„Aangifte van fraude ordinaire wraakactie'' pothekersoorlog in Leiderdorp „Voorschoten moet groen blijven" LEIDEN OMGEVING 11 Eerste paal kantoren Rijksstraatweg in december lï ieidaeSou/umt EN en STI 1130): Th 21.15. Oi .15. w y (al); (al). N EUI rstraat tor 11(12) WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 on voor restauratie loeterwoudse kerk )ETERWOUDE De restauratiecommissie van de iterwoudse dorpskerk heeft 100.000 gulden ontvangen. is een subsidie van de Generale Financiële Raad van Nederlands Hervormde Kerk. Van de rk parochie Sint n heeft de commissie de opbrengst van een collecte, J'oot 1.345,40 gulden gekregen. De restauratie van de rpskerk is in volle gang. Het totale project -het ver- euwen van de dakconstructie- kost ruim 2,3 miljoen 1 lden. Daarvan moet de hervormde gemeenschap zelf 'n 600.000 gulden op tafel leggen. Daarom worden aler- acties gehouden. Inmiddels is circa 340.000 gulden bij- i gebracht. Een van de acties die nu lopen is de ver- jp van wenskaarten voor kerstmis en nieuwjaar. Zoe- '4-woudse bedrijven zijn benaderd om deel te nemen °Tok particulieren kunnen de wenskaarten kopen (tele- on 01715-1976/1187/2992/1191/2183). De blokfluitgroep ii bia geeft een cassettebandje uit met een kleine 50 be- 6 nde en minder bekende Sint Nicolaas- en kerstliedjes. VVD en D66 vragen uitleg over begroting LEIDEN Aan de gemeentebe groting voor 1992 ontbreken nog veel gegevens. Dat vinden de frac ties van VVD en D66 die gezamen lijk nog voor de behandeling van de begroting een reeks vragen heb ben ingediend. Die vragen hebben betrekking op het lozingsrecht, waarvan de fracties willen weten hoe de stijging tot stand is geko men. Ook wordt een toelichting ge vraagd op eventuele afspraken bij mee- en tegenvallers bij de reini ging en het gevolg daarvan voor de tarieven Aanleiding daarvoor is de aankondiging dat de extra kosten van stortplaats De Does en het slui ten van de vuilverbranding nog niet zijn doorberekend in afwach ting van meevallers door de ge scheiden inzameling. Daardoor is mogelijk later een extra verhoging nodig. De fracties willen verder een toelichting op de hoge kosten van de gemeentelijke reorganisatie. Daarvoor staat 750.000 gulden op de begroting. Een deel daarvan is aangemerkt als 'autonoom', kosten die stijgen zonder dat het gemeen tebestuur daar invloed op heeft. D66 en VVD willen uitleg over het voornemen 200.000 gulden te bezui nigen op het schoonmaken van de binnenstad. Dat zou moeten gebeu ren door ondernemers daarvoor elk 500 gulden per jaar te laten betalen. De fracties willen weten op grond van welke juridische constructie gebeuren. Ook hospice groep actief in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen is sinds kort een hospice groep actief. Leden van deze groep begeleiden i die thuis willen Veel mensen sterven liever thuis dan in kenhuis of verpleeghuis. De zorg de mens is echter een zware belasting voor familie en vrienden. Een deel van deze zorg kan worden overgenomen door de onlangs opgerichte Stichting Hospice Groep Alphen aan den Rijn. Het initiatief voor de Hospice Groep Alphen werd genomen na dat Corry Poldervaart van de Hospice Groep Hoogmade/Woubrugge ook vragen om hulp kreeg uit Alphen. De Hospice Groep Alphen werkt nauw samen met de Hospice groepen in Nieuwkoop en Hoogmade/Woubrugge. Zou bijvoorbeeld een ster vende uit Alphen in Nieuwkoop in het Bijna Thuis Huis opgenomen worden dan zorgt de Alphense groep voor de verzorging en ondersteuning. Jeugdraad vergadert ZOETERWOUDE De Jeugd raad van Zoeterwoude houdt morgenavond de algemene ver gadering. Aanvang kwart over acht in Ons Huis aan het Koster spad. In ieder geval komt het winter- en voorjaarsprogramma aan de orde. Vast staat dat op 20 en 21 december een boekenmarkt wordt gehouden. Bij de bestuurs verkiezing wordt de benoeming van Jaap Dorrepaal tot penning meester bekrachtigd. Hij heeft onlangs al de financiële beschei den overgenomen van Bert Huls bos. Als de vergadering akkoord gaat zal Martien van Kampen toetreden tot het bestuur. CDA Leidschendam bespreekt toekomst LEIDSCHENDAM „De toekomst van Leidschendam en onze kinde ren". Onder dit motto houdt wethou der L. van Ewijk morgenavond een inleiding op een CDA-bijeenkomst waar ook belangstellenden welkom zijn. Op deze vergadering van de af deling Leidschendam-Stompwijk zal de gemeenteraadsfractie als forum dienen. De aanwezigen kunnen maatregelen voorstellen die voor de toekomst van alle inwoners van be lang kunnen zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in het Dienstencen trum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan,ingang aan de Zijdesingel. Aanvang acht uur. HOOFDBESTUUR OUDERENBOND: BURGERLIJKE STAND am; Marc zn. van P. R. K. van der Marei; Kiki Suzanne dr in W P van der Born en S. Sloos; Eli- Fiona dr van M. A. Kentie en E. H. Dounia dr van A. Biharhi Nouar; Christiaan Dirk zn. van G. I Hoog en Y. G séanne Elizabeth Emmy dr. van J kes; Liselotte Antoinette Maria dr Dahhane en Z. Douiri; Tjis- FOTO: WIM VAN NOORT LENINC ilDERDORP De por- tabin aan de Maurits- gel in Leiderdorp, arin de apotheek van n Haanraadts tijdelijk is id vestigd moet worden rwijderd. Tevens moet bouw van de apotheek de Hoofdstraat wor- n stopgezet. De commis- beroep- en bezwaar- jjiriften behandelde gis- ravond deze eisen van eigenaren van apo- :ek Loevestein, voor- Van Breest Smallen- rg- apotheek aan de Hoofd- lat komt op schootsafstand de apotheek aan de estein. Drie apotheken is Leiderdorp met ongeveer $00 inwoners te veel van goede. Apotheek Loeve- gaat dan ten gronde, zo oogde de raadsman van de RANS BROCKEN protesterende apothekers. Vol gens de Koninklijke Maat schappij voor Pharmacie is een bestand van circa 8.000 patiën ten levensvatbaar voor een apotheek. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft eerder in kort geding het verzoek om schorsing van de bouwvergun ning afgewezen. De Raad van State is het niet eens met de stelling, dat een apotheek niet als een detailhandelsbedrijf kan worden gezien. Volgens de Raad past de vestiging daarom wel degelijk in het be stemmingsplan. De Raad van State heeft wel twijfels of de vergunning voor de plaatsing van de porto-cabin aan de Mauritssingel rechtmatig is verleend. De Raad vond optre den daartegen echter niet noodzakelijk omdat de semi- permanente apotheek reeds was geplaatst. Woordvoerder R. de Haan van de gemeente Leiderdorp, ver klaarde, dat het gemeentebe stuur zich niet met de afwe ging van het apothekersbelang heeft kunnen bezig houden. De bouwvergunhing moest wel worden verleend, omdat het in overeenstemming met het bestemmingsplan om de vestiging van een bedrijfs ruimte ging. Daarin zijn diver se functies, waaronder een apotheek mogelijk. Als het om twee elkaar beconcurrerende supermarkten had gegaan, had het college niet anders gehan deld, aldus De Haan. De commissie beroep- en be zwaarschriften moet zich ook over de vraag buigen of de be zwaarschriften wel ontvanke lijk kunnen worden verklaard. Verzuimd is tijdens de proce dure voor het verlenen van de bouwvergunning een bezwaar schrift in te dienen. Het ver weer dat de betrokken apothe kers niet in Leiderdorp wonen en daarom geen kennis van de gemeentelijke publikatie had den kunnen nemen, kwam wat merkwaardig over. Na af loop van de hoorzitting ver klaarde apotheker Van Haan raadts, dat de eigenaren van apotheek Loevestein eerder andere pogingen hadden ge daan hem te dwarsbomen. De commissie zal binnenkort schriftelijk advies uitbrengen aan het college van B en W van Leiderdorp. LEIDEN De aangifte die ex-voorzitter A. Ab- couwer van de Leidse af deling van de ANBO deed wegens fraude, is volgens het hoofdbestuur van de ouderenbond een „ordi naire wraakactie". Vorige week vrijdag deed Ab- couwer aangifte van fraude, waarbij minimaal tienduizend gulden achterover zou zijn ge drukt door de vorige penning meester. Hij steunde zijn be wering met onder meer een rapport van de accountants van Moret Ernst Young, die in zijn zittingsperiode de fi nanciële handel en wandel van de ANBO liet onderzoe ken. Daaruit bleek dat: een aantal facturen en kwitanties ontbraken, giro- en kasboekin- gen door elkaar liepen, een sluitende soos-administratie ontbrak, en dat het geldver keer tussen penningmeester en soos niet controleerbaar Het hoofdbestuur werd hier van op de hoogte gebracht, maar de gebrekkige admini- pen ei stratie was voor het hoofdbe- daan". stuur geen reden om in te grij pen. Volgens directeur M. Kaarsgaren wilde het accoun tantsrapport niet zeggen dat de penningmeester in gebreke was gebleven. „Er was inder daad sprake van een slechte boekhouding, maar daarmee is nog geen foutief handelen van de penningmeester aange toond". De penningmeester die door Abcouwer van fraude wordt verdacht, zat in dezelfde perio de als Abcouwer in het be stuur. Directeur Kaarsgaren: „Het is dan ook niet primair een financiële aangelegenheid maar eerder een bestuurscrisis. Abcouwer en zijn secretaris, Kern-Esbach, wilden hun me debestuursleden royeren, maar dat is tegengehouden door de leden van de Leidse afdeling. Tegen die beslissing hebben zij beroep aangetekend bij de ge schillencommissie. Dat is hun volste recht, maar daar zijn ze opnieuw in het ongelijk ge steld. Ik zie de aangifte dan ook meer als een rancunedaad. Abcouwer had ten tijde van zijn voorzitterschap zelf actie kunnen ondernemen als het financieel spaak dreigde te lo- dat heeft hij niet ge- Volgens ingewijden probeert Abcouwer nu zijn eer te red den nadat hij dit voorjaar, op de algemene ledenvergadering van 29 mei, zelf is afgetreden als voorzitter. Moest aftreden, wellicht, omdat zijn positie als voorzitter nagenoeg onhoud baar was geworden. „Abcou wer wilde iets doen aan con crete belangenbehartiging. de debestuursleden waren liever recreatief bezig: een Kersta vond of een oliebollenavond vonden ze voor ouderen veel leuker," zegt een medewerker van de ouderenbond, die lie- Omdat een aantal medebe stuursleden zich niet kon vin den in de nieuwe weg die Ab couwer voor de ANBO had uitgestippeld, diende hij een voorstel bij het hoofdbestuur in Utrecht in, om hen als lid te royeren. Navraag van de kant van het landelijk bestuur leer de dat het royementsvoorstel door slechts twee bestuursle den was ondertekend, name lijk Abcouwer zelf en zijn se cretaris. Voor zo'n voorstel zijn echter de handtekeningen van het voltallige bestuur nodig. Het hoofdbestuur wees het voorstel daarom ook af. Ab- stapte toen naar de ge- n de schillencommissie ANBO, die hem opnieuw in het ongelijk stelde. Het hoofdbestuur schrijft in een brief van 24 september dat zij de bestuurscrisis als afge daan beschouwt, omdat er in middels nieuwe bestuursver kiezingen zijn gehouden in Leiden. In overleg met de bondspenningmeester zijn de boeken tot en met 31 decem ber gesloten. Doofpot De ex-voorzitter zelf blijft on dertussen bij zijn kritiek dat het hoofdbestuur de penning meester maar zijn gang heeft laten gaan, zonder ooit één vinger uit te steken. Hij voelt zich schromelijk in de steek gelaten. „Het bondsbestuur wil de zaak in de doofpot stoppen. En als de gemeentelijke subsi die in gevaar zou komen door het ontbreken van een goede boekhouding, was er altijd wel iemand die zei dat hij het wel in orde zou maken met deze of gene wethouder. Hij had toch bij hem op de lagere school ge zeten. In een gesprek met de bondspenningmeester zei deze dat er nog zo'n twaalf miljoen gulden in de kassen van de af delingen zit, waarvoor geen verantwoording kan worden afgelegd. Eigenlijk is de hele financiële administratie van de Anbo een chaos". t; Mitchell zn. van M W. Filip- A. K. Albers; Emily Walters dr. Eyestone en M. M. Walters; Ouwehand, Davy z Smit en J. J Bakker; Leonore Emma os; Iris Eline dr van R. T. Mattie e Groen; Jelle Cornelis Theodorus 2 t P J. C Duivenvoorde en M. C. Dam; Sanne Catharina dr. van A. i der Niet en C. Teske; Bas zn. van lylène dr van E. M. en Uijl; Corneles Dirk zn. van D. Ru- aard en H. Kuijt; Johannes zn van C. ulsman en Sawsan Gabra Ayoub Kha- Ruben Mattheus Jacobus zn. van L. WASSENAAR De voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van het agentschap van de Nederlandse Bank en het kantoorgebouw van Hil- len Roosen aan de Rijksstraatweg in Wasse naar gaan deze week van start. Begonnen wordt met het leg gen van kabels en leidingen langs het fietspad langs de Rijksstraatweg. Vanaf maan dag 4 november worden de toegangswegen en de riolering naar de twee te bouwen kan toren aangelegd. De werk zaamheden nemen ongeveer vier weken in beslag. De eer ste palen voor de twee kan toorgebouwen gaan vermoede lijk in december de grond in. Wanneer de bouwwerkzaam heden, die ruim een jaar gaan duren, zijn afgerond zal het omringende groen worden aangelegd. Volgens de plannen worden beide kantoorgebou wen door bomen omringd. De parkeerplaats achter het ge bouw van de Nederlandse Bank moet daardoor na enkele jaren geheel aan het zicht ont trokken zijn. Rond het gebouw van de Nederlandse Bank ko men vijfentwintig, en rond het kantoor van Hillen Roosen tachtig parkeerplaatsen. De speelwei bij het voormalige scoutinggebouw wordt veran derd in een buurtpark met wandelpaden en zitjes. Tussen de twee kantoorgebouwen zal een openbaar wandel- en fiets pad worden aangelegd, van de Rijksstraatweg naar de Dey- lerweg. Protestborden De nu langs de Rijksstraatweg aan de westzijde lopende pa rallelweg zal worden doorge trokken tot voorbij het kan toor van de Nederlandse Bank. Buurtbewoners hebben de af gelopen weken tegen de aan leg van deze parallelweg actie gevoerd door het plaatsen van protestborden langs de weg en voor hun ramen. De aanleg van deze parallelweg was een van de voorwaarden die de Nederlandse Bank stelde om naar Wassenaar te komen. De Bank wil niet dat de geldwa gens vanuit de provincie Zuid- Holland voor aflevering op de Rijksstraatweg op hun rem men moeten staan om dan het terrein op te rijden. De kans dat er dan ongelukken gebeu ren, achtte men te groot, zodat werd aangedrongen op een pa rallelweg. De door de buurtbe woners ingediende bezwaar schriften tegen de parallelweg moeten nog worden behan deld. e Jong; Bart Christoffel van M Matoug en L. Bahi. Marijke 4 dr. van A. Booman en D. J. Holt Overleden: W. Gijsman. geb 16 jan. 1926. man; H M. Choufoer. geb 17 juni 1917. man. A H J C. Blotkamp. geb 7 maarl 1914. gehuwd geweest met A Grootendorst; W Janssen, geb 28 juli 1917, man; P Herwig, geb 1 okt. 1896. gehuwd geweest met K van der Zan den; H. M. Schadee. geb. 16 nov. 1898, gehuwd geweest met W. H G. Palm; M. C. T Witteman, geb. 20 dec. 1913, echt genote van M. J. Cambier; C. M. Baars, dec. 1899. 1 feb 1942. geb 15 n 1 Eijkel; J Brussee, geb. 27 D. Hou- 1. geb 2 juli 1946, man; F. J. Bru- ie. geb 25 aug. 1932. man; A. J Slin- land, geb 19 maart 1909. man; T. J i Woudenberg, geb 20 febr 1920, 1937, gehuwd geweest met son; A Ligthart, geb. 10 iaJ liksemactie bezoch Zoeterwoude EMzabsi )or Joegoslavië n dagelijk 0 ^"-«lETERWOUDE Een blik- )or Joegoslavië eitrdt zaterdag gehouden in 15 00-18' lterwoude- Vrijwilligers ha- tussen elf en één uur aan deur kerstpakketten op. De is een initiatief van de di- ,ie van de rk-parochie Jan's Onthoofding. Zoeterwoudse diakonie 's^eft er naar zoveel mogelijk 4 00 17 houdbare en goed ver te levensmiddelen bijeen te gen. Het gaat daarbij om: Dfel, rijst, thee, cacao, snoep, mg vjjserven jn blik, macaroni, p ter, koffie, chocolade en roogd fruit, tiddels hebben alle inwo- van Zoeterwoude een 18.00-19lf met informatie over de it e ontvangen. Het is de be- BÜng dat de mensen zater- 3t die brief aan de deurklink loper» gen 0f voor het raam te H spen- ^at 's voor actie" jjep het teken dat de mensen beschikbaar willen Wie zaterdag niet thuis - wel het initatief wil 1 kan dat kenbaar ma- 1 een van de volgende mi077ne?309n 1580 of loordziekejmaandag 18 november gaat groot transport met le ismiddelen, verpakt in 2oe|o uk (^pakketten, vanuit Neder- ^ld op weg naar het door de Igerorlog geteisterde Joego- RATIE Kl»ië. In de voorafgaande we- igsteeg 2,\ WOrden de levensmidde- voor 'kind rï°or Nederland inge- pend: ma Peld, zo ook in Zoeterwou- Landelijk wordt de inza- lE EN Disiactie gecoördineerd door ALITEIT -irk in nood/Oostpriester- 'OPPERDAR' BEDET WEG BIJ OPENBARE WERKEN: VOORSCHOTEN De 59-jarige W.J.S. Bedet, di recteur van openbare werken in Voorschoten gakt aan het eind van de maand gebruik maken van de VUT-regeling. Bij na 26 jaar is de in Gronin gen geboren ambtenaar werkzaam geweest in Voorschoten. Hij startte in 1966 als hoofd weg- en waterbouw en werd in 1977 benoemd tot direc teur van openbare wer ken. Verder staat Bedet bekend in het dorp als de onbezoldigd gemeentelijk imker. Hij weet alles over de bijtjes en de bloemetjes en wordt dan ook wel gekscherend de „opper- dar" van openbare wer ken genoemd. In zijn hart voelt hij zich nog steeds de ambachtelijke direc teur met kennis van de techni sche achtergronden. Hij weet zeker dat de dienst openbare werken een dienstverlenend bedrijf moet zijn en overtuigt graag zijn ruim honderd me dewerkers van dat standpunt, maar ook de politieke bestuur ders van het gegeven dat alle werken die uitgevoerd worden ook betaald moeten worden. Bij zijn komst naar Voorscho ten werd de gemeente ver kleind door de grenswijziging met Leiden, waardoor onder meer de Rijndijk en de Val- kenburgseweg in 1966 moesten worden afgestaan. „De wijk Noord-Hofland was nog een grote weide. Juist door die grenswijziging kreeg de wijk Noord-Hofland een vreemde opbouw. Begonnen werd niet vanaf de grens met de be staande bebouwing, maar juist vanaf het stuk weidegrond dat grensde aan de gemeente Lei den. Vandaar uit werd in de loop der jaren gebouwd rich ting dorp. Naast de problemen die dat opleverde, zoals de verbinding tussen Noord-Hof land en de wijk Adegeest, weet Wim Bedet ook een aan tal voordelen op te noemen. Invloed „Tijdig kon afgeweken wor den van de eerdere plannen, waardoor de Admiraal de Ruytersingel en de Trompweg geen brede vierbaanswegen werden". Ook maakte hij nog mee dat de gemeenteraad te rugkwam op de plannen om een doorbraak te maken in het centrum, waardoor de Wijn gaardenlaan direct zou aan sluiten op de Vlietwijk, dwars door de Schoolstraat en Voor straat. Die grootstedelijke ge dachten konden bijtijds terug gedraaid worden. Volgens Wim Bedet is de amb telijke invloed op het gemeen tebestuur niet gering. „Het moet echter een samenspel tussen bestuurders en ambte naren zijn. De kunst is vanuit de ambtelijke wereld de idee ën zo te brengen dat de poli tiek ze overneemt en denkt het zelf gedaan te hebben". Tijdens zijn ambtelijke loop baan kreeg de scheidende di recteur te maken met acht burgemeesters, twintig wet houders en tientallen raadsle den. Vooral raadsleden kun nen nogal eens doordraven en menig raadslid heeft tijdens een commissievergadering ontdekt dat Bedet nimmer de realiteit over het hoofd ziet. Al snel na zijn komst in Voor schoten werd de directeur ge confronteerd met een groot re organisatieplan voor het totale gemeentelijke apparaat. Voor schoten telde bijvoorbeeld meer directeuren dan de ge meente Haarlem. „De dienst openbare werken telde naast een adjunct-directeur ook nog een directeur beplantingen, een directeur nutsbedrijven en een directeur centrale boek houding. Zodra de betrokken directeur met pensioen ging. werd de afdeling onder de di recteur openbare werken ge plaatst en het hoofd van de af deling werd gewoon chef. Dat was een heel pijnlijke in greep", aldus Wim Bedet. Nu telt Voorschoten nog maar W. Bedet (59), directeur openbare werken in Voorschoten, blijft de gemeentelijke imker. drie directeuren, een vo welzijn, een voor financiën een voor openbare werken. Bijen Sinds tien jaar is Bedet ver slingerd aan de bijen Het noeste stekelige volkje heeft zijn hart veroverd. Wanneer er in het dorp een concentratie van bijen ontdekt wordt, dan is hij imker en weet met zach te drang een heel bijenvolk een andere, meer veilige plek te geven. Ieder jaar krijgen de commissieleden van de com missie openbare werken en de pers een potje bijnenhoning cadeau, verzameld door de darren in het Voorschotense groen. Ieder jaar maakt Bedet weer mee dat de raadsleden zich verbazen over het grote be drag dat de groenvoorziening nodig heeft om het dorp inder daad groen te houden. Vanuit de ambtelijke staf worden de raadsleden dan steeds weer ge wezen op het grote gevaar, dat niet ongestraft bezuinigd kan worden. „Een dorp groen ma ken, zoals Voorschoten, vergt tientallen jaren, een dorp ont I FOTO: SONJA BESTEBROER groenen is heel snel gebeurd en heeft funeste gevolgen", stelt Bedet Vrijdagmiddag neemt Bedet officieel afscheid. Over zijn opvolging is nog niets bekend. De receptie begint om vijf uur in het Cultureel Centrum aan de Marijkestraat. Overigens blijft hij beschikbaar als im ker.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11