oningzoekenden ren Ter Aar er grote zorgen Hogesnelheidslijn blijft onverteerbaar De Ccicbelie (BoiiAojit Pluimveeslachter wil geen geldboete meer LEIDEN OMGEVING Unieke Oostblok-opnamen tijdens luchtvaartmarkt Ha venzangers zetten Zoeterwoude op stelten 14.00-16. Jag. tot 2 van beha alle pa 1! u. Avond 3 nt de h n. Kind» rs. kleut» 15-17.00, ling: verpleeg n kindera van opgefai g met ve r andere Keel-, n< surologie: 30. Ooghf1 14.15-15 oordzieki 15 i zoek har j. Extra ing: 19.3C 5.00-15 8.00-18. STRATIE 3rnbrugsto I 254810. nelden vo n. Geopei i vr. telef -e 00 tot 1i kuur ma. -20.30. riNKEL j, Ketelb( afdeli t do. rtrouwelij r. Telefoo lefoongid! it kader van de bezuini- ;n alom, 60 jaar geleden, de de Leidsche Courant oktober 1931: „Het be- van het Nederlandsch ipisch Comité om niet Los Angeles te gaan hier en daar in het bui end geen gunstige pers. In le Duitsche bladen lezen lat de Olympische Spelen nsterdam een aanzienlijk saldo hebben opgeleverd Amsterdam een prachtig Ion hebben geschonken, meent, dat onder deze indigheden Nederland de Spelen had moeten temen. Bovendien wijst er op, dat juist de groote ïeming van Amerika aan Amsterdamsche Spelen tot het succes heeft bijge en. Enkele Fransche bla- merken op, dat Neder- na het organiseeren der ;n te Amsterdam, de laat- moeten zijn om te Los iles te ontbreken". bruiloft te Bath- werd een familielid van jonggehuwde door een igasten een flink stuk uit 3 iad r oor gebeten". week vergaderde de 16 «ephgezellen-vereeniging lisse. Als spr. trad voor avond op Broeder Over ran de school in de paro- van de H.H.Engelbe- :ders. Zijn Eerw. hield causerie voor de leden de volksaard en gebrui- in Zuid-Limburg. Hij over de folkloristische van de Limburgers, hoe daar kermis vtooraf- an wordt door een schit- m ten terende processie en ook welk een ovatie er gebracht wordt wanneer iemand voor de tweede keer in het huwelijk treedt. Voorts sprak spr. over de gezindheid van de Zuid- Limburgers jegens de Belgen en de Pruisen en ook tegen over de Hollanders. Dit alles gaf een prettige doch tevens een leerzame avond. De Se nior dankte Z.Eerw. voor zijn mooie causerie en hoopte hem dezen winter nogmaals te mo gen hooren". „Met de 16 huizen van de bouwvereeniging Nieuw Le ven, zijn de laatste 30 jaren 84 nieuwe huizen in Woubrugge gebouwd, w.o. enkele in her bouw. Behalve de nieuwe boerenwoningen, zijn aan de Noord-Oostzijde der Woudwa tering nog een vijftal fraaie landhuizen gebouwd, welke een sieraad voor ons dorp zijn. Ook op industrieel ge bied is eenige uitbreiding te bespeuren. De laatste halve eeuw heeft ons dorp een ge heel ander aanzien gekregen. In 1904 verdween het laatste van de vele bruggetjes in de voetpaden en werden tal van slooten gedempt en die voet paden belegd met bazaltine- tegels. Met genot kan men nu een wandeling door ons dorp maken. Ook voor liefhebbers van oudheid is hier wat te be zichtigen. Het raadhuis kan de voorwerpen niet meer ber gen, zoodat een leegstaand lo kaal der O.L.School in ge bruik moest worden geno men". De Graal aan banden gelegd bij een „betooging": „Door de Graal te Leiden zal op Zondag 11 October a.s. aan den Hooge Rijndijk alhier een propagan- da-optocht worden gehouden met zang, terwijl het tevens in de bedoeling ligt om een de monstratie te houden, be staande uit zang, reidansen en speeches. Door den burge meester der gemeente Zoeter- woude is bepaald, dat de op tocht niet eerder dan na des middags 12 uur zal mogen ge houden worden, terwijl voorts geen toestemming werd ver leend om de demonstratie te houden op den openbaren weg". Excelsior, Alleluja, Vooruit!, heette hef bij de Graal. „De firma I.Zandvoort, die in Leiden en Oegstgeest ver schillende bekende slagerijen heeft gevestigd, heeft een ge heel nieuwe reclame be dacht, die een "unicum in het reclamewezen mag worden genoemd. Iedereen die binnen een bepaalden tijd voor ƒ2 in eens koopt, krijgt een toe gangskaart voor het bioscoop theater „Trianon" alhier, dat door genoemde firma op 14 October van 4-6 geheel is af gehuurd. Dat deze pakkende reclame succes zal hebben daaraan valt niet te twijfe len". Hoe het er aan toeging bij een boerderijbrand in Zegwaart. Een ooggetuige vertelde het volgende verhaal: „Zoodra de brand ontdekt was werd de brandweer gealameerd. Toen men bij het spuithuisje kwam, bleek dat in de buurt de straat opgebroken was en dat er een groote stapel steenen voor het spuithuis lag. Nadat men de steenen had verwijderd en de deuren van het spuithuis had opengemaakt, bleek dat de spuit niet in het huisje aan wezig was, men had deze, ZOETER WOUDE DEN HAAG Pluimveeslach ter E. den Hertog vindt dat zijn bedrijf aan de Produktieweg 48 in Zoe- terwoude-Rijndijk geen stankoverlast meer ver oorzaakt. De gemeente Zoeterwoude heeft daar om niet het recht een boe te van 1.500 gulden per dag op te leggen. Gisteren vroeg de pluimvee houder aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State de dwangs ombepalingen uit de hinder wetvergunning te vernietigen. Woordvoerder Koelewijn van Den Hertog stelde dat het be drijf al in 1989 een geur-zuive- rinstallatie heeft geïnstalleerd. Verder houdt het bedrijf bij het laden en lossen van het pluimvee de deuren gesloten, waardoor de stankoverlast voor omwonenden verdwenen zou zijn. Volgens Koelewijn blijkt dat overduidelijk uit het geringe aantal bezwaren dat tegen de nieuwe hinderwet vergunning bij de gemeente is ingediend. De gemeente Zoeterwoude be streed dat gisteren. In 1990 heeft den Hertog nog een dwangsom opgelegd gekregen vanwege stankoverlast. En de milieu-ambtenaar heeft meer dere malen bij een controle ter plekke een stevige stankover last geconstateerd. De gemeen te Zoeterwoude wil graag vast houden aan de dwangsombe paling omdat het een extra sti mulans voor Den Hertog is om de bepalingen uit de hinder wetvergunning na te komen. De gemeentewoordvoerdster zei gisteren dat er nog wel de gelijk veel klachten zijn van omwonenden over de pluim veeslachterij. Het geringe aan tal bezwaren tegen de nieuwe hinderwetvergunning is vol gens haar te wijten aan de moedeloosheid van de mensen. Al jarenlang zou de pluim veeslachter de buurt veel stankoverlast bezorgen. Al in 1986 kreeg Den Hertog een dwangsom opgelegd omdat hij de deuren van zijn bedrijf bij het laden en lossen open liet staan. In 1988 werden nog eens twee extra dwangsombe palingen in de hinderwetver gunning opgenomen. Fietsstroken op Noordeinde ROELOFARENDSVEEN Op het noordelijkste deel van het Noordeinde in Roelofarendsveen wordt in de komende maan den een proef genomen met onderbroken fietsstroken. Het Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990 (RVV) spreekt van fietssuggestiestroken: het autoverkeer mag er wel op rijden. De fietser heeft geen alleenrecht voor het berijden van de strook Na het aanbrengen van de fietsstroken mag er door de automobilisten niet meer worden stilgestaan. Ondanks dat de Gemeentelijke Werkgroep Verkeerszaken en een verkeersdes- kundige van de provincie de verkeersmaatregel schijnveiligheid noemen, besloot de commissie bestuurszaken deze week de maatregel toch door te zetten. Wat heb je aan een brandspuit als het ding er niet is wanneer je hem nodig hebt? FOTO: SP vermoedelijk in verband met de reparatie van den weg, el ders ondërgebracht. Na eenig zoeken heeft men de spuit ge vonden, maar toen men bij de brand kwam bleek de sleutel voor de brandkraan zoek te zijn. Ook dit gaf eenige ver traging en het gevolg was, dat eerst meer dan een uur na het uitbreken van den brand met een straal water gegeven kon worden". In die dagen raakte wel iede re dag iemand in brand bij het wassen van een en ander in benzine: „Gisteravond was een juffrouw in de keuken van haar woning in de Frans Halsstraat te Haarlem bezig haar japon in benzine te was- schen, terwijl een petroleum- toestel in de onmiddellijke na bijheid stond te branden. Plot seling vloog de benzine in brand, waardoor de juffrouw brandwonden aan gezicht, ar men en handen kreeg. Een houten schot en de gordijnen vatten vlam, doch buren wis ten het vuur te dooven. De juffrouw is door leden van een ongevallendienst verbon-» den". „Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen kunnen heb ben, is te Heusden bewezen. Daar kreeg een echtpaar, dat reeds negen-en-twintig jaren lief en leed samen had ge deeld, twist over het dood gaan van hun kanarievogel. De twist liep zóó hoog op, dat men besloot van elkaar te scheiden". Uit Nieuwkoop: „Naar men ons mededeelde, zouden nog slechts 8 van de 28 abonné's zich uitgesproken hebben vóór de pogingen van het ge meentebestuur om dag en nacht te kunnen telefoneer- en. Het lijkt ons niet onmoge lijk dat in dit geval wel geen verdere pogingen gedaan zul len worden". „Geheel Engeland, maar vooral Londen, is dezer dagen geteisterd door een zware na jaarsmist. Het scheepvaartver keer moest geheel worden stil gelegd. Vele treinen kwamen met belangrijke vertraging binnen. Ook een optocht van Londensche werkloozen werd door den nevel gehinderd. De stoet raakte den weg kwijt en de betoogers dwaalden urenlang ver van elkaar door de stad". Gouoant ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 vele Amerikaanse helikopters die deze zomer via Valken- de Golfoorlog terugkeerden was deze Black Hawk. FOTO: PR *r$SE BELASTINGVERHOGINGEN IN 1992 VALKENBURG De tweejaarlijkse Regionale Luchtvaart Informatie markt in Valkenburg staat voor de deur. Zater dag 19 oktober kunnen vliegfanaten en andere belangstellenden weer te recht in De Terp, waar de Stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters voor een aantrekkelijk programma zal zorgen. De belangstelling zal tijdens de derde editie vooral uitgaan naar tot voor kort voor onmo gelijk gehouden opnamen van vliegtuigen uit het voormalige Oostblok. Die opnamen vullen vooral het avondprogramma. Van een tot vijf uur 's middags is het eerst de beurt aan de traditionele markt. De meest prominente gast is de Dutch Dakota Association. Maar de organisatie verwacht ook veel van de aanwezigheid van nieuwkomer Stichting Neptu ne Association, die ernaar streeft oude marinevliegtuigen zoals de Neptune weer vlieg- waardig te maken. Andere stands worden bezet door het vliegkamp Valkenburg, Flash Aviation uit Eindhoven, De- calmania met bouwmodellen en de Valkenburgse vliegtuig spotters zelf. Het avondprogramma start om acht uur. Vanaf dat tijdstip zullen verschillende video- en en dia-opnamen vertoond worden. Er wordt begonnen met unieke opnamen die stie kem gemaakt zijn door Oost- duitse Mig-piloten tijdens hun laatste oefenvluchten voordat hun luchtmacht opgeheven werd. Daarna zullen de Valkenburg se spotters een zelfgemaakte diaserie vertonen over de Rus sische luchtmacht in voorma lig Oost-Duitsland en de lucht machten van Tjechoslowakije, Polen en Hongarije. Opnamen die nog maar enkele jaren ge leden ondenkbaar waren ge weest. Aansluitend toont men beel den van de International Air Tattoo in Engeland, waar in juli ondermeer tientallen Val kenburgse spotters een kijkje namen. Ook op het marine vliegkamp Valkenburg was het laatste jaar veel te zien voor de rechtgeaarde vlieg tuigspotter. Het naar Duitsland terugvliegen van de Ameri kaanse helikopters uit de Golf, afgelopen juli, en de voortdu rende EG-conferenties hebben op het vliegkamp voor grote drukte gezorgd, maar ook voor bijzondere dia's. Demonstratiedag brandweer Bavo NOORDWIJKERHOUT De brandweer van de Bavo in Noordwijkerhout bestaat veertig jaar. Van daag wordt dat jubileum luister bijgezet door een demonstratie op het Bavo- terrein. Belangstellenden kunnen vanaf één uur 's middags terecht. Men kan dan meteen een be zoek brengen aan het Bavo-museum dat ook de hele middag geopend zal zijn. De laatste demonstra tie (van het effect van rook tijdens een brand) be gint om half vijf. Het aantal ator 2 (jgzoekenden in Ter 15 .MaiFemt ^ors toe en ^at >n (16); zaj de gemeente Ter ote zorgen. Dit jaar .ch.nd.rf1 477 mensen inge- Bollenen, terwijl dat aan- de apotrf^tbarende cijfers staan orden wagisteren gepresenteerde otheken &g voor 1992. Vooral de tel.: 071-Inveranderd toenemen, uur. (koi :omt het voor dat wo- noodgedwon- d'a1e5Sten de §em«Lntó ear) rdag 13 31 aanvaarden' B en W Ihten dat dat in de toe- NST Zialleen maar vaker zal öngin. bij de gemeente nog nnen in voorbereiding uitbreiding van woon- tel 1 lokaties. Aan Langeraar-West, op de onlangs verworven per celen Oudshoorn/Koeleman en een lokatie in Aardam kan nog een uitbreiding worden gegeven. Volgend jaar moet de raad daarover een standpunt innemen. Er staan de Ter Aarders forse belastingverhogingen te wach ten. Zoals bekend is de meer derheid van de commissie fi nanciën vorige week dinsdag akkoord gegaan met de verho ging van de onroerend goed- belasting met zes procent, de afvalstoffenheffing met 40 procent en het rioolafvoer- recht met 15 procent. Milieu Behalve de kosten is ook de zorg voor het milieu groeiend in Ter Aar en dat geeft B en W reden tot tevredenheid. Eind mei werd begonnen met de inzameling van groente, fruit- en tuinafval. Met de 3.210 containers die in Ter Aar zijn verspreid, wordt de hoe veelheid op te halen afval op 787 ton geschat. Voor heel 1992 wordt dat geschat op 1.838 ton. Het aantal koelkasten dat bij de gemeente Ter Aar is ingele verd ligt bijna twee keer zo hoog dan het landelijk gemid delde. Mogelijk speelt hierin de gratis aanlevering van de gemeente een rol. Ook de hoe veelheid ingezameld klein chemisch afval is de afgelopen jaren toegenomen. Dit jaar wordt die hoeveelheid geschat op 12.500 kilogram, terwijl dat vorig jaar nog 11.460 kilogram De vervanging van de riole ring in Aardam-Oost wordt nog dit jaar afgerond. Mogelijk zal volgend jaar een begin worden gemaakt met het ge deeltelijk vervangen van de verzakte riolering in de Vogel wijk in Aardam. In de meerja renbegroting wordt voor Kor- teraar-Zuid een eerste aanzet gegeven in 1993. De begro tingsbehandeling vindt plaats op woensdag 23 en donderdag 24 oktober. u. tot ge Dienst' Rooden. CHERMIfl Hulpva angerschf Bel tel '62; 33-f EKENHUI Bezoeki tot 15.15 wan Zeist bezocht te word» Elizab» Kinder» CCU 4.00-14. >urger van enburg INBURG Ad van na 17 jaar wedstrijdse- van voetbalvereniging 68 te zijn geweest gis- id tot erelid van de ver en ereburger van Val- j benoemd. Van Zeist namens zijn club uit van de eveneens ,de voorzitter D. de ien gratis hotelvakantie in weekend in Limburg iden. Van burgemees- Jinke kreeg Van Zeist ipeld van de gemeente Iburg en de titel 'Mister 68'. Tijdens de aigeme- invergadering werden mutaties doorgevoerd. ZOETERWOUDE De Havenzangers hebben gisteravond Zoe terwoude op stelten gezet. Ruim 1.200 mensen waren afgekomen op het populaire vijftal. Zij werden niet teleurgesteld. Onder tro pische omstandigheden deinde de massa op de hits van de Ha venzangers. Onder aanvoering van zanger Henk Pleket wisten de Haven- zangers de meute uitstekend te bespelen. Naast de honderden jongeren waren ook veel mensen van middelbare leeftijd naar de grote tent naast de Klaverhal gekomen. Er ging een enorm gejuich op toen de Havenzangers het podium betraden. Vanaf dat moment was er geen houden meer aan. Het enthousiaste pu bliek had er erg veel zin in. De temperatuur steeg tot ongekende hoogte maar dat verhoogde juist de feestvreugde en niet te vergeten de bieromzet. Bij de grootste hits zoals 's Nachts na tweeën' en 'Oh Mona' schudde de tent op zijn grondvesten. Er heerste een uitstekende sfeer. Dat was mede mogelijk door de perfecte organisatie van jongeren vereniging Utopia. Het duo Joost en Gé greep de gelegenheid om hun song over Zoeterwoude en tevens de protestzong tegen de TGV te zingen. Rond het middennachtelijk uur was het con cert afgelopen. De politie sprak haar waardering uit over de wij ze waarop Utopia alles had geregeld. Wind bezorgt Turfracers moeizame start Een uur later dan gepland vertrokken de twaalf deel nemers aan de Turfrace vanaf het Park Groot Leerust richting Vinkeveen. De oostenwind zorgde voor veel moeilijkheden bij de start. Er werd om de minuut ge start, maar de boten kwamen bijna niet van wal. Tot groot genoegen van de tientallen toeschouwers zaten de Westlander-zeilschepen elkaar flink in het vaarwa ter, bij de doorsteek naar het Joppe. Eenmaal in het ruime sop kwam de vaart er weer in. Pech was er voor Aad Juffermans. De giek van zijn Joppige Juffer brak en hij moest bij gebrek aan een reserve-exem plaar de strijd staken. Door de tegenwind zullen de meeste boten pas op zaterdag in Vinkeveen arrive ren. Na een verplichte pauze van een uur wordt de terugreis aanvaard. In de loop van de zondag zullen de schepen weer in Warmond aankomen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDERDORP De stortvloed van bezwaren tegen de aanleg van een Hogesnelheidslijn door de Leidse regio beleefde gis teren een voorlopig hoog tepunt toen met name de gemeenten hun bezwaren nog eens kenbaar maak ten bij de commissie van overleg voor de wegen onder leiding van G. Brockx. Dat gebeurde in het gemeente huis van Leiderdorp. Hoewel de bijeenkomst feitelijk was bedoeld om nieuwe gezichts punten aan te dragen werd het eigenlijk toch een herhaling van zetten. Burgemeester A. Meerburg van Alkemade verwoordde nog eens de frustraties die de mogelijke komst van de HSL door de Rijnstreek met zich meebrengt. „Hoe kan je het aan een boer verkopen dat hij geen betonnen pad door zijn weiland mag aanleggen, ter wijl het Rijk straks mogelijk een gigantische betonnen spoorbaan in het Groene Hart neerlegt", zo stelde hij. Wethouder T. van Rij van Lei den maakte nog eens duidelijk dat het Leidse gemeentebe stuur een iets genuanceerder standpunt is gaan innemen met het oog op de kans dat de snelle trein over het bestaande spoor dwars door Leiden gaat rijden. Daarmee is de samenwerking tussen de deelnemende ge meenten in het overlegplat form enigszins doorbroken. Leiden wil toch rekening hou den met tracé B langs de te verbreden rijksweg A4 in Lei derdorp, om te voorkomen dat straks wordt gekozen voor tracé A (door het Groene Hart) als gebruik van het bestaande spoor onmogelijk blijkt te zijn. Van Rij had nog altijd zijn twijfels over een constructie van zes sporen naast elkaar door de gemeente, waar de TGV dan nog eens met 160 ki lometer per uur doorheen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11