iaker zet Shamir ïroor het blok Servië verwerpt EG-plan voor nieuw Joegoslavië le Turkije stemt over lot van premier Ozal lodernisering NAVO-kernwapens lijkt nvermi jdeli jk ondanks ontspanning APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Economisch verdrag door acht Sovjet republieken getekend 1ber {idóQ Soincwit BUITENLAND zaterdag 19 oktober 1991 STEJiieke vondst jtschilderingen ^-v^RSEILLE Een grot met J ichilderingen, die stam- uit het stenen tijdperk ;en 20.000 en 8000 jaar Christus), is ontdekt on- i-/"kïde zee bij Marseille. Giste- werd bekend dat een dui- deze grot al enkele maan- geleden had gevonden. De 5 ligt 36 meter onder de jiegel in een baai bij de euwe 9 van Marseille. In Frank- de dei wordt de grot vergeleken lange I de wereldberoemde grot Lascaux (Zuid-Frankrijk), rvan de jacht- en dier- lderingen uit dezelfde tijd Benoeming van Gates als CIA-chef is vrijwel zeker WASHINGTON De Senaatscommissie voor de geheime dienst heeft gisteren met elf tegen vier in gestemd met de voordracht van VS-president Bush van Robert Gates als nieuwe chef van de Ameri kaanse buitenlandse inlichtingendienst CIA. Het voorstel moet nu nog worden goedgekeurd door de voltallige Senaat. Maar het is zo goed als zeker dat de Senaat de voordracht overneemt. Tegenstanders van Gates, 47, thans tweede man van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad, betoogden tegen zijn benoeming vanwege zijn rol in het Iran-Con- traschandaal. Maar voorstanders verklaarden dat Gates, die in 1966 bij de CIA kwam en daar op klom tot plaatsvervangend hoofd, door zijn fouten heeft geleerd en door zijn ervaring heel geschikt is om de ingrijpende reorganisatie van de CIA uit te voeren, die nodig is nu de Sovjetunie uiteen valt. Benetton mag non door priester laten zoenen PARIJS Het Italiaanse kleding merk Benetton hoeft van de Franse rechter niet de 1300 'billboards' te verwijderen, waarop het bedrijf recla me maakt door middel van een foto van een priester die een non een zoen op de mond geeft. Een katholieke groepering had de rechtbank ge vraagd de reclame te verbieden, om dat die „met name beledigend voor katholieken" zou zijn. De rechtbank oordeelde gisteren echter dat Benet ton zich niet aan „anti-christelijk ra cisme" had schuldig gemaakt. Benet ton kwam onlangs ook al in opspraak wegens een advertentie waarin een foto werd gebruikt van een pasgebo ren baby met navelstreng en al. Kerk overweegt straf tegen Andries Treurnicht JOHANNESBURG De Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) onderzoekt of er een tucht maatregel moet worden genomen tegen de leider van de Conservatieve Party van Zuid-Afrika, dr. Andries Treurnicht. Dat heeft de vice-voorzitter van de NGK-synode, prof. Johan Heyns, gezegd. Treurnicht, oud-predikant in de NGK, heeft zijn kerk uitgedaagd hem te straffen voor zijn vasthou den aan het apartheidssysteem. Heyns zei dat de kerk eerst aan Treurnicht wil duidelijk maken waarom zijn ideeën verkeerd zijn. Maar als Treur nicht zijn houding niet wijzigt, is het mogelijk dat hij uit de kerk wordt gezet. Treurnicht zei er abso luut van overtuigd te zijn, dat „een beleid van ge scheiden ontwikkeling, of apartheid, voor volke ren moreel gerechtvaardigd is en dat het enige in telligente beleid is voor de bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika". Echtgenote mag naar gijzelaar Jesse Turner BAYRUT De echtgenote en de dochter van de Amerikaanse gij zelaar Jesse Turner kunnen hun man en vader in Libanon bezoe ken. Dat heeft de organisatie Is lamitische Jihad voor de Bevrij ding van Palestina gisteren ge zegd. De organisatie houdt twee Amerikanen in gijzeling, onder wie Turner. De bekendmaking van de groep is gestuurd naar een krant in Bayrut en was ver gezeld van een kopie van een brief aan Turners vrouw en van een foto van Turner en Allan Steen, de tweede gijzelaar die de groep vasthoudt. Volgens de ver klaring heeft de VN aangeboden bij het bezoek te helpen. ANC blij met besluit opheffen sancties JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft het besluit van het Britse Gemenebest om geleidelijk de sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen, gisteren verwelkomd. ANC-woordvoerder Gill Marcus zei dat het be sluit in overeenstemming is met de aanbevelin gen die het ANC aan Groot-Brittannië en zijn vijftig voormalige koloniën heeft gedaan. „We hopen dat deze beslissing het politieke proces veilig zal stellen", zei Marcus. „Voor ons is het belangrijk dat de belangrijkste sancties passen bij en in overeenstemming zijn met dit politieke proces". De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk, wiens hervormingen van het apart heidssysteem ten grondslag liggen aan de be slissing van het Gemenebest, heeft nog niet ge reageerd. i ILLY WERKMAN in velUZALEM Israël is het blok gezet. Nog as aan regering-Shamir 'hTzegtr60! besloten heeft eer de'te nemen aan de vre- of erfonferentie voor het wettjden-Oosten, hebben -t waarheide co-sponsors van he parli vredesoverleg, de Talgoepnigcie Staten en de de jetunie, gistermiddag Jeruzalem bekendge- kt, dat de ceremoniële ling van de conferen- >p 30 oktober in Ma- plaatsvindt. Jdeze totaal onverwachte ordt Je bevolki ijn voor Ruslari vlagvej' de supdeling heeft de Ameri- m het Bse minister van buiten- iueustu#e zaken Baker de Israëli's sn zich Pen situatie gemanoeu- t het Sfd. waarin zij zich niet den ver kunnen veroorloven nog van Fr tegen te sputteren. Het een nu zeker, dat premier JelfcPir ziJn regering morgen zal aanbevelen op de officiële uitnodiging voor de vredes conferentie in te gaan. Onmiddellijk na zijn zenuws lopende overleg met de Ame rikaanse vredesbemiddellaar gisterochtend had de Israëli sche leider nog gezegd dat Is raels deelname aan het vredesoverleg „tijdens een van de komende kabinetszittin gen" in Jeruzalem zou worden besproken. Op de vraag of hij zijn ministers morgen al zou laten beslissen, antwoordde hij: „Daar moet ik nog over nadenken". Voor Baker was kennelijk daarmee de maat vol. Toch al danig geïrriteerd over de uit stelmanoeuvre van de Israëli sche leider liet hij de bom bar sten, waarmee hij Israël volle dig met de rug tegen de muur heeft geplaatst. En Shamir, da nig uit zijn evenwicht, bleef niets anders over dan te zeg gen, dat hij „geen andere keu ze heeft dan de moeilijke weg van het vredesoverleg in te slaan". Tot op het laatste moment heeft Israël het onderste uit de kan willen halen. Gisteren nog weigerde Shamir zijn langver wachte ja-woord uit te spre ken, toen bleek dat Baker de namenlijst van de Palestijnse onderhandelingsdelegatie, die hij vlak daarvoor had ontvan- ten, stevig in zijn zak hield, hamir voelde zich daardoor zwaar beledigd, omdat hij er in het verleden op had gestaan niet in een situatie te worden gedwongen Palestijnse gedele geerden aan de onderhande lingstafel te vinden, die voor hem onaanvaardbaar zijn. „We zullen nu op een andere ma nier moeten proberen de na menlijst te pakken te krijgen", waarschuwde Shamir tegen over de wachtende journalis ten. De implicatie was, dat zijn regering alsnog een of meer namen van de Palestijnen zou kunnen afkeuren. Verrassingen Welk effect de bominslag, die Baker gisteren in Jeruzalem veroorzaakte, op de interne Is raëlische politiek zal hebben, moet nog worden afgewacht. Hoewel de extreem-rechtse De Israëlische premier Shamir zet zijn microfoon op de juiste hoogte voordat hij in Jeruzalem be kend maakt een vredesconferentie over het Midden-Oosten niet meer tegen te houden. FOTO: AFP coalitiepartners van Shamirs Likoedpartij gisteren lieten weten niet onmiddellijk uit de regering te zullen stappen, zijn verrassingen op dat gebied vlak voor de vredesconferen tie of zelfs tijdens de ceremo niële opening niet uitgesloten. De Israëlische politiek staat erom bekend in moeilijke on derhandelingssituaties aan de hand van torpedo-dreigemen ten concessies van de tegen partij af te dwingen. Dat dit niet altijd succes heeft moest Israël in 1974 ervaren toen de toenmalige vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Genève al na een dag opbrak. Of Israël zich voldoende be wust is van zijn sindsdien sterk verzwakte politieke posi tie, zal in Madrid duidelijk moeten worden. familie in het oosten van Kroatië brengt een wasmachine in veiligheid na hevige beschietingen Serviërs en het federale leger. B FOTO: AP DEN HAAG Het voor naamste bezwaar van de republiek Servië tegen het EG-plan is dat het de hui dige Joegoslavische staats vorm verlaat en er een losse associatie van soeve reine of onafhankelijke republieken voor in de plaats stelt. Het Servische blok in het staatspresidium verliet de con ferentie in Den Haag volgens radio Belgrado demonstratief nadat Lord Carrington vice- president Branko Kostic het woord ontnam. Kostic zei te genover journalisten dat het EG-plan „eenvoudig neerkomt op ontbinding van Joegosla- Maar volgens Carrington kun nen de Servische bezwaren wellicht de komende dagen ondervangen worden door in schakeling van een arbitrage commissie onder leiding van de Fransman Robert Badinter. De EG-voorstellen die zijn voorgelegd aan het voltallige Joegoslavische staatspresidi um, alle presidenten en alle ministers van buitenlandse za ken, voorzien onder meer in het toekennen van een „auto nome status" aan de Servische gebieden in Kroatië, Krajina en Oost-Slavonië. Tevens zou er toezicht komen op de nale ving van de mensenrechten. Verder worden op het terrein van de economische, politieke en veiligheidssamenwerking nieuwe raden voorgesteld waarin ministers van de repu blieken vertegenwoordigd zijn. De conferentie ging anderhalf uur later van start dan ge pland. Minister Van den Broek weigerde aan de verga dering te beginnen zolang het vechten in Joegoslavië door ging. Hij zette het Joegoslavi sche staatspresidium en de Kroatische president Tudjman en de Servische president Mi losevic onder druk om hun respectievelijke troepen op dracht te geven tot een onmid dellijk staakt-het-vuren. Milosevic, die altijd ontkend heeft dat Servische troepen gevechtshandelingen plegen, schaarde zich achter de ver klaring die de aanwezigen on dertekenden maar gaf zelf geen enkele opdracht. De EG-voorstellen worden vanaf woensdag in de drie werkgroepen nader uitge werkt in de vorm van een ver drag. Carrington zei te hopen dat de plenaire zitting van de conferentie de vrijdag daarop kan plaatsvinden. I)RMINA De ^O-ministers van de- lie, verenigd in de zo- aamde Nucleaire Plan- P®.R| Groep, hebben deze J^ltsir êrote schoonmaak puden in de goeddeels DiJKSiuderde kernarsenalen het bondgenootschap. NAVO-kringen werd gisteren gezegd dat de mi nistersconferentie in de Siciliaanse stad Taormina wel eens de laatste in zijn soort geweest zou kunnen zijn, nadat besloten was de kernvoorraden met tach tig procent te verminde- Toch lijkt het op zijn minst wat overdreven te zeggen dat de planners de komende jaren niets meer omhanden hebben. Weliswaar verdwijnen tal van kernwapens uit Europa, maar er moeten nog veel vragen worden beantwoord over die ene kerntaak die Europa over blijft, namelijk de paar hon derd zogenaamde vrije-val- kernbommen. Dat zijn in feite verouderde wapens die als het ware om een snelle modernisering vra gen. Verwacht wordt daarom dat over éen aantal jaren een lucht-grond-kernraket zal -»rden ontwikkeld die vanaf een vliegtuig kan worden af gevuurd. De Amerikaanse minister van defensie Cheney zei gisteren in Taormina dat de VS op dit ogenblik niet aan de ontwik keling van een dergelijke ra ket werken. Maar men gaat er toch van uit dat modernisering van de Europese kerntaak op den duur onvermijdelijk is. Ook minister Ter Beek zei dat „een modernisering van de Europese kerntaak niet expli ciet uitgesloten is" Maar Rob wacht een nieuwe teleurstelling. Wanneer hij het huis staat, waar de heer Duin, getrouwd met Cornelia jv, moet wonen, ziet hij op het naambordje staan: G.J. Bijloo, iepsmakelaar. Dat klopt niet! Toch belt hij aan, want mis- ön kan die meneer Bijloo hem weer verder helpen. De tte?epsmakelaar staat hem vriendelijk te woord. Ja, hier heeft 'ic)ger een familie Duin gewoond, maar die is verhuisd. En liefst r Zuid-Amerika. Al lang gelden. O ja, al in 1946 of zo... Rob krabt zich wanhopig achter zijn oor. „Bent u soms familie?" vraagt meneer Bijloo. Rob vertelt wie hij is en dan gaan de wenk brauwen van mijnheer Bijloo opeens omhoog. „Wat?" zegt hij, „bent u die bekende kapitein Rob van de Vrijheid? Ik heb veel over u gehoord. Wilt u niet even binnenkomen? U hebt een ver moeiende reis achter de rug en als u mij het doel van uw speur tocht wilt vertellen, kan ik u misschien toch nog helpen". ISTANBUL Hoe de Turkse parlementsverkie zingen morgen ook verlo pen, een ding lijkt duide lijk: het is gedaan met de alleenheerschappij van conservatief-liberale Moe derland Partij, die sinds 1983 onafgebroken de dienst uitmaakt. Het is zelfs twijfelachtig of presi dent Özal de zeven jaar van zijn presidentschap volmaakt. De opiniepeilingen zeggen dat de conservatieve Partij van het Juiste Pad (DYP) van oud premier Demirel deze eerste, echte vrije stembusslag sinds de militaire staatsgreep in 1980, gaat winnen. Op de voet gevolgd door de Sociaal-De mocratische Volkspartij (SHP) van Inönü. De Moederland Partij, aangevoerd door pre mier Yilmaz, zal volgens een onderzoek van het dagblad Hürriyet slechts 20,6 procent van de stemmen halen. Een percentage dat mager afsteekt bij de 36,3 procent van 1987 en de 45 procent in 1983. Uitsla gen die doordat het Turkse kiesstelsel de winnende partij extra bevoordeelt de partij een meerderheid in het 450 ze tels tellende parlement bezorg de. In tegenstelling tot vier jaar geleden zouden deze keer de Democratisch Linkse Partij (DSP) van Bülent Ecevit en de Religieuze Welvaartspartij van Erbakan de kiesdrempel van 10 procent procent overschei- den. De fundamentalisten zelfs ruim, ondanks dat ze een ver bond hebben gesloten met de beruchte leider van de ultra nationalisten, Alparslan Sür- kes. Een stap waartegen met name de religieuze aanhangers in het Kurdische zuidoosten van Turkije fel hebben gepro testeerd. De dramatische val van de Moederland Partij wordt voor al geweten aan de maar niet te beteugelen inflatie (67 procent) in Turkije. Jaar in jaar uit be loofde de regering beterschap, maar de verwachting is dat de inflatie volgend jaar zelfs tot honderd procent stijgt. Iedere Turk weet dat als maandag morgen de euforie rond de verkiezingen voorbij is, de ene prijsverhoging zich weer op de andere zal stapelen. Sultan Bovendien kan de Turkse be volking maar niet wennen aan de eigenzinnige manier waar op Özal inhoud geeft aan het presidentschap. Als een bur gerlijke sultan, omringd door familieleden die mede met hem de regerende Moederland Partij controleren. Zo is zijn vrouw Semra hoofd van de Moederland Partij in Istanbul, een distrikt dat maar liefst vijftig zetels in het parlement vult. Wat de Moederland Partij ook zwaar wordt aangerekend, is dat men er niet in is geslaagd om aan de corruptie binnen het gigantische overheidsappa raat een einde te maken. Vriendendiensten, omkoperij en machtswellust zijn nog steeds wijdverbreide uitwas sen. Het ministerie van bin nenlandse zaken zou zelfs ten prooi zijn gevallen aan reli gieus-fundamentalisten, die el kaar de baantjes toeschuiven, zo ook in het politiekorps. Een van de redenen waarom het met de terreurbestrijding in de grote steden maar niet wil vlotten. Met name de Partij van het Juiste Pad profiteert van de verzwakte positie van de Moe derland Partij. Demirel, in 1971 en 1980 door de militai ren als premier aan de kant gezet, gokt evenwel op meer dan een slecht verkiezingsre sultaat voor de regeringspartij. Zijn uiteindelijke doel is Özal uit het presidentiele paleis te verjagen en de Moederland Partij door onderlinge rivali teit op de klippen te laten lo pen. Want deze smeltkroes van conservatieven, nationa listen, liberalen en religieuze fundamentalisten valt nauwe lijks bijeen te houden als oppo sitiepartij: regeringsmacht is de bindende factor. Jeltsin last plaatselijke verkiezingen in Rusland af MOSKOU De plaatselijke verkiezingen van 8 december in Rusland gaan niet door. President Boris Jeltsin heeft gisteren de verkiezingen waartoe het parlement had besloten, afgelast. Jelt sin maakte daarvoor gebruik van zijn vetorecht. Het Russische parlement besloot al in het voorjaar tot de verkiezingen en wei gerde donderdag te voldoen aan een verzoek van Jeltsin om de verkiezingen tot volgend jaar uit te stellen. Karl Lagerfeld kiest voor lang PARIJS Karl Lagerfelds winkelcollectie voor de lente/zomer 1992 liet gisteren de favoriete, nieuwe lengte van de ontwerper zien lang dus. Op wat voor manier dan ook. Veel transparan te lange blouses en andere kledingstukken over korte rokjes en leggings. „Lengte doet er eigenlijk niet meer toe", zei Lagerfeld al zo vaak. Niet verwonderlijk dat hij nogal eens voor een dua listische oplossing kiest, zo bleek gisteren. Een andere leuke vondst vormen de met bloemen bedrukte zwempakken/bodysuits, die aan de bovenkant blousen en pof mouwen hebben. Gecombineerd met een pareo-rok kun je zo van het strand even boodschappen in de stad gaan doen. Hubert de Givenchy's show en kleren zijn gebaseerd op zonnige thema's. De kleuren exploderen als het ware van de stof. De ontwerper viert overmorgen zijn veertigjarig jubileum in het vak. MOSKOU Sovjet-presi dent Gorbatsjov en de presidenten van acht re publieken hebben giste ren in Moskou het econo misch unieverdrag onder tekend. Op het allerlaatste moment besloot Azerbajd- zjan af te zien van onder tekening. Aanvankelijk liet ook de Oe kraïne, in navolging van Ge orgië en Moldavië, weten niet mee te willen doen. Maar de vice-voorzitter van het Oek- raïnse parlement, Ivan Pljoetsj, liet gisteren weten dat zijn republiek toch van plan is het verdrag te ondertekenen, maar dat het in eerste instan tie economische samenwer kingsverdragen met de afzon derlijke deelrepublieken wil sluiten. De Russische president Jeltsin vond dat er een belangrijke gebeurtenis had plaatsgevon den. „Soevereine staten heb ben een economisch verdrag getekend waarin geen sprake meer is van een stug centrum en waarin alles geregeerd wordt door inter-republikeinse organen", aldus Jeltsin. Kort voordat het document ge tekend werd zei Gorbatsjov dat „het ijs gebroken" was. Aansluitend tekenden de lei ders van de republieken op al fabetische volgorde het ver drag. De economische gemeenschap waarvan de acht Sovjet-repu blieken nu deel gaan uitma ken zal een munteenheid, een centrale bank, gecoördineerde douaneregels en -tarieven kennen. Ook gaan de republie ken samenwerken op het ge bied van energie, transport en communicatie. De centrale re gering bepaalt bovendien de buitenlandse politiek en de de fensie. De republieken krijgen zeggenschap over hun natuur lijke hulpbronnen. Het parlement van Azerbajd- zjan besloot gisteren overigens ook tot onafhankelijkheid van de republiek. Volgens rege ringsbronnen kwam het be sluit tot stand onder druk van de oppositie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5