tressvoetbal brengt ran je op drempel EK SPORT Rinus Michels neemt kleurloosheid voor lief GROEP 6 Richard Witschge ziet zijn treffer als een begin Liever Johan Cruijff dan Dick Advocaat Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! IjdóeSowuwt enthaler stelt issing uit Hhen nd DONDERDAG 17 OKTOBER 1991 Klaus Augent- leemt pas begin volgende ;n beslissing over zijn :e rentree bij het kwak- e Bayern Miinchen. De Duitser mist in elk ge- istaande zaterdag de uit- ijd tegen VfB Stuttgart, luel komt hoe dan ook lij te vroeg", verklaarde •international. Augentha- zich de komende dagen itvoerig testen tijdens de f g. Bovendien heeft hij ledenktijd nodig. ember van start gaat. Tevreden verlaat Michels het veld na de 1-0 overwinning van Nederland op Portugal FOTO: ANP ROTTERDAM Bondscoach Rinus Michels nam na Nederland - Portugal voor lief dat het duel weinig aantrek kingskracht had gehad. Dat was ge wonnen (1-0) vergoedde alles. „Er is ge scoord door iemand, van wie we niet eens meer wisten dat hij het kon", deed de bondscoach leuk over Witschge. „De voorsprong hebben we vastgehouden Op dit niveau moet je daarmee tevre den zijn". Of het niet leuk was? „Dat hangt ervan af hoe men een wedstrijd bekijkt. De meeste supporters waren Oranje ge kleurd. Die komen voor het resultaat. Wie met een neutrale pet naar dit duel kijkt heeft zich waarschijnlijk niet ver maakt". Zo zijn volgens Michels nu eenmaal de regels van het internatio nale voetbal. „De verdedigingen zijn zo goed georganiseerd dat voor leuke ac ties bijna geen ruimte meer is. Daar moet op worden ingespeeld. Ik had geen keus. Het resultaat stond centraal. Tegen Finland en Malta kun je met een zeer aanvallend systeem spelen. Tegen een land van het niveau Portugal is dat veel te riskant. Heel verrassend vond de spelersgroep dat ook. Ik had dat niet verwacht, maar heb er wel op inge speeld. Daarom hebben we een andere manier van spelen uitgeprobeerd. Het ging om de discipline. Vanuit een ster ke organisatie moesten we tot resultaat komen. De eerste helft waren we vanaf de start sterker. Portugal speelde mas saal achter de bal, wij hebben ze op een goede manier onder druk gezet. Dat werd bekroond met een schitterend doelpunt van Witschge". Michels heeft het zogenaamde systeem van Ajax -met vleugelspitsen- overi gens nog niet afgezworen. „We zullen van wedstrijd tot wedstrijd bekijken hoe we het aanpakken." Niet ontevreden Carlos Queiros, bondscoach van Portu gal, was niet eens ontevreden. „We hebben gedaan wat we konden. In de tweede helft hebben we door risico te nemen voor een leuke wedstrijd ge zorgd. Ondanks de nederlaag zie ik de toekomst met vertrouwen tegemoet". De komende thuiswedstrijd tegen Grie kenland, ook voor Nederland van emi nent belang, zal Portugal volgens de bondscoach serieus nemen. „We moeten de hoop niet verliezen. We hebben nog een hele kleine kans. Des ondanks is ons belangrijkste doel het bereiken van de wereldtitelstrijd, in 1994 in de Verenigde Staten". Queiros ziet dat met vertrouwen tege moet. „We hebben een zeer jonge ploeg, met zeer veel talent. Het kan niet an ders of dat zal in de komende jaren re sultaat opleveren. Daarom kan ik deze nederlaag accepteren. Nederland was beter We hebben geprobeerd ons spel te spelen, goed te verdedigen en te counteren. Dat is niet helemaal gelukt". Ek werkman ERDAM Op één aat na blijkt voet- id Nederland er in- weer het nodige te to: Dusn bijgeleerd. De rs van het oranje- pSF^door vooraf akkoord an met een naar va- QVnoeMse begrippen on- ut. AaPn behoudende stra- iv, Bai Het publiek door zijn Baaar en zichtbaar te- ivallern te zijn met een so- speelwijze en een "n er schouwspel, maar en resultaat (1-0). De coach zelf door het ïchtjt zijn spelers ook tot »sef lijken te zijn ge- gDe slP dat de g°uden 5veelst(oorby zijn- Richard :e hincPge door zijn doel- nooi teen Adri van Tigge- net zijn ijzersterke Linder,e e tiendi get def (jjg ene dwaaSi die di- -salz, het eerste fluitsignaal a KleirpQkbQjn van ongekend )r Sonj^. achter het Portugese een ui^j^g bleek hardleers, ër niet ooit een Cyprus- incident had plaatsgevonden, dat Nederland enige jaren ge leden bijna uit het toen later zo succesvolle EK hield. Hoewel de Portugezen, net als andere Latijnse profsporters nogal eens van theatrale kunststukje kunnen worden beschuldigd, buitten ze gister avond het enorme rookgordijn kort na het begin van het be laden duel niet uit. Er werden geen stervende zwaan-acts of andere op 'staken' gerichte hu zarenstukjes geëtaleerd en doordat de Engelse scheids rechter Courtney een door de wol geverfde figuur is bleef het incident sportief althans zonder gevolgen. De KNVB kan wel een flinke boete (een halve ton wellicht) tegemoet zien vanwege het incident. Maar zo'n bedrag is peanuts in vergelijking met de aanstaan de revenuen bij het het EK 1992, dat in de Kuip voor ne gentig procent werd zekerge- steld. De manier waaróp mag het Nederlands elftal dan volgens Michels definitief hebben bij gezet in de galerij der interna tionale, puur op resultaat mik kende voetbalploegen, het zou ook wel eens het einde kun nen betekenen van een tijd perk. De midden-twintigers zijn inmiddels bijna-dertigers geworden en de gevolgen wa ren ook gisteravond zichtbaar. Van het internationaal geres pecteerde kwartet Van Basten, Gullit, Rijkaard, Koeman, kon alleen de laatste gisteravond enigszins overtuigen. Maar dan alleen door elk risico uit zijn spel te bannen. Het was gisteravond aan de minder ge- resputeerde spelers als Wou ters en Van Tiggelen te dan ken dat het Oranjeteam over eind bleef tegen de toch waar lijk niet groots spelende Portu gezen. De verbeten inzet waarmee deze echte dertigers de strijd aanbonden met Futre c.s. maakte veel, zo niet alles goed bij de steken die ploegge noten lieten vallen. Waarheid anders Rinus Michels mocht dan na afloop nog zo overtuigend pro beren duidelijk te maken dat zijn op behoud samengestelde formatie bepaald niet op twee gedachten had gehinkt, de waarheid was anders. Vooraf was getraind en gehamerd op een 'rampenplan' voor het ge val Oranje onverhoopt op een achterstand zou belanden. Ze ker zal ook zijn stilgestaan bij de mogelijkheid dat een voor sprong zou kunnen worden genomen. Maar de uitvoering van de afspraken voor die laatste gelegenheid, die zich vanaf de 21e minuut dank zij Witschge's eerste interland treffer (en een fraaie) voor deed liet veel te wensen over. Het ondanks de voorzichtige teamsamenstelling, Huistra niet en Erwin Koeman als lin ker middenvelder/verdediger wél in de ploeg, redelijk voort varend gestarte oranjeteam verkrampte na het nemen van de voorsprong. Vooral Rijk aard en aanvankelijk zelfs Wouters demonstreerden dat. Hetgeen in combinatie met het vooral latere falen van de spit sen Van Basten en Bergkamp alsmede het niet volledig ren deren van Gullit tot een soort stressvoetbal leidde. De angst om een tegentreffer van de Portugezen te moeten incasseren werkte verlam mend op de totale prestatie van Oranje. En het feit dat de ploeg van Michels zelfs nadat ae Zuideuropeanen wat 'mas saler' het offensief kozen zelf nauwelijks meer voor gevaar kon zorgen mag typerend wor den genoemd voor het verval dat ook de Nederlandse ster voetballers sinds het EK van '88 hebben doorgemaakt. Van Basten demonstreerde dat nog het beste. Zodra de Milanees, van wie de Portugezen zich kennelijk nog het opstootje met de nu afwezige Veloso van vorig jaar herinnerden, Marco van Basten in duel met de Portugees Oceano. 'theater' gaat spelen is hij niet in vorm. Welnu, de spits van AC Milan, acteerde vanaf het eerste fluitsignaal van Court ney dat het een lieve lust was. Natuurlijk werd hij stevig aan gepakt door Couto en Venan- cio, maar zijn comedia dell'ar- te overtuigde de Engelse flui tist niet en het Oranjeteam kon zijn ooit bejubelde aanval ler verder wel afschrijven. Hetgeen ook Bergkamps taak er niet gemakkelijker op maakte. De door Real Madrid op de korrel genomen 'scha- duw-aanvaller' moest nu als één van de twee vaste spitsen fungeren en na de pauze zelfs vaak als enige vooruitgescho ven post. Dat beviel hem niet en ook hij viel ver terug. Hetgeen ook gold voor Portu- gals lieveling Futre, die na de pauze de rechterkant en Oran- je's zwakste flank (Erwin Koe man) opzocht, maar daar spo radisch voor gevaar kon zor gen. Bij beide keren dat hij dreigend doorstootte was Van Tiggelen attent én paraat om te corrigeren. Michels prees na afloop zijn hele team, ook FOTO: ANP PSV'er Koeman. Maar de we tenschap dat hij in zijn spelers groep geen extra verdediger had opgenomen om in te val len wenste hij kennelijk op die manier te vergoelijken. Als enige wisselspeler kwam Aja- cied Winter binnen de lijnen. Hij verving Rijkaard, die zich met een spierscheuring moest laten vervangen. Maar al ver voor dat moment had ook deze Milanees aangetoond dat ook zijn top inmiddels achter hem lijkt te liggen. Het Nederlands elftal resteert nu nog het uitduel met Grie- DEN HAAG De karakteris tiek van Nederland-Portugal en de stand in groep 6 zijn: Nederland-Portugal 1-0 (1-0): 22. Witschge 1-0. Scheidsrech ter: Courtney (Eng). Toeschou wers: 48.500. Gele kaart: Van Tiggelen (Nederland), Oceano en Peixe (beiden Portugal). Nederland: Van Breukelen; Blind, Ronald Koeman, Van Tiggelen en Erwin Koeman; Gullit, Wouters, Rijkaard (71. Winter) en Witschge (81. Van 't Schip); Van Basten en Berg kamp. Portugal: Vitor Baia; Joao Pin to, Venancio, Couto en Leal; Cadete, Rui Barros, Oceano en Peixe (77. Brito); Futre en Nelo (56. Figo). Stand: Nederland.. 7 5 1 1 11 15-2 Portugal7 4 1 2 9 10- 4 Finland7 1 4 2 6 5-6 Griekenland. 4 2 1 1 5 8-5 Malta7 0 16 1 1-22 Programma: 30 oktober Grie- kenland-Finland, 20 november Portugal-Griekenland, 4 de cember Griekenland-Neder land, 22 december Malta-Grie kenland. kenland, dat nog vier wedstrij den heeft te gaan, op 4 decem ber. De Grieken ontvangen eerst Finland voor ze naar Portugal gaan In theorie is Oranje's duel in Saloniki nog van belang. In de praktijk heeft Michels' formatie giste ren 'Zweden' al bereikt. De verwachtingen voor die Scan dinavische exercitie moeten maar niet al te hoog worden ingeschaald. todl Witschge (links op de grond): kwam goed gegaan". jus ver „Ik had eigenlijk nauwelijks conditie. Maar het is wonder- FOTO: ANP ROTTERDAM Uitgere kend de man van wie dat het minst mocht worden verwacht, heeft voor Oranje de weg naar Zwe den geopend: Richard Witschge. De technicus die nooit scoort, die zel den een baanbrekende ac tie in het linkerbeen heeft en die mentaal zo zijn zwakke kanten zou heb ben. De man die voor zeven mil joen gulden door zijn leer meester Johan Cruijff naar Barcelona werd gehaald, maar wiens naam met de twijfels bleven omgeven. Vonden zijn opposanten. Witschge kent al die geluiden. „Natuurlijk", grijnsde hij an derhalf uur nadat hij met een verwoestend schot de Portuge se doelman Baia op de knieën had gebracht, „en daarom is het ook zo lekker dat ik nu uitgerekend het winnende doelpunt maak". Is dat, die be vrijdende treffer die misschien de weg opent naar nieuwe EK-successen, de wraak van de nummer tien? „Zo wil ik het niet zien", probeerde Witschge nuchter te blijven. Ik denk niet dat ik het recht heb om nu maar meteen een lange neus naar al die mensen te trekken. Beschouw dit maar als een begin. Maar ik zal nog meer moeten laten zien in de toekomst en daar ga ik dan ook aan werken", sprak Witschge, wiens voorbereiding nogal werd bemoeilijkt door een fikse verkoudheid. „Ik had eigenlijk nauwelijks con ditie. Maar het is wonderbaar lijk goed gegaan". Babbelronde Weer was door de vooraan staande internationals een babbelronde op touw gezet, deze keer ingegeven door de angst voor die ene, venijnige Portugese counter. Pieter Huistra, ogenschijnlijk zeker van zijn plaats, werd het slachtoffer, Erwin Koeman de gelukkige. De PSV'er kreeg onder het mom van de 'defen sieve zekerheid' het shirt met het nummer vijf uitgereikt. „Het lijkt erop dat ik terug ben", vond Koeman, die wel toegaf niet op een plek in de basis te hebben gerekend. „Ik was er niet honderd procent zeker van. Je hoopt, maar ver der niets. In een thuiswed strijd behoor je toch voetbal vanaf de vleugels te brengen. Daarom dacht ik ook dat Huis- Actieradius tra gewoon zou spelen". Misschien wel, maar om het resultaat moesten we wel. Spe len we puur aanvallend, maar verliezen we, dan gaan de mensen met een nog grotere kater naar huis". „Daar ging ik zelf eigenlijk ook wel vanuit", sprak Huis- tra, die als één van de eersten de kleedkamer verliet. Dins dag had hij gehoord dat er voor hem geen plaats zou zijn. „De andere spelers wilden het zo. Teleurgesteld? Natuurlijk. Maar ik heb me er bij neer te leggen" Een onverwachte streep derhalve door de naam van de Friese Schot. Ronald Koeman legde uit waarom. „De groep heeft daarop aange drongen", gaf de libero aan dat de spelers onder Michels te genwoordig meer en meer de macht hebben. Koeman: „De wedstrijd tegen het olympisch elftal heeft uitgewezen dat een systeem met een linkerspits niet zou werken. Dat zou té aanvallend zijn geweest. Het leek de groep daarom verstan diger toch maar te kiezen voor een mannetje extra in de ver dediging. Die concessie moes ten we doen. Minder fraai? Oranje dus op de verdedigende toer. Met in het hart van de defensie een bij tijd en wijle onzekere Koeman, die de laat ste weken toch al bloot staat aan de nodige kritiek vanwege zijn geringe actieradius. „Toch denk ik dat ik in vergelijking met die wedstrijd tegen Polen goed heb gespeeld. Ik voel dat het weer de goede kant met me op gaat. Die kritiek? Daar heb ik kennis van genomen, maar ik ben er nooit door in paniek geraakt. Ik ben altijd in mezelf blijven geloven". Beste man in de afweer van het Nederlands elftal was evenwel Adri van Tiggelen. Een routinier op leeftijd, na een jaar afwezigheid weer bin nengehaald om met zijn snel heid wat weerwerk te bieden aan Portugese artiesten als Fu tre en Cadete. „Dat ging me goed af. Direct, vanaf de eerste minuut zat ik lekker in de wedstrijd. Daarna kon het ei genlijk voor mij persoonlijk al niet meer stuk", lachte Van Tiggelen, die blij is terug te zijn. „Hoewel ik wel had ver wacht dat de bondscoach me er al eerder bij zou hebben ge haald. Dat heb ik Michels in een kort gesprek ook gezegd Maar ik neem hem niets kwa lijk. Hij is de man die over het elftal beslist". Dat elftal kon voor de zoveel ste keer weer niet boeien in de eigen Kuip. Het legioen zong Oranje dan toe, de menigte moet zich, voor de zoveelste keer bekocht hebben gevoeld na weer een teleurstellende thuisbeurt van Oranje. „We hebben te weinig laten zien", bleef Jan Wouters, weer de scharnier op het middenveld die bij dreigende momenten knap corrigerend optrad, de zaken helder zien. „Er werd, vooral op het middenveld te veel balverlies geleden. Dat was natuurlijk riskant, want een Futre en een Cadete blij ven tot de laatste minuut ge vaarlijk met een counter. Die slordigheid moeten we onszelf aantrekken. Voorin hadden we weinig te bieden. Het re sultaat is heilig. Schoonheids prijzen tellen niet". IIDOOI VOOR ERVAREN BONDSCOACH ALS OPVOLGER MICHELS i 'erse spi hem hel matei] nlijk pi ;verd. tig. malANGEVELD r het F en wel I ERDAM - Nu it je hef zo goed als zeker is teriaal Adrongen tot de bent v^nde van het EK zal I k"n J^tionale voetbalpers II f* Jok serieus gaan be- veertien end jaa|eren om de opvol- rste tieiVan bondscoach Ri- alduslichels. De generaal, veel eerder zijn af- f had aangekondigd, -inland 6er na het Zweedse /aexjö grüur definitief de Axeidal311 en assistent Dick siandiaat leek de beoogde 3d(3 fer' ^aar de media' nan ïorgaans een stevige idbeker f in de pap hebben, wedstriji1 er een duidelijke Bachsiur voor Johan 18(NedV 1 °P 113 te h°uden- 'da ^erJzaghebbende weekblad Rossari (II International start 5. Grlesfljkort een pleidooi ten 6. Peter van wiens lu- dienstverband in Bar- celona officieel pas halverwe ge '93 afloopt. „De bondscoach moet een symbool in de voet balwereld zijn en dus komt Cruijff het meest in aanmer king", vindt VI-hoofdredac- teur Cees van Cuilenborg. „De KNVB moet niet voor hem op de knieën gaan, maar er moet op korte termijn een serieus gesprek met Johan komen. Om te voorkomen dat er net zo'n situatie ontstaat als voor de WK in Italië Pas als de komst van Cruijff absoluut on mogelijk blijkt, is de druk weg voor een volgende kandidaat. Advocaat zou voor de KNVB de gemakkelijkste oplossing zijn, maar ik vind hem een on aanvaardbaar alternatief. Hij is een heel goeie clubtrainer, maar mist de rijpheid en de naam. Doijee en Hiddink ko men er eerder voor in aan merking, hoewel het voor hen misschien ook nog iets te vroeg is", aldus Van Cuilen borg, die aankondigt dat zijn blad deze visie de komende tijd nadrukkelijk zal ventile- Discussie De Amsterdamse Telegraaf heeft onlangs in de kolommen al een duidelijke voorzet gege ven ten aanzien van de opvol ging van Michels. Daarin stond de naam van de eigen ex-columnist Cruijff centraal. Oranje-journalist Jaap de Groot: „Wij hebben een me ning geopperd om te voorko men dat er op lange termijn een discussie ontstaat. Cruijff heeft de voorkeur van de spe lers, dus moet er snel een dui delijk sein naar Barcelona. Al leen een openlijk duidelijk antwoord van Cruijff kan zor gen voor rust in de tent. De spelersgroep heeft ook geen enkele moeite met Advocaat, dus het zou niet meer dan nor maal zijn als hij het wordt in het geval dat Cruijff afhaakt". Ook de ex-trainer van SVV zelf heeft onlangs duidelijk ge maakt dat Cruijff kandidaat nummer één zou moeten zijn. „Slim", meent Dennis Mul- kens van de Haagsche Cou rant. „Want als Cruijff nee zegt, is de weg vrij voor Advo caat". Mulkens meent, als één van de weinigen, dat Cruijff niet „de man" is voor de baan van bondscoach. „Cruijff lijkt me alleen geschikt voor het begeleiden van een team bij grote toernooien. Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat Advocaat het hele jaar door bondscoach is en dat Cruijff het bij een EK of WK even komt overnemen". Kraay jr. Hans Kraay jr., de naar eigen zeggen „bescheiden" voetbal ler van De Graafschap die met reuzestappen door de voetbal- journalistiek banjert, noemt de zaak „zo klaar als een klontje". „Cruijff is nummer één omdat hij goed ligt bij de drie belang rijkste spelers: Gullit, Van Basten en Rijkaard. Het zou honderd procent terecht zijn als Cruijff het wordt. En wil hij niet, dan is Advocaat de lo gische volgende. Dan is ieder een tevreden". Kraay's collega Kees Jansma, het voetbalge zicht van Studio Sport, meent dat de KNVB moet overgaan tot het inlijven van beiden. „Cruijff als supervisor en Ad vocaat als trainer. Allebei in een full-time functie. Dit is hét moment om de zaken te rege len voor de periode na het EK. Ik vind trouwens dat Cruijff door enkele media té nadruk kelijk wordt gepusht". Dat vindt ook Lex Muller, chef-sport van het Algemeen Dagblad, die zich tot op heden nogal op de vlakte heeft ge houden over de opvolgings kwestie. „Het pushen zoals de Telegraaf heeft gedaan, heeft geen zin", meent Muller Die van oordeel is dat Dick Advo caat een uitstekende opvolger van Michels zou zijn. „Maar als ik Advocaat zou zijn, zou ik het niet doen", voegt hij er on middellijk aan toe. „Advocaat is geschikt voor een topclub". Wie de vacature wel zal moeten vervullen blijft voor Muller de vraag, want hij is er als enige van overtuigd dat de voormalige nummer 14 zal bedanken voor de eer. „Jo han doet 't toch nooit", weet Muller zeker. „Als hij het wél doet, vind ik het prima, maar ik geef je op een briefje; dat Cruijff het niet wil. Of hij zou eerst half Zeist moeten laten ontslaan". Dick Advocaat heft vertwijfeld de armen. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.20 uur: De heilige koe, auto- en motor sportmagazine. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal met onder meer een samenvatting van de beslissende wedstrijden in de American en National League honkbal. RTL 4, 23.05 uur: Match Ba rend Van Dorp, 00.10 uur: Autosportjournaal. Superchannel, 20.00 uur: Sport, paardesport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 14.15 uur: Sport on fri- day met golf, tweede dag The World Matchplay in Went- worth; voetbal Europa Cup. Duitsland 3, 13.00 uur: Sport extra met tennis, Grand Prix toernooi voor vrouwen; paar desport, international German Classics Sportnet, 07.00 uur: Sport Eurosport, 14.00 uur: Sport. PRIJSVRAGEN DEN HAAG De prijsverdeling van de sportpriisvragen zijn Duitse midlotto Trekking A 12-19- 22-26-32-40 reservegetal 37 Trek king B: 15-27-37-40-42-48 reservege- tal: 1 Spel 77: 6-8-6-9-7-6

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9