"Nederland wil d rol blijven spelen n vredesproces BUITENLAND Servië dreigt met boycot vredesoverleg Sapitein rob DE SCHAT VAN OPA LARSEN Kerncentrale Galileo op weg naar asteroïde Ida t mpgidócgoatmxt WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 nds president Walesa wil k premier worden ndigjo igerichl oei ntrum egkum Nederliit i. Tien •pltARSCHAU President Lech Walesa van len is, in bepaalde omstandigheden, bereid ast zijn huidige functie ook het premier- iap op zich te nemen, zo heeft zijn woord- ;rder gisteren in Warschau verklaard. De oijoolse grondwet staat een dergelijke macht- incentratie niet in de weg. De woordvoerder imde drie mogelijkheden om, na de verkie- ngen die een verplinterd parlement hebben ic (geleverd, een regering te kunnen vormen: tn kabinet, samengesteld uit de uit Solidari- voortgekomen partijen met Walesa als pre- r, een kabinet van diezelfde partijen met andere premier, een kabinet van de zeven ootste partijen met Walesa als premier. In ;ze laatste optie zouden ook de voormalige immunisten deel uitmaken van de regering. Irak vindt bedolven soldaten BAGHDAD De Iraakse autori teiten hebben gisteren de licha men gevonden van 44 soldaten die tijdens de Golfoorlog in hun bunkers levend zijn begraven door Amerikaanse troepen. De Iraakse minister van buitenland se zaken, Ahmed Husayn, heeft inmiddels een brief naar de se cretaris-generaal van de Arabi sche Liga gestuurd om hem te in formeren over deze „wrede mis daad van de Amerikaanse strijd krachten". Bijna twee miljoen goeding voor de geleden schade tijdens de bezetting van Kuwayt, zo meldt de VN. Bewakers verdacht van gevangenisbrand Brazilië RIO DE JANEIRO De Braziliaanse politie stelt een onderzoek in naar twee bewakers die verdacht worden van het aansteken van de gevangenisbrand van maan dag waarbij ten minste 24 gevangenen om het leven kwamen. Functionarissen van de zwaarbewaakte Ary Franco gevangenis hadden eerder verklaard dat het vuur begon tijdens een mislukte ontsnappingspoging, toen een gevangene een brandbom naar de bewakers gooide. Volgens de bewakers ontplofte de bom in een overvolle cel en vlogen matrassen en de bezittigen van de gevangenen meteen in brand. Maar gisteren hebben onderzoekers ontdekt dat de bom gemaakt was van che mische componenten, waardoor het vuur in de cel een temperatuur van 1500 graden celsius bereikte. „Het was geen benzine- of kerosinebom", zo verklaarde Mauro Ri- cart, een van de onderzoekers. „Nu moeten wij te weten komen wat het wel is". Bootvluchtelingen moeten toch terug keren naar Vietnam HONG KONG Groot-Brittannië en Vietnam hebben een overeen komst getekend die bepaalt dat alle bootvluchtelingen die geen vluchte lingenstatus hebben gekregen, Hong Kong zullen worden uitgezet. Eerder deze maand kwamen Londen en Hong Kong overeen een begin te maken met repatriëring op kleine schaal. Daarbij ging het slechts om ongeveer 200 mensen van de 63.000 Vietnamezen die zich in de vluchte lingenkampen in Hong Kong bevin den. Van dezen zullen slechts 5000 in aanmerking komen voor de felbe geerde vluchtelingenstatus. Huisarrest voor verspreiden aids PORTLAND Een rechtbank in de Amerikaanse stad Portland heeft gisteren een 27-jarige man veroordeeld tot zes maanden huisarrest wegens het roekeloos verspreiden van het aids-virus. De man kreeg ook een proeftijd van vijf jaar waarin hij geen „af spraakjes of seksueel contact mag hebben met anderen". Bij over treding hangt hem vijf jaar ge vangenisstraf boven het hoofd. De man, die sinds 1988 weet dat hij seropositief is, was ervan be schuldigd ergens tussen maart 1989 en juni 1990 een 22-jarige Amerikaan te hebben besmet. Duitsland vraagt sluiting Koreaans Hitler-café SEOUL De Duitse ambassade in Seoul heeft de Zuidkoreaanse regering gevraagd het Hitler-café te sluiten, omdat het ge bruik van de naam Hitier de Duitse repu tatie schaadt. De ambassade wil ook dat het café de vlag van de Bondsrepubliek binnenhaalt waarop een groot hakenkruis gestikt is. „Wij beschouwen het gebruik van nazi-af beeldingen als een aantasting van de Duit se gevoelens en onze reputatie", verklaar de een woordvoerster van de ambassade. Het gebruik van nazi-symbolen is in Duits land verboden. Duitsland spreekt bij veel Koreanen tot de verbeelding, omdat het land evenals Korea verdeeld was, maar nu herenigd is. door edwin indelijk n onde jgeen troost West en steil Zatepi rborgei I ADRID De Europese emeenschap, en in het bijzonder Nederland, wil de toekomst een rol ,n betekenis blijven spe- het proces dat tot ;n duurzame vrede in et Midden-Oosten moet iden. nUi s" Qur .ning i( verle antwoo kamei n ruil ispoorteT, >u verst dat de rol van Nederland in de nabije toekomst een 'gepro nonceerde' zal zijn. In theorie i die rol i v >nder zich al te nadrukkelijk willen opdringen, heeft mi- ster Hans van den Broek u!inmiddag, tijdens zijn toe draai- tr»t de overige deelne- de vredesconferentie Madrid, een constructieve edewerking van de twaalf •landen aangeboden, ook ineer de eerste fase van de sprekken komende vrijdag einde is. i den Broek zal tijdens de beroPderbrekingen van be* be~ ad in het koninklijk paleis tenwel niet alleen de belan de EG verdedigen. In :e plomatieke kringen werd teren de hoop uitgesproken derland namelijk ten einde zijn als op 1 januari Portugal de EG-voorzittershamer over neemt. In die functie van EG-voorzit- ter mag de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken als een van de negen bevoorrech ten dezer dagen aan de T-vor- mige tafel in de Zuilenzaal aanzitten. Op enige afstand zal hij in de rug worden gedekt door dertien EG-delegatiele- den. Alle EG-landen zullen vertegenwoordigd zijn. Voor Nederland neemt directeur-ge neraal Van Walsum van bui tenlandse zaken op een van die dertien stoelen plaats. Van den Broek, die vanmid dag om kwart over twee voor de duur van drie kwartier het woord nam, stelde zich in zijn speech enigszins terughoudend op. De minister wilde ervoor waken het broze en delicate proces waarmee in Madrid een begin wordt gemaakt door boude uitspraken in gevaar te brengen. De EG staat dan wel als 'deelnemer' geregistreerd - oodse kolonisten 'kraken' plaats van moordaanslag heden. twoord APOUAH Joodse kolonisten hebben de plaats waar maan- 'allage M> twee Israëliërs op de bezette westelijke Jordaanoever zijn Tmoord, 'gekraakt' door er een kamp te vestigen. Het gaat om n kamp van enkele tenten, „dat moet uitgroeien tot een plaats wraakt^ de herinnering aan de slachtoffers van deze laffe aanslag i >en beF moet houden", zo lieten de kolonisten van Shilo gisteren wi tening P- Bij de aanslag bij Tapouah werden twee Israëliërs gedood e aedingsjpf verwond met een machinegeweer. De linkse oppositieleider in tegenstelling tot de Vere nigde Staten en de Sovjetunie, die 'slechts' organisatoren zijn - maar is samen met Egypte het minst direct bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken. Vuurwerk Het werkelijke vuurwerk op de conferentie moet dan ook pas morgen komen, als de vier direct betrokken partijen aan het woord komen, Israël, de Jordaans-Palestijnse delegatie, Libanon en Syrië. In feite zijn het vijf partijen, omdat zowel de Jordaniërs als de Palestij- nen een toespraak van drie kwartier mogen houden. De gemengde delegatie heeft daarom twee stoelen aan de grote tafel, maar op de achter grond is de vertegenwoordi ging niet dubbel en zullen slechts twaalf personen plaats nemen. Elke delegatie in de Zuilenzaal mag uit niet meer dan veertien man bestaan. Hoewel Bush, Gorbatsjov en Van den Broek vandaag ui terst behoedzaam te werk gin gen, houden alle drie de partij en zich gereed om de strijden de partijen zo lang mogelijk aan de onderhandelingstafel te houden. Van den Broek zal zijn Amerikaanse ambtgenoot James Baker zelfs informeel op de hoogte stellen van de in teresse van de EG om bij het proces betrokken te blijven. Als deze eerste gespreksronde vrijdagmorgen ten einde is, zullen de vier genoemde direct betrokken delegaties in princi pe vanaf zondag, na de viering van de sabbat, weer om tafel gaan zitten voor bilaterale on derhandelingen. Maar voor het zover is, zullen in de Spaanse hoofdstad deze dagen de eerste metershoge obstakels moeten worden overwonnen. Opgeven bezet gebied levensgevaarlijk of onontkoombaar? voe e en JERUZALEM Onder Israëlische militaire des kundigen roept de vraag over een eventuele terug trekking van Israël uit de bezette gebieden zeer te genstrijdige reacties op. Voor de één is die moge lijkheid een levensgevaar lijke keuze, voor een an der is er geen andere weg. Gisteren zei de Israëlische re serve-generaal Aharon Le- vran, een oud-functionaris van Israëls militaire inlichtingen dienst, dat de terugtrekking van Israël uit de bezette Gaza- strook en de Westelijke Jor daanoever voor de joodse staat een dodelijk gevaar vormt. „Vroeger of later zullen Arabi sche strijdkrachten op de heu velruggen van de Westoever worden gestationeerd, langs de oude bestandslijn, dicht bij onze vitale centra en op min der dan 15 kilometer van de Middellandse Zee". Lev rans opvattingen worden niet gedeeld door een andere reserve-generaal, Yehoshafat Harkabi .volgens Harkabi gaat „de keus tussen een gecalcu leerd risico en een zekere cata strofe". „Een terugtrekking van Israël gevolgd door de stichting van een Palestijnse staat, brengt zeker gevaren voor Israël met zich mee, waarvoor Israël het recht heeft garanties te verlangen. Maar het voortbestaan van de status quo leidt naar een ramp", aldus Harkabi, die vroeger aan het hoofd van Is raels militaire inlichtingen dienst heeft gestaan. Generaal Levran wil best er kennen dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) de Palestijnen vertegenwoordigt, maar hij vindt de PLO onbe trouwbaar. Welke waarde moet aan garanties van een or ganisatie worden gehecht die de Iraakse president Saddam Husayn steunde op het mo ment dat hij Israël met massa le vernietiging dreigde? Onder die omstandigheden is de con ferentie in Madrid gedoemd te mislukken, aldus Levran. „Een Israëlische terugtrekking betekent de vestiging van een Palestijnse staat op de West oever en in de Gaza-strook. Deze staat zal bewapend en ir- redentisch zijn. Het land zal eisen stellen die gericht zijn op de ontmanteling van Israël, zoals de terugkeer van de ~j vluchtelingen en het recht op zelfbeschikking voor de Arabische Israëliërs", aldus Levran. Naar zijn mening kan de jood se staat slechts „persoonlijke zelfbeschikking" aanbieden en niet de controle op het gebied dat de Palestijnen opeisen. Generaal Harkabi is het met deze mening niet eens: „De kwestie van het zelfbeschik kingsrecht van de Palestijnen heeft niets te maken met hun steun aan Saddam Husayn tij dens de Golfoorlog. Het is ab surd het Palestijnse volk te straffen voor de fouten van zijn leiders. Deze crisis toont aan dat het Palestijnse vraag stuk nog steeds een lont in het kruitvat in de Arabische we reld is en dat een impasse vroeger of later tot een nieuwe Israëlisch-Arabische oorlog zal leiden". PLO betaalt hotelrekening Palestijnse delegatie Idoor willy werkman MADRID De PLO zal de hotelrekening betalen voor de Palestijnse dele gatie die op dit moment in Madrid verblijft. Officieel wilde een woord voerder van de Palestijnen in de Spaanse hoofdstad niets meer loslaten dan dat „een rijke Palestijnse organisatie" voor de hotelrekening op draait, maar zeer goed gein- formeerde bronnen hebben dit politiek zwaarbeladen feit durven bevestigen. Een woordvoerder van de Israë liërs in Madrid zei gisteren dat wat Israël betreft „de rode lijn is bereikt" als on omstotelijk komt vast te staan dat de PLO de Pale stijnse onderhandelaars naar Madrid heeft gestuurd. Israël heeft indertijd met het Ame rikaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten in gestemd op voorwaarde dat de PLO absoluut zou worden buitengesloten. In het hotel waar de Pale stijnse delegatie verblijft, vertelde Hassan el Khatieb, de politieke coördinator van de delegatie, dat de PLO eventuele overeenkomsten met de Israëliërs zou moeten goedkeuren. „Het is de PLO die de beslissingen zal moeten nemen", zo zei Kha tieb. „Wij zullen zelf niets ondertekenen. Wij zijn niets meer dan vrijwilligers. Wij zullen handelen op grond van de resoluties van het Palestijnse Nationale Con gres. De rol van de PLO moet zichtbaar worden". het uitdelen van voedselpakketten in Dubrovnik ontstaat er zo'n gedrang dat v zelfs de bril wordt afgeslagen. BELGRADO Servië heeft het dreigement van de Euro pese Gemeenschap om sancties af te kondigen naast zich neer gelegd en op zijn beurt ge dreigd de vredesconferentie in Den Haag te boycotten. In een interview vanuit Bel grado met de Nederlandse ra dio zei de Servische ondermi nister van buitenlandse zaken Vladislav Veizovic: „Wij den ken niet dat de besprekingen zouden moeten doorgaan". In dien Servië niet voor 5 no vember instemt met een EG- plan voor de transformatie van Joegoslavië in een los ver bond van soevereine republie ken, staan de republiek niet nader gespecificeerde sancties te wachten. De CDA- en PvdA-fracties in de Tweede Kamer hebben al voorgesteld de Serven een olie- en han delsboycot op te leggen en de Servische tegoeden te bevrie zen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wei gerde echter de discussie aan te gaan over het sanctiebeleid dat de EG voor ogen staat om Servië tot meer inschikkelijk heid te dwingen. Hij houdt nog steeds vast aan een akkoord met alle zes republieken. Vanmorgen heeft de Joegosla vische marine een scheepskon- vooi gestopt dat op weg was naar de belegerde Kroatische stad Dubrovnik. Aan boord van het grootste schip bevon den zich de president van het Joegoslavische staatspresidi- um, Stjepan Mesic, de Kroati sche premier Franjo Greguric en honderden vluchtelingen die terug willen keren naar Dubrovnik. In Dubrovnik is de nacht rustig verlopen. In andere delen van Kroatië duurde de strijd onverminderd hevig voort. Bij de Oostkroati- sche stad Sisak en bij Vukovar werden hevige gevechten ge- 1 of 1981 - Wanneer de „Vrijheid lil" verder de baai invaart, zien dat er zowaar een prachtig haventje is aangelegd en voor de il ligt een fraai motorjacht. Kijk, daar staan drie mannen op de 'e, die naar de „Vrijheid lil" loeren alsof ze een spookschip „Ahoi!" roept Rob, maar geen der mannen roept iets terug zij verroeren zich niet eens, als Rob een landvast uitgooit. „Jij maar 's met die lui gaan praten, Toon", zegt Rob, want Tsjernobyl 1993 dicht TSJERNOBYL De kern centrale van Tsjernobyl wordt in 1993 gesloten, zo heeft het parlement van de Oekraïne gisterert besloten. In april 1986 leidde een explosie in een van de reactoren tot de grootste ramp met een kerncentrale in de geschiedenis. Tientallen burgers kwamen door vrijge komen radioactieve straling om het leven en een groot ge bied rond Tsjernobyl moest worden ontruimd. In grote de len van Europa was sprake Taaie Toon kent heel wat dialecten, die in dit gebied van de Stille van sterk verhoogde radioac- Oceaan worden gesproken. Taaie Toon probeert het, maar de tieve neerslag mannen blijven alleen maar verbaasd kijken en doen geen mond Het parlement van de Oe- open. „Wat zijn het eigenlijk voor landslui?" vraagt Rob. „Dit is kraïne heeft de Verenigde Na- een Japanner", antwoordt Toon; „en ik wed, dat jij me best ver- ties inmiddels om hulp ge- staat". Weer wendt hij zich tot de kleine gele man en vraagt hem vraagd bij de definitieve slui- barSL „Wie is je baas? Vooruit, je kunt toch wel spreken?" ting van de centrale. Tanksmokkel Twaalf tanks van het voormalige Oostduitse leger worden in de haven van Hamburg bewaakt door de politie. De Duitse geheime dienst probeerde de in plastic verpakte tanks naar Israël te smokke len. Vorige week werden ze door douane-personeel ontdekt. In Bonn hebben politici inmiddels verzocht om een parlementair onderzoek. B foto- ap PASADENA Gisteravond is voor het eerst in de geschiede nis een van de aarde afkomsti ge ruimtesonde op een (astro nomisch gezien) bijna te ver waarlozen afstand langs een kosmisch rotsblok, een zogehe ten asteroïde, gevlogen. Het toestel, de op 12 oktober 1989 door de VS gelanceerde Gali leo, is nog op weg naar de reusachtige planeet Jupiter, maar er werd een route geko zen die hem langs twee aste- roïdes voert: gisteravond was dat de Gaspra, op 28 augustus 1993 zal het de Ida zijn. Gaspra en Ida maken deel uit van de asteroïdenzwerm - een uit et telijke duizenden exemplaren bestaande verzameling kos misch puin, daterend uit de beginfase van ons zonnestel sel - die zich voornamelijk in banen tussen de planeten Mars en Jupiter bevindt, maar aantal vertegen woordigers dermate langge rekte omloopbanen beschrij ven, dat ze betrekkelijk dicht bij de aarde komen en zelfs van tijd tot tijd de baan van onze planeet kruisen. Op 23 maart 1989 was de aarde zelfs bijna getroffen door een aste roïde ter grootte van een flin ke berg, waardoor onvoorstel bare schade had kunnen wor den veroorzaakt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5