In Amerika tel je niet mee als je niets weet van honkbal Caspar ov grijst jeugd erecht Kampuchea blij met terugkeer van godenkoning prins Sihanouk Ga direct naar de Rabobank voor de voordeligste hypotheek. SPORT Rabobank :R 19! /-» jiaocGouoaiu DINSDAG 22 OKTOBER 1991 iljarter Van Beek s enige ongeslagen HAAG Jan van Beek is de enige ongesla- deelnemer aan het toernooi om de Haagse bil- titel vierde klasse libre klein in café Corina. Hij i in de eerste en tweede ronde en leidt met een liddelde van 1.69. agen eerste ronde: Jan Polko-Anton Heemskerk 60-54/ an van Beek-Ben Janssen 60-52/41, Leo Krul-Ron Zeel- rg 48-60/47, Frans van Doorn-E. Thelen 60-29/27; tweede e: Van Doorn-Krul 56-60/40, Polko-Thelen 40-60/25, Van -Heemskerk 60-45/30, Zeelenberg-Janssen 35-60/32. i 1. Van Beek 4-1.69, 2. Van Doorn 2-1.73, 3. Polko 2- 4. Thelen 2-1.71, 5. Janssen 2-1.53, 6. Krul 2-1.24, 7. Zeel- rg 2-1.20, 8. Heemskerk 0-1.57. KNBB driebandencompetitie eerste divisie versloeg Die e I het Zundertse Teletronica met 6-2. Uitslagen: Dik- De Bruijn 29-40/29, Lommers-Hopmans 40-36/41, Eg- -Snels 35-29/41, Trommel-Verpaalen 35-34/53. Nederlaag voor HMSH DEN HAAG De zaalvoetballers van HMSH zijn er niet in geslaagd de op een na onderste plaats te verlaten. Gisteravond werd de competitiewed strijd tegen Frans Maas met 6-2 verlo ren. Bij de rust was de score nog in evenwicht (2-2), maar na de pauze leidden fouten tot veel treffers. Voor HMSH scoorden Ben Steinman en Nol Thomassen. FC Den Haag op bezoek bij Duinoord DEN HAAG Het in de eredivisie bepaald niet succesvolle FC Den Haag treedt aanstaande donderdagavond aan tegen zaterdag-amateurclub Duinoord. Het duel wordt gespeeld op het terrein van Duinoord aan het Issabellaland (Mariahoe- ve). De wedstrijd, die wordt gespeeld ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de nieuwe lichtinstallatie van Duin oord, begint om 19.30 uur. Een uur eerder stelt wethouder Dijkhuizen de verlichting officieel in werking. Daarna volgt een voorwedstrijd tussen de F-jeugd van Duinoord en VUC. Uitdaagster behoudt leiding MANILA De Chinese uitdaagster Xie Jun heeft de lei ding in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken voor vrouwen behouden. De twaalfde partij tegen wereld kampioene Maja Tsjiboerdanidze uit de Sovjetunie eindigde gisteren in Manila na 33 zetten in remise. De 20-jarige schaakster uit Beijing heeft de leiding met 6,5-5,5. De twee kamp omvat maximaal zestien partijen. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (mor gen om 13.30 uur) luiden: le koers: 1. Count Nikki, 2. Fluent in Spanish, 3. Astrakan Lad (1-7-2). 2e koers: 1. Emon, 2. Fastwin L, 3. Free for All (1-7-3). 3e koers: 1. Silver Rose, 2. Gillian, 3. Anthony's First (8-6-5). 4e koers: 1. Farouche Prince, 2. Tar ragon Lobell, 3 Dutch Iran (2-7-3). 5e koers: 1. Golden Dream, 2. Djan- go, 3. Enath (8-1-7). be koers: 1. Eliot Buitenzorg, 2. Estel- le H, 3. Chico G (6-5-4). 7e koers: 1 Darling Be Good, 2. Cle ar Leader, 3. You Sure (6-4-2). 8e koers: 1. Free Will, 2. Earl Torpe do, 3. Excellent Fox (5-1-7). Olympisch toernooi hockeyers compleet AUCKLAND Nieuw-Zeeland, de Sovjet unie en India hebben zich in Auckland als laatste landen geplaatst voor het olympisch hockeytoernooi (mannen) van Barcelona. Zi, krijgen in de Catalaanse hoofdstad gezel schap van Spanje, Groot-Brittannië, Neder land, Duitsland, Pakistan, Australië, Argen tinië, Egypte en Malaysia. In het vrouwen toernooi zijn vier van de vijf plaatsen voor Barcelona verdeeld. Die gaan naar Nieuw- Zeeland, Duitsland, Groot-Brittannië en Ca nada. Het vijfde land wordt op 26 oktober bekend wanneer om de vijfde en zesde plaats wordt gespeeld. Bij de vrouwen wa ren organisator Spanje, titelhouder Austra lië en wereldkampioen Nederland al zeker van Barcelona. Deceptie voor bokser Gerry Wetemans DEN HAAG - Voor Gerry Wetemans zijn de nationale bokskampioenschappen voorbij nog voor de titelstrijd is begonnen. De Ha genaar trainde zich vier maanden suf om vanaf morgen voor de vijfde maal uit te ko men in de boksstrijd. De A-klasser in het halfzwaargewicht bemerkte echter dat hij niet voorkwam in het wedstrijdschema voor zijn categorie. De 24-jarige bokser van Hout zagerij/Te Pas kreeg gisteren definitief te horen dat de tekortkoming (zijn club schreef hem tien dagen te laat in) niet meer viel goed te maken. „Een heel seizoen is nu weg", aldus Wetemans. „Ik heb er alles aan gedaan om eindelijk eens die titel te be machtigen. Om er dan zo uit te vliegen is heel erg teleurstellend". BURG Gari Kaspa- heeft niet veel op met jongste schaaklichting. 28-jarige wereldkam- en noemde onlangs stormende schaakta- ten als Gata Kamski en Fransman Lautier aputers, die geen partij van vlees en bloed nnen spelen. Kasparov idt, dat ze te veel in de tten worden gelegd en iromelijk worden over- iat. :n hij die uitspraken deed gde hij er aan toe, dat er in Sovjetunie legio spelers van gelijk kaliber rondlopen, irejev is er zo eentje", zei Diezelfde Barejev, als tien- je van een dorpje in de Oe naar Moskou getrokken, gisteren in de vierde ronde het Interpolistoernooi in iurg tegenover de eigenzin- 'king of chess'. Kasparov ;st tegen de 24-jarige grote lekende, die toch vierde it op de wereldranglijst, on- wijfeld aan zijn woorden denken en voelde zich ver plicht te winnen. Hij ging er eens goed voor zitten, nam er met zwart de tijd voor en zege vierde inderdaad in de tweede zitting. Kasparov werkte zo met 3 1/2 punten uit vier par tijen verder aan een nieuwe monsterscore. Timman is in de serie 'goede tijden, slechte tijden' nog steeds met het tweede hoofd stuk bezig. Na de in de schoot geworpen winst op Anand en een vlotte remise tegen Kar- pov had de 39-jarige Amster dammer weer wat hoop gekre gen op herstel van een van de slechtste periodes uit zijn loop baan. Nigel Short wees Tim man er zonder mededogen op, dat het einde van het lijden nog niet in zicht is. „Ik voelde me niet echt goed vandaag", zei hij. „Short speelde ge waagd, maar ik kon niet het juiste tegenspel vinden". Short is na verlies in de openings ronde tegen Anand weer hele maal 'bij de mensen'. Met 2 1/2 punten is hij voorlopig tweede. Karpov had zijn eerste over winning kunnen binnenhalen. Na drie rustige remises dacht hij de oude Viktor Kortsjnoj te kunnen verschalken. Het zag er inderdaad ook lang naar uit, dat dat zou lukken. Maar Kortsjnoj zwendelde zich uit de problemen en forceerde re mise. Zettenverloop Short (Eng-wit) - Timman (Ned- zwart): 1. e2- e4, Pg8-f6, 2. e4-e5, Pf6-d5, 3. d2-d4, d7-d6, 4. Pgl-f3, g7-g6, 5. Lfl-c4, Pd5-b6, 6. Lc4-b3, Lf8-g7, 7. Ddl-e2, Pb8-c6, 8. 0- 0, 0-0, 9. h2-h3, a7-a5, 10. a2- a4, dÓxeö, 11. d4xe5, Pc6-d4, 12. Pf3xd4, Dd8xd4, 13. Tfl-el, e7-e6, 14. Pbl-d2, Pb6-d5, 15. Pd2-f3, Dd4-c5, 16. De2-e4, Dc5-b4, 17. Lb3-c4, Pd5-b6, 18. b2-b3, Pb6xc4, 19. b3xc4, Tf8- e8, 20. Tel-dl, Db4-c5, 21. De4- h4, b7-b6, 22. Lcl-e3, Dc5-c6, 23. Le3-h6, Lg7-h8, 24. Tdl-d8, Lc8-b7, 25. Tal-dl, Lh8-g7, 26. Td8-d7, Te8-f8, 27. Lh6xg7, Kg8xg7, 28. Tdl-d4, Ta8-e8, 29. Dh4-f6+, Kg7-g8, 30. h3-h4, h7-h5, 31. Kgl-h2, Te8-c8, 32. Kh2-g3, Tc8-e8, 33. Kg3-f4, Lb7-c8, 34. Kf4-g5, zwart geeft op. MINNEAPOLIS Meest al wordt een witte vlag gehesen ten teken van overgave, maar in het Hu- bert H. Humphrey Metro- dome gelden andere re gels. De fans van de Min nesota Twins zwaaien trots met witte doekjes als het hun honkballers naar wens gaat. De „homerun hankies" en de ontzetten de herrie bepaalden de sfeer van de eerste twee wedstrijden tegen Atlanta Braves. Er was reden tot feest, want de Twins lei den in een best-of-seven met 2-0. Vier keer gingen de „hankies" de lucht in, bij homeruns van Greg Gagne, Kent Hrbek, Chi li Davis en Scott Leius. Dat waren er meer geweest als het overdekte stadion in de dub belstad Minneapolis-St Paul niet onlangs was voorzien van air-conditioning. Voorheen stond de hal bekend als de Ho mer Dome. Door de lage tem peratuur „dragen" geslagen ballen minder ver. Het hoge aantal decibellen dat de aan hang in het stadion (capaciteit 55.883) produceert, noodzaakt veel kijkers tot het inbrengen van oordopjes. Amerika is in de ban van de World Series, de finale om het honkbalkampioenschap. Wie geen belangstelling heeft, wordt niet voor vol aangezien. Een politicus die verklaart niets van honkbal te weten, kan het wel vergeten. „No hits, no runs, no errors", was de inhoud van het klassieke telegram dat generaal McArt- hur na de aanval op Pearl Harbor naar de president stuurde. Ademhalen Amerika kan een dagje adem halen. Het decor van het Dome, waar het witte plafond de outfielders bij hoge ballen hindert, wordt vandaag gewis seld voor Atlanta Fulton County Stadion. In de zwoele nazomerlucht van Georgia krijgt Atlanta Braves drie kan sen. Indien de Braves niet ten minste twee uit drie scoren, dienen ze opnieuw naar Min neapolis te reizen voor de zes de en eventueel zevende wed- Minnesota en Atlanta zijn de surprises van het seizoen. Ver gelijk het met Carl Lewis die een marathon wint. Of met Myke Tyson die in de ring van zijn manager Don King ver liest. De Twins hebben een uitgebalanceerd team, de Bra ves moeten het meer hebben van hun jeugdig enthousiasme. Greg Gagne (links van de kleine nummer 10) is het middelpunt van de felicitaties van de Minnesota Twins. FOTO: AP Media-gigant Ted Turner, ei genaar van de Braves, was blij verrast met de finaleplaats. Voor concurrent CBS was het een pijnlijke verrassing. San Francisco, Los Angeles of New York hebben de voorkeur van het Amerikaanse tv-bedrijf, dat tegen betaling van 1 '6 miljard dollar (ruim twee mil jard gulden) de Series vier jaar op de buis brengt (tot 1994). CBS beschouwt de tv-markten in beide finalesteden als te klein. Vorig jaar (Cincinnati Reds versloeg Oakland A's in vier wedstrijden) moest een verlies van 92 miljoen dollar worden geïncasseerd. De editie 1991 van de World Series lijkt veel op die van 1987, toen de Twins, met de in Nederland geboVen Bert Blyle- ven, tegen St Louis Cardinals thuis een voorspong van 2-0 namen. De Cardinals kwamen terug tot 3-3, maar Minnesota behaalde zijn eerste World Se ries-triomf in zeven wedstrij den. Frank Viola, Don Baylor en Kirby Puckett speelden een vitale rol in het team van vier jaar geleden. De eerste twee zochten hun honkbalheil el ders, Puckett geldt nog steeds als één van de prominente Twins, al speelt hij dit jaar in de play-offs en series een min der vooraanstaande rol. Hij ziet er niet uit. „Te klein. Lijkt niet op een honkballer. Zoek maar een baantje in de echte wereld, joch", stond er in een scoutingrapport. Dat vond hij aan de lopende band bij Ford. Tien jaar later was de midvel- der een hoeksteen in het suc ces van Minnesota. Zijn opvallend fysiek (1,70 me ter en toch dik honderd kilo) was voor de bedrijfsleiding een reden om de Kirby Beer op de markt te brengen. Net als de honkballer was het een ontzettende knaller. Puckett werd de eerste speler, die een jaarsalaris van drie miljoen dollar naar huis bracht. Puckett verdubbelt dat inko men met reclame-inkomsten. De interesse varieert van een uitgeverij tot een producent van fast food. Dat laatste speelt in op de onbedwingbare eetlust die Amerikanen over mant, als ze een honkbalsta dion betreden. Gourmet-kwa liteit wordt niet geleverd, maar geen liefhebber houdt zich in bij de hot-dog-stand. Dat geldt trouwens niet alleen voor de toeschouwers. „Het eerste teken dat een reliever krijgt als hij op de heuvel komt, is dat hij de mosterd uit zijn snor moet verwijderen", zei de vroegere catcher en tv- commentator Joe Garagiola eens. Winneke Remmerswaal, nog steeds de enige Nederlan der die de Majors bereikte, was bezig pinda's te kopen in de bleachers (de tribune achter het verre veld), toen manager Don Zimmer hem per telefoon naar de heuvel riep. De bull- pencoach ging op zoek naar Remmerswaal, vond hem en de Hagenaar won zijn eerste wedstrijd voor de Boston Red Sox. Een Rabobank hypotheek kent t voordelen. De Rabobank is niet w niets de grootste verstrekker i woninghypotheken in Nederland, int wie direct naar de Rabobank t, krijgt de voordeligste hypo- ek. Bovendien heeft de Rabobank, t de grootste keus aan hypotheek- vormen, altijd de hypotheek die 't beste past bij uw situatie. Meer dan een goed advies alleen. Door de plaatselijke bekendheid kent de Rabobank de lokale woning markt als geen ander. En kan u dus ook zo objectief mogelijk adviseren. Behalve mime informatie krijgt u ook praktische hulp. De Rabobank laat bij voorbeeld de taxatie verzorgen of regelt de aanvraag voor gemeentegarantie. Rechtstreeks zaken doen met de Rabobank is daarom in meer dan éér opzicht voordelig en gemakkelijk. PHNOM PENH Toen Kao Touch vorige week een wandeling maakte door de tuinen van het koninklijk paleis in Phnom Penh, had hij een verende tred en een glim lach speelde om zijn lip pen. Hij kon zijn vreugde nauwelijks verbergen. „Denk je eens in", zei hij, terwijl hij me stevig bij mijn pols greep, „de prins terug hier in Phnom Penh". Tien jaar geleden, toen Kam puchea herstellende was van de hel van de 'Killing Fields', maakte ik voor het eerst ken nis met Kao Touch. Hij is een bediende van prins Norodom Sihanouk, Kampuchea's voor malige monarch met het ima ge van een playboy. Touch had zijn uitgemergelde li chaam teruggesleept naar de hoofdstad en had jarenlang last van nachtmerries over de wreedheden van het bewind van de Rode Khmer. Phnom Penh was destijds een puinhoop. Er woonden nauwe lijks mensen meer, huizen wa ren geplunderd en de straten lagen tot kniehoogte vol met troep. Bijna twee miljoen Kampucheanen waren ver moord of gestorven van hon ger en ziekte onder de Rode Khmer. De afgelopen week was Kao Touch een ander mens en hij was niet de enige. Een herbo ren Phnom Penh bereidt zich voor op een feest. Na jarenlang verlaten te zijn geweest, komt zelfs het paleis aan de oevers van de Mekong-rivier weer langzaam tot leven. Zelden was men in de stad zo ont spannen. Ieder avond wande len er duizenden mensen langs de rivier om plannen te ma ken voor de toekomst. De bouwvallige villa's die door de Fransen zijn gebouwd, worden opnieuw geverfd. De gebou wen zijn vrolijk verlicht, het uitgaansverbod is opgeheven en mensen dansen weer in de nachtclubs. Een goed voorbeeld van de verandering is het Cambodia- na Hotel, dat door Fransen wordt gerund. Tussen 1970 en 1975 was het Cambodiana een toevluchtsoord voor vluchte lingen, die in de hallen van het hotel hun onderkomen hadden gezocht. Nu is het ho tel gerestaureerd. Op de grond waarop velen zijn omgeko men, zijn nu vijvers met lotus bloemen en bloembedden te Godenkoningen Morgen, na twintig jaar van onrust en geweld, zal dit bange maar prachtige land zichzelf officieel de vrede verklaren. Maar nog belangrijker voor Kampucheanen als Touch is dat prins Sihanouk naar zijn land zal terugkeren. Hij zal binnen een maand in Phnom Penh aankomen en beëindigt daarmee zijn ballingschap die meer dan tien jaar heeft ge duurd. De prins, een afstammeling van het oude Kampucheaanse geslacht van godenkoningen, kan rekenen op een groots welkom. De mensen die oud genoeg zijn om zich alles te herinneren, kijken op zijn heerschappij terug als een gou den tijdperk. Toen was Kam puchea nog een oase van vrede, terwijl in buurland Vietnam de hel woedde. In 1970 kwam er een einde aan dat tijdperk, toen Sihanouk ten val werd gebracht. Sinds die tijd was er oorlog in Kam puchea, een bloedige revolutie van de Rode Khmer, honger en Vietnamese bezetting. De terugkeer van Sihanouk is een onderdeel van de vredes overeenkomst deze week in Parijs, die gesteund wordt door de Verenigde Naties (VN). Sihanouk wordt voorzit ter van Kampuchea's Nationa le Hoge Raad, een interim- raad die zijn hoofdkwartier zal hebben in de voormalige resi dentie van de Franse gouver neur. Na de verkiezingen zal Sihanouk waarschijnlijk in naam president worden. Het koninklijke paleis aan de oevers van de Mekong-rivier, waar Sihanouk samen met zijn vrouw Monique zal gaan wo nen, ondergaat momenteel een snelle facelift. Er worden meubels overgebracht vanuit Thailand. De troonzaal is in ere hersteld. Kao Touch, die één van het handjevol personeel is dat de holocaust overleefde, staat te popelen om zijn functie van bediende van de prins weer te gaan vervullen. Hij vraagt zich af of Sihanouk, die op 31 okto ber zijn vijfenzestigste verjaar dag viert, hem nog zal herken- Argwaan Het feit dat Sihanouk zich in de twintig jaar van ellende achter het bewind van de communistische Rode Khmer schaarde, wordt in de euforie van de vrede vergeven of ge makshalve vergeten. Een di- filomaat zei onlangs: „Het be- angrijkste is dat hij onder de vlag van de VN terugkomt als de brenger van vrede voor zijn landgenoten. Zijn aanzien zal enorqi groot zijn". Het vredes verdrag dat deze week gete kend zal worden, is ongetwij feld Kampuchea's belangrijk ste politieke gebeurtenis sinds het Vietnamese leger in 1979 de Rode Khmer verjoeg. Hoe wel de partijen hebben beloofd te zullen samenwerken onder toezicht van de VN. is het be waren van de vrede een biina onmogelijke taak ten gevolge van de diepgewortelde arg waan. Kampucheanen en diplomaten hebben vele jaren lang ge vochten om een einde te ma ken aan de strijd tussen de re gering in Phnom Penh, die door de Vietnamezen werd ge steund, en de guerrilla van de Rode Khmer die zijn basis had in het westen van Kampuchea, op de grens met Thailand. Pas twee jaar geleden werd een overeenkomst mogelijk, nadat Vietnam zich terugtrok uit Kampuchea en Phnom Penh alleen achterliet om de strijd aan te binden met de Rode Khmer. De doorbraak was de recente toenadering (na de ineenstorting van het communisme in Europa) van China, dat de Rode Khmer steunt, en Vietnam, dat achter Phnom Penh staat. Beide lan den dwongen hun partijen tot onderhandelen. Tegen het einde van deze maand zal een tweehonderd man s:erke vredesmissie van de VN zijn werk beginnen. De voornaamste taak van de mis sie zal zijn het staakt-het-vu- ren te handhaven en later de legers te ontwapenen. Het uit eindelijke doel van de VN is een controlerende eenheid en een contingent van enkele duizenden burgers naar Kam puchea te sturen. Het wordt de grootste opdracht in de ge schiedenis van de VN. De VN zal het land besturen tot er in 1993 verkiezingen kunnen worden gehouden. De overeenkomst die nu gete kend zal worden, is Kampu chea's beste kans om zichzelf van een slagveld in een han delsmarkt te veranderen. Het nieuwe platform van de heer sende partij pleitte afgelopen week voor de instelling van een liberale democratie en een vrije-markt economie. De marxistische retoriek is ver dwenen. Ook verdwenen zijn de portretten van Lenin en Ho Chi Minh die destijds ieder re geringsgebouw sierden. De bloedrode spandoeken van de Rode Khmer zijn vervangen door lichtblauwe, de kleur van de VN. (c) The Sunday Times DREMPELS WEG! n samenleving Geef Vi zonder drempels! /IfX Nationaal pOoJ Revalidatie Fonds Bunnik. 0340S - 63244

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9