£oude douche Jan Vlieg als vrouwencoach SPORT deling Leiden tegen herstructurering KNVB Verkleining van eredivisie weer onderwerp studie C Den Haag wint eer buitenshuis Kasparov ontsnapt eidoeSotrumt WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 Van 't Schip weerin A-selectie Ajax Alain Prost krijgt ontslag ii lesnoods s LISSE John van 't Schip is weer opgenomen in de selectie van Ajax. De voetballer, die vorige week in aan varing kwam met trainer Louis van Gaal toen hij verklaarde niet langer als rechterspits te willen spelen, trad gisteravond voor één helft aan met Ajax 2 in een oefenduel met de ama teurclub Lisse, uitslag 1-3. Van 't Schip acteerde als middenvelder. Desondanks heeft Van Gaal besloten Van 't Schip voor de competitiewed strijd van vanavond tegen Willem II weer in genade aan te nemen. Maar Van 't Schip begint vanavond wel op de bank. De veelvoudige international vindt dat hij eerlijk is geweest. „Ik ben naar Van Gaal toegestapt en heb gevraagd om een andere plaats, omdat ik als rechterspits zonder plezier, te plichtmatig liep te voetballen. Dan dupeerde ik de ploeg, dus leek het me beter dat maar gewoon te zeggen. Net als Frank Rijkaard, die op een bepaald moment verklaarde lie ver niet als voorstopper te willen wor den opgesteld. Als Van Gaal me toch als rechter aanvaller wil laten spelen zal ik dat doen. Zo goed mogelijk". Inmiddels heeft ook een gesprek plaastsgevonden tussen de technische staf van Ajax en doelman Stanley Men zo. De laatste, verantwoordelijk gehou den voor de twee laatste nederlagen van Ajax tegen PSV en FC Utrecht krijgt ook vanavond weer gewoon zijn plaats onder de lat. MODENA Alain Prost en Fer rari zijn uit elkaar. De roemruch te Italiaanse renstal heeft de Franse formule 1-coureur giste ren met onmiddellijke ingang ontslagen. Tijdens de Grote Prijs van Australië, de laatste race van het seizoen komend weekeinde, wordt de drievoudige wereld kampioen vervangen door de Braziliaan Roberto Moreno. De voortijdige breuk gaat Ferrari miljoenen kosten. Multi-miljonair Prost had nog een overeenkomst tot en met volgend jaar. In de verbintenis was een clausule op genomen dat indien één van de partijen het contract niet naleef de, vijftien miljoen gulden als af koopsom betaald moest worden. Nieuwe baan voor Franz Beckenbauer MARSEILLE Franz Becken- bauer heeft een nieuwe baan bij Olympique Marseille. De 103-vou- dige Duitse international, sinds kort vice-voorzitter van zijn oude club Bayern München, zal bij de Franse kampioen 'buitenlandse za ken' gaan doen; de handel in bui tenlandse spelers. Voorzitter Ber nard Tapie had aanvankelijk het plan Beckenbauer bij ziin club tot tweede voorzitter te benoemen, maar stond hem af aan Bayern, mede omdat de club voor Adidas (eigendom van Tapie) een trek paard is in de publiciteit. Tapie heeft de Duitser met deze nieuwe functie ook aan zijn eigen club ge bonden. Barcelona pakt beker BARCELONA Drie dagen na de competitiewedstrijd is het Atletico Ma drid niet gelukt revanche te nemen op FC Barcelona voor de nederlaag van 1- 0. Gisteravond bleven de Madrilenen in het Nou Camp-stadion in de tweede wedstrijd om de Supercup op 1-1 steken. De ploeg van Johan Cruijff mocht de beker in de prijzenkast plaatsen omdat de landskampioen twee weken geleden met 1-0 had gewonnen. Bekerhouder Atletico, zonder Futre en Schuster, had in de eerste helft voldoende mogelijkhe den de wedstrijd te beslissen. Slechts één werd benut. Zes minuten voor de pauze scoorde Alfredo de openingstref fer. Barcelona moest een half uur wach ten op de gelijkmaker. In de 69e minuut scoorde Bakero 1-1 en bezorgde FC Bar celona de Supercup. ER ALLEBLAS SN HELDER De j verture van de nationa- tafeltennisploeg bij de ouwen is als een ijskou- douche over coach Jan ieg gekomen. De gedre- oefenmeester werd ijkans gek" van het ichte spel dat zich voor ogen ontrolde tussen iderland en Roemenië. gemis van de ster- feelsters Bettine Vriese- 1J® op (griep) en Mirjam io loman (polsblessure) 3Js gisteravond duidelijk 6, elbaar in sporthal De 22 ;nk in Den Helder waar Ja pupillen van de Gro- 43 igse Vlieg de eerste in- J land in groep B van de 38 perliga met 4-2 verlo- 15 i 1585 50 eg voelde zich voor aap zit- Jjj gisteravond tijdens zijn nieuwde kennismaking als 39 ch van de vrouwen. „Dit 82 slechter dan slecht. Ik heb 87 en de meiden na afloop ge- d dat ze hun best hadden 76 aan. Maar er zijn een aan- 165 stomme fouten gemaakt. 920 de mannen maak je eens 88 jaar ook een wedstrijd mee dat de meest stupide beslissin gen worden genomen. Het was allemaal niet bijster verhef fend. Hoge ballen die worden gemist, speelsters die niet vol doende bewegen, zoiets is ei genlijk niet te verkopen". Dat was het snerende commentaar van Vlieg, die een maand gele den nog tegen België aan de kant zat als coach van de man nen. Inmiddels heeft de Chi nees Li zich ontfermd over de nationale mannenploeg. De nederlaag tegen Roemenië biedt andermaal voor Vlieg nog geen goede perspectieven in de hoogste europese klasse. Wisten de mannen onder zijn hoede geen spetterende resul taten tot dusverre in de Super liga neer te zetten, de speel sters - evenwel zonder de top pers - lijken evenmin nog klaar te zijn voor het grotere werk. „Deze speelsters kunnen zonder Vriesekoop en Hooman nog niet met elkaar de kar trekken", doelde Vlieg op het trio Gerdie Keen, Emily Noor en Melissa Muller. Verzwakt de Europa Otilia Badescu, die mo menteel haar tafeltenniskun- sten in Japan vertoont. Dat Nederland toch niet de forma tie van Emil Baciou op de knieën wist te krijgen, lag voor het overgrote deel aan de speelsters zelf. Keen wist de voortrekkersrol niet te vervul len en Muller - die in haar achtste interland uitkwam - en Noor beschikten volgens Vlieg nog i de varing". Vlieg ergerde zich er aan dat vrienden en kennissen na afloop Melissa Muller felici teerden met haar goede optre den. „Melissa heeft niet slecht ge speeld, maar ze moet wel met haar beide benen op de grond blijven staan. Ik heb haar ge waarschuwd dat de Roemeen se speelsters de volgende keer bij hun thuis twee keer zo goed tafeltennissen", aldus Vlieg. Muller was gisteravond wel het enige lichtpuntje tegen Roemenië, dat vorig jaar in de 'experimentele' Superliga met 5-2 van Nederland won. De Noordhollandse bracht Oranje, nadat Keen van Nastase ver loor, op gelijke hoogte door de zeer stoïcijnse Emilia Ciosu via 22-20 en 21-18 verrassend op haar nummer te zetten. Daar na haalde Nederland alleen nog het dubbelspel binnen. Muller kon nog in haar laatste wedstrijd de stand naar 3-3 til len, maar Maria Bogoslov had aan het slot van de derde game haar zenuwen het beste in bedwang. Coach Emil Ba ciou sprong daarop over de Melisa Muller in actie tegen de Roemeense Adriana omheining en kuste terstond zijn beschermelinge. Ook zon der technische en tactische tips kwamen de Roemeense speel sters beter voor de dag. Im mers, zowel Baciou en Vlieg werden vanwege herhaaldelijk coachen door de arbiters tot tweemaal toe weggestuurd. Voor Jan Vlieg ligt er op het vlak van de begeleiding nog heel wat werk te doen. ES VAN KESTEREN 1ENHEIM Het be- van de afdeling Lei van de KNVB heeft tijdens de najaarsver- lering verzet tegen het irnemen van de voet- Ibond om het aantal be nde afdelingen in Ne- iand aan een nader on derzoek te onderwerpen. De vrees bestaat dat een goed functionerende afde ling zoals Leiden wel eens de dupe zou kunnen wor den van een nieuwe struc tuur. De voorzitter van de afdeling Leiden, Van der Veen Meer- stadt, benadrukte tijdens de vergadering dat hij de nood zaak van een dergelijke her structurering niet ziet. „De af deling Leiden is op meerdere terreinen goed bezig en samen met de. clubs zijn we er in ge slaagd de zaken op de rails te krijgen. Daarom staat het be stuur zeer sceptisch tegenover het onderzoek dat de KNVB gaat starten", aldus Van der Veen Meerstadt, die ook de komende drie jaar de voorzit tershamer in de Afdeling Lei den zal hanteren. De financiële positie van de afdeling is zeer goed te noe men Er werd het afgelopen jaar een positief resultaat van 65.000 gulden geboekt. Het be stuur wil dit bedrag onder an dere bestemmen voor de wer ving van scheidsrechters, de promotie van voetbal en de automatisering van de admini stratie bij de verenigingen. De clubs drongen er bij monde BAVL-voorzitter Ter Beek op aan dat het bestuur tijdens de algemene vergadering ama teurvoetbal in Zeist enkele kritische kanttekeningen aan gaande het plan Voetbal 2000 moet plaatsen. Met name de invoering van een landelijke competitie voor B-junioren moet reglementair goed wor den vastgelegd. Drie leden van de afdeling Leiden - Van Zeist (Valken'68), Groen in 't Wout (Stompwijkse Boys), Brongers (Voorschoten), Van der Zwet (DOSR) - ontvingen vanwege hun verdiensten voor het voetbal de KNVB-speld. OB LANGEVELD EREDIVISIE 'ARD Na welge- twee maanden en ir dagen boekte FC Den ag eindelijk weer eens ist in de competitie, lat op 25 augustus De tfschap werd versla- en nadat bekertegen- nder AZ drie dagen ge en aan de zegekar was )onden, won de forma- van Co Adriaanse gis- avond ook de door bei trainers als degradatie-, bestempelde con- ntatie in Sittard'. De agse verdediger Edwin rvis groeide uit tot itchwinner' met een in fraai als belangrijk ïlpunt in de eerste lift: 0-1. Kessler, bezig aan zijn 'de teleurstellende week in ard, feliciteerde „collega na afloop uiterst eloze m ;efd „met de puntjes". Met verkleinwoordje trachtte kennelijk het Limburgse n Air Lp wat te verzachten. Sinds Fortuna Sittard - FC Dan Haag 0-1. 101,90 aandeel 37,1 ntig cent :ed de k 5,5 pro ;rg VRG, kalfde ii par^J ijdende InfothE^ ƒ1.8 tijd- afgewerkte inhaalduel gisteravond, weet FC Den Haag immers inclusief Fortu na drie in plaats van de zorg wekkende twee ploegen onder zich op de ranglijst van de ere divisie. De tweede competitie winst van het seizoen beteken de een ware opluchting voor FC Den Haag, dat Ajax (aan staande zondag) en Roda JC als volgende tegenstanders op het programma heeft staan. Buitenshuis Evenals afgelopen zondag, toen FC Den Haag 120 minu ten nodig had om zich van eerste divisionist AZ te ont doen, flikten de Zuiderparkers ZEIST Een studiegroep gaat onderzoeken of het wenselijk en hoe het mo gelijk is de eredivisie be taald voetbal te verklei nen tot zestien clubs. Aan leiding is de onbespeelba re competitie in de hoog ste betaalde voetbalafde ling, waarin nu nog acht tien clubs uitkomen. Door alle mogelijke factoren is het onmogelijk om een re gelmatig verloop van de competitie te organiseren. Zo speelde Fortuna Sit tard inmiddels al veertien keer en kwam Ajax pas negen keer in actie. Tot dusver waren de eredivi sie-clubs pertinent tegen een inkrimping. Het sectiebestuur betaald voet bal zal vooruitlopend op even tuele verkleining in de ko mende seizoenen niet opnieuw een vrijwel onbeperkte lijst verlangens van clubs en lokale overheden aanvaarden voor de samenstelling van het com petitieprogramma. Tijdens de bijzondere algemene vergade ring betaald voetbal van giste ren te Zeist is door het bestuur gesteld dat het aantal verzoe ken dat behandeld kan wor den de honderd niet mag over schrijden. De competitieleiders hebben voor dit seizoen niet minder dan 400 wensen op ta fel gekregen van zowel de clubs als de overheden. Een dergelijk aantal is absoluut on werkbaar. Wedstrijden zullen slechts in overmacht-situaties naar een andere datum ver plaatst kunnen worden. Alleen gebeurtenissen, die op het mo ment van het samenstellen van de competitie niet te voor zien waren, zullen als een aan vaardbaar excuus voor het uit stellen van een wedstrijd be schouwd worden. Als voor beeld werd de EG-vergadering van december in Maastricht genoemd, waarbij de inzet van het totale Limburgse politie korps noodzakelijk is. De competitie zal op een vroe ger tijdstip beginnen. Het plan weekeinde van augustus. Voor het nieuwe jaar wordt, in ver band met de Olympische Spe len, echter begonnen in het derde weekeinde. De KNVB handhaafde de eerder geno men beslissing dat wedstrijden die uit het programma worden gelicht binnen 30 dagen ge speeld moeten worden. Wan neer het niet mogelijk is aan die voorwaarde te voldoen dan blijft de wedstrijd op de be treffende datum gehandhaafd en zal zonder publiek worden afgewerkt. Harry van der Laan in duel met Josef Szalsma. het gisteravond dus wéér bui tenshuis. FC Den Haag kwam ruim een kwartier voor het rustsignaal op de vrij comfor tabele voorsprong door een treffer van uitgerekend Edwin Purvis, die vorige week zon dag tegen Sparta nog zat te kniezen op de reservebank. Absentie van de Vriesdes hielp hem terug in de basis. De tref fer die hij gisteravond in Lim burg liet zien mag de geschie denis in als een hogeschool goal. ard-FC Den Haag 0-1 (0- FOTO: PAUL MELLAART Gele kaarten: Custers, Janssen (For tuna); Adam, Van Oosten, Torken (FC Den Haag) Fortuna: Hesp; Mordang, Samuel, Fort 1): 27. Pur\ ;chter: 2500. Otto. Danei NSF wil land gezonder maken PAPENDAL Nederland moet minder ziek worden. Dat is de strekking van het plan Sport Fit, dat bestuurslid Jacques Hoge- woning gisteravond op het nationaal Sportcentrum Papendal tij dens de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) presenteerde. De oud-voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB denkt met het plan de sport in het kader van de volksgezondheid te promoten. De NSF wil nu specifieke testen en bewegingsprogramma's per tak van sport la ten ontwikkelen. Ook wil de Federatie adviseren bij het opzet ten van bedrijfsfitness en een stimulerende rol spelen in de sa menwerking tussen sportverenigingen en bedrijven met een ei gen fitness-programma. SPORTUITSLAGEN RDESPORT sen Hilversum 2000 m: 1. Eland Morgan '1 'oya plaats 1,101,30, koppel 4,10, hfO. rs, 2000 m: 1. Briesly (F. Klaveren) 2.36,8-1.18,4, 2. Silver Day. 3. Bliksen V. Toto: winnend 7,80, plaats 4,10 3,10, koppel 11,90, trio Suykerbuyk) 2.38,9-1.19,5, 2. Eerste Europa, 3. Expression. Toto: winnend 1,80, plaats 1,30 1,80, koppel 6,30, trio 24,90. 7e koers, 2000 m: 1. Dianne (M. Im- ming) 2.39,4-1.19.7, 2-TCorine Ryn- 10, plaats 3 651,90. Tonka, 3. Enterprise Dutch. Toto: winnend 2,30, plaats 1,70 5,20, kop pel 37,10, trio 86,10. uit Volkel, 3. Bobby R. Toto: i 6.10, plaats 5,10 4,30, koppel 15,50, trio 474,60. Totale omzet totalisator: f. 148.526,00. TAFELTENNIS Europese vrouwenliga 2e ronde Nederland-Roemenlë 2-4. Gedetail leerd: Keen-Nastase 21-12, 9-21, 8- 21, Muller-Ciosu 22-20 21-18, Noor- Bogoslov 21-19 20-22 17-21, Keen- /Noor-Nastase/Closu 21-14 17-21 21-19, Keen-Ciosu 17-21 16-21, Mul- ler-Bogoslov 21-11 16-21 18-21. Duitsland-Tsjechoslowakije 3-4. id-België onder 17 jaar (vriendschappelijk) 0-2 (0-1). 25. Van Bekero 1-1. Engelse league cup 3e ronde: Birmingham City-Crystal Palace 1-1, Grimsby Town-Tottenham County 2-1. Sheflield United-West le United 1-0. Schotland, eredivisie Dundee United-Glasgow Rangers 3-2. Tennisbond in verlegenheid Hotspur 0-3, Huddersfield Town- Swindon 1-4. Leeds United-Tranmere Rovers 3-1, Liverpool-Port Vale 2-2, Manchester City -Queen's Park Ran gers 0-0, Oldham Athletic-Derby 10e ronde: Barejev (Sov)-Short (GBr) Anand 1/2- 1/2 (zonder verder spe len). Stand: 1. Kasparov 7 1/2 pnt, 2. Anand 6 1/2, 3. Short 6. 4. Karpov 5 SPORT OP TV sport. 22.15 uur: Studio Sport E 2, 20.00 uur: Sportavond met onde EK Griekenland- Vegas. BBC 2, 18.30 uur A question of sport, sportquiz. Duitsland 2, 22.10 uur Sport extra, voetbal kwartfinale DFB Cup; tennis. ATP-toernooi in Parijs. Superchannel, 20.00 uur: Sport. Eurosport, 12.00 u TILBURG Het sinaasappel- sap-inciderit is nog lang niet vergeten. Sinds Gata Kamski het idee heeft dat Kasparov heeft getracht hem te vergifti gen, weigert de zeventienjari ge naar Amerika uitgeweken grootmeester alles wat de we reldkampioen te bieden heeft; tot een remise-aanbod aan toe. Gisteren in de tiende ronde van het Interpolistoernooi wa ren Kasparovs vredelievende woorden aan dovemans-oren gericht. Kamski speelde door alsof hij niets had gehoord. Te recht volgens de kenners. Kas parov ontsnapte echter aan de dreigende nederlaag. Hij her stelde zich in de tijdnoodfase en streek met een brede grijns het halfje op. Eens te meer was hij ontsnapt. Jan Timman deed het slechter. De Neder lander verloor van Karpov. Vrouwen Xie Jun werd de nieuwe we reldkampioene schaken. De Chinese uitdaagster nam in Manila de titel over van de Georgische Maja Tsjiboerda- nidze. In de vijftiende partij werd na 62 zetten tot remise besloten. Xie Jun won de tweekamp tegen de 31-jarige Tsjiboerdanidze, die dertien jaar wereldkampioene was, daardoor met 8 1/2-6 1/2. Ze maakte tevens een einde aan de schaakhegemonie van de Sovjetunie die bij de vrouwen 64 jaar heeft geduurd. Zettenverloop Karpov (wit)- Timman (zwart): 1. d2-d4, Pg8-f6. 2 c2-c4, e7-e6. 3. Pgl- f3. d7-d5, 4. Pbl-c3, d5xc4, 5. Ddl-a4+,c7-c6, 6. Da4xc4, b7- b5, 7. Dc4-b3, Pb8-d7, 8. Lcl- g5, Dd8-a5, 9. e2-e3, Lc8-a6, 10. Lg5xf6, g7xf6, 11 Lfl-d3. b5- b4. 12. Pc3-e4, Ta8-d8, 13 Tal- cl. La6xd3, 14 Db3xd3, b4- b3+. 15. Pf3-d2, b3xa2. 16. 0-0, (6-f5, 17. Pe4-c3, Lf8-g7. 18. Tcl-al, 0-0, 19. Talxa2, Da5- c7, 20. Pd2-b3, c6-c5. 21 Dd3- c4, Td8-c8, 22. Pc3-b5, Dc7-b6, 23. Pb5xa7, Tc8-c7. 24. Pa7-b5, Tc7-b7, 25. Ta2-a5, c5xd4, 26. e3xd4, Tb7-b8, 27. Dc4-a4, Tf8- d8, 28.Tfl-cl, Pd7-f6, 29. Pb3- c5, Pf6-e4, 30. Da4-a3, Db6-c6, 31 Pb5-a7, Dc6-c7, 32. b2-b4, Dc7-f4, 33. Pc5xe4, f5xe4, 34. Pa7-c6, Lg7xd4, 35. Da3-g3+, Df4xg3, 36. h2xg3, e4-e3, 37 Kgl-fl, e3xf2, 38. Pc6xd8, Tb8xd8, 39 Tcl-dl, Kg8-g7. 40. Ta5-e5, Kg7-f6, 41. Te5-e2, Kf6-e7, 42. b4-b5, f7-f5. 43 Te2-c2, Td8-d5, 44 Tdl-bl, Ld4-b6. 45 Tc2-c6,Td5-d6, 46 Tc6xd6. Ke7xd6, 47. Kfl-e2. Kd6-d5, 48 Tbl-hl. Kd5-c4, 49. Thlxh7, Kc4xb5. 50. Th7- e7, Lb6-d4, 51. Te7xe6. Kb5-c5, 52. g3-g4, f5xg4, 53. Te6-g6, Kc5-d5, 54. Tg6xg4. Ld4-a7, 55. Tg4-g7, La7-b6, 56. Tg7-e7, zwart geeft het op. ROTTERDAM De Rotterdamse kantonrechter Koster-Vaags vindt dat de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond eerst maar eens financiële bescheiden en notulen moet overleggen, voordat zij zich buigt over het verzoek van de KNLTB bondsdi- recteur Martin Mallon te mogen ontslaan. Het verzoek van de rechter bracht de bond in verlegenheid. De vergaderingen, die het bestuur bij afwezigheid van de bondsdirecteur hield, blijken nauwelijks te zijn genotuleerd. Mallon staat sinds 8 juli van dit 1/2, Kasparov (Sov)-kamski (VSt) jaar op non-actief, nadat hij eerder een minnelijke schikking had afgewezen. Volgens de advocaat van de bond Mr. P.M. Boels is Mallon onbekwaam en behept met een pathologisch geheu genverlies. Diens advocaat Mr H.E.M.V. Buch daarentegen spreekt van een bekwaam manager, die het slachtoffer dreigt te worden van een georkestreerde show. opgezet en geleid door één ambitieus man; bondsvoorzitter Ruurd de Boer. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen Wolvega morgen, aanvang 18.45 uur, zijn: le koers: 1 Feola Lelystad, 2. Fergie V, 3 Fiametta (4-6-2) 2e koers: 1. Falco Oostland, 2. Fame Buitenzorg, 3 Furore (2-4-3). 3e koers: 1 Evert Buitenzorg, 2. Elly May, 3. Franky Tornado (6-7-3). 4e koers: 1 Called To Gain, 2. Edo Stukje, 3. Daf's Oldeson (8-7-2). 5e koers: 1. First Buitenzorg, 2. Ele- Oldeson, 3. Condor Hendnka (2-9-8).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7