slro legt schuld crisis j omwenteling Oostblok igYkenning onafhankelijke publieken in verschiet Bonn wil asielzoekers snel duidelijkheid geven NClUcSouacwit BUITENLAND PITEIN ROB Oproep tot verzet tegen junta Haïti DE SCHAT VAN OPA LARSEN „Hitler heeft ons groot gemaakt' I LO a wil premier raël worden VRIJDAG 11 OKTOBER 1991 ^EM De leider van de iugel van de regerende Li- Israël, de minister van ig Ariel Sharon, heeft gis- egd dat hij zich kandidaat voor het premierschap, idatuur moet worden aan- |pr het centraal comité van De algemene verkiezin- Iraël zijn niet eerder ge- üph november 1992. De oud- |van het Israëlische leger /\rje| Sharon moeten opnemen tegen B foto: ap premier en partijleider Bhamir. Sharon is een fel tegenstander van de [Israëlische vredesconferentie die door de Vere- ;en wordt voorbereid. Vanuit het kamp van Sha- I de aankondiging van Sharon afgedaan als „pa- VW-fonds wegens oorlogsverleden BONN Volkswagen, de grootste Duitse autofabrikant, stelt een fonds van 12 mil joen mark in voor landen die tijdens de Tweede Wereldoorlog dwangarbeiders aan de fabriek hebben geleverd. Tiendui zenden buitenlandse arbeiders en gevan genen van concentratiekampen werden door de nazi's gedwongen bij VW te wer ken. De fabriek maakte tijdens de oorlog wapens. Na een onderzoek naar het oor logsverleden van de fabriek door profes sor Hans Mommsen van de universiteit van Bochum heeft VW besloten het fonds in te stellen. Het geld gaat niet naar oud dwangarbeiders of hun nazaten, maar is bedoeld voor internationale bijeenkom sten en jeugduitwisselingen tussen lan- VN-kas bijna leeg NEW YORK Javier Perez de Cuellar, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft gisteren de noodklok ge luid over de financiële situatie van de volkerenorganisatie. Perez verklaarde voor de bud getcommissie van de VN dat de organisatie nog maar net genoeg geld in kas heeft om de uitgaven voor de maand no vember te kunnen bekostigen. De secretaris-generaal deelde mee dat aan achterstallige con tributies nog een bedrag van 528,5 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) openstaat. Vol gens VN-documenten staan met name de Verenigde Staten bij de VN in het krijt. Azerbajdzjan wil wapens Sovjet-leger onteigenen BAKOE Het parlement van Azer bajdzjan heeft gisteren besloten alle wapens, bases en ander militair mate rieel die het Sovjet-leger in de Kauka- sische Sovjet-republiek heeft, te ont eigenen. De militaire eigendommen moeten in handen komen van een nieuw republi keins leger. Radicale parlementsleden kondigden aan blokkades te organise ren om te voorkomen dat het Sovjet- leger haar wapens uit de naar onaf hankelijkheid strevende republiek zou terugtrekken. Bovendien deelden af gevaardigden mee dat alle 140.000 Azerbajdzjaanse dienstplichtigen die nu nog in het Sovjet-leger dienen, worden opgeroepen te deserteren. Vrouw in Biosfeer verliest vingertop ORACLE Jayne Poynter, een van de acht personen die zich vo rige maand in Arizona lieten in sluiten voor het Biosfeer-project, heeft bij een ongeluk met een rijstdorsmachine een vingertop verloren. De arts in de Biosfeer- koepel zette het kootje er weer aan, maar omdat er bot verloren is gegaan moet de 28-jarige Britse mogelijk in een ziekenhuis in de buitenwereld geopereerd worden. Poynter drijft de boerderij van Biosfeer. Als zij Biosfeermoet verlaten komt het experiment niet in gevaar, omdat luchtslui- zen voorkomen dat het beheerste klimaat in de koepel beïnvloed Amnesty onderzoekt ook verzetsgroepen LONDEN Amnesty International gaat zich na dertig jaar strijd tegen staatsonderdrukking ook bezig houden met het onderzoeken van schendingen van de mensenrechten door ge wapende verzetsgroepen. „We moeten reke ning houden met de politieke realiteit van de jaren negentig", verklaarde Amnesty-woord- voerster Anita Tiessen gisteren in Londen. Als eerste worden de Tamil Tijgers uit Sri Lanka en het Ierse Republikeinse Leger (IRA) onder werp van de Amnesty-onderzoeken. „Zij ma ken zich namelijk schuldig aan martelingen, executies en het houden van krijgsgevange nen", zei Tiessen. „Maar ook Sendero Lumino- so (de maoïstische guerrilla's van het Lichtend Pad in Peru) en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO manifesteren zich steeds vaker op gewelddadige wijze". Met asteren toegegeven roepei slecht gaat met de B njie in zijn land. Ca- rQ. PEF|de de schuld bij nacle in het socia- ele vol kamP'' stan tie die uit|anse leider zei in zijn gef °P de eerste dag van fde congres van de rkgev^stsche Partij dat de *n de Sovjetunie vapuropa Cuba „op een fen, verschrikkelijke manier" heeft getroffen. Tijdens het congres, waarvoor geen buitenlandse gasten of verslaggevers zijn uitgenodigd en dat naar verwachting ten minste vier dagen duurt, die nen de 1800 afgevaardigden een overlevingsstrategie voor Cuba uit te werken. Niet allen zijn er problemen doordat de Sovjetunie de hulp heeft ver minderd, ook andere landen oefenen druk uit, opdat Cuba zijn politieke koers zal verleg gen. Castro somde een lange lijst produkten op die de Sov jetunie dit jaar niet meer of niet in voldoende mate aan Cuba heeft geleverd, zoals rijst, boter, vlees in blik, melk poeder, kunstmest, schoon maakmiddelen en autobanden. Hij verklaarde dat zijn land een historische verantwoorde lijkheid heeft zijn socialistische pad te volgen en dit indien noodzakelijk alleen zal doen. Castro liet reeds voor het be gin van het congres duidelijk weten zijn revolutionaire prin cipes niet te zullen laten schie ten. Waarnemers van buitenaf geloven niet dat het tijdens het congres zal komen tot ver gaande maatregelen om het land uit de ernstigste economi sche crisis sinds 32 jaar te ha len. Kort voor het congres arres teerde de politie in Havana ten minste zes opponenten van de communistische regering. De Cubaanse autoriteiten stuur den gisteren drie buitenlandse verslaggevers het land uit. Ze waren Cuba op een toeristen visum binnengekomen om er te kunnen werken. Jige middag in het gebied rond Dubrovnik brengt een Joegoslavische soldaat ertoe met matras en al op zoek te gaan naar ■tige slaapplaats. foto: epa igs- tv aten oduktf' gene jlg van de voorpagina). kunndHAAG Binnen an denaand moeten de hde partijen een po- van S regeling voor het kinh^^ Joegoslavië KTODek leggen. Als dat is fd, zal de Europese enschap een beslis- |emen over de er van de onafhan- ïeid van de repu- r Hans van den Broek met deze mededeling naar buiten na een bijna vijf uur durende bespreking met de Servische president Slobo dan Milosevic, diens Kroati sche ambtgenoot Franjo Tudj- man en de federale minister van defensie Veljko Kadijevic. Van den Broek verklaarde na afloop van de besprekingen, waarbij ook ambassadeur Hen ri Wijnaendts aanwezig was, dat de politiéke wil opnieuw was bevestigd om te komen tot opheffing van de blokkades van kazernes en havens in Kroatië onder gelijktijdige te rugtrekking van het federale leger. Tot deze afspraak waren Milosecvic, Tudjman, Kadije vic en Van den Broek in feite afgelopen vrijdag al gekomen. De uitwerking van deze uit spraken zal vandaag opnieuw in Zagreb aan de orde komen. Kort na het verstrijken van de periode van een maand wil Van den Broek in Den Haag de slotbijeenkomst van de Joe- goslavië-conferentie houden. Hij onderstreepte dat er met spoed een regeling moet ko men voor de bescherming van de etnische gemeenschappen en de verschillende republie ken. Bovendien moeten de vertegenwoordigers van alle deelrepublieken het eens wor den over de vorm van toe komstige samenwerking. Over beide onderwerpen wordt deze relde in twi PORT-AU-PRINCE De deze week afgezette premier René Preval heeft gisteren de bevolking van Haïti opgeroe pen zich passief te verzetten tegen de coupplegers die vori ge week president Jean-Ber nard Aristide verdreven. Preval is inmiddels onderge doken. Hij riep de bevolking op geen belasting meer te betalen. Ook vroeg hij de Haï- tianen het werk neer te leg gen, niet naar school te gaan en „alles te vermijden wat de coup een spoor van legaliteit zou kunnen geven". Het ver zet moet doorgaan totdat Aris tide weer in zijn functie is her steld. In hoeverre aan de oproep van Preval gehoor werd gegeven, is niet duidelijk. Waarnemers melden een groeiende opposi tie tegen de militaire junta, maar in de straten van Port- au-Prince keerde het normale leven geleidelijk terug. Interim-president Nerette is al bezig met gesprekken over de vorming van een nieuwe rege ring. Zakenlieden beginnen zich ernstig zorgen te maken over het handelsembargo dat de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) deze week afkondigde. Frankrijk treft inmiddels ook voorberei dingen voor een handelsem bargo en heeft de overige lan den van de Europese Gemeen schap opgeroepen hun voor beeld te volgen. Het Europees Parlement veroordeelde giste ren de militaire putsch. De twaalf EG-landen werden op geroepen de betrekkingen met Haïti te bevriezen. Wanneer eindelijk de mist optrekt, is nergens land te ren, maar Rob roeit gestadig verder. De nacht valt, een dag breekt aan, ook deze glijdt voorbij, zonder dat aan zon een schip opdoemt of land in 't zicht komt. Drie da- urt de tocht, vier, vijf, negen, twaalf dagen... maar wind en romen drijven Rob verder de Stille Oceaan op in Zuidelij- ting en hij voelt langzamerhand zijn krachten minder wor- otaal uitgeput wordt hij eindelijk, na twintig dagen, opge- 500ste Verjaardag van een ontdekking De Amerikaanse president Bush ondertekent een proclamatie waarin de landing in 1492 in de 'Nieuwe Wereld' door ontdekkingsreiziger Christoffer Columbus wordt gememoreerd. De ondertekening door Bush, in de zogenoemde In diaanse Verdrags Kamer, is het begin van een reeks activiteiten die morgen van start gaat ter ere van de vijfhonderdste verjaardag van Co lumbus' ontdekking in 1992. Achter president Bush staat admiraal van de Spaanse marine Christobal Colon, een directe afstammeling van de ontdekkingsreiziger. Morgen in deze krant meer over Columbus en zijn ontdekking. foto: epa week in aparte werkgroepen met vertegenwoordigers van alle Joegoslavische deelrepu blieken vergaderd. De politie ke onderhandelingen gaan door, aldus Van den Broek, op basis van het principe dat er geen eenzijdige wijzigingen van de grenzen worden aange bracht en dat in de republie ken verschillende nationalitei ten naast elkaar kunnen be staan. Het Joegoslavisch presidium dat nu gehfeel wordt gecontro leerd door Servië, spreekt vandaag over de onafhanke- lijkhiedsverklaringen van Slo venië en Kroatië. BONN Mensen die in Duitsland asiel zoeken, moeten voortaan binnen zes weken te horen krij gen of ze kunnen blijven. Als dat niet het geval is, volgt onmiddellijk uitwij zing. Over die praktische aanpak zijn de Duitse regering en de politieke partijen het eens ge worden om zodoende te trach ten de onophoudelijke stroom asielzoekers en economische vluchtelingen in te dammen. De partijen toonden zich te vreden dat een deel van het emotionele debat over het mis bruik van het asielrecht weer een zakelijke wending heeft gekregen. Om de nieuwe regel uit te voe ren komen er centrale verblij ven voor aanvragers. Uitgaan de van 500 mensen per cen trum zouden in heel de Bonds republiek 90 onderkomens no dig zijn. In plaats van de deel staten zou de federale over heid voortaan moeten beslis sen over asielaanvragen. Tussen de christen-democrati sche unie (CDU/CSU) ener zijds en de sociaal-democraten (SPD) en de liberalen (FDP) anderzijds, blijven de princi piële meningsverschillen over een grondwetswijziging be staan. SPD-voorzitter Eng- holm verklaarde gisteren nog eens dat zijn partij daar abso luut niet voor te vinden is. Daarmee wordt de twee derde meerderheid in de Bondsdag die voor een wijziging van de grondwet nodig is, onbereik baar. De praktijk zal nu binnenkort moeten uitwijzen of het inder daad mogelijk is alle asielaan vragen binnen zes weken te onderzoeken en met een ge rechtelijke uitspraak af te ron den. De Bondsdag heeft giste ren in een gemeenschappelijke verklaring het aanhoudende geweld tegen asielzoekers scherp veroordeeld. Voor het geweld is volgens de Bonds dagverklaring 'geen recht vaardiging en geen veront schuldiging' aan te voeren. Volgens de Duitse tv vonden sinds medio september rond 500 van deze aanslagen plaats. Het ministerie van binnen landse zaken in Bonn regis treerde in de afgelopen week 72 brandbomaanslagen. Bonn verwacht voor 1991 in totaal 220.000 nieuwe asielzoe kers. Tot eind september wa ren volgens officiële cijfers al bijna 170.000 aanvragers ge teld. Bovendien verwachten deskundigen 100.000 illegale immigranten, meest Polen en Roemenen. KRACHT EXTREEM-RECHTS ONDERSCHAT pikt door een Chileense visser. De Chilenen verzorgen Rob en Skip goed en wanneer Rob na enkele dagen uit zijn verdoving ontwaakt, vertellen zij hem, dat hun schip op weg is naar Aladio, een klein kustplaatsje. „Maakt u zich geen zorgen, kapitein", zegt de matroos, die hem verzorgt, „wij zullen u wel verplegen en we hebben in Chili goede dokters." Nou, die zullen Rob wel hele maal moeten onderzoeken, want de lange, barre tocht heeft hem lelijk geknauwd. HOYERSWERDA Heinrich Jareckis is ne gentien en vol nostalgie over de dagen van Hitier. ,,Hij heeft ons groot ge maakt. Als ik toen had ge leefd, zouden we de oor log nooit hebben verlo ren", zegt hij, uitdagend zijn gebalde vuist schud dend. Hij heeft vanaf zijn jeugd inge prent gekregen dat het fascis- het niging geniet hij echter met volle overgave van de verbo den vrucht: naziverhalen. De heroïek van die dagen bete kent voor hem een vorm van ontsnapping. Heinrich, het moet gezegd worden, is niet kenmerkend voor de onverstoorbare Saksi sche inwoners van Hoyerswer- da in het voormalige Oost- Duitsland. Hij en zijn skinhe advriendjes hebben de stad echter een beschamende repu tatie gegeven: Hoyerswerda is de brandhaard van de huidige golf van aanvallen op buiten landers door heel verenigd Duitsland. Nadat een opvangtehuis voor Mogambiquanen en Vietname- zen bijna een week lang was belegerd, besloot de politie in te grijpen en de 250 buitenlan ders te evacueren om verdere escalatie te vermijden. Toen de buitenlanders weggehaald werden, begonnen de aanval len op etnische minderheden in volle ernst. De federale politie zegt de ge organiseerde kracht van ex treem-rechts ernstig onder schat te hebben. Men gelooft dat er veel meer extremisten zijn dan de 2000 die men eerder verdacht. Er worden meer hulpmiddelen ingezet om de aanstichters van het ge weld op te pakken. De gemoederen zijn hoog op gelopen in Hoyerswerda. De neo-nazi's ontmoeten veel te genstand. Overal rond het gro te plein dat het centrum van de nieuwe stad vormt, zijn de muren beklad met leuzen te gen de extremisten. Linkse onruststokers hebben heftige tegendemonstraties gehouden. De buren van het opvangte huis voor buitenlanders, die applaudisseerden en de skin heads toejuichten toen zij het huis aanvielen, willen er niet langer over praten. Zij hebben, meer nog dan de skinheads, de toorn van de politici en de pers over zich heen gekregen. De angst is groot dat gewone mensen het extremisme ver der zullen aanmoedigen. „We hebben ze hier verjaagd, en dat was hoog tijd ook", al dus Heinrich. „Wij Duitsers hebben genoeg te doen zonder ook nog eens voor deze men sen te moeten zorgen". Hein rich zelf heeft niets te doen. Hij zit zonder werk en heeft zich nog niet ingeschreven voor een opleiding die hem een kans op een baan zou bie den. „Mijn vriendep en ik trainen ons", zegt hij. „We hebben nog veel werk te doen". Wat die training precies inhoudt wil hij niet vertellen. Ziin twee kornuiten vinden dat hij al te Zuiden Sudan krijgt hulp uit noorden KHARTUM De Sudanese militaire regering heeft giste ren verklaard dat het 1000 ton voedsel zal sturen naar de hongerende bevolking in het zuiden van het land, waar de rebellen de macht in handen hebben. Er werd niet gezegd wanneer het voedsel naar de tienduizenden vluchtelingen in de zuidelijke regio, aan de grens met Etiopië, gestuurd wordt. Het is de eerste keer dat de regering van Omar Hassan el-Bashir voedselhulp aanbiedt aan mensen die in de gebieden wonen die in handen zijn van de rebellen. De rege ring belemmert vaak de inter nationale voedselhulp omdat men vreest dat de rebellen hier gebruik van maken of dat de transporten gebruikt wor den om wapens te smokkelen. Tegelijkertijd maakte el-Bas- hir bekend dat er een nationa le campagne komt waarin het noorden geld inzamelt om de Sudanezen die in de streken leven waar de rebellen het voor het zeggen hebben te hel pen. Sinds de Etiopische presi dent Mengistu eerder dit jaar werd verdreven, zagen tien duizenden Sudanese vluchte lingen in Etiopië zich genood zaakt terug te keren naar hun woonplaatsen in het zuidoos ten van Sudan, waar de voed seltekorten zeer nijpend zijn. „Noord-Korea kan binnen vier jaar kernbom maken" SEOUL Zuid-Korea heeft vandaag gewaarschuwd dat Noord-Korea binnen vier jaar in staat zal zijn om kernbom men te maken. Niet eerder heeft Zuid-Korea zo'n nauw keurige schatting naar buiten gebracht van de vorderingen die Noord-Korea heeft ge maakt met de ontwikkeling van kernwapens. De Verenig de Staten en Zuid-Korea oefe nen al geruime tijd druk uit op Noord-Korea om zijn pogingen om een kernbom te maken op te geven. Zuid-Korea heeft dit iaar zelfs gedreigd met een mi litaire invasie, wanneer Noord-Korea zijn nucleaire fa ciliteiten niet openstelt voor internationale inspectie. Noord-Korea weigert echter akkoord te gaan met dergelij ke inspecties zolang de VS nog kernwapens in het kapitalisti sche Zuid-Korea hebben staan. De VS hebben 43.000 soldaten in Zuid-Korea, maar weigeren te zeggen of ze er ook- kernwa pens hebben gestationeerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5