'olitiek wijst koopavond op ri jdag niet af LEIDEN OMGEVING 11 Met 'corporate identity' schiet de burger niks op Voorlichtingsgids mbo blijkt gat in de markt Niet voor iedereen Ccldóc Sou/tont fcidaeSouoa/nt 7iets op televisie ,EIDEN De fiets die rorige week werd gevon- en na de moord op Wil- :m Cornelisse, aan de Josrode, is vanavond te in een politiebericht, zal worden uitgezon- na de televisiejour- m zes en acht orige week voerde het icherchebijstandsteam !n zoekactie uit aan de )srode en de directe igeving. De fiets werd de sloot langs de weg onden. Politie doet inval in illegaal naai-atelier LEIDEN In samenwerking met de Gemeentelijke Sociale Dienst en de Ar beidsinspectie heeft de Vreemdelingen dienst gistermiddag een inval gedaan in een illegaal naai-telier aan de Adm. Banckertweg. Van de 37 werknemers moesten er veertien mee naar het bu reau omdat zij zich niet onmiddellijk konden legitimeren. Dertien konden na enig speurwerk weer naar huis, een man met de Turkse nationaliteit, werd overgebracht naar de Haagse Vreemde lingendienst. De GSD trof tien mensen aan die in het atelier werkten terwijl zij ook een uitkering kregen. Bewoners Morsweg niet in commissie groot onderhoud DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 LEIDEN Bewoners van 99 woningen aan de Morsweg hebben gisteravond felle kri tiek geleverd op de gflmg van zaken rond het groot onder houd van hun huizen. „Het was een emotionele vergade ring", aldus secretaris H. Schuurman van de bewo nerscommissie die vertelt dat verschillende bezoekers de vergadering voortijdig ver lieten. De bewonerscommissie heeft al enige tijd geleden het overleg met woningbouwvereniging De Sleu tels, eigenaar van de huizen, op gezegd. De commissie werkt nu aan een klachtenboek dat naar verwachting over drie weken ge reed is. Tot die tijd wil de com missie niet als zodanig met De Sleutels aan tafel. Schuurman vertelt dat er gisteren onder andere kritiek was op de vaagheid van de plannen voor het groot onderhoud. Een meerder- van een projectcommissie voor het groot onderhoud af. Schuur man: „Het is niet duidelijk wat waar gaat gebeuren. Er is een heel vage subsidieaanvraag inge^ diend. Er wordt genoemd dat ge velkozijnen worden vernieuwd en dan blijkt dat dat niet overal ge beurt vanwege allerlei uitzonde ringen en beperkingen. De be langrijkste eis van de bewoners is dat er dubbel glas komt in ver band mét de verdubbeling van de spoorweg en de nabijheid van de Dr. Lelylaan, maar daar wil de woningbouwvereniging niet aan". Leidse studenten naar Japans Holland Village LEIDEN Twintig Leidse studenten krijgen jaarlijks de mogelijkheid een ondtrwijsprogramma te volgen in het Na gasaki Holland Village in Japan. Daartoe heeft voorzitter C. Oomen van het college van bestuur van de Leidse universi teit dinsdag in Tokyo een overeenkomst gesloten met direc teur P. Takada van het Holland Village. Het Holland Village bestaat onder andere uit een nabootsing van Nederlandse historische gebouwen en is een grote toeristische attractie in Japan. Nu wordt daarbij ook een culturele band gesloten met Nederlands oudste universiteit. Het studiejaar in Japan is in principe gelijkwaardig aan een studiejaar in Leiden. Het heeft tot doel de kennis van het hedendaagse Japan te vergroten en eventueel de kennis van de Japanse taal te verbeteren. Het studiejaar wordt betaald door de Nagasaki Holland Village Company. ONIQUE ROSO [DEN Voor de este partijen in de ge- enteraad is de positieve iding van het publiek enover een koopavond 'rijdag, gecombineerd een markt, reden om plannen niet op voor- d af te wijzen. leid jeravond werd in de corn- he voor economische za- "11 ke het opinieonderzoek be- |ken, dat naar aanleiding liter de Marktennota werd ge- den onder bewoners van e en jen en omliggende ge inten. Daaruit bleek dat big procent van de onder- igden wel brood ziet in een en marktavond op vrij- ,De consumenten zien het zitten, en daar gaat het iotte om", verwoordde S. (D66) de mening van een rderheid. De nota zelf i een later stadium de orde, als de inspraak is ft u al enovatie van Groenoord Snelheidscontroles edreigd door schrappen ïlden stadsvernieuwing JDOLF KLEUN ulti- ctie- cW/ t wil Enige kanttekeningen plaatste J. Laurier (Groen Links) wel bij de representativiteit van het onderzoek. Hij vond 1400 ondervraagden, waarvan er uiteindelijk 579 antwoord ga ven, wel wat weinig. Daar naast waren er ook groepen buiten beeld gebleven, zoals de jongeren, terwijl mensen met een hoog inkomen waren oververtegenwoordigd. „Als slechts één procent van de on dervraagden zegt werkloos te zijn, kan dat. toch moeilijk re presentatief worden ge noemd". Onderzoeker E. Kol- denhof van het bureau Re search voor Beleid, dat het on derzoek uitvoerde, gaf toe dat de steekproef te klein was om als echt representatief te gel- Onduidelijkheid bleef bestaan over de gevolgen van een koopavond en een markt op vrijdag voor de uitgaven die normaal op zaterdag worden gedaan. Zowel de PvdA als de VVD waren ervan overtuigd dat de omzet op zaterdag eron der zal lijden. Volgens wet houder J. Walenkamp is die angst echter ongegrond. Hij baseerde zich daarbij onder meer op het binnenstadson- derzoek dat het bureau BRO- /Van Heesewijk heeft uitge voerd. Daaruit bleek dat op za terdag 52 procent van het pu bliek 'recreatief' winkelt. Dat winkelbezoek zal niet teruglo pen alleen omdat er een dag eerder koopavond en markt wordt gehouden, is zijn me ning. Avondwinkels VVD'er G. Bakker deed gis teravond ook de suggestie om de koopavond te differentië ren: op vrijdag in de binnen stad, op donderdag in de bui tenwijken. Het valt echter nog te bezien of dat mogelijk is op grond van de Winkelsluitings wet. Een nieuwe versie ligt momenteel bij de Eerste Ka mer, en als die akkoord gaat, zullen de winkels doorde weeks tot half zeven en op za terdag tot zes uur open mogen blijven. Walenkamp wil, als de nieuwe wet erdoor is, opnieuw de kwestie van de avondwin kels in Leiden aankaarten. Een jaar geleden wilden de ondernemers in de stad niet meedoen aan een proef met verruimde sluitingstijden. Noodbrug bij Zijlpoort Met de aanleg van een noodbrug is de renovatie van de Zijlpoortsbrug in Leiden daadwerkelijk begonnen. De vernieuwing van de in zeer slechte staat verkerende brug zelf vergt ongeveer een jaar. In die periode wordt eerst de stalen bovenbouw gesloopt, daarna wordt met behulp van damwanden een bouwput aangelegd. In de bouwbut wordt de fundering geheid brug die daarna wordt opgebouwd. Die nieuwe, modern vormgegeven brug, wordt dubbel uitgevoerd. Het brugdek met de twee bewegende delen is diagonaal doorsneden. Ze krijgen daarmee een driehoekige vorm waardoor als de brug openstaat de indruk moet ontstaan dat er twee zeilen omhoog steken. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Snoeptrom- meltjes, eieren die niet in één keer kunnen worden gelegd en een raam dat vooral uitzicht biedt op andere nota's. Aan crea tieve beeldspraken LEIDERDORP Bij snel heidscontroles op de provinci- - ale wegen 5, 6 en 7 werden gisteravond geen gebrek gisteren 191 overtredingen ge- bij de bespreking van de DEN De renovatie de wijk Groenoord is van de projecten die itstreeks worden be- *d door de plannen staatssecretaris Heer met de stadsvernieu- die plannen doorgaan Leiden na 1994 ook nau- jks nog mogelijkheden om ■ijven te verplaatsen, voor eusaneringen en voor het itand houden van monu- en. Dat zegt wethouder T. Rij (volkshuisvesting en itelijke ordening) in reac- op de plannen van de tssecretaris. Heerma wil in leriode tot 2005 niet meer 11 miljard uittrekken voor svernieuwing. Na dat jaar zijn ogen de stadsvernieu- voltooid. Bovendien gaat grootste deel van het geld ïaar de grote steden niet naar middelgrote sen zoals Leiden, louder Van Rij noemt de van dat plan „dra- sch". Leiden heeft vol- jaar 12,5 miljoen voor ivernieuwing, hetgeen al ienlijk minder is dan de oiljoen van dit jaar. „De plannen van Heerma beteke nen bijvoorbeeld dat we niets meer zouden kunnen uitgeven aan zo'n gebouw als De Voor uit aan de Korevaarstraat. Ook de subsidiëring van parti culiere woningverbetering is dan niet meer mogelijk. Maar stadsvernieuwing is veel meer dan dat. Het gaat met name ook om het geven van andere bestemmingen aan gebieden in de stad. Bodemsanering die vaak nodig is bij het verplaat sen van bedrijven. Dat is dan allemaal niet meer mogelijk". Dramatisch zijn de gevolgen ook voor Groenoord. Daar wordt gedurende enige jaren al de renovatie van de wijk voorbereid. De huizen zijn voor een belangrijk deel in handen van de bewoners. Sa men met de gemeente wordt een plan ontwikkeld dat voor ziet in het opknappen van hui zen en in sommige gevallen in aankoop door de gemeente en sloop. Het project geldt als een experiment dat bij succes mo gelijk in andere wijken zou kunnen worden herhaald. Van Rij vreest als de plannen van Heerma doorgaan verpau pering van panden en moge lijk sloop. Met de andere mid delgrote gemeenten probeert Leiden de staatssecretaris nu te overtuigen dat zijn voorne mens niet door moeten gaan. constateerd. Op de provinciale weg 5 reden 106 automobilis ten te hard, de hoogst gemeten snelheid was 94 kilometer per Op de provinciale weg 6 werden 8 bekeuringen uitge deeld. De hoogste snelheid was 119 kilometer per uur. 77 Au tomobilisten reden te hard op de provinciale weg 7. De snel ste snelheidsovertreder hier reed 135 kilometer per uur. Raamnota Communicatie, en daarop zal de dialoog met het publiek ook geen schipbreuk lijden. Het Apeldoornse adviesbureau Nijhof en Partners onderzocht de communicatie van en bin nen het gemeentelijk apparaat en voegde er en passant 33 be leidsaanbevelingen aan toe. Die varieerden van het instel- en ombudsman- mediatrainingen' die recht streeks met de pers in contact staan. Volgens het collegepro gramma van 1990 heeft Lei den behoefte aan een duidelijk communicatiebeleid. In wet houder Walenkamp, zelf oud- PR-functionaris, vond het nieuwe college hiervoor een vurig pleitbezorger. „Het laat ste communicatiebeleidspro gramma dateert uit 1974. Het is nodig dat dat weer van de grond af wordt opgebouwd". Met dat argument wist hij de raadsleden van de commissie economische zaken, verkeer en bestuurlijke vernieuwing gisteren niet echt te overtui gen. „Dit lijkt meer een snoeptrommeltje waar je uit mag kiezen. Maar de grootte van de operatie, de financiële middelen die ons ter beschik king staan en het gebrek aan capaciteit bij de ambtenaren maken het onmogelijk om dit hele plan in zijn geheel uit te voeren," sputterde T. de Graaff van D66. Hij had geen boodschap aan alle kreten uit de nota die wijzen in de rich ting van image-building, cor porate communication, corpo rate identity, 'endorsed identi ty' en holding name. „De bur gers ervaren de gemeente als een service-instituut, en die burgers zijn meer gebaat bij openheid en helderheid". Leesbril Zijn PvdA-collega A Boot on derschreef die mening volle dig. Leiden zou een voorbeeld kunnen nemen aan Antwer pen, dat elke maand een mooi krantje publiceert met ge meentelijke informatie. „Dat werkt beter dan de kleine let- terjes elke week in het zon- dagskrantje. Misschien heb daar wel mijn leesbril aan te danken". Vooral de berg aan aanbevelingen op alle mogelij ke terreinen vond ze wel heel veel van het goede. „Je moet geen ei in één keer proberen te leggen". Zij vond dan ook dat je beter 'incrementeel' be leid kon ontwikkelen. Watte? ,,Het lijkt me verstandiger een basis te hebben telkens stukjes aan te breien' Ombudspersoon Nijhof en Partners adviseren de gemeente onder meer het idee van een ombudsman- vrouw weer op te pakken en daar spreekuren van wethouders in tf voeren. „Daarover wordt binnen het college genuan- y.-cJ tegen een zeer been ceerc* gedacht", omschreef de weihouder, die juist wil Walenkamp met enig gevoel atje_ voor understatement de ver snel schiUen van mening tussen zijn collegae. Wat hem wel aansprak was een kanaal op de stadskabei te reserveren voor rechtstreekse uitzendin gen van de gemeenteraadsver gaderingen. Of daarmee de in teresse voor de politiek bij de burgers toeneemt, is nog maar zeer de vraag. Daarvoor is meer nodig dan een gemeente zender, of in de woorden van Nijhof: 'public channel'. tijdperk voor Leiden zo mogelijk wordt ingeluid. Hij had echter buiten de waard, in dit geval D66'er De Graaff, ge rekend. ,,En u heeft altijd ge- v°01 zegd dat het u aan ambtelijke capaciteit ontbreekt?" Oftewel: andere zaken stagneren door teresse gebrek aan menskracht, maar h,,r<IO'"< hiervoor bestaan wel demoge lijkheden. Waarop Walen kamp enigszins inbond: „Okee, afhankelijk van capaciteit en STUDENTE PAULA VAN MANEN ONVERWACHT ZAKENVROUW Idoor JOEP VAN ZEUL De mooiste TV's ooit gemaakt Bang &Olufsen Te zien en te horen bij: Expert Radio Jan de Lange Bang&Olufsen Center Molenstraat 49, Tel. 01719-11500 NOORDWIJK LEIDEN De Leidse stu dente pedagogiek Paula van Manen brengt bin nenkort een informatie gids uit voor mbo-scholie- ren. De belangstelling is onverwacht groot. Reden voor Paula om als hoofd redacteur een eigen be drijfje te beginnen. Aanhoudingen in pand Ico-Athibu LEIDEN Twee Leidse jon gens van 17 jaar zijn gister middag in het voormalige pand van Ico-Athibu aan de Hoge Rijndijk aangehouden. Zij waren bezig met het stelen van zink. Ze hadden al het een en ander klaarliggen. De jon gens zullen ook worden ver hoord voor de diefstal van vier deuren en enkele wandpane- len uit de monumentale Re gentenkamer. Die diefstal is gepleegd tussen zondag- en dinsdagmiddag. Volgens de Katwijkse aannemer Van der Plas, die het pand verbouwt tot 19 appartementen, is daar door voor 'enkele tienduizen den guldens' schade ontstaan. De gemeente heeft de vergun ning tot verbouwing afgege ven op voorwaarde dat de Re gentenkamer niet zou worden aangetast. De gids 1 de markt. Paula, zelf oud-stu dente bij de Leidse Hogeschool en tegenwoordig bezig met een studie pedagogiek aan de uni versiteit, is verrast door haar eigen succes maar had het ook wel verwacht. Uit eigen erva ring weet ze dat de voorlich ting aan mbo'ers over de mo gelijkheden van vervolgonder wijs en hun kansen op de ar beidsmarkt minimaal is. In het veertig pagina's tellende boek werkje worden die mogelijk heden in heel Nederland op een rijtje gezet. De gids is deze maand verspreid zodat de scholieren zich in het begin van dit studiejaar tijdig breed kunnen oriënteren. Enige haast is ook geboden omdat Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Paula van Manen is verrast door haar eigen succes. een netwerk van accoutants, Kamer van Koophandel, on dernemingsrecht, fondsenwer ving en adverteerders. De eer ste ruzie met een uitgever is inmiddels met een sisser afge- veel mbo-opleidingen volgen- lopen. De naam van de gids was aanvankelijk De Toe komst gebundeld, maar uitge- de maand een begin maken hun voorlichtings- en wervingscampagne. De gids wordt voorlopig verspreid der alle mbo-instellingen, ver schillende informatiecentra en een groot aantal bibliotheken. Hobby Paula spreekt zelf van een uit de hand gelopen hobby, waar door ze verstrikt is geraakt in verij Keesing uit Amsterdam vond die titel te veel lijken op haar eigen uitgave De Toe komst. Paula bond in. „Ik had geen zin in een juridisch gevecht. De titel is nu Zonder Bla Bla. De ondertitel is nog wel De Toekomst gebundeld, anders krijg ik misschien last met de adverteerders". Tot haar eigen verrassing sloeg haar idee om de vervolg opleidingen in een overzichte lijke, beknopte vorm te bunde len ook bij de adverteerders goed aan. Uit het hele land kwamen aanbiedingen om te adverteren van onderwijsin stellingen en bedrijven. Daar mee kan de produktie en ver spreiding van de eerste druk gemakkelijk worden betaald. Nabestellingen kosten onge veer een tientje. Het bijna volslagen gebrek aan voorlichting aan mbo-scholie- ren in het onderwijs of op de arbeidsmarkt bleek uit peilin gen bij de mbo-instellingen FOTO: WIM VAN NOORT naar de behoefte aan degelijk voorlichtingsmateriaal. Er was nauwelijks specifieke informa tie voorhanden. In de gids zijn adressen en telefoonnummers ondergebracht, gerangschikt naar studie en beroepskeuze- bureaus, onderwijsmogelijkhe den, arbeid en zaken, starten de ondernemers, kansen in het buitenland en het rondje Euro pa. Er is ook een lijstje moge lijkheden voor minderheden, vrouwen en gehandicapten. In verband met de snel naderen de Europese eenwording per 1 januari volgend jaar is er ten slotte een hoofdstukje Europa in ondereehrarht. j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 Q.kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: Straat: I Postcode/plaats: J Stuur deze bon in e

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11