Franz Jozef is gewoon even weg t Autorijden in winterse bergen Formule 1 breekt door JINA irt Df Cuba en Goa (India) nieuwe bestemmingen door RIEN VAN DEN ANKER Heel verre vakanties blijven in populariteit toenemen. Reizen naar met name de Domini caanse Republiek, Ja maica en Thailand zijn bijna niet aan te slepen. Dat komt onder meer doordat de prijzen rela tief goedkoop zijn, om dat deze bestemmingen worden aangevlogen met chartervliegtuigen van Martinair. Voor prij zen tussen de 1500 en 2000 gulden kan men al een weekje 'tropen' ko pen. Een tweede reden voor het suc ces is ongetwijfeld de trend, die veel mensen 'verplicht' om min stens naar de Carribean op va kantie te zijn geweest. Dit sei zoen zijn er twee nieuwe winter zonbestemmingen: Cuba en In dia (Goa). Verre vakanties nemen nu onge veer tien procent in van de totale winterzonvakantiemarkt. Enke le jaren geleden was dat nog maar net twee procent. Toen nog ging het overgrote deel van de J zonzoekers in de winter naar de tatsert Canarische Eilanden. De rest zocht het in minder zonzekere, I maar 'lekkere' gebieden als de Spaanse Costa's en zuidelijk I Portugal. Pogingen om het Canarische monopolie te doorbreken wilden maar niet lukken. Acties om Is- sen ken raël (Eilat) en Cyprus in de winter te promoten slaagden maar ge deeltelijk. De toerist besloot steeds weer om (terug) te gaan naar Playa del Inglés of Maspalo- Dat veranderde echter toen de Spanjaarden op de zonovergoten eilanden, vooral op Gran Canaria, de prijzen maar bl'even opschroe ven. Tot hun grote schrik bleven de toeristen twee jaar geleden uit noordwest-Europa massaal weg. Daarbij kwam ook nog dat Ameri ka, vooral Florida, ineens bereik baar werd door het invoeren van charters en door de toen heel goed kope dollar. Groeiend De Spaanse toeristenindustrie rea geerde alert en slaagde er vorig sei zoen in om een behoorlijk stuk van haar verloren marktaandeel terug te veroveren. Prijzen werden bevroren of verlaagd en bovendien werden tal van hotels en restaurants gereno veerd. Ook de overheid pompte veel geld in de verbetering van de infra structuur. De winterzon-markt blijkt nog steeds groeiend, want niet alleen is het aantal toeristen op de Canari sche Eilanden bijna weer op het oude niveau, ook de meeste verre be stemmingen hielden vorig jaar hun aantallen vast. Dat kwam ook omdat de Golfoorlog ervoor zorgde dat er echte klappen vielen in vooral Israël, Cyprus en Tunesië. Nederland blijft overigens voor veel nieuwe bestemmingen te klein. Dat Martinair toch elk jaar weer naar iets anders vliegt is mede te danken aan de Duitsers, die veelal deze vliegtui gen voor de helft (of meer) vullen. Dan doen ze omdat de chartertarie ven in eigen land nog steeds veel ho ger zijn, al zijn de verschillen kleiner aan het worden. Als die trend zich doorzet zou het wel eens mogelijk zijn dat een aantal paradijselijke stranden weer uit de gidsen zal ver dwijnen. Tenzij het aantal belang stellende Nederlanders sterk zou groeien. Tegenvaller Het wonderlijke is dat niet elke ver re bestemming per definitie een suc ces wordt. Na de topper Dominicaan se Republiek bleek Jamaica eigen lijk een beetje tegen te vallen. En Cancün in Mexico is het eigenlijk ook niet geworden, terwijl Phuket in Thailand weer wel goed loopt. Vandaar dat het ook maar de vraag is of' de nieuwe charterbestemming Cuba een succes zal zijn. Twijfel daarover had enkele weken geleden zelfs initiatiefnemer Martinair. dat toen voorstelde de eerste vluchten maar te annuleren. Als argument werd gegeven dat de veiligheid van de toeristen niet zou kunnen worden gegarandeerd. Naast de politiek on zekere situatie werden ook de ex treem hoge, twee maal zo dure, bran- stofprijzen op Cuba als argument ge noemd. De betrokken touroperators reageerden furieus, temeer omdat de beslissing van Martinair ook in de publiciteit kwam. Uiteindelijk werd pas vorige week definitief besloten éénmaal per week (op maandag) een dienst uit te voeren met bestemming Hol- guin. De tweede bestemming, Va- radero, komt te vervallen. De vlucht gaat van Amsterdam naar Holguin en daarna naar Puerto Plata in de Dominicaanse Rupu- bliek, waar het toestel brandstof zal innemen. De eerste twee vluchten zijn vol gens de Martinair-woordvoerder volgeboekt, maar desalniettemin vallen de boekingen toch nog te gen. Al dan niet door de publiciteit hierover. Che Dat is jammer, want Cuba is niet alleen een mooi, maar ook boeiend eiland. Naast prachtige stranden en goede hotels kent Cuba ook veel interessante culturele en poli tieke aspecten. De reiswereld had dan ook gemikt op veel veertig plussers, die als scholier of stu dent nog de idealen van onder an deren Ernesto 'Che' Guevara deel den. En die nu als 'bourgeois' nog eenmaal en nu het nog kan het resultaat van de revolutie daar zelf wilden meemaken. Zoiets is namelijk al gebeurd bij de Duit sers. Na de stroom 'gesettelde linksen' volgden later ook de zon- aanbidders. Al enkele jaren char teren de oosterburen nu naar Cuba; deze winter zelfs dagelijks. De voormalige Portugese enclave Goa in India is als nieuwtje veel minder groots opgezet, omdat de toeristen gewoon per (duurdere) lijndienst reizen. Het initiatief van deze bestemming is van Holland International, dat zich als grootste reisorganisatie van Nederland, dit soort activiteiten kan permitteren. Een beeld dat herinnert aan de vele vakanties die keizer Franz Jozef in de vrije natuur rond Bad Ischl doorbracht. Langs de oevers van de Ischl werd vroeger druk geflaneerd, vooral als de keizer er was. Foto's Hofer. rt Veel alternatieven voor skiën in Bad Ischl ilijk. |door RIA SCHUURHUIZEN jSoms lijkt het alsof de keizer ge woon even weg is en over een paar weken weer terugkomt in zijn ge liefde dorp. In Bad Ischl draait het ihele leven nog om keizer Franz Jo- jzef, overal word je eraan herin nerd. Bij een operette-avond in het Kur- ïesthaus is het net of je het nieuw jaarsconcert uit Wenen live mee maakt. We komen zo in de stem ming dat we de volgende dag ook meteen naar hotel lm Weissen ïlössl am Wolfgangsee willen. We nadden het niet hoeven te vragen, Ivant het staat al op het program ma dat voor ons is samengesteld. £en programma in de winter voor niet-skiërs. jdet Salzkammergut, in het hart van Oostenrijk, is als winterva- kantie-bestemming niet zo in trek. Dat komt omdat bijna ieder dorp nier wel een eigen 'Hausberg' jieeft, maar er geen aaneengeslo ten skigebied is en dat verwacht fle gevorderde skiër vandaag de dag toch wel. Niet, dat je hier niet goed kunt ikiën. Je moet alleen de auto bij je nebben, want een skibus is er nog -niet en de skigebieden liggen toch wel zo'n twintig kilometer van Bad Ischl vandaan. Maar je kunt ook kie zen voor de Dachstein, die bekend is vanaf de andere kant, vanuit Schlad- ming. Omdat men in Bad Ischl en naburige gemeenten ook in de winter wat klandizie wil hebben in de zomer is het er overvol - is een programma samengesteld voor niet-skiërs. Men kan bij voorbeeld leren Eisstock- schiessen. Of onder begeleiding een stadswandeling maken en dat is in Bad Ischl zeer de moeite waard. Er is natuurlijk een operette-avond, er wordt een avond-wandeling, met fakkels, georganiseerd en er zijn ar- reslee-tochtjes. En men moeteen be zoek brengen aan café Zauner, na Sacher in Wenen de beroemdste Konditorei van Oostenrijk. Sportiever Wie dit programma nogal 65+ vindt klinken, kan het ook sportiever ma ken. Met langlauf, met een beetje skiën en vooral met trekking. In de zomer is trekking gewoon lopen in de natuur en dat betekent in Oosten rijk uiteraard in de bergen. Met een gids natuurlijk, zeker als men het gebied niet kent (het is trouwens al tijd verstandiger), die behalve over de bergen vaak ook veel weet te ver tellen over flora en fauna. Trekking is geen competitie; het gaat er niet om wie een tocht het snelst aflegt, wél of men heeft genoten. In de winter is het eigenlijk hetzelf de, alleen loopt men dan door de sneeuw; niet beneden in het dorp, maar boven in de bergen. Dat kan op gewone bergschoenen. Vaak is het handig een skistok bij zich te heb ben en een rugzakje voor de beno digde spulletjes zoals bril, muts, zon nebrandcrème en niet te vergeten proviand. Soms wordt in de open lucht geluncht, een andere keer in een berghut. De tochten kunnen een uur of twee duren, maar ook een hele dag van zes uur. Deelnemers aan de wande ling moeten echt wel een beetje erva ring hebben in het lopen in de ber gen of op z'n minst een goede condi tie. Met dit trekking-avontuur en de an dere programma-onderdelen pro beert men in Bad Ischl de zogenaam de zonneweken te creëren. Lekker in maart, als het zonnetje alweer wat kracht krijgt, een ontspannen va kantie hebben zonder per se het gla- mour-wereldje en de drukte op en rond de skipiste mee te maken. Ydillisch En het zijn echt niet alleen oudere mensen die van dat laatste genoeg krijgen. Ook steeds meer jongeren verkiezen een wat minder hectische vakantie. Het Salzkammergut is daarvoor zeer geschikt. Gezien de reputatie van dit gebied in de zomer is het niet verras send dat de hotellerie er prima is ver zorgd, van goede 'burgerlijke' hui zen zoals Hubertushof en Hotel Schemmer tot een luxueus en voor het idyllische dorp wellicht iets te moderne Kurhaushotel. Een must is een bezoek aan een ope rette, zoals bij voorbeeld die van de Damenkapelle uit Wenen. Ook in de winter zijn er veel concerten en an dere muziekavonden. Heel leuk is ook een autotochtje door de streek. Het Salzkammergut is een enig gebied door al die meren en dorpjes met hun geschiedenis sen. Het is er in de winter vooral aan genaam, ofridat het er dan zo lekker rustig is. Want je moet er niet aan denken hoe het er in St. Wolfgang in de zomer uitziet: Marken en Volen- dam op z'n ergst! Maar in de winter kun je heel rustig koffie drinken in Weissen Rössl en een beetje wegdromen hoe het er hier vroeger toeging. Er zijn meer leuke dorpjes zoals St. Gilgen waar Helmuth Kohl een optrekje heeft of Seemond waar je heerlijk vis kunt eten die in de meren wordt gevan gen. Of Gmunden met een vreemd zee-kasteel en een mooie aarde werkfabriek waarbij een museum staat met alleen maar toiletpotten. Of Hallstadt waar keizer Franz Jo sef en Sissy op hun verlovingsdag waren. Hun verlovingsplechtig heid had plaats in hotel Austria, waarin nu het Heimatmuseum van Bad Ischl is gevestigd en ook dat is zeer de moeite waard. Van het uitzicht genieten kan men vanaf de Katrin, de huisberg van Bad Ischl. In deze streek proefje nog aan alle kanten de sfeer van hoe men vroe ger vakantie vierde. En ook de ele gantie die samenhing met het hof leven. Bad Ischl en omgeving vormen een gebied voor een uiterst ont spannen wintervakantie. Of als bestemming voor een reisje in voor- of najaar, waarin ook de lief hebbers van de golfsport hun hart kunnen ophalen. Er zijn diverse banen en hotels die voor hun gas ten speciale arrangementen heb ben. En wie op een geheel andere wijze wil ontspannen kan naar Bad Ischl reizen om te kuren, al blijft dat voor veel Nederlanders nog al tijd een vreemd soort vakantie. dam Enkele ANWB-tips voor het rijden jn winterse omstandigheden: Aan kleurveranderingen van het wegdek kunt u zien of weggedeel ten glad zijn. Op- en afritten bij bruggen en viaducten zijn veelal eerder glad dan andere wegge deelten. Verwijder sneeuw van uw schoe- iien bij het instappen. Dat voor komt wegglijden op de pedalen. f Vergeet voor het instappen niet de buitenspiegel schoon te ma ken. Houd een doek of wisser bij de hand om de ruiten aan de bin- nenkant schoon te maken. Houd bij het rijden extra rekening met (brom)fietsers en motorrijders. Hun voertuigen zijn bij gladheid nog instabieler dan uw auto. Rem bedachtzaam, gelijkmatig en niet plotseling. De wielen moeten bij het remmen nog juist blijven draai en. Zodra ze blokkeren glijdt de auto door. Tijdens het remmen moet u nooit sturen. U kunt bij gladheid het best in een zo hoog mogelijke versnelling rij den. Trek op een glad wegdek rustig op met weinig gas. Spinnen de aange dreven wielen door, probeer dan weg te komen in de tweede versnelling. Bij gladheid wordt er doorgaans gepekeld. De enige mogelijkheid om de ruit schoon te houden is sproeien en wissen. De ruitesproeiers moeten dus goed functioneren. Neem een extra flacon water en anti-vries mee. Wanneer op een sterk hellende weg onvoldoende ruimte is voor elkaar naderende voertuigen om te passe ren, gelden in de diverse landen ver schillende regels. In Duitsland heeft het stijgende ver keer voorrang op het dalende ver keer. In Frankrijk en Zwitserland ook, tenzij het stijgende verkeer zich dicht bij een uitwijkplaats bevindt. In Oostenrijk bestaat geen wettelij ke regeling. In de praktijk moet degene, die zich dicht bij een uit wijkplaats bevindt, daarheen rij den. In Italië moet men op bergwegen (herkenbaar door een rood bord, waarop een witte driehoek staat met een zwarte posthoorn) bij te gemoetkomende postauto's stop pen, totdat deze zijn gepasseerd. Voor ander verkeer gelden geen speciale voorrangsregels, maar het is gebruik, dat het stijgende verkeer eerst mag. door WILLEM UILENBROEK In de skisport is het al net als bij de formule 1 in de autoracerij: wat aan nieuwtjes op het hoogste wed strijdniveau wordt ingevoerd en goed wordt bevonden, duikt later in de winkels op. Eerst bij de duur ste modellen en na verloop van tijd ook in de meer betaalbare prijsklassen. Bij veel merken is dat dit jaar ge beurd. In het standaardpakket is weinig veranderd, maar net onder de top zijn voor veel meer winter sporters ski's beschikbaar geko men, waarin trillingsdemping en kantengrip twee technisch te genstrijdig op te lossen factoren tot het voorlopig weer maximaal haalbare zijn doorgevoerd. Ook op ijzige pistes blijven die ski's rede lijk rustig glijden en krijgen de knieën zo min mogelijk klappen. „Vorig jaar waren er een paar top modellen waarbij de ski's kaal zo'n 1200 kostten", aldus mana ger Ton Regeer van Duijvestein Wintersport in Den Haag. „Dit jaar zijn zulke ski's er ook in de series net onder die luxe top. De prijs voor ski's plus binding varieert sterk, van 750 tot 1300". Doorsnee Voor de doorsnee Nederlandse skiër is een ski uit deze prijsklasse al meer dan genoeg. Volgens René de Groot van de ANWB-afdeling wintersport zal de 'normale goede S-skiër' de verschillen met de duurste topmodellen toch niet merken. Slechts wedstrijdskiërs zullen voordelen bespeuren. Jarenlang zijn de skiërs verdeeld in drie categorieën: L (beginners), A (paar jaar ervaring) en S (ruime ervaring en beheersing van alle technieken). Ski's uit de L-catego- rie zijn nu vrijwel verdwenen: De klant vond het niet leuk zich zo duidelijk als leerling te moeten voordoen! Onderin de A-categorie bevinden zich nu de ski's voor de beginners. De S-categorie is ook flink uitge breid. De keuze van de klant hangt af van diens ervaring en voorkeur voor het soort skipiste. De meest wendbare S-ski (AS) \yordt het meest verkocht. Extreem Een tweede categorie modellen waaraan nu aandacht is geschon ken betreft ski's die voor vele soor ten ondergrond geschikt zijn. Het zijn lange latten voor skiërs met de nodige jaren ervaring die graag buiten de piste trajectenzoeken of de voorkeur geven aan flinke Buc- kelpistes, maar tegelijk een ski willen die optimaal is voor 'nor maal' geprepareerde pistes. De ski's zijn breder en hebben een andere taillering en hardheid. De boventoon in deze modellen wordt gevoerd door Dynastar (onder de naam 'extreme serie') en Salomon (de 'force-serie'). De prijs (alleen de ski) ligt tussen 600 en 900. Ook bij de skischoenen zet de ont wikkeling zich voort in de richting van het meest haalbare compro mis tussen technische perfectie en gemak. Er verschijnen steeds meer modellen waarvan de bui- tenschaal en de instelmogelijkhe- den overeenkomen met de race schoen, zodat de skischoen niet vervormd. Daarnaast wordt de binnenschoen zo comfortabel mo gelijk gemaakt.Vooral Salomon en Nordica brengen dit jaar dergelij ke schoenen uit. De prijs bedraagt 600 a/700. Verder is bij de schoenen de lijn doorgetrokken van de mid-versie: Een geintje voor in de sneeuw: de big foot. Het is een heel korte, wat bredere ski, die eigenlijk al leen maar geschikt is voor de simpele blauwe pistes. de voorvoet wordt met Schnallen vastgemaakt, maar de schacht heeft een achterinstap. Ton Re geer: „Het is een model voor de wat sportievere skiër die bereid is een beetje comfort in te leveren. De schoen zit aan de voorzijde vas- i ter, maar omdat het geen pure Schnallenschoen is gaat het in- en uitstappen wel makkelijk en kun je er wat prettiger mee lopen". Lange en Dachstein hebben der gelijke modellen al enige jaren. Nordica verschijnt dit jaar in één klap met een complete lijn daarin. De prijs varieert van 450 tot 750. Tenslotte is het aantal foamschoe- nen uitgebreid. Dachstein heeft zulke schoenen al lang. Vorig jaar kwam Salomon er ook mee en na lang twijfelen brengt ook Nordica ze nu op de markt. De foam, waar mee een binnenschoen naar de vorm van de voet kan worden ge spoten, bestaat uit siliconenmate- riaal voor een goede houdbaar heid. Voor alle categorieën skiërs zijn nu dergelijke schoenen ver krijgbaar. ANWB'er René de Groot voorziet een verdergaande integratie tus sen ski, binding en schoen. „Salo mon heeft die drie al in eigen huis. Ik denk dat er over enkele jaren nog maar drie of vier grote con cerns zijn, die zowel ski's, bindin gen als schoenen maken. Doordat deze drie perfect op elkaar kun nen worden afgestemd kan het voordeel zijn dat de veiligheid van het materiaal nog meer toe neemt". Snowboard Voor de snowboarders, een specta culair stijgende categorie winter sporters, zet de ontwikkeling van a-symmetrische boards in zowel de slalom- als free-style-modellen door. Deze geven een veel betere kantendruk. Een licht waarneem bare trend is een groeiende vraag naar soft boots plus free style board in plaats van harde schoe nen en het slalomboard. Op het gebied van de bindingen zijn er dit jaar functioneel geen wijzigingen. De enige verandering ten opzichte van vorig seizoen wordt gevormd door wat nieuwe kleurtjes. Bij het langlaufen staat de ontwikkeling al enige jaren stil. Zeker op de Nederlandse markt is de verkoop minimaal, doordat al een paar winters achtereen dicht bij huis te weinig sneeuw is geval len.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 39