„Johannes XXIII was als een echte grootvader voor mij s: )t] GEESTELIJK LEVEN OPINIE KARDINAAL SUENENS: f "'"ffi?, Metropoliet Bartholomeus nieuwe patriarch Constantinopel COMMENTAAR m Simons kan nog terug ELKAAR HELPEN GELOVEI; ABLATIO uT CeidaeSowwnt CMdóaOowumt WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 ildL Vredesconferentie oosterse kerken gaat naar Cyprus AMERSFOORT De vredesconferentie tussen de kerken in het Midden-Oosten vindt definitief niet plaats in Nederland. De conferentie, die aanvanke lijk gelijktijdig met en in hetzelfde land zou plaats vinden als de 'seculiere' vredesconferentie voor het Midden-Oosten op 30 oktober in Madrid, is op verzoek van de Raad van Kerken in het Midden Oosten (MECC) losgekoppeld van deze gebeurtenis en vooruitgeschoven naar volgend voorjaar. Plaats van handeling is vermoedelijk Cyprus, waar het hoofdkwartier van de MECC gevestigd is. Dat heeft secretaris ds. W.R. van der Zee van de Ne derlandse Raad van Kerken gisteren desgevraagd meegedeeld. Volgens Van der Zee beschouwt de MECC een politieke verbinding met de Madrileen- se conferentie als "te gevoelig". De kerkelijke con ferentie zou zich bovendien met "diepere en bre dere" vragen bezighouden dan 'Madrid'. Vaticaan benoemt Indiër tot Herdenking pauskeuze in nuntius in Albanië Haagse Jacobuskerk Misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet VATICAANSTAD De Indiase aartsbisschop Ivan Dias is tot apostolische nuntius in Albanië benoemd. Daarmee heeft het Vaticaan zijn betrekkingen met alle vroegere communistische landen in Oost-Europa genor maliseerd. Dias (45), geboren in Bombay, is nuntius in Korea. Albanië en de Heilige Stoel kondigden op 7 sep tember aan dat de diplomatieke betrekkingen tussen beide staten zouden worden hersteld. De uitwijzing in mei 1945 van de pauselijke gedelegeerde in Albanië, mgr. Giovanni Nigrisl, was het begin van de gods dienstvervolging in Albanië. In 1967 riep partijleider Enver Hoxha het land tot de eerste atheïstische staat ter wereld uit. Van de 7 bisschoppen, 200 priesters en 200 nonnen in 1945 waren begin dit jaar nog één bis schop, ongeveer 30 priesters en 30 nonnen in leven. Na de veranderingen in Albanië dit jaar werden de contac ten tussen het Vaticaan en Albanië hersteld. In juli be zocht de Albanese minister-president Ylli Bufi de paus. DEN HAAG In de kerk van de H. Jacobus de Meerde re aan de Parkstraat in Den Haag, wordt zondag de tradi tionele pontificale hoogmis opgedragen ter herdenking van de dertiende verjaardag van de keuze van paus Jo hannes Paulus II. Hoofdcelebrant is kardinaal Simonis. Hij wordt geassisteerd door andere leden van het Neder landse episcopaat en de pastoor der parochie, H. Hofstede. Het schuttersgilde St. Nicolaas uit Groeningen betrekt met tamboers en vendelzwaaiers om tien uur de wacht op het priesterkoor. De plechtigheid, welke begint om kwart over tien, wordt muzikaal opgeluisterd door het parochië le zangkoor Cantemus Domino, dat de Choralmesse van Anton Bruckner zal uitvoeren, en door de zangers van de Interparochiële Schola Cantorum, die zorg dragen voor de wisselende gregoriaanse gezangen. Aan het einde van de Pausmis brengt een koperensemble de Pausmars van Gounod ten gehore. MECHELEN „Men had me al vaak gevraagd om mijn memoires te schrij ven", vertelt de 87-jarige kardinaal Suenens, die een rol op het eerste plan heeft gespeeld in de rooms-katholieke kerk van de tweede helft van deze eeuw. „Maar ik had dat altijd geweigerd. Ten slotte heb ik me laten overtuigen dat er een uit weg was: de herinnerin gen zomaar laten naar bo ven komen, zonder volle digheid na te streven en met het recht te kuieren op deze weg en te trach ten de personen te schil deren die ik mijn weg ontmoet". Onder de titel Terugblik en verwachting verschijnt in no vember de Nederlandse verta ling van Souvenirs et esperan- ces, eerste deel van een trilo gie. Het boek heeft internatio naal al veel weerklank gevon den Niet alleen vanwege de 'inside'-informatie over histo rische ontwikkelingen in de wereldkerk maar ook vanwe ge de humor, de 'esprit' en de 'petite-histoire' waarvan het rijkelijk voorzien is. Een ge sprek met een van de peetva- U had een bevoorrechte relatie met paus Johannes Paulus II en u schrijft er indringende bladzijden over. Hoe waren die contacten der voor mij. Dat gaf direct een heel andere toon aan de conversatie". „Mijn ontwerp voor het conci lie werd vrijwel integraal aan genomen als kader. En omdat ik met kardinaal Döpfner de enige was die van het begin tot het einde deel heb uitge maakt van de centrale com missie, gedurende de vier zit tingen, heb ik dag in dag uit de ontwikkeling kunnen vol gen van elke zaak. U bent vaak ook actief opge treden, soms op eerder gedurf de wijze om bepaalde moeilij ke beslissingen door te druk ken. zoals in verband met de leeftijdsgrens voor bisschop- „Ja, het permanent diaconaat was bijvoorbeeld een van mijn initiatieven. Het vastleggen van een leeftijdsgrens voor de bisschoppen was een bijzonder delicate aangelegenheid, om dat sommige eerbiedwaardige confraters meenden dat men het op hen persoonlijk had ge munt. Ik zat dan ook in een moeilijk parket; ik zal nooit vergeten dat ik me eens tij dens de theepauze zorgvuldig concentreerde op het smelten van het klontje suiker in mijn kopje; daar weet ik nu alles houden. Maar ke relaties wa alhoewel we so verschilden". „Tijdens de vier jaar dat hij deze encycliek voorbereidde heb ik hem allerlei documen ten bezorgd, artikels van pro fessor Dondeyne (invloedrijke Leuvense prof die het geloof wilde actualiseren, red.) en zo meer. We hadden de paus een model van een encycliek voor gesteld die de mensen gemak kelijker zouden kunnen ver staan, maar hij heeft tenslotte een tekst verkozen die minder psychologisch was. Mijn voor naamste bekommernis was dat de mensen zouden begrijpen wat eigenlijk de bedoeling is: de liefde als dusdanig te vrij waren van alle mogelijke kari katuren. Dat heeft Paulus VI met Humanae Vitae willen overbrengen, maar de mensen hebben gewoon naar een re geltje gekeken dat hen niet aanstond". U hebt menige overwinning behaald in Rome, maar heeft het Concilie uiteindelijk aan uw verwachtingen beant woord? Het Concilie was een zeergrote vooruitgang maar ik zou sommige accenten anders hebben „Ja Het t Al snel na zijn pauskeuze heeft hij me tot aartsbischop van Mechelen benoemd, maar ik kende hem toen nog niet persoonlijk. Toen hij het conci lie had aangekondigd, schreef ik een pastorale brief voor de gelovigen van mijn diocees over het thema: wat kan men verwachten van het concilie? Ik heb de paus die brief door gestuurd en het klikte meteen. Hij heeft me toen gevraagd een plan voor het concilie op te stellen. En zo is het begon nen. Ik zal niet zeggen dat we dezelfde theologie hadden maar zijn spontaneïteit maakte het zeer gemakkelijk; je kon hem alles zeggen wat je maar wilde. Hij was als een grootva- Na het overlijden van Johan nes XXIII zette paus Paulus VI het Concilie voort. Hoe hebt u hem Hij moest de overgang uitvoe ren en in Rome had hij daar. natuurlijk problemen mee: elke aanpassing die hij deed verwekte spanningen in zijn omgeving. Van de andere kant heeft hij alles gedaan wat hij kon om in die lijn voort te werken. Maar de ene vroeg dit, de andere dat - en hij koos een voorzichtige middenweg. Paulus VI had een heel moei lijke positie en zijn gezondheid was ook niet al te best, zodat je daar ook rekening mee moest grote vooruitgang droomde nog van had sommige schien anders moeten plaatsen. Hoofdzaak was het eerste do cument over de Kerk, dat heel zorgvuldig samengesteld werd. Rapporteur was de Belgische mgr. Philips; Belgische theolo gen hebben daar intensief aan gewerkt zodat het bijna een 'Belgisch' document is gewor den. Dat gaf ons de kans om er veel zaken in te lassen, in de eerste plaats het idee dat elke christen als gedoopte het chris telijk leven moet doorgeven. Dat we allemaal geroepen zijn; je hoeft niet te wachten op een mandaat!" „Ik denk dat de Kerk in de lijn van het concilie voortgaat, maar er duiken steeds weer nieuwe problemen op. Een van de moeilijkheden van het Concilie was voor mij Gaudi- um et Spes, de constitutie over de Kerk in de wereld. Ik zou daarin meer onderlijnd heb ben dat een christen in de we reld staat en voor de wereld maar niet van de wereld is. Dat is een heel andere hou ding! Als christen heb je een andere geest dan de geest van Kardinaal Suenens de wereld, een andere toon, bijvoorbeeld in het spreken over de dood. En dat laten wij niet genoeg zien. We zijn be hept met het idee van: ik mag niemand kwetsen, dus moet ik zwijgen. Nee, je kunt spreken zonder te kwetsen en daarbij zeer nuttig zijn voor de men sen. We laten kansen voorbij gaan onder voorwendsel van neutraliteit, en dat is ons zwakke punt". In de periode na het Concilie werd de Kerk meegesleept in een storm van veranderingen en gistingen. Had u die voelen aankomen „Het concilie is een zaak op zichzelf, wat daarna komt is iets anders, dat is een wereld gebeuren geworden. De Kerk is als een schip in de zee: de zee wordt woelig, en dan is het de kwestie hoe je dat schip moet sturen... Er zijn zaken van het Concilie waarvan de waarde nog moet blijken, die nog niet genoeg zijn doorge drongen, en dat vraagt tijd - een generatie, misschien zelfs drie generaties. Ik denk .dat we in de diepte moeten wer ken: wat is de betekenis van ons christen-zijn, wat betekent het woord van Paulus: 'Ik leef niet, Christus leeft in mij'?" Als bisschop was hij ons niet onbekend omdat hij hier con tacten had. Hij had me uitge nodigd naar Polen te komen op de dag dat hij, als paus, voor 't eerst naar zijn vader land terugging. Dat was zeer indrukwekkend om daar twee Hoe ik hem zou typeren? 'Kerk heet missie' en daar is ding, dat is de grote idee die hem drijft. Hij heeft een we- reldboodschap, hij wil de christelijke boodschap in de wereld uitdragen in de aarts- moeilijke omstandigheden van vandaag". Wat vindt u persoonlijk de be langrijkste opgave voor de Kerk vandaag „Het gezin en de opvoeding. Hoe kun je vandaag het geloof aan je kinderen doorgeven, in een wereld waar je van 's mor gens tot 's avonds alles te zien en te horen krijgt wat tegen de christelijke visie ingaat? Er is voor mij niets zo gevaarlijk als de atmosfeer geschapen door televisie. Televisie is er nodig, maar alles wordt getoond zon der het minste waarde-oor- deel. De schat aan waarden over de zin en het doel van het leven wordt verduisterd. De ouders en het onderwijs hebben hierin een uiterst be langrijke rol te spelen die ech ter allesbehalve gemakkelijk U was destijds de grote kerke lijke beschermheer van de charismatische vernieuwing. Beantwoordt de invloed ervan aan uw verwachtingen? Tekort bij KEK De Kon- ferentie van Europese Kerken, waarbij met uitzondering van de RK kerk vrijwel alle (protestantse) kerken zijn aan gesloten, heeft dit jaar een te kort doordat de lidkerken aan zienlijk minder bijdragen aan het steunfonds voor Oost-Eu ropa Uit dit fonds worden reis- en verblijfkosten van Oosteuropese bestuursleden en deelnemers aan conferenties betaald. Op een begroting van 1,7 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 2,2 miljoen gulden) schat de KEK het tekort voor dit jaar op 178.000 frank. Dit is gelijk aan de daling van de in komsten van het steunfonds, van 220.000 frank in 1990 naar 22.000 frank dit jaar. ISTANBOEL Metropo liet Bartholomeus van Chalcedon is de nieuwe oecumenisch patriarch van Constantinopel. De 51-jarige metropoliet werd gisteren in Istanboel una niem gekozen door de Heilige Synode van 15 metropolieten. De verkiezing was mogelijk nadat de Turkse regering de lijst van kandidaten had goed gekeurd. In tegenstelling tot 1972 hebben de Turkse autori teiten ditmaal geen druk voor een bepaalde kandidaat uitge oefend. Bartholomeus is als geestelijk leider van 250 miljoen oosters- orthodoxe christenen de 270e opvolger van de apostel An dreas. Hij staat bekend om zijn goede contacten met andere kerken, in het bijzonder met het Vaticaan. Hij volgt patriarch Dimitrios I op, die 2 oktober op 77-jarige leeftijd overleed. Bartholo meus, door de synode be noemd tot tijdelijk opvolger, gold als de favoriet van de Grieks-orthodoxe gemeen schap van Istanboel. De nieuwe patriarch werd op 12 maart 1940 op het aan Tur kije toebehorende eiland Im- bros geboren. Hij studeerde in Chalki, aan de pauselijke Gre- goriana-universiteit in Rome en in München. Nadat hij in het canonieke recht was ge promoveerd, werd hij in 1973 tot metropoliet van Philadel phia en vorig jaar tot metropo liet van Chalcedon gekozen. De intronisatie vindt waar schijnlijk op zaterdag 2 no vember in Istanboel plaats. De nieuwe patriarch werd eerder dit jaar in Canberra ge kozen tot lid van het centraal en van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Ker ken. Het is overigens de vraag of hij deze bestuursfuncties aanhoudt. Er staan hem grote problemen te wachten. Door het groeiend nationalisme en het islamitisch fundamentalisme in Turkije wordt de positie van de klei ner wordende Grieks-ortho doxe minderheid in Turkije steeds moeilijker. Enkele maanden geleden blokkeerden Rehabilitatie Sjtsjaranski ophanden Mgr. Bomers: afwijzen homoseksueel gedrag dient geluk mens Anatoli Sjtsjaranski NEW YORK De procureur-generaal van de Sovjetunie is van plan op korte termijn joodse dissidenten te rehabiliteren, wier arrestatie in de jaren zeventig tot veel kritiek in het Westen leidde. Cotler, de Canadese voorzitter van het Joodse Wereld congres, zei dat hij deze verzekering eerder deze maand in Mos kou heeft gekregen van procureur-generaal Nikolai Troebin. Deze noemde met name Natan Scharansky (die vroeger Anatoli Sjtsjaranski heette), Ida Noedel en Josef Begoen. Scharansky heeft acht jaar in de Sovjetunie gevangen gezeten op de beschul diging dat hij een agent van de CIA was en anti-Sovjetpropa- ganda had verspreid. In 1986 kwam hij vrij. Hij woont nu in Is raël. Noedel bracht acht jaar in gevangenissen en ballingschap door wegens „straatschenderij". Begoen heeft tien jaar gevange nisstraf en ballingschap achter de rug omdat hij illegaal He breeuwse les had gegeven. Cotler zei dat Scharansky, Noedel en Begoen behoren tot 25 joodse politieke gevangenen wier straffen alsnog herroepen zullen worden. HAARLEM De Rooms- Katholieke Kerk dient met haar afwijzing van homoseksualiteit het ge luk van de mens, meent bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem. Want hoe kan iemand door zo'n te gennatuurlijke levenswij ze als homoseksualiteit in vrede met zichzelf leven, vraagt de bisschop zich af in het bisdomblad Samen Kerk. Bomers maakt een onder scheid tussen homofilie - de geaardheid - en homoseksuali teit - de daadwerkelijke seksu ele betrekkingen tussen twee personen van hetzelfde ge slacht -. reageert op de verbazing en soms zelfs erger nis bij sommigen over de 'ho- momis' die op Roze Zaterdag (29 juni) in Alkmaar werd ge vierd. Aan de hand van tek sten uit de bijbel en resultaten all; ik bitoor ,ee IK IN 'T FOTO: BERT HULSELMANS hele wereld. Er is duidelijk een herleving van het bewust zijn dat de Heilige Geest in de Kerk werkt, en dat is zeker een grote genade. Maar er is natuurlijk onderscheiding der geesten nodig, ook wat de zo genaamde charisma's betreft. Er is ook heel veel namaak bij. Ik denk dat de Pinksterver nieuwing meer en meer zal doordringen in de Kerk, maar er is nog een hele aanpassing nodig. Mijnheer de Kardinaal, u hebt een heel stuk van de kerkge schiedenis van deze eeuw meegemaakt en er zelf mee vorm aan gegeven. Als u zo de hele evolutie overziet, welke verwachtingen hebt u dan? „Ik ben geen profeet! Hoe de Kerk eruit gaat zien in het volgende millennium hangt af van Gods voorzienigheid en ook van het antwoord van de mensen op de genaden die de Heer vandaag schenkt. De len te begint met het ontkiemen van het zaad in de grond, en dat zie ik nu gebeuren. Er is nooit een blijvende zomer in de Kerk; het is zoals met de seizoenen, je hebt niet altijd de zon. Hoofdzaak is dat je in de diepte blijft werken en de rest aan Gods Voorzienigheid overlaat". Terugblik en verwachting, deel I. De preconciliaire ja ren. 320 blz. Uitgave Lannoo, Tielt. De twee volgende de len behandelen respectieve lijk het verloop van het con cilie en de postconcilaire pe riode. Op het Binnenhof worden de messen steeds scherper geslf pen voor wat een van de belangrijkste politieke strijdpunt) is geworden in de huidige kabinetsperiode: de herzienii pi van het stelsel van ziektekostenverzekeringen, beter bekei f' als het plan-Simons. Vorige week meldden wij al dat CDA-fractie in de Eerste Kamer zwaarwegende bezwart n* houdt tegen de plannen en een herbezinning op de operat tei bepleit. Uit de schriftelijke vragen van de Senaat bleek g ren dat ook D66 moeite heeft met de stelselwijzigingen, men met de VVD, die altijd al tegen is geweest, hebben CD en D66 een ruime meerderheid in de Eerste Kamer. Het verzet tegen het plan-Simons is echter veel breder de bankjes van de Eerste Kamer. De werkgevers zijn tege omdat zij vrezen dat het nieuwe stelsel grote inkomenseffe ten heeft en zij, tijdens de cao-onderhandelingen, daarvan rekening gepresenteerd krijgen. Daarnaast hebben het NC1 en het VNO er gewoon geen vertrouwen in dat het nieuv ,1 stelsel functioneert. En zij zijn niet de enigen die een chai voorzien. De ziektekostenverzekeraars, een deel van de zi kenfondsen, artsen, specialisten en de Nationale Ziekenhui raad voorzien problemen, zo niet met de voorstellen als zod nig dan wel met de invoering van een aantal maatregel* per 1 januari 1992. Zo'N breed verzet is niet alleen terug te voeren op hobbyï me, notoir dwarsliggen of een mogelijke vermenging langen, zoals in het geval van CDA-senator dr. L. va wen, die ook voorzitter is van de raad van bestuur van van de verzekeraars, die om zakelijke redenen fel tegen plan-Simons is. De bezwaren zijn zowel praktisch als inha delijk. Wat overigens ook al bleek tijdens de behandeling de Tweede Kamer. Daar ging de CDA-fractie, te redden, met tegenzin akkoord. En wellicht met in het a< terhoofd de wetenschap dat de collega's in de Eerste nóg minder voor de plannen voelen. De vraag waar de komende tijd in de Eerste Kamer eefer antwoord op moet worden gegeven is of er nog een compri mis mogelijk is tussen staatssecretaris Simons en vooral de CDA-fractie. In een interview met NOS-laat sloot de h windsman die mogelijkheid gisteravond niet uit. Als de ste Kamer maar 'ja' wil zeggen tegen het principe va stelselherziening, zou hij wellicht bereid zijn de maatregele n uit te stellen waartegen de inhoudelijke kritiek zich v richt. Simons wordt daarin gesteund door minister van s le zaken De Vries. Samen hebben zij in een 115 pagina' lend stuk de bezwaren vanuit de Eerste Kamer naar de pi lenbak verwezen. In dezelfde nota schrijven de mini echter ook dat het plan de komende jaren altijd nog worden bijgesteld, als mocht blijken dat het niet goed i tioneert. Daarmee versterken zij de indruk dat de stelselhe 1 ziening steeds meer een prestigestrijd is geworden. De gehoorde kritiek is immers juist dat het nieuwe stelsel als aL j danig niet goed zal functioneren. De bewindslieden vragen de Eerste Kamer geven, zodat „de weg naar vernieuwing van het stelsel ziektekostenverzekeringen definitief wordt ingeslagen". Vajei de Senaat mag echter niet worden verwacht dat zij ja als die weg zo duidelijk een doodlopende straat blijkt te De politiek heeft de samenleving in de voorbije jaren te opgezadeld met de schadelijke gevolgen van grootschalig r'j projecten en reorganisaties. De gezondheidszorg is bij uitste een van de terreinen waarop de overheid actief behoort zijn. Maar ook daar heeft de rol van de overheid zijn gre erv* door (OOS W ha; irotest •hooi (Voudei v Vc Ka"« m 4ikyo lijk t ia elf< it moi •n kc ogei einc O; Nede in T. leder eersl d derlai Jap irire P ld. Ei ..1 Zi >ru wghei itei exand ka anje. ats r D-jaJf islamitische activisten de zetel van het Oecumenisch Patriar chaat in Istanboel gedurende enige dagen. In de vroegere communisti sche landen moeten de Ortho doxe Kerken op vele gebieden weer aan wederopbouw doen. In de Oekraine en Roemenië is het oecumenisch klimaat momenteel grondig verstoord door de conflicten tussen or thodoxen en met Rome geü nieerde katholieken. van sociaal-wetenschappelijk onderzoek geeft de bisschop aan, hoeveel steun de RK Kerk voor haar opvatting heeft. Bomers beroept zich op „zeer serieuze psychologische stu dies" die hebben uitgewezen dat de kerk het bij het rechte eind heeft. Zij hebben aange toond dat homofilie niet aan geboren is, zoals organisaties voor de rechten van homosek suelen beweren, maar in de eerste levensjaren drs J van Zeijl Omgeving Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leide Koopmansstraat 9, 2288 B 070-3190 933 Postbus 9, 2501 CA Den H dredacteur: J. Leune. :tie/hoofdredacti eiden (tel 071-1 >n (tel ns thi h te h oeili ïijn (chef), M Roso, 4 048) I 'an Herpen (chef), F Buurn ïhof, M I Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049) K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A van Holstein. E. Huisman, H. Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Veraart Sport algemeen (tel 070 - 3190 826)- F Werkman (chef), P Alleblas, D Dijkhuiz D Kiers, R Langeveld, drs H -F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma. H Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Di C. de I Nieu\ e (tel I. Schne 0 819) T Kors e Courant maakt verder gebruik van de diensten van ce-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, ementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re ieel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H Bij leveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten m het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome), B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona). G van Wijland (Belgrado). F. Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclt publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. M.de Cocq Telefoon- 071 - 313 677 op n Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op rr 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 EN H steer< lizenl mavo amer aal ki ASF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2