Zorg autisten schiet nog altijd te korf! Een vreemde tafelrede in Japan BINNENLAND BUITENLAND Polen hebben buik vol van politiek C«idócSouoont ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 IócS EXTREEM LAGE OPKOMST VERWACHT BIJ VERKIEZINGEN Idoor STEVO AKKERMAN stelling heen moeten. Zij s WARSCHAU In de da gen voorafgaand aan de parlementsverkiezingen van zondag mogen de Po len elke avond een uur lang ervaren wat een voorrecht het is te be schikken over een meer- partijensysteem. De televi sie zendt dan de spotjes van de verschillende poli tieke partijen uit, steevast afsluitend met de mede deling niet verantwoorde lijk te zijn voor de inhoud van het gebodene. Dat is geen overbodige luxe, ge zien de hilarische tafere len die de kijkers krijgen voorgeschoteld. De ecologische partij bijvoor beeld brengt een in het zwart gehulde meneer in beeld die op de maat van New-Age-mu- ziek tien minuten lang met zijn armen staat te zwaaien. Daarbij de camera inkijkend zonder ook maar een keer met de ogen te knipperen. Andere partijen presenteren bibberen de lijsttrekkers die op onvaste toon het land te zullen redden van de ondergang. Met uitzon dering van de vijf volwassen politieke partijen, garanderen alle andere hun kiezers vooral veel voorspoed en geluk. En dat in zoveel verschillende kleuren dat niemand er wijs uit kan worden. Voor de 460 zetels in de Sejm (de Poolse Tweede Kamer) hebben zich 7021 kandidaten gemeld. Voor de honderd se naatszetels 613. In totaal doen bijna tweehonderd partijen aan de verkiezingen mee, waaronder de Partij van Bier liefhebbers, de Consumenten bond en de Partij X. Bedrogen Het grote assortiment aan poli tieke partijen en de vele zend tijd die zij hebben, is geenszins illustratief voor de politieke animo van de bevolking. Inte gendeel, uit alle tot nog toe ge publiceerde opiniepeilingen blijkt dat er een wonder moet geschieden om de opkomst bo lde vijftig procent de Polen hun buik vol hebben van de politiek en er weinig voor voelen het uitgangspunt van de parlementaire demo cratie ('het volk regeert') waar te maken. Dat heeft alles te maken met het twijfelachtige gehalte van veel van de partij en. „Stem op mij, ik verhoog de pensioenen met 700 pro cent", riep Letszek Moczulski, leider van de Confederatie voor een Onafhankelijk Polen. De kiezers voelen zich al te vaak bedrogen om daar nog in te kunnen geloven, maar het alternatief, stemmen op een van de partijen die toegeeft dat de levensomstandigheden voorlopig niet zullen verbete ren, lokt ook niet iedereen on middellijk aan. Veel Polen zijn teleurgesteld, omdat na de val Politieke bom i het de s HKS RDE TOKYO Is het eerste bezoek van een Nederlands staatshoofd aan Japan een succes geworden? Op deze vraag is geen eenduidig antwoord te geven. Het is maar vanuit welke hoek men de zaak bekijkt. Anders gezegd: Met welk doel waren de verschillende groepen Nederlanders de afgelopen dagen in het land van de Rijzende Zon? aal-economische omstandighe den dramatisch zijn verslech terd (inmiddels telt het land al 2 miljoen werklozen) en weten Het zijn niet zomaar verkie zingen, die de niet-stemmers aan zich voorbij laten gaan; het zijn de eerste vrije verkie zingen sinds de Tweede We reldoorlog. Dat Polen daar nu pas aan toe is, is het gevolg van de wet op de remmende voorsprong: de Polen waren de eersten in het voormalige oostblok die de communisten op de knieën wisten te dwin gen. Het Ronde-Tafelakkoord van 1989 was een grote over winning. Terwijl de Muur nog stond en de heren Husak, Ceausescu en Honecker er nog zaten, werden in Polen al semi-vrije verkiezingen ge houden. De communisten kre gen volgens het akkoord gega randeerd 65 procent van de ze tels in de Sejm, om de overige 35 procent moest gevochten worden. Solidariteit won dat gevecht met glans en vormde een regering met Tadeusz Ma- zowiecki als premier. Het was Solidariteit-voorzitter Lech Walesa die anderhalf jaar later een politieke bom tot ontplof fing bracht door zich met felle kritiek op Mazowiecki en de zijnen kandidaat te stellen voor het presidentschap. Na lange aarzeling besloot Mazo wiecki de handschoen op te nemen, om jammerlijk te ver liezen. Niet alleen van Walesa, maar ook van Stanislav Ty- minski, een Pools-Canadees zakenman die de Polen beloof de in no-time net zo rijk te maken als hijzelf. Mazowiecki trad na zijn nederlaag af en maakte plaats voor Jan Krzysztof Bielecki, wiens re gering vervolgens danig ge hinderd werd door een onwil lig parlement, nog steeds be staande uit 65 procent commu nisten die zich inmiddels soci aal-democraten zijn gaan noe- Tyminski speelt bij de verkie zingen van aanstaande zondag geen rol. Zij Partij X werd be trapt op het inleveren van val se handtekeningen en mag slechts in vier van de 48 dis tricten meedoen. Tyminski zelf is na het slaken van de nodige anti-semitische kreten („die jodenbende rond Mazo wiecki beheerst het hele land") vertrokken naar Cana da voor zaken. De voormalige communisten scoren in de pei lingen ongeveer tien procent (geen 65 procent, maar gezien hun besmette verleden nog heel wat), de rest van de poli tieke buit lijkt te zijn wegge legd voor de Democratische Unie (Mazowiecki), het Libe raal Democratisch Congres (Bielecki), Centrum Alliantie (supporters van Walesa) en de Boeren Alliantie. Als we de peilingen mogen ge loven, staat de Democratische Unie er het beste voor en Ma zowiecki heeft al laten weten wel weer premier te willen worden. Hij stelt voor een coa litie te vormen van alle uit So lidariteit afkomstige partijen en de kans is groot dat dat er ook van zal komen. Dat bete kent dat het huidige hervor mingsbeleid voortgezet zal worden, dit maal mèt de steun van het parlement, maar on veranderd met de afkeuring van een groot deel van de be volking, dat snakt naar betere tijden. Beginnen we met Sjoerd La- pré, die aanvullende financiële compensatie wil hebben voor de voormalige geïnterneerden in „jappenkampen" of de na bestaanden van deze mensen. De dappere 71-jarige Ermeloër zette gisteren in Tokyo een vrolijk gezicht. Hij schermde met maar liefst vier parle mentsleden die hem steun hadden toegezegd. Maar helaas voor Lapré waren dat alle vier leden van de oppositie. En dat betekent in Japan dat zij vol strekt machteloos zijn. Wie iets wil bereiken in dit land heeft de steun nodig van de Liberaal Democratische Partij, die al bijna 40 jaar onaf gebroken aan de macht is. Hoe die LDP over de zaak-Lapré denkt is deze week duidelijk gezegd door de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Tokyo. Met een voor Japanners ongebrui kelijke directheid verklaarde deze meneer Watanabe dat er nog geen schaduw van een kans is op een financiële geste van zijn regering. Volgens Watanabe is de kwestie van de zogeheten Japanse ereschul den voor eens en voor altijd geregeld in de officiële over eenkomsten die minister Stik ker in de jaren vijftig met zijn toenmalige Japanse ambtsge noot sloot. De Japanse regering voelt zich in die houding gesterkt door minister Van den Broek, die de zaak van de ereschulden eveneens als afgedaan be schouwt. De enige kans die de Stichting Ereschulden Japan nu nog heeft is een eventueel positief advies van een com missie van deskundigen in het volkenrecht, die op verzoek van minister Van den Broek aan het bestuderen is of Stik ker wel het recht had de fi nanciële claims van particulie re Indische Nederlanders af te doen kopen voor een luttele 20 miljoen dollar. Zo neen, dan kunnen Lapré en de zijnen de Staat der Nederlanden voor de rechter slepen en schadever goeding van haar eisen. De minister van buitenlandse za ken moet dan maar zien of hij op zijn beurt verhaal kan ha len in Tokyo. Zo bezien hadden Lapré en zijn twee medebestuurders net de kans op extra geld i slachtoffers van de kampen niet vergroot. Trammelant Het was ook in Nederland dat de basis werd gelegd voor de uitzonderlijke tafelspeech die koningin Beatrix dinsdag avond in het paleis van keizer Akihito afstak. Door alle tram melant van Lapré en zijn stichting was de publieke opi nie en vervolgens de Tweede Kamer zo zeer gemobiliseerd, dat de regering zich gedwon gen voelde tot het maken van een gebaar in Japan. Welnu, vanuit die hoek beke ken is het staatsbezoek uitste kend geslaagd. Alle Japanners weten nu dat Nederland 46 jaar na dato nog heel erg boos, althans nog heel erg verdrietig is over het optreden van het keizerlijk Japanse leger in de Tweede Wereldoorlog. De Nederlandse ambassade in Tokyo is aanzienlijk minder in haar sas. Daar moet men nu naarstig op zoek naar een an der antwoord op de veel ge stelde vraag van Japanse be drijven, of er in Holland in derdaad nog sterke anti-Ja panse sentimenten bestaan. Tot nu toe luidde het ant woord van ons gezantschap Welnee, in Holland IEN/BA iranter hoofds Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander luisteren in een plaatselijke muziekschool in Minami Ashigara naar een uitvet wan pon klas kindarfin De koninain en de kroonprins keren dit weekend terua in ons land. l"ukt die FOTqnerikaa zijn de mensen alleen maar boos op de eigen regering, om dat die de rechten van de In- disch-gasten heeft verkwan seld. Daarbij kon dan ook al tijd verwezen worden naar de vriendelijke woorden die de en andere hoogwaardigheids bekleders uit „Oranda" bij be zoeken aan Japan bezigden. Dat verhaal van de ambassade gaat echter niet meer op, nu de regering notabene via de koningin heeft laten weten dat ook zij boos, althans verdrietig is over de onverschillige hou ding van de Japanners tegen over hun eigen oorlogsverle den. De gevolgen liegen er niet om. Er zijn nu al Neder landers in Tokyo die zeggen liever niet meer terug naar huis te willen. Hun Japanse echtgenotes zijn bang gewor den voor negatieve discrimi natie in ons land. Bedrijfsleven Dat brengt ons op de laatste partij die belang had bij het goed verlopen van het staats bezoek: Het Nederlandse bedrijfsleven. Twintig topma nagers waren onder leiding van minister Andriessen (eco nomische zaken) en VNO- voorzitter Rinnooy Kan naar Japan gereisd om profijt te trekken van het koninklijk bezoek. Dit om tweeërlei 're den: Veel bedrijven zouden dolgraag een graantje meepik ken op de uiterst lucratieve Japanse markt; andere bedrij ven zouden, net als Volvo in Born door Mitsubishi, graag door een Japanse gigant onder de arm genomen worden. Heeft het vorstelijk bezoek hun kansen vergroot? Zowel Andriessen als Rinnooy Kan lieten zich op een persconfe rentie optimistisch uit. Vooral de voorman van de werkge vers was een en al lof over de vorstin. Daarbij doelde hij ech ter alleen op het galaconcert en de receptie die de koningin op de tweede dag had aange boden. Het feit dat zo'n dui zend Japanse managers op die manier in staat waren geweest hun eigen keizer en keizerin te ontmoeten, en misschien zelfs heel eventjes met Hunne Hoogheden te spreken, had een fantastische indruk ge maakt, meende Rinnooy Kan. Daarin had hij volstrekt gelijk. De Rose Room van het Okura- hotel in Tokyo deed zijn naam woensdagavond eer aan. Tal van Japanners, en niet te ver geten hun vrouwen, dreven woensdagavond als op roze wolkjes door de zaal. Maar binnenskamers weten ook Rinnooy Kan en de twintig door hem aangevoerde Neder landse captains of industry, dat dit wellicht tóch niet vol doende was om de schok van de daags tevoren uitgesproken koninklijke tafelrede te com penseren. Zij vrezen het erg ste, erkenden ze binnenska mers in Tokyo. Terecht, want ook de Japanners houden er niet van een klap in het gelaat te krijgen en vervolgens ook nog te horen, dat dit alleen maar voor hun eigen bestwil gezegd zijn, dat de kon) Anders alleen maar over de Holl heeft koopvaarder „De Liefdejtlopend drie eeuwen geleden s verjaa breuk leed op de kust vaLc„uar, pan en daarmee het 7^ contact legde met dit laij over de Hollandsche Fa op Deshima had moeten |den felici ken. Natuurlijk, de Inqijzelaar J Nederlanders mochten ormalige wachten dat de vorstin via een hun zaak ter sprake zou t. McCart gen. Maar minister Var* zijn dat Broek, die de staatsrechticort vrijl verantwoordelijkheid djgelaten j voor de tafelrede, hadpworden kunnen zorgen dat de fangenen wat minder direct en com mogen terend was geweest. Enjio kuni schien had er ook iejhy liet moeten staan over het forld Ser optreden in de Indische Aijzelaars. pel. De Japanse journal berichtt die uit kwaadheid ovejere gijz< speech van koningin Bieden he hun ministerie van bihen wat landse zaken ter veranttjben als ding riepen, hadden we) komen, béétje gelijk toen zij erofeeraakt h zen dat de Hollanders de (hier ber nesiërs eeuwenlang hddus Mc( uitgebuit en mishandeld.Say, de 2 jireef blij b hebben DESKUNDIGEN OP CONGRES KRITISEREN GELDGEBREK APELDOORN De be handeling van autisten schiet nog altijd te kort. Een situatie die eenvoudig te vermijden is, want er is voldoende kennis om au tisten 'fatsoenlijk' te bege leiden. Ook is de wil in instellingen aanwezig om ook aan autisten 'zorg op maat' te bieden. Maar ge brek aan geld staat niet toe dat dit meer dan mondjesmaat gebeurt, zo bleek gisteren tijdens het Nationaal Congres Autis me in Apeldoorn. „Moeten wij nu echt blijverf dulden dat zovele vormen van agressie en andere gedragspro blemen en emotioneel lijden blijven bestaan, terwijl de ken nis tot het voorkomen vele problemen aanwezig is?" vroeg T. Peeters zich gisteren af. Peeters is directeur van het opleidingscentrum voor autis me in Berchem bij Antwerpen. Zijn instituut verzorgt ook cursussen voor Nederlanders die werken in de geestelijke gezondheidszorg. Peeters schetste de situatie van Annick, een 34-jarige volwas sen autistische vrouw. Ze heeft nooit van een gespecialiseerde aanpak kunnen genieten. Ze lijdt aan een handicap die au tisme heet, maar werd jaren- 'geestes- 1 het huis voor de I FOTO: CHRIS STEIN lang behandeld ziekte'. Ze woont 1 stelling voor verstandelijk ge handicapte volwassenen met goede reputatie. In haar pavil joen is zij de enige die autis tisch is. Ondanks de brede erkenning dat de communicatie van men sen met autisme 'anders' is, wordt zij voornamelijk verbaal benaderd. En ondanks de bre de erkenning dat sociaal be grip erg moeilijk is voor men sen met autisme, blijft het ac cent liggen op groepsactivitei ten. „Hierdoor zit Annick vaak in situaties die veel te moeilijk zijn voor haar. Ze kan niet aan de verwachtingen voldoen. Maar ze kan niet zeg gen: 'Het is te moeilijk voor mij'. Haar manier om te zeg gen: 'Help mij' zijn gedrags problemen. Ze schreeuwt, gilt, krabt, bijt, scheurt het behang van muur. Zo zijn er vele An- nicks. De niet speciaal in autis me opgeleide opvoeders hou den enkele moeilijke jaren vol en dan gaat het niet meer. Wat dan nog wel gaat zijn kalme ringsmiddelen die een aan au tisme aangepaste omgeving moeten vervangen". Beleefdheid Peeters vergeleek de leefsitua tie van autisten met de Griek se mythe van Procustus. „U weet wel: Procustus had een bed van een bepaald formaat dat hij niet aanpaste aan zijn gasten, maar andersom. Ie mand met te lange benen? Geen probleem: die werden afgehakt tot de gast proper in het bedje paste. Te korte be nen? Die werden uitgerekt". Peeters meent dat het een kwestie van elementaire be leefdheid is dat het 'bed' aan de autist wordt aangepast. De kennis die daarvoor vereist is, is beschikbaar. „Wij kunnen heel wat informatie die men sen met autisme niet op gewo ne manieren begrijpen, visueel voor hen vertalen, zodat ze weten wat van hen verwacht wordt, en waar, wanneer en ook hóe zij die taken moeten vervullen". Ook psychiater C. de Jong van het observatiecentrum De Hondsberg in Oisterwijk maakte gisteren duidelijk dat geen enkele autist binnen één behandelsjabloon past. „Ieder kind, iedere volwassene met autisme en verwante contact stoornissen heeft een eigen profiel". Dat profiel wordt bepaald door combinaties van stoornissen op het gebied van communicatie, taal, bewegingsapparaat, het verwerken van zintuiglijke in formatie. Naast deze stoornis sen is zo'n driekwart van alle autisten ook nog verstandelijk gehandicapt. Verder gaat au tisme vaak vergezeld van ziektes als het syndroom van Gilles de la Tourette. Velen hebben bovendien symptomen als zelfverwonding, eet- en dagritmestoornissen en stem mingswisselingen. „Geen twee autisten zijn hetzelfde. Dat be tekent dat er evenzovele be handelingsstrategieën ontwik keld moeten worden, die maar voor een deel met elkaar over eenkomen". De beste omgeving voor een autist, zo zegt De Jong, is het gezin. „Maar we realiseren ons dat dit in een aantal gevallen niet haalbaar is. Autistische kinderen met bovendien nog een verstandelijke handicap de s kunnen een boveni^" °^u^, beroep doen op de draagki krijgen' van hun ouders". ion £ee| Belasting Als het toch tot een uikjarige di plaatsing komt is het vdnog nooi De Jong wenselijk dat de 1 pen waarin de autisten 1 niet groter zijn dan vier ti 1 personen. Een 'op maat gllilCl den' begeleiding van aul stelt hoge eisen aan persoj- organisatie en woonomge*' Bij de inrichting van de \j omgeving moet rekening eve houden worden dat he| tegen veranderingen, aldJ Jong. Het is noodzakelijk overzichtelijke leefwerel creëren, die geen onverwjN D situaties oplevert. Tegelfcederlan« tijd moet er de mogelijk Blake, zijn tot contact binnen der de So groep en het contact mjen 25 ja buitenwereld open te hojse gevan Dit leidt tot kleine leefweer rt pen. De bewoners dient Londen beschikken over zowel e&hte ver gen domein, waarin zij zicBlake ni kunnen terugtrekken, agister va ontmoetingsmogelijkheid n Baker één of meer groepsgeih Moskoi „De inrichting dient sobfen, zoda overzichtelijk te zijn, en tangeniss riëren per persoon en sitLren va) Het gebruikte materiaal hden hel stevig zijn. Niet alleen o^SVerdraj stand te zijn tegen eveijverplich agressie, maar ook omda aldus schadigingen op zich wee^ ex-dip verandering in de omgi 196I ve betekenen en onzekerhe|na tien onrust uitlokken". Om cLkou. te voorkomen is het vd De Jong ook nodig dat hel ten rustig is. De nabijheil een snelweg of een sper kan tot veel ongewenste ïf)X&i kels leiden. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Weinig kans op heffing kerosine DEN HAAG Er is volgens minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) weinig kans dat het vliegen via een heffing op kerosine voor de consument binnenkort duur der zal worden gemaakt. Voor zo'n heffing bestaat onder de transportministers van de EG- lidstaten nauwelijks steun. Ook een wereldwijde accijns heffing op vliegtuigbrandstof is nog ver weg, zo schrijft de bewindsvrouwe in antwoord op vragen uit de Tweede Ka mer. Met deze opmerkingen corrigeert Maij-Weggen haar collega Alders van Milieu, die vorige week nog aankondigde dat er een kerosine-heffing in het vat zat. Binnen de EG zou volgens Alders het besef door breken dat ook het vliegen vanwege het milieubederf duurder moet worden ge maakt. Maij zegt de kwestie van de accijns „recent" met haar Europese collega's te heb ben besproken. Stadhil ontplo Het 33 jaar I stadhuis vary Orlando ii Amerikaans! staat Florida1; stortte giste) compleet ii een enorme^ explosie. I ineenstorting geen ongelul De reis maar doelbd wind e op touw gezi voor de opnlorbij Qu van de actielr komer Lethal Weapiwe in d Ion. Maa FOI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4