Interpolis 0im Kieft voelt zich weer thuis bij PSV m INTERPOLIS® SPORT 19 jennie Kuiper is wielerman vol eeën, maar zonder kapitaal mm M WTM m n mmm wTmT A iijMA öjjj iQowiant ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 I~r. brenger^ 7 bur. bl. 9 jr., lesb, om same ontane Ie VRIEN aste vrien bouwen etp Tretw. th eten, boi igheid. Br STAAL hódglIOVEN Onder g iets van !Ziend oog van tele- -mn jjjenci Nederland SV en Ajax morgen de ongeslagen in de eredivisie te precht. E^ven. Vier dagen Oranje met wat de Portugezen op tieën bracht weer Ijaker in het Neder- voetbal. Na de al- belangen in van het vaderland dit weekeinde de lichtingen in een prestigestrijd. Wim Soc °éscreer *n Eindhoven- de (nst, heeft er geen tie en da) mee- ..Voor een :tfviteiten|ller zijn dit lekkere elen, eten' Het houdt je n, 48 jr., \zenslustii }lz., Ned DUW. Doe 'im Kieft valt het ove- iet de topdrukte nog Hij voert het woord jen voor Nederland in de handschoen zal op- ;gen Portugal en heeft moment al de stille ing, dat hij in Rotter- moeten toekijken. In 'ing maakt dat echter lit; wie denkt dat een ;en als reservist bij het ids elftal gelijk staan veredeld uitje, heeft' en snapt weinig van rt. Vindt Kieft. „Ik bij Oranje op dezelfde bezig met een wed- bij PSV. Dat mogen ne verlangen". ;ent de persoon Kieft. :et een 'echte prof, 28 [sinds zijn zeventiende, voor Ajax debuteerde ro Ahead Eagles, ver- Wim Kieft voelt zich goed in het shirt van PSV. Hier omspeelt hij de doelman Bako van Besiktas in het Europa Cup-duel in Istan- boel, waar Kieft later met een rode kaart het veld zou moeten verlaten. FOTO: ANP trouwd met het topvoetbal. Die weet wat hij kan en beseft wat zijn tekortkomingen zijn. Een jongen die content is met zijn rol, bij PSV en Oranje. Schaduw Voor een deel is dat een rol op het tweede plan, in de scha duw van de 'groten'. Kieft ont leent er bijvoorbeeld zijn sta tus als international aan. Geldt als wel een vaste waarde, maar ziet zich in negen van de tien gevallen veroordeeld tot de bank. Problemen heeft hij daar niet mee. „Ik accepteer het. Wie nuchter is, moet toe geven dat een Van Basten net dat beetje meer heeft als spits dan ik. Dus speelt hij en zit ik vaak op de bank. Doe ik niet moeilijk over". Dat is niet he lemaal waar. Eén keer, voor de wedstrijd tegen Grieken land, toen de Ajacieden hem niet rijp achtten voor een ba sisplaats, weigerde hij zich te schikken in een bijrol. Kieft verdween uit beeld als Oranje klant, maar keerde later toch op zijn schreden terug. „Het was misschien een te voorbari ge beslissing zomaar weg te lo pen. Later vond ik het toch verstandig me weer beschik baar te stellen voor Oranje. Het Nederlands elftal betekent toch iets. Wie daar bij zit, heeft een bevestiging van zijn kwa liteiten als voetballer. Ook al zit je dan op de bank". Loyaal Kieft ten voeten uit. Een loya le persoonlijkheid, die deze zo mer toch vrij onverwacht weer zijn opwachting maakte in Eindhoven. Daar waar hij een jaar eerder door de nodige onenigheid met collega's was vertrokken. De ellendige da gen van weleer zijn echter vergeven en vergeten. Anno- nu heeft hij ook weinig trek nog eens te graven in die niet bijster plezierige episode, toen hij vooral met teamgenoot Ge rald Vanenburg overhoop lag. „Wat heeft het voor zin nu nog over de mens Vanenburg te praten? Wat telt, is dat de kwaliteiten van de voetballer Vanenburg buiten kijf staan. Verder zijn er geen proble men. De tijd heeft de scherpe kantjes eraf gehaald. Het heelt de wonden, noem het zo maar". Tijd, die hij doorbracht in Bor deaux. Waar hij voor drie sei zoenen tekende en zijn carriè re zou afsluiten. Dacht Kieft. „Het liep wel even anders. De club raakte al vrij snel in fi nanciële problemen en het was duidelijk dat ik het seizoen niets eens zou afmaken", zegt Kieft, die echter geen frustra tie aan zijn Franse periode heeft overgehouden. „Het le ven was goed in Frankrijk en op de club viel ook eigenlijk niet zoveel aan te merken. Ik moest wel eens wachten op m'n geld, maar heb m'n salaris tot op de laatste franc uitbe taald gekregen. Het is jammer, dat het doek is gevallen voor Bordeaux, maar ik stap vrij snel over dat soort teleurstel lingen heen". Rentree Het was april 1991 toen Kieft alweer terug was in Neder land. Hij keerde terug naar Amsterdam, zijn geboortestad, en meldde zich bij Ajax om conditioneel wat op niveau te blijven. Dat gaf voeding aan de geruchten dat Kieft zijn rentree zou maken in De Meer, daar waar het ooit alle maal begon. „Toch is van een terugkeer nooit sprake ge weest. Ik heb drie dagen mee- getraind bij Ajax, omdat ik toevallig in Amsterdam zat. Was ik in Eindhoven geweest, dan had ik bij PSV meege- traind". Het is ook niet zo dat Kieft in die dagen echt hoopte op een terugkeer bij Ajax, zoals wel is gesuggereerd. „Ajax is een goede club, waar ik een leuke tijd heb gehad. Op zich had ik er ook best wel weer willen spelen, maar ze hebben me ge woon niet gevraagd. PSV deed dat wel en daar bewaar ik goe de herinneringen aan. Dus werd het PSV. Daar voel ik me goed thuis. Het is niet zo, dat ik door bepaalde sentimen ten vanuit het verleden hoopte op een contract bij Ajax. Dat soort zaken telt niet in de voetballerij". Het is bij PSV alsof hij nooit is weggeweest. Toch lijkt zijn po sitie een wat andere dan in zijn vorige Eindhovense perio de. Daar waar Kieft eerder een verdienstelijke en nut tige rol vertolkte in de slip stream van Romario, daar heeft hij zich dit seizoen, door zijn doelpunten en de pijntjes van de Braziliaan, meer op de voorgrond geplaatst. Dat moet hem voldoening schenken. „Toch doet me dat niet zoveel. Ik ben niet iemand die zit te wachten op publiciteit en jui chende verhalen in de kran ten. Laat mij maar gewoon m'n werk doen". Vorm Dat gaat hem goed af. Kieft heeft de vorm weer gevonden bij PSV, dat er met de defini tieve terugkeer van Roma rio alleen maar sterker op kan worden. Want Kieft heeft eerder, onder het duo Hid- dink-Dorjee, al bewezen goed met Romario uit de voeten te kunnen. „Hij heeft kwaliteiten die ik niet heb en ik heb weer dingen die hij niet heeft. We vullen elkaar goed aan", weet Kieft die echter beseft dat het tandem aanstaande woensdag in het Europa Cupduel tegen Anderlecht, door de Europese schorsing van de Amsterdam mer, weer even uit elkaar ge haald moet worden. „Dat mag ik mezelf verwijten", bekent Kieft die een paar weken gele den in Istanboel tegen Besiktas de Italiaanse scheidsrechter Lo Bello voor een dictator uit maakte en met rood op zak kon vertrekken. „Het is rond uit vervelend, dat ik er niet bij kan zijn. Vooral omdat de Eu ropa Cup dit seizoen door dat poulesysteem nog interessan ter is". PSV wil daar in maart '92 vanzelfsprekend bij zijn. Ten slotte valt er dan grot geld te verdienen. Dat legt toch een zekere druk op Kieft c.s. „Maar daar moeten we maar tegen bestand zijn". SEN DURS: Ro 1260.-. 3w York I !530,-. On 1). O70JSINK .Q,g KAMP Precies _jaar geleden won ■e Kuiper de schitte- iherfstklassieker 'De riendscn' van Lombardije'. i 5969 pvam alleen aan de e medew De gehele wereld- beerde hem nog bij oi?20*rt te §rijpen, maar oi5^kker was weg en ni9I>eg. HiJ buitte zijn 07ojiteit als solist weer ïi 079-ten volle uit en alleen aan de Nu, aan de voora- itieburo ^an dezelfde klassie- 0.325.27 Kuiper weer alleen 0.321.37 iomen Hij zette af- ?r van m<ji zondag zijn witte imisierie ^es met Duits num- WlPJd voor de deur van iüïftoie nieuwe woning je weet i en a/d Ui HTHAVEI r. Tel. 02! nekamp, stapte uit ploegleider af. Het i gaat vandaag zon- ;m verder. Kuiper lleen achter. zijn echter niet op zijn Afscheidsparty's of orden evenmin. Daar- de Denekamper te Twentenaren zijn w in paniek en Hennie is ook een typische ickendïn dit land. „Officieel januari niets meer om zegt hij. „Mocht ik geen andere job heb- n gaat het leven ge- Dat is duidelijke npel, maar zeer waar. i toch wel, dat ik over jaar wat meer kan over mijn toekomst. n-San Remo weet-ik Klooi gezegd, als je zes- r profwielrenner was ■jaar ploegleider spreek meer over concrete in deel je het jaar in land van de wielerka- met Milaan-San in het weer werk heeft lijkt uiper een zekerheid. loeten oege- :.4,45) Optimisme, positief denken, niet wanhopen. Dat zijn alle maal eigenschappen die hem al ruim 40 jaar in het bloed zit ten. Of dat in de wielersport moet zijn, die volgende baan van hem? „Heel zeker. Dat weet ik sinds de laatste Tour de France. Ik zou er wel heen, niet heen, maar ging uiteinde lijk toch samen met mijn zoon Patrick. Toen ik er arriveerde, leek het net of ik weer terug- was bij mijn familie. Daar hoor ik dus na al die jaren V reemd Dat de Duitse Telekomploeg Kuiper en zijn vorige baas Holtmann, die de renners en Kuiper onder contract had staan, niet meer nodig heeft, is nogal vreemd. De ploegleider heeft in de ogen van de pro motiemanagers van het com municatiebedrijf niet voldaan. Achter zijn rug om werd een ander gezocht en gevonden in de persoon van de Gentenaar Walter Godefroot, toen het lo pende wielerjaar niet die suc cessen bracht die de wielerle- ken bij Telekom hadden ver wacht. Was dat een coup bij heldere dag? „Nee", vindt Kuiper. „Dat is de onwetend heid bij Telekom. We hadden een pechjaar, maar vorig jaar bijvoorbeeld boekten we wel successen en zat er duidelijk een stijgende lijn in de presta ties van de ploeg. Omdat in zo'n groot bedrijf iedereen aan iedereen verantwoording af moet leggen, probeerde de vrouw die er wel meer van wist, zich te verschuilen. Ver der zat er ook nog een rekla- mebedrijf tussen en zoiets functioneert niet. Je moet heel direct kunnen werken. Neem Willy van Doorne, de toenma lige directeur bij Daf, de spon sor waar ik tien jaar geleden voor reed. Als er iets was, sprong hij er meteen tussen. Je voelde ook zijn waardering en dat heeft iedereen nodig om te presteren. Dat hadden zij bij een miljoenenbedrijf als Tele kom toch moeten weten". Maar nu hangt de blazer in de kast. Kuiper lacht bij deze op merking. „Nee, toevallig niet, want die hadden we niet. Zou den we nog krijgen. Dat is nou typerend voor het bedrijf Te lekom en voor de manier waarop we het afgelopen sei zoen hebben gewerkt. Op za ken als stickers, foto's, posters, waar supporters steeds om vragen, moesten we altijd maar wachten. Nee, gesprek ken en evaluaties waren er ook nauwelijks. Telekom is een communicatiebedrijf, maar juist een goede commu nicatie bleef achterwege", al dus Kuiper wiens manager Winfried Holtmann, iemand met grote verdiensten voor de Duitse wielersport, nu even eens op straat staat. Hij kreeg nog wel een functie als advi seur aangeboden. „Omdat Te lekom de zaak rustig wil hou den, zo geruisloos mogelijk af wil doen. Die functie is be doeld als zoethoudertje. Ze ga ven tijdens het WK een com muniqué uit waarin Holtmann werd genoemd als 'berater' en Godefroot als ploegleider. Mijn naam kwam daarin helemaal niet voor". Ziek Holtmann was in het afgelo pen seizoen vier maanden ziek en dat had zijn weerslag op het management en de organisatie van de ploeg, die toch al niet zo best presteerde. Ziekte en andere pechgevallen overvie len de jonge ploeg in het begin van het seizoen. En ook enkele coureurs presteerden gewoon te weinig. „Ze hadden niet al lemaal de juiste (lees professio nele) instelling. Als een be paalde zaak minder goed func tioneert, komen vanzelf de zwakkeren snel naar voren", verklaart Kuiper. „En leggen dan de schuld van het falen bij anderen neer. Eigenlijk is het simpel. Een wielrenner wil graag fietsen en als hij dat maar volop kan is hij tevre den". Sommigen deden dat goed, zoals Kuipers beste man Udo Bölts, die echter aan het begin van dit seizoen niet eens bij de beste honderd van het zogenaamde FICP-klassement stond. „Dat zegt genoeg. We- Henriie Kuiper (links) kreeg in 1988 van toenmalige staats secretaris Dees (van WVC) de onder scheiding „Ridder in de Orde van Oranje Nassau" uitgereikt. FOTO: ANP reldschokkende prestaties kun je dan ook niet verwachten. We stonden 26e op de ranglijst. Zeg maar top eerste divisie. Is toch niet slecht voor een be ginnende ploeg". Maar Telekom was het tegeno vergestelde van mening en royeerde Kuiper en zijn assis tent Snoeijink. Deze laatste gaat per 1 januari weer vrolijk voor de klas staan in Dene kamp, maar Kuiper zal op zoek moeten naar ander werk, hoewel een zelfde soort baan van hem pok mag. „Het liefst ben ik leider van een grote ploeg. Maar waar vind ik zo gauw een budget van minstens vijf miljoen? Of andersom, als er morgen zo'n firma komt, waar vind ik dan de renners, die geschikt zijn. Ik moet dan een nieuwe ploeg opbouwen, renners losweken bij anderen enzovoort. Er zijn er inder daad genoeg vrij, maar ze moeten natuurlijk wel bij el kaar passen. Een klassieker winnen of een Touretappe, dat moet dan toch minimaal de doelstelling zijn". Uiteraard schat Kuiper de kans om een grote ploeg te kunnen leiden, op dit moment niet al te groot Kuiper heeft derhalve zijn zin nen gezet op een soort wieler- school. Hij vindt, dat een jonge prof beter opgeleid moet wor den en niet zoals nu vaak ge beurt door een slechte begelei ding en te weinig aandacht tussen de wal en het schip be landt. De drempel tussen de amateurs en de beroepsren ners is te groot. Een onervaren prof krijgt vaak de kans niet om te wennen, om zelfver trouwen te kweken, om zijn talent te ontplooien. Boven dien werd er door de huidige ploegleiders slecht gescout. „Omdat er een soort koude oorlog is tussen prof- en ama teurwereld", meent Kuiper. „Sommige amateurplpegen werken hard en goed, maar bijna geen renner krijgt de kans de overstap te maken. Neem Erwin Kistemaker, dat was toch een jongen voor de profs geweest". Lot thuis zijnde Herman Snoeijink op part-time basis erbij graag een ploeg opstarten, die dan onder zijn leiding wordt ingewijd in het enge wereldje van de beroepswielrennerij, waar veel geld wordt verdiend door de toppers, maar waar aan opleiding, ontwikkeling, begeleiding al jaren nauwelijks iets gedaan wordt en waar de ene talentvolle coureur na de andere de top niet haalt, om dat hij teveel aan zijn lot wordt overgelaten. Kuiper pleit dus voor een betere door stroming van amateurs naar profs. Hij weet echter, dat zijn plannen geld kosten en heeft berekend dat hij met een klei ne anderhalf miljoen gulden een heel eind kan komen. Er komt bij zo'n ploeg heel veel kijken: medische begeleiding en ondersteuning, mecanicien, materiaal, kleding, auto's en salarissen, maar Kuiper heeft door zijn goede naam en uitge breide kennissenkring voor veel van die belangrijke rand voorwaarden al een (goedko pe) oplossing gevonden. Dat de wielersport mensen kan gebruiken, die jonge profs op een rustige en adequate wijze de gecompliceerde be roepswielrennerij leert ken nen, staat buiten kijf. Maar dan zal er nog veel meer moeten veranderen. De prof wereld heeft niet eens door dat je pas beleid maakt, als je ook een goede jeugdopleiding hebt. Kijk naar de voetballerij, naar het jeugdbeleid bij Ajax, FC Twente en zelfs een margi nale club als De Graafschap. Of naar tennis of andere tak ken van sport. „Men is in de wielersport veel te individueel bezig", vindt Kuiper. door FRANK WERKMAN Toeters en bellen in het Zuiderpark Dezer dagen stevent de Amerikaanse honkbalcompetitie op zijn bekroning af. de world series. Dat is de reeks wedstrijden tussen de twee afdelingskampioenen, die elkaar de proftitel in de States betwisten. Liefhebbers van deze sport van knuppel en handschoen verheugen zich op de beelden, die ook in de Nederlandse huiskamer zijn te zien. Minder goed ingevoerden drukken een andere toets van de knoppendoos in op zoek naar beter passend vertier. Over smaak valt niet te twisten, dus op deze plaats verder geen verhandeling over de de aantrekkelijke kanten van deze discipline. De sportieve beelden van honkbal mogen best regelmatig op mijn netvlies vallen. Wat ook mij enorm stoort aan de onderhavige uitzendingen is het stelselmatig tot mijn oorschelp doordringende geluid van een orgeltje. Steevast wordt op dat electronische apparaat een deuntje ten beste gegeven als het spel even dood ligt. En, de eerlijkheid gebiedt het te zeggen, dat gebeurt nogal eens bij honkbal. Dat soort sportieve stiltes wordt door de Amerikaanse televisie doorgaans op appetijtelijke wijze gevuld. De huiskamerkijker wordt doorgaans vergast op een plaatje van een extravagante toeschouwer in het stadion, hoewel je die bij Amerikaans honkbal niet zo gek veel ziet. Veelal zijn het pop-corn peuzelende peuters of kauwgumballenbellenblazende coaches. Maar altijd weer is daar dat ergelijke deuntje van dat orgeltje. Dat je bijna doet terugverlangen naar de tijd van Tom - Dorus - Manders en meneer Cor Steyn, de orgelspeler die tenminste nog een echte melodie aan het instrument wist te ontrukken. Dat vermaledijde orgeltje bederft, dat zal inmiddels duidelijk zijn. ook mijn kijkplezier bij het zien van de baseball-beelden. Maar niet alleen honkbal-uitzendingen worden vergald door dat kreng. Ook bij ijshockey-reportages vanuit de States galmt dat ding door hal en huiskamer. Ook toevallig een tak van sport, waarbij het spel nogal eens stil ligt. De Amerikanen vinden het kennelijk prima. Soms laten ze zich wel eens opjutten door de plaatselijke orgeldraaier, die dan verbale steun krijgt van de tot een kunstmatig enthousiasme opgewekte aanwezigen. Het feit dat dit muzikale toetsenbord nu al sinds mensenheugenis Amerikaanse evenementen opluistert, bewijst eens te meer dat het sportvolk daar met een paar vingerbewegingen tot tevredenheid kan worden gestemd. Het doet er niet toe wat er uit de luidsprekers knalt als het maar orgelt Weinig kritisch en traditioneel ingesteld. Welk laatste element blijkt uit het te pas en te onpas kwelen van het volkslied. Er kan niet ergens ^en bal of puck in beweging komen of de sportieve actie dient voorafgegaan door een zingmens dat de Stars and Stripes ten beste geeft. Een ceremonieel dat door zijn voortdurende herhaling van zetten steeds meer aan draagwijdte verliest. Ook de Stars and Stripes zijn tot een ordinair orgel-deuntje verworden. Geen sterren en strepen, maar toeters en bellen brachten afgelopen weekeinde het Zuiderpark in rep en roer. De radiokamer had voor FC Den Haag-Feyenoord geen orgeltje geïnstalleerd, maar een hele serie geluiden op een bandje staan. Waardoor een ziekenauto-sirene loeide als een verzorger het veld in sprintte om een gekwetste voetballer weer ter been te helpen. En trompetgeschal onder de tonen van het vermaarde Aaaaaaaaaaaaan vallen weerklonk als de bal in voorwaartse richting werd getransporteerd. Prachtig toch Wim Jansen, toch iemand van wie nog wel eens een voetbalhumoristische opmerking kan worden opgetekend, was niet geamuseerd. De coach van Feyenoord trok na 45 minuten aan de bel en na de pauze verstomde het opvallende geluid dan ook. De vaderlandse voetbalwereld blijkt nog niet rijp voor dit soort creatieve uitingen van muzikaliteit en inventiviteit. Geen sirenes, geen trompetten meer door de luidsprekers. Misschien willen voetbaltrainers liever een lieflijk klinkende vioolsonate horen, of een ijle dwarsfluitpartij. Hoewel dat laatste doorgaans al door de scheidsrechter ten gehoren wordt gebracht. Ik durf er bijna om te wedden dat Wim Jansen thuis een orgeltje heeft staan. Of liever: zo'n Japans electronica geval, dat je boven op het dressoir kunt zetten. Met een koptelefoon aansluiting om de buren niet uit de slaap te houden. Wim Jansen succestrainer, maar ook cultuurbarbaar. Marseille wil vergunning voor Boksic MARSEILLE Olympique Marseille wil een speelvergunning voor de Joegoslavische aanvaller Allen Boksic in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Het bestuur van de Franse titelhouder heeft daartoe bij de UEFA een verzoek inge diend. Boksic (21) kwam afgelopen zomer over van Hajduk Split. Hij is dit seizoen nog niet speelgerechtigd in de Franse competitie. Zijn tranfer werd pas na het verstrijken van de overschrijvingstermijn afgerond. Volgens de beleidsbepalers van Marseille staat dat speelverbod los van diens eventuele optreden in het belangrijkste Europese bekertoernooi. Bo Karlsson leidt interland Nederland ZURICH De UEFA heeft de Zweedse scheidsrechter Bo Karlsson aangewezen voor het EK-kwalificatieduel Grieken- land-Nederland. De wedstrijd wordt op 4 december aanstaande in Thessaloniki gespeeld. Karlsson leidde in mei de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars tussen Manchester United en Barcelona. John Blankenstein is door de UEFA aangesteld voor de EK-kwalificatiewedstrijd Roemenië- Zwitserland op 13 november aanstaande. ADVERTENTIE Schaakvraagstuk 1991 Dit vraagstuk werd reeds in 1874 gecomponeerd en kreeg de naamDans voor Dame en Heer' Wit geeft mat in 12 zetten. Geef alleen de laatste zet Het toemooicomité looft onder de goede inzendingen 50 prijzen van f 100,- en 50 toernooiboeken uit. De termijn van inzending sluit op 15 december 1991. Uw oplossing ongefrankeerd zenden aan: Interpolis Denksporten, Antwoordnummer 60606, 5000 WB Tilburg Uit het buitenland voldoende gefrankeerd zenden aan: Interpolis Denksporten, Fbstbus 792, 5000 AT Tilburg. Oplossing: L Naam: Adres: P.C. plaats_

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19