im Kok, held ran de terugtocht? 'weede Kamer en het 'stemvee' OPINIE iGINj iA&&z Gouocmt ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 roniCtjdoor PAUL KOOPMAN ;staar op af vanui n) ed( ziji«ft Algemene Beschou- jen in de Tweede Ka- er hebben vorige week ch nog iets belangwek- ïds opgeleverd. Kamer- orzitter Wim Deetman laten weten dat hij g dit jaar wil voorstel- i het aantal vergaderda- n van het parlement ssen Kerst en Pasen te lveren. Het ziet er dus uit dat dit idee, af- mstig uit de koker van rdA-fractieleider Thijs óltgens en zijn CDA- llega Elco Brinkman, gerealiseerd gaat arden. onder installa zonde: n mis v« kennisei cliënt t in vei nd Het lig 1 W 'P™6e, atie aar GT kui plan mag, zonder overdrij- ig, een trendbreukje ge- >md worden. Het besturen ons land is immers sedert Tweede Wereldoorlog niet >en gepaard gegaan met het itrekken van steeds meer btenaren, parlementariërs senatoren, maar leidde bo- ien tot een gestaag uitdij- che Op i vergadercircuit. En dat ^wijl het politieke strijdto- tegenwoordig niet veel r is dan een tafellaken, een voorbereidende ver- dering van 12 uur over één in, erzichtelijk onderwerp paien de beroepspolitici hun niet meer om. Wöltgens, „raag ook nog wat tijd ■rhoudt voor een gezellig sprek bij een goed glas bier, tft blijkbaar ingezien dat ook minder omslachtig Het feit dat tientallen IA-kamerleden de afgelo- maanden nauwelijks tijd konden maken om het ó-beleid in het land uit te :n, zal aan dat besef vast steentje hebben bijgedra- rugtocht snoeien in de vergadertijd de kamerleden is om nóg reden belangwekkend. ;t is het zoveelste bewijs >or de stelling dat de politiek in het Westen op zijn retour is. Een opvatting die door de Duitse schrijver Hans Magnus Enzensberger in zijn essay 'Helden van de terugtocht' (november 1989) het meest treffend onder woorden is ge bracht. De helden van deze tijd, zo men en de strijd aanbinden voor een nieuwe samenleving, maar ontnuchterde realisten die het beste ervan proberen te maken. Napoleon, Lenin, Mao, Che Guevara of dich ter bij huis Troelstra en Den Uyl, hebben afgedaan. De nieuwe helden zijn volgens Enzensberger minder geliefd, maar zullen later van even grote historische betekenis blijken. Enzensberger, die er nooit voor terugdeinst controversië le standpunten in te nemen, heeft weinig moeite zijn stel ling te onderbouwen. Adolfo Suórez, de Spaanse minister president na de dood van Franco, wordt door hem ge lauwerd als 'Held van de te rugtocht'. Hoewel in Spanje verguisd, zorgde Suérez er vol- tens Enzensberger voor dat panje de overgang van een rechtse dictatuur naar een de mocratisch systeem kon ma ken zonder grootschalig bloed vergieten. Suérez gebruikte immers- Franco's partij om zichzelf aan de macht te bren gen en zette zich vervolgens aan de afbraak van het oude politieke systeem. Ook de Poolse oud-president Jaruzelski is volgens de Duitse essayist een miskende held. Door de staat van beleg af te kondigen en de vakbond Soli dariteit te verbieden, zou hij een nakende Sovjet-invasie hebben voorkomen. Toen dat gevaar eenmaal geweken was, toonde hij zich bereid met So lidariteit een overgangsrege ring te vormen. De meest prominente ontman telaar van deze tijd, Mikhail Gorbatsjov, behoeft volgens Enzensberger nauwelijks toe lichting. De Sovjet-president nam niet alleen afscheid van het politieke systeem dat de Sovjetunie vanaf 1917 beheers te, maar wrikte ook de eerste stenen van~ het Sovjet-impe rium los. De helden van nu, concludeert de Duitse schrij ver, zijn gespecialiseerd in het verlaten van oude stellingen. Zij zijn managers en strategen, geen idealisten. Kok Bij het lezen van het essay van Enzensberger komt als vanzelf de terugtocht is. Gemeten naar zijn tanende populariteit (het eerste criterium volgens En zensberger) moet het antwoord bevestigend luiden. Sedert Kok de luiken van zijn partij opende, verloor de PvdA im mers welgeteld één miljoen kiezers en vele honderden partijleden. Een échte held van de terug tocht laat zich echter volgens Enzensberger door een weg glijden op de populariteitslad- der niet ontmoedigen. Inte gendeel: hij voelt zich er juist door gesterkt, omdat hij weet dat hij met een oneervolle taak bezig is. Ook Kok lijkt van dat besef doordrongen. Zo schitterde hij de afgelopen we ken als nooit tevoren toen hij op menige PvdA-bijeenkomst zijn politieke koers verdedig de. „Je zou bijna willen dat Kok vaker met de rug tegen de muur stond", noteerde Volkskrant-columnist Jan Tromp. Hij zag een politiek leider die tot het uiterste ge tart was en juist dééruit een vurige gedrevenheid putte. De door Kok geleide terug tocht speelt zich op meer dan één terrein af. Hij organiseert niet alleen de terugtocht van het financieringstekort en de staatsschuld, maar ook het af scheid van de 'oude' wao en daarmee van het sociale stelsel zoals dat ooit door de arbei dersbeweging is bevochten. Tijdens zijn 'vernieuwingsre de' in Nijmegen hield Kok het PvdA-congres voor dat het so ciale stelsel een overvol huis is geworden. „Als er te veel nieuwe bewoners bijkomen, barst het uit zijn voegen". In plaats van het huis van de so ciale zekerheid verder uit te bouwen brak de PvdA-leider ..hóóg tijd voor een ander beleid een lans voor een ingreep waarbij het aantal kamers juist wordt verminderd en een uit de kluiten gewassen portier voor de deur wordt geplaatst. Nuchterheid In de PvdA heerst intussen na alle emotionele schokken van de afgelopen maanden een nieuw soort nuchterheid, een belangrijke voorwaarde voor een geslaagde terugtocht. „Ik kreeg in Nijmegen van het congres nog het meeste ap plaus toen ik waarschuwde dat we geen valse verwachtingen moeten wekken", stelde frac tieleider Wöltgens na afloop een beetje beduusd vast. De partij lijkt, onder aanvoe ring van Kok, bereid terug te komen op zijn oude fixatie op inkomensplaatjes. Werkgele genheid staat nu voorop. Bijna nostalgisch worden de 'nieu we' sociaal-democraten als zij praten over de tijd waarin het leeuwedeel van de burgers 's ochtend vroeg nog met een broodtrommeltje naar het werk ging. Het geloof in de overheid als efficiënte en wel- doenende regelaar hebben de sociaal-democraten ook al ver loren. De overheid moet zich terugtrekken en terugtreden. Deregulering, decentralisatie en efficiëncyverhoging zijn de nieuwe spèerpunten van Koks PvdA. Er is ook een terugtocht van de ideologie, een verschijnsel dat zich overigens niet alleen bij de PvdA voltrekt. Niet voor niets maakt juist D66 een stormachtige groei door, uitge rekend een partij van 'vrije denkers' die de werkelijkheid van alledag liefst pragmatisch benaderen. De politiek wordt steeds meer een houding, be toogde D66-leider Van Mierlo onlangs. En D66 zich heeft een houding aangemeten waar niet alleen de PvdA maar ook de andere grote partijen stinkend jaloers op zijn. Held Is Kok dan inderdaad een nog wat miskende held van de te rugtocht? Die krans willen we hem niet om de hals hangen, want daarvoor is zijn terug tocht nog te aarzelend. Zo houdt hij <3e samenwerking of fusie met D66 en Groen Links vooralsnog af en laat hij het milieubeleid grotendeels dicte ren door de concurrentieposi tie van het bedrijfsleven. Ook als de koopkracht van de bur gers in het geding is, deinst Kok ervoor terug werk écht boven inkomen te plaatsen. Die moeilijke afweging laat hij vooral over aan de sociale partners. Ria Beckers, fractievoorzitter van Groen Links, stelde al deze punten tijdens de Alge mene Beschouwingen aan de kaak. Het vooruitgangsgeloof staat óók bij de PvdA nog recht overeind, consta teerde zij teleurgesteld. „Aan de terugtocht van de consump tiementaliteit, de terugtocht van de rijke voor de arme lan den en de terugtocht van de economie voor het milieu moet nog begonnen worden. Het is tijd voor de vermoeide hel den achter de regeringstafel om het beleid opnieuw te for muleren". Na het als buitengewoon saai ervaren kamerdebat over de Miljoenennota is dat een op roep die Kok en het kabinet ter harte zouden moeten ne men. Want wie zich aarzelend terugtrekt zonder een nieuw perspectief te schetsen, laat vooral een barre leegte achter. Een leegte die ook een effi ciëntere en in gewone-men sentaal vergaderende Tweede Kamer niet kan opvullen. Zonder het uitzicht op een zin volle toekomst is het gevaar levensgroot dat mét de over heid ook de burgers zich te rugtrekken. Uit de stemhokjes, dan wel te verstaan. (Paul Koopman is parlemen tair redacteur van deze krant.) BRIEVEN VAN LEZERS i duidelijk geschreven zich hel recht voor ingezonden stukken in te korten. Overzicht van de Tweede Kamer tijdens de Algemene Be schouwingen vorige week. Volgens de fractie voorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, A. Kaland, volgen de leden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer blindelings hun fractie voorzitter. FOTO: ANP IEINDERT LEERLING )A-senator Kaland heeft in n interview met het week- id HP/De Tijd de CDA-frac- in de Tweede Kamer ver- iten zich te laten gebruiken i stemvee. Later heeft Ka- id laten weten dat hetzelfde voor de leden van de 'dA-fractie. Volgens de frac- voorzitter van het CDA in Eerste Kamer volgen de le- n van de CDA-fractie in de veede Kamer blindelings in fractievoorzitter en die ilgt weer blindelings de pre- ier. et zou er op neerkomen dat politiek gevoelige zaken nister-president Lubbers et fractievoorzitter Brink- an en enkele van diens naas- ollega's afspraken maakt, de overige leden van de ictie maar hebben te slik- in. Voor een echt open debat de Kamer zelf blijft dan zel- n of nooit ruimte. Veel za- in worden achter de scher en al beklonken voordat er k maar een woord in de Ka- er over is gesproken, lewel ik in de Kamer dicht de leden van de CDA-frac- zit, kan ik toch onvoldoen- in de fractiekeuken kijken te kunnen vaststellen of it gaat, zoals senator Kaland weert. In speciale situaties kt het me zeker niet uitge ven, maar dat dit de regel is &n ik me nauwelijks voorstel len. Toch snijdt de opmerking van Kaland in zeker opzicht beslist hout, al kan het verwijt dan niet alleen de regerings fracties CDA en PvdA worden gemaakt, maar ook de VVD. Het gaat dan echter om een andere situatie, dan Kaland aangeeft. Geen benul In de ruim tien jaar die ik nu kamerlid ben, is het me bij stemmingen menigmaal opge vallen dat leden van grote fracties soms geen benul heb ben van wat er aan de orde is. Men volgt niet zelden blinde lings het stemgedrag van dege ne die bij een onderwerp na mens de fractie het woord heeft gevoerd. Het is een zeld zaamheid als een lid van een grote fractie een afwijkend stemgedrag heeft. Die handels wijze is toe te schrijven aan een ver doorgevoerde speciali satie, dan wel taakverdeling binnen grote fracties. Van een zelf behandeld onderwerp weet een kamerlid uit een gro te fractie bijzonder veel, maar blijkbaar van tal van zaken buiten het eigen beleidsterrein heel weinig. Het is me meer dan eens over komen dat een lid van een grote fractie tijdens de stem mingen aan mij vroeg waar ei genlijk over moest worden ge stemd of wat de inhoud van een bepaald voorstel, motie dan wel amendement was. In zo'n situatie zou je de wat on parlementaire term 'stemvee' kunnen gebruiken, hoewel naar mijn wijze van zien elk lid van de Tweede Kamer on der alle omstandigheden toch verantwoordelijk moet zijn voor het eigen stemgedrag. Aan specialisatie valt in een grote fractie natuurlijk niet te ontkomen, maar elk kamerlid zou het zich toch tot een plicht moeten rekenen om zich in de fractie, dan wel persoonlijk, grondig voor te bereiden op de stemmingen. Om zodoende in elk geval te weten waar men voor, dan wel tegen stemt. Als dat zou gebeuren, zou het veel vaker moeten voorkomen dan een kamerlid tot een afwij kend stemgedrag komt ten op zichte van de meerderheid van de fractie. Een van de weinigen die dat niet zo lang geleden deed, was de CDA'er Hillen. Hij stemde, in tegen stelling tot de rest van zijn fractie, tegen de verhoging van het huurwaardeforfait. Boeiend Ver doorgeschoten specialisa tie enerzijds en 'blindelings' volgen van de fractievoorzit ter, dan wel de fractiewoord voerder, anderzijds zijn er mede schuldig aan dat het po litieke bedrijf in de Tweede Kamer lang niet altijd zo boei end is als weieens zou worden gewenst. Het is terecht, dat er al geruime tijd naar wegen wordt gezocht om de debatten in de Tweede Kamer aan le vendigheid te laten winnen. Het zou ook aantrekkelijker moeten worden voor het pu bliek om op de tribune, dan wel via de media meekijkend en luisterend een debat te vol gen. Dat laatste mag overigens geen doel op zichzelf zijn. Het gaat in de eerste plaats om een in houdelijk op peil staand debat, waarbij het echt tot een uit wisseling van argumenten komt en niet voor alles om een gebeuren met grote amuse mentswaarde. Er circuleren voorstellen om de gang van zaken in de Tweede Kamer te verlevendi gen. Het zal, vrees ik, weinig uithalen, zo lang we te maken hebben met moeizaam tot stand gekomen regeerakkoor den. De leden van regerings fracties zijn daar met handen en voeten aan gebonden. Daarnaast gaat het om de in stelling van kamerleden uit grote fracties, die zich te wei nig moeite getroosten om zich met meer zaken te bemoeien dan de eigen portefeuille. Er zou in grote fracties meer ruimte moeten komen voor meerderheids- en minder heidsstandpunten, zodat daar mee ook de uitkomst van het debat minder voorspelbaar wordt. De term 'stemvee' zou dan in elk geval minder ge makkelijk kunnen worden ge bruikt. (M. Leerling is lid van de Tweede Kamer voor de RPF.) De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen ver dwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoon nummer. Drewermann Priester en theoloog Drewer mann is nog niet veroordeeld (door een mede-christen) of een briefschrijver van deze krant geeft hem een trap na. (Zie deze rubriek van vorige week zaterdag, red.) Wat is dat voor mentaliteit? Als de bewuste briefschrijver ook maar één hoofdstuk uit een van de boeken van Dre wermann echt gelezen zou hebben, zou hij een serieus en diepgelovig mens hebben kun nen ontmoeten. Die het geloof van de Heer vraagt, maar zichzelf daarbij niet van de plicht van iedere gelovige ont slagen acht 'om alles te onder zoeken en het goede te bewa ren'. Met velen zie ik uit naar de vertaling van zijn nieuwste boek (Meinema). Met velen, die zich door niemand van de plicht tot zelf denken en gelo ven laten beroven. F. Blaauw, DEN HAAG. Opvliegers Wie nagaat hoeveel aandacht en plaatsruimte er op pagina twee van onze krant wordt ge schonken aan de erupties en opvliegers van opstandige manlijke en vrouwelijke theo logen voelt zich de conclusie opgedrongen dat een kwart van de wereldbevolking en driekwart van de gelovigen bestaat uit malcontente gods- geleerden. In dat gebiolo geerd-zijn door godgeleerde boosheid zie ik nog niet zo gauw een kentering komen. Daarom is het wellicht effec tiever zich rechtstreeks tot de geleerden zelf te wenden met een variatie op het langzaam- aan-advies van dr. Torfs. Deze fantasierijke Leuvense kerkju rist meent creatieve bisschop pen te moeten aanraden geen mannen tot diaken te wijden tot de kerkleiding dit ambt ook openstelt voor vrouwen. Zo zou ik de recalcitrante theologen willen adviseren - tot diezelfde kerkleiding hun Prachtboeken als het verlos sende woord omhelst - hun tekstverwerker een sabbat-de cennium te schenken. Dan kunnen die roodgloeiende ap paraten en hun dito gebrui kers eens afkoelen en kan men even overzien wat ze tot nu toe hebben aangericht. W.J. Hofstra, DEN HAAG. Racisme Ik ben een net zo grote tegen stander van racisme als Bert Jansma, die daarover schreef in zijn column van 30 septem ber jl. Maar wat al die landen die hij noemt te maken heb ben met het racisme in Den Haag, ontgaat mij. Wat» ik wel weet, is dat 99 procent van de inwoners van Kijkduin tegen de komst van een zigeuner kamp waren. En zo ken ik in Den Haag nog meer lokaties. Maar in' Den Haag schijnt men 'in' te zijn, als men aan de ziekte van xenomanie lijdt. Als men in Den Haag een an dere mening omtrent integra tie durft te verkondigen die niet welgevallig is aan het ge meentebestuur, wordt men on- middellijk in de racistische hoek getrapt. Maar misschien gaat mijn af schuw van racisme nog verder dan die van Jansma. Als men mijn afschuw van extreem rechts, Centrum Partij en Cen trum Democraten op 100 stelt, dan is mijn afschuw voor de partij Groen Links ook 100. Zoals in de CP en CD nazi's zijn binnengedrongen, zo heeft Groen Links de communisten zelf naar binnen gehaald. En al wisten we veel van wat er in de communistische landen gebeurde, na de glasnost en perestrojka is overduidelijk ge bleken en bekend geworden hoe erg het is. geweest. En dit heeft mij tot de volgende vraag gebracht: zijn de ver moorden in de concentratie kampen van Stalin minder dood dan de vermoorden in de concentratiekampen van Hit- Ier? Voor mijzelf is het ant woord op die vraag: beide par tijen zijn even afschuwwek kend, zowel extreem-rechts als extreem-links. Overigens zegt Jansma's stukje mij nog niet erg veel. want in Den Haag kent men geen mul- ti-culturele samenleving, be halve in de arbeiderswijken, want in de dure wijken komt men geen allochtonen tegen. En in een vrij Nederland belet niemand Jansma in een multi culturele wijk te gaan wonen. En ter geruststelling, ik ken de Stationsstraat al van voor de Tweede Wereldoorlog; het was toen al, met zijn directe omge ving, absoluut geen saaie straat. A. Bronsveld, DEN HAAG. Missieposten De befaamde kardinaal Char les Lavigerie (1825-1892), stichter van de Orde van de Witte Paters en de Witte Zus ters, schreef reeds voor dat missieposten altijd bezet dien den te zijn door drie personen! Aldus was er van eenzaamheid geen sprake en waren psycho logen overbodig. Albanië In deze krant las ik het ten hemel schreiend relaas van de vergeten kinderen in de Alba nese ziekenhuizen. Wat kunnen wij vanuit Neder land doen voor-de kinderen? Wat zijn vanuit Nederland de mogelijkheden? Is vervoer mogelijk? Is er een gironum mer? Er moet geholpen wor den. Wij mogen niet niets doen. Er is geen zeep, geen kleding. De kinderen gaan ge huld in om hun magere li chaampjes slobberende lompen en vodden. Feed the children, een Britse hulporganisatie, is er in geslaagd Shkoder te be reiken met een voorraad hu manitaire hulpmiddelen, maar dit is lang niet toereikend voor de vele arme kinderen. In Gods naam, laten wij Ne derlanders die van alles vol-, doende hebben, misschien zelfs te veel, dit teveel met de beklagenswaardige kleine pa tiëntjes van de inrichting in Shkoder delen. Mevrouw Bitter, DEN HAAG De natuur Als een parkiet alleen zit, gaat hij dood Mannetje en vrouwtje bij el kaar leven heerlijk Twee mannetjes en twee. vrouwtjes ook Wat maakt men zich hier toch druk over homoseksuelen en les biennes De natuur weet beter. H. Tichelaar DEN HAAG Normaal en abnormaal Wie als wat oudere 's avonds; zijn krant uit de bus haalt en inziet, ergert er zich aan, dat een samenleving van rust en orde steeds meer verandert in een .wereld van onrust en wanorde. Naast de politieke en godsdienstige redenen hebben radio, televisie en vliegwezen er toe bijgedragen, dat lands grenzen vervagen en dat ook wijze mensen zich vergapen aan de fata morgana van een nieuwe aarde, waarop mensen als broeders in solidariteit wo nen en alles samen bezitten, delen en gebruiken (Hand.2,44-45; 4,32-36). Ook in Nederland verbleken traditio nele waarden, en wat de één normaal noemt vindt de ander abnormaal. Zo vindt de één euthanasie - een 'goede dood' - toelaatbaar, terwijl de ander van 'moord' spreekt. De medische wetenschap is in staat het moment van een 'na tuurlijke dood' tot een 'onna tuurlijk' later moment, dat de geneeskunde zelf kan bepalen, uit te stellen. Euthanasie is fei telijk een normaal stervensuur verschuiven naar een later tijdstip, m.a.w. iets normaals maken tot iets abnormaals. Iets abnormaals beëindigen kan nooit als ontoelaatbaar worden aangemerkt, zelfs als dit het leven betreft. Het is 'normaal' dat een coma-patient na enkele dagen een natuurlij ke dood sterft. Medisch ingrij pen is hier in wezen iets nor maals tot iets abnormaals ma ken. Bij een parlementaire dis cussie over het vraagstuk van de euthanasie kunnen mis schien de begrippen 'normaal' en 'abnormaal' van nut zijn. Dr. W.J.A Visser DEN HAAG

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7