LEIDEN OMGEVING 11e belastingen met ,5 procent omhoog L Wethouders krijgen verkiezingswaas voor ogen bij nieuw beleid i CeidócSouuuit mt WEEK EINDE Slimme EHBO-kit PAGI idoe Soma/nt ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 Fiets gevonden na dodelijke steekpartij Vooral belangstelling voor vrijdagkoopavond gecombineerd met markt LEIDEN De Leidse politie is op zoek naar de eigenaar van een damesfiets die vorige week vrijdagnacht in de Slaaghsloot is gevonden, direct nadat daar de 35-jarige Leidenaar Willem Cor- nelisse is neergestoken. Het slachtoffer was per brommer onder weg naar huis en wist nog uit de sloot te klauteren en naar een voortuin aan de Bosrode te kruipen. Korte tijd later overleed hij. De man had voor de dodelijke steekpartij een café aan de Nieu we Beestenmarkt bezocht. Volgens de politie lag de aftandse da mesfiets nog maar korte tijd in het water. Het gaat om een zwar te fiets van het merk Splendor, zonder kettingkast en met een afgebroken standaard. Wie weet wie de eigenaar van de fiets is of iets kan zeggen over de manier waarop de tweewieler in het water terecht is gekomen wordt gevraagd contact op te nemen met de Leidse politie, 071-258658. Voor het onderzoek is een re gionaal rechercheteam ingesteld. Enkele honderden mensen zijn inmiddels over de zaak gehoord, onder wie ook de kennissen kring van het slachtoffer en een aantal anderen dat zich met tips heeft gemeld. LEIDEN/REGIO Een Leidse koop avond op vrijdag zou 40 procent extra bezoekers trekken. Gecombineerd met een vrijdagmarkt komen er nog eens 25 procent bezoekers bij. Iets meer dan een vijfde van de bezoekers zal op de extra markt afkomen. Ook een vijfde deel zal daarvoor echter een andere dag laten vallen. Dat zijn enkele uit komsten van een enquête die op 8 en 9 oktober onder het winkelend publiek in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest en Zoeterwoude is gehou den. De enquête werd uitgevoerd nadat de Marktennota werd gepubliceerd. Daarin kondigde verantwoordelijk wethouder J. Walenkamp aan, de ko pers uit de regio weer te willen trekken door de koopavond te verschuiven en de markt al op vrijdag te laten begin nen. De Leidse warenmarkt op zater dag wordt gehandhaafd, net als die op woensdag. Van de 1400 benaderde con sumenten hebben er 579 een vragenlijst ingevuld. Een kwart van het winkelend publiek is onvoorwaardelijk voor de verschui ving van de Leidse koopavond naar vrijdag en uitbreiding van de markt naar die dag. Eveneens een kwart is er echter niet over te spreken, terwijl het voor de helft van de ondervraagden niet uitmaakt. Het kwart dat positief staat tegenover een vrijdagse koopavond voert als re den aan dat die dag gezelliger is en dat men dan meer tijd heeft om de bood schappen te doen Bijna de helft van de ondervraagden, 41 procent, is enthou siast over het voorstel om de markt naar vrijdag uit te breiden. Als dat kan worden gecombineerd met de koop avond is dat helemaal mooi. De enquête werd uitgevoerd door de directie economische zaken in samen werking met het Leidse bureau Re search voor Beleid. Walenkamp voelt de uitkomst als een steun in de rug voor zijn voorstellen. chetstf lijke COMPROMIS OVER REINIGINGSRECHT Geen crisis beraad nodig voor begroting 1992 IQUE ROSO ETT EN De gemeente- j belastingen stijgen nd jaar in Leiden 1,5 procent. Dat geldt zowel onroerend elasting als lozings- als reinigingsrecht. extra opbrengsten gebruikt voor beleid en om knel- in het bestaande I te verhelpen. listelling van meer amb- kost 500.000 gulden [dan waarop was gere- Daarnaast bleek de ge- plijke telefooncentrale pdig aan vervanging toe j. Daarvoor wordt vol ar 158.000 gulden uitge trokken. Ook de gemeentelijke reorganisatie kost volgend jaar 350.000 gulden. Eigenlijk had die ambtelijke reorganisatie geen cent mogen kosten, maar S. de Vreeze, wethouder van financiën, rekent erop dat in de daaropvolgende jaren de kosten worden terugverdiend. Tenslotte wordt ook 55.000 ex tra uitgetrokken voor de be strijding van veel voorkomen de kleine criminaliteit. Het Piko Krimi-project Vacaturestop Om de knelpunten op te lossen is 1,3 miljoen nodig, daarnaast is er een 'autonoom tekort' als gevolg van dalende inkomsten en stijgende vaste lasten van 4,5 miljoen en kost bovendien het nieuwe beleid 2 miljoen. Daarom moest er in totaal 7,8 miljoen aan nieuwe inkomsten of bezuinigingen worden gere aliseerd. De onroerend goed belasting zou in elk geval al 3,2 procent trendmatig worden verhoogd. Met een verhoging van 6,5 procent haalt de gemeente 1,3 miljoen gulden binnen. De ja ren tot en met 1995 moet de opbrengst van deze belasting steeds met een miljoen om hoog. Het totaal van de toena me komt dan op 3,3 miljoen uit. Dat is duidelijk minder dan het eerder op initiatief van wethouder S. de Vreeze (toen nog PvdA-fractievoorzit ter) vastgestelde plafond van 5 miljoen. Het lozingsrecht levert in 1992 0,2 miljoen extra op. De verho ging van het reinigingsrecht komt uitsluitend ten goede aan de afvalverwerking. De jaar lijkse lasten voor iemand met een eigen huis van 90 000 gul den stijgen al met al van 793 gulden naar 844,51. Voor de ei genaar/bewoner van een huis van 210.000 gulden stijgen de lasten van 1412,60 tot 1493,71. Naast de lastenverzwaringen leveren bezuinigingen uit het eerder dit jaar gepresenteerde pakket 3,5 miljoen gulden op. Dat pakket omvatte voor de komende drie jaar tien miljoen gulden. Er is voor gekozen de reiniging daar uit te halen, waardoor het totaal daalt tot 9,4 miljoen gulden. Hoewel dat eerder als ruim werd gezien blijkt het toch nodig om tot en met 1995 dat hele pakket uit te voeren. De resterende 2,8 miljoen gul den worden gevonden binnen de begroting. Naar verwach ting worden niet alle reserve ringen daadwerkelijk uitgege ven, levert het niet direct in vullen van vacatures geld op, evenals het hier en daar schrappen van activiteiten ten behoeve van nieuw beleid. LEIDEN De Leidse be groting voor 1992 is zon der politieke hoogspan ning tot stand gekomen. Wethouder S. de Vreeze meldt bij de presentatie bijna trots dat burgemees ter en wethouders maar één keer met hun fractie voorzitters om de tafel zijn gaan zitten. „Dat ging om de lastenverzwa ringen. Daar hebben zij mee ingestemd, met de belofte dat in hun fractie te verdedigen. Maar dat is zeker geen crisis beraad geweest". De lastenver zwaring was volgens De Vree ze een van de weinige onder werpen die inzet was van een Steven de Vreeze. politieke discussie. Dat leidde tot een compromis. Groen Links wilde de verho ging van het reinigingsrecht voor een deel overhevelen naar de onroerend goedbelas- ting. Die belasting is gekop peld aan de waarde van hui zen. Daarbij was de gedachte dat de mensen met de hoogste inkomens in de duurste huizen wonen en dus het zwaarst zou den mogen worden aangesla gen". Dat idee van Groen Links is niet overgenomen. Het college heeft vastgehouden aan de ge dachte dat in principe de mee- en tegenvallers van de afval verwerking in het reinigings recht moeten worden ver werkt. De verhoging daarvan is net als van andere lasten op 6,5 procent vastgesteld. Dat be tekent dat het reinigingsrecht met f 13,57 stijgt tot ƒ222,36 per huishouden. Dat is een compromis, volgens FOTO: WIM VAN NOORT De Vreeze Besloten is de af schrijving van de gesloten Leidse vuilverbranding pas over een half jaar door te be rekenen, evenals van de kos ten van de stortplaats De Does Bij die berekening is uitgegaan van een daling van de stort- kosten van huisvuil in de tweede helft van het jaar da len. Als dat niet gebeurt, volgt een extra verhoging van het reinigingsrecht, waarschijnlijk tot 250 gulden. 5r Waa aktief i Hub, I0LF KLEUN Haag- in he|EN Hoewel de itvorming over de e begroting voor 'n de [kennelijk in relatief te'term harmonie tot stand is gekomen, is er wel eni ge strijd geweest over de vraag welke wethouder met de grootste kluif van het nieuwe beleid aan de haal mocht gaan. nieuwe beleid, speelden voor de vakwethouders duidelijk de volgende verkiezingen een rol Maar, ja het is een tijdelijke baan", grijnst wethouder S. de Vreeze van financiën bij de presentatie van de begroting. Veel viel er echter niet te ver delen onder de vakwethou ders. Tot en met 1995 staat 5,75 miljoen aan nieuw beleid op de begroting. Komend jaar wordt daarvan 1,9 miljoen ge bruikt Maar door het schrap pen van de bezuinigingen op de Muziekschool, extra uitga ven voor kinderopvang en de sociale vernieuwing was de besteding van 860.000 gulden al vastgelegd. Resteerde 1,125 miljoen voor nieuw beleid. Centrum Binnen de smalle marges van het nieuwe beleid valt de por tefeuille van wethouder J. Walenkamp dan direct in het oog. „Zijn" directie economi sche zaken krijgt 95.000 gul den. Daarvan wordt 25.000 gulden uitgetrokken voor een aanzet tot een Centrum Mana gement Organisatie. Uiteinde lijk wil de gemeente samen met het bedrijfsleven een ma nager voor de ontwikkeling van het stadscentrum aanstel len. Daarnaast is er volgend jaar 50.000 gulden beschikbaar om de ontwikkeling van een autoluw centrum in te zetten. Het geld wordt gebruikt voor verder onderzoek naar de bouw van een stadsdistributie centrum Verder wordt 40.000 gulden uitgegeven aan Leiden promotie en 10.000 gulden aan economisch onderzoek. Of het wethouder T. van Rij bij de verkiezingen veel ople vert moet blijken, maar een van de grotere posten bij het nieuw beleid is de verbetering van de straatverlichting. Daar voor wordt 150.000 gulden uit getrokken in 1992. Dat is on der meer nodig om achterstal lig onderhoud in te lopen en de sociale veiligheid te verbe- - jaar. jkhedq 929 ie Roso. eiten erkoofruurtje (1) :n van de universiteit ge- schuurtje. Daar lagen Ijaar lang 98 bijna antieke luitse hoorns van neus- is opgeslagen bij het Na- lal Natuurhistorisch Mu- aan de Raamsteeg. De n hoefden de deur er uit te tillen en ze kon- Imeenemen wat ze wilden. DOrzien actiegroep Kaap Hoorn <unt LI Faar lucht van gekregen "■ed een greep in de wat iele schatkamer. Want het schuurtje wel te ty- i. De veertien hoorns die irhalve week geleden gestolen vertegen en Haaèdigden een (illegale) lelswaarde van een mil- gulden. Alle 98 hoorns »n zijn op grond van die r dan voorzichtige schat- toch gauw zeven miljoen en waard. Toch wat veel in een niet beveiligd lurtje achter een goed be- jd museum op te slaan, dat betreft is het nog een dat het 'slechts' een ac- ?p was die lucht had ge len van de aanwezigheid >rzorgingjde hoorns die door de ie waren aangetroffen in ensten efiezit van een Duitse han- ir. foep wond zich op over lakse manier waarop die maar niet wordt afge- tield en in het algemeen I de wijze waarop de over- omspringt met de wet herming Uitheemse Dier en. Honderd jaar oude fns lijken daar niet direct pangewezen middel voor. r als ze toch voor het grii- liggen, dan 'noem je jezelf in offert 6L Hoorn en je stuurt een isponaei^j van deze rehkwieën een hoogst beschermde •rt op aan kamerleden, imethode die werkt, want 5 en Engfabor van Landbouw optreder [uurtje (2) |het museum ach en wee jt over een mogelijke iting van zijn goede is in de gegeven situatie sn 10 dal schijnheilig. De eerste e b.vtlng een dergelijke kinder- GN RijsJeenv0Uthge inbraak TOEKOM l/V ian uit: met een waarde die de goud prijs benadert zo slordig be waart vraagt om moeilijkhe den. Het museumpersoneel mag dan door en door be trouwbaar zijn. En het is ook al niet waarschijnlijk dat de AID het gegeven rondbazuint. Maar het is wel erg naief om te verwachten dat er nooit ie mand buiten de kring van in siders lucht krijgt van die 98 hoorns in dat gammele schuurtje die daar lagen om dat de AID geen behoorlijke opslag had. En wat die goede naam be treft: bij een beetje museum is in de loop der tijden wel wat gestolen. Meestal komen er daarna juist heel veel bezoe kers. Een paar Van Goghs weg en de bezoekers staan in Amsterdam in de rij. Jan Wolkers brengt een zelf gesto len potje terug naar De La kenhal en het museum komt ermee op televisie. Bij het Nationaal Natuurhisto risch Museum wringt de schoen anders. Daar is het dat schuurtje, die dure hoorns. Wie valt er dan wat te verwij ten als het om aantasting van een goede naam gaat? Gasbuis Het is wat met die gasbuizen tegenwoordig. Ze worden in de grond gestopt en een paar jaar later weet niemand meer waar dat nou ook alweer pre cies was. Kennelijk worden er op de gemeentehuizen of bij de energiebedrijven geen gas buisplattegronden bijgehou den, of weet niemand meer waar die gebleven zijn. En dat levert nog wel eens pijnlijke misverstanden op. Palen voor woningbouw die dwars door een gasbuis heen worden ge heid, een graafmachine die ineens een stuk gasbuis met de grijper te pakken heeft, ontsnappend gas, gevaar, pa niek in de tent. In Voorschoten is het zover gelukkig niet gekomen. Wet houder Frank ten Have ont dekte tijdig dat er in Voor- schoten-Noord een grote gast- oevoerleiding onzichtbaar on der de grond ligt. En Voor schoten was nog wel van plan om daar een gigantische woonwijk uit de grond te stampen. De gemeente zou niet ver gekomen zijn. Eerst zou die reusachtige gasleiding natuurlijk bij de grondwerk zaamheden kapot zijn gegaan, een vreselijke ramp lag in het Grootsteeds Op voortvarende en grootsteedse wijze worden in Leiden straten en wegen opengebroken. In de Stevenshof gebeurt trekt de EWR een spoor van opgravingen langs de leidingen van de stadsver warming. Bij de aanleg was niet voorzien dat de natte bodem de oorzaak zou worden van een soort 'omgekeerde' lekkage. Zie: Gatenkaas. FOTO: WIM VAN NOORT verschiet. De gasleiding loopt door de Krimpolder, onder het tracé van rijksweg 11 en door de Papenpolder. Natuur beschermers die dachten op een goedkope manier van de dreigende rijksweg 11-west afgekomen te zijn kwamen echter bedrogen uit. Een weg kan wel boven de gasleiding worden aangelegd, want die steekt kennelijk niet zo diep. Bijkomend nadeel is dat geen woningen op het tracé van de rijksweg gebouwd kunnen worden, en daarmee had de eventuele aanleg van de be ruchte weg sterk bemoeilijkt kunnen worden. Militante na tuurbeschermers hebben nu natuurlijk wel de mogelijk heid om bij eventuele aanleg van de weg voor een leuke gasexplosie te zorgen. De bom onder de weg ligt er dus al. Ook in Leiden zorgt de aan wezigheid van een gasbuis voor problemen. Een in het Van der Werfpark opgetrok ken theehuis moet weer wor den afgebroken vanwege de gasleiding die er plotseling onder bleek te liggen. Het was misschien logischer geweest om het theehuis direct van een gasaansluiting te voor zien, maar het is kennelijk toch te link. Tegenstanders van de Leidse inbreiding (wo ningbouw op de laatste open plekken), die de laatste groe ne stukjes Leiden verloren zien gaan hebben in de onna volgbare gasbuizen mogelijk een machtige bondgenoot ge kregen. Leiden krijgt steeds meer grootsteedse neigingen. In na volging van Amsterdam, waar momenteel het Damrak ongeveer de drukstbereden straat van de stad bijna ge heel open ligt, timmert Lei den ook letterlijk aan de weg. Maandag jongstleden begon nen de werkzaamheden aan één van de meest monumen tale bruggen die Leiden rijk is. De Zijlpoortsbrug gaat in de steigers en de werkzaam heden moeten niet worden onderschat: er komt een hou ten noodbrug voor fietsers en voetgangers naast de eigenlij ke brug, er wordt een dam- wand geslagen, de onderbouw wordt compleet vernieuwd en op de nieuwe fundamenten verrijst een nieuwe brug, die architectonisch een samen smelting is van ouderwetse degelijkheid en moderne creativiteit. Bij de zeer noodlijdende Blauwpoortsbrug worden eveneens voorbereidingen ge troffen om de zaak op te knappen. De vishandel in het brugwachtershuisje heeft toch het veld moeten ruimen, dit ondanks alle toezeggingen van gemeentewege dat ver plaatsing niet noodzakelijk was. Maar dit is nog slechts het begin. Ook hier wordt een noodbrug aangelegd, worden de weghelften beurtelings voor het verkeer afgesloten en zal het gedurende een jaar een onmiskenbare bottleneck Maar niet alleen het centrum krijgt de volle aandacht van de directie civiele werken, ook naar de buitengebieden gaat hun warme aandacht uit. Hun zeer warme aandacht, mogen we wel stellen. De stadsverwarming lekt name lijk, in de Stevenshof. In om gekeerde richting weliswaar, het koude grondwater sijpelt de warme leidingen binnen, maar ook dat is niet de bedoe ling. Dus moet er gegraven worden in het zo prille nieuwbouwwijkie. Waaraan derhalve inmiddels dezelfde kwalificatie kan worden ge geven als die op deze plaats enkele maanden geleden werd gegeven aan de Garen- markt: het begint op een ga tenkaas te lijken. Hier een put, vijftig meter verderop een dam wand, en bij de ach terburen is het precies het zelfde. En dat ziin nog maar de werkzaamheden aan het hoofd net. Straks moeten ook de lekken aan het secundaire net, dat naar de woningen leidt, worden onderzocht. Dat er dan moet worden gegraven in privé-tuintjes sluit een woordvoerder van de EWR niet uit. Zijn de bewoners van de Ste venshof weer terug bij af. Waren ze net blij dat de vitra ges hingen, het parket er net jes bij lag en ze gereed waren om de visite te ontvangen als dat de juiste straat ten minste in deze planologische noviteit kon vinden ligt de parkeerplaats weer open, is de prachtige rozenstruik afge voerd, en klaagt schoonmama dat ze nog zo gezegd had vooral niet in een nieuw bouwwijk te gaan wonen. Daar komt alleen maar rot zooi van. Soms krijgen schoonmoeders gelijk. Start uitbreiding stadsverwarming Met het slaan van een damwand in een bouwput bij de Groe- noordhallen is gisteren het startsein gegeven voor de uitbreiding van de stadsverwarming naar de Slaaghwijk. De bedoeling is dat 1.400 woningen in dat deel van de Merenwijk op de stadsverwar ming worden aangesloten. Dat gebeurt eind volgend jaar bij de eerste huizen. De andere woningen volgen in de periode tot 1993. Als de aanleg is voltooid zijn de verwarmingsketels van 20 huizenblokken overbodig. FOTO: WIM VAN NOORT Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./Mevr.: I Postcode/plaats I Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuurjank de EHBO-kit naar: I Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse "Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9