£eidóe <2owia/nt Kroaten vluchten na massale aanval KLM gaat met British Airways samenwerken Kapers Ter Beek heft twee nucleaire taken op CclcUcSouxcuit 14 Dagen Gratis ■iiu ii.hi»ii:uijiu:it.hh INFORMATIE ZONDER SENSATIE QeidóeQowuvnt YT imman schaakt zware littekens N OMGEVING verkoperl wisselend en enkele buien, ntemperatuur 6 graden, 10 graden, lijke wind, larts matig, kracht lan de kust ind tot krachtig, 6. ADVERTENTIE I (lotste internationale rt-happening met F* vakantie-ideeen t ieer dan 10 landen. "X" rj lieuwste ski-mode, I wZm (en diverse attracties. I OKTOBER ROTTERDAM NJG ININGSTI JDENi iqirnVn^glSok. tin M ÜO-22 00 uur -'tn Zondag 20 okl van 10.00-18.00 uur j dcijfers dcijfers dcijfers dcijfers dcijfers RGE Bil UW KRANT MET dcijfers ia tie over films, muziek RECREATIE, EXPOSITIES COMPLETE AGENDA Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25164. Losse nummers 1,45. Bonden: woensdag stakingen bij V D UTRECHT De directie van V D gaat niet in op de eisen van de dienstenbonden van FNV en CNV om de reorganisatie onder het middenkader van het warenhuisconcern zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen. De eisen zijn volgens de directie „ge zien de wankele financiële situatie van V D vol strekt onverantwoord". De kans is nu groot dat het volgende week woensdag in een aantal V D-wa- renhuizen tot stakingen komt. De FNV beslist ko mende dinsdag in welke van de 58 V D-warenhui- zen wordt gestaakt. De dienstenbonden hadden de directie tot vanmorgen 9.00 uur de tijd gegeven om op de eisen in te gaan. Naast een garantie tegen ge dwongen ontslagen had de Dienstenbond FNV geëist dat V D zou afzien van het inleveren van 6,5 atv- dagen en een nieuw loonoffer van de werknemers. Pagina 6: „Eisen bonden haaks op afspraken" Inzetbaarheid landmacht onduidelijk bij Defensie Olieplatforms in problemen V ADruniTPM Uolll/Antarc koKKon 'nnmnroon DEN HAAG Het mi nisterie van defensie heeft geen goed beeld van de inzetbaarheid van de landmacht. Zo blijkt dat de informatie over het grote wapen systeem Houwitser met de bijbehorende parate troepen zo summier is dat de militaire staf en het departement geen idee hebben van techni sche tekortkomingen van het wapensysteem en de gereedheid voor oorlogsgebruik. De Rekenkamer verbaast zich in een vandaag gepu bliceerd rapport over het feit dat al sinds 1982 ge zocht wordt naar een goe de manier van informatie verschaffing, terwijl die nog steeds niet is gevon den. Volgens de staatsse cretaris van Defensie Van Voorst tot Voorst is het „niet mogelijk" op een voudige wijze de operatio nele inzetbaarheid van een eenheid te meten. Hij zei dit vanmorgen in reac tie op het rapport van de Algemene Rekenkamer. Volgens de Rekenkamer is de reactie van de bewinds man bepaald niet bevredi gend, omdat hij niet dui delijk maakt hoe hij zon der een duidelijk overzicht tot een doelmatige be drijfsvoering binnen De fensie kan komen. Volgens Van Voorst tot Voorst zijn er echter zo veel factoren die gemeten moeten worden dat er van een overzichtelijke beeld geen sprake kan zijn. De Rekenkamer zegt dat er op diverse niveaus bij de Landmacht wel veel gege vens beschikbaar zijn, maar dat de coördinatie ontbreekt bij de verzame ling. Op die manier be schikt de leiding wel over veel detailinformatie, maar krijgt nauwelijks een idee over de inzetbaar heid. ABERDEEN Helikopters hebben vanmorgen 54 mensen weggehaald van een olieplatform dat in een storm op de Noordzee bij Schotland op drift was geraakt. Een aantal medewerkers bleef aan boord om noodzakelijke werkzaamheden te ver richten. Een tweede olieplatform in de Noordzee sloeg door het zware weer van zijn ankers. Eige naar Sedco Forex maakte bekend dat drie heli kopters op weg waren om een deel van de beman ning van boord te halen. In Schotland werd gisteren een windvlaag geme ten van 164 km per uur. De Nederlandse zoekactie naar het bemanningslid dat gisteren overboord was geslagen van de coaster Cast Aorcupine, is nog diezelfde middag gestaakt. De man is niet ge vonden. Hij viel overboord toen hij collega wilde helpen, die gewond was geraakt bij het in de storm vastzetten van de containers. De storm heeft langs de Nederlandse kust nauwelijks scha de aangericht. ng wordt naar /Mnt ontvangen Bel tussen r (19.00 uur, zaterdags tussen '15.00 uur, telefoonnr.071- ►Tfuw krant wordt nog dezelf- |T I nabezorgd. ZAGREB De Joegosla vische luchtmacht is een massale aanval begonnen op een tiental steden in Kroatië. Kroatische solda ten in de stad Ilok, aan de grens met Servië, hebben gisteren hun wapens inge leverd bij het federale le ger en zijn onder bescher ming van datzelfde leger samen met duizenden Kroatische burgers geëva cueerd. De aanvallen zijn in het bij zonder gericht tegen Vinkovci, Osijek, Vukovar, Gospic, Novska, Petrinje en de omge ving van Dubrovnik. In Za greb ging gisteravond het luchtalarm af. Vandaag kwa men de leiders van alle Joego slavische republieken en de le den van het federale presidi um in Den Haag bijeen voor de volgende ronde van de vre desbesprekingen. „Er zijn zo veel redenen te noemen waar om we niet kunnen opgeven", zei Istha, de woordvoerder van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. „Een alge hele burgeroorlog in Joegosla vië kan leiden tot conflicten en een massale exodus van vluchtelingen in heel Oost-Eu ropa". Ongeveer 8000 Kroatische mannen, vrouwen en kinde ren trokken gisteren weg uit Ilok, dat op een landtong ligt die ver Servië insteekt en daardoor vrijwel onverdedig baar is. Zij gingen op weg naar de nabijgelegen Servische stad Sid. Het leger had daar de et nische Servische meerderheid laten weten dat wie de geëva- cueerden op hun doortocht door Sid hinderde, zou worden neergeschoten. De Kroatische minister van binnenlandse zaken, Ivan Ve- kic, beschuldigde voor de Kroatische televisie het EG- waarnemersteam ervan de evacuatie mede op touw te hebben gezet. Vanuit de kust plaats Dubrovnik werden on geveer 1500 vrouwen en kin deren met twee veerboten naar Split gebracht. Dubro vnik is het doelwit van lucht aanvallen en zwaar mortier vuur door het federale leger. De stad ligt ook vanuit zee on der vuur. De ingezette aanval op Vukovar lijkt de beslissen de slag om deze stad te wor den. Vukovar heeft voor zowel de Kroaten als de Serviërs een symbolische waarde. Pagina 5: Frustraties in het Libanon van Europa Het federale leger van Joe goslavië laat een Servische vrouw door die zich met een kruiwagen vol bezittingen gaat aanslui ten bij de dui zenden men sen die de Kroatische stad Ilok verla ten. FOTO:AP Shamir denkt aan aftreden JERUZALEM Israëls pre mier Yitschak Shamir over weegt serieus af te treden, nog voor het bijeenkomen van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Volgens enke len van zijn naaste medewer kers is de kans op Shamirs af treden reëel, „omdat hij tot de conclusie is gekomen dat hij het vredesproces niet meer kan voorkomen". Shamir is met name ongerust over de steeds duidelijker wordende betrokkenheid van de PLO bij het vredesproces. Toch zei Shamirs woordvoerder Ehud Gol gisteren, dat er „goede vorderingen" waren geboekt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, deelde vandaag in Jeruza lem mee de namen te hebben ontvangen van de Palestijnse vertegenwoordigers bij de vre desconferentie. Volgens Baker lijkt de lijst te voldoen aan de voorwaarden die Israël heeft gesteld. Na het overleg met de Palestijnen vanmorgen begon Baker besprekingen met de Sovjet-minister van buiten landse zaken, Boris Pankin. Is raël heeft als voorwaarde voor het accepteren van de Sovjet- vredesrol gesteld dat Moskou de diplomatieke betrekkingen met de joodse staat herstelt. Volgens Pankin zal een herstel van de banden plaatsvinden zodra Israël 'ja' heeft gezegd tegen deelname aan de confe rentie. Pagina 5: Medewerkers Is raëlische premier: „Ons ja woord zal pijn doen" AMSTERDAM De lucht vaartmaatschappijen KLM en British Airways onderzoeken de mogelijkheid tot samenwer king, waarbij een fusie niet is uitgesloten. Dit heeft de KLM gisteren aan de vakbonden meegedeeld. De besprekingen tussen de twee maatschappijen lopen al enige tijd volgens een KLM-woordvoerder. Bij een fusie ontstaat de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa. Volgens dagblad Trouw zullen de commissaris sen van KLM op 7 of 8 no vember een besluit nemen over een mogelijke fusie. Hoewel BA gisteren weigerde ook maar iets te zeggen over een mogelijke link met de KLM, komen de besprekingen tussen de twee luchtvaart maatschappijen niet onver wachts. BA en KLM zijn de enige twee Europese lucht vaartmaatschappijen die zich zonder omvangrijke over heidssteun op de been houden. Vorig jaar al werkten de twee samen in een poging de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena over te nemen met het doel van Sabena's thuishaven Brussel het knooppunt in hun Europese netwerk te maken. Twijfels omtrent de financiële positie van Sabena, reorganisa tie bij de KLM en tegenwer king door de EG deden de overneming toen afket sen. Beide maatschappijen zijn voor een groot deel van hun inkom sten afhankelijk van de trans atlantische routes. Juist op deze routes is de concurrentie sterk toegenomen. Delta, American Airlines en United hebben zich op deze markt ge stort en dat heeft tot marge- verkrapping bij de Europese luchtvaartmaatschappijen ge zorgd. Pagina 6: British Airways vreest nieuw fiasco na Sabe- Zoekactie Kabinet aarzelt met vaarbelasting het kabinet nog met het indienen van een plan voor het heffen van vaarbelasting. Dat zou de bezitters van plezierjachten en an dere vaartuigen jaarlijks ongeveer 100 tot 1100 gulden kosten, afhankelijk van de grootte van hun boot. De opbrengst voor het rijk, 71 miljoen gulden per jaar, is al verwerkt in de meerjaren ramingen van de ministeries van verkeer en waterstaat en van landbouw Bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam ligt inmiddels al een compleet draaiboek klaar voor de invoering van de noodzakelijke vaartuigenregistratie. Kapers op de kust. In de herfstvakantie aardig om ze eens van dichtbij te bekijken. We moeten er wel voor naar het Ne derlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenburgplein 1 in Amsterdam, maar dat is dan ook alleszins de moeite waard. Tot begin januari kunnen we er - na de vakantie overigens alleen op zondag - terecht om alles te weten komen over Pierre le Turcq, Klaas Compaan en Grote Pier. Eigenlijk net zoals we via de Leidse Courant steeds weer te weten komen met welke moderne kapers we - zij het niet op de kust - re kening moeten houden. Neem gerust eens een tijdje een (proef-)abonnement. En u merkt meteen hoe snel de krant dagelijks door uw huisgenoten wordt gekaapt. TAORMINA De NAVO-ministers van de fensie hebben gisteren op het Italiaanse eiland Sici lië besloten het huidige aantal kernwapens voor de korte afstand in Euro pa met 80 procent te ver minderen. Als gevolg daarvan zijn de Ne derlandse militaire eenheden die zijn belast met de bedie ning van de nucleaire artille rie en van de Lance-kernraket met onmiddellijke ingang niet meer operationeel, aldus mi nister Ter Beek van defensie. In de begroting voor 1992 was de de-activering voorzien. Maar Ter Beek heeft nu al be sloten geen militairen meer aanwezig te laten zijn dan strikt noodzakelijk. Zij zullen alleen nog belast blijven met de bewaking en het beheer, totdat de kernwapens van Ne derlandse bodem zijn verdwe nen. Het aantal kernwapens waaro ver ons land beschikt, is overi gens altijd strikt geheim ge houden. De Nederlandse krijgsmacht houdt met de NAVO-besluiten in Taormina nog één nucleaire taak over: twee squadrons F-16 jacht vliegtuigen, die zijn gestatio neerd op de basis Volkel, kun nen opereren met nucleaire vrije-val-bommen. Voor deze categorie komt er een vermin dering van waarschijnlijk vijf tig procent. De vermindering van het aan tal tactische kernwapens vloeit voort uit de ontwapenings voorstellen van de Ameri kaanse president Bush en diens ambtgenoot Gorbatsjov. Achterliggende gedachte is het einde van de Koude Oorlog. Daarnaast besloten de NAVO- ministers het aantal nucleaire vliegtuigbommen met de helft te verminderen. Volgens di plomatieke bronnen blijven er na dit besluit nog ruim 800 van deze kernbommen in Eu ropa over. Het is nog niet duidelijk hoe de vermindering van het aan tal kernwapens in Europa over de NAVO-landen precies wordt verdeeld. De ministers van defensie zijn het erover eens dat een minimaal aantal in Europa moet worden ge handhaafd om de afschrik- kingsrol te blijven vervullen. Veilingen voorstander milieubewuste teelt ZOETERMEER De veilin gen, verenigd in het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen (CBT) in Zoetermeer, zijn er voorstander van dat de Nederlandse glastuinbouw met ingang van volgend jaar mas saal overschakelt op milieu vriendelijke teeltmethoden. Het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen moet daarbij tot een minimum wor den beperkt. Volgens directeur produktza- ken A. Sweep van het CBT is de koerswijziging nodig om te gemoet te komen aan de mi lieu-eisen Het Meeijarenplan Gewas bescherming verplicht de ge hele land- en tuinbouw het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen in 1995 met 30 tot 35 procent terug te drin gen. Voor 2000 geldt een ver plichte reductie van 50 pro cent. De milieuvriendelijke teeltme thoden worden vanaf 1 januari volgend jaar verplicht voor alle telers van komkommers, tomaten en paprika's. In een later stadium gaan de nieuwe normen ook gelden voor prei, aubergines, appels, peren, ijs bergsla en champignons. Bin nen vijf jaar moeten alle tuin bouwsectoren zijn overgescha keld. Patiënten en artsen ongerust over klachtrecht UTRECHT Het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform (LPCP), de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de artsenorgani satie KNMG hebben staatssecretaris Simons van volksgezond heid gevraagd om een gesprek op korte termijn over het klacht recht van patiënten. De organisaties hebben er grote bezwaren tegen dat Simons de provincies en grote gemeenten een belang rijke rol wil geven bij de opvang van klachten. De staatssecreta ris stelt dit voor in zijn nota Kwaliteit van Zorg. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 3X5 677 n proefabonnement v* 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1