urken in lulgarije lijven wetsbaar Geen reactie Ter Beek op plan Europees leger BUITENLAND President Suriname: leger verkleinen, Bouterse mag blijven Zeg maar hoeveel inbreng u wilt hebben bij 't invullen van uw bestelwagen. onna idóeSomotit DONDERDAG 17 OKTOBER 1991 GER BOYES 1ÉMOVGRAD Er Jiloed op het achtererf een boerderij buiten ^novgrad, waar een van etnische Turken 1st een ooi had ge it om het einde van communistische *!ind te vieren en het Idat hun partij de der- 8|racht in de Bulgaarse sliek was geworden. |ijl de vrouwen de voor- Idingen troffen voor het naai, legde Mesut, het ge doofd, met behulp van een uit wat de democratische 146.5ezingen werkelijk bete- 150.jen voor de 600.000 Tur- het land. „Wraak", ïijde hij. 320.(Turkse minderheid heeft 61.0 een felle haat gekoesterd de communisten, die in 'Jen 1985 de Turkse mos- sloten, Turkse school- 32.<jen verbrandden en dui- M%n Turken dwongen een «•jkarse naam aan te nemen. 15g5®89 werden 300.000 Tur- 51^edwongen te emigreren. 53.Q velen na de val van To- ^•tjivkov, de conservatieve ^jiunistische leider, terug- 82'jden bleken hun huizen en 89.dels in beslag te zijn geno- 22.4 Zelfs na de eerste demo nische verkiezingen in 1990 me communistische onder- iking nog niet voorbij: een 87.0od op Turkse taallessen op 74.&scholen is nog steeds van 4.?mst Omstandigheden zijn de af- 430(pen negen maanden wel Hi enigszins verbeterd, groten deels door het lobbywerk van de anti-communistische Unie van Democratische Krachten, die waarschijnlijk een coalitie zal vormen met de Turkse Be weging voor Rechten en Vrij heid. Er is een islamitische faculteit opgericht zodat Bulgaars- Turkse studenten niet langer naar Tasjkent hoeven te reizen voor hun godsdienststudie. Er zijn afspraken gemaakt over compensatie voor de in 1989 verdreven Turken. Dit is echter allemaal niet ge noeg voor Mesut en hij heeft, hoewel hij een eenvoudig man is, waarschijnlijk gelijk. De po sitie van de etnische Turken in Bulgarije is erg kwetsbaar. Dorpelingen hebben het ero ver dat de moskeeën in Hasko- vo en Provadia platgebrand zijn en dat Turkse activisten in elkaar zijn geslagen. Veel door communisten gedo mineerde gerechtshoven ver boden Turkse politici deel te nemen aan de lokale raadsver kiezingen van vorig weekend. Voor Mesut was het meest verontrustende wat hij de „ge dwongen doop" van moslims noemde. De frictie in Bulgarije maakt deel uit van een essentiële om mezwaai in de Europese waar den. De utopie van het com munisme maakt plaats voor die van de etnisch homogene staat. De symptomen zijn over al zichtbaar. De Litouwers verbieden de plaatselijke Pool se raden; een Letse nationalist wordt toegejuichd wanneer hij zegt: „Russen zijn geen twee derangs burgers, ze zijn hele maal geen burgers". Het anti-semitisme groeit in Polen, rechtse groepen skinhe ads in Duitsland molesteren buitenlanders, de Roemenen kijken weer met onheilspel lende blikken naar de Hon gaarse minderheid in Trans- sylvanië. Ondanks het feit dat het natio nalisme vrijwel overal welig tiert, bestaan er verschillen tussen de Balkanlanden en de noordelijke post-communisti- sche staten Tsjechoslowakije, Hongarije en Polen. De snelle re democratische en economi sche veranderingen in de noordelijke landen betekent dat de nationalistische span ningen daar min of meer on der controle gehouden kunnen worden. Zelfs in Tsjechoslowa kije, waar de Slovaken die niet gelukkig zijn met de door Praag geleide marktrevolutie trappelen van ongeduld, gelo ven maar weinig mensen dat het land met veel geweld uit een zal vallen. In de Balkanlanden lijken echter taken als het moderni seren van de economie, het op klimmen uit een zeer diepe re cessie en tegelijkertijd het in willigen van de steeds grotere eisen van de bevolking de meest stabiele regeringen te veel. Hun falen wat betreft de eco nomische hervormingen bracht in Joegoslavië de Servi sche leider Slobodan Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman ertoe de droom na te jagen van etnisch „zuivere" staten - een droom die al snel een nachtmerrie werd. Een „groter Servië" lost niets op voor Milosevic, maar voorlopig leidt het de aandacht af van de economische en poli tieke problemen van zijn be leid. Zouden de Roemenen zich aaneensluiten met de on afhankelijke Sovjetrepubliek Moldavië, dan zal er in de Bal kan een nieuwe machtscen trum ontstaan, maar een eco nomisch verlamd centrum met een dringende behoefte aan et nische zondebokken. (c) The Times PARAMARIBO President Ronald Venetiaan van Suriname ziet geen aanleiding legerleider Desi Bouterse te ontslaan. Het moet er echter wel van komen dat het aantal manschappen wordt verkleind en de defensie-uitgaven omlaag gaan. Bouterse heeft tot nu toe niet laten blijken dat hij niet met de gekozen regering wil meewerken. „Er is tot nu toe geen aanleiding om te denken dat Bouterse niet bereid is zich loyaal op te stellen bij het doorvoeren van hervormingen", aldus Venetiaan. Hij heeft geen „kandidaatbevelhebber van wie men zeker is dat hij ge schoold is in democratie". Volgens de president moet men er bij vervanging van Bouterse zeker van zijn dat de nieuwe man op treedt overeenkomstig de wil van het volk, „anders raak je ver der van het doel af". De regering wil een „rustige ontwikkeling" van de dominante positie van het leger in de jaren tachtig naar een dienstbaar optreden in de democratie. Levenslang voor leider Harnas JERUZALEM De geestelijk leider van de Palestijnse isla mitische verzetsbeweging Ha mas, sjeik Ahmed Yassine, is gisteren veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf vermeerderd met vijftien jaar. Een Israëlisch militair tribu naal in de Gazastrook bevond hem schuldig aan moord, het oproepen tot geweld en verbo den wapenbezit. Sjeik Yassine werd in 1989 gearresteerd om dat hij verantwoordelijk werd geacht voor de militaire tak van Harnas. Harnas heeft in middels opgeroepen tot een al gemene staking in de door Is raël bezette Gazastrook om so lidariteit met de leider te be tuigen. TAORMINA Minister Ter Beek van defensie heeft gisteren in de Sici- liaanse stad Taormina ge zegd dat hij nog geen in houdelijke reactie wil ge ven op het Frans-Duitse plan voor de vorming van een Europees leger. De minister, die in Taormina zijn NAVO-collega's van defensie ontmoet, liet via zijn woordvoerder weten dat de Nederlandse rege ring op dit ogenblik een goed onderbouwde reactie op de Frans-Duitse plan nen voorbereidt. Zeker is dat Ter Beek vandaag in Taormina een afzonderlijk gesprek met zijn Duitse collega Stoltenberg over het opzetten van een Europese legermacht zal hebben. De minister heeft fisteren voor zijn vertrek naar icilië nog uitvoerig overleg gevoerd met premier Lubbers en minister Van den Broek over de plannen die Bonn en Parijs gisteren bekend hebben gemaakt. In het gevolg van de minister werd er gisteravond op gewe zen dat ons land al op 10 de cember van het vorig jaar heeft gezegd dat het niet zo kan zijn dat naast de snelle in terventiemacht, die de NAVO op dit ogenblik op poten zet, nog een andere Europese troe penmacht in het leven kan worden geroepen. Nederland wil een reactie op de plannen voor een Europees leger ge reed hebben voor de eerstvol gende ontmoeting van de EG- ministers van buitenlandse za ken. Die ontmoeting vindt op 28 oktober plaats. Regeringspartijen Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei giste ren in de Tweede Kamer „waardevolle elementen" in het voorstel van Frankrijk en Duitsland te zien. Dat geldt ook voor het eerder gelanceer de, aanzienlijk minder ver gaande Brits/Italiaanse voor stel voor versterking van het buitenlands en veiligheidsbe leid van de twaalf EG-landen, aldus de bewindsman. Neder land zal als EG-voorzitter „zonder vooroordeel" probe ren om met name op basis van deze twee voorstellen tot een „consensus" te komen, zo zei hij. De regeringspartijen CDA en PvdA reageerden verdeeld op het voorstel van Frankrijk en Duitsland. CDA-woordvoerder Frinking ziet in het Frans- Duitse initiatief gevaren voor de eenheid binnen de NAVO. Hij sprak in dit verband over „verdere afbrokkeling van het NAVO-kader". Frinking is be vreesd voor het welslagen van de Europese top in december in Maastricht over de politieke eenwording van Europa (EPU). PvdA-woord voerder Van Traa zei niet in „louter negatieve termen" te willen reageren op het initiatief van Frankrijk en Duitsland. Hij herinnerde er aan dat PvdA-fractievoorzitter Wöltgens al tijdens de algeme ne beschouwingen zei dat Ne derland voor het veiligheids beleid aansluiting moet zoeken bij Frankrijk en Duitsland. Van Traa riep de Nederlandse regering op zo „krachtig en creatief mogelijk" in te gaan op de voorstellen. Het gedrag van Frankrijk en Duitsland is wellicht „niet netjes", aldus Van Traa, maar daar moet „overheen worden gestapt". Volgens Van Traa moet Ne derland wel vasthouden aan de volgorde van eerst een ge zamenlijke Europees buiten lands beleid en dan pas even tueel de vorming van een Eu ropees leger. De VVD-fractie vindt het voorstel „buitenge woon slecht en voorbarig". De VVD vindt dat als er al sprake zou moeten zijn van een Euro pese defensie dat het sluitstuk en niet het begin van het be leid dient te vormen. -A.LS u op zoek bent naar een bestelwagen, weet u wa schijnlijk dat het een hele puzzel is om de juiste te vinden. Bent u net tevreden met het motorvermogen, blijkt de laadruimte te klein. Valt u op de fraaie bestuurderscabine, is de laadvloer weer net te hoog. Dat soort probleempjes zult u bij Fiat niet snel tegenkomen. Ten eerste hebben we een uitgebreide range. Van de compacte Uno Van tot aan de Ducato Grand Volume (9,8 m3). En-ten tweede is er van elk type een flink aantal uitvoeringen. Bij de Ducato bijvoorbeeld kunt u uit 150 verschillende basis- Even terug naar de Uno Van en Tipo Van. Dit zijn beide pittige bestelwagens die compact van buiten en ruim van binnen zijn. Reuze handig voor in de stad. De Tempra StationWagon Van, die u rechtsboven ziet staan, is ideaal voor de langere afstanden. Combineert ruimte f 17.4S0.-, Tempra StationWagon Van v.a. f Z2.4SO.-i Ftorino Bestel v.a. f 14.7S0.-. Talentc met comfort en is, zoals u z linksonder, beschikt over c toch de draaicirkel van ee: :t, uiterst representatief. De Talento, :n laadruimte van 5 m\ maar heeft personenauto. De bestelwagen ernaast, de Fionno, die ook verkrijgbaar is als pick-up, biedt een laadruimte van 2,75 m3 en is eveneens zeer wendbaar. Dan de al genoemde Ducato. Wat een ruimte. Wat een comfort. En het moet wel vreemd lopen, willen we 'm niet precies op maat aan u kunnen afleveren. U merkt, als u een bestelwagen wilt die exact aan uw wensen voldoet, moet u geen puzzel tocht gaan maken. Maar gewoon rechtstreeks naar de Fiat dealer. Die vertelt u graag alles over de opties en z'n interes sante lease- en financieringsmogelijkheden. Eén brok temperament. 2. f 22.700.- en de a. f 23.2. M leitje ers gil ikte 40, W<1 bedrj KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 01719 - 1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT, ZIJLSINGEL 36. TEL. 071 -22 36 35

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7