fieidae (Somcmt f I Israël plaatst bom onder vredesproces Verstaanbaar 17 Kabinet pompt extra gasopbrengsten in Hoge Snelheidslijn li Servische leiders kiezen voor gewelddadige oplossing crisis roepstherapie gen sociale onrust 'Milieugedeputeerde probeerde vervolging Zegwaard te voorkomen' 14 Dagen Gratis CeUiaeSouxa/rit INFORMATIE ZONDER SENSATIE QeidcaQowuvnt WOENSDAG -3 OKTOBER 1991 20 PAGINA'S f in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25168. Losse nummers 1,45. Keizer kort over Oorlogsverleden Japan Racist David Duke likt op in Amerika kad de Mos denkt pan vertrekken bij Anderlecht t de Stones op het podium ElIJK LEVEN/OPINIE .2 IENLAND 3/4 NLAND 4/5 OMIE8 SUMENTENINFORMATIE10 T 11 'N/REGIO 13/14/15/16 STVERLENING 14 ■T/RTV 17 en wolkenvelden, af en toe zon en el overal droog, mumtemperatuur treeks 7, dagtemperatuur eveer 12 graden, kke tot matige delijke wind, rond ht 3. OETBAL OP TV 20.45 uur: PSV-Ander- Een derde werknemers heeft stressklachten ROTTERDAM Meer dan een derde van de Nederlandse werknemers heeft klachten over een te hoog werktempo, te weinig ont plooiingsmogelijkheden en een gebrekkige aansluiting tussen werk, opleiding en erva ring. Deze klachten kunnen gemakkelijk leiden tot stress. Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) maakte van daag in Rotterdam op een congres over stress en arbeidsongeschiktheid deze con clusie bekend uit een binnenkort te ver-, schijnen rapport van het ministerie. Om stress te voorkomen, moeten bedrijven hun werknemers meer betrekken bij het beleid van de onderneming en hen in staat stellen hun werk meer naar eigen inzicht in te richten, aldus De Vries. Amerikaan minister van Armenië JEREVAN Een Ame rikaan, Raffi Ovannisi- an, is benoemd als mi nister van buitenlandse zaken van de republiek Armenië. De 32-jarige minister is geboren in Californië en leidde van 1990 tot 1991 een organisatie die ijvert voor de ontwikkeling van banden tussen Ar menië en de Armeense gemeenschap in de VS. Ontsnapt viertal laat laatste gijzelaar vrij CELLE De vier gevangenen die maandag uit de Noordduitse gevangenis in Celle zijn ontsnapt, hebben hun derde en laatste gijzelaar vrijgelaten. De medewerker van de gevangenis werd in de deelstaat Sachsen, in het zuiden van de voorma lige DDR, gevonden. Hij was vrijgelaten in de buurt van de stad Chemnitz. De vier als zeer ge vaarlijk geldende gangsters zijn nog steeds spoor loos. Zij hadden maandag hun ontsnapping afge dwongen door drie medewerkers van de gevan genis te gijzelen. Ook kregen de gangsters twee miljoen mark in bankbiljetten mee. Omdat de laatste gijzelaar op slechts enkele kilometers van de Duits-Tsjechische grens werd gevonden, sluit de politie niet uit dat de vier de wijk hebben ge nomen naar Tsjechoslowakije. De twee andere gijzelaars waren al eerder vrijgelaten. Nederlandse priester heeft grote invloed op kerkleiders VS NEW YORK De evangelist Billy Graham trekt met zijn campagnes honderdduizenden gelovigen, maar hij heeft aanmerkelijk minder invloed op het denken van Amerikaanse protestantse kerkleiders dan de Nederlander Henry Nouwen, priester van het aartsbisdom Utrecht en lang woonachtig in de VS. Hij schreef meer dan dertig boeken over spirituali teit en bijna veertig procent van de ruim 1500 kerk leiders die in een onderzoek naar hun beïnvloeding werden benaderd, noemde zijn naam. Nouwen wordt voorafgegaan door de theoloog Schalier met 43 pro cent. Billy Graham scoort met 29 procent duidelijk lager. Bij de conservatieven (79 procent) is de laatste aanzienlijk populairder dan bij de progressieven (3 procent). De resultaten van het onderzoek werden gepubliceerd in het jaarboek van de Amerikaanse en Canadese kerken. Broeikaseffect door winden dinosaurussen LOS ANGELES De winden van dinosaurus sen, die miljoenen jaren geleden de aarde be volkten, hebben mogelijk bijgedragen aan de verwarming van de aarde. Dat komt omdat me thaan deel uitmaakte van hun maaggassen, is de conclusie van de Amerikaanse geologievereni- ging. De onderzoekers hebben methaan ontdekt in fossielen van uitwerpselen van dinosaurussen. Het methaan zou een „broeikaseffect" hebben veroorzaakt. Het methaan was het resultaat van de vertering van planten in de maag van dino saurussen. Ook schapen en koeien zouden voor een klein deel bijdragen aan de huidige verwar ming van de aarde. Uit het jongste onderzoek van de VN blijkt dat als gevolg van het broeika seffect de beschermende ozonlaag rond de aarde in zorgwekkend tempo dunner wordt. JERUZALEM/PARIJS Syrië en Israël hebben el kaar gisteren in de aan loop naar de op 30 okto ber in Madrid te beginnen vredesconferentie over het Midden-Oosten bittere verwijten naar het hoofd geslingerd. Dreigementen van de kant van organisa ties die niets van de con ferentie willen weten, vergroten de spanningen in het Midden-Oosten. seis te zoeken om de conferen tie te laten mislukken. Daar mee reageerden de Syriërs op uitlatingen van Israëlische au toriteiten die de verantwoor delijkheid voor een zondag ge pleegde bomaanslag in het zui den van Libanon - waarbij drie Israëlische soldaten om het leven kwamen - bij Da mascus legden. Het dagblad al- Baas, spreekbuis van de Syri sche machthebbers, schreef dat de herhaalde weigering van de Israëlische regering om de bezette gebieden te ontrui men „de conferentie van Ma drid al in een impasse heeft gebracht nog voordat zij is be gonnen". De Israëlische televi sie meldde, dat de van huisvesting, Ariel Sharon, plannen heeft om op de Go- lanhoogten vier nieuwe neder zettingen met in totaal 1500 woningen te bouwen. Premier Yitzhak Shamir van Israël haalde gisteren in een rede voor het Europees Parlement in Straatsburg fel uit naar de Arabische staten en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. „In de meeste Arabische staten zijn er geen echte oppo sitiepartijen. Er is geen vrije pers, er is geen volkswil en er is geen vredesbeweging", aldus Shamir. Hij noemde de afwij zing van Israels bestaansrecht door de Arabieren het werke lijke vraagstuk in het Midden- Oosten. ADVERTENTIE UNIEK AANBOD IN LEDER DEN HAAG De gasba ten die het gevolg zijn van extra export zullen met ingang van 1995 'bij voor rang' worden besteed aan de bouw van een Hoge Snelheidslijn (HSL) en de Betuwe-goederenspoor- lijn. Ook de Duitse nabetalingen wegens geleverd gas uit het 'common area gebied' krijgt na aftrek van 700 miljoen gulden een infrastructuur-bestem ming. Dit schrijft premier Lubbers vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. In zijn brief zet Lubbers uit een op welke wijze de over heid de komende jaren grote infrastructurele werken wil fi nancieren. Omdat de eigen be groting onvoldoende ruimte biedt, wil het kabinet ook pri vate financiers (pensioenfond sen) voor de bouw van met name tunnels en wegen inte resseren. De pensioenfondsen hoeven daarbij niet te vrezen dat zij gedwongen zullen wor den met geld over de brug te komen. Dwang, zo schrijft Lubbers, leidt uiteindelijk tot monopolievorming en ineffi ciëntie. Het ministerie van financiën heeft de opdracht gekregen na te gaan of ook buitenlandse kapitaalverschaffers, waaron der 'investmentbanks', geïnte resseerd zijn in de financiering van Nederlandse infrastruc- Trein stilgezet voor wurgslang De sneltrein tussen Utrecht en Leiden is gistermiddag op het station Lam menschans in Lei den stilgezet voor een heuse konings python. De kers verse eigenaren, een 18-jarige Was senaarder en een 19-jarige Oegst- geestenaar, had den het dier in Utrecht gekocht. De python, een bij na volgroeid exem plaar van ruim en meter lang, werd vervoerd in een piepschuimen doos. Toen trein reizigers lucht kre gen van de vreem de passagier eisten ze van de conduc teur dat hij de jon gens eruit zette. Op station Lammen schans werd de po litie erbij gehaald. Een inspecteur van de Algemene In spectie Dienst (AID) stelde op het politiebureau vast dat het bezit van een python regius niet verboden is, net zo min als het vervoer ervan. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (jMSS) Den Haag Denne*eg i Amsterdam C MofeMQ Amsterdam W«r_ Gelderlandplein Hoog Cathaiijr Avondje voetbal kost gemeenschap circa twee ton UTRECHT Het rondje Eu- ropa Cup-voetbal kost de ge meenschap vanavond volgens het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) circa 200.000 gulden. Zowel bij PSV-Anderlecht als bij FC Utrecht-Real Ma'drid zet de politie ongeveer 200 agenten in om de openbare orde in en rond het stadion te handhaven. Met Feyenoord zijn vijf, met Ajax twee Nederlandse politie mensen meegereisd naar het buitenland. In het kostenplaat je dat het (CIV) schildert zijn eventuele materiële kosten niet becijferd. Afpersing per postduif TAIPEI Autodieven in Tai wan laten bij bestolen eigena ren een postduif achter onder mededeling dat zij hun auto terug krijgen, als zij geld doen in een blikje op het lijf van de vogel. „Wij zijn er één keer in geslaagd zo'n vogel met een te lescoop te volgen, maar op een gegeven ogenblik raakten wij hem toch uit het oog doordat hij te hoog vloog en te snel", aldus een politieman. BELGRADO Het pro-Ser vische kamp in het Joegoslavi sche collectieve presidentschap heeft gisteren de volledige mo bilisatie van alle Serviërs en Montenegrijnen afgekondigd. Bovendien wees het presidium de EG-voorstellen voor een toekomstig Joegoslavië na drukkelijk van de hand. Het staatspresidium gaf daar mee gehoor aan een oproep van minister van defensie Veljko Kadijevic. Het Servi sche blok - vier van de acht leden van het presidium - lijkt met de mobilisatie de cri sis in Joegoslavië definitief met geweld te willen oplossen. De vier aanwezige leden van het presidium - Servië, Mon tenegro, Vojvodina en Koso vo - volgden Kadijevic ook in diens verwerping van het EG- voorstel voor een losse associa tie van soevereine of onafhan kelijke republieken. „Daarmee worden in feite alle federale instellingen, het Joegoslavi sche Volksleger inbegrepen, afgeschaft", zo verklaarde het presidentschap. De federale minister van defensie dreigde gisteren met een „beslissend offensief" tegen Kroatië als Zagreb het vrijdag in Den Haag afgesproken staakt-het- vuren blijft schenden. In weerwil van al het verbale ge weld was het gisteren en van morgen op de verschillende slagvelden vrij rustig. Albanië erkende gisteren de onafhan kelijkheid van de Servische provincie Kosovo, waar de Al banese meerderheid al jaren zegt te worden onderdrukt" door de Servische machtheb bers. Pagina 6: Joegoslavisch ver keersbureau gaat dicht Tramsurfer verliest stuk vinger DEN HAAG Bij een poging tot tramsurfen (het aan de zij kant van de tram meerijden) is gisteravond een 11-jarig jonge tje met zijn vinger onder de tram gekomen. Hij verloor een deel van zijn vinger. Het onge luk gebeurde op de Melis Sto- kelaan ter hoogte van de Moerweg. De jongen kwam ten val doordat hij met zijn rugzak een paal raakte. Het jo chie is behandeld in het West einde Ziekenhuis. B VAN HUËT IJS De oplopende le spanningen begin- te knagen aan het hu- r van de Fransen. Het vooral daarom dat ■dent Mitterrand zijn genoten gisteren wil- aarschuwen voor een dreven pessimisme. Fransen moeten weer krijgen, zij hebben hoop nodig zo deed de dent aan groepstherapie Franse staatsradio. Hij nadrukkelijk gekozen de radiomicrofoon om n kenbaar 'onheuse' ning van de socialisten in de televisiejournaals. Met de laatste protestmars van 15.000 verpleegsters in Parijs en de gewelddadige boerenacties op het platteland staat de sociale barometer op zwaar weer. Bij de doorlopende manifestaties in de gezondheidssector en een staking bij Renault hebben de grote vakbonden FO en CGT opgeroepen tot een algemene staking voor morgen. Vooral in het openbaar vervoer wor den problemen verwacht met de mogelijke vertragingen voor het internationale trein verkeer. Vandaag staken pilo ten van de binnenlandse luchtvaartmaatschappij Air Inter uit protest tegen het op gaan in Air France. Door mas sa-ontslagen bij zowel staats- als particuliere ondernemin gen is het sombere beeld van arie miljoen werklozen opge doemd. Duet drilboren in Conservatorium De toneelachtige belichting en de schaduwen zouden de suggestie kunnen wekken dat er in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag een nieuw experiment met licht en geluid gaande is. Nacht- stück für zwei Drillböhrer, of zoiets. De werkelijkheid is wat prozaïscher. De betonnen trap naar de fietsenstalling moet wijken in het kader van een verbouwing. Op de begane grond van het conser vatoriumgebouw worden een aantal studio's en een collegezaal ingericht. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Milieugedepu teerde Hans van der Vlist van de provincie Zuid-Holland heeft geprobeerd de inval in april 1989 en de daarmee sa- nenhi w /ervolging drijf Zegwaard te voorkomen. Dat schrijft Hans Knoop in zijn gisteren gepresenteerde boek 'Vuil Spel, of de rol van de Nederlandse overheid bij het illegaal storten van afval'. Volgens Knoop was Van der Vlist bang, dat bij nader on derzoek in de affaire-Zeg waard zou blijken, dat ambte naren bij de provincie betrok ken waren bij het illegaal stor ten van giftig afval in België. Volgens Van der Vlist komt publicist Hans Knoop met een oud verhaal aanzetten over de vermeende malversaties rond het illegale storten van afval. Pagina 3: „Knoop is belang hebbende in zaak Zeg- Kabinet trotseert kritiek Senaat op plan-Simons DEN HAAG Het kabinet houdt ondanks de zware kri tiek van de meerderheid van de Eerste Kamer keihard vast aan de uitvoering van het plan-Simons voor een nieuwe ziektekostenverzekering. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) en minister De Vries (sociale zaken) hebben gisteren een dringend beroep op de Eerste Kamer gedaan om ja te zeggen tegen de vol gende stap op weg naar de zorgverzekering, die het kabi net op 1 januari wil zetten. In een 115 bladzijden tellend stuk stellen de bewindslieden zich teweer tegen de vele kri tische opmerkingen die met name de senaatsfracties van CDA. VVD, D66 en RPF over het plan-Simons hebben ge maakt. Tot een fundamentele herbezinning op het plan, waar CDA en D66 om hadden gevraagd, is het kabinet niet bereid, aldus de bewindslie den. Zij wijzen erop dat er sinds 1987 al zo vaak en zo veelvuldig over is gediscus sieerd „dat niet gesteld zou kunnen worden dat over één nacht ijs wordt gegaan", Si mons en De Vries houden de tegenstribbelende senatoren echter ook voor dat het plan de komende jaren altijd nog kan worden bijgesteld als blijkt dat het niet goed func tioneert. Pagina 3: „Politiek moet nu kiezen voor nieuw stelsel ziektekosten" Alle mannen de deur uit! Dat beval Ria Lubbers, de echtge note van de minister-president, toen zij in Groenlo aan de daar verzamelde katholieke platelandsvrouwen kwam vertel len hoe het is om met een Bekende Nederlander getrouwd te zijn. En de mannen gingen. Ria wilde eens lekker met vrou wen onder elkaar zijn. Dat praat een stuk gemakkelijker en is minder ingewikkeld. De taal van vrouwen is anders, de mannen verstaan die simpelweg niet, vindt zij. Waarom de mannelijke obers wèl in de zaal mochten blijven staat van daag vermeld in de Leidse Courant. De krant die dagelijks heldere taal spreekt. Voor iedereen verstaanbaar. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaal j Telefoon: I - /onder post/egel - Voorl: 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 e op bezorging) i i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1