Manenschijn: economie dienstbaar maken aan nieuwe basisbehoeften Heroriëntatie op 'ketter' Maarten Luther Ce-idóeGowcwit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Stekelenburg mist element van verzet Herdenking Hervorming in Wassenaar O mSr Cekióc Sou/temt WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 EKD wil snel besluit over asielvraagstuk FBANKFURT/MAIN De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) dringt aan op een snel besluit over het asielvraagstuk. De felle discussie tussen de politieke partijen die al wekenlang voortduurt, leidt tot steeds grotere spanningen onder de bevol king. Dat verklaarde de voorzitter van de EKD, bisschop Martin Kru- se van Berlijn, in een gesprek met het Duitse persbureau EPD. Hij wijst op het gevaar dat de politiek misbruik maakt van het asielvraagstuk. De EKD-voorzitter sprak zich opnieuw uit tegen beperkingen van het recht op politiek asiel. „Het asielrecht is een kostbaar iets dat we te danken hebben aan de negatieve ervaringen van het Derde Rijk. Wij kunnen en mogen het niet prijsgeven", zegt Kruse. Een andere vraag is of de toestroom van vluchtelingen en emi granten niet beter moet worden geregeld. Het is volgens Kruse noodzakelijk dat de oorzaken van de vluchtelingenstroom wor den vastgesteld. De Europese landen hebben naar zijn mening te weinig gedaan om een eind te maken aan de ellende en het on recht in de wereld. Zwarte priesters willen meer 'afro' in liturgie Iemand die zich van schuld bewust is, meent dat alles wat er gesproken wordt over hem gaat WASHINGTON Zwarte priesters in de Verenigde Sta ten willen dat de bisschoppen een onderzoek instellen naar de invoering van een Afro- Amerikaanse ritus in de Rooms-Katholieke Kerk. „De Katholieke Kerk is een kerk die overal het snelst groeit behalve bij de zwarten in de Verenigde Staten", zegt pater Al McKnight van de vereniging van zwarte pries ters. „De kerk moet haar iden titeit van een kerk van blan ken en Europeanen verande ren. Een Afro-Amerikaanse ritus zou daaraan meewerken. Ze is ook een noodzakelijk stap om meer zwarte priesters te krijgen", denkt McKnight. De vereniging van zwarte priesters dringt al sinds 1983 aan op invoering van een li turgie waarin elementen uit de Afrikaanse cultuur zijn opge nomen. Zij verwacht daarvan een nieuwe manier van kerk- De zwarte hulpbisschop Wil ton D. Gregory van Chicago is het eens met het voorstel van de zwarte geestelijken, maar waarschuwt dat het onderzoek er ook toe kan leiden dat de ritus niet moet worden inge voerd. De hulpbisschop waar schuwde voor de „strikte en vaak veeleisende" rituelen in de Afrikaanse ritus. Voorstel len om wijzigingen in die ritus aan te brengen, worden al snel gezien als kritiek op de Afri kaanse cultuur en haar tradi- tjfS. 'Aartsbisschop' George Stal- lings, die twee jaar geleden uit de Rooms-Katholieke Kerk werd gezet nadat hij een Afro- Amerikaanse kerk had ge sticht, sprak van een „opwin dende" stap van de zwarte geestelijken. Hij staat achter elke poging van zwarte katho lieken een Afro-Amerikaanse ritus in te voeren. AMSTERDAM FNV- voorzitter Johan Stekelen burg mist de lijn van ver zet in het werkboek voor het Christelijk-Sociaal Congres volgende maand. Wel onderschrijft hij de nadruk op grotere per soonlijke verantwoorde lijkheid, maar „dit moet geen strafexpeditie wor den". Stekelenburg zei dit vandaag in Amsterdam op een voorbe reidingsbijeenkomst van de FNV voor het Congres, dat van 11 tot 15 november in Doorn wordt gehouden. Hij keert zich verder tegen de op merking dat „maatschappelij ke organisaties te veel vanuit groepsbelangen reageren". Met een soort morele herbewape ning of ethisch reveil, zonder oog voor de noodzaak van een georganiseerde beïnvloeding van machtsverhoudingen, kan de vakbeweging niet uit de voeten. Stekelenburg verweet de orga niserende Stichting 1991 dat zij consequent een directe betrok kenheid van de FNV bij het congres heeft tegengehouden. Concessies waren alleen moge lijk na druk van de vakbewe ging. De FNV is niet vertegen woordigd in het bestuur, de voorbereidingscommissie en het congrespresidium. Als klap op de vuurpijl heeft de Stich ting het verzoek van de FNV- voorzitter afgewezen om op de slotmanifestatie een korte re actie op de resultaten van het congres te geven. In het presidium zitten acht tien prominente personen uit CDA, CNV, VU, Verbond van Katholieke Maatschappelijke Organisaties en de KRO. Alle maal respectabele pesonen, al dus Stekelenburg, maar geen van hen heeft enige affiniteit met de FNV of een van haar voorgangers, de katholieke ar beiders- en vakbeweging. De FNV heeft er lang over ge dacht een alternatief congres te organiseren. De historische en actuele redenen om bij dit evenement betrokken te blij ven hebben uiteindelijk zwaarder gewogen dan onze frustraties over de „aanmati gende en soms grievende op stelling" van de Stichting 1991, zo zei Stekelenburg. Johan Stekelenburg I FOTO: DIJKSTRA PATERSWOLDE Wijd verbreide ontevredenheid is volgens de Kampense hoogleraar ethiek Gerrit Manenschijn zo'n algeme ne trek van onze maat schappij geworden dat daar een nieuwe sociale kwestie op gebouwd lijkt te gaan worden. Dat bete kent in feite dat er „een fikse spanning" tussen het christelijk sociaal denken en een fundamentele trek van onze maatschappij be staat. De economie fun geert volgens Manenschijn als motor van die ontevre denheid omdat ze steeds nieuwe behoeften schept. Manenschijn (60) zei een en ander op een bijeenkomst van christelijke werkgevers in Pa- terswolde waarop hij stelde dat de economie dienstbaar ge maakt moet worden aan basis behoeften. „Het kan nooit zo zijn dat het christelijk sociaal denken de algemene ontevre denheid mede in stand houdt". Maznenschijn: „Nederland heeft het beste sociale zeker heidsstelsel ter wereld, maar ook nergens op aarde wordt zo over sociale zekerheid ge klaagd als in ons land. Er be staan klachtenlijnen voor al lerlei ongerief, van verregen de vakanties tot een niet hele maal perfecte relatie. Dit ver schijnsel van algemene onte vredenheid is ingebakken in een moderne samenleving. Het is een mechanisme dat de kringloop van produktie en consumpties overeind houdt. Maar dan zal meer behoeften- bevrediging de ontevreden heid niet verminderen, maar juist aanwakkeren", aldus Ma nenschijn. Christenen zullen zich volgens Manenschijn moeten bezinnen op hun houding ten opzichte dit fenomeen. „Het antwoord kan niet zijn dat we in de pri- vé-sfeer soberheid en tevre denheid preken en in de pu blieke sfeer de algemene onte vredenheid ongestoord haar 'zegenrijke werk' laten doen, zegenrijk voor de economie, wel te verstaan. Het gaat om de inrichting van de samenle ving". Zijn inleiding kreeg de titel „De betekenis van het christe lijk sociaal denken voor de sa menleving van de toekomst". Manenschijn confronteerde zijn gehoor zowel met de van 1891 daterende theorieën van Abraham Kuyper als met de dit jaar verschenen encycliek Centesimus Annus van paus Johannes Paulus II. In die en cycliek analyseert de paus haarscherp het faillissement van de Oosteuropese econo mie, maar ook het westerse consumentisme wordt aan de kaak gesteld. Tevens richtte de hoogleraar zijn aandacht op het christelijk sociaal congres dat onder de titel 'Bedreigde verantwoordelijkheid' medio november in Doorn wordt ge houden. Geen eenstemmigheid Manenschijn stelde vast dat er anno 1991 geen eenstemmig heid bestaat over het christe lijk sociaal denken. Ook pleitte hij voor terughoudendheid bij het gebruik van de term chris telijk bij het spreken over soci ale vraagstukken waarvoor Prqf. Manenschijn ook christenen verantwoorde lijkheid dragen. „We moeten die term meer opvatten als een kritische aanmoediging dan als een geruststellende legitima tie", aldus Manenschijn. Vol gens hem hebben de theorieën van Abraham Kuyper nog niet aan actualiteit hebben inge boet. „De kernvraag in 1891 luidde: 'Wat ons als belijders van Christus te doen staat met het oog op de sociale noden van onze tijd'. Manenschijn: „Dat lijkt me nog steeds de juiste formulering van het vraagstuk. Er zijn sociale no den, speur ze op. Loop er niet aan voorbij. Doe er wat aan. Wat is je taak als christen?". Het appèl dat Kuyper deed op zijn geestverwanten kwam er op neer dat hoe verschillend het christelijk sociaal denken ook uitgelegd werd en wordt de harde kern is en blijft de opvatting dat er iets niet deugt aan de inrichting van de sa menleving. Die ondeugdelijk heid is niet te bestrijden door het aankweken van vroom heid, vriendelijker gedrag of milde liefdesgaven, maar al leen door grondige renovatie FOTO: PERS UNIE van het maatschappelijk ge bouw. Manenschijn drukte zijn toe hoorders op het hart de blik te verruimen van het eigen be drijf naar de maatschappij zo wel in nationaal als internatio naal verband. „Het christelijk sociaal denken spoort ons aan oog te hebben voor de sociale noden in een maatschappij die niet ophoudt bij onze lands grenzen". Van het Europa 1992 wordt volgens Manen schijn vaak alleen de zonzijde geschilderd. „Er zouden zich door het opheffen van de bin nengrenzen ongekende econo- Morgen, 31 oktober, is het Hervormingsdag. Niemand zal daar wakker van liggen en een beetje begrijpelijk is dat ook wel, want het is al 474 jaar geleden dat de monnik Maar ten Luther zijn befaamde stel lingen sloeg tegen de deur van de slotkerk in Wittenberg. Bo vendien doet de feitelijke ge scheidenheid van rooms-ka- tholieken en reformatorischen nauwelijks nog denken aan de daad van geloof en moed van Luther. Toch loopt de betekenis van die Hervormingsdag door tot in het heden. Dat blijkt uit de gescheidenheid van kerken en ook de pogingen van het Vati- caan en de Hervormde We reldbond (WARC) om de kerk 'gemeenschappelijk te ver staan' en aan de diverse ge sprekken tussen de kerken in eigen land. Interessant is ook om te zien hoe de figuur van Luther in toenemende mate onderwerp van studie is in de catholica. Kerkhistorici en dogmatici bekijken Luther en zijn opvattingen tegenwoordig vanuit een wat ruimer per spectief; de karikaturale teke ning van de scheldende en psalmzingende ketter is verle den tijd. Luther wordt zó se rieus genomen door rooms-ka- tholieken, dat sommige refor matorische christenen zich een Portret van Maarten Luther beetje zorgen maken. Want op eigen erf is de belangstelling voor de hervormer tanende en door de toenemende rooms- katholieke belangstelling dreigt in hun visie het postuur van Luther als hervormer als het ware te worden ingekap seld in rooms-katholieke be langen. Luther wordt dan de 'broeder' die het goed met de kerk voorhad en wiens bood schap helaas slecht werd ver staan. In die zin liet de paus zich ook uit toen hij enkele ja ren geleden Genève bezocht. De consequentie van zo'n op vatting kan zijn dat de kerke lijke scheuring niet meer kan worden gerechtvaardigd door Luther. Maar boodschap en betekenis van Luther worden zo van hun zelfstandigheid ontdaan, zo is de vrees van sommige reformatorische groepen. Vandaar dat de be studering van Luther en in zekere zin die van Calviin door 'eigen mensen' wordt ge stimuleerd. Aan de andere kant groeit aan reformatorische ziide het besef dat Luther niet kan worden begrepen als hij 'in z'n eentje' wordt bekeken. En eigenlijk is dat altijd wel zo gedaan door reformatorische christenen: na diverse eeuwen van duisternis in kerk en wereld, verscheen daar plotseling de lichtende fi guur van Maarten Luther. Alsof de Geest de hele Middel eeuwen door geslapen had. Tegenwoordig wordt meer in gezien dat zo'n opvatting on historisch is en Luther ten on rechte in een isolement plaatst. De hervormer is volop kind van zijn tijd en hij is zijn leven lang veel meer middeleeuwer en veel meer 'paaps' gebleven dan meestal wordt gedacht. Wie Luther wil begrijpen moet proberen vanuit de Middel eeuwse filosofische en theolo gische tradities naar hem te kijken. Zo'n kijk is niet alleen verrij kend voor het Luther-beeld, maar reformatorische christe nen herontdekken daardoor middeleeuws erfgoed is toch niet alleen rooms-katholiek bezit? Luthers werkkamer in de Wartburg in Eisenach COMMENTAAR [roei liide Speciaal onderwijs n(iei N HAA De overheid wil dat er minder leerlingen van het basijTweede derwijs naar het speciaal onderwijs doorstromen, omdaljopheldt aantal leerlingen dat speciaal onderwijs volgt te sterk i^g^eki stegen en daarmee ook de kosten. Leerlingen in het spe«staatss onderwijs kosten inmmers drie keer zoveel als de leerliiLt heeft in het reguliere basisonderwijs. Inmiddels volgen ongefcortverg 110.000 leerlingen de diverse vormen van speciaal ondeipr wapei en grc cent. EeN van de bedoelingen van het speciaal onderwijs wajgs op T leerlingen zo te begeleiden, dat zij zouden kunnen teF vloeien in het gewone onderwijs. Daar is bitter weinigP terechtgekomen. Vandaar dat staatssecretaris Wallage oj" het motto 'Weer samen naar school' probeert samen| kingsverbanden te introduceren tussen basis- en scholen. Bij de behandeling van de voorstellen in de Twj Kamer riep juist die integratie van speciaal onderwijs en sisonderwijs discussies op. Met name in het licht vaij schaalvergroting die in het basisonderwijs gaat plaatsvir doordat een groot aantal scholen de deuren moet sluiteij HOE zinvol die integratie op zich ook kan zijn, de r gestelde maatregelen zijn uit financiële nood geboren. I gevaar bestaat dan ook dat bij verdere schaalvergroting aandacht voor de aparte leerling er niet beter op wordtP onderwijsspecialist van het CDA in de Tweede Kamer, Y mes, heeft gewezen op het risico dat specifieke deskunj heid zal verdwijnen. Nu de plannen toch doorgaan, za daarom voor moeten worden gezorgd, dat de bestuur oor schaalvergroting gepaard gaat met duidelijke onderwij IILDEBR, houdelijke doelstellingen en met middelen om die doel lingen te bereiken. Anders worden kinderen die het toi ;n H/ moeilijker hebben dan andere, de dupe. Bovendien i alle kans dat wat de overheid met de ene hand hoopt terikks in halen namelijk door bezuiniging op het speciaal on.r h wijs met de andere hand moet worden uitgegeven jerpe hulp voor kinderen die tóch zijn vastgelopen. En dan helt kabir we het nog niet eens over de schade aan mensen die is staan. WASSENAAR In Wasse naar wordt de belangstelling voor Luther jaarlijks gewekt door een Reformatie-herden king in de hervormde Dorps kerk. Ook voor morgen (aanvang: 20.00 uur) heeft de buitengewone wijkgemeente 'Berkhei' zo'n herdenking be legd. De Delftse predikant drs. A. de Reuver zal spreken over: 'Luthers pastoraat rond de verkiezingsleer'. Het lijkt een moeilijk en specialistisch on derwerp, maar, zo meldt de Wassenaarse hervormde pre- mische mogelijkheden voor doen. Dat is slechtse ten dele waar. Er zullen ook nadelen zijn voor bepaalde Europese gebieden en grote aantallen mensen in die regio's. Oost- Europa bijvoorbeeld gaat eerst door een heel diep dal. Nu reeds zien we de werkloosheid toenemen en de verpaupering toeslaan. Hebben wij hier een taak?" Manenschijn denkt van wel. „Oost-Europa zal een eer lijke kans moeten krijgen om op voet van gelijkheid mee te doen met het nieuwe Europa. Vanuit christelijk sociaal standpunt bezien is het on duldbaar dat er in het westen welvaart heerst en in Oost-Eu ropa armoede". Omvorming Manenschijn betwijfelt of we de maatschappij zomaar kun nen omvormen. „Lijkt de sa menleving niet haar eigen weg te gaan en ons steeds weer te overrompelen met gebeurte nissen die we niet verwacht hebben en zeker niet in de hand hadden? Maar dat ont slaat de weldenkende burger volgens Manenschijn niet van de plicht „het kleine beetje dat men wel kan veranderen, ook daadwerkelijk aan te pakken". Kortom, aldus het appèl van Manenschijn aan de christelij ke noordelijke werkgevers: „De economie dienstbaar ma ken aan de bevrediging van menselijke basisbehoeften en aan een spaarzaam omgaan met onze natuurlijke omge ving, zodat het behoud van Gods schepping voor mens, dier en plant gestalte krijgt. Dat moet kunnen als we uit gaan van een mensbeeld waar in de verantwoordelijkheid te genover God en de medemens centraal staat". ntbepa nasiew pel stc t acht Onwetendheid o\er epilepsie heeft zeer vervelende gevolgen. Stelt u zich eens voor daar ligt u dan Overgeleverd aan het oerdeel van anderen. Epilepsiebestrijding: staat of valt met uw steun! W lAUl K0 GIRO 34781 Njti.mjjl I p.leps.. tad-l* M«h, „n kit,nr. »M» HM, MM. [N HA dikant ds. C.N. van Dis, dat valt best mee. Aan de dienst werken enkele koren mee en gemeenschappelijk zal onder andere het beroemde 'Luther- lied', een bewerking van psalm 46, worden gezongen: 'Een vaste burcht is onze God'. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 -122 244. Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070-3190 808) L van Koot 046 Of 071 -144 047): R Kleijn (chef). M n Herpen (chef). F. Buurman. Sport Leiden e o. (tel 071 -144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Veraa nde ig-Oo nnet >rvoer :1 gen 'de idigin, erderl tingpli ht gel een iport c fir ;ft uit, plan lenvoej astingei ing va en af iheffinj de mjregen achter lernerr „am< Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef). A. de E J. Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H Schneid Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. c dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlj Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M vj Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H :ieren leveld, D Hofland. P Koopman. D van Rietschoten en K. van Wees loevee - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; I iustiti - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), N drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene),* gedie: R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Romeren u: B van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), jegrotir F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. Vundennk (MoskouL5 W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado)f1 F Wiinands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) twaard: De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vert 3^ (GD publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalsti :Fen 1uc M. de Cocq. He poli otaal b een ïstijgin kens 1 ok die r een c Omd gescht n 08 30 tot 17.00 uur, n 18.00 tot 19 00 uur, op Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op rr 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2