LEIDEN OMGEVING Parkeerboetes per november omhoog 13 :ie Griepprik kan levens ouderen sparen /WEEK EINDE Geldautomaat Parkeerplaatsen station weg voor fietsenrekken EeldócSowicvnt iQowia/nt ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 HOOGLERAAR H. DUPUIS KRIJGT PENNING VRIJMETSELAARSLOGE LEIDEN Heieen Dupuis, hoogleraar medische ethiek, is on derscheiden met de erepenning van de Leidse vrijmetselaarsloge La Vertu. Zij kreeg de penning voor haar werk op het gebied van de medische en algemene ethiek. Daarbij besteedt zij vol gens La Vertu aandacht aan vragen als 'wat is goed' en 'wat is niet goed' en 'hoe dienen wij om te gaan met onze zieke mede mens". Vragen die ook veel aandacht hebben binnen de vrijmet selarij. Daarbij komt ze niet met pasklare antwoorden. „Het is juist haar grote verdienste dat zij complexe vragen kan terug brengen tot heldere en voor een ieder begrijpelijke beschrijvin gen", aldus La Vertu. La Vertu kent de erepenning slechts een keer in de vijf jaar toe. De eerste keer kreeg J. Slothouwer de penning voor zijn verdiensten voor de loge. In 1957, bij het 220- arig bestaan van La Vertu werd Th. de Ruyter de Wildt-Linck mderscheiden voor haar werk ten behoeve van gehandicapte kinderen. BOEKENBEURS IN GROENOORDHALLEN LEIDEN Leiden profileert zich als boekenstad. Precies twee weken na de Leidse Boekenzondag wordt in de Groenoordhallen een driedaagse boeken beurs gehouden. Dat gebeurt op 1, 2 en 3 november. De beurs wordt georganiseerd door de Centrale Boek handel uit Nieuwegein. Die gaat er prat op dat er op de boekenbeurs maar liefst 50.000 kilo boeken wordt- aangeboden. Die zijn verdeeld over rubrieken zoals sprookjes, moppen, snuffelhoek, puzzelmekka, jeugd land, groene golf, business, hobby counter en strip- straat. Tijdens de beurs is ook een zoekdienst actief om op verzoek bepaalde boeken op te sporen. De beurs is op vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur open, op za terdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. fONIQUE ROSO vaaraa IDEN Vanaf volgen- week vrijdag krijgen an iitparkeerders in Leiden maken met fors hogere ifk°ujtes. Op betaalde par- rplaatsen bij meters, :omaten of op vergun- ighoudersplaatsen tt het niet vullen van meter 63 gulden kos- 1,50 parkeergeld en 1,50 belasting. die dag gaan ook de boetes \r het parkeren bij parkeer- stopverboden omhoog. Het lus uitdrukkelijk niet zo dat foutparkeren bij een gele streep goedkoper zal zijn dan fout parkeren in de binnen- De verhoging van de boetes bij gemeentelijke parkeerplaatsen zijn het gevolg van fiscalise ring van de parkeergelden. Dat komt erop neer dat de boetes als een plaatselijke be lasting in de kas van de ge meente stromen in plaats van de kas van justitie. Die heeft tot nu toe de opbrengst van parkeerboetes mogen incasse ren. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) is daar tevreden over. „Wij verhuren in feite een stukje gemeentegrond om te parkeren, en het geld gaat naar Den Haag. Aan die vreemde situatie komt nu een einde". Voortaan vindt een foutpar- keerder geen gele 'prent' meer onder de ruitenwisser maar een groene. Omdat de par keerboetes vanaf vrijdag on der de gemeentelijke belastin gen valt, verloopt ook de in ning van de boetes anders. In eerste instantie blijft betaling mogelijk op het politiebureau en bij de dienst Parkeerbe heer. Wanneer iemand niet betaalt, volgt een aanmaning, waarop het bedrag al met vijf gulden is verhoogd. Daarna komt de deurwarder in actie wat nog twintig gulden extra kost. Protesten tegen een bon moeten ook binnen twee maanden worden gericht aan Parkeerbeheer. Als de fout- parkeerder het met die beslis sing niet eens is, kan hij in ner Uziek- n aan L22renigingen in dadsgehoorzaal c^e [DEN Twintig muziek- enigingen treden op 2 en 3 imber tegen elkaar in het Iperk in de Stadsgehoor- I. Dan wordt daar het na- jsconcours gehouden van Algemene Nederlandse e van Muziekverenigingen, concerten beginnen beide en om 11.00 uur en duren jjngeveer 18.00 uur. De ver- itingen worden beoordeeld r een driekoppige jury. De jitig deelnemende korpsen Jen uit heel Nederland. Bezoekers binnenstad moeten naar garages LEIDEN Automobilis ten die hun wagen bij een bezoek in de binnenstad kwijt willen, moeten dat voortaan in de parkeerga rages doen. Zij zullen uit de straten worden ge weerd ten gunste van de bewoners. Dat is één van de voorstellen die worden gedaan in de Par- keernota, die aanstaande dins dag in het college wordt be sproken. De drie parkeergara ges die Leiden nu telt, worden te weinig gebruikt. Alleen de parkeergarage aan de Lange- gracht, bij de Digros, is ook op doordeweekse dagen redelijk bezet. De andere twee, op de hoek van de Ir. Driessenstraat en aan de St. Jorissteeg, halen die kwalificatie alleen op don derdagavond en soms op zater dag. Om bezoekers naar de par keergarages te leiden, worden 'routing' en bewegwijzering verbeterd. Bovendien wordt de directe omgeving van de garages bij het parkeerrestric- tiegebied getrokken, zodat daar alleen nog vergunning houders mogen parkeren. Het restrictiegebied wordt in ooste- Het Griepteam van de Leidse universiteit. Links vooraan E. Lemarque, naast hem P. Eikhuizen. Op de achtergrond van links naar rechts J. Gussekloo, I. Wildschut en P. Linthorst. FOTO: TEJO RINGERS beroep gaan bij de belastingka mer van het gerechtshof. Personeel Met deze stok achter de deur hoopt de dienst Parkeerbeheer tot 1994 750.000 gulden meer aan parkeergelden binnen te krijgen. Dit bedrag is één van de bezuinigingsopdrachten in dit geval extra inkom sten die in juni werden ge formuleerd. Parkeerbeheer heeft het extra geld nodig voor nieuw personeel en materiaal. Invoering van de parkeerbe lasting werd tot vier keer toe uitgesteld omdat het organisa torisch niet rond te krijgen was. Eigenlijk had het vorig najaar al moeten zijn inge voerd maar toen was de belas tingwetgeving nog niet klaar. „WAAROM GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR BEJAARDEN?" lijke richting doorgetrokken tot en met de Herengracht. Be woners klagen hier al jaren dat ze hun eigen auto niet kwijt kunnen omdat automo bilisten van buiten hun wagen er parkeren. Daarnaast voeren de wethou ders Walenkamp en Van Rij onderhandelingen om de par keergarage van de universiteit aan de Witte Singel open te stellen voor bewoners. Ook de parkeergarage aan het Schut tersveld, vooral in gebruik bij de werknemers van de hier gevestigde bedrijven, moet voor bewoners worden open gesteld. LEIDEN Een inenting tegen griep is ook voor ouderen zinvol. Dat is een van de eerste resultaten van een grootscheeps on derzoek van het 'Griep team' van de Leidse uni versiteit naar het effect van de jaarlijkse prik bij bejaarden. Het onderzoek gaat nu het tweede jaar in. Eén van de vragen waar op antwoord wordt ge zocht is of het nut heeft ouderen massaal in te en ten. „Waarom geen con sultatiebureaus voor hen?". „Griep échte griep, influenza, is een ware killer", omschrijft medisch bioloog E. Remarque de ziekte. „Het is een gevrees de ziekte onder ouderen, een belangrijke doodsoorzaak, er sterven 2.000 ouderen per jaar dóór. Ze kunnen er zo door verzwakken dat ze veel vat baarder zijn voor bijvoorbeeld longontsteking. Soms verer gert het ook hun situatie. Bij iemand die een lichte vorm van suikerziekte heeft, kan dat door de griep veel erger worden. Voor sommige oude ren kan het precies het duwtje betekenen waardoor ze niet meer zelfstandig kunnen wo nen, maar naar een verzor gingshuis moeten". Vergelijking Remarque maakt deel uit van het Griepteam dat op zijn beurt weer onder de sectie Ge rontologie valt van de Leidse universiteit. Het team doet Zijn onderzoek vanuit het Acade misch Ziekenhuis Leiden en werkt samen met TNO en met de Erasmus Universiteit. Vorig jaar werd begonnen met het inenten van 70 ouderen in verzorgingshuizen. 50 gezonde ouderen en ter vergelijking 40 jongeren. Als eerste resultaat is duidelijk geworden dat de vaccinatie wel degelijk effect heeft bij ouderen. Er worden voldoende anti-stoffen aange maakt. Er zijn wel wat ver schillen per virus-stam in zo wel positieve als negatieve zin. Het vervolgonderzoek, waar voor nog 50 gezonde ouderen tussen de 76 en 86 jaar worden gezocht, moet duidelijk maken of het zin heeft om ouderen jaarlijks op grotere schaal te vaccineren, of de samenstel ling van het vaccin eventueel moet worden aangepast. Het Griepteam trekt daarbij de vergelijking met de inenting van baby's en peuters. Remar que: „Nederland vergrijst. Kinderen worden wel tegen alle mogelijke ziekten ingeënt, zelfs tegen mazelen. Waarom zou dat niet met ouderen kun nen. Op een eenvoudige ma nier. met een lage drempel, in het buurthuis om de hoek. Een consultatiebureau voor oude ren. waarom niet?" Doorrede nerend merkt hij op dat vacci natie levens en kosten kan be sparen. „Sommige ouderen kunnen langer zelfstandig wo nen". Remarque merkt op dat in.de Verenigde Staten onder gevaccineerde ouderen in ver pleeghuizen 70 procent minder ziekte en ziekenhuisopnamen werden geteld. Fabeltjes Remarque en de andere leden van het Griepteam vinden dat fabeltjes rond de inenting te gen griep uit de wereld moeten worden geholpen. „Mensen laten zich inenten en vatten dan een koutje. Dan zeggen ze dat ze griep hebben. Maar niet iedere loopneus be tekent dat iemand griep heeft. Griep betekent hoge koorts, meer dan 39 graden, hoofdpijn spierpijn, misselijkheid. Een jongere voelt zich minstens een week rot, ouderen nog veel langer. Dat kun je met de vaccinatie heel goed voorko- Andere fabeltjes hebben be trekking op bijwerkingen van een injectie. Doordat de vac cins de afgelopen jaren sterk zijn verbeterd, speelt dat pro bleem nauwelijks mee. „Je krijgt hooguit een rode plek waar de prik is gegeven. Mis schien voel je je een avond wat zweterig. Dat is alles". Ook het verhaal dat je soms niet met het goede vaccin wordt ingeënt, gaat volgens het team niet op. Al maanden van tevoren wordt nauwkeu rig aangegeven welke griep- soorten over de wereld trek ken en worden de vaccins aangepast. Dat is geen nood zaak omdat het virus niet steeds totaal verandert, maar zich voortdurend aanpast zo dat het niet wordt herkend door het afweersysteem. Som mige varianten duiken zelfs pas na jaren weer op. „Het is een heel slim beestje, als je dat van een virus kunt zeggen", aldus Remarque. Onderzoek Ouderen die aan het onder zoek willen meewerken moeten zoals gezegd tussen de 76 en 86 jaar oud zijn. Ze moeten gezond zijn en de afge lopen twee jaar niet zijn in geënt. Het Griepteam komt bii mensen die zijn geselecteerd aan huis voor de inenting en neemt dan ook twee buisjes bloed af. Later gebeurt dat nog een keer om te zien of anti stoffen zijn aangemaakt. Ook moet een vragenlijst worden afgewerkt. Belangstellenden kunnen, eventueel na overleg met de huisarts, contact opne men met het Griepteam via 071-276605. iVie o wie? (1) (ezitters van woningen en rond hebben onlangs een jembiljet in de bus gekregen oor de verkiezing van hoofd- igelanden (een soort volks- ^^^^rtegenwoordigers) voor het ^^^^stuur van het Hoogheem- iike So adschaP van Rijnland. Het nt u b/"]00gheemraadschap, onder- na ntfbracht aan de Leidse Bree- r deze ;raat zorët voor waterpeilbe- tie ricnersm& en een Soede water- ~olleaea^teit 'n het Rijnland. De tester leesie mensen kennen deze Iers vaPtehing vooral van de reke- esi ingen die ze jaarlijks moeten 1270 fta'en voor het nuttige werk an het Hoogheemraadschap. est orf/emmen 'n meren zou zon_ jnq'vartr dat werk bepaald onge- Itie C&|nd zÜn en °°k zouden er re- ive/opirmat'g stukken land kun- ^n onderlopen. Stadsbewo- trs die het polderverleden al ar achter zich hebben gela- p zullen wellicht maling fcbben aan die aspecten, laar dat het Hoogheemraad- jhap een waardevolle instel- ng is staat buitën kijf. e democratisering van een jrgelijke instelling is onge- rijfeld ook zeer nuttig, maar )t is de vraag of al die hui sbezitters zitten te wachten de zoveelste verkiezing. De komst voor bijvoorbeeld de frkiezingen voor het provin- kal bestuur en het Europar- ment is dramatisch laag. Af- jzien van politieke desinte- sse hebben veel mensen (en zin om te gaan stemmen i mensen van wie ze nog |oit gehoord hebben. Te vre- n valt dat er op 13 novem- ir dus maar weinig huizen- I grootgrondbezitters van in stemrecht gebruik zullen aken. Vie o wie? (2) Hoogheemraadschap left wel attent een folder bij It verkiezingsbiljet gevoegd et foto's en korte omschrij- figen van de kandidaten, "jat maakt de keuze er echter let gemakkelijker op. Je zou nnen stemmen op die kor- ogende marineman uit tiden, of wellicht op de ge rente-secretaris van Ter ir, en waarom niet op die tellectuele mevrouw die bij j Leidse Universiteit werkt? Een journalist uit Alphen, een directeur van de plastic-in dustrie in Noordwijkerhout, dat voormalige provinciale statenlid met die kloeke snor, die kranige boomkweker uit Boskoop, er lijkt geen reden om aan te nemen dat de ene persoon een slechtere hoofd ingeland zou zijn dan de an dere. De affiniteit met het water is in de meeste gevallen ver te zoeken. Die marine man, die vaart wel op water natuurlijk, maar dat is dan toch meestal zout water en daar gaat het Hoogheemraad schap niet over. Kortom, wie er wel gaat stemmen zal meestal volgens het „God ze gen de greep"-principe te werk gaan. Wiens postzegel en werkkring je wel aanstaan, daar stem je dan maar op. Echte verkiezingscampagnes zullen door de kandidaat- hoofd-ingelanden niet worden gevoerd. Ze zullen waar schijnlijk wel familie, vrien den en kennissen aansporen om een stem op hun persoon tje uit te brengen. Democratie is een groot goed, maar het nut van sommige verkiezingen is toch wel twij felachtig. Het zou in ieder ge val een hoop tijd en moeite sparen om een simpele loterij te houden met de beschikbare kandidaten. De verkiezingen lijken daar toch al heel erg sterk op. Cultuurbezit De Leidse binnenstad krijgt dus vuilcontainers met kapi teeltjes. Of met zuiltjes. Of met spitsbogen in reliëf. Want ze moeten in het straatbeeld van de binnenstad passen. En aangezien de stad pronkt met een historische setting, passen de gewone grijze, groene en bruine containers daar niet in. Het is tenslotte geen gezicht als zo'n grote grijze container voor bijvoorbeeld een Waag zou staan, of voor de Laken hal, of op het Rapenburg. Willem-Alexander zou zich doodschamen voor zijn vrien den, al is de kans groot dat die de rommel gewoon op de achterplaats gooien want daar zijn het studenten voor. On der het motto: „Openbaar be zit is niet mijn verantwoorde lijkheid". Andere wijken zullen zich te vreden moeten stellen met de standaard-bak, en of je nu de ruimte hebt of niet. Die groot uitgevallen vuilnisbakken <to I «w Goed geregeld De ABN-AMRO, jongste vrucht van fusiedrift in het Nederlands bankenland doet zijn best om zich van de concurrentie te onderscheiden. Nieuwe logo's, nieuwe kleuren, een reclamecampagne het sponsoren van Ajax. Niets wordt nagelaten om het publiek ervan te overtuigen dat bij die bank het geld moet worden gehaald. De vestiging in de Leidse Breestraat lijkt al te zeer te zijn doorgeslagen in haar drift aan de weg te timmeren. In nauw overleg met de gemeente is de bewegwijzering voor alle belangstellenden bij de geldautomaat goed geregeld. FOTO: TEJO RINGERS moeten er komen. Ambtena ren gaan zelfs met een meet lat langs de deuren om zich zelf en anderen ervan te overtuigen dat de nieuwe gft- container, de bruine bak, wel degelijk op dat ene vrije stuk je naast de potroos kan komen te staan. Verschillende maten, daar kan de reiniging niet aan beginnen. Dat is a) te duur, want de kwantumkorting komt te ver vallen, en b) zijn de vuilwa- gens daar zeer waarschijnlijk niet op berekend. En de servi ce van de reiniging kan ver gaan, maar dat is te ver. Alsof speciaal ontworpen ste debouwkundig verantwoorde containers niet duurder zijn. Maar ja, dan gaat het om 'be scherming van het stedelijke cultuurbezit' en dat mag een cent kosten, en wel meer dan een cent. Want het cultuurbe zit is toch Leidens grootste schat. Het aanzicht van een gebouw uit 1883 of 1921 mag niet worden verpest door lelij ke nieuwerwetse dingen als vuilcontainers of auto's. Lachen De Noordwijkerhouters die bij tijd en wijle een huis-aan- huisblad open slaan, konden hun ogen deze week niet gelo ven. Tussen de aankondiging van een optreden van bóeren- blaaskapel De Koetillers en het ophalen van oud papier door de plaatselijke speeltuin vereniging trof men dan ook een opmerkelijk stukje proza aan. Want hoe vaak maak je het mee dat de plaatselijke politie zich in een open brief regelrecht tot de „geachte be lastingbetaler" richt. Onder het kopje „Ik die waar deloze politieman" wordt in het schrijfsel de eeuwige fru stratie van de geplaagde poli tiefunctionaris vertaald in een vlammende aanklacht tegen de burgerij. Het 'J'accuse' van de Noordwijkerhoutse gen darmerie opent voorzichtig „U neemt waarschijnlijk een uur middagpauze en ettelijke koffiepauze's, maar beschul digt mij van luiheid, als ik een keer ga zitten". Maar alengs maakt de gemoedelijke toon plaats voor een vleugje venijn. „U bent trots op uw goede manieren, maar u vindt het heel normaal om mijn maaltijd met uw problemen te onderbreken", wordt het epis tel vervolgd. En, nu ronduit verbitterd: „U praat tegen mij op een manier, die u in elke andere situatie een bloedneus zou opleveren, maar u ver wacht van mij, dat ik dat zon dermeer accepteer". Wanneer de klaagzang echter doortreurt over op-een-voet stuk-staande belastingbetalers en waardeloze politiemannen gaat zelfs bij de minst kriti sche geest een rood lichtje branden. Zo gek kan de poli tie niet zijn. Zelfs in Noord wijkerhout, niet. Natuurlijk, de Noordwijkerhoutse rayon- commandant M. de Feij had pas nog blijk gegeven van enige reputatie op dit gebied toen hij in een openbaar stuk een plaatselijke patatboer als onbetrouwbaar omschreef, maar de hele burgerij te kak ken zetten in een huis-aan- huisblad zou zelfs voor hem een tikkie ambitieus zijn. Een telefoontje bevestigt het gerezen vermoeden. „Wij we ten hier niets van", ontkent De Feij elke betrokkenheid bij de brief, waar toch „De po litie schrijft:" boven staat. „Maar", en bedriegen onze oren ons nu of bespeuren we hier enige spijt in zijn stem, „we hebben er hier wel sma kelijk om moeten lachen". Ijsberg Ter Aarders hebben iets met koelkasten. Word gemiddeld in Nederland één koelkast per 140 inwoners op de gemeente werkplaatsen ingeleverd, in Ter Aar is dat één koelkast op de 65 inwoners. Een opmer kelijk fenomeen wat ook raadslid Harry Egberts van Gemeentebelangen niet is ontgaan. Tijdens de begro tingsbehandeling liet hij zijn emoties daarom de vrije loop. „Wij zijn verheugd en ver drietig. Verheugd omdat elke ingeleverde koelkast er een is, en verdrietig omdat het grote aanbod erop wijst dat ook an dere gemeenten profiteren van het gratis aanleveren in Ter Aar. Is hier niets tegen te doen?", legde hij het probleem op het bordje van het college. Het visioen van een stapel koelkasten van ijsbergformaat doemde op achter de verant woordelijk wethouder Piet van Rijn. Onverstoorbaar schraapte hij zijn keel. Voor de vuist weg kwam Van Rijn met drie mogelijke oorzaken van het koelkastoverschot. „Of de koelkasten in Ter Aar hebben geen lange levens duur, of de huishoudens in Ter Aar hebben meer koel kasten, of vrienden en familie brengen bij bezoek aan hun Ter Aarse vrienden in plaats van een bloemetje een koel kast mee", orakelde hij. Maar een oplossing lag min der voor het grijpen. Een tip kan hem misschien op weg en van zijn ijsberg af helpen. Beste Piet, denk aan de boter berg. hoe losten ze dat pro bleem in Brussel ook al weer op? Juist. Blijft alleen nog de vraag of ze in Rusland met Kerst erg veel behoefte aan koelkasten hebben. LEIDEN Een aantal parkeerplaatsen aan de voorkant van het station zal moeten wijken voor fietsen. Door de verbou wing van het station zijn er 282 stallingsplaatsen in de bewaakte stalling ver dwenen en moesten 200 abonnementen worden in getrokken. In antwoord op vragen van de PvdA-ers Boot en Paauw schrijft het college van burge meester en wethouders dat die vermindering van stallings plaatsen kan worden opgelost door het schrappen van par keerplaatsen die tegen de fiet senstalling liggen. Ben W zijn wel bereid om daar wat rek ken en een afdak neer te zet ten. Er moet wel ruimte blij ven voor gehandicaptenpar keerplaatsen en automobilis ten die mensen alleen halen en brengen. Ook wordt bekeken hoe de onbewaakte fietsenstalling on der het Alphens perron kan worden uitgebreid. Hier is het alleen geen kwestie van het plaatsen van meer fietsenrek ken. maar vooral van sociale veiligheid. Veel mensen voe len zich hier 's avonds niet op hun gemak door de vele don kere hoekjes. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal.via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: iiiMiiiji»iii.ii«iriTTin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13