„Handelsboycot VS drukt Castro steviger in zadel" BINNENLAND BUITENLAND Advies: ongeschikte student wegsturen Suriname perkt rol van leger in A' Sikh-separatisten doden familieden politieman DELEGATIE PAX CHRISTI DOORKRUIST CUBA Kosten kinderopvang beperkt aftrekbaar ONTDEKKINGEN BIJ EUROVISIES Televisie schetst Afrika ten onrechte als poel van ellende Ceidóc Qowuvnt VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 UTRECHT Studenten die niet „geschikt" zijn moeten door de universiteit kunnen worden weggestuurd. Dit is één van de aan bevelingen van een onderzoeksgeroep aan de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU). In opdracht van de VSNU hebben onderzoekers studie verricht naar de eerstejaarsprogramma's van universiteiten. Opvallende conclusie is dat er geen verband bestaat tussen de inrichting van het eerste studiejaar en het rendement. Voor een hoger rendement zouden de uni versiteiten er beter aan doen vóór aanvang van de opleiding te selecteren, zoals ook in Duitsland en Frankrijk gebeurt. Studenten die tijdens het eerste jaar „ongeschikt" blij ken, moeten kunnen worden weggestuurd, menen de onderzoekers. Rottenberg aanbevolen als voorzitter PvdA DEN HAAG In de PvdA groeit de steun voor Felix Rottenberg als kandidaat voor het voorzittersschap van de partij. Naast de Rot terdamse burgemeester Peper, heeft ook zijn Amsterdamse ambtsgenoot, Van Thijn, Rot tenberg aanbevolen als de opvolger van Sint. De 34-jarige Rottenberg was tot vijf jaar te rug lid van het partijbestuur, maar stapte op vanwege kritiek op de partijcultuur. Hij nam later deel in de commissie-Van Kemenade die onlangs in een rapport heeft aanbevolen de partij-organisatie flink te veranderen. Rottenberg is momenteel directeur van het Filmfestival in Rotterdam en directeur van het cultureel centrum De Balie in Amster dam. Deze week is de profielschets van de nieuwe partijvoorzitter naar de afdelingen gestuurd. Rottenberg moet door de afdelin gen kandidaat gesteld worden. PARAMARIBO De Surinaamse regering heeft voorstellen goedge keurd tot wijziging van de grondwet die een politieke rol van het leger uitsluiten. „De politieke taken van het Natio naal leger moeten worden afge bouwd. Er moet duidelijkheid zijn over de taakstelling en uitoefening daarvan", aldus vice-president Ajod- hia gisteren via de televisie. 'Militair Gezag' zal niet meer als or gaan in de grondwet voorkomen. Tot dienstplicht kan alleen worden opge roepen als het parlement op grond van 'bijzondere omstandigheden' daartoe besluit. In de gewijzigde grondwet moet een bepaling komen die het militairen en politie-mensen verbiedt lid te zijn van volksverte genwoordigende organen. Regering en legerleiding verschillen overigens volgens defensie-minister Gilds van mening over de voorgestel de wijzigingen. „Ik heb echter beslist niet kunnen bespeuren dat de leger leiding zegt dat zij de zaken niet goed vindt", aldus Gilds. Volgens een noti tie van de regering baseert het leger de taakstelling „op het uitgangspunt van niet-strikt militaire taken" van het leger. De regering wil echter een „duidelijke afbakening tot strikt mili taire aangelegenheden". Artikelen in de huidige grondwet zijn voor meer interpretaties vatbaar gebleken. De regering wijst er in haar notitie op dat die interpretaties zich vanaf 1988 tot en met 1990 heb ben doen gelden in de politiek en in andere sectoren van het sociale le ven. In december kwam het tot een geweldloze staatsgreep die door het leger een „constitutionele ingreep" werd genoemd. Politieke partijen en maatschappelij ke groeperingen hebben vaker ge pleit voor wijziging van de grondwet met het doel de politieke rol van het leger te schrappen. UTRECHT Het dagelijks innemen van een hi klein stukje van een aspirientje (dertig milligram pa] al genoeg) kan voor mensen die daar aanleg vq gez( hebben, de kans op een hart- en herseninfarct vj per kleinen. Zo'n lage dosis geeft bovendien mind ver; bijwerkingen dan de 300 milligram, die aanvanh kee lijk werd voorgeschreven. tege Dat blijkt uit een onderzoek waaraan 3131 patië jn c ten uit 63 Nederlandse ziekenhuizen hebben m« Ari: gedaan. Dit onderzoek is het grootste dat ooit t Fra wereld op dit gebied werd gehouden. De resultat gerr ervan zijn gisteren gepubliceerd in het vaktij zcm schrift The New England Journal of Medicine. li aan tiatiefnemer was prof. dr. J. van Gijn van het Aq steL demisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). De ongeve side 200 neurologen die er aan meewerkten raden g Van zonde mensen af op eigen houtje elke dag wat asj Van rine te nemen. hij. AMRITSAR Militante sikhs die zich als politiemannen hadden verkleed hebben giste ren acht familieleden van een hoge politiefunctionaris dood geschoten en twee familiele den van zijn lijfwacht. De moorden maken onderdeel uit van een escalerende cam pagne tegen familieleden van sikh-politiemensen die mili tante geloofsgenoten bestrij den. Sinds 1 augustus van dit jaar zijn ten minste 172 fami lieleden van politiemannen gedood, in vergelijking met 18 in 1990 en vijf in 1989. De aan vallen vonden plaats in het Tarn Taran district, een gebied waar regelmatig is gevochten in de acht jaar oude strijd om de provincie Punjab onafhan kelijk te maken van India. Ongeveer 25 militanten in po- litie-uniformen verschenen bij het dorp Gohalwar en gingen de boerderij binnen van poli tieofficier Swaran Singh, zo verklaarde de politiecommis saris van Tarn Taran, Narin- der Pal Singh. De schutters schoten de oom, tante, broer en andere familieleden van Swaran, de hoogste politie-of- ficier in Faridkot, 90 kilome ter ten zuiden van Tarn Ta ran, dood. Swaran, die tot 1989 in Tarn Taran werkte, had de reputatie hard op te treden te gen de gewapende extremis ten. Daarna reden de militanten vijf kilometer verder naar het dorpje Kang en schoten de va der en broer van inspecteur Chana Singh dood, aldus Na- rinder Pal Singh. Chana Singh is de lijfwacht van Swaran Singh. „Dit is een les voor politie functionarissen die constant onschuldige jonge sikhs do den", zo stond op een briefje dat bij de lichamen in Kang was achtergelaten, aldus Na- rinder Pal Singh. Twee andere groepen gewa pende mannen hebben elders in het district zes andere sikhs gedood, zo verklaarde de com missaris. Tarn Taran ligt 25 kilometer ten zuiden van Amritsar, een centrum van militante sikhs en de plaats waar het grootste heiligdom van de sikhs staat: De Gouden Tempel. In Punjab, een rijke land- bouwstaat, zijn dit jaar ongl veer 3240 burgers om het II ven gebracht door militanj sikhs. Om en nabij de 1911 verdachte sikhs en 400 politil mannen zijn in dezelfde peril de om het leven gekomen, i De militanten willen een ona| hankelijke staat om zich j kunnen weren tegen wat zij <j politieke en economisch discij minatie van de HinduistiscH meerderheid in India noeme Sikhs maken ongeveer twé procent van de 844 miljoen Ia diërs uit, maar zij hebben eq kleine meerderheid in Punjai Idoor WIM BUNSCHOTEN SCHIPHOL De Vere nigde Staten vergissen zich in Cuba. Met de han delsboycot wordt de bin nenlandse weerzin tegen Fidel Castro niet aange wakkerd, maar eerder ge sust. „De VS creëren een kunstmatig soort eensge zindheid in het land. Ook degenen die Castro niet lusten, wijzen de boycot als immoreel en onrecht vaardig van de hand". De delegatie van Pax Christi, die op fietsjes twee weken lang een van de laatst overge bleven communistische bol werken doorkruiste, heeft een duidelijk oordeel aan de ver kenningstocht overgehouden. Frustreer het land niet langer, maar reik Cuba de helpende hand. Daarna zal het geleide lijk aan wel beter gaan, luidt de boodschap. Over de Oost-Westverhoudin gen in de wereld niets dan goeds. Maar het Noord-Zuid- vraagstuk is weer een heel an der verhaal. Nu de super machten, aartsvijanden van weleer, elkaar als vrienden omarmen, komt er wellicht ook een kentering in de relatie met de Derde-Wereldlanden. Daarbij is niet ondenkbaar dat de minder bedeelde naties in de vergetelheid geraken. Pax- Christi heeft daarom het Oost- West-Zuidproject op zijn schouders genomen. De rooms-katholieke vredesbewe ging wil vooral bereiken dat de zorg voor de Derde Wereld eerder toeneemt dan verslapt. In dat licht moet ook het be zoek aan het eigenwijze Cuba, een land dat nergens echt bij- hoort, worden gezien. Fidelisme Vrolijk reed de driekoppige delegatie er rond op fietsen, want van overheidswege ver strekte automobielen met chauffeurs zouden alleen maar belemmerend werken. Boven dien was er toch al zo weinig benzine. De delegatie stak haar licht op bij een groot aan tal maatschappelijke, kerkelij ke, politieke en overheidsorga nisaties. Cuba heeft inmiddels enkele rake klappen moeten incasse ren, doordat de Sovjetunie koers heeft gewijzigd. De eco nomische hulp aan Fidel Ca stro, die weigert zijn liefde voor het communisme te laten bekoelen, is teruggeschroefd. De burgers van Cuba hebben de broekriem een stukje ver der moeten aanhalen. Pax Christi heeft overigens de in druk dat het op het punt van de Sovjet-hulp wel zal loslo pen. Vaststaat dat het land in een nog groter internationaal isole ment verzeild is geraakt. Waarom de VS halsstarrig en afkeurend naar Cuba blijven wijzen, is Pax Christi een raadsel. Het land vormt nau welijks een bedreiging. De re laties met het Oostblok be staan bijvoorbeeld niet meer. „Cuba heeft de revolutie zelf gewild, terwijl het voormalige Oostblok werd geregeerd door de Sovjetunie. Dat is het grote verschil. Daar komt bij dat de eerste generatie revolutiema kers nog aan de macht is. Wij hebben gemerkt dat de meeste mensen trots zijn op de ver worvenheden, die zijn aan Fi del Castro te danken hebben. Men is niet overtuigd van het communisme, maar wel van het Fidelisme, dat zo anders is dan het regime van ex-dictator Batista. Er is minder armoede. Bovendien is die eerlijk ver deeld. Alleen de jongeren on der de dertig denken daar an ders over. Ze willen meer ver anderingen dan Castro toe staat, maar dat betekent niet dat ze een maatschappij willen als de VS, waar de Cubanen in Miami op aansturen", zegt Pax Christi-secretaris Jan ter Laak bij terugkeer op Schiphol. Wat voor partij ze dan wel willen, is niet helemaal duidelijk. „Een beach-party", kreeg de legatielid Ben Schennik eens als antwoord. Het klinkt in elk geval een stuk vrolijker dan de starre eenpartijstaat van dit moment. Heilloze weg Oppositie wordt niet geduld, maar de kop ingedrukt, de economie loopt van geen kan ten en dertig procent van het budget gaat op aan wapentuig, terwijl de burger moeizaam de eindjes aan elkaar knoopt. Het onlangs afgesloten vierde par tijcongres heeft de Cubaan al leen maar teleurstellingen op geleverd. De heilige Castro kwam niet met noemenswaar dige politieke hervormingen. Ter Laak erkent dat verande ringen meer dan wenselijk zijn. Maar hoe? „Er is sprake van marginale kritische groe pen die bovendien geïnfil treerd en sterk verdeeld zijn". Van hen hoeven dus geen wonderen verwacht te wor den. „Maar binnen de kerken is een groep ontstaan analoog aan Charta '77 in Tsjechoslo- wakije: de Christelijke Bewe ging voor Bevrijding. Het doel is veranderingen door te voe ren door de mogelijkheden die de wet biedt. Men wil 10.000 handtekeningen verzamelen, waarna het mogelijk is een re ferendum te houden. Dat refe rendum zal gaan over een grondwetswijziging". Ook am nestie van alle politieke ge vangenen staat hoog op de agenda. Of het zover zal ko men, is de vraag, want enkele leden hebben al bezoek gehad van de obscure, allerminst zachtaardige heren die beho ren tot de Brigade van Snelle Actie. Alleen officieel heeft de staat niets met die organisatie te maken. Toch is Pax Christi er na de reeks van gesprekken met al lerhande organisaties achter gekomen dat de christelijke beweging de juiste weg be wandelt. „Het systeem van buitenaf onder druk oprollen is een heilloze weg. Door de internationale dialoog kunnen de fouten nog het beste aan het licht komen, omdat Castro zich dan niet achter het ex cuus van een boycot kan ver schuilen", zegt Ter Laak. „De Christelijke Beweging voor Bevrijding probeert de mensen nader tot elkaar te brengen. Wij ervaren het als een plicht de binnenlandse krachten die aandringen op verzoening in ternationaal te ondersteunen. De demilitarisering door de Sovjetunie moet gevolgd wor den door stappen van Cuba zelf en van de VS. Alleen het opheffen van het isolement en uitbreiding van de internatio nale contacten kan leiden tot ontkramping van het sy- DEN HAAG De kosten van kinderopvang worden beperkt aftrekbaar voor de loonbelasting. Dit heeft staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) gisteren besloten naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege be paalde begin dit jaar dat de kosten op het inkomen in min dering gebracht moeten kun nen worden, omdat bijdragen van werkgevers voor kinder opvang tot een bepaald bedrag onbelast blijven. Öm willekeur te voorkomen heeft Van Amelsvoort in een richtlijn aan de belastinginspecteurs duidelijkheid verschaft over de kinderopvang-regeling 'nieuwe stijl'. Daarbij geldt voor het jaar 1989 als principe dat de kosten van kinderop vang aftrekbaar zijn als ze aantoonbaar zijn en meer belo pen dan de eigen bijdrage voor opvang in een gesubsidieerde instelling. Voor 1990 en 1991 zijn de kosten eveneens af trekbaar, maar moet op het uurtarief een bedrag in minde ring worden gebracht dat va rieert met het eigen bruto in komen. (ADVERTENTIE) Afscheid Kordes Premier Lubbers hangt oud-president van de Algemene Rekenkamer Kordes (65) bij zijn af scheid de versierselen om behorende bij een koninklijke onderscheiding. Kordes werd giste ren grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. In een stampvolle Ridderzaal in Den Haag druk te hij de premier op het hart ook eens te ijveren voor een onderscheiding die aan een gehele rijksdienst kan worden uitgereikt. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Mary-Ann Jongenelen: „Is er geen geld voor positieve reportages d| een breed beeld geven van een Afrikaans lan of het continent?". FOT Idoor ERIK HUISMAN AMSTERDAM Volgen de week worden er ont dekkingen gedaan in het Soeterijntheater, onder deel van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam. Ont dekkingen over Afrika, en preciezer, over het beeld dat wordt geschetst van Afrika. Centrale vraag tijdens de tv- en filmweek 'Eurovisies op Afrika' van 4 tot en met 8 no vember is: wat voor beeld wordt er op de televisie in di verse Europese landen ge schetst van Afrika? Mede-or ganisator Mary-Ann Jongene len van het KIT: „En dan is het niet de bedoeling een oor deel te vellen over dat beeld. We weten nog niet eens hoe dat beeld er in de diverse lan den uitziet". Eurovisies komt in de plaats van de filmmarathon 'Kijk op ontwikkeling', een gezamen lijk initiatief van NCO (Natio nale Commissie voor Voorlich ting en Bewustwording Ont wikkelingssamenwerking) en DVL/OS (Voorlichtingsdienst Ontwikkelingssamenwerking van Buitenlandse Zaken). De marathon was vooral toege sneden op docenten die via de presentatie een keus konden maken uit nieuwe filmproduk- ties over ontwikkelingssamen werking. Waarom Eurovisies zich be paalt tot tv- en filmpresenta ties is voor Jongenelen logisch. „Tachtig procent van de beeld vorming bij de mensen heeft plaats op grond van de televi sie. Mensen bladeren vaak buitenlandpagina's in kranten door; tijdschriften over ont wikkelingswerk bereiken rela tief weinig mensen". Het programma van Eurovi sies bestaat steeds uit een mid dagpresentatie door een inlei der uit een bepaald land. 's A- vonds worden er films en do cumentaires vertoond. Daaruit moet blijken wat voor beeld bijvoorbeeld burgers in Tsjechoslowakije, Duitsland, Groot-Brittannië, Hongarije en Nederland via de televisie krijgen voorgeschoteld over Afrika. Aan het eind van de week wordt in een discussie bijeenkomst geprobeerd con clusies te trekken en eventueel aanbevelingen te doen om te komen tot betere beeldvor ming over niet-westerse lan den. Kijkcijfers Een van de aanleidingen voor het houden van Eurovisies is dat met name in Nederland een eenzijdig beeld bestaat over Afrika. „Wat de mensen in Nederland denken komt ovèreen met wat ze hier op tv zien". En wat mensen hier te zien krijgen is triestmakend. Jongenelen: „Een cameraploeg met een verslaggever uitzen den om een documentaire te maken is een dure grap. Om roepen kiezen dus voor het maken van produkties die borg staan voor hoge kijkcij fers. Bij rampen en honger moeten de omroepen wel naar zo'n gebied, dat is nieuws". Die expedities leveren vrijwel steeds reportages op over el lende. Het positieve nieuws uit ontwikkelingslanden blijft daardoor vaak onbelicht, en er ontstaat een beeld van peilloze ellende, honger, hitte, ver schroeide vegetatie en zand. En anders bestaat de informa tie wel uit zending- en missie achtige films, waarbij grof ge zegd een beeld wordt geschetst van de blanke die de arme zwartjes helpt. „Financiert de missie mee?", vraagt Jongene len zich af. „Moeten die films van de opdrachtgevers?" Het gestigmatiseerde beeld kan invloed hebben op geld stromen", denkt ze. „Er wordt nu al gepraat over ontwikke lingsgeld dat zou moeten gaan naar Oost-Europa". Die gelui den zullen volgens haar ster ker worden als er ook nog po sitieve verhalen komen over vooruitgang in de voormalige socialistische heilstaten. Jongenelen: „Interessant is dan de vraag, of er geen geld is voor positieve reportages, die een breed beeld geven van een Afrikaans land of het Afrikaanse continent". Ze is duideliik niet blij met het beeld dat in Nederland heerst over Afrika. „Het is op zijn minst onfatsoenlijk om een heel continent te schetsen in beelden van honger, droog! zand en rampen". Dat is vo gens haar te vergelijken mi het afschilderen van Neda land in bijvoorbeeld de Verf nigde Staten als land vol hol depoep, klompen, tulpen vrije drugshandel. Het kan anders. Op de Brili televisie zijn regelmatig goei documentaires te zien. Onda werpen worden er volgej haar belicht vanuit veel ii valshoeken belicht en zondl dat het feit of een land al i geen voormalige kolonie va Engeland is een rol speelt, „ij Britten durven dergelijke dl cumentaires op prime time i( te zenden", weet Jongenelej „En ze worden goed bekekel Gemiddeld door anderha miljoen mensen. Kijk, dan het interessant eens na te gaa of het beeld van Afrika dl mensen in Groot-Brittannl hebben anders is dan dat va Nederlanders". Bij de situatie bij de Brittt steekt Hongarije mager af. 1 één jaar kwam er slechts vij maal een film of documentail over Afrika aan bod. 1 Tsjechoslowakije is het ve beter. Het is Jongenelen trol wens een raadsel waarom N| derland, dat zelden produktil als de Engelse in stellii brengt, geen materiaal aai koopt van de Britten. „Iets ol tijdens Eurovisies achter te k! men". Of volgende week zal blijke of veel landen het 'produk Afrika heel verschillend a» hun burgers verkopen, we Jongenelen nu nog niet. Wel de inbreng gevarieerd. Er zij inleidingen uit Duitslan Tsjechoslowakije, Groot-Bri tannië, Hongarije en Nede land, die worden gelardeei met fragmenten uit films d televisieprogramma's. D avondfilms gaan over ondi meer Kenya, Senegal, Nigeri Zimbabwe en Etiopië. Het Koninklijk Institui voor de Tropen is gevestig aan de Linnaeusstraat 2 i Amsterdam. Het dagprt gramma is gratis toeganki lijk, maar reserveren is gi wenst. Telefoon 020-568850) De toegang tot de speelfilm (aanvang tien guld (ADVERTENTIE) SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" [hee flu no? mooier

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4