moeten worden. Wie Westeuropese landen zonder goede papieren binnen komt, moet rekenen op onmiddellijke terugzending. Ook op zogenaamd zakelijke en toeristische reisbestemmin- gen zal strenger gecontroleerd worden. Luchtvaartmaat schappijen worden op straffe van sancties gehouden aan de internationale afspraken om streng te controleren wie ze vervoeren. Engeland is van plan om illegaal binnen ko mende vluchtelingen zwaar te beboeten alvorens ze terug te sturen. Politieke asielzoekers vallen uiteraard niet onder al deze maatregelen. Een voor westelijk Europa bij komend probleem is dat bin nenkort de Westeuropese bin nengrenzen volledig open gaan. Des te strenger zal er aan de 'buitengrenzen' van Europa gecontroleerd moeten worden. Minister SchSuble noemt de aanhoudende stroom illegale vluchtelingen „een ge vaar voor de harmonieuze ont wikkeling van en de samen werking binnen Europa". SOS. Groot-Brittannië en Vietman hebben een overeenkomst bereikt over de gedwongen terugkeer van de vluchtelingen. De Vietnamezen in de Britse kroonkolonie vrezen vervolging indien zij naar hun geboorteland worden teruggestuurd. QN983 - Taaie Toon doet het woord en vertelt, dat ze zijn geko men om naar een schat te zoeken. De oude Japanner kijkt ver wonderd op. Een schat? Maar waar moet die verborgen zijn? „Dat kunnen we precies vaststellen", zegt Toon, „als u uw mede werking wilt verlenen, bieden wij u de helft van de opbrengst aan. Wij hebben moderne hulpwerktuigen om het goud te vin den". De oude Japanner glimt van genoegen als hij dat hoort en geeft direct toestemming. Buigend verlaten Rob en Toon de zaal. - Maar wanneer zij nauwelijks hun hielen hebben gelicht, vraagt de kleindochter van de oude: „Waarom bent u die blanken zo terwille? Wij zoeken nu al jaren naar die schat en nu zouden die indringers er van door gaan met de helft?" De oude grijnst en laat twee bedienden roepen, forse kerels, die niet voor een klein tje vervaard zijn. Hij geeft hun opdracht de twee blanken goed in de gaten te houden. Dan zegt hij tegen zijn kleindochter: „De blanken hebben moderne middelen. Zij kunnen de plaats mis schien vaststellen en dacht ge, dat ze dan zo maar weg zouden varen met de helft van het goud? Dan kent ge uw grootvader nog niet!" LONDEN Een lang- vergeten Engelse wiskun dige uit de tijd van konin gin Elizabeth I, Leonard Digges, is deze week ge noemd als de uitvinder van de sterrekijker. Vijftig jaar voordat de eerste sterrekijkers in Nederland in omloop kwamen, staarden Digges en zijn zoon Thomas al naar de sterren met de voorlo per van de moderne astrono mische instrumenten, aldus Colin Ronan, voorzitter van het Brits Astronomisch Ge nootschap. De uitvinding van de sterre kijker, omstreeks 1806, is tot nu toe altijd toegeschreven aan de Nederlanders Hans Lip- pershey en Zacharias Jansen. Nauwelijks een jaar later ge bruikte Galileo een verbeterde versie van de Nederlandse te lescoop om de hemellichamen te bestuderen en de theorieën van Copernicus te ondersteu nen. Na het onderzoeken van documenten in het Britse Mu seum kwam Ronan tot de con clusie dat Leonard Digges de eerste van allemaal was. Het voornaamste bewijs is af komstig van een boekwerk ge maakt door de zoon van Dig ges dat in 1571 werd uitgege ven ter nagedachtenis van zijn overleden vader. Het boek be vat een beschrijving van „de geweldige resultaten die be reikt kunnen worden met hol rond of bolrond glas, of ronde of parabolische vormen" en bevestigt dat Digges gebruik maakte van combinaties van lenzen en spiegels voor het vergrotende effect. Colin Ronan vond in het Brit se Museum een brief uit 1580 van William Bourne, een vriend van Thomas Digges, aan Lord Burghley, de schat bewaarder van koningin Eli zabeth I. Deze brief bekrach tigt dat de beweringen van Thomas Digges juist waren en staat vol met informatie over het gebruik van spiegels en lenzen. Ronan gelooft dat het eventuele militaire nut van het apparaat publicatie van Digges bevindingen heeft te gengehouden. In 1591 was Thomas Digges hoofd-inspec- teur van de Engelse strijd krachten in de Nederlanden. Een vergrotend apparaat zou grote militaire waarde hebben gehad. (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5