Hervormd synodebestuur reikt protesterende provincies de hand GEESTELIJK LEVEN OPINIE Zo'n 200 mensen op bedevaart voor prins Claus Paus zegt Braziliaanse indianen steun toe Ook Kyrill weigerde tegen staatsgreep te protesteren COMMENTAAR e Macht of marge uT fieidóe Sotwa/nt Ceidae Qowtant DONDERDAG 17 OKTOBER 19 Predikant werkte samen met Stasi HAMBURG De evangelische predikant Gottfried Gartenschlöger uit Berlijn heeft toegegeven 15 jaar met de staatsveiligheidsdienst van de voormalige DDR te hebben samengewerkt. In een interview met het 'Deutsches Allgemeines Sontagsblatt' zegt Gartensc- hlöger in diverse periodes om de vier tot acht weken met Stasi-medewerkers te hebben gesproken. De kerk van de gemeente van Friedrichsfelde, waar Gartenschlager werkt, was een ontmoetingspunt van de kerkelijke vredesbeweging. Alles wat hij met de Stasi besprak, heeft hij in openbare bijeenkomsten ter spake is gebracht. Gartenschlager zag in de gesprek ken met de Stasi-medewerkers een mogelijkheid met de staat te spreken en de argwaan bij de DDR-autori- teiten tegen geëngageerde burgers in de DDR te ver minderen. Hij heeft naar eigen zeggen de Stasi-mede- werkers duidelijk gemaakt, dat „er krachten in het land zijn die positieve veranderingen willen bewer ken". Tweede Kerkedag: om een geloofwaardige kerk Wie van andseren afhankelijk is, moet zich zelfs bij hun hond geliefd maken. Japans spreekwoord UTRECHT Een geloofwaardig getuigenis van het kerkelijk streven naar gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping in een tijd van secularisatie en individualisering, dat is het doel van de Tweede Kerkendag. Bovendien moet de samenhang tussen deze onderwerpen van het conciliair proces en spiri tualiteit duidelijk worden. Dat heeft de coördinatiecommissie Kerkendag woensdag tijdens haar eerste zitting vastgesteld. De Kerkendag, waarvoor de Raad van Kerken in Ne derland vorige week het groene licht gaf, wordt op 19 september 1992 op diverse plaatsen in de gemeen te Amersfoort gehouden. De Europese integratie in verband met de openstel ling van de Europese binnengrenzen eind volgend jaar is een van de centrale thema's, aldus voorzitter J. Gruiters, die tevens de coördinator is. Ook de ge volgen van de 'ontdekking' van Amerika door Co lumbus, volgend jaar vijfhonderd jaar geleden, zul len uitgebreid aan bod komen. Verder wil de commissie de thema's van het conci liair proces „onder spanning zetten". Milieubewe gingen bijvoorbeeld pleiten voor heffingen op brandstof, maar dat valt niet in gunstige aarde bij de werkgroep 'De arme kant van Nederland die op komt voor de 'nieuwe armen' in Nederland. Ten slotte moet de Kerkendag een dag worden die ook voor jongeren interessant is. In de commissie heeft onder anderen een vertegen woordiger van de met de Gereformeerde Bond ver bonden Inwendige Zendingsbond (IZB) zitting. Bij de eerste Kerkendag in 1989 liet de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Hervormde Kerk, verstek gaan, omdat het programma eenzijdig was. Volgens algemeen secretaris ir. J. van der Graaf was op de Kerkendag alleen plaats voor „de spraak makende chique van de oecumenische society, de elitaire modetheologie met haar eigen ghettotaal en ghettogebruiken Oprichter Opus Dei volgend jaar zalig ROME De oprichter van Opus Dei, Josemaria Escriva de Balaguer, zal op 17 mei 1992 door paus Johannes Paulus II worden zalig verklaard. Dit heeft het informatiebureau van deze rooms-katholieke be weging in Rome gisteren mee gedeeld. In juli sprak het Vaticaan uit dat door bemiddeling van de Spanjaard (1902-1975) een wonderbaarlijke genezing van een zieke heeft plaatsgehad. Daarmee werd na tien jaar het onderzoek naar Escriva afge sloten en stond niets een zalig verklaring meer in de weg. Escriva bezat volgens het Vati caan „een heldhaftige deugd zaamheid" en zijn boodschap getuigt nog steeds van „een so lide en organische pastorale activiteit". De paus verhief Opus Dei (opgericht in 1928, naar schatting 80.000 leden) in 1982 tot 'persoonlijke prela- tuur', wat betekent dat de be weging niet meer onder het gezag van de plaatselijke bis schop valt, maar rechtstreeks onder de paus. Valse non kust schoenen van de paus BRASILIA De Braziliaanse president Fernando Collor de Melo heeft een 'valse non' in staat gesteld de schoenen van paus Johannes Paulus II te kussen en de pauselijke zegen te ontvangen. Dit onthulden de Braziliaanse kranten giste ren. De 45-jarige Salete Maria Vieira sprak de president aan terwijl deze zich joggend door een park in Brasilia begaf. „Ik zou zo graag de paus van dichtbij zien", riep ze hem toe. Fernando Collor regelde daar op voor 'zuster Salete' een ont moeting met de paus. Gekleed als non wierp zij zich even la ter voor de voeten van de paus, kuste diens schoenen en ontving als een van de weinige Brazilianen de persoonlijke ze gen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Wilnis P. Molenaar te Zalk-Veecaten. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Hoogkerk H.M. Smit te Uithuizermeeden. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Eemdijk A. van Ek te Westzaan. Aangenomen naar Rotter dam-Zuid S. Otten te Winschoten. LEIDSCHENDAM Het hervormd synodebestuur heeft de negen provincia le kerkvergaderingen (PKV's) opgeroepen het jaarlijks overleg op 1 no vember niet te boycotten. De provincies lieten vorige maand weten overleg niet zin vol te vinden zolang het syno debestuur geen duidelijkheid verschaft over de huns inziens wenselijke decentralisatie van het bovenplaatselijk kerke- werk. Zij vinden het boven dien niet terecht dat er op hun werk bezuinigd wordt. De PKV's vinden voorts dat zij geen zinnig antwoord kunnen geven op de vraag hoe per 1998 een bezuiniging van zo'n twintig procent kan worden bereikt als er niet eerst duide lijk wordt gemaakt wat het toekomstig beleid is. Het provinciale pleidooi voor meer decentralisatie is nu niet aan de orde, aldus het bestuur. Het acht het ook „weinig vruchtbaar" om „deze princi piële kwestie" aan de orde te stellen zonder overleg met de Samen op Weg-partners, de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk. Het synodebestuur kan wel melden dat de synode zich ga rant stelt voor de voortzetting van het maatschappelijk acti- veringswerk en het jeugd werk. Deze vormen van ker- kewerk worden vanuit de pro vincies verricht en lopen door het wegvallen van overheids subsidies ernstig gevaar. Garantie Het bestuur kiest in de nota voor financiering van boven plaatselijk kerkewerk via een centrale geldstroom. Voorstel len om de financiering afhan kelijk te maken van vrijwilli ge bijdragen van de plaatselij ke kerken wijst het voorzich tig af. „De financiering kan niet afhankelijk zijn van de telkens weer toevallige, onbe rekenbare offervaardigheid van individuele gemeentele- CUYK Tussen 150 en 200 mensen hebben zich tot dusver opgegeven voor de bedevaart voor prins Claus naar het Duitse be devaartsoord Kevelaer. De bedevaart die in Cuyk vertrekt, wordt zaterdag gehouden. Volgens organisator M. van Bergen uit Cuyk gaat het niet alleen om rooms-katholieken, maar om mensen van allerlei gezindten, zelfs ongelovigen. De bedevaartgangers trekken per auto van Cuyk naar Keve laer, waar ze zich verzamelen bij de kapel. Vandaar gaan ze in processie naar de basiliek, waar om 12.30 uur een mis wordt opgedragen voor alle zieken en in het bijzonder voor prins Claus. Aan deze mis werkt een koor uit Utrecht mee dat Gregoriaanse gezan gen ten gehore zal brengen. Aan het slot wordt het Wilhel mus gezongen. Pastoor L.J.G.M. Rozenhart van de St. Jozefparochie in Tegelen zal tijdens de mis voorgaan. Hij heeft zich woensdag beschikbaar gesteld. Van Bergen heeft veel moeite gehad een voorganger te vin den. Uiteindelijk vond hij een Engelse oud-katholieke pries ter bereid de mis te leiden, maar dat stuitte op onoverko melijke bezwaren bij de lei ding van het bedevaartsoord. Van Bergen organiseerde eind oktober 1982 ook een bede vaart voor de zieke prins Claus. Daaraan namen onge veer 400 mensen deel, aan zienlijk minder dan verwacht. Van Bergen kreeg toen naar eigen zeggen meer dan 300 te lefonische en schriftelijke be dreigingen en anti-koningsge zinde reacties. Dit keer is het aantal bedreigingen tot 6 be perkt gebleven. Van Bergen maakt er zich niet druk om. „Het zijn reacties van meest kleinzielige mensen die de volgende dag alweer vergeten zijn wat ze hebben gedaan". Al eerder werd een bedevaart gehouden voor prins Claus en wel in 1983. De foto van de deelnemers toen werd genomen in Cuyk. FOTO: ANP CUIABA Paus Johannes Paulus II heeft tijdens een ont moeting met Braziliaanse indi anen zijn solidariteit met deze oorspronkelijke bewoners van Brazilië betuigd vanwege het leed dat hun is aangedaan door de blanke kolonisten. De paus ontkende echter dat ka tholieke missionarissen tot de onderdrukking van de india nen zouden hebben bijgedra gen. De paus had gisteren in Cuia- ba, de „poort van het Amazo negebied" halverwege zijn tiendaagse reis door het groot ste rooms-katholieke land van de wereld een ontmoeting met 160 indianen. De indianen ver klaarden tegenover de paus bezwaar te hebben tegen de voorgenomen herdenking van de komst van Christoffel Co lumbus, volgend jaar 500 jaar geleden. „Dit zijn 500 jaar van leed en droefenis geweest", zei Manuel Gomes da Silva van de Kaxinowa stam. De paus sprak over schendin gen van de rechten van india nen, „gemotiveerd door heb zucht en eigenbelang, met gro te gevolgen voor leven, ge zondheid en overleving van sommige indiaanse groepen". De rooms-katholieke kerk heeft de Braziliaanse overheid verantwoordelijk gesteld voor het wrede lot van de indiaanse bevolking. Van de oorspronke lijke vijf miljoen indianen die in de tijd van Columbus in Brazilië woonden, zijn er nu nog maar 220.000 over. De paus wees beschuldigingen dat de kerk zich bij de onder- Paus Johannes Paulus II kreeg gisteren een veren hoed en een rieten stok bij zijn bezoek aan de indianen in Cuiaba. FOTO: AP drukking van de indianen niet onbetuigd had gelaten, van de hand. Hij zei zeer pijnlijk ge troffen te zijn door pogingen om de geschiedenis van de kerstening van Brazilië poli tiek en sociaal te „verdraaien". „Innig geliefde broeder-india nen", zei hij. „Ik kniel voor ie der van deze missionaris-figu ren, met hun zwakheden en hun kracht". Leden van de indianendelega- tie spraken hun vreugde uit over de steun die de paus heeft toegezegd voor een prompte registratie van indianengebie- den. Volgens de Braziliaanse grondwet van 1988 moeten alle indianenreservaten voor 1993 zijn geregistreerd, maar de opperhoofden zeggen dat dat pas met 76 van de 527 ge bieden is gebeurd. Een dramatisch moment vormde de ontmoeting tussen de paus en Edna Silva de Sou- sa, dochter van de vermoorde indianenleider Marcal de Sou- sa Tupai. Tupai, die de paus elf jaar geleden in Cuiaba ont moette, is in 1982 door drie huurmoordenaars doodgescho ten. Hoewel aanwijzingen gin gen in de richting van een plaatselijke boer die met de Guarani-KIaiova stam van Tupai in een territoriaal con flict was gewikkeld, is de zaak nooit voor het gerecht geko men. „Er is niets veranderd", zei de dochter van de ver moorde leider. „Het indiaanse volk wordt nog steeds gedeci meerd, niet door kolonialisme, maar door multinationale pro jecten, door mijnbouw, honger en armoede". Wereldraad vraagt 'toegeeflijkheid' in Midden- Oosten GENEVE Zowel Israël als de Palestijnen moeten volgens de Wereldraad van Kerken toegeeflijker worden. Alleen dan is succes van de conferentie over het Midden-Oosten mogelijk, zegt de secreta ris Midden-Oosten van de Wereldraad, Ghassan Ru- beiz. De Verenigde Staten moeten er bij Israël op aandringen land af te staan in ruil voor vrede. Aan de andere kant moeten de Arabische landen de Palestijnen ertoe brengen hun verwachtingen niet te hoog op te schroeven, meent Rubeiz. Hij vergelijkt de con ferentie met een huwelijk dat door de ouders is geregeld. De haat tussen beide partijen zit zo diep dat succes van de conferentie twijfelachtig is. Rubeiz prijst de Verenigde Staten en vooral president Bush die zich niet meer zo sterk door de 'joodse lobby' in zijn land onder druk heeft la ten zetten. Rubeiz verwacht dat het vre desproces drie tot vijf jaar in beslag zal nemen. Door de Golfoorlog en het verval van .de Sovjetunie zijn de kansen op een oplossing van het con flict in het Midden-Oosten weliswaar gestegen, maar de leiders van beide partijen hou den nog altijd vast aan hun vooroordelen. „De mensen hebben nu de verzekering van hun leiders nodig dat de vrede mogelijk is en dat een compromis beide partijen ten goede komt", meent Rubeiz. Een doorbraak in de onder handelingen is naar zijn idee alleen mogelijk als de Israëli sche minister-president Sha mir zijn mening radicaal her ziet of als diens regering valt. Hij noemde het Israëlisch ver bod op contacten met de PLO „contraproduktief". Doordat Israël de contacten met de PLO 'criminaliseert' bevordert het land het terrorisme. Hij pleitte voor de vrijlating van de Israëlische vredesactivist Abie Nathan, die na zijn ont moeting met PLO-leider Yasir Arafat tot een gevangenisstraf is veroordeeld. De Wereldraad is er in het verleden herhaaldelijk van be schuldigd te weinig aandacht te hebben voor Israël en de zij de van de Palestijnen te kie zen. Tijdens de algemene ver gadering in Canberra in febru ari werd in een verklaring over de Golfoorlog geen aan dacht besteed aan de raketaan- vallen op Israël. ÜTRECHT Niet alleen enkele conservatieve me tropolieten van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, maar ook de als progres sief bekend staande me tropoliet Kyrill heeft in augustus geweigerd het protest van patriarch Aleksej tegen de staats greep in Moskou te onder tekenen. Kyrill (45) is hoofd van het bureau bui tenland van de Russisch- Orthodoxe Kerk. Dit zegt de slavist drs. W. van der Bereken op basis van een bericht in het Sovjetweekblad Ogonjok en van een gesprek met iemand van het patriar chaat van Moskou. De volgens hem betrouwbare journalist Aleksandr Nezjni schrijft in Ogonjok dat de lei ding van de kerk verdeeld was over de staatsgreep. Be halve de metropolieten Juve- n^li van Moskou, Filaret van Kiev en Pitirim van Voloko lamsk, hoofd van de publika- tie-afdeling van de Russisch- Orthodoxe Kerk, allen in de tijd van Breznjev omhoog gekomen heeft ook Kyrill de patriarch steun onthouden. Al eerder was bekend gewor den dat Kyrill in augustus op het congres van Russische emigranten was blijven zitten toen bijna alle aanwezigen jui chend opsprongen op het mo ment dat bekend werd ge maakt dat de staatsgreep was mislukt. Kyrill had in september erg veel woorden nodig om aan het centraal comité van de Wereldraad van Kerken in Genève uit te leggen dat de russisch-orthodoxe hiërarchie zich tijdens de staatsgreep juist had opgesteld. Het protest van Aleksej, dat pas op de tweede dag van de coup werd vrijge geven, zou al voor het tele foontje van Jeltsin op maan dag zijn opgesteld. De dit voorjaar tot metropoliet gepromoveerde Kyrill geldt al jaren als de progressieve vleu gel van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Als eerste van de hië rarchie schaarde hij zich ach ter de perestrojka van Michail Gorbatsjov. Hij is sinds 1985 lid van het centraal comité van de Wereldraad van Ker ken. Volgens Van der Bereken, verbonden aan de theologische en de Letterenfaculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht, is de opstelling van de vier metro polieten vooral het gevolg van de problemen in de Oekraine. Als de Sovjetunie uiteen zou vallen, raakt de Russisch-Or thodoxe Kerk definitief mil joenen leden, duizenden kerk gebouwen en belangrijke in komsten kwijt. Vorig jaar kreeg het Oekrainse deel van de Russisch-Orthodoxe Kerk een zekere mate van zelfstan digheid. Verder woedt in de Oekraine de strijd met de Oekraïns-Ka- tholieke Kerk, die in 1946 door Stalin werd gedwongen in de Russisch-Orthodoxe Kerk op te gaan. Sinds de le galisering van deze kerk strij den katholieken en ortho doxen om het bezit van de kerkgebouwen, die tot 1946 grotendeels in handen van de met Rome verbonden kerk was. Vorig jaar zei Kyrill over de onenigheden dat de „stali lands se hc luurb van artij 'den ken ppeh WAAROM zou je kritisch zijn als daardoor niets ver. maar zo'n houding toch je carrière schaadt? Dat pr< kent iedereen. Hoe kun je in het dagelijks leven nog k liseren van principes en idealen zonder in de mart maatschappij, bedrijf of politiek te verdwijnen. Nee CDA-parlementariërs die ondanks persoonlijke kritiek wao-plannen stijf hun mond dichthouden. Neem die volksvertegenwoordigers die het volledig met Piet de eens zijn, maar hun opvattingen verloochenen om niet op een zijspoor terecht te komen. De tragiek voor deze mensen is dat juist zij in de po kantlijn terechtkomen. De CDA-fractievoorzitter ste Kamer, Kaland, betitelt ze terecht als stemvee. Het groep politici die er voor gekozen heeft om maatschaj vooruit te komen en beseft dat je de machtdragers d, tegen je in het harnas moet jagen. Zo werkt het in bec en voetbalclubs en dus ook in de politiek. Dit al te men gedrag is politici niet vreemd en hoe zouden ze ook a Wat zou iemand kunnen weerhouden een maatschap carrière na te jagen met gebruikmaking van de politie beetje ruggegraat, roeping, een ideaal? Kom daar eens de politiek. Wie wil weten hoe de Haagse politiek exact functii moet Kaland laten uitspreken. „Als Lubbers bijvoorbea.^^ voorelkaar wil krijgen, waarvoor hij de steun van dej fractie in het parlement nodig heeft, dan betrekt hij ri-M. - hele fractie, maar een klein, vertrouwelijk groepje bij I sprekingen. Als hij vervolgens een 'deal' met hen hee maakt volgt de rest van die fractie vanzelf". Zo werkt I politiek Den Haag. Journalisten sluiten zich veelal bij f lecte groep aan, het marginale idealisme wegwuivend dat toch geen politieke invloed en macht verwerf® - rechte rug staat overigens een politieke carrière bij aajeen niet in de weg, maar werkt pas remmend als iemand d©m houdt. Neem Eveline Herfkens van de PvdA als vooijmui die jarenlang met wereldomspannende bezwaren de Wi De bank te lijf ging. Nu ze toegetreden is tot het vertrouw in groepje van bewindvoerders bij dezelfde onveranderdjen reldbank is haar kritiek verdwenen als sneeuw voor dilijki Wat zou een rechte rug haar hopeloos in de marge v^de politieke spel drukken. Zo lijkt het. lebr ttt luid W IE intiem met de macht wordt, blijft alleen met bevj>pag heid en een stevige ruggegraat overeind. Ontbreken difebbi wordt politiek een spel van een enkele herder met een bu kudde stemvee. Nu is het altijd gemakkelijk in abstracters men over de politiek en politici te spreken. De oorzaq>loc in beginsel natuurlijk niet bij de parlementariërs, maar,uik kiezer. Die verkiest een grote partij met macht bover^, kleine partij met volgehouden principes. Hoeveel veron Volj CDA'ers zouden zich inhoudelijk niet veel beter thuis \ien bij het GPV? Hoeveel verbolgen kiezers van de PvdAm vi niet veel dichter bij de opvattingen van Groen Link*" conclusie luidt dan ook dat stevige opvattingen, princi] idealen in de politiek op zich niet leiden tot de marge v)0gjf politiek, maar dat het gebrek aan die elementen juist lete sp marginale politiek die bovendien ontzettend saai is. oinro De kiezers worden consumenten die het meeste "ha; (macht) voor het minste geld (principes), terwijl politi<?s anderen in stemvee. Dat is, in essentie, het gevaar**»* E CDA-senator Kaland op heeft gewezen. Waarbij hij en opmerking maakte dat als de uiteindelijke keus moet w gemaakt tussen twee slechte alternatieven een kato crisis of aanvaarding van een omstreden voorstel minst slechte oplossing prevaleert. Dat was voor zijn se fractie de argumentatie om in eerdere kwesties, na i mentele kritiek te hebben geuit op kabinetsplannen, t| zwichten voor het machtswoord van de regering. Het i het desondanks interessant om te zien hoe de CDA-i zich straks zal opstellen bij de behandeling van het zlfl streden plan-Simons in de Eerste Kamer. nistische methoden tegen de orthodoxe Kerk in de Oe kraine worden herhaald". Van der Bereken sluit verder niet uit dat de bedreigde posi tie van het bureau buitenland een rol heeft gespeeld in de opstelling van Kyrill. De kerk heeft enorm veel geld nodig voor de restauratie van kerk gebouwen die de overheid de laatste jaren heeft teruggege ven. Het budget van het bu reau buitenland zou al aan- zienlijl^ zijn beperkt. Boven dien komt de Russisch-Ortho doxe Kerk hoe langer hoe meer in het vaarwater van het Russisch nationalisme, dat niets in contacten met het bui tenland ziet. Kantoor Telefoon: Telefax Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit vi Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244, 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur: G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L van Koot Stadsredactie Leiden (tel 071 -144 046 of 071 -144 047) R Kleijn (chef), M k t Herpen (chef). F Buurman, Sport Leiden e o (tel 071 - E. Huisman, H. Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Veraf Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët is 1 Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. F Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S Pieters Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlaj België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers. M vaf Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). iPgd leveld, D Hofland. P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees grs - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: b.-,, - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene#^ R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rofënt B. van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington). H Kuitert (Nieuw Delhi), (j F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. Vunderink (Mosko W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona). G. van Wijland (Belgradoj^.^ F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verta publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalsteifaiei M. de Cocq. 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon- 071 - 122 248 op ma. t/m vr var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78.60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ■R

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2