)uders plakken te snel etiket op kind' Veilige haven voor bejaarde kunstenaars ócSouoant inisterie verdeelt 500 nieuwe cellen RWIKKELINGSPSYCHOLOOG IN PROMOTIE-ONDERZOEK b\ nieuw systeem iiiszorg op 1 januari Motorvermogen kotters door AID gecontroleerd HET ROSA SPIER HUIS IN LAREN vendueHuis KIJKDAGEN De Leeuw (CDA) nieuwe topman op Landbouw BINNENLAND ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 3RAND BIJLEVELD |lAAG Minister Ballin van Justitie 1997 het aantal be- Paradokre gevangeniscel- tief on geiden met 500. In rs niet ndaag gepubliceer- niiport staat dat de wei-deling za\ plaatsvin- Frans Den Haag Lely. eidsco. utphen, Almelo en op die e Nati seillai! Parijs jiegemt )ei nd ged" STRAFINRICHTINGEN KRUGEN ANDERE TAKEN In de meeste plaatsen zullen daarvoor oudere delen van de strafinrichting verdwijnen. Justitie wil deze bouwplannen combineren met het wijzigen van de bestemming van een aantal inrichtingen. Zo wel het ministerie langgestraften die intensieve aandacht behoeven in kleine groepen onderbren gen in Amsterdam en Maas tricht. Dit betekent dat zij niet langer worden geplaatst in Leeuwarden, Hoogeveen en Sittard. Dit staat in het be heersplan dat vandaag naar de Tweede Kamer is gestuurd. De vrouwen uit strafinrichting De Singel in Amsterdam wor den overgebracht naar de nieuwbouw in Alkmaar en Zwolle. Hierdoor kan het lan delijk penitentiair selectiecen trum verhuizen van Den Haag naar Amsterdam. Zoals be kend wil de minister meer zelfstandigheid toekennen aan de directie van inrichtingen. Een groot aantal taken en be- Door de verschuivingen moeten ongeveer vierhonderd medewerkers van plaats ver anderen. Zij krijgen elders een functie aangeboden. Het mi nisterie verwacht tot 1997 1100 vacatures. Daarvan zijn er 500 nieuw. Het ministerie sluit niet uit dat er op regionaal ni veau personeelsproblemen kunnen rijzen. In het noord oosten van het land zullen bij voorbeeld al volgend jaar 120 banen vervallen, terwijl pas in 1993 met de nieuwbouw wordt igdheden wordt overgedra- begonnen in Lelystad, Almelo, Zutphen en Zwolle. Steun Circa honderd werknemers van Air Holland zijn op Schiphol be zig met de schoonmaak van een toestel van de in moeilijkhe den verkerende luchtvaartmaat schappij. Met de schoonmaakactie gisteren wilden de medewerkers demonstreren dat ze nog steeds achter Air Holland staan. FOTO: ANP s omst )mmez we Eui UE VAN DE VEN oppeif" ie Dui: ;RDAM Ouders 0eieig'd allerlei eigen- ?n van zichzelf te- kemphzien jn hun kinde- 1J,..ker el van die observa- n 1J 8 pure vooroordelen ontwikkeling van z!J,n Ind enorm kunnen acuüm de C1' ontwikkelingspsycho- Guus Cruts, die vol- welhaveek promoveert op :te steulerzoek naar de ver- S ;en die ouders van srliezer aderen hebben. In j i blijken die verwach- vaak zelfvervullende bevoOjm pa is koppig, dus :t IJzei) is dat waarschijnlijk e posit ook. En als Basje dan stelsel matig weigert rode kool met appeltjes te eten dan weten de ouders het zeker: onze zoon heeft de aard naar zijn vader, hij is koppig. „Het heeft mij hogelijk verbaasd hoe snel ou ders denken te zien of hun kind spontaan, koppig, onze ker of zelfstandig is", aldus Cruts. Voor zijn promotie-on derzoek interviewde hij een aantal gezinnen dat hun eerste kind kreeg. Vóór de bevalling vroeg hij de ouders naar hun ideeën over de levensloop van een mens in het algemeen. Na de geboorte vroeg hij naar de ideeën die ouders hebben over hun eigen kinderen. En dat was even schrikken voor Cruts. „Eigenschappen als on zeker of zelfstandig worden al op baby's toegepast die pas en kele maanden oud zijn. Een baby die gauw schrikt van ge luiden wordt als onzeker ge zien. Baby's die lang stil zijn en zichzelf kunnen vermaken, worden als zelfstandig be schouwd. Kinderen worden al heel snel als een eigen per soonlijkheid gezien. Maar je kunt je afvragen of persoon lijkheid wel bestaat. Wat je van iemand zijn persoonlijk heid vindt, is nooit een objec tief gegeven maar altijd een interpretatie", aldus Cruts. Mishandeling Die interpretatie is meestal ge- basseerd op eigenschappen die de ouders zelf hebben. Cruts: „Ouders maken zich door gaans zorgen of hun kind wel goed terecht komt. Als beiden koppig zijn, vrezen ze dat het kind later wellicht een dwars ligger wordt en buiten de maatschappij komt te staan". Maar niet alles wat ouders aan erfelijkheid toeschrijven is ook steeds terugkerende 'zie je wel' van ouders". In extreme gevallen kan een leiden tot een mensenfobie. Te hoge verwachtingen van ou- erfelijk. Cruts kan het ze niet kwalijk nemen. „Ouders wil len houvast hebben. Je kunt niet totaal open in het leven staan, dat zou dodelijk ver moeiend zijn. Je moet een aan tal mogelijkheden uitsluiten en knopen doorhakken (voet ballen of piano spelen) om orde te scheppen in het leven. Maar ouders zouden zich meer bewust moeten zijn van de ei genschappen die ze hun kinde ren toedichten. Ze moeten zich afvragen waar die op zijn ge baseerd en of ze hun kind daar wel recht mee doen. Op grond van vooroordelen kunnen ou ders het leven van een kind enorm gaan bepalen. Een baby kan niet terugpraten: nee pap, ik ben niet zó onzeker als jij beweert. En als het eenmaal ken in de Westerse cultuur, terug kan praten, dan gelooft Ook het psychologiseren van een Nederlander vraagt om zijn kennissen te omschrijven dan zegt hij dat zeer negatieve beeldvorming de een aardig is, de ander on betrouwbaar, etcetera. Stel je dezelfde vraag aan bij voor- ders ontaarden niet zelden in beeld een inwoner van India, kindermishandeling. „Er zijn dan zal deze zeggen dat zijn ouders die geen flauw benul kennis iemand is die vaak zie- hebben van wat een kind kan. ken verzorgt zonder daar di- Ze geven het kind op jonge reet een conclusie aan te ver binden". Cruts heeft niet de il lusie dat Nederlanders nu minder snel een oordeel zal vellen over anderen of hun kinderen in het bijzonder. leeftijd opdracht om een bood schap te halen of op andere kinderen te passen. Faalt het in die opdrachten, dan kunnen ouders over de schreef gaan". Kraamvisite Volgens Cruts is het sterke ge loof in de doorgifte van erfelij ke eigenschappen het kind wellicht al in zijn ei gen onzekerheid of is het zelfs onzeker geworden door de mensen en hun gedragingen (hij doet dit en dat, dus hij is zus en zo) is typisch Westers. „Het is zo normaal geworden in Nederland dat je bijna wel mee moet doen. Als je niets herkent in een baby heb je al bijna ruzie met de kraamvisite. Zelf zie ik nooit iets in baby's. Voor mij zijn ze mooi of min der mooi. Óp kraamvisite sta rSSECRETARIS SIMONS: Staatsbezoek -e -| T teger^ n buite imen n Noori steurop aardoorHT Staatssecre- gheidsimons van volksge- i later pd houdt vast aan i plan ^an om de nieuwe r^der de^an de thuiszorg op Ipop wiari 1992 in te voe- ïft dit laten weten in fctie op de brief waarin heuse JLandelijke Vereniging Juiszörg en de drie or- er ookBS van zorgverzeke- le rol }m hebben meegedeeld igedragniet in staat zijn om begin v2 afspraken te maken Maastr manifr waarop het :tuur dl den gefinancierd. vindt dat de thuiszor- iatie en de verzeke- i deze manier voorbij- Jn hun eigen verant- (ijkheid voor de conti- yan de zorg voor hun i verzekerden. |nu een situatie te ont- iaarin onenigheid tus- bartijen over de hoof- patiënten en verze- I wordt uitgevochten, ons. Hij vindt dat dit de rechten van de nogen en hoeven vol- tn niet te worden aan- innert eraan dat hij de (ties er vijf maanden al op heeft gewezen telf moeten onderhan- iver nieuwe afspraken in het kader van de tweede fase van de stelselwijziging. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg kan niet ver wachten dat op 1 januari 1992 alles bij het oude blijft, de ver zekeraars daarentegen mogen ook niet verlangen dat in één stap de uiteindelijke situatie wordt bereikt, aldus Simons. Hij stelt dat de partijen de (langzaam) toenemende risico's moeten leren delen „in het be sef dat ook zij slechts stapsge wijs de stelselwijziging kunnen realiseren en de vruchten er van kunnen plukken". Simons verwacht dat thuiszorg en verzekeraars alsnog tot werkbare afspraken komen. Hij is beschikbaar voor het overleg waarom de vier orga nisaties hebben gevraagd. Koningin Beatrix wordt op Schiphol uitgeleide gedaan door K.J. Noordzij, directeur Luchthaven Schiphol (I) en M. Schroder, directeur van Martinair (r). Gisteren vertrok de koningin met een Boeing 747-vrachtvliegtuig - waarvan het bovendek is omgebouwd tot een eersteklas compartiment - naar Hongkong, om vandaar met de regerings- fellowship PBX door te vliegen naar Japan voor het staatsbezoek. FOTO: ANP Hallo met Karin Bloemen door BERT JANSMA Eindelijk heeft ze me dan gebeld. Mijn vrouw neemt de telefoon op en zegt: „Een of andere vrouw die wil dat je een nul-zes-nummer belt". Ze kijkt me aan met een blik waarin twijfel, nieuwsgierigheid en verwijt om de overhand strijden. Je hoort tenslotte zoveel van die nul-zes nummers. Misschien denkt ze dat ik hulp voor mannen in nood heb aangevraagd, of een hulpcentrum voor verkrachting in het huwelijk of gewoon een professionele hijgster. Ik denk aan de nieuwe plannen van de PTT. Een afrekening waarop je precies kan zien hoelang en met wie er via jouw telefoon is afgebabbeld. Ik ben vóór. Elke fatsoenlijke leverancier vermeldt waaraan je je schuldig hebt gemaakt. Dus ook de PTT. Ik trek me terug op mijn kamer en bel. Ondanks dat mijn echtgenote gemeld heeft dat het me twee kwartjes per minuut gaat kosten. Maar het kan iemand ziin met de boodschap dat ik de honderdduizend heb gewonnen, nietwaar. Het blijkt haór, Karin Bloemen. Ze is oprecht verrast dat ik zo snel terugbel, de schat. Al klinkt het wat mechanisch vanaf het bandje en vraagt ze me prompt een énder nul-zes-nummer te bellen. Het gaat om een prijsvraag en een abonnement op de Krant op Zondag. Door een knop in te drukken kan ik kiezen voor abonnement-plus-prijs of alleen een prijs. Ik kies krenterig het laatste. Karin gaat verder. Een hele lijst cd's die ik kan winnen. Ze herhaalt ze zelfs voor me. de lieverd. En Karin wil ze óók nog allemaal laten horen. Ho, ho, denk ik, want ik hóór de kwartjes opeens vallen. Dit cadeautje betaal ik op die manier zelf. Dus hup, in de blind een vijf ingedrukt. Karin had me al gevraagd m'n telefoonnummer in te toetsen en dat opgewekt via een elektronische truc bevestigd. Dekselse meid. Ik moet een briefkaart insturen, wéér nummers indrukken en dan valt er een stilte. Even later is Karin er schuchter weer: „Sorry, ik heb een foutje gemaakt". De schat. Kan gebeuren. Ik moet Opnieuw Beginnen. Een soort Ganzebord. Want het nummer dat Karin me toefluistert blijkt dat allereerste te zijn. Dus weer Karin met: „Hallo, wat leuk dat u zo snel hebt teruggebeld". Weer die Krant op Zondag, weer dreigen met al die cd's: „Wilt u ze even horen?" Nee. Karin, nee. Niet van mijn centen. Die Krant op Zondag kan me wat. Mijn vrouw heeft inmiddels de deur op een kier gezet en vraagt argwanend: „Met wie bel je zo lang?". Snel iets bedenken voor ik uitgelachen word. „Met de Klachtencommissie voor de Reclame", lieg ik. De PTT is tóch nog niet zover met die nieuwe rekeningen. KERKRADE De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij gaat kotters binnen de twaalfmijlszone controleren op het motorvermogen. De AID vermoedt dat veel kotters sterkere motoren aan boord hebben dan is toegestaan. Kotters die binnen de twaalfmijlszone vissen, mogen niet meer motorvermogen hebben dan 300 pk. Het vermogen bepaalt de snelheid waarmee het visnet kan wor den voortgetrokken over de zeebodem. Hoe sneller de kotter, hoe groter de vangst. "Volgens een woordvoerder van de AID in Kerkrade wordt bij het meten van het motorvermogen gebruik gemaakt van een door het Maritiem Research Instituut (Marin) in Wageningen ontwikkelde methode. Die wijze van meten, op volle zee, is on langs goedgekeurd door het openbaar ministerie. De controle-ac tie heeft tot nu toe één proces-verbaal opgeleverd. ADVERTENTIE Der Notarissen te 's-Gravenhage, :5I3 BC VGravenhagc Fax 070-346 27 69 Telefoon 070-365 88 57" maandag 21 oktober dinsdag 22 oktober 13 - 21 uur 10 - 14 uur lingsgebiei g Pers Urn ten in Ned (Praag), lurant (Athi Nieuw Dell derink (Mo and (Belgr ALGEMENE VEILING Veilingdagen 23, 24 en 25 oktober w.o. een wortelnoten vitrinekast, art-nouveau stoelen, een zilveren theeservies (Begeer), 45 zilveren Rembrandt munten Franklin-minten zilveren art-deco broches. Tevens wordt er geveild Niderviller porselein oud en nieuw Delfts Blauw. 2 Sèvres porseleinen coupes en Russische ikonen. Voor meer informatie of het maken van een (taxatie)afspraak kunt u kontakt opnemen met mevr. Y. Meijer, telefoon 070-365.88.57. Ijqqj. de gezondheidszorg, waardoor KARIN SWIERS bejaardenoorden vanaf 1993 onder de AWBZ vallen, baart hem zorgen. De verzekeraars LAREN (NH) Hoewel krijgen dan een grotere finan- haar vingers eigenlijk te ciele vinger in de pap. Het ge- stiif 7Ün cnpplt 7P Hacrp- vaar dreigt dat zij minder goed stijl zijn, speelt ze aage j de bijzondere bejaarden- lljks piano. J. Fiedeldij oorden zullen dwingen tot Dop (81) reserveert een aanpassingen of zelfs sluiting, uur per dag de vleugel in Nederland telt 130 van die be de aula. L. van der Veen, jaardenoorden, die zich rich- vrouw van verzetsstrijder *en °P kleine doelgroepen in Gerrit van der Veen, ex- Ao poseert in de gang foto's van dieren. Beeldjes en bustes van K. Schrikker staan in meerdere vitrines verspreid over het Rosa Spier Huis in Laren. Het huis biedt, als bijzonder bejaardenoord, een veilige de samenleving. Bijzondere bejaardenoorden zijn er voor binnenschippers, Indische mensen, doven, pa ters en zevende-dags-adventis- ten. Vegetariërs kunnen te recht in het Felixoord in Oos terbeek, waar uitsluitend ve getarische maaltijden worden w geserveerd. Roken en alcohol haven voor oudere nog zijn ten strengste verboden, actieve kunstenaars en in het va.ande) staan vrij heid van meningsuiting en le vensovertuiging. En dat trekt weer humanisten, antroposo- fen en aanhangers van de Soe fibeweging aan. Vrijmetselaars wetenschappers. F. van Spaendonck, voorzitter van de vereniging voor bijzon dere bejaardenoorden SBBF, voelen zich bijzonder thuis in vroeg zich deze week echter vertwijfeld af hoe lang dat nog duurt. De stelselherziening in schappers gaan naar het Rosa woners schitteren nog, Spier Huis. Het idee voor dit laatste bij zondere oord werd rond 1960 geopperd door de toen beken de harpiste Rosa Spier (1891- 1967). Tot op hoge leeftijd gaf zij concerten in het hele land. Op jaren miste zij echter per soonlijke verzorging en con tacten met andere kunstenaars en intellectuelen, die haar in spiratie en energie gaven. Zij vertelde dit aan haar vriendin, H. Polak-Schwarz, die enthou siast gemaakt de Rosa Spier Stichting oprichtte. Met even grote voortvarendheid werd met de bouw van het Rosa Spier Huis begonnen. Dat was i gereed, alleen kon de het zelf niet meer meemaken. Het Larense huis werd al gauw een toevluchtsoord voor bejaarde wetenschappers en kunstenaars. Schrijfster A. Ro mein. graficus M. Escher, beeldhouwer J. Bronner, ac teur A. Faassen, zanger W. Ra- velli en hoogleraar L. van der Wal, de sterren van toen schit terden nog jaren in het Rosa Spier Huis. Ook de huidige be- blijkt uit de vele exposities in of buiten het huis. Het verzorgingshuis telt 21 ateliers, zes muziekstudio's, een concertzaal, eeen biblio theek, een gemeenschappelijk schilderlokaal, een beeldhou- wruimte en een expositieruim te. R. Loontjens (78) en Fiedeldij Dop van de bewonerscommis sie maken zich absoluut geen zorgen over de toekomst. „Er wordt op dit moment door het ministerie van wvc voor mil joenen verbouwd aan dit ge bouw, dan wordt het toch niet gesloten. Het is bovendien een bekend huis in kunstenaars kringen. Het huis is met 73 be woners altijd vol. En we heb ben een Vereniging Vrienden van het Rosa Spier Huis die ons financieel steunt. Wij ge sloten door verzekeraars? Geen sprake van". Krasse taal. Ze wijst er ook op dat het huis ook voor de omgeving belang rijk is. Van september tot en met mei loopt een uitgebreid cultureel programma met con certen, toneel en exposities. Voor iedereen toegankelijk. „Dat is nou het bijzondere van dit huis. We zijn altijd omge ven door kunst. We zijn er niet alleen voor kunstenaars, we laten ook kunst zien en ho ren. Eind september hebben we een grote kunstveiling ge houden Tweehonderd kunste naars hebben daarvoor werk ingestuurd. Bijna de hele Co bragroep. Dat zijn inmiddels zeventigers, maar die willen hier nog niet zitten hoor". Dwarsfluit Vanwege de verbouwing wo nen slechts 64 bejaarden in het huis, veel ateliers staan leeg. Fiedeldij Dop meldt niet zop- der enige trots dat twintig be woners de negentig zijn gepas seerd. Het Rosa Spier Huis is het enige verzorgingshuis in Nederland dat geen indicatie commissie heeft. Gegadigden zijn vanaf hun 55e jaar wel kom. „Het grootste probleem van de bewoners is dat ze ach teruit gaan in hun vak. Dat is voor sommigen echt niet leuk, al laten ze er niets van mer ken", zegt Fiedeldij Dop. Men sen die heel erg achteruit gaan, gaan in de verzorging. I. Hooft was een van de eerste bewoners van het huis. Jaren lang heeft ze dagelijks geschil derd in haar atelier, maar nu kan ze dat niet meer. Ze is in valide, ziet slecht. P. Lunsink Scheurleer speelt daarentegen nog dagelijks op haar dwars fluit. En heeft ook nog leerlin gen. „Dat is het heerlijke van dit huis, je kunt gewoon zo doorleven als je thuis ook hebt gedaan. Er vallen alleen wat taken van je af", merkt Fie deldij Dop op over het welda dige culturele klimaat. Vrijheid is een groot goed in het Rosa Spier Huis. De bewo ners leven over het algemeen teruggetrokken en er is nie mand die ze dat kwalijk neemt. Niemand hoeft gebruik te maken van de voorzienin gen, werk te exposeren of een concert te bezoeken. Sommige bewoners zien het huis ook niet als middel om actief te blijven bijdragen aan het cul turele leven, ze genieten al leen maar. Ze voelen zich pri ma thuis in het culturele be jaardenwereldje. Het maakt ook niet uit of de bewoners nou werken of alleen maar ge nieten, zolang hun liefde of verbondenheid met hun vak maar leeft. "PEREN HOBBES ACHTERKANT VAN PLAAT STAAT PAT Co/VIPoMST oP ZIJN PP Au PlANo S DOOR BILL WATERSON Kamervragen over samenwonende juf DEN HAAG D66 wil dat het kabinet het schoolbestuur van de protestants-christelijke basisschool Willem van Oranje in Woudenberg erop wijst dat mogelijk ontslag van een sa menwonende leerkracht van deze school in strijd is met de wet. De Kamerleden Nuis en Groenman verwijzen in vra gen naar de schorsing van drie maanden van dé onderwijze res. omdat deze ongehuwd sa menwoont. De vrouw mag pas weer terugkeren „als ze haar levenswandel heeft aange past". Tegen Rost van Tonningen vijfduizend gulden geëist ARNHEM Officier van justite mr. J. Denie heeft gis teren voor de Arnhemse rechtbank een boete van vijf duizend gulden geëist van F. Rost van Tonningen-Heu- bel uit Velp, bijgenaamd de zwarte weduwe. Volgens de officier staan in de. in december vorig jaar in België uitgegeven, memoires van de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen „voor Joden beledigende" passages. De zwarte weduwe werd al twee keer eerder veroordeeld voor het schrij ven en verspreiden van racistische geschriften. Eenmaal kreeg zij daarvoor een voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Denie be schouwde echter de passages uit de memoires „Op zoek naar mijn huwelijksring" niet als de kern van het boek en eiste dit maal dus geen gevangenisstraf. De uitspraak is op 1 november. DEN HAAG Johan de Leeuw, Tweede Kamerlid voor het CDA, is benoemd tot directeur-generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg van het ministerie van land bouw. De Leeuw (38) volgt mr. J.P. van Zutphen op. die met pensioen gaat. De Leeuw is sinds 1986 lid van de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3