'MultiV slaan voorlopig nog niet op de vlucht BEURS VAN AMSTERl __hP_M__ Erica: „We blijven in de race voor de Flevohof" DUIK IN DE KOFFER CcicUcSouAcmt ECONOMIE VRIJDAG 11 OKTOBER Mogen geeft licentie op octrooi aan bedrijf YS LEIDEN Het Leidse plantenbiotechnologie- bedrijf Mogen (genoteerd op de incourante markt) heeft een licentie op een waardevolle technologie uitgegeven aan het Amerikaanse bedrijf Calgene in Californië. Het betreft de eerste licentie op het binaire vectorsysteem, een technologie waarmee nieuwe erfelijke ei genschappen in een plant kunnen worden in gebracht, aldus een woordvoerder van Mogen gisteren. Aangezien het binaire vectorsysteem al door meer dan 50 gebruikers in de wereld wordt toegepast, verwacht Mogen een belang rijk aantal licenties te kunnen verstrekken en daardoor een aanzienlijke inkomstenbron op gang te kunnen brengen. De licentie is inmiddels aangeboden aan alle belangrijke huidige en toekomstige gebruikers in Amerika, Europa en Japan. Krupp heeft groot belang in Hoesch DÜSSELDORF Het Duitse concern Krupp heeft in de af- concurrent Hoesch. Directievoorzitter Gerhard Cromme van Krupp liet gisteren tijdens een gezamenlijke persconferentie met Hoesch-topman Kajo Neukirchen weten aat zijn concern „als de omstandigheden goed zijn" een meerderheidsbelang in Hoesch zou kunnen nemen. De grootaandeelhouders van Hoesch staan positief tegenover de opvattingen van Krupp, aldus Cromme. Hij noemde West- deutsehe Landesbank en Schweizer Kreditanstalt. De Duitse bankinstelling heeft laten weten twaalf procent van Hoesch te bezitten en bereid te zijn om „de door de directies van bei de ondernemingen te ontwikkelen plannen voor samenwer king positief te begeleiden". Het is niet duidelijk hoe groot het Zwitserse belang in Hoesch is, maar het zou gaan om ongeveer vijftien procent. Het be lang van Krupp, Westdeutsche Landesbank en Schweizeri- sche Kreditanstalt is „ruim vijftig procent", aldus Cromme. Volgens hem kan zich halverwege volgend jaar de vraag voordoen of Krupp ook de bankaandelen in Hoesch moet overnemen. EC onderzoekt dumping van Chinese fietsen PARIJS De Europese Commissie gaat een onderzoek instellen naar het dum pen van fietsen op de Europese markt door China en Taiwan. Dit heeft de Eu ropese associatie van fietsproducenten (EBMA) gisteren meegedeeld. Volgens de EBMA is het aantal fietsen dat deze twee landen naar Europa exporteren enorm toegenomen. Bedroeg dat aantal in 1987 nog 700.000, in 1990 werden al 3,63 miljoen fietsen naar Europa geëx porteerd. De fietsen uit China komen zonder heffingen Europa binnen. Een alarmerende ontwikkeling is nu dat een froot aantal Taiwanese fietsproducenten un fabrieken naar China hebben ver plaatst om zo van die heffingsvrijstelling gebruik te maken, aldus de EBMA. Martinair krijgt Nederlands grootste vrachtvliegtuig SCHIPHOL Martinair krijgt morgen een nieuwe Boeing, waarmee de maat schappij het grootste vrachtvliegtuig van Nederland zal bezitten. De vrachtreus, een Boeing 747-200F, kost circa 130 mil joen gulden en kan een gewicht van 107 ton dragen. Het is het eerste vliegtuig in de Martinairvloot dat geheel voor vracht vluchten gebruikt gaat worden. De maat schappij onderstreept daarmee haar beleid van dit jaar bestaan uit drie Boeings 747, drie Boeings 767 en drie DC-10 vliegtui gen. In maart 1992 komen daar nog twee Boeings 767 bij. Noteringen van vrijdag 11 oktober 1991 (tot 10: 'ZEVEN ZUSTERS' PUTTEN HOOP UIT KAMERDEBAT HEERLEN In de jaren negentig zou wel eens een nieuw soort vluchteling zijn intrede kunnen doen: de vluchtende multinatio nal. Op de loop voor mi lieuheffingen, brandstof heffingen en wurgvergun- ningen, op zoek naar lan den waar goedkoper kan worden geproduceerd. Het eerste land dat zij achter zich laten, zou wei eens het door milieu- koorts bevangen Neder land kunnen zijn. Of op den duur Europa, dat ook al de duimschroeven wil aandraaien. Of dit scenario dichtbij is? Vice-voorzitter ir. R.E. Selman van de raad van bestuur van DSM lijkt even gerustgesteld, nu de politieke beschouwingen in Den Haag zijn afgelopen. Zijn dreigement om investe ringen uit Nederland terug te trekken, een dreigement dat in een brief van zeven grote concerns kracht werd bijgezet, staat nog recht overeind. Maar, zo meent de DSM-top- man, er is weer hoop op betere tijden. Het kabinet, daartoe met name aangespoord door een kamermeerderheid van Vice-voorzitter ir. R.E. Selman van de raad van bestuur van DSM lijkt even gerustgesteld, nu de politieke beschouwingen in Den Haag zijn afgelopen. CDA en VVD, lijkt bereid de omstreden verhoging van de WABM-energiehef fingen nog eens tegen het licht te houden. Selman: „Wij hebben vorige maand die brief verstuurd, omdat het besluit van het ka binet over de WABM-heffing voor ons als een baksteen uit de lucht was komen vallen. Er was in de miljoenennota een traject tot 1994 uitgezet, waar bij de heffing elk jaar fors ver hoogd zou worden. En dan praat je over miljarden gul dens! Dat zou betekenen dat Nederland in Europa binnen een paar jaar de hoogste ener gieprijzen zou krijgen. En de gevolgen konden we op een kladje uitrekenen. De chemi sche industrie exporteert tach tig procent van zijn produktie, dus onze concurrentiepositie en export zouden ernstig in gevaar zijn gekomen". - Blies u in die brandbrief aan de Tweede Kamer en regering niet te hoog van de toren? Pre mier Lubbers noemde dat ver onderstelde concurrentiena deel een beetje overtrokken. PvdA-fractieleider Wöltgens voelde zich zelfs gevleid met zo'n boze werkgeversbrief. Dat genoegen smaakt niet elk kabinet", zei hij. Selman, tevens voorzitter van de Vereniging van de Neder- lanse Chemische Industrie (VNCI), haalt de schouders op. „Ik weet niet wat de heer Wöltgens daarmee bedoelt, maar ik zou me zeker niet op de borst slaan als een hele be langrijke en vitale industrie zich uit het land dreigt terug te trekken. Natuurlijk, grote raffinaderijen en chemische bedrijven plaats je niet zomaar over naar het buitenland. Maar onze oprechte vrees was wèl dat aanzienlijke investe ringen in vernieuwing en uit breiding achterwege zouden blijven. Ik heb in de VNCI re gelmatig contact met buiten landse bedrijven die in Neder land gevestigd zijn. En met name die bedrijven waren landse regering. En zulke sig nalen moet je erg serieus ne men". Vervuiler betaalt Er is nog iets dat Selman en zijn collega's dwars zat. Omdat de WABM-heffing voor een groot deel is gebaseerd op het energieverbruik en niet op de uitstoot van schadelijke stof fen, wordt het principe 'de vervuiler betaalt' losgelaten, zo benadrukt hij. „Ik zal een voorbeeld geven. Met die hef fing wordt het voor ons voor deliger om restgassen in de open lucht af te fakkelen dan dat we ze zouden laten circule ren om de energie nuttig te ge bruiken". De DSM-topman meent dat de tweede grondslag van de WABM-heffing (de uit stoot van het broeikasgas C02) eveneens weinig met het mi lieu te maken heeft. „C02 is een mondiaal probleem. Als je bedrijven via die heffing het land uitzet, wordt dat broei kasgas over de grens geprodu ceerd". - Heeft u het idee dat de rege ring op haar schreden zal te rugkeren? Premier Lubbers heeft deze week op dit punt geen harde toezeggingen ge daan. Aan de heffing voor 1992 wil hij vasthouden en over wat er in 1993 gebeurt, valt nog te praten. „Met die toezegging ben ik blij. is dat een sympathieke ge- Lubbers wil blijkbaar graag dachte. We zijn alleen wèl in met ons over de heffing over- last- als bijvoorbeeld Duitsland leggen en dat is al pure winst, het geld via de vennootschaps- We worden nu in elk geval in belasting zou terugsluizen, de gelegenheid gesteld onze waar Nederland ervoor zou standpunten toe te lichten, kiezen met het geld de loon- Wat wij heel belangrijk vin- kosten te drukken. Dan ont- den, is dat we straks weten staat er voor kapitaalintensie- waar we aan toe zijn. Want in- ve bedrijven met weinig werk- vesteringen in de chemische nemers een enorm concurren- en petrochemische industrie tienadeel. Het terugsluizen zal verdien je niet in twee jaar, dus in de hele EG op dezelfde maar pas in twintig, dertig jaar manier moeten gebeuren, an terug. Daarom kunnen we niet ders zullen vele bedrijven uit voor te veel verrassingen ge- Nederland verdwijnen plaatst worden". - Tenzij hier de mening post- - In 1993 overweegt het kabi- vat dat het eigenlijk prima is net tevens zogeheten regule- als energie-intensieve en ver- rende milieuheffingen in te vuilende bedrijven de aftocht voeren. Een tweede zwaard blazen. Ziet u het ooit zover van Damocles voor uw con- komen? cern? oo]rrio„ „Nou, nee! zegt Selman be- nSSÏÏLÏu t SOmbeJuIDe slist -De chemische industrie j heffingen hebben js n0g één van de weinige dy- hI00wara/t °Pzlcjlte namische en bloeiende topin- n?J! afi f "orden dustrieën in Europa. Dat is de niet alleen in Nederland maar realiteit. Ik denk dus dat onze in de hele EG geheven. Err de bestuurders ook in de toe- vl°eit niet in de komst wel naar goede argu- schatkist maar gaat terug naar menten zullen blijven luiste- burgers en bedrijven. Op zich ren'\ VAN MELLE BRASILIA: 'Cocaïne-affaire nog niet bewezen' BRASILIA De vice-presi dent van het Nederlandse snoepbedrijf Van Melle, R. van Dijk, is in allerijl naar Brazilië vertrokken na het besluit van de Braziliaanse regering het fi liaal in het land tijdelijk te sluiten. Dat werd genomen na beweringen dat bonbons van het merk Van Melle met co caïne zouden zijn ingespoten. Van Dijk verklaarde gisteren via de advocaat van het Brazi liaanse filiaal dat er geen en kel sluitend bewijs is dat de produkten van de 'Melbras-fa- briek' met cocaïne zouden zijn besmet. Ook het hoofd van de Braziliaanse federale politie, Romeu Tuma, verklaarde op de televisie dat nog niets echt is bewezen. „Ik heb dan ook nog steeds mijn twijfels", zei hij, en hij voegde eraan toe dat hij de resultaten van een lan delijk laboratoriumonderzoek afwacht. De 350 arbeiders van de Van Melle-fabriek bij Sao Paulo vrezen nu dat Van Mel le Nederland zal besluiten het Braziliaanse filiaal op te doe ken om zijn imago bij de ande re 27 filialen over de hele we reld hoog te houden, zo vertel de vakbondsleider Antonio Marcos Tebon, die tot kort voor het cocaïne-schandaal met Van Melle onderhandelde over een loonsverhoging van 120 procent. Air Aruba zelfstandig naar Europa WILLEMSTAD De Aru baanse luchtvaartmaatschap pij, Air Aruba, zal de vluchten op Europa met onmiddellijke ingang zelfstandig uitvoeren. Tot de problemen bij Air Hol- larid ontstonden, werden ze uitgevoerd in samenwerking met die maatschappij, aldus de directie gisteren. Air Aruba beschikt zelf niet over toestel len voor de vluchten op Euro pa. Tijdens de samenwerking met Air Holland werd capaci teit gehuurd van Air Brittan- nia. Een woordvoerder van Air Aruba deelde desgevraagd mee dat momenteel wordt ge vlogen met tijdelijke capaci teit. Alle op het programma staande vluchten naar Europa zullen, aldus de zegsman, nor maal worden uitgevoerd. ADVERTENTIE U verandert van werkkring? Wij begeleiden u tot en met de proeftijd in uw nieuwe functie. Overleg met uw werkgever en maak gebruik van ons Persoonlijk Marketing Programma. Dit verhoogt uw score. HPM, uw coach voor de factor arbeid. Bel voor informatie: 070 - 350 33 95 of 020 - 626 97 48. Holkema Personeels Management Uw coach voor de factor arbeid Parretti blijft geschorst AMSTERDAM De Italiaanse financier Giancarlo Parretti heeft opnieuw een nederlaag geleden. De Amsterdamse recht bankpresident mr. J. Vrakking heeft gisteren de vordering van Parretti afgewezen om diens schorsing als directeur van Melia ongedaan te maken. Daarmee verplaatst de strijd zich naar de buitengewone aandeelhoudersvergadering die Melia over enkele maanden bijeen zal roepen. LEIDEN „We blijven volle dig in de race voor overname van de Flevohof', zegt direc teur Anton Swaak van Erica UM in Leiden, de projectont wikkelaar die vanaf mei al poogt de Flevohof over te ne men. De surséance van beta ling, die het agrarische park gisteren bij de Zwolse recht bank heeft aangevraagd, ver andert niets aan dat voorne- „Integendeel zelfs", zegt Swaak: „Het brengt tot 4 de cember alleen maar wat rust aan het front. Voorlopig zijn er in de Flevohof tenminste wat inkomsten, terwijl er aan de uitgave-kant stilstand is geko men'. Gisteren meldde pen ningmeester T.E. Willems van het Flevohofbestuur dat de on derhandelingen met Erica UM aan het begin van de maand definitief waren afgekapt. Dat zou juist één van de redenen zijn geweest dat het Flevohof bestuur het hoofd in de schoot had geworpen en uitstel van betalingen had aangevraagd. Bewindvoerder Okkerse, gis teren door de Zwolse recht bank aangesteld, beaamt dat Erica UM niet meer als over namepartner in beeld is. „Maar dat kan binnen een half uur veranderen. Het kan goed zijn dat hun belangstelling is gestegen nu uitstel van beta lingen is aangevraagd. Dat kan van grote invloed zijn op de vraagprijs van de Flevo hof". Directeur Swaak laat vanuit Leiden bepaald niet het ach tereind van zijn tong zien. Maar hij is van plan om „sa men met de bewindvoerder al les grondig op een rijtje te zet ten". Swaak: „Ik ben er nog steeds voor honderd procent van overtuigd, dat wij de Fle vohof kunnen - overnemen. Anders waren we niet aan deze ingewikkelde overname begonnen'. De directeur zegt te bemiddelen voor een groep van zo'n veertig bedrijven, die elk belang hebben in overne ming. Erica's plannen met de Flevohof zijn ambitieus. Er moet voor 20 miljoen worden geïnvesteerd: „We willen er een mooi amusementspark van maken. U moet zich dan iets voorstellen tussen de Efte- ling en Duinrell in. Met grote attracties, waar de mensen een tweede keer in een seizoen te rug willen komen". Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Thijs Dietvorst, directeur van Menken Van Grieken, ons een blik in zijn koffer. FOTO: MILAN KONVALINKA Net bijgekomen van de fusie tussen de Rijswijkse Van Grieken Melk en de Wasse- naarse melkfabriek Menken in 1989, zint Thijs Dietvorst directeur van Menken Van Grieken alweer op uitbreiding. Want het gaat goed met Menken Van Grie ken die zo'n 200 miljoen liter melk per jaar produceert. „We zijn de grootste melkfa briek onder één dak met een volledige reeks aan melkpro- dukten verkondigt de trotse directeur. „We wachten nu op een bouwvergunning. En dat heeft in Wassenaar heel wat voeten in de aarde". Er is één klein minpuntje. De slechte start van de zomer. Een hitte golf in het vooxjaar betekent namelijk extra vraag naar karnemelk en yoghurt. „En dat zijn we dit jaar dus misge lopen. Maar met het weer van „Er zit een vak in voor een schoon overhemd augustus waren we best tevre den". Melk in pakken of melk in flessen? Dat is de vraag die Thijs Dietvorst op dit moment bezighoudt. Daarom is het even moeilijk overschakelen naar een banaal onderwerp als zijn koffertje. „Tja, hoe ziet-ie eruit. Gewoon, zwart, Samsonite. Ik gebruik hem niet al te vaak. Eigenlijk heb ik er een hekel aan". Naar vergaderingen neemt hij de hand mee en belandt zijn koffertje als een stiefkind op de achterbank van de auto. Hij noemt zijn koffer een „mobiel archief". Hij zit vol met papier. „Maar dan wel papieren die ik niet elke dag nodig heb. Agenda, pen of potlood vertrouwt hij niet aan zijn koffertje toe. Die neemt hij los mee. Laat staan brood of melk. Melk haalt hij elke dag in de kantine. Toch heeft hij een band met het 'ouwetje' dat al twintig jaar trouwe dienst doet. Het idee een nieuwe te kopen stuit hem zwaar tegen de borst. „O nee, het gaat al zo lang mee. Ik ben er aan ge hecht. Als ik op reis ga, heb ik hem altijd bij me. Dan is het wel weer praktisch. Er zit een aantal vakken in. Zelfs één voor een schoon over hemd. En ja, daar maak ik al tijd dankbaar gebruik van als ik een dag weg moet of langer op pad ben". Hoe zijn nieuwe koffer er uit zou moeten zien, laat hem koud. „Bruin leer, denk ik. En voor de binnenkant? Geen idee. Daar heb ik nooit zo'n studie van gemaakt", zegt hij wat kriegelig. „Ik loop ge woon een winkel binnen en kijk ter plekke wat er is". Met zijn gedachten zit hij nog bij het milieu. Eind volgend jaar moet hij minister Alders een ecoplan presenteren. Om dat goed te kunnen onderbou wen heeft hij een studie in gang gezet naar de belasting van eenmalige en meermalige verpakkingen voor het mi lieu. Zelf maakt het hem niet veel uit want Menken Van Grieken levert beide. „Wat ook telt, is de voorkeur van de consument. Want die be slist uiteindelijk". GOUD Nieuw Vorige Z VER onbewerkt 21740 - 22340 21600 - 22200 onbewerkt 215-285 ssïïUwav*, b-»tt 09/10 10/10 consedison oiiieu signai 40% 38 consnatga am brands 41 42 du pont american tel 36 36 exxon Wt,"10 24% 24 ,ord betnlehem 14% 15 genl elec ooeing 48% 48 genl motors Pac 17 genl public chevron cor 74% 74% goodrich Chrysler 10% 11% goodyear crt'corP 12 13 hewlett-pac Opnieuw tegenvallende markt AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs heeft gis teren opnieuw een veer moeten laten. Bij weinig aan- delenomzetten (ruim 500 mil joen) daalde de stemmingsin dex een half punt tot 88,2. Over een breed front waren verliezers te constateren. In de scheepvaarthboek werd Nedlloyd in de hoek gezet met een achteruitgang van 1,30 op 52,90. Hoogovens verloor opnieuw terrein en wel 1,20 op ƒ50. Koninklijke Olie liet 1,70 liggen op 151,40. Che- miefonds DSM daalde 1 op 101,70 en collega Akzo liet 0,70 liggen op ƒ117. Vast lag daarentegen KLM met een vooruitgang van 0,80 op 33,70 na even 34 te zijn geweest. VNU ging nog ƒ0,30 vooruit naar 76. Ook Else vier, Wolters-Kluwer, Hunter- Douglas en Fokker gingen licht vooruit. Op de lokale markt hielden verliezers en winnaars elkaar min of meer in evenwicht. United Dutch mocht ruim 10 59 60% mobil corp 29 30% royal dutch 65 67% santa fe 37 38% sears roeb 25 25 texaco 43 43 ïdtechïï BEURS L procent omhoog naar Handelshuis Hagemeyö 2 duurder op 128 j>r fondsen als Samas, KFj Otra, Smit, Content en; noteerden hoger. Aan dL re kant was Van der v een daalder lager op JP Eenzelfde verlies gaf BS te zien op 148,50. De 4 sociatie liet vier dubbelt gen op ƒ33,60. BAML werd 2 goedkoper opk Op de parallelmarkt w Melle zwaar in reactief ƒ20 op ƒ500. Homburg)! procent achteruit tot i vette worsten die aandf ders jaar in jaar uit 1 voorgehouden blijken l weer magere exempkr zijn. Over het eerste P werd al weer ruim 8 K verloren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6