LEIDEN OMGEVING Jniversiteit past tudieprogramma's an voor topsport 11 PvdA Leiderdorp: geen bezuiniging op welzijnswerk L Avonturiersromantiek en omstreden archeologie Een cadeau van formaat CeidócSomont idae Sou/iont DINSDAG 22 OKTOBER 1991 Crakers bang oor brand EIDEN Krakers van inden aan de Morsweg ibben gisteravond rond •n voor elf de hulp van de ilitie ingeroepen omdat ze ng waren voor brand. Re in daarvoor is het stookge- •ag van een groep Britten e eveneens woonruimte n de Morsweg heeft ge- ■aakt. De Engelsen zouden oophout in huis verbran- in om de woning warm te ■ijgen. LEIDERDORP De PvdA- fractie binnen de Leider- dorpse gemeenteraad (oppo sitie) wil dat het Leider- dorpse college anders gaat bezuinigen. Volgens fractie voorzitter V. Molkenboer lossen de bezuinigingsvoor stellen van het college op langere termijn niets op. Molkenboer heeft aangekondigd tijdens de algemene beschouwin gen met voorstellen te komen, die een structurele bezuiniging van ruim 1 miljoen gulden om vatten. De PvdA wil ook de OGB extra verhogen om een deel van de gestegen milieulasten onge daan te maken. Ook wil de PvdA af van de bezuiniging van 30.000 tulden op het jongerencentrum jelter. Het college heeft intussen daarover het onaanvaardbaar uitgesproken. De algemene be schouwingen in Leiderdorp zul len zo goed als zeker worden be heerst door de slechte financiële positie waarin de gemeente mo menteel verkeert. De begroting voor 1992, die op 25 oktober door de gemeenteraad wordt behan deld, vertoont een tekort van 1,2 miljoen gulden. Ook het perspec tief voor de jaren 1993 tot en met 1995 geeft een weinig rooskleurig beeld te zien. Verhoging van de OGB met 6,5 procent en bezuini gingen op het gebied van welzijn, onderwijs en groenonderhoud moeten voor een sluitende begro ting zorgen. Tekorten op de ex ploitatie in 1989 en 1990 van res pectievelijk 588.000 en 711.000 gulden maken het slechte finan ciële beeld compleet. Om de uitgaven voor dit jaar in de hand te houden heeft het col lege onlangs aan de noodrem moeten trekken. Er is een uitga- venstop afgekondigd om te voor komen dat de begroting ook dit jaar wordt overschreden. Projec ten die nog in het stadium van voorbereiding verkeren zijn daarom stopgezet. Zeer tegen de zin van de commissie ruimtelijke ordening ROVM is de herinrich ting van de Resedastraat aan de uitgavenstop ten offer gevallen. Ook heeft net college zonder de commissie daarin te kennen een streep gehaald door enkele ver keersmaatregelen en die vervan gen door het veiliger maken van de schoolroute ten noorden van de Engelendaal. Collegepartij CDA zal het college scherp aan de tand voelen over de slechte fi nanciële positie. De begrotingsvergadering in Lei derdorp op 25 oktober begint 's middags om twee uur. Man betrapt bij diefstal melk LEIDEN Een 28-jarige Leide- naar is vanmorgen vroeg in de Lombokstraat aangehouden om dat hij bij een melkhandel in die straat een hoeveelheid melkpro- dukten had gestolen. Omwonen den hadden rond tien voor vijf gezien hoe iemand die spullen die bij de melkhandel waren afgele verd had gestolen. De politie die snel ter plaatse was hield de fiet sende man staande. Hij bleek zijn fietstassen gevuld te hebben met de melkprodukten. INIQUE ROSO DEN De Rijksuni- iteit Leiden gaat de elijkheden onderzoe- om de studieprogram- van topsporters aan assen aan hun wed- ischema's en trai- sprogramma's. Daar- zal een werkgroep len ingesteld. Het col van bestuur heeft de voorbereidingen itemd. volstrekt niet de bedoe- iat de tentamens en exa- eenvoudiger zullen wor- voor de hockeyers, de rs en volleyballers die te- ertijd studeren aan de Wel zou hun de gelegen- móeten worden gegeven ater of juist eerder een men af te leggen. „Aan- ïg betekent dan ook ze- iet verlaging van de nor men maar een flexibeler stu dieprogramma", aldus J. van Vliet van de Leidse universi teit. De RUL treedt daarmee in de voetsporen van de Rijksuni versiteit Groningen. Daar be staat sinds 1987 het project 'sportvriendelijke universiteit'. Daarin is ingepast een post doctorale opleiding sport-ma- nagement, er worden sport toernooien en culturele activi teiten voor scholieren georga niseerd en er is een onder zoeksprogramma naar met name organisatie en begelei ding van sport. Daarnaast is er speciale begeleiding voor spor tende studenten. Daarbij wor den normen van het NOC ge hanteerd. Groningen is daar mee de eerste vertelt P. Til- stra, projectleider van de 'sportvriendelijke universiteit' Tilstra ziet liever dat er een algemene regeling komt, maar noemt de stappen die nu in Groningen al zijn gezet en die waarmee Leiden volgt een be gin. De sportende studenten kunnen in Groningen per jaar dat ze ook sporten twee maan den verlenging van hun studie krijgen via een auditorenrege ling. Op zes jaar studie bete kent dat een jaar verlenging. Daarnaast is er begeleiding bij de combinatie sport en stude ren. „Studenten moeten zich realiseren dat het niet altijd valt te combineren. Dan kun je beter in een vroegtijdig sta dium adviseren tot uitschrij ving en de studie later weer op te pakken. Anders kost het hen in de huidige situatie stu dietijd", aldus Tilstra die zegt dat in Groningen bewust is af gezien van een Amerikaans sport-systeem. Enige tijd geleden namen en kele middelbare scholen in Nederland al het initiatief om hun lesprogramma's aan te passen aan de trainingspro gramma's en wedstrijdsche ma's waarmee jonge topspor ters moeten werken. Het Haagse Segbroekcollege voert in de regio Den Haag-Leiden een dergelijke politiek. Blauwpoortsbrug wordt opgeknapt Al maanden kondigen borden aan dat de Blauwpoortsbrug wordt gerenoveerd. Inmiddels lijkt er daadwerkelijk iets te gaan gebeu ren. Het water rond de brug wordt weer doorvaarbaar gemaakt en er komt een passantenhaven. De brug zelf wordt opgeknapt en beweegbaar gemaakt. Voor dit project heeft de gemeente nog rijkssubsidie gekregen. Dat geldt niet meer voor andere on derdelen voor het project doorvaarbaarheid dat daarmee op los se schroeven staat. FOTO: TEJO RINGERS ALLERLEI(DS) njwilligers ou wengezondheidscen - Hara zoekt vrijwilli- s voor uiteenlopende ta- Van het Inloop- eekuur tot het organise- i van cursussen. Belang- llenden kunnen van op rkdagen tussen 9.30 en uur bellen met Hara, lairestraat 4, 071-233209. island het onderwijscentrum •rhaave gaat morgen de sus „Aspecten van de ssische cultuur" van rt. De cursus sluit nauw op de eindexamenjaren 'o/vwo Russisch. De les- worden gegeven in het ouw aan het Noordein- 1-3. Inlichtingen en in- rijving via tel. 071- 984 of bij docent P. Cou- tel. 071-131329. meel eatergroep De Toneelfa- ek voert morgen, don- dag en vrijdag het stuk merika" naar het ver- 11 van Franz Kafka op. t gebeurt in microthea- Imperium aan de Oude sf 33e. Reserveringen bij t O, Oude Vest 45, 071- zmg rin Schaedtler, reisleid- en auteur van reisgid- houdt morgen een le- bij K& O aan de Oude t 45. Onderwerp is 'Na- en cultuur in China', lezing begint om 20.15 Kaarten zijn tijdens \tooruren verkrijgbaar K O, telefoon 071- 141. zar Ouderen Activiteiten nmissie Binnenstad dt morgen weer een ba- in Pandje 65 aan de \e Woerd 65. Wie spul- 's beschikbaar wil stel- kan contact opnemen Ellen Kuijper of Ans nan, 071-143503. De op- ngst wordt gebruikt het organiseren van viteiten en het aan- tffen van materiaal. ngo goliefhebbers kunnen gen hun hart ophalen buurthuis Groenoord de Pasteuesreaar 23. iaf 20.00 uur wordt daar bingo gehouden. De gaat om 19.30 uur 'SCHLIEMANNS TROJE' IN OUDHEDEN Idoor ONNO SCHILSTRA LEIDEN 'Henry Schliemann, ho tèn Troian anaskapsas', oftewel: Heinrich Schliemann, de man die Troje heeft opge graven. Aldus signeerde de beroemdste ijdeltuit in de geschiedenis van de ar cheologie in 1875 het gas tenboek van het Rijksmu seum van Oudheden. Schliemann bracht toen een bezoek aan Koningin Sophie, de vrouw van Koning Willem III. Ter herinnering aan zijn bezoek schonk hij een aantal terracotta-beeldjes aan de vor stin. De handtekening en de beeldjes zijn nu te zien op de onlangs geopende tentoonstel ling 'Schliemanns Troje' in het RMO. De tentoonstelling geeft een overzicht van de belangrijkste vondsten van Heinrich Schlie mann en plaatst diens oud heidkundige ontdekkingen in een breed kader. Een publiekstrekker vormt de exacte replica van de 'Schat van Priamus', die ervoor heeft gezorgd dat Schliemanns naam in de geschiedenisboekjes te recht kwam. Lotswendingen Wanneer iemand de archeolo gie een gezicht heeft gegeven, dan is het wel Heinrich Schliemann. Zijn opgravingen van het Homerische Troje en later van Mycene spreken nog steeds tot de verbeelding van miljoenen mensen. Hoe om streden zijn vondsten in we tenschappelijke kringen ook mogen zijn, niemand kan ont kennen dat de Duitser een uit nemend gevoel voor drama tiek bezat en waarschijnlijk is er ook geen archeoloog die niet diep in zijn hart wel een Schliemann zou willen zijn. Heinrich Schliemann werd ge boren in 1822 als zoon van een straatarme dominee. Volgens de door hemzelf in het leven geroepen Schliemann-legende zou hij op zevenjarige leeftijd een plaatje van het brandende Troje gezien hebben. Vanaf dat moment koesterde hij de innige wens om de plek te ont dekken waar Odysseus met zijn Houten Paard koning Pri amus ten val bracht. Zijn levenskroniek is een aan eenschakeling van meeslepen de lotswendingen. Na middels een baantje als winkelbedien de vertrouwd te zijn geraakt Vrouw beroofd van sieraden bij station LEIDEN Een 43-jarige Leidse is gisteravond bij het station beroofd van haar gouden halskettin gen en een portemonnee. De vrouw had rond half acht een tante naar de trein gebracht. Toen ze terugliep naar haar auto werd ze bij het Terwee- park aangesproken door een blonde jongeman. Terwijl ze met hem sprak werd ze door een ander met donker krul lend haar beetgepakt en greep het tweetal haar kettingen en portemonnee. De vrouw wist zich los te rukken en stak ver volgens een van haar belagers met een balpen in het gezicht. De twee rovers waren 23 tot 26 jaar oud. De donkere man was iets ouder dan de blonde. De blonde man had een spits gezicht en kortgeknipt achter over gekamd haar. De man met donker haar had een bol gezicht en een stevig postuur. Ouderhuis AZL wordt Ronald McDonaldhuis LEIDEN De oprichting van een ouderhuis bij de nieuwbouw van het AZL, zal voortaan worden wor den uitgevoerd in samen werking met het Ronald Mcdonald Kinderfonds. Het AZL wilde al langer een ouderhuis, waar ou ders enkele dagen kunnen verblijven als hun kind in het ziekenhuis ligt. De op richting van het ouderhuis was tot nu toe in handen gegeven van het Prof. van Gelderenfonds, dat zich inzet om het verblijf van kinderen in het AZL te veraangenamen. De realisering van het ouder huis was en is geheel afhanke lijk van giften van particulie ren, het bedrijfsleven en in stellingen. De fondswerving verliep echter moeizaam, on danks bijvoorbeeld een spon sorloop door een team van het Academisch Ziekenhuis tijdens de 3M-marathon. De voorzitter van het prof. van Gelderen fonds zei al bij een eerdere ge legenheid dat hij problemen bij de exploitatie van het huis verwachtte, omdat het zichzelf moet bedruipen. Nu het ouderhuis wordt opge richt onder de vleugels van het Kinderfonds van de ham burgergigant, zal dat garant staan voor eventuele exploita tietekorten. Ook zal het fonds het AZL bijstaan met het zoe ken naar een pand, de inrich ting, en het werven van ande re sponsors. Eind volgend jaar Inmiddels wordt er naarstig gezocht naar een pand of een paar panden, die verbouwd kunnen worden tot ouderhuis. Het AZL zal die moeten huren of kopen, omdat de gebouwen op het eigen terrein niet snel genoeg beschikbaar komen. Volgens een woordvoerder van het Ronald McDonald Kinderfonds is het de bedoe ling dat het ouderhuis eind volgend jaar wordt geopend. Het Kinderfonds beheert mo menteel in Nederland al vier ouderhuizen, in Amsterdam, Utrecht, Groningen en Nijme gen. Het AZL heeft als eerste contact gezocht met het fonds met een verzoek om bijstand. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Sophie Schliemann, de tweede vrouw van Schlieman, getooid met de 'Schat van Priamus'. FOTO'S: PR met het koopmansvak, besloot hij zich op twintigjarige leef tijd in te schepen naar Vene zuela. Zijn schip strandde tij dens een orkaan op de kust van Texel, waarna Schlie mann zich in Holland vestigde en ging werken voor een Am sterdamse firma. Hij bleek een talenknobbel te bezitten en leerde binnen korte tijd En gels, Frans, Spaans, Italiaans, Portugees en Russisch. In 1846 werd hij uitgezonden naar St. Petersburg, van waaruit hij enkele reizen maakte naar Amerika. Het was de tijd van de 'Goldrush' en Schliemann richtte een bank voor gouddel vers op. Op zijn dertigste was hij miljonair. Als een echte avonturier wist hij zich daarna nog verder te verrijken aan de wapenhandel tijdens de Krim- oorlog. Schliemann vond het nu tijd geworden om zijn naam de glans van het intellectuele adeldom te verschaffen. Hij leerde klassieke talen en ging later filosofie en filologie stu deren aan de Sorbonne in Pa rijs. Vanaf 1868 deed hij opgra vingen in Griekenland, die mogelijk waren door zijn rijk dom. Spoorloos In 1871 begon hij aan zijn be roemdste archeologische cam pagne bij de heuvel Hissarlik in noord-west Turkije. Dit was volgens toenmalige theorieën de meest aannemelijke lokatie voor het door Homerus be schreven Troje. Hij groef daar een spectaculaire goudschat op en was er van overtuigd dat hij daarmee 'de schat van Pri amus' had gevonden. De vondst maakte hem op slag wereldberoemd. Toen hij en kele jaren later in Mycene op nieuw een goudschat ontdekte, begon zijn roem mythische proporties aan te nemen. Twintig jaar later echter was de archeologie, mede dankzij Schliemanns pionierswerk, een flink stuk verder gevor derd. Nieuwe onderzoekingen van vondstenmateriaal toon den aan dat Schliemann zich niet minder dan duizend jaar Heinrich Schliemann. had vergist in de datering van zijn 'Schat van Priamus'. De val van Troje wordt gedateerd rond 1200 voor Christus, de schat bleek afkomstig uit een bodemlaag die een millennium ouder was! Schliemann reali seerde zich zijn vergissing en organiseerde een nieuwe expe ditie naar de heuvel van Troje. Hij overleed in 1890 en heeft zijn laatste, gecorrigeerde be vindingen niet zelf kunnen publiceren. Schliemann had bij leven en welzijn zijn enorme collectie oudheden reeds grootmoedig geschonken aan de stad Ber lijn, onder voorwaarde dat alle voorwerpen bij elkaar zouden blijven. Die voorwaarde werd in 1945 geschonden. Bij de splitsing van Duitsland werd de collectie verdeeld tussen musea in Oost- en West-Ber- lijn. De Schat van Priamus was daar niet bij, die bleek na de oorlog spoorloos verdwe- Avontuursromantiek De val van de Berlijnse Muur maakte het voor het eerst sinds 1945 mogelijk om de to tale verzameling weer bijeen te brengen. Op intitiatief van het archeologisch museum van de stad Essen werd vorig jaar een tentoonstelling gemaakt van de mooiste objecten, aan gevuld met een natuurgetrou we kopie van de Schat van Priamus. Het is deze tentoon stelling die thans in het Leidse Museum van Oudheden te zien is. Het door Schliemann ontdekte Troje is nog altijd zeer omstre den. Er is veelvuldig getwij feld aan de echtheid van zijn goudschat en zelfs twijfelen veel archeologen en historici er aan of Troje überhaupt ooit bestaan heeft. Waren de vond sten van Schliemann geen 'wishfull thinking'? Op die kwestie wordt uitvoerig inge gaan in de catalogus bij de ten toonstelling. De discussie over Schliemann is waarschijnlijk nog lang niet uitgewoed, maar of hij nu wel of niet Troje heeft ontdekt en of die schat nou echt of vals is, imposant blijft de gigantische hoeveelheid andere vondsten: vaatwerk, beelden, terracot ta's, bronzen. Tezamen vor men ze een bloemlezing van de 19e eeuwse archeologie. Wetenschap overgoten met een smakelijke laag avontu riersromantiek. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw Af ^ee' a's u ons een meu* we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkorrftj: deze krijgt de krant de - eerste twee weken gratis. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 Q kwartaal via acceptgjro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: j Naam. Straat: I I I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ I ii»»-1?Mü_i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11