ieuwe Saab 9000 CS: erstel van karakter Uno, Tipo, Croma: drie soorten dynamiek Honda Prelude: meer macho en compacter 695,- 589.- 499,- 775,- 99,- 99 Champagne blijft aan de prijs Am Gou/urnt AUTO 23 i/v ezersservice wm PARIJS BUDAPEST KERSTREIZEN IER TOURINGCAR STANSTIROL - OOSTENRIJK RRUSSEL FDAGTOCHTEN 2e KERSTDAG PER TOURINGCAR N00RD1MBURG z&L, T 3BEP ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 eisen den; nclus rjes stelt Hans Hal- marketing-chef van vast dat de 9000 CS eze maand in Neder- te koop het eerste ire model is van Saab mobile. Sinds Gene- jc otors in 1990 de helft de aandelen van personenauto-afde- )vernam heet die of- Saab Automobile iBolaget. :e is de 9000 CS echter iet laatste model dat nog Ie General Motors-over- werd ontwikkeld, een lifte versie van de vijf- )00Q zoals deze eind 1984 jerde. iet nieuwe Saab eruit zal nog blijken. Eerst er duchtig gereorgani- om de sterk opgelopen :en weg te werken. Het eelsbestand is met een- verminderd, de produk- rd grotendeels geconcen- in Trollhöttan. Daar verder gerationaliseerd, werkzaamheden die nu Iders gebeuren ook in de Trollhëttan-fabriek een Jje kunnen vinden. Voor- der t stelde Herman dat eind ■de resultaten zichtbaar i worden in de economi- Prestatie. Er wordt dan er vaiter2jes meer geleden. gezicht >elang is om Saabs hoge in beperkte kring algemeen bekend te ma- betoogt David Herman, iph haast zich te verkla ren dat de marketing daar de komende twee jaar ook spe ciaal op gericht zal zijn. Daar naast bestrijdt Herman krach tig het imago van Zweden als een land waar je beter geen fa briek kunt hebben: de mensen zijn wel gemotiveerd, de vak bonden niet per definitie tegen alles wat werkgevers willen, de produktiekosten niet on vermijdelijk hoger dan in an dere Europese landen. De Zweedse identiteit is wat waard, daar kwam men al eerder achter. Hoewel de 9000 lovend werd ontvangen ble ken de traditionele Saab-klan- ten met name in het uiterlijk de eigenzinnigheid van eerde re Saabs te missen. Vandaar dat de vijfdeurs 9000 CS ont stond, met vooral aan de ach terkant een styling die weer aan de 900 doet denken. Een nieuwe, lagere neus zorgt voor een in het algemeen gemoder niseerd aanzien. Voorheen verklaarde David Herman al in interviews dat Saab vooral zijn eigen gezicht moest houden, hoewel er spra ke is van technische- samen werking met Opel. Hoofd pro- duktontwikkeling Stig-Göran Larsson heeft het nu over een tienjarig vernieuwingsplan, waaruit elk jaar een nieuw of aangepast model voortkomt. Behalve opvolgers voor de 900 en 9000 hoort daarbij een to taal nieuw topmodel, waar voor mogelijk een zes- of acht cilinder motor gebruikt zal worden. Topkwaliteit Halbach rekent zich vast rijk met een door hem gesignaleer de trend naar energie- en-ma- teriaalzuiniger modellen in de hoogste autoklasse waarin re latief compacte Saabs met viercilinder motoren mooi zouden passen. Mercedes heeft het met zijn nieuwe S-klasse dus bij het verkeerde eind, en ook BMW dat zijn 7-serie in de richting van die nieuwe Mer cedes zal opwaarderen, meent hij kennelijk. In een ding moeten we hem gelijk geven: ook een Saab 9000 CS biedt kwaliteit van de hoogste klas se. De gestrekte CS, die eruit ziet als een model met aparte kofferbak, meet bijna tien cen timeter meer in de lengte dan de eerste vijfdeurs 9000. Hij is nog maar twee centimeter korter dan de vierdeurs 9000 CD, die op het programma blijft en 'later' uiterlijk aange past zal worden bij de 9000 CS. Opmerkelijk is dat Saab geen grotere bagageruimte voor de gegroeide CS opgeeft. Niet dat de auto daarmee te krap zou zijn, eerder is het juist positief hoeveel hoofdruimte hij zowel voorin als achterin biedt. Betrouwbaar en snel Het nauwelijks gewijzigde in terieur van de 9000 CS doet vertrouwd aan, het is een toonbeeld van Saab-styling. Het ziet er allemaal zeer goed uit, maar het is wel nog steeds zo dat op het dashboard ver scheidene knoppen geheel verscholen liggen achter de rand van het in de lengte ver stelbare stuurwiel. Het blijft inderdaad erg stil in het inte rieur, ook het geluid van de motor wordt goed gedempt. De motoren zelf zijn niet veran derd. Er is in ons land keus uit een 2.0i, 2,3i en 2,3 Turbo. De besturing is nogal sterk be krachtigd, desondanks komt de gevoeligheid niets tekort. De Saab is wel vijf tot tien procent duurder dan de oude vijfdeurs 9000, met prijzen van 65 tot 97 mille. Het dashboard van de Uno Turbo. De Tipo als rally- of racewagen goed bruikbaar. De Croma is wederom groter en zwaarder. Italiaanse auto's hebben een sportieve reputatie, zo'n imago moet in stand gehouden worden door wedstrijd-successen. Fiat, bijna synoniem met 'de Italiaanse auto-industrie', laat dat over aan dochters Ferrari en Lancia. Fiat zelf heeft niettemin ook een compleet gamma van sportieve modellen: de Turbo versie van de eerder dit jaar vernieuwde Croma, de pas ge ïntroduceerde Tipo Sedicival- vole, en de Uno Turbo met sinds kort een nieuwe motor. Even snel De Uno beschikt nu ook in Turbo-versie over een nieuwe 1372 cc motor, in plaats van het oude 1301 cc exemplaar. Dat levert 82 kW/112 pk op tegen 77 kW voor de oude mo tor. Een stuk minder dan de 107 kW/145 pk van de tweeli ter zestienkleps motor in de Tipo Sedicivalvole, maar de Uno is ook lichter. In de Cro ma vinden we in principe de zelfde motor met dubbele nok- kenas en trillingsdempende balansassen als in de Tipo. In plaats van zestien kleppen zorgt hier een turbo voor extra vermogen, met bijna hetzelfde resultaat: 110 kW/150 pk. De turbo-motor levert wel belang rijk meer trekkracht (247 Nm tegen 163 voor de zestienklep per), doch de Croma is weder om groter en zwaarder. De maximale prestaties van het drietal liggen dan ook op na genoeg gelijk niveau. Zowel Uno als Tipo sprinten naar 100 km/h in minimaal 8,4 secon den, de Croma kan het net een halve seconde sneller. De top snelheid van de Uno (200 km/h) is niet belangrijk lager dan die van de Tipo (207) of Croma (210). Wel belangrijk is het prijsverschil tussen deze toppers in hun serie. De Uno kost 33.250 gulden, de Tipo bij na tien mille meer (42.550 gul den) en de Croma nogeens zo'n twintig mille meer (61.950 gulden). Die Croma is wel erg compleet, met standaard leren bekleding en ABS-remmen. ABS kost voor een Tipo 4500 gulden extra, de Uno kent dit accessoire niet. Daar moet je nog 395 gulden bijbetalen voor een deelbare achterbank. Karakters Het ligt voor de hand dat de ruime en comfortabele Croma Turbo geen sportwagen, maar een snelle reiswagen is. Ook de sportieve Uno en Tipo ver schillen niettemin duidelijk van karakter. De Tipo geeft het gevoel als rally- of racewa gen goed bruikbaar te zijn, de snelle Uno mist daartoe de fijngevoelige reacties in weg- en motorrespons. Je begonnen met de Tipo. Een pittige, diepe uitlaattoon brengt je meteen in de stem ming voor een forse rit. Naar mate het toerental stijgt komt de motor hoorbaar meer in zijn element, zodat op (hoge) kruissnelheid het motorgeluid mooi naar de achtergrond wegzakt. Als een typische multiklepper presteert de tweeliter het best vanaf zo'n 4500 tpm, maar de ruime mo- torinhoud zorgt dat de trek kracht vanaf laag toerental heel vloeiend oploopt. Heel positief in de Uno is ook de opvallend stille motor, die zich ook niet luider laat horen als veel vermogen gevraagd wordt. Dat is extra gunstig omdat de Uno op toeren ge houden moet worden voor op timale reactie op gasgeven. Bij laag toerental zit er niet veel pit in de motor, een hoger toe rental brengt de turbo pas op gang. Dan nog aarzelt de mo tor even bij plotseling gasge ven om iemand voorbij te ste ken. Iets om goed rekening mee te houden, ook bij sportief bochtenwerk. Wanneer de tur bo zijn partij begint mee te blazen krijgen de voorwielen meer moeite om het vermogen op de weg te brengen, de auto gaat over de voorwielen weg schuiven. Daar heeft de Tipo, met zijn veel vloeiender op pakkende motor nauwelijks last van, hij heeft in het alge meen een vastere wegligging. De turbo-Croma heeft minder last van vertraagd reageren op gasgeven. Het probleem is hier dat de turbo al snel voor zo veel trekkracht zorgt dat de banden het op een natte weg niet meer kwijtkunnen. Uit een langzame bocht accelere ren dient met enige omzichtig heid te gebeuren. Iets wat alle drie de snelle Fiats gemeen hebben is een stel krachtige, uitstekend doseerbare rem men. Op de Tokyo Motor Show debuteert een geheel nieuwe Prelude van Hon da, die in Europa voor het eerst te zien zal zijn op de Brusselse autoshow in ja nuari. Het blijft een 2+2 coupé, maar dat is wel de enige overeen komst met alle voorgaande Preludes. Die hielden altijd een imago als dames-sportwa gen, een sportief uiterlijk zon der ware sportwagenprestaties erbij. Dat moet met de nieuwe Prelude afgelopen zijn. Niet alleen krijgt hij veel dramati scher lijnen, die wel wat aan de Civic CRX coupé doen den ken, hij wordt ook compacter. Voor de aandrijving zullen viercilinders van 2,0 of 2,3 li ter inhoud zorgen, uiteraard alle met vier kleppen per ci- advertentie puwe, lagere neus geeft de Saab 9000 CS een gemoderniseerd aanzien. linder. De 118 kW/160 pk ster ke 2,3 liter is nieuw, het tweel- iter-aggregaat met 98 kW/133 pk kennen we al van de Ac cord sedan. Het lijkt aanneme lijk dat de 2,3 liter motor ove rigens ook niets anders is dan een wat vergrote versie van de 2,2 liter Accord-krachtbron. Alleen op de Prelude voorzag Honda in de mogelijkheid^van vierwielbesturing, zo ook bij het nieuwe model. Opmerke lijk is wel dat het om een nieuw, elektronisch gestuurd systeem gaat. Toen Honda als eerste fabrikant met vierwiel besturing kwam was dat juist een gepatenteerd mechanisch systeem, aangeprezen als sim peler, betrouwbaarder en goedkoper dan de elektroni sche systemen waarmee Mazda en Nissan kwamen. Kennelijk kwam nu ook Honda tot de overtuiging dat alleen elektro nica het mogelijk maakt de be sturing van de achterwielen precies aangepast aan de rij- omstandigheden te laten plaatsvinden, zodat raar aan voelende reacties vermeden worden. De Honda Prelude: veel dramatischer lijnen, die wel wat aan de Civic CRX coupé Vertrekdatum: 21 december Half-pension Hotel Laabnerhof Vertrekdatum: 22 december Half-pension France Hotel 070 - 3 190 882 Vertrekdatum: 21 december 8 dagen Half-pension Hotel Arpad p.p. SKI-REIS Vertrekdatum: 20 december 9 dagen Half-pension Hotel Swarz-Brunn 26 december Inclusief 5 gangen kerstdiner op landgoed Schaluinen 26 december Inclusief 5 gangen kerstdiner te Grave pp REIMS De trots van het huis, de 'cuvee nomi nee 85' druipt niet zomaar van de smaakpapil, maar blijft daar even plakken. Het is deze 'goede lengte in de mond' die het ge heugen niet in de steek laat. Voldoende tijd dus het edele vocht te beoor delen. Christian Doisy, di- rekteur van het champag nehuis Jacquart kan zon der bedenktijd en dicteert wat er in zijn glas borrelt. De drank is „soepel, sub tiel en elegant". Doisy wil een buitenbeentje zijn in het relatief gesloten en doorgaans discrete rijk van de champagnekoningen. De pdg van het producentencollectief Jacquart - tien miljoen flessen per jaar en runner up in de Franse bubbelhiërarchie schenkt klare wijn wat betreft het metier. Twee constaterin gen: de gemiddelde kiloprijs van de champagnedruif is deze herfst voor het eerst gezakt, met drie procent naar tien gul den, na een absurde prijsstij ging van liefst 50 procent sinds 1988. De kwaliteit van de eind september begonnen oogst geeft ondanks geleden vries- schade in april alle reden tot optimisme. 1991 zal meer dan 290 miljoen flessen opleveren van een overwegend goede kwaliteit. De daling van de champagne verkoop zal niettemin doorzet ten, zo voorspelt Doisy. Voor dit jaar schat hij de totale afzet op zo'n 207 miljoen flessen, waarmee de branche weer is beland op het niveau van 1986. Een fikse achteruitgang verge leken met vorig jaar toen 232 miljoen flessen werden ver kocht en vooral met het re cordjaar 1989: 249 miljoen. De kelders onder de Champagne streek barsten onderhand uit hun voegen met een opgelopen Een wijngaard in de landstreek Champagne. Hoewel de druiven goedkoper zijn geworden, blijft de champagne flink aan de prijs. foto: sp voorraad van liefst een miljard flessen ofwel bijna vijf jaar verkoop. Niet profiteren Lagere druivenprijs, teruglo pende vraag en een enorme voorraad moeten een gunstig effekt hebben aan de kassa, denk je dan. De consument zou er van moeten profiteren. Doisy legt uit waarom dat niet zo is. „Voor een liter champag ne heb je anderhalve kilo druiven nodig. De kiloprijs is nu gezakt. Maar een paar cent afhalen van een fles van 35 gulden kan je niet als serieus aanmerken. Na de prijsexplo- sie van de laatste jaren (met een stijging van 27 procent in drie jaar behoort Jacquart nog tot de bescheiden categorie) is er nu vooral behoefte aan sta biliteit. Door de vergrote voor raad zijn de kosten van de op slag toegenomen. Maar ik durf te voorspellen dat de prijs sta biel zal blijven tot de herst van 1992", aldus de Jacquart-baas volgens wie het in de branche 'niet best gaat'. De vergelijking met andere, minder prestigieuze maar kwalitatief sterk verbeterde, bruiswijnen is die tussen par fum en eau de toilet, vindt Doisy. De gedachte dat cham pagnehuizen steeds meer op aardoliemaatschappijen begin nen te lijken door telkens te 'anticiperen' op kostenstijgin gen gaat hem toch wat ver. „Als de verkoop niet aantrekt zal de prijs omlaag moeten. Dat is de ijzeren wet van vraag en aanbod. Maar de ex treme druivenprijs komt eer lijk gezegd meer door de ko pers (lees: mega-producenten als Moët et Chandon, Mumm en Veuve Cliquot, bvh) dan door de verkopers. In hun concurrentiekoorts menen sommigen dat je tot het absur de kan investeren in een we reld waarin je straks een monopolie denkt te hebben". Taboe Doisy doorbreekt en passant nog een taboe. Van de 10 mil joen flessen die zijn groep jaar lijks produceert, worden er 3,5 miljoen onder het merk Jac quart op de markt gebracht. Participanten in het collectief plakken hun eigen etiketten, maar ook illustere buiten staanders kopen kant en klare flessen om die te voorzien van hun prestigieuze naam. Een gebruik in de Champagne streek dat zelden in de open baarheid wordt gebracht. De consument die zijn feest- drank toch al duur betaalt, wordt dus dubbel geflest? „Nee", meent Doisy, „want de kwaliteit is gegarandeerd. En wanneer je de kwaliteit niet zelf in huis hebt of niet genoeg in huis hebt is het geen schan de die elders te kopen". Ichtingen en boekingen telefonisch onder Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof, nmer 070-3190882, maandag t/m vrijdag Spuistraat 71/hoek Spui, Den Haag en bij de I 09.00-16 00 uur of persoonlijk bij de Coudschc Courant, Markt 26, Gouda. -2" SIJTHOFF PERS SmT»,,,

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23