Katwijk wil stoppen met steun aan structuurschets „In Oegstgeest niets nieuws onder de zon" li£cidae Souocwit DUIN- EN BOLLENSTREEK Busbaan tussen Leiden en Voorschoten li Voorschoten blijft bij muziekschool Noordwijkerhout pleit niet voor opofferen van grasland li VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 jjlgeS Raadsleden !f dezi Voorhout alsnog geïnformeerd over structuurschets ,13i door i tnül RICKY JOSTEN 19. tel n»19.°n, VOORHOUT De Voor- "jhoutse raadsleden krijgen, ,o. ooi na aandringen van het 18.45 PvdA-raadslid P. Jo- vr. Schemsz- alsnog vooraf in- turtieizage in de concept-struc- #A"®tuurschets Voorhout die 071| maandag in een extra ^^^commissievergadering be sproken zal worden. Jo- UROCjchemsz verzocht gister- 12); maav°nd om inzage tijdens 13.30 de commissievergadering ^3 JSfinancien. .3°. ZQ raadsleden hadden in te- 2l.iggenstelling tot normale verga- :o. ooideringen nog geen stukken zo. wq ontvangen over het plan waar- jin de lokatie van het station, ENWAjde wijk Westhout en Hoogh '-4354)Teylingen aan de orde komen. 30. Na! yJ^/l.We moeten beslissingen ne- iugh»e|men die voor Voorhout van .15. veel belang zullen zijn. Dat Aaae-kan ik niet verantwoord doen JfJgals ik de plannen zomaar on to!zader miJn neus geduwd krijg en stante pede een inhoudelijk 27. teiadvies uit mijn mouw moet 14-0aSchudden. De plannen zijn er, rJ8-4gihet c°hege is geïnformeerd, 16 Oodus de commissieleden horen yoiinjdat ook te zijn", aldus Jo- lo. ootchemsz. Hij vond de overige it Denoommissieleden aan zijn zijde, 30 waar0P burgemeester M. de 2i!3dGoeij toezegde de comissiele- ry (I6|den de nodige informatie te Stannidoen toekomen. 21.30, 21.30. REGIOJOURNAAL Koffieconcert Harmonie St. Cecilia geeft zondagmiddag een koffie concert in het parochie huis aan de Herenstraat 104 in Voorhout. Op het programma staan: „Les Saltimbanques", „Hon gaarse Dansen", Music of the Four Winds", „Nove- na", „Probuzeni", „Mars der Medici" en When only St. Joseph goes mar ching in". Aanvang half Receptie Het 60-jarige christelijk gemengd koor Looft den Heer en de 45-jarige to neelclub Wie wil die kan houden morgen receptie in watersportherberg Orion aan de Julianalaan 19 in De Kaag. Tussen vier en zeven uur kan men te recht. IJsclub In Kasanova in Sassen- heim wordt maandag avond de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Sassenheimse IJs club gehouyden. Aanvang half negen. Turkije Het Sportfondsenbad in Lisse staat in de week van 4 tot en met 9 november in het teken van Turkije. Het zwembad zal Turks worden aangekleed en er worden diverse activitei ten georganiseerd. Zo kan men maandagavond van acht tot tien uur sfeer- zwemmen tijdens een Turkse volksdansdemon- stratie en kan men de hele week zwemmen voor het originele Turkse zwemdi ploma. Kerststal Vereniging Het Oude Raadhuis in Warmond wil zelfgemaakte kerststallen exposeren in december. Informatie: Clara Sikking, tel. 01711-11109 en NeUeke van Mameren, 01711- 10658. Hardrock Het concert van het jaar, zo noemt Hardrockcen- trum Scum In Katwijk het optreden zaterdaga vond van de Amerikaanse band Savatage. Het con cert wordt voorafgegaan door een optreden van Vi cious Rumours. Vanaf acht uur kan iedereen terecht in het nieuwe onderko men van Scum aan de Noordduinseweg in Kat wijk. De toegang tot beide concerten bedraagt 17,50. Verkeerd invoegen leidt tot vechten VALKENBURG Een verkeerde invoegmanoeu- vre leidde gistermorgen tot een vechtpartij op de Ir. Tjamaweg in Valken burg. De Rijnsburgse poli tie was er vanmorgen nog niet uit wie begonnen was, maar vast staat dat een 31- jarige Leiderdorper en een 42-jarige Valkenburger el kaar te lijf gingen, nadat onenigheid was ontstaan over eikaars rijgedrag. Een bril en een blouse moesten het daarbij ont gelden. IN OPDRACHT VAN VERVOERSBEDRIJF NZH LEIDEN/VOORSCHOTEN Met de aanleg van de busbaan langs de Voor- schoterweg in Leiden wordt begin no vember begonnen. Het gaat om het stuk tussen de Brahmslaan en de Chur- chilllaan. Het is een project van de pro vincie Zuid-Holland in opdracht van vervoersbedrijf NZH in het kader van het Bereikbaarheidsplan Randstad. De busbaan is bestemd voor busverkeer van Voorschoten naar Leiden en maakt onderdeel uit van Vrij Baan 21. Dat is het actieplan van de streekvervoerbe- drijven in de Randstad ter verbetering van het openbaar vervoer. Eén van de belangrijkste punten uit dit plan is een kwaliteitsverbetering van het lijnennet door het aanleggen van vrije busbanen. Hierdoor kunnen de reistijden korter worden en bovendien gaat de betrouw baarheid van de diensten omhoog. De busbaan in Leiden wordt aan de zuidkant van de rijbaan aangelegd, be ginnend voor de aansluiting van de Brahmslaan en eindigend na de krui sing van de Churchilllaan. Om ruimte voor de busbaan te maken, schuift de rijbaan op naar de middenberm. De bus krijgt prioriteit in de verkeersregelin stallatie Churchilllaan. De baan wordt in april 1992 in gebruik genomen. De kosten bedragen ruim 800.000 gulden rijk. subsidie is verkregen van het Voor de komende vier jaar heeft de provincie 6,5 miljoen gulden uitgetrok ken voor openbaar-vervoerprojecten. Daarnaast voert de provincie projecten uit die gefinancierd worden door de rijksoverheid. De busbaan is daarvan een voorbeeld. Voor de verbinding tussen Leiden en Den Haag via Voorschoten en Leid- schendam zijn nu diverse maatregelen in voorbereiding of uitvoering. Naast een busbaan langs de Voorschoterweg wordt er op dit moment gewerkt aan een busbaan ter hoogte van motel de Gouden Leeuw in Voorschoten. Bouw in Mossenest in maart van start NOORDWIJKERHOUT Volgens wet- houder C. van Duin (CDA) kan mogelijk in maart van het volgend jaar begonnen wor den met de bouw van de eerste 50 woningen in het nieuwe plan Mossenest. Gisteravond ging de gemeenteraad wat schoorvoetend akkoord met het indienen van de verkla ring van geen bezwaar tegen de bouw. Vooral het feit dat er nog altijd geen exploi tatieovereenkomst is met Noorlander BV maakte de gemeenteraadsleden aarzelend. „We gaan voor schut als we hiermee naar de provincie gaan", voorspelde W. Hof (PvdA). „Er is geen plan. Hoe moeten we het dan goedkeuren?" vroeg E. Hulspass zich af. Maar wethouder Van Duin beloofde dat de overeenkomst er in november zal zijn. Het gaat in eerste instantie om de bouw van 39 koopwoningen en 11 huurwoningen. Clubs moeten voor velden OGB betalen NOORDWIJKERHOUT Voor het bezit of gebruik van sportvelden in De Zilk en Noord wijkerhout moet onroe- ren-goedbelasting (OGB) be taald worden. Dat zei wethou der P. Heemskerk gisteravond in de gemeenteraad. De sport velden waren volgens de vrij- stellingsvoorstellen van OGB gevrijwaard, maar volgens de wethouder is dat onbillijk te genover de andere verenigin gen die wel die belasting moeten opbrengen. Dat bete kent met name dat de voetbal en de tennisverenigingen dus wel degelijk voor OGB in aan merking gaan komen. KATWIJK De struc tuurschets van het SDB hoeft niet te rekenen op steun uit Katwijk. De raadsfracties vinden dat Katwijk, als het SDB niet akkoord gaat met hun ei sen, desnoods moet stop pen met het verlenen van medewerking aan het op stellen van de schets. Het grote bezwaar van Kat wijk is dat het SDB het Noord- wijkse grondgebied ten noor den van de wijk Rijnsoever niet voor woningbouw, maar voor industrie wil reserveren. Die lokatie is volgens de ge meente Katwijk een van de weinige plaatsen waar in de toekomst woningen kunnen worden gebouwd voor de ei gen bevolking. In de struc tuurschets staat dat Katwijk genoegen moet nemen met woningbouwlokaties in Voor hout en Hillegom. Gistermiddag, tijdens een in gelaste vergadering, tekenden zich binnen de raadsfracties twee partijen af. De meeste fracties vinden dat Katwijk fel op de schets moet reageren en in harde bewoordingen moet eisen dat die wordt aangepast. De enige partijen die een ge matigde koers willen varen, met Noord wijk over de proble men overlegd kan worden. R. Haasnoot (PvdA): „We moeten zelf met Noordwijk om de ta fel gaan zitten, letterlijk en fi guurlijk bij Noordwijk aan schuiven". J.H. ten Hove (RPF): „Als we harde woorden gebruiken, kunnen we het verder wel vergeten. Het is belangrijk dat de gemeenten in het SDB met één opstelling komen naar de provincie toe". Estec In het SDB-plan is het omstre den gebied ook gereserveerd voor een uitbreiding van de Estec met circa 20 hectare. De gemeente Noordwijk heeft wel aangeboden om de voor Estec gereserveerde grond voor Kat- wijkse woningbouw ter be schikking te stellen, mocht het ruimtevaartcentrum de grond toch niet nodig hebben. B en W van Katwijk heeft dit aan bod afgewezen omdat die 20 hectare veel te weinig is. Volgens burgemeester G.W. van Montfrans kan het geschil met buurgemeente Noordwijk niet meer door gewoon praten worden opgelost. „Ik ben best bereid tot het uiterste te gaan, maar in de gesprekken met het Noordwijkse college heb ben we geconstateerd dat er een onoverkoombaar verschil van mening bestaat", aldus de burgemeester. Zij vindt dat Katwijk met een duidelijk beeld de Estec. Volgens Van één reactie geven aan de pro standpunt moet komen. Montfrans zal Katwijk niet vincie. Katwijk overweegt langer aan het proces deelne- zelfstandig een recatie uit te brengen. Katwijk heeft er bij het SDB men als dit verzoek wordt op aangedrongen om in het weigerd. Op 27 november omstreden gebied een studie te wordt de definitieve structuur- verrichten naar de toekomsti- schets vastgesteld. Het is de ge ontwikkelingen en de bedoeling dat alle tien aan het ruimtebehoefte van bijvoor- SDB deelnemende gemeenten Op 14 november zal de ge meenteraad van Katwijk be slissen hoe de gemeente zal re ageren op de structuurschets. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten blijft deelnemen aan de Streekmuziekschool Leiden en Om streken. De gemeenteraad van Voorschoten stemde gis teravond in met dit voorstel van burgemeester en wet houders. D66 en Groen Links stemden voor uittreding. Y. Molenkamp (D66): „De streekmuziekschool kan geen basis voorziening meer genoemd worden. Slechts 140 kinderen bezoe ken die school. Honderden kinderen volgen elders muziekon derwijs en veelal voor een lagere prijs". S. Holland (VVD), die samen met wethouder M. Breunesse na mens Voorschoten in het bestuur zit van de muziekschool uitte twijfels over de toekomst: „De nieuwe directeur maakt een ver trouwde indruk. De vraag is of hij zijn zin kan doorzetten de muziekschool ook ondersteuning te laten geven aan het vereni gingsleven. Wanneer de directeur het niet redt, dan zijn we weer bij af". Voorstander Na een schorsing toonde het CDA zich voorstander mits beslo ten zou worden dat er binnen twee jaar een andere bestuurs vorm voor de school komt en dat de school met vast budget gaat werken en niet met een begroting met een open einde zoals nu. De PvdA kon daarmee ook akkoord gaan omdat uittreden ver schrikkelijk veel geld gaat kosten. Volgens wethouder F. ten Have (CDA) doet Voorschoten aan kapitaalvernietiging bij uit treden. Er zal toch vijf jaar lang en misschien nog langer min stens 110.000 gulden moeten worden betaald. Aan het begin van de vergadering werd P. den Hartog (PvdA) geïnstalleerd als raadslid. Hij is de opvolger van R. Kalfsbeek Engelsman geschept tijdens oversteken HILLEGOM Een 27-jarige Engelsman werd gisteravond in Hillegom aangereden door een 19-jarige automobilist uit Lisse. De aanrijding vond plaats op de Leidsestraat. De Brit stak on verwacht met zijn fiets over, waarop de Lisser hem niet meer kon ontwijken. Met een hersenschudding werd hij overgebracht naar het Spaarneziekenhuis in Heemstede. Vrouw van brommer gereden SASSENHEIM Een 19-jarige Noordwijkse werd gisteravond in Sassenheim van haar brommer gereden door een 26-jarige Voorhouter. Beiden reden op de Hoofdstraat richting Oegstgeest toen de Voorhouter rechtsaf wilde slaan de Koetsierweg in. Hij zag daarbij de Noordwijkse over het hoofd. Met onbekend letsel werd zij overgebracht naar het AZL. WETHOUDER VAN DER REIJDEN OVER BEHANDELING BEGROTING Burgemeesters onthullen logo Ter herinnering aan de festiviteiten rond de viering van Noord wijk 125 jaar badplaats onthulden oud-burgemeester J. Bonnike (links) en de huidige burgemeester J. van der Sluijs gisteren een kunstwerk voor het gebouw van de VVV in Noordwijk. Het kunst werk, bestaande uit het logo van de viering gemonteerd op een ronde beugel, is een cadeau van de Noordwijkse Ondernemers Vereniging (NOV). Volgens voorzitter L. Korbee is de plaats waar het is neergezet uitermate geschikt omdat de omgeving bij het VVV-gebouw zat te springen om een opknapbeurt. „Nu staat er een keurig muurtje, is het gras weg en is de bestrating bijge werkt", aldus een tevreden Korbee. Het herinneringslogo kostte de NOV ongeveer 25.000 gulden. foto: henk van den ende NOORDWIJKERHOUT De meerderheid van de Noordwij- kerhoutse gemeenteraad wil niet dat het college zal pleiten voor het opofferen van gras land ten gunste van de bollen- kwekers. Dit bleek gister avond tijdens de discussie over de structuurnota waarin door de streekgemeentes wordt voorgesteld om 130 hectare agrarische grond in te leveren voor woningbouw en indus trie. Met name L. Hogervorst (VVD) kwam op voor de agra rische belangen. „De bollen streek is uniek in de wereld. De Japanners komen hier niet naar het gras kijken. Gras is er in Holland al genoeg", aldus Hogervorst. Hij vond dat de bollenstreek een soort reser vaat moet worden waarin de bollenteelt wordt beschermd vanwege haar unieke karakter van de bollenvelden. Ook zijn fractieleider H. Knapp bepleit te dat het college zich sterk zou maken voor het inleveren van grasland voor bollenland. Volgens CDA'er A. van Ruiten wordt het grasland alleen ge spaard vanwege wat bloempjes en vogeltjes. Ook hij had als agrariër graag wat compensa tie gezien voor het verlies van bollengrond. Maar wethouder Van Duin (CDA) merkte op dat dat standpunt irreëel was, van twintig jaar terug. „Er zijn ook andere belangen, andere dan alleen agrariërs rekening mee moeten houden", vond Van Duin. Namens het niet-agrarische deel van het CDA zei H. Bol dat er in de regio nu eenmaal ook plaats moet worden ge maakt voor mensen die willen wonen, werken en ontspan ning zoeken. In de provinciale verstedelijkingsnota wordt nog veel meer grond opgeofferd voor woningbouw om ook wo ningzoekenden buiten de streek hier een onderkomen te laten vinden. Hij vond de structuurschets dan ook een goed antwoord van de regioge meentes. De PvdA had graag op een miniconferentie gezien dat haar eigen alternatieven wat serieuzer zouden worden bekeken. De PvdA wilde lie ver drie concentratiegebieden voor woningbouw, namelijk in Hillegom, in Voorhout en in Noordwijk/Katwijk. Uiteinde lijk stemden alleen de VVD'ers Hogervorst en Knapp evenals de PvdA'ers De Haas en Hof tegen het structuur plan. OEGSTGEEST Wet houder J. van der Reijden van financiën leek de be grotingsbehandeling van Oegstgeest gisteravond met een enkel zinnetje af te willen doen. ,,Er is niets nieuws onder de zon", zei hij als eerste re actie op de algemene be schouwingen van de di verse politieke partijen en hij leek het daar bij te willen laten. Waarna hij de verblufte ge meenteraad toch maar ant woord gaf op de diverse vra gen die in de beschouwingen waren gesteld. De begroting voor 1992 werd na zes uur be raadslagingen uiteindelijk zon der veel vuurwerk door de ge meenteraad goedgekeurd. Een dreigende motie van Groen Links over een krediet van 350 gulden voor het centrum voor ontwikkelingssamenwer king werd schielijk weer inge trokken toen bleek dat daar geen meerderheid voor te vin- Afvalberg A. van Eisen (Groen Links) zorgde voor enige consternatie door te melden dat de omstre den vuilverbrandingsinstalla tie voor de regio in Leidschen- dam (de GAVI op Ypenburg) mogelijk overbodig is als het groente-, fruit- en tuinafval goed wordt ingezameld. Dat zou uit geheim onderzoek ge bleken zijn. Wethouder A. Kohlbeck van milieu had zijn twijfels over dat verhaal. „De afvalberg zal nog sterk groei en, zo is de verwachting en we kunnen het nu in de provincie al nergens meer kwijt. Dat de GAVI niet gebouwd hoeft te worden lijkt mij onwaarschijn lijk". De wethouder was niet tegen een eigen composte- ringsinstallatie op Oegstgeester grondgebied, maar wees er op dat dergelijke installaties aan strenge eisen moeten voldoen. Van der Reijden: Toch antwoord. „Ook is het op dit moment niet goedkoper om het GFT-afval dicht bij huis te houden in plaats van het naar Drente af te voeren. De verwerking en het transport kosten omstreeks 140 gulden per ton, het overige afval kost meer dan 350 gul den per ton om te verwerken", aldus wethouder Kohlbeck. Woningbouw De linkse partijen drongen er op aan om te onderzoeken of het mogelijk is de kleine huis houdens minder te laten beta len voor de afvalverwerking. Wethouder Van der Reijden wees er op dat dit problemen met de inning met zich mee brengt. „Ook is de kans groot dat een dergelijk besluit door de Kroon wordt vernietigd. In Leiderdorp lijkt dat al te zul len gaan gebeuren". Het colle ge beloofde niettemin de mo gelijkheden te onderzoeken Daarbij wordt onder meer de situatie in de gemeente War mond bekeken. Wethouder Kohlbeck kon me dedelen dat op de Joris de Witte-lokatie (Kamperfoelie laan) sociale woningbouw kan verrijzen dankzij een contin gent van 30 woningen voor 1992. Dit contingent is door ruiling met andere gemeenten tot stand gekomen. Het CDA drong er bij monde van fractievoorzitter P. Hellin- ga op aan dat de betrokken heid van de burgers bij de po litiek wordt vergroot. Daarbij zou het gemeentebestuur zelf het initiatief moeten nemen en naar de mensen toe moeten stappen. Burgemeester S. Scheenstra stelde te overwe gen om een burgeravond te houden voor de bewoners van Haaswijk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11