Calif orniërs op de vlucht voor brand Japan 11 11 Diep medeleven" maar geen geld voor Indische Nederlanders Junks halen huis dode vrouw leeg 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £aidóe.<Sowuwt Beinema bepleit teun kerken voor handhaving pluriforme pers ^lain Peyrefitte: h/nezen weten niet lat democratie is" IDEN OMGEVING oekenmarkt groot succes SV-Ajax reclame voor voetbal [Jan Siemerink psloos in eindstrijd STELIJK LEVEN/OPINIE 2 INLAND 3/4 ËNLAND 4/5 1T/RTV 6 'N/REGIO 7/8 '"VERLENING 8 ^GRAMMA'S 9 UZZEL/MENU 9 11 T/M 18 Inacht mistbanken en 1 minimumtemperatuur ongeveer 3 graden in het binnenland iselijk vorst aan de d. Morgen overdag envelden en vrijwel al droog, lagtemperatuur [eveer 11 graden, dag tot matig lemende dwestenwind, rond fieidae Cou/tcwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25166. Losse nummers 1,45. Honderdvijftig auto's botsen in dichte mist OCHTEN In zeer dichte mist zijn vanmorgen op de A15 bij Ochten ten minste honderdvijftig auto's op elkaar gebotst. Als gevolg van het ongeval ontstonden er files die de hele morgen duurden. „Er zijn naar het zich laat aanzien maar enkele men sen licht gewond geraakt. Dat mag wel een wonder heten bij een botsing met een omvang als deze", aldus een politiewoord voerder. De kettingbotsing blijkt zich in beide richtingen van de snelweg te hebben voorgedaan. Zowel in de richting Nijmegen als in de richting Tiel zijn een kleine tachtig auto's op elkaar gereden door plotselinge flarden laaghangende mist. Volgens de Algemene Verkeerdienst van de rijkspolitie in Drie bergen (AVD) heeft de ochtendspits op veel wegen in het land voor problemen gezorgd. Een in brand gevlogen kraanwagen veroorzaakte op de A2 onder Utrecht kilometerslange files. Rond acht uur stond er tussen Beesd en Utrecht-West 15 kilome ter file en op de A12 tussen Maarsbergen en knooppunt Oude rijn een file met een lengte van 20 kilometer. SLA-militie laat Libanezen vrij JERUZALEM/BAYRUT De door Israël gesteunde SLA-militie in Zuid-Libanon heeft vanmorgen veertien Libanese gevangenen vrijge laten. Ze zaten gedetineerd in de Al Khiam-gevangenis. De vrijlating van de Libane zen maakt de weg vrij voor de aangekondigde vrijlating van een Amerikaanse gijze laar in Libanon. De Islamiti sche Jihad voor de Bevrij ding van Palestina kondigde vanmorgen aan binnen 24 uur een Amerikaanse gijze laar te zullen vrijlaten. De organisatie zei niet of het om Jesse Turner of Alann Steen gaat. Het informatiecentrum van de VN noemde de op handen zijnde vrijlating van de Amerikaan het resultaat van intensief overleg tussen Giandomenico Picco, de spe ciale gezant van VN-chef Pe rez de Cuellar, en onderhan delaar van de gijzelhouders, Abu Abdullah. De verkla ring kwam nadat Israëlische onderhandelaars hadden ge zegd dat er beweging leek te zijn gekomen in de kwestie van de nog negen resterende westerse gijzelaars in Liba non. Dochter redt vliegtuig na hartaanval piloot SHANIKO Een jonge vrouw die nog nooit een vliegtuig bestuurd had, is er gisteren in geslaagd een vliegtuig aan de grond te zetten nadat haar aan de stuurknuppel zittende vader gestorven was. Patty Sharp (23) maakte met haar vader Patrick (62) een rondvlucht in het oosten van de Amerikaanse staat Ore gon. De twee waren met elkaar in ge sprek, toen haar vader in zijn stoel in elkaar zakte, getroffen door een hart aanval. Hierop nam Patty de stuurk nuppel in handen. Ze cirkelde ongeveer twintig minuten boven een kleine lan dingsbaan, voordat ze langzaam daalde en de machine neerzette, aldus getuigen. Nadat het vliegtuigje een afrastering had vernield, kwam het in een veld tot stilstand. Startverbod voor gammele Boeing SCHIPHOL De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft gisteren, na een anonieme tip over het toestel, een vliegtuig van de Nigeriaanse luchtvrachtmaatschappij Gas Air een startverbod opgelegd. Het toestel, een Boeing 707 uit 1967, vertoont vele gebreken en is na on derzoek niet luchtwaardig verklaard. Zo kunnen de pallets, waarmee de vracht kan worden vervoerd, niet worden vastgezet in het vliegtuig en zijn de wanden van het toestel beschadigd omdat de vracht tijdens de vlucht kon verschuiven. Om de kapotte stoel van de ge zagvoerder op zijn plaats te houden werden veiligheids riemen als scheerlijnen gebruikt. Verder zijn er tijdens het onderzoek gaten in ae cabinevloer geconstateerd en olielekkages in het hydraulisch systeem. De vrachtdeur sloot niet goed, maar dit probleem werd „opgelost" met ijzerdraad. Tenslotte functioneerde een klep van een van de vleugels niet goed. AL TIEN DODEN IN OAKLAND OAKLAND Bij de Amerikaanse stad Oak land woedt nog steeds een enorme bosbrand. Het vuur, dat zaterdag door harde wind en droogte snel om zich heen greep, bereikte gisteren de hoger gelegen villawijken aan de rand van de stad en heeft daar inmiddels aan tien mensen het leven ge kost. Elihu Harris, burgemeester Van de stad met 360.000 inwo ners aan de oostkant van de baai van San Francisco, ver klaarde dat de brandweer geen enkele greep meer heeft op het vuur. Honderden huizen zijn al een prooi van de vlammen ge worden. Duizenden bewoners van bedreigde wijk cv geë vacueerd of sloegen met ach terlating van vrijwel al hun bezittingen op de vlucht voor de aanstormende vuurzee. De gouverneur van Californië, Pete Wilson, bracht gister avond een bezoek aan het ge troffen gebied en sprak van een „verschrikkelijke catastro fe". Hij heeft de regio tot rampgebied verklaard en laat de Nationale Garde assistentie verlenen. Het Rode Kruis heeft tijdelijke onderkomens ingericht vo'or de plotse daklo zen. Ook de campus van de Berkeley-universiteit dreigt door de vuurzee te worden verzwolgen. Circa duizend stu denten zijn daar al geëva cueerd. Zaterdag bracht de brandweer een bosbrand in hetzelfde gebied onder contro le. Aangenomen wordt dat smeulende resten van deze brand zijn opgelaaid. De bossen op de heuvels rond Oakland zijn uitgedroogd, omdat daar de afgelopen vijf jaar bijna geen druppel regen meer is ge vallen. Het vuur werd ook nog eens aangewakkerd door een krachtige wind. Verschillende waterreservoirs en pompsta tions zijn door het vuur onbe reikbaar, waardoor het blussen van de brand ernstig wordt ge hinderd. Brandweerlieden in Californië hebben de bosbrand die onder andere de steden Oakland en Berkeley bedreigt nog niet onder controle. FOTO: AP TOKYO Hoewel zij alle be grip heeft voor de littekens die haar land in de Tweede We reldoorlog heeft toegebracht aan ook vele Indische Neder landers, peinst de Japanse re gering er niet over deze men sen een aanvullende financiële compensatie te geven. Dit heeft Taizo Watanabe, de offi ciële woordvoerder van het Japanse kabinet, vandaag in Tokyo op een persconferentie verklaard. Watanabe wees erop dat Nederland en Japan in de jaren '50 verdragen heb ben gesloten over de hoeveel heid geld die .Japan als schade vergoeding zou moeten uitke ren aan ex-krijgsgevangenen en voormalige slachtoffers van de beruchte Jappenkampen. Alles bij elkaar hebben de Ja panners in die tijd 'omgere kend zo'n 200 miljoen gulden aan Nederlanders betaald. Woordvoerder Watanabe er kende dat de voormalige geal lieerden dit soort claims inder tijd expres laag hebben gehou den om Japan de mogelijkheid te geven er economisch weer bovenop te komen. „Mede door de edelmoedige houding van uw land is Japan nu eco nomisch zo succesvol. Daar plukt nu iedereen de vruchten van". Watanabe leek te bedoe len dat ook Nederland baat heeft bij het fantastisch flore ren van de Japanse economie. De Japanse regering ziet even min reden om de 77.000 Ne derlandse slachtoffers die via de Stichting Japanse Ereschul den een claim tot schadever goeding hebben ingediend bij wijze van menselijk gebaar een bedrag te geven. „Wij zijn ons volledig bewust welke gruwelijkheden onze soldaten in de oorlog hebben begaan, ook in Indonesië, maar tegelijk zijn we van mening dat dit soort ellende niet uitgewist kan worden met geld". De stichting reisde dit weekeinde, tot ongenoegen van de Rijks voorlichtingsdienst tRVD), op eigen houtje en vergezeld van een tv-ploeg van de NOS naar Japan om bloemen te leggen op de erebegraafplaats Hodo- Pagina 3 „Naast rijkdom ook schulden van onze va ders accepteren" Veel aandacht in Japan voor koningin Beatrix Kabinet Israël akkoord met vredesconferentie JERUZALEM Het Israëli sche kabinet is gisteren na zeven uur vergaderen ak koord gegaan met deelname aan de vredesconferentie over het Midden-Oosten. Zestien leden van het kabi net van premier Yitzhak Shamir stemden voor, drie leden waren tegen. De nationalistische Tehiyah- partij stapt op 30 oktober, als de vredesconferentie in Ma drid begint, uit de regering. De regering-Shamir komt dan niet direct in gevaar. De tegenstemmen waren af komstig van minister van huisvesting Ariel Sharon, zijn Tehiyah-collega van weten schappen Yuval Neeman en minister zonder portefeuille Rhavam Zeevi. Sharon is in Shamirs Likud-blok de meest uitgesproken tegenstander van deelname aan de conferentie. Zaterdag eiste hij het aftreden van Shamir, omdat deze de joodse staat aan de rand van de afgrond zou hebben ge bracht door akkoord te gaan met de vredesconferentie. Het kabinet nam Shamirs aanbe veling om de uitnodiging van de VS en de Sovjetunie voor de conferentie te aanvaarden onverwacht snel over. De Palestijnen hebben zater dag een lijst met 14 afgevaar digden overhandigd aan de Amerikaanse consul in Jeruza lem. Onder druk van de VS zouden de Palestijnen er in hebben toegestemd geen na men op te nemen die vöor Is raël onaanvaardbaar zouden zijn. Palestijnse leiders verwel komden de kabinetsbeslissing. De Libische leider Gadhafi verklaarde zaterdag dat zijn land Israël nooit zal erkennen. Hij beschuldigde Arabische leiders ervan de publieke opi nie te negeren door toe te stemmen in een vredesconfe rentie, aldus het Libische pers bureau JANA. Iran, dat uitge sloten is van deelname aan de conferentie, heeft zaterdag in de persoon van president Rafs- anjani verklaard bereid te zijn om tegen Israël ten strijde te trekken om een Palestijnse staat te creëren. Pagina 5: Vredesconferentie roept in VS grote scepsis op Jlt 4. Rrant ontvangen Bel tussen 1 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- v krant wordt nog dezelf- Slechts de vier mitrailleurs van de Amerikaanse Mustang die in de Tweede Wereldoorlog terechtkwam in een weiland aan de Voorschoter- weg in Valkenburg, kwamen vrijwel ongeschonden naar boven. Zaterdag zijn leden van de stichting Crash, die zich inzet voor berging van oorlogs vliegtuigen, de hele dag bezig geweest met opgravingen. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina 7: „Jammer dat 'ie niet meer heel was" lis woon-werkverkeer ambtenaren Utrecht CHT De provincie Utrecht zal met de Nederlandse wegen een contract afsluiten, waardoor de ambtenaren in èrovincie vanaf 1 januari volgend jaar gratis kunnen reizen 1 hun woon- en werkplek. Voorwaarde is dat ze dan wel Jein, tram of bus gaan. Dat heeft de provincie vanmorgen ■dgemaakt. lenaren die lopend of op de fiets naar hun werk komen, n een vergoeding van 240 gulden per jaar. Carpoolers ko- Iveneens in aanmerking voor een vergoeding. Deze is ver- Jbaar met het bedrag dat zij zouden krijgen bij gebruikma- pan het openbaar vervoer. Bovendien zijn er voor carpool- l eigen parkeerplaatsen gereserveerd bij de werkplek, aldus pvincie. De maatregelen behoren tot net bedrijfvervoers- yan de provincie. Daarmee werkt zij mee aan een vermin- l van het autoverkeer. DEN HAAG Het stof felijk overschot van een overleden vrouw was vo rige week donderdag in de Jacob van Campen- straat in Den Haag nog maar amper weggehaald, of dieven plunderden haar hele woning leeg. De politie heeft in verband hiermee afgelopen zaterdag- avond een 26-jarige vrouw en twee mannen van 21 en 31 jaar aangehouden. In de woning van de 26-jarige vrouw, een benedenbuur van de overledene, stonden onder meer een koelkast, een ra diomeubel, een kleurentele visie en een gascomfort van de gestorven vrouw. De verdachten spelen vol gens de politie onder één hoedje met een overbuur vrouw van de overleden vrouw. Deze overbuurvrouw zou zo snel mogelijk in het huis van de gestorven vrouw willen gaan wonen. jjaai het maar leeg", zou ze daar om tegen de verdachten heb ben gezegd, volgens de poli tie alledrie verslaafd aan drugs. Hondje van koningin moet thuisblijven Koningin Beatrix heeft bij het bezoek aan Japan haar hondje Miss Pepper in Nederland moeten achterlaten. De vorstin had het beestje willen meene men, maar stuitte op een Ja panse wet inzake de invoer van buitenlandse honden, die veel wegheeft van de strenge Britse wetgeving op dat ter rein. Japan laat honden uit het buitenland niet zonder meer toe. De dieren dienen eerst twee weken in quarantaine te worden geplaatst alvorens zij vrijelijk op Japans grondge bied mogen rondlopen. Omdat het bezoek van de koningin en haar zoon Willem-Alexander niet langer dan een week duurt, had het dus geen zin Miss Pepper mee te nemen. Onderzoek naar Joodse asielzoekers DEN HAAG Justitie stelt een onderzoek in naar de toe name van asielzoekers uit Is raël. Normaal ontvangt justitie zelden of nooit een Israëlische asielaanvraag, maar sinds zes weken zijn het er ongeveer twintig per week. De asielzoe kers worden vanuit België aangevoerd naar de opvang centra in het Limburgse Echt en Spauwbeek. Justitie ver moedt dat het niet gaat om vluchtelingen, maar om spijt optanten. „Het zijn Russische Joden die eerst naar Israël zijn gevlucht en nu naar Neder land komen. Misschien zijn ze teleurgesteld", aldus een woordvoerder van het minis terie van Justitie. Ook Neder land zal hen teleurstellen want volgens justitie maken asiel zoekers uit Israël geen kans op een verblijfsvergunning. De Japanse pers besteedt veel aandacht aan het bezoek dat koningin Beatrix deze week brengt aan het 'land van de rij zende zon' en dat morgen officieel begint. Verslaggever Rik in 't Hout, die met de koningin meereist om de lezers van de Leidse Courant nauwgezet van haar doen en laten op de hoogte te houden, heeft bijvoorbeeld dit weekeinde in de kwa liteitskrant Mainichi Shimbun niet minder dan vijf pagina's over Nederland en zijn staatshoofd aangetroffen. Wat daarin wordt gemeld, laat hij vandaag vanuit Tokyo weten. Blijf via de Leidse Courant met hem meereizen en merk dat er ook in Japan nog heel wat njeuws onder de zon is. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling)^ 1 kwartaal f. 78,60 Voorl: I Postcode/Plaats: i eieiumi. (Indien daartoe aanleiding b Deze bon opsturen in e - zonder postzegel - n i i Of bel 071-313 677 I (voor controle op bezorging) 711848 003000 Ceidóe&Mtfo/rtt iinii'nn»iiin«nmin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1