leperkt aanbod organen deels wijten aan kennisgebrek BINNENLAND tuzieklessen op basisscholen vaak slecht „Herinneringen aan oorlog niet uit de weg gaan' 'Geheim' gesprek Van den Broek wekt opschudding in Tokyo Miljarden stadsvernieuwing worden anders verdeeld ER 19), Souoant DINSDAG 22 OKTOBER 1991 irliezen pomphouders Dales past op overheid Wet ken veel hoger uit" 0p Ondernemingsraden toe irkije I. De sr Mei de hi van lat de en. D Özal an de sroere inden. hij mj AAG Het verlies aan omzet van pomp- door de accijnsverhoging op benzine van en juli („het kwartje van Kok") zal waar lik veel hoger uitvallen dan is voorspeld. F. Jansen, scheidend voorzitter van de af- e auto van de Bovag, vandaag in Den Haag Bovag Autodag. Het Nederlands Econo- Instituut berekende in opdracht van het rie van financiën dat de circa 750 pomp- in de grensstreek met België een omzet- van zo'n 64 miljoen liter zouden lijden. De cijfers van de Bovag komen echter uit op lies van 195 miljoen liter, ruim drie maal De Bovag realiseert zich echter dat de cij- >t enige voorzichtigheid gehanteerd dienen ien. De omzetten van dit jaar tot nu toe zijn niet zonder meer vergelijkbaar met die ig jaar. UTRECHT Minister Dales van binnenlandse zaken gaat de Wet op de Ondernemingsraden (WOR) „met enige aanpassin gen" in zijn geheel op vrijwel de gehele overheidsorganisatie van toepassing verklaren. Op haar bureau ligt momenteel een „concept wetsontwerp" dat dit regelt, zo kondigde ze vandaag in Utrecht aan tijdens een AbvaKabo-congres over medezeg genschap. De „aanpassingen" waarvan Dales repte, moeten voorkomen dat de versterking van de medezeggenschap ertoe leidt dat de feitelijke beslissing over de vaststelling van taken van de overheid uit de handen van de politiek wordt getrok ken. „Het politieke besluitvormingsproces mag door onver korte toepassing van de Wet op de Ondernemingsraden niet onmogelijk worden gemaakt." Dales vond echter dat het ook weer niet zo mag zijn dat alle besluiten waarvoor politieke verantwoordelijkheid bestaat - „en welke zijn dat niet bin nen de overheidsorganisatie" - aan medezeggenschap of aan het oordeel van een rechter worden ontrokken. Dierenartsen willen lagere btw-heffing DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor de Diergeneeskunde be treurt het dat met ingang van 1 januari de die renartsen in tegenstelling tot huisartsen voortaan btw moeten gaan betalen. Zij vallen dan als gevolg van Europese afspraken in het hoge tarief van 18,5 procent. De gemiddelde prijs van een consult gaat daardoor omhoog van 23 gulden naar 27,25. Een visite loopt op van dertig naar 35,55 gulden. Hoewel de commissie voor btw-harmonisatie niet toestaat dat de die renartsen onder het lage btw-tarief van zes procent vallen, blijft de maatschappij toch pro beren de btw-heffing daartoe beperkt te hou den. De heffing dient voor alle diensten van dierenartsen. De medicijnen blijven onder het lage btw-tarief vallen. inerinl i eeuvpntwikkeling van transplantatietechnieken gaat ar volpak met groeiende tekorten aan organen. In isch g* werd in Nederland voor het eerst een hart ge- aal Evjsplanteerd. Inmiddels wachten 19 mensen op donorhart. Naast de vraag naar vitale organen ook behoefte aan hoornvliezen, hartkleppen, ïmerg en huid. Morgen is het Nationale Donor- Geen reden voor een feestje, zo lijkt het. Naast yjmde tekorten, ontbreekt het aan de nodige n luidfis bij het Nederlandse publiek. Mede daardoor )or het artsen moeilijk om kort na de dood van patient, nabestaanden te vragen om het afstaan organen. ntboni aatst, i as erg mense o] DE HAAN en. Vc ste eding echter'ERSUM Al tien zoek tvachten op een nier is behflang twee keer per s aan een dialyse-ap- zou kt (een soort kunst- ngen. liggen. Dat gaat je in de koude kleren Internist Van der ait het' van de dialyse-afde- van Nj^ k/pjan het Haagse West- 'ntalls< Ziekenhuis haalt het wordj ?val aan om te illus- dat de behoefte aan 3 c aotorganen groot is. De jen, oi^t Qver w-e hjj jiet tellen,! js een man van mj(j_ Ire leeftijd. Zijn pro- a is dat hij een afwij- ^^miweefseltype heeft. ^inge wachten brak de f ^iënt psychisch op en de lend arts besloot, on- ^^V%de weinig voorkomende lstructuur, over te gaan nsplantatie. De operatie lEMAfie De nieuwe nier afgestoten door het li- Op dit moment staat in weer op een lange lijst. Alleen al zijn dialy- tandeling kost zo'n gulden per jaar. Een lige transplantatie is luur. Op dit moment ho- 179 mensen op een do ff-. brtale orgaanverwer- voor transplantatiedoe- n vindt al sinds 1954 Succesvolle transplan- deden de medische we- |ibelen. Zoals de eerste ansplantatie door prof. rd in Kaapstad in 1967. idere mijlpaal was de in troductie van Cyclosporine A in 1983, een middel dat het ri sico op afstoting van een 'vreemd orgaan' aanzienlijk verkleint. Al die tijd ontlenen artsen het recht voor orgaanverwijdering aan enkele schamele sectiere- gels uit de 'wet op de lijkbe zorging' uit 1896. Het afstaan van organen en weefsel is slechts mogelijk als de overle dene een handgeschreven wilsbeschikking heeft gete kend en als de nabestaanden akkoord gaan. In juli dit jaar onderging de 19e eeuwse wet een piepkleine wijziging. De overledene kan nu ook done ren met een voorgedrukte ver klaring. Staatssecretaris Simons zal morgen het eerste voorge drukte codicil, een soort plastic 'donor-card', in ontvangst ne men. De kaart vervangt het vergankelijke papiertje dat in 1979 werd geïntroduceerd door de Stichting Donorwer ving, die de donórdag organi seert. Maar het nieuwe kaartje blijft een schamele pleister op de wonde. De familie houdt voorlopig nog het laatste woord en in 40 procent van alle gevallen weigeren de na bestaanden medewerking te verlenen na het verzoek door de behandelend arts de orga nen van de overledene af te staan. Alarmerende cijfers wanneer bedacht wordt dat die vraag ook nog eens te wei nig wordt gesteld door de neu rologisch chirurgen. „Bij zowel dragers als niet-dragers van het codicil blijken veel vragen te bestaan. De bekendheid met transplantatieprocedures is niet erg groot. Dat is één van de oorzaken van het nog te be perkte aanbod van organen", verklaart mevrouw A. van Transplantaties worden in de medische wereld bejubeld. Zoals deze harttransplantatie in 1985 waarbij een 37-jarige Amster dammer een donorhart krijgt. Hij is één van de weinigen want de tekorten zijn schrijnend. Dat komt mede doordat veel nabestaan den toestemming voor het afstaan van een orgaan weigeren. foto: anp Netten, de directeur van de Stichting Donorwerving in Hilversum. Donor-klimaat „Het Donorcodicil is helemaal niet zo belangrijk. Het kweken van een goed 'donor-klimaat' wel". Volgens Van Netten rust er in Nederland een taboe op het onderwerp. „Praten over orgaan- en weefseldonatie zou net zo vanzelfsprekend moeten worden als praten over je crematie". De stichting gaat dan ook actie onderne men om de maatschappelijke discussie rond het onderwerp aan te zwengelen. „Mensen moeten met elkaar praten. Dat zijn ze hun naasten veront schuldigd. Stel dat je plotseling sterft en je familieleden wordt om donortoestemming ge vraagd. Dan moeten zij je laat ste wil toch kennen. Ook wat het afstaan van lichaamsdelen betreft. Dat maakt de moeilij ke beslissing voor de familie een stuk gemakkelijker", aldus Van Netten. De meeste Neder landers zijn helemaal niet voorbereid op zo'n situatie. Als een arts na overlijden de mo gelijkheid tot explantatie van een vitaal orgaan (hart, lever, nipr, longen) wil onderzoeken, wordt de dode kunstmatig zuurstof toegediend om de or gaanfuncties niet te verstoren. Hoewel de patiënt hersendood is, lijkt het lichaam door de beademingsapparatuur nog te leven. De huid is nog roze en voelt warm aan. Familileden- weigeren vaak te geloven dat de overledene daadwerkelijk dood is en weigeren de verwij dering van organen. „Het ver strekken van informatie om het publiek voor te bereiden op dergelijke omstandigheden zal een primaire plaats in gaan nemen", aldus de Donorwer ving. De stichting heeft sinds januari een 06-informatielijn in gebruik waar ruim tachtig telefoontjes per week binnen komen. Begin volgend jaar zal een landelijke campagne star ten, waarin de antwoorden worden gegeven op vragen die binnenstromen op het num mer. Vragen als 'Ik ben dik. Kan ik wel donor worden?'. Omstreden wet Toch blijft werving belangrijk. Het tekort aan donoren is zo oud als de transplantatietech niek zelf. Nu heeft ruim 18 procent van alle Nederlanders een codicil, terwijl 79 procent wel in aanmerking wil komen voor een donororgaan als de nood aan de man komt. Wel nemen, niet geven dus. „Zo vreemd is dat niet. Donor wor den is nog steeds iets bijzon ders. Je moet eerst een drem pel over", zegt Van Netten. Daarom reageert ze verheugd op de nieuwe Transplantatie- wet, waarvan het ontwerp mo menteel bij de Raad van State ligt. Krachtens die wet hoeft een arts niet om toestemming van nabestaanden te vragen, mits hij beschikt over het codi cil van de overledene. Iedere Nederlander boven de achttien zal per brief worden gevraagd een verklaring te tekenen, waarin ze aangeven of hun or ganen al dan niet gebruikt mo gen worden. Een omstreden wet, want in de medische wereld en ook bij de Stichting Donorwerving is de roep om invoering van het Belgische 'geen-bezwaarsys teem' groot. Bij onze zuiderbu ren moet je juist een verkla ring tekenen, wanneer je om principiële redenen je organen niet af wilt staan. „Bij dat sy steem is er helemaal geen drempel meer, maar dat zit er hier nog niet aan te komen. Voorlopig zou ik al tevreden zijn als de helft van de Neder landse bevolking potentieel donor zou worden". TERMEER Het ekonderwijs óp ruim *sn K°qelft van de Neder- je basisscholen vol- s'D DlJ jJiiet aan de gestelde i Dit stelt de onder- l8l!ispectie in een rap- ven dat gisteren naar de iterse lde Kamer is ge- i procent van de scholen l muziekonderwijs „on- ^nde", vindt de onder- ppectie. Eenenveertig Ut van de scholen krijgt Hit onderwijs de kwalifi- twijfelachtig", nog eens :ent de kwalificatie ende tot ruim voldoen- slechts 3 procent de iicatie „goed". ste scholen ontberen ïlanmatige aanpak" van jiuziekonderwijs, schrijft spectie. De muziekles 'raag), int (Ather teering (f (wekelijks vijftig minuten) be perkt zich vaak tot het leren zingen van liedjes.' Stemge bruik, leren luisteren en mu ziek noteren krijgen te weinig of bijna geen aandacht. Veel leerlingen zijn na de basis school op muzikaal gebied dan ook nog „analfabeet". De creativiteit van de leerlin gen wordt niet stelselmatig ontwikkeld, aldus de inspectie. Vooral talentvolle leerlingen zijn daar de dupe van. De onderwijsinspectie onder zocht het muziekonderwijs op 79 basisscholen. Zij vergeleek de praktijk van dit onderwijs met de eisen zoals die in de wet op het basisonderwijs en de nieuwe, nog in te voeren zogeheten „kerndoelen" zijn geformuleerd. Donderdag komt een commis sie onder leiding van de com missaris van de koningin in Flevoland Lammers met een Koningin Beatrix wordt begroet door de Japanse keizer Akihito tijdens een officiële welkomstcere monie in het Akasaka paleis in Tokyo. Op de eerste dag van haar staatsbezoek aan het land van de rijzende zon, gisteren, hield de koningin een toespraak waarin zij Japan op subtiele wijze te verstaan gaf zich meer bewust te zijn van het grote leed dat het land vele duizenden Nederlanders heeft aangedaan in de Tweede Wereldoorlog. FOTO: ap KONINGIN LEEST JAPAN OP SUBTIELE WUZE DE LES „Geen cholesterol- onderzoek boven de 65 jaar" UTRECHT Boven de 65 jaar hoeft niemand meer ge controleerd te worden op een te hoog cholesterolgehalte. Be handeling heeft dan toch wei nig zin meer. Dat stelt het Ne derlands Huisartsen Genoot schap in een binnenkort te pu bliceren richtlijn, zo heeft een woordvoerder bevestigd. De richtlijn zegt dat huisartsen het cholesterolgehalte alleen moeten bepalen bij spreekuur- bezoekers van 18 tot 65 jaar „om redenen van uitvoerbaar heid en het te verwachten rendement". Het genootschap vaardigt jaarlijks tien richtlij nen voor huisartsen uit. On langs verscheen er één over hoge bloeddruk. TOKYO Japanners moeten zich meer bewust zijn van het grote leed dat hun land vele duizenden Nederlanders heeft aange daan in de Tweede We reldoorlog. Dit heeft ko ningin Beatrix vandaag, op de eerste dag van haar staatsbezoek aan het land van de rijzende zon, op subtiele wijze duidelijk gemaakt. In haar tafelrede tijdens het staatsbanket, dat haar door keizer Akihito in diens schitte rende paleis werd aangeboden, zei de Nederlandse vorstin on der meer het volgende. „Zeer veel Nederlanders zijn het slachtoffer geworden van de oorlog in de Pacific. Sommi gen raakten hierbij als militair betrokken, maar ook meer dan honderdduizend burgers zijn lange jaren geïnterneerd ge weest. Het is een hoofdstuk dat minder bekend is in uw land. Velen van mijn landge noten hebben de oorlog niet overleefd. Zij die wel zijn te ruggekomen blijven getekend door de herinnering. Aan hun lijden is daardoor nog altijd geen einde gekomen". De koningin, die zich in haar rede rechtstreeks tot keizer Akihito wendde, zei zich be wust te zijn, dat ook veel Ja panners zeer te lijden hebben gehad. „Ook in Japan zelf heeft de bevolking de vreselij ke gevolgen van de oorlog moeten dragen, vooral in de laatste afschuwelijke dagen". Met dat laatste doelde de vor stin duidelijk op het feit dat de Amerikanen in 1945 twee atoombommen hebben afge worpen op Japanse steden, een op Hiroshima en een op Naga saki. Tienduizenden mensen kwamen daarbij direct om het leven, later gevolgd door nog eens tienduizenden als gevolg van de radio-actieve straling. Koningin Beatrix vindt dat men de herinneringen aan deze oorlogsjaren, hoe afschu welijk ze ook zijn, niet uit de weg mag gaan. Volgens alle westerse historici is dat echter nu juist wat Japan tientallen jaren wél heeft gedaan. Pas de laatste tijd toont de regering in Tokyo bereidheid na te den ken over het oorlogsverleden van het eigen land. Dat ver heugt koningin Beatrix, zo bleek tussen de regels door. Toekomst „Een eerlijk besef van de be proevingen die ons verleden belasten, kan ons helpen ge voelens van wrok en verbitte ring te overwinnen". Maar te gelijk meent de vorstin, dat zo wel Nederlanders als Japan ners moeten oppassen, dat zij niet de gevangenen van de ge schiedenis worden. „De nieu we generaties in onze beide landen moeten zich nu - weer baarder door de kennis van het verleden - aan de toe komst kunnen wijden". Zelf sprak de koningin ook over de toekomst. Zij is ervan overtuigd, dat „het bijna le gendarische succes" van Japan op economisch gebied en het daaruit voortvloeiende ver keer tussen Japan en Neder land, tot „een steeds hechter vlechtwerk van betrekkingen zal groeien". Maar dan zal er wel eerst meer bekendheid moeten komen met eikaars sa menleving en cultuur, die nu nog vaak als „onzichtbare hin dernissen" tussen beide volken instaan. In dat verband toonde de koningin bewondering voor het in Zuid-Japan (bij Nagasa ki) verrezen Holland Village. Deze replica van een Neder lands stadje wordt zeer bin nenkort uitgebreid met onder meer een kopie op ware groot te van paleis Huis ten Bosch in Den Haag, het woonpaleis van de koningin. Waardering toonde het Neder landse staatshoofd ook voor de voortrekkersrol die Japan wil spelen op het gebied van de milieubescherming. „De plan nen van uw land voor de bouw van een satelliet-sy steem, dat wereldwijd de aan tasting van ons milieu en kli maat in kaart moet brengen, zijn veelbetekenend en veelbe lovend". Idoor RIK IN 'T HOUT TOKYO Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren in Tokyo 'in het geheim' een gesprek gevoerd met zijn Japanse collega Na- kayama. Daarin kwam ook het punt van de zogeheten Japan se ereschulden aan de orde. Van den Broek zou hebben ge zegd dat hij het eens is met de Japanse regering dat deze kwestie juridisch gezien afge daan is door verdragen en pro tocollen in de jaren vijftig. Dat er een gesprek was ge weest tussen beide bewindslie den lekte uit door berichten in Japanse kranten. De Rijks voorlichtingsdienst kon toen niet anders dan bevestigen. Maar volgens de RVD was er geen sprake geweest van een geheime, maar van een ver vroegde ontmoeting. Minister Nakayama moest vandaag naar Frankrijk en had Van den Broek gevraagd een dag eerder met hem de lunch te gebruiken. De Nederlandse minister had geen noodzaak gezien, aldus de RVD, om zijn geplande ontmoeting met de Nederlandse pers, die geagen deerd stond voor vanavond 23.35 uur (Nederlandse tijd 15.35 uur) ook te vervroegen. Ook na het verschijnen van de berichten in de Japanse pers hield Van den Broek vast aan dit late tijdstip en was hij niet bereid een toelichting te geven op de aan hem toegeschreven uitspraken. De Stichting Ja panse Ereschulden die met drie man in Japan is, toonde zich geschokt door de berich ten. Voorzitter Lapré vroeg zich af hoe de bewindsman zo iets had kunnen zeggen, nu hij zelf een commissie aan het werk heeft gezet om te zien of er wellicht toch een juridische basis is voor een aanvullende financiële schadevergoeding voor de slachtoffers van de „Jappenkampen" en hun na bestaanden. Muziekles op een basisschool. advies over het muziekonder wijs op de basischolen. De commissie zal dit advies aan- foto: cees verkerk bieden aan staatssecretaris Wallage van onderwijs en mi nister d'Ancona van WVC. >PER EN HOBBES ,|RGfN Mof TfN WÊ ÊfN ACTUfff WffflvfKP IN Vi tl-AS 0fsPRfK?Nj_ DOOR BILL WATERSON WE A4OETEN AW^/VlAAk ÉÉN KKANTEARTIKÉP UITKNIPPEN, HET IN PE KPAS Voo^EZEN En uitvEggEn DEN HAAG Er komt een nieuwe sleutel voor de verde ling van de circa 1 miljard gul den die het kabinet jaarlijks uittrekt voor stadsvernieuwing. Hiertoe zullen de feitelijke ach terstanden in de middelgrote en kleinere stadsvernieuwings gemeenten nog eens kritisch tegen het licht worden gehou den. De nieuwe verdeelsleutel zal in 1994 in werking treden. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting vandaag aan gekondigd. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting maakte bekend dat het kabinet vasthoudt aan een totaalbedrag van 11 miljard gulden voor de stadsvernieuwing. Daaruit moet ook de stadsvernieuwing in Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en Utrecht gefinan cierd worden. De 23 middelgro te gemeenten, waaronder Apel doorn, Deventer, Zwolle, Hen gelo, Groningen, Leiden en Gouda lieten vorige week nog blijken dat alleen zij al „tiental len miljarden guldens" nodig hebben voor afronding van het karwei. Blijkens de nota Stads vernieuwing van het ministerie zijn de achterstanden in de kleine en middelgrote gemeen ten minder groot dan in de vier grote gemeenten. Daaruit wordt de voorlopige conclusie getrokken dat de gelden anders over de stadsvernieuwingsge meenten verdeeld moeten wor den. In de nota geeft Heerma zichzelf een pluim voor het feit dat Nederland internationaal gezien vooroploopt bij de reno vatie van oude wijken. In het buitenl&nd, zo wordt geconsta teerd, dient stadsvernieuwing vooral economische belangen en niet de volkshuisvesting. „Het Nederlandse beleid wordt bewonderd om het goede even wicht tussen gemeentelijke au tonomie en nationaal beleid". Groen Links wil Ecologische Vernieuwing DEN HAAG Groen Links heeft vandaag tijdens de ka merbehandeling van de mi lieubegroting voor volgend jaar een voorstel ingediend tot net instellen van een project groep Ecologische Vernieu wing. De projectgroep zou met name kleine particuliere initi atieven moeten ondersteunen en deelname aan die initiatie ven moeten bevorderen. Vol gens Groen Links komen kleinschalige milieuplannen vaak niet van de grond door bureaucratische en financiële beperkingen. Als voorbeelden noemt de fractie plannen van een groep boeren die het ge bruik van bestrijdingsmidde len wil halveren en een kinde ropvangcentrum dat van weg- werpluiers overschakelt op ka toenen luiers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3