„God is breder dan de theologie" Overkant Johannes Paulus II: restauratie of profetisme? COMMENTAAR )l ft ACH" 5 PW AA" C 'Li Eetdóc (SouAOtit GEESTELIJK LEVEN OPINIE ZATERDAG 19 OKTOBER Poolse bisschoppen: stem op partijen die abortus afwijzen WARSCHAU De rooms-katholieke bisschoppen in Polen hebben de gelovigen opgeroepen bij de parlementsverkiezingen van 27 oktober alleen te stemmen op partijen die voor een alge heel verbod van abortus zijn. „Alleen politieke partijen die zich duidelijk voor de bescherming van het menselijk leven vanaf het moment van de conceptie verklaren en het recht van het gezin respecteren", mogen een mandaat van de gelovigen krij gen, schrijven de bisschoppen in een verklaring. De bisschoppen adviseren de rooms-katholieken te stemmen op partijen die respect tonen voor de aan het christendom ontspro ten tradities van Polen. De ingewikkelde kieswet en de techniek „van enkele politieke groepen" eisen bijzondere oplettendheid, menen zij. De bisschoppen pleitten dit voorjaar voor een verbod van abor tus als een geschenk voor paus Johannes Paulus II die in juni Polen bezocht. De meerderheid van de bevolking is echter voor legalisering van abortus onder bepaalde omstandigheden. Paus voor onafhankelijk Kroatië en Slovenië Liefdevriendschap, eerbied, brengen mensen niet zozeer te zomen als een gemeenschappelijke haat jegens iets Anton Tsjechov VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II steunt de erkenning van de on afhankelijkheid van Slo venië, Kroatië en andere naar zelfstandigheid stre vende republieken in Joe goslavië. Dat blijkt uit brieven aan pa triarch Pavle van de Servisch- Orthodoxe Kerk en de rooms- katholieke bisschoppen van Kroatië die het Vaticaan vrij dag heeft gepubliceerd. De paus, die alle internationa le pogingen om een wapenstil stand te bereiken, zegt te on dersteunen, roept de leiders van de Servische en Kroati sche kerken op zich onver moeibaar in te spannen voor vergevingsgezindheid en ver zoening tussen de verschillen de bevolkingsgroepen. De dia loog tussen de Rooms-Katho- lieke Kerk en de Servisch-Or- thodoxe Kerk moet worden gevoerd in een geest van christelijke naastenliefde en ertoe bijdragen dat de histo risch gegroeide spanningen verdwijnen, schrijft de paus. De paus heeft in de afgelopen tijd steeds duidelijker partij ge kozen voor de overwegend rooms-katholieke republieken Slovenië en Kroatië. Tijdens zijn bezoek aan Hongarije in augustus dit jaar zegde hij de Kroaten toe zo snel mogelijk naar hun republiek te reizen. In september pleitte de paus openlijk voor „het recht van de volkeren van Joegoslavië om hun eigen toekomst te kie zen". De paus greep toen de akkoorden van Helsinki aan om zonder hun naam te noe men de Serviërs ervan te be schuldigen „de geest" te schenden van internationale overeenkomsten die Joegosla vië heeft ondertekend. door MARINUS V D BERG Je kunt op de weg van je leven verlangen naar de overkant. Je bent als een mens die een rivier over moet steken. Het leven aan deze kant is als afgegraasd weiland. De grond is gebarsten. De zon heeft haar fel geteisterd. Ze is kurkdroog. Overal worden barsten zichtbaar. Geen zaad kan er nog wortel schieten. Leven is aan de overkant. Dat hoop je. Zo is je verlangen. Hoe onbereikbaar de overkant soms ook lijkt. Alles mist. Nergens een brug. Geen pont die vaart. De waterstand te laag. De weg naar de overkant is niet gemakkelijk. De overkant lokt maar schrikt ook af. Je verlangen kent ook angst. Je weet nog zo weinig van de overkant. Je hebt van haar gehoord, maar nog nooit gezien. Je wordt ook nog vastgehouden door déze kant. Hoe kwetsbaar en eenzaam, voel je je om de eerste stappen te zetten. Wat voor anderen zo eenvoudig lijkt, zo huizenhoog zie jij er tegen op. In je eigen werkkamer ontwikkel je de gereedschappen voor de overtocht, zoals een bergbeklimmer zich voorbereidt op het beklimmen van een hoge top. Je geeft de gereedschappen een naam: vertrouwen, zelfwaardering, bemind worden. Er zijn mensen om je heen die je bemoedigen. Niet de gemakkelijke praters, maar zij die intens met je meeleven: de moeilijkheden van de reis niet onderschatten. Mensen die jou van harte nieuw leven gunnen. Zij zijn de goede engelen, lichtende gestalten van liefde. Mensen met engelengeduld die zien hoe jij aarzelend de eerste voetstappen zet. Je bent als het kind dat fietsen leert, loskomt van de hand die houvast biedt. Het snuift het eerste windje vrijwording op. Zo dadelijk zal het de smaak te pakken hebben en zich bevrijden uit het houvast dat beklemming kan worden. Wie te lang wordt vastgehouden of te lang leunt tegen het houvast, leert onvoldoende zelf te leven, verkent onvoldoende de eigen grond. Wie de eerste stap zet, gaat zin in de volgende krijgen, ook al liggen er nog tal van rotsblokken op de bodem van de rivier. Ook al zijn de stenen glad en onverwacht verraderlijk. Het lokken van de overkant wordt groter. Je vertrouwen groeit en je groeit in innerlijke vrijheid, in zelfwaardering. Je vindt jouw grond waar jij jij mag zijn. Je groeit tot de mens die wordt bemind door de Overkant, wiens Naam appelleert: „Ik-zal- er-zljn voor jou". Iedere mens kan voor de noodzaak komen te staan om naar de overkant te gaan. Het leven aan deze zijde is geen leven meer. Het gaan naar de overkant is niet gemakkelijk. Je moet loslaten en vertrouwen, eer je gezien hebt. Er kan een grote aarzeling zijn. De weg naar de overkant kan een eenzame weg zijn. Soms lijkt er niemand te zijn die het zoeken en aarzelen van jouw ziel ziet. De buitenkant van een mens geeft niet zo gemakkelijk de binnenkant prijs. Er is vaak moed voor nodig om de eerste stap te zetten en op weg te gaan. Voor mensen die de weg naar de overkant zoeken om nieuw leven te vinden zijn deze woorden opgeschreven. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Brakel R.W. van Mourik te Meeuwen; te Kampen J. Quist te Hendrik Ido Ambacht; te Varik en Heesselt C.C.J. van der Dussen, kan didaat te Nieuwerkerk aan den IJssel. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Rotterdam-West A. van Ek te Westzaan en A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. DALFSEN Een diepge lovige jood, een oude man op zijn sterfbed. Hij heeft de ellende van de oorlog overleefd. Ondanks de gaskamers heeft hij zijn geloof in 'de Eeuwige' be houden. En hij herhaald de woorden van Psalm 33 'De Here is mijn Herder, mij ontbreekt niets'. Is dat zelfbedrog? Moeten chris tenen hem toeroepen dat hij wél iets mist? Deze vraag hing boven de hoofden van de deelnemers aan de conferentie van de Charismatische Werkgemeen schap in Nederland, die deze week in Dalfsen werd gehou den. Dr. S. Schoon, voorzitter van het Overlegorgaan Joden en Christenen (Ojec), hield een referaat over het dialoog tus sen joden en christenen. Twee wegen? Kunnen joden en christenen langs verschillende wegen bij God komen. Volgens 'de twee- wegen-theologie' wel. En dat stempel krijgt Simon Schoon regelmatig opgedrukt. Ten on rechte vindt hij zelf. „De naam 'twee-wegen-theologie' is ver worden tot een sjibbolet. Het is een kreet die de discussie blokkeert. Er zijn alleen voor- en tegenstanders. Niemand denkt werkelijk na". En Schoon wilde de charisma- tici juist wel laten nadenken over een gesprek met joodse gelovigen. „Het christendom heeft nogal wat ellende over het joodse volk gebracht in de loop van 2000 jaar. Onze mis sionaire opdracht voor Israel is totaal mislukt. We kunnen de geschiedenis niet overdoen. Daar is een lang genezingspro ces voor nodig. Een helende dialoog". De dialoog moet plaats vinden op basis van het Oude Testa ment. Schoon spreekt liever over het Aloude Testament. Zoals hij ook over het ver nieuwde verbond spreekt. „Het oude verbond wordt tel kens weer vernieuwd. Bij de Horeb in Kanaön na de bal lingschap. Het is in Jezus cen traal en beslissend vernieuwd. Daarvan ben ik diep over tuigd. Maar ook na hem wordt het verbond nog weer ver nieuwd. Het conciliair proces bijvoorbeeld kan voor onze tijd een vernieuwing van het ver bond betekenen. Het chassidis- me is ook zo'n vernieuwing van het verbond. God is ge lukkig breder dan onze theolo gie, Hij heeft zich ook naar de joden verder geopenbaard". Spannend „De dialoog tussen joden en christenen is enorm spannend. Het vraagt van de gespreks- Tegenstellingen In Cincinnati, Ohio, kwamen de felle tegenstellingen inzake abortus tot uitdrukking toen tegenstanders van de betreffende wettelijke regelingen een gebedsdienst belegden voor het welslagen van een actie tegen een abortus kliniek. In de Verenigde Staten r is de anti abortusbeweging de laatste tijd weer actiever. Op de foto een beeld van de emoties in Cincinnati. FOTO: AFP Oosteuropese joden willen schadevergoeding Duitsland LONDEN De joodse ge meenschappen in Centaal- en Oost-Europa willen van het herenigde Duits land alsnog een vergoe ding ontvangen voor ma teriële schade die hun door de nazi's is aange daan. Het bestuur van het Joods We reldcongres heeft in Londen besloten binnen twee maanden in Budapest daar nader over te spreken. West-Duitsland heeft krach tens een overeenkomst uit 1952 miljarden guldens scha devergoeding betaald aan jo den in West-Europa, maar „de joden in het Oosten kregen nooit een werkelijke vergoe ding voor de materiële scha de", aldus directeur Elan Steinberg van het Wereldcon gres. „Het herenigde Duitsland heeft ook tegenover de joodse gemeenschappen in het Oosten een morele en wettelijke ver plichting". Steinberg herinnerde eraan dat de laatste regering van de DDR heeft toegezegd mee te werken aan een regeling om de schade te vergoeden. Het Wereldcongres publiceer de deze week een rapport over het groeiende antisemitisme in Bulgarije, Tsjechoslowakije, Hongarije, Polen, Roemenië en Joegoslavië, waar naar schat ting 120.000 tot 150.000 joden wonen. Volgens het rapport zijn er geen bewijzen van het toe brengen van lichamelijk letsel aan joden, maar valt er wel een toeneming te constateren van het aantal antisemitische incidenten, zoals het beklad den van joodse begraafplaat sen, het vernielen van joods bezit, brandstichting en het aanbrengen van antisemitische leuzen op gebouwen. Boven dien doen sommige politieke partijen een beroep op antise mitische sentimenten onder de bevolking. Het rapport zal worden aange boden aan een wereldconfe rentie over de bestrijding van het antisemitisme in juli 1992 in Brussel. partners hun eigen bril af te zetten. Joden lezen de Tenach door de bril van het Talmoed. Christenen lezen het Oude Testament door de bril van het Nieuwe Testament. We moeten elkaar de bril lenen om een goed gesprek te voe ren. Het gaat niet om de vraag of Jezus wel of niet de zoon van God is. Dat loopt uit op een 'welles-nietes-spelletje'. Wij geloven dat Jezus De Weg is, De Waarheid en Het Leven. Hij is gekomen voor de armen en de verdrukten in Israël. Dat zegt hij zelf. De rechtvaar dige Farizeeërs hadden hem niet nodig. Die waren al bij God. Jezus kwam naar de pa ria's. Door hem kunnen wij naar God gaan. Wij moeten nu samen met het Joodse volk verdergaan. De beloften van het Oude Testament zijn nog lang niet allemaal vervuld. We kunnen nog veel verwachten van het Messiaanse Rijk". Start voor samenwerking christelijk onderwijs Hongarije en Nederland BUDAPEST De Hongaarse minister van onderwijs, dr. B. Andrósfalvy, heeft vrijdag in het Raday Kollegium in Buda pest het startsein gegeven voor nauwe samenwerking tussen het protestants-christelijk on derwijs in Nederland en Hon garije. Deze samenwerking heeft plaats in het kader van Educa Transfer International (ETI), waarvan oud-minister drs. W.J. Deetman van Onderwijs en Wetenschappen voorzitter is. ETI heeft tot doel het chris telijk onderwijs in Centraal en Oost-Europa te ondersteu nen. Daarbij ligt in het begin de nadruk op het onderwijs in Hongarije. Het project beoogt onder meer de Hongaarse scholen te helpen bij het in voeren van democratische be stuursstructuren en de oprich ting van een pedagogisch stu diecentrum in Budapest. Voor 1991/1992 is in het kader van ETI een aantal projecten ontwikkeld op het gebied van het godsdienstonderwijs, de ouderparticipatie en het agra risch onderwijs. Ook worden er conferenties georganiseerd voor de vormgeving van het christelijk onderwijs in Honga rije. In het kader van ETI worden de protestants-christe lijke scholen in ons land op de hoogte gesteld van de metho den die in het Hongaarse mu ziekonderwijs worden ge bruikt. Deetman beschreef het Neder landse onderwijssysteem en maakte duidelijk dat de scho len en hun organisaties waar mogelijk ook met de overheid samenwerken. Het ligt voor de hand dat bij samenwerking met onderwijsinstellingen bui ten Nederland zoveel mogelijk wordt aangesloten bij het be leid van de Nederlandse over heid. De thans 71-jarige paus Johannes Paulus II roept in de kerk van vandaag, 13 jaar na zijn pausverkie zing, sterk uiteenlopende reacties op. Niemand kan, om te beginnen, ontken nen dat hij zijn stempel heeft gedrukt op een ont wikkeling, die voor de be vrijding van Oost-Europa ingrijpende gevolgen heeft gehad. Als een moderne Paulus trekt hij de wereld rond; op zijn bui tenlandse reizen 51 tot nog toe komt hij overal op voor de rechten van de mens. Zijn persoonlijk charisma wekt gol ven van sympathie op, niet het minst bij jongeren, tot verba zing van velen. Wel gaapt er een kloof tussen enerzijds de sympathie voor zijn persoon en het navolgen van zijn on derrichtingen. Anderzijds roept zijn pontifi caat ook weerstand en onge noegen op vanwege de zoge naamde restauratiepolitiek, een „herziening van het Tweede Vaticaans Concilie in conservatieve richting", die zich vooral manifesteert in bisschopsbenoemingen en de veroordeling van kritische theologen. Om maar te zwij gen van zijn standpunten op moreel gebied. Is Johannes Paulus II een „restaurateur" of een profeet? Hoe rijm je zijn paradoxale standpunten 'progressief' op sociaal gebied, 'conservatief' op het vlak van kerkpolitiek en moraal aan elkaar? Er zit een systeem, een strate gie achter, zegt de Franse so ciologe Danièle Hervieu-Léger in haar boek „Vers un nou veau christianisme? (Naar een nieuw christendom? uitgave Cerf, Parijs)". Johannes Pau lus II is veel minder op een nostalgische terugkeer naar het verleden gericht dan velen denken. En de voornaamste doelstelling van zijn pontifi caat is het weer bijeen bren gen van de zeer verspreide, disparate, door het individua lisme aangetaste katholieke kudde. Strategie „Zijn inzet voor de rechten van de mens en tegelijk het ter discussie stellen .van de door het Tweede Vaticaans concilie gelanceerde openheid naar de wereld, zijn twee kanten van eenzelfe strategie: de Kerk in de voorhoede van de postmo derniteit te plaatsen". Wat velen een zelfmoord-ope ratie van de Roomse kerk noe men, een zich terugtrekken op oude stellingen, kan volgens de auteur integendeel worden gezien als een gedurfde strate gie, in het licht van de steeds scherper wordende crisis van onze cultuur. „Door voortdu rend de onverenigbaarheid van de Kerk met de technisch- wetenschappelijke wereld te beklemtonen, probeert Johan nes Paulus II de historische kans aan te grijpen die nu bin nen bereik is". De tijdgeest waartegen de paus vandaag voortdurend van leer trekt, is immers niet meer die van de onweerstaanbaar op rukkende moderniteit van de negentiende eeuw of van het begin van de twintigste eeuw. Ook niet het triomferende vooruitgangsgeloof van de ja ren zestig. „De moderniteit wordt nu niet langer onder vuur genomen in naam van de traditie, maar in naam van de overleving zelf van de mens heid, bedreigd door de gevol gen zelf van de binnenwereld- se heilsverwachtingen. Deze thema's zijn thans het westers bewustzijn binnengedrongen, zijn de gist geworden van de nieuwe sociale strijdbewegin- gen". Geloofwaardigheid De traditionele katholieke af wijzing van liberalisme en marxisme kan nu een nieuwe betekenis krijgen, van een nieuwe katholieke geloofwaar digheid. De ervaring van Oost- Europa kan zich, op nog grote re schaal, in het Westen her halen. De kerkelijke uitspra ken inzake seksuele ethiek, Denkoefeningen HAAG lyy7 h' JLR schuilt een merkwaardige historische paradokre ge deze week gepresenteerde Frans-Duitse initiatief on )reïder ropees legerkorps op te zetten. Was het immers niet ndaag zelf dat in de jaren vijftig de vergevorderde plani.p0r^ s een Europese Defensie-Gemeenschap (EDG) werde; jjng zl stemd? Omdat geraakt werd aan de nationale Frans j)en reiniteit, werd een merkwaardige gelegenheidsco; utphen vormd tussen gaullisten en communisten om op die waardige 28 augustus 1954 in de Assemblee Nati EDG-plannen te kelderen. Toen hun opzet was i ven de tegenstanders veelbetekenend de Marseillais patrie' was gered. Goed 37 jaar later neemt Parijs initiatief om de idee van een Europese Defensiegem nieuw leven in te blazen. Hoe een dubbeltje, in i Franse frank, kan rollen. ZOALS al eerder gezegd zijn de veranderde omst den in Europa uiteraard debet aan de Franse ommez Fransen zijn er op uit hun positie in het nieuwe Eui|UE VAN lig te stellen. Parijs is als de dood voor een oppei"" Duitsland. De val van de Berlijnse Muur en de Dui niging, nog geen jaar later, hebben vanuit die Genade a rijs ongetwijfeld rillingen over de rug bezorgd. Oi3n°van motto dat je beter kunt samenwerken dan als kemP^zien jn genover elkaar te blijven staan, heeft Frankrijk er van bij Duitsland zo snel mogelijk in een gezamenlijke Dure ming te betrekken, om het zo aan banden te legge Qn^wj haast bij, omdat de vrees bestaat dat Duitsland zijn «ncj en( meer naar het oosten zal verleggen en het vacuüm vullen dat is ontstaan door de ineenstorting van de C pese communistische regimes. ontwik De Duitsers zelf staan voor een moeilijke, welhoek p scheurende keuze tussen hun twee belangrijkste steuferzoek van na de Tweede Wereldoorlog: de Verenigde Sfjen dit Frankrijk. Met de VS heeft Duitsland, als verliezeifrjd^''en Tweede Wereldoorlog, een aparte relatie gehad, al vaaie" maar omdat het land tot vorig jaar nog mee bevoo^n; pa door Washington. Met het verdwijnen van het IJzen iS dat dijn, de implosie van het communisme en de posit| van de Oosteuropese staten, wordt Duitsland gea kleur te bekennen. TSSEC Dat proces verloopt moeizaam en niet zonder tegeii^-*- I" heden. Begin deze maand sprak minister van buite zaken Hans-Dietrich Genscher zich nog samen HllCr Amerikaanse collega James Baker uit voor een NoonP"--®-^ sche raad van samenwerking, die ook de Oosteurop^ den, inclusief de Sovjetunie, zou omvatten. Daardoor^T Amerikaanse inspraak in de Europese veiligheids}?110118 geïnstitutionaliseerd worden. En enkele dagen later [10 1101 hij met zijn Franse collega Roland Dumas een plan van orr Europese defensie zonder de NAVO en dus zonder de^3?1 kanen. Het Frans-Duitse plan voor een Europese legj31"1 sluit daar onmiddellijk bij aan. |ft dit 1 fctie op c De denkoefeningen, al dan niet verpakt in heuse /-"^"delij j r, huiszorg volgen elkaar dus in een snel tempo op. Zo is er ookgS va° Brits-Italiaans voorstel waarin een blijvende rol hebb NAVO is weggelegd. De munitie is alvast aangedragniet in de komende topontmoetingen van de NAVO begin v>2 afspr maand in Rome en de EG een maand later in Maastif n"d structuur van het Europa van na de Koude Oorlog LjerTee discussie, maar vooralsnog ontbeert die structuur d{ heid. vindt d ontwapening en internationale betrekkingen, wetenschap enz. kunnen een nieuwe geldigheid krijgen. In plaats van louter defensief verkondigt de paus deze visie integendeel als progressief, ge richt op de toekomst, georiën teerd op de vervulling van datgene waartoe het vooruit- strewvende rationalisme niet in staat is gebleken. Het is in dit kader dat Johannes Paulus II steeds meer weerklank vindt in alle sociale lagen jeugd, intellectuelen, cultuur dragers en niet alleen meer in die bevolkingsgroepen die zich door het verlies aan soci aal prestige vastklampen aan de nostalgie van een voorbije Johannes Paulus II, zoon van een profetisch volk, wordt zo zelf profeet. Zijn persoonlijk charisma brengt het charisma van zijn ambt opnieuw tot le ven. De impact van het per soonlijk charisma kan één van de drijfkrachten worden van het „postmodern" katholicis me, aldus Danièle Hervieu-Lé ger. Céidóe Sou/tani Uitgave Kantoor Telefoon Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34. Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933 Telefax: 070 - 3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur: G - J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. var 046 of 071 -144 047): R Kleijn (chef), bartijen n patiëi I wordt mons. H |i: de ri unert ei ties er al op elf moe ver nie n Herpen (chef). F Buurn Sport Leiden e o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A van Hc E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse (tel. 070-3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidir - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ned Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, M Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (ch< leveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athi R. Hasselerharm (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs A Heering B van Huét (Parijs). M. de Koninck (Washington). H. Kuitert (Nieuw Dell, F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Mo W Werkman (Jeruzalem). E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgi F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusiev publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertat M deCocq n 08.30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 uur, op z, 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294.30 Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 per jaar 299.30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39< Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 PERI f sr-r S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2