wos over geheim uthanasie-overleg D66 favoriet bij rechters BINNENLAND jtPV en Groen Links tapport Financiën: ilastinghervorming >ort' mist doel Arm prinses uit de kom li iQounant WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 roen Links eist (uideli jkheid over nderzeeërs Taiwan iasi Twi iet b< omdat sterk iet sped leerlii ,i ;N HAAG De fractie van Groen Links in Tweede Kamer heeft gisteren de regering opheldering gevraagd over het feit dat het jiisterie van economische zaken met Taiwan lespreking is over levering van onderzeebo- Staatssecretaris Van Rooy van dit departe- it heeft in de zomer nog gezegd dat zij geen onge ortvergunning aan bedrijven zou afgeven wapenleveranties aan Taiwan, ordvoerder Rosenmöller van Groen Links eg zich af waarom economische zaken in korte tijd van standpunt is veranderd. Een ambtenaar van economische zaken is on- s op Taiwan geweest en heeft daar infor- tjel gesproken over een mogelijke levering Nederland van onderzeeboten. vijs sn spe< de Tw •wijs ei :ht vai aatsvin sluiti i iboren. rgrotin wordt die is Kamer wil dat Alders voorstel heffing intrekt DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat minis ter Alders (milieubeheer) een voorstel intrekt om met de zogenoemde brandstofheffing ook het mi lieubeleid van provincies en gemeenten te finan- Een amendement van de VVD met die strekking kreeg gisteren de steun van vrijwel alle partijen. De Kamer wil eerst wachten op de nota die de mi nister heeft toegezegd over een milieubelasting op meer zaken dan alleen brandstof. Bovendien komt ook een nieuw wetsvoorstel, waarin de opbrengst van de wabm-heffing (een milieuheffing) met een half miljard wordt verhoogd, binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde. Tegen de brandstof heffing bestaan grote bezwaren omdat er ook za ken mee worden gefinancierd die volgens een ka mermeerderheid eigenlijk uit de gewone belasting opbrengsten betaald moeten worden. Afslanking rijk ten koste van lagere ambtenaar DEN HAAG De afslanking van de rijks overheid in de jaren 1987-1990 heeft aanmer kelijk meer lager betaalde ambtenaren dan ambtenaren in de hogere schalen hun baan ge kost. Het streven van de toenmalige minister Van Dijk, „de trap van bovenaf schoon te ve gen" is dus niet bewaarheid, zo bleek gisteren uit een notitie over de afslanking. Van de 25.000 volledige banen die bij het rijk moesten verdwijnen, zijn er daadwerkelijk 22.000 ge schrapt in de vier jaar van de operatie. Door vertraging van enkele verzelfstandigings-pro- jecten, zijn de resterende 3000 nog niet gereali seerd. De overheid staat momenteel aan de vooravond van een nieuwe reorganisatieronde, de zogenoemde Grote Efficiëncy-operatie, die nog eens zo'n 12.000 arbeidsplaatsen zal laten verdwijnen. Stormloop verwacht op 'schone' auto's DEN HAAG Het gedeeltelijk afschaffen van belastingvoordeel voor wagens met kata lysator zal leiden tot een ware stormloop op nieuwe auto's. De auto-importeurs houden er rekening mee dat veel automobilisten nu nog willen profite ren van het belastingvoordeel, dat op 1 janua ri met vierhonderd gulden omlaag gaat. Te gen het einde van volgend jaar zal dit effect opnieuw optreden, wanneer de afschaffing van het gehele belastingvoordeel voor de deur staat. Importeur Ford Nederland BV heeft zijn dealers al geadviseerd extra auto's te bestellen. Woordvoerder E. Hak van de RAI in Amsterdam verwacht dat de maatre gel het sterkst merkbaar zal zijn bij de auto's in de lagere en middenklasse. -» in I Ingepakt oor iderwijyW-DEBRAND BIJLEVELD lie doel het to^N HAAG De frac- GPV en Groen opt teri in de Tweede Ka- on>r hebben gisteren egeven ierpe kritiek geuit op dan helt kabinet over de stand- ntbepaling rond de eut- nasiewetgeving. Zij zijn kwaad over dat een op pel staande euthanasie- t achter gesloten deu- wordt besproken tus- het kabinet en de re- •ingspartijen CDA en dA. •wijl de oppositie geheel ten spel staat, wordt op die nier het kabinetsstandpunt •r euthanasie „voorge- ikt". GPV en Groen Links iden dit niet acceptabel, het debat over de justitiebe- iting hekelde GPV-fractie- Schutte gisteravond in bewoordingen de proce dure die het kabinet heeft ge volgd. „Heb ik het goed begre pen dat in de afgelopen tijd enkele van onze collega's uit de regeringsfracties zijn aan gesteld tot minister in buiten gewone dienst?", aldus Schut te. „Ik trek die conclusie uit het feit dat al enkele malen berichten zijn verschenen over voornemens van minister Hirsch Ballin en staatssecreta ris Simons inzake euthanasie, die zijn voorgelegd aan enkele geselecteerde leden van be vriende kamerfracties, voordat het kabinet formeel met een voorstel naar buiten komt. Op deze manier worden de staats rechtelijke verhoudingen ver- 'Achterkamertjespoli tiek' Ook het Groen-Linkse kamer lid Ina Brouwer had geen goed woord voor de gevoerde 'ach terkamertjespolitiek' over. „Dit is niet alleen zeer onge bruikelijk in het verkeer tus sen regering en Kamer, het is ook strijdig met alle openbare oproepen van de heren Brink man en Wöltgens tot een le vendig openbaar debat in het parlement. Ik vraag de minis ter van justitie of hij het zoge heten 'praatpapier' dat binnen de coalitie in omloop is nog deze week ook aan andere fracties kan doen toekomen. Schutte, aan het Binnenhof ook wel het „staatsrechtelijk geweten van de Kamer" ge noemd, onderstreepte in zijn betoog nog eens hoe het er bij de voorbereiding van een wetsontwerp of een ander ka binetsbesluit aan toe behoort te gaan. „Een regeringsstand punt is een regeringsstand punt. De Kamer oordeelt daar vervolgens onbevooroordeeld over in alle openbaarheid. Als de regeringsfracties vooraf in formeel het groene licht ge ven, maakt dat de politieke discussie tot een farce. Dit on dermijnt de geloofwaardigheid van de politiek", aldus Schut te. bedrijfskunde Nijenrode passeren het kasteel van Nijenrode, dat Zij demonstratief met wit plastic hebben ingepakt. De studenten protesteren daarmee tegen de aangekon digde bezuiniging van minister Ritzen, die de subsidie aan Nijenrode, zo'n 12 miljoen per jaar, wil schrappen. FOTO:ANP Waspoeder of hondebrokken door BERT JANSMA In Utrecht heeft Jan Willem Vosmeer, student aan het HEAO (Hogere Economisch en Administratief Onderwijs) een afstudeerscriptie geschreven over De Stem in de Reclame. Titel: 'Is er nog een voice over?'. Hij deed dat vorig jaar, maar kreeg er zojuist een eervolle vermelding voor in de Scriptie-prijsvraag van de Universiteit van Amsterdam en Het Parool. In die krant lees ik een samenvatting. Ik doe dat op een moment dat ik me weer eens een ongeluk schrik van de Nederlandse radio. Na het nieuws perst een aan jarenlange stemconstipatie geleden hebbende heer mij toe dat Veronica de enige omroep is die de jeugd serieus neemt. Nu had ik al jarenlang de indruk dat vele radio- en tv-makers zich op eindexamenkandidaten kleuterschool richten. En word ik onpasselijk van hun geluid. Zoals ik ook walgneigingen krijg, wanneer Veronica-tv zo'n brallende 'voice over' de waren laat aanprijzen. Van Vosmeers scriptie leer ik dat je in de reclame wat stemgebruik betreft geen originaliteit hoeft te verwachten. Mannenstemmen overheersen. Vooral in de 'voice overs' (de afsluitende stem): 82 procent. Mannen komen effectiever over", stelt een Amerikaans onderzoek. Zij doen de auto's, elektrische apparatuur, muziek en doe-het- zelfprodukten. Vrouwen doen nog steeds de was, of zorgen erna voor hun huid. Verder creeert de reclame z'n eigen stereotypen. Een klant wil voor een 'candybar-commercial' de stem van Hans Hoekman. ..Nee", zegt de copywriter, „die heeft een hondebrokkenstem Omdat Hoekman eerder reclame voor hondevoer deed. Ik herinner me m 'n eigen stappen op het reclame-pad. Lang geleden. Voor het toen nog zeewaardige Radio Veronica. Pianist Han Meijer en ik riedelden een oosters deuntje met de tekst: 'Polly Gaz, de aansteker waar vuur in zit. Vanaf 12.95 met regelbare vlam én twee jaar garantie'. We hebben 't dertig maal overgedaan, vandaar dat ik de tekst nog ken. Voor het Italiaanse drankenmerk Stock toog ik ter auditie met een paar maten uit Rossini's Figaro-cavatina: 'Per un barbiere, di qualita. di qualita'. Het ging de firma uiteraard om de laatste twee woorden. Ik werd het niet. Uit Vosmeers scriptie blijkt dat stern-vooroordelen internationaal zijn. Snellere spraak en kundigheid werden positief herkend in een onderzoek met Amerikaanse en Koreaanse studenten. De eersten verstonden de tekst, de tweeden niet, maar de uitslag bleef gelijk. Een reclamemaker: „Bij een auto gebruik je niet zo gauw een vrouw. Dan krijg je een blote- dame-op-motorkap effect". Jammer nou. Ik zou graag die zijige mannen van de waspoeder ('Schat, je hebt gelijk wast inderdaad witter') willen vervangen door een Veronica-braller. En die auto reclame door een vrouw. Alleen ben ik er wat mezelf betreft nog niet uit: heb ik nu een waspoeder-stem of een hondebrokkengeluid AUL KOOPMAN tN HAAG De ingrij- belastinghervor- hg-Oort die het vorige pinet op de valreep brvoerde, heeft zijn el gemist. Van de be- tde belastingvereen- udiging is volgens een (erderheid van de be- Itingplichtigen niets te- ht gekomen. Dit blijkt I een eerste evaluatie- bport dat het ministerie financiën gisteren bft uitgebracht. I plan Oort had tot doel via kenvoeging van premies en Jstingen alsmede vermin van het aantal 'schij- i aftrekposten de belas- bheffing aanmerkelijk sim- te maken. Bovendien e het kabinet Lubbers-II ;n belastingverlaging van jotaal bijna vier miljard gul- zetten op de istijging. kens het evaluatierapport Jiok die laatste doelstelling i deel een illusie geble- Omdat veel aftrekposten geschrapt, heeft een kwart de werknemers het gevoel inkomen juist achteruit te zijn gegaan. verwachten mede daardoor dat als gevolg van de belastinghervorming juist een stijging van de loon kosten optreedt. Opmerkelijk is dat ook de be lastinginspecties zelf niet en thousiast zijn over 'Oort'. Met name de kostenvergoedingen en reiskostenregelingen wer den door veel inspecteurs „ho peloos ingewikkeld en niet te controleren" genoemd. Van een stroomlijning van aftrek posten is nog weinig sprake, zo luidt het oordeel. Slechts 14 procent van de ondervraagde inspecteurs vindt de nieuwe wetgeving beter uitvoerbaar dan de oude, 46 procent vindt dat het werk er zeker in het invoeringsjaar 1990 ingewik kelder op is geworden. Overi gens verwachten de meeste in specties dat de operatie op de lange duur leidt tot een lagere werkdruk. De meningen over de Oort- operatie liggen over de hele li nie zeer verdeeld. Zo vindt ruim een derde van de loonbe- lastingplichtigen 'Oort' aan vaardbaar, maar een ruime kwart geeft het oordeel 'on aanvaardbaar'. De werkgevers kunnen door de bank geno men nauwelijks waardering voor de belastingherziening opbrengen. Een meerderheid vindt dat het stelsel er niet .eenvoudiger op is geworden, de administratieve last van de organisatie is verzwaard en de herziening heeft kostenverho gend gewerkt. Opening Koningin Beatrix schudt bewoonster mevrouw Smits de hand tijdens een rondleiding door verpleegtehuis Talma Hof in Emmeloord. De koningin verrichtte gisteren de Rijk betaalt niet voor extra kosten dubbeldekkers NS DEN HAAG De Nederland- se Spoorwegen draaien zelf op voor de circa 5 miljoen gulden die nodig zijn voor aanpassin gen in het spoorwegennet voor de nieuwe dubbeldekstreinen. Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft dit het VVD- Kamerlid Jorritsma laten we ten in antwoord op schriftelij ke vragen. Volgens Maij is er geen sprake van dat de nieuwe dubbel dekstreinen „per ongeluk" 30 centimeter breder zijn dan het huidige materieel. Volgens de minister was van te voren bekend dat voor de nieuwe toestellen extra aan passingen in de infrastructuur nodig waren. Akkoord over vervanging leraren in onderwijs cejamer: geen maximum aan boetes HAAG De Tweede Kamer vindt het niet in de haak dat Hfcieren van justitie de politiekorpsen binden aan een maxima- poeveelheid (quotum) bekeuringen. De geloofwaardigheid raaq) justitie en de rechtszekerheid van de burger zijn hier niet nt (Athene),p gediend. Dat heeft een meerderheid van de Tweede Kamer eering (Rorrjeren uitgesproken bij het begin van het debat over de justi- Jegroting. VVD-kamerlid Wiebenga zei dat het duidelijk ^jlt zijn dat het limiteren van het aantal bekeuringen de ge lwaardigheid van justitie een enorme knauw geeft. Krajen- [aJk (CDA) zei het „zeker niet vanzelfsprekend" te vinden dat er jen quoteringssysteem wordt ingevoerd. Het zou de motivatie fle politie niet ten goede komen. ZOETERMEER Staats secretaris Wallage van on derwijs, de onderwijsbon den en de organisaties van schoolbesturen hebben vannacht een akkoord be reikt over de oprichting van een fonds waaruit de scholen in de toekomst de kosten voor de vervan ging van zieke leraren krijgen vergoed. Het fonds is nodig omdat de scholen, in het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs, vanaf 1 augustus 1992 een gro tere vrijheid krijgen om een eigen personeelsbeleid te voe ren. Onderdeel daarvan is dat zij de kosten voor de vervan ging van zieke leraren voort aan zelf moeten betalen. Op dit moment krijgen zij die nog via declaraties door het minis terie van onderwijs vergoed. Volgend jaar kunnen de scho len zich voor de kosten van de vervanging bij het Vervan gingsfonds verzekeren. De premie die zij daarvoor gaan betalen, wordt door het minis terie van onderwijs vergoed. Wallage en de onderwijsorga nisaties hebben twee weken intensief over de precieze op zet van het fonds onderhan deld. Belangrijkste struikel blok daarbij was hoeveel geld er, via de scholen, door de staatssecretaris in het fonds zou worden gestort. Wallage wilde de totale om vang van het fonds beperken tot het bedrag dat zijn departe ment op dit moment betaalt aan vervangingskosten. De onderwijsorganisaties wilden echter dat er bij de bepaling van het budget van het fonds in de toekomst rekening zou worden gehouden met het nog steeds stijgende ziekteverzuim in het onderwijs. De partijen hebben het start kapitaal van het fonds nu vastgesteld op 524 miljoen gul den, het bedrag dat ministerie op dit moment aan vervanging betaalt. Daar bovenop krijgt het fonds echter een „buffer" voor extra uitgaven van nog eens 55 miljoen. SOESTDIJK De rechterarm van prinses Juliana is zondag uit de kom geschoten. Tijdens een wandeling in het park van Paleis Soestdijk struikel de de prinses over een boomwortel. Ze is onmiddellijk thuis door een arts behandeld. Haar arm heeft enkele weken rust nodig. DEN HAAG D66 is de populairste politieke partij onder de Nederlandse rechters en officieren van justitie. Bijna twee op vijf (39 procent) van alle rech ters en officieren zouden op deze partij stemmen als er nu verkiezingen zou den worden gehouden. Daarmee scoort D66 bijna twee keer zo hoog als bij de doorsnee-kiezer. Wat betreft de populariteit van het CDA is het omgekeer de het geval: slechts 17 procent van de magistratuur zou nu op het CDA stemmen tegen onge veer een twee keer zo hoog percentage bij het gehele Ne derlandse electoraat. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête waarvan de resul taten vandaag in het weekblad Vrij Nederland zijn gepubli ceerd. De enquête werd ge houden met steun van de Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR). Een ander opmerkelijk resul taat betreft de opvatting van een meerderheid dat politici het volste recht hebben kritiek te uiten op rechters en hun vonnissen of uitspraken. De vraag werd gesteld naar aan leiding van een destijds veel besproken rede van premier Lubbers in Nijmegen waarin deze pleitte voor hogere straf fen en boetes. Tot nu toe werd aangenomen dat de magistra tuur grote moeite had met kri tiek vanuit de politiek op grond van de scheiding der machten. Opvallend is ook dat leden van de rechterlijke macht, vereniging, vooral lid van ae VPRO zijn (35 procent). De KRO scoort als tweede slechts 10 procent. Kamer geïrriteerd over gegoochel met cellen behoren ren. Tijdens de eerste ronde van het debat over de justitie begroting kregen minister Hirsch Ballin en staatssecreta ris Kosto gisteravond van vele zijden de wind van voren. Er is in Nederland nog altijd een groot cellentekort. Voor duizenden burgers die tot een celstraf zijn veroordeeld (voor al als het gaat om een korte straf), is niet onmiddellijk een cel beschikbaar. Uit een on derzoek van de Algemene Re kenkamer bleek vorige week dat daardoor jaarlijks circa 50.000 celvonnissen verjaren. Aan de andere kant blijkt uit het onderzoek dat vaak cellen leeg staan. Er is jaren aan een computer systeem gewerkt dat een per manent overzicht zou moeten geven van beschikbare cellen, maar dat systeem werkt nog steeds niet naar behoren. On begrijpelijk en ergerniswek kend, zo maakten de woord voerders van CDA, PvdA, VVD en D66 duidelijk. „Elk reisbureau heeft inzicht in de hotelbezetting in praktisch heel de wereld. Waarom kan zoiets bij het ministerie van justitie niet?", vroeg de VVD'er Wiebenga zich af. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3