Bisdom stelt eigen onderzoek in bij de Petrusparochie LEIDEN OMGEVING 11 Wonderlijk als dat stoffige verleden opeens gaat leven" V Strijd om subsidies mag inspraak niet chanteren Persoonlijk cadeau IT urm £cidóe Souaant iócGouocwit VRIJDAG II OKTOBER 1991 ebreid aani geheel prg en Zekerheid in euwe coöperatie iCHT/LEIDEN Het Leidse ziekenfonds Zorg ïkerheid gaat met vier andere fondsen volgend op in een coöperatieve vereniging. De andere zijn PWZ (Purmerend/Zaanstreek), ZAO (Am- am), RZR (Gelderland en een deel van Utrecht) rias (Dordrecht, Gorinchem en Gouda). De eerste waren vorig jaar al samengegaan. Bij de vijf zie- fondsen zijn samen twee miljoen mensen verze il en er werken ruim 1.800 personen. De vijf wil- door samen te werken hun positie versterken "er uit het oog te verliezen dat ze een „sociale, re aal werkende" ziektekostenverzekeraar zijn en on-profitbasis. Ze gaan vooral samenwerken bij [inkoop van zorg, produktontwikkeling en pre- ;llinj>. Fietser gewond bij aanrijding OEGSTGEEST Een 35- jarige fietser uit Wasse naar raakte gistermiddag gewond aan zijn hoofd toen hij met zijn fiets in de flank van een auto reed. Het ongeval gebeurde op de Rijngeesterweg in Oegstgeest. De automobi list, een 35-jarige arts uit Oegstgeest, verleende ter plekke eerste hulp, maar stuurde zijn slachtoffer en patient toch voor controle door naar het AZL, Hillegommer van brommer getrapt LISSE Een 16-jarige bromfietser uit Hillegom kwam gistermiddag ten val toen hij tijdens het inhalen van een fietser in Lisse plotseling door hem geschopt werd. Een scheurtje in het neusbeen en drie kapotte tanden waren het gevolg. De mishandeling vond plaats op de, Kanaalstraat ter hoogte van de Ka pelstraat. De fietser, een naar schat ting 19 jaar oude twee meter lange jongen met rossig blond haar en sproeten, ging er na het incident van door. De politie in Lisse is op zoek naar getuigen. Inbrekers aan de haal met sieraden LISSE Uit een woning aan de Berkhoutlaan in Lisse is voor een onbekend bedrag aan sieraden gestolen. Een sleutel houdster van de woning, waar van de bewoners momenteel op vakantie ziin, ontdekte de in braak. De aieven zijn het huis door een bovenlicht binnen ge komen. Of er behalve sieraden nog meer spullen ontvreemd zijn is onduidelijk, zolang de be woners nog niet van hun va kantiebestemming zijn terugge keerd. Autokraker steelt voor vier mille NOORDWIJKERHOUT Uit een auto die geparkeerd stond aan de Dr. Ariensstraat in Noordwijker- hout is voor een aanzienlijk bedrag aan audio-apparatuur gestolen. De diefstal vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag. De auto krakers, die flinke schade aan het portier en de kofferbak van de auto veroorzaakten, namen een radio cassetterecorder, een CD-speler en een aantal CD's mee. De totale waarde van het gestolene wordt ge schat op vierduizend gulden. Hillegomse van fiets gereden HILLEGOM Een 31-jarige Hillegomse liep gistermiddag been- en hoofdletsel op toen ze met haar fiets frontaal ge schept werd op de Wilhelmi- nalaan in haar woonplaats. De vrouw was bezig een file van auto's in te halen en stak plotseling over. Een tege moetkomende auto kon haar toen niet meer ontwijken. Ze werd overgebracht naar het Spaarneziekenhuis in Heem stede. 'huis bij Ier Werfpark toch weg Het glazen sje aan de rand ?t Van der Werf- )oezastraat wordt zo ls zeker verplaatst. iM theehuis kwam in het nieuws na- idelijk werd dat de ongelukkig genoeg jiven een gasleiding ;rgiebedrijf EWR wei- laarop het theehuis te van gas, water en I nadat er eerder toezeg- I waren gedaan. De ar- Ivoelt echter niets voor ^fing omdat hij voor de W jp de huidige plaats vol- 'oedkeuring en mede van de gemeente ïkregen. Wethouder T. (ruimtelijke ordening) jde gisteravond dat het inderdaad legaal is „Maar zonder gas, elektra kun je de liet exploiteren. Het zal uiteindelijk toch verhuizen". De ge praat nog met beide drijf in? je op een lijn te jjj LEIDEN Het bisdom Rotterdam gaat een eigen onderzoek instellen naar de financiële gang van za ken bij de Leidse St. Pe trusparochie. Inmiddels heeft de St. Petrus parochie voor geld voor de meest urgente bestedingen een beroep moeten doen op het bisdom. Kerkgemeenschap, pastoor en bestuur werden deze week onaangenaam ver rast door de ontdekking dat honderdduizenden guldens kerkegeld spoorloos zijn ver dwenen. De nieuwe penning meester van het bestuur ont dekte een gat in de begroting, dat naar alle waarschijnlijk heid werd achtergelaten door zijn voorganger, die een kwart eeuw in die functie werkzaam is geweest. Accountant Bisschoppelijk woordvoerder H. Heruer meldde gisteren dat het bisdom naast het onder zoek van de Leidse recherche ook een eigen accountant de boeken laat natrekken. Het is nu nog volstrekt onduidelijk voor welke som de Petruspa rochie is gedupeerd. Afhanke lijk van de bevindingen van de accountant zal het bisdom beslissen hoe en in welke mate de financiële nood bij de Leid se parochie zal worden gele nigd. „We willen in ieder ge val dat de parochie blijft voortbestaan", aldus Heruer gisteren. Het bisdom, dat pas zeer onlangs op de hoogte werd gesteld van de verduiste ring, put daarvoor in de eigen begroting uit de post onvoor zien. De telefoon bij pastoor A. Heij- ster stond gisteren de hele dag roodgloeiend. „De mensen zijn geschokt, diep geschokt, het is heel hard aangekomen. Maar velen zijn ook meelevend. Er worden brieven gestuurd met bemoedigende woorden en er komen giften binnen. Het is afwachten hoe we weer boven Jan komen. Dat zal nog wel even duren", aldus de teneer- geslagen pastoor. Een Haags advocatenkantoor is in de arm genomen om de belangen van de kerk te behartigen. Onderzoek van de boeken van de parochie zal volgens de po litie zeker nog twee weken in beslag nemen. Ondertussen sij pelen vanuit kringen rond het bestuur berichten naar buiten dat de oud-penningmeester het geld zou hebben gebruikt om gokschulden af te betalen. Politiewoordvoerder D. Gra- veland kon dat vanmorgen echter niet bevestigen. Leidse universiteit leent bioloog uit aan regering LEIDEN De Leidse mi- lieubioloog W. ter Keurs wordt ruim een jaar lang uitgeleend aan de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De raad heeft Ter Keurs nodig voor een on derzoek naar de mogelijk heden voor een duurzame ontwikkeling van het lan delijk gebied. De Leidse milieudeskundige heeft de afgelopen jaren een grote expertise op het gebied van duurzaamheid en geïnte greerde landbouw opgebouwd, waarbij de landbouwdoelstel- lingen bewust worden gekop peld aan de belangen van na tuur, milieu en Derde Wereld. De WRR bereidt momenteel een advies aan de regering voor over de relatie tussen mi lieu, economie en bestuur op de langere termijn. De Leidse universiteit zegt het uitlenen als 'uitermate eervol' en als een erkenning van de Leidse vakgroep te beschou- ik bouwplan voor Morsweg lenden van het voorma- ihoolterrein van basis- De Rijnoever in Leiden i aangekondigd volgen- ïk bezwaar te zullen ma- fen het voornemen om 5 appartementen te h. Een eerder plan voor hingen kreeg ook veel en bleek bovendien te Er waren niet genoeg ge len voor de appartemen- |n drie ton per stuk. In luwe ontwerp van archi- plinter uit Den Haag is voor 23 VSEB-woningen pe vrije sectorwoningen, die niet duurder worden dan 190.000 gulden. Eventueel kunnen ze ook worden ver huurd. Per woning wordt één parkeerplaats aangelegd. Alle woningen, die in een strak rood bakstenen gebouw wor den ondergebracht en elk drie kamers tellen, kijken uit over de Rijn. Voor de omwonenden wordt er volgende week don derdag een informatieve bij eenkomst gehouden in buurt huis 't Mierennest aan de Morsweg 59. De aanvang is om 20.00 uur. TEKENING: J. SPLINTER iRGEN NATIONALE ARCHIEVENDAG IIQUE ROSO on g< IEN Archivarissen jllang geen „contact- brde, ouwe manne- [i een enkele vrouw" die dagen, maanden, achtereen tussen de n vol oude stukken zonder enig idee pr zich in die grote buitenwereld af- t. Tegenwoordig staat Archivaris midden in even, maar wel met fisch besef: „Een dat zijn geschiedenis kent, moet 'm over houden de Nederland- ksarchieven open dag, ooie kans voor de insti- >m eens te laten zien dat ir doen dan oude stuk- ilaan. Het is al vaak ge- Jgezegd en geschreven, ten overvloede: archiva- houden zich ook bezig iet verwerven van be- ke particuliere archie- let beheer van het ar- ;n natuurlijk de inventa- van nieuwe collecties, ook met adviezen over in archief het beste kan n opgebouwd. De ge- e Leiden produceert een ische stapel documenten, alve kilometer per jaar niet alles hoeft rden bewaard. Weliswaar slechts eenvijfde daar- oor archivering aanmer- maar dan nog komt er ird meter per jaar bij aan intearchief. Er mag ook worden weggooid zonder advies en goedkeuring," stadsarchivaris Theo haas beheert het ge- tearchief aan de Boisot- dat met 4,5 kilometer ar- het grootste in de stad is. iden, dat al sowieso kan op een rijke historie, ih gelukkig prijzen want een stadsarchief h^eft ook het archief van igheemraadschap bin- Theo Schelhaas (uiterst links) en Ludi Giebels (uiterst rechts) assisteren graag bij het zoeken naar informatie in hun eigen archieven. FOTO: WIM VAN NOORT nen haar muren. Ook dat breekt een record want het ar chief van het Hoogheemraad schap voor Rijnland is met 2 kilometer 'nummers' het grootste waterschapsarchief van het land. Beheerder van dit archief is Ludi Giebels, gepromoveerd historica. Na een kortstondige carrière als docente besloot ze het krijtje aan de wilgen te hangen en zich te storten op wat ze echt leuk vond: de ar chieven. „Als je een huishoud boekje uit de zeventiende eeuw opslaat, dan lees je hoe duur een kaars was, of een brood. Je leert wat een wees huis inkocht, wat de kinderen aten, hoe ze leefden. En plot seling begint het verleden te leven, de figuren springen als het ware van de bladzijden af". Aan de hand van archiefstuk ken is het verleden te recon strueren, maar dat is niet alles. Een studie naar de geschiede nis leert dat problemen waar de maatschappij nu mee wor stelt, zich dikwijls al eerder hebben voorgedaan. De uit- de lucht gegrepen, vinden Schelhaas en Giebels. „Uit de geschiedenis zijn een hoop les sen te leren. Nu discussieert Duitsland bijvoorbeeld heftig over het probleem van de vluchtelingen, terwijl Neder land zich overigens ook niet onbetuigd laat. Maar dit pro bleem is niet nieuw. In de ze ventiende eeuw telde Holland vele vluchtelingen, niet ge worteld in onze samenleving. Langzaam maar zeker zijn ze opgegaan in de bevolking, zon der aat dat echt voor proble men zorgde. Daaruit is een les te leren en wie dat niet inziet, maakt onherroepelijk dezelfde fout. Een volk dat zijn eigen geschiedenis niet kent, moet 'm overdoen". Koffie De Nederlandse archieven hebben een naam hoog te hou den. Vrijwel nergens zijn de archieven zo goed geordend en beheerd. Zeker de overheid sarchieven vertonen een aan blik die buitenlandse archiva rissen doet watertanden. Op grond van de Archiefwet van 1918 hebben overheden en daar behoren ook de water schappen toede plicht om een archief bij te houden, en wat wellicht belangrijker is: die open te stellen voor eenie der die dat wenst. Gemeente lijk archivaris Schelhaas: „In de archieven van de overheid zijn de rechten en plichten van zowel burger als overheid terug te vinden. Het klinkt misschien wat overtrokken maar een parlementaire demo cratie kan niet functioneren zonder archieven". Als de rijksarchieven niet waren opengesteld voor onderzoe kers, konden boeken over bij voorbeeld de Nederlandse re gering in ballingschap abso luut niet worden geschreven. Nieuwtjes als de koffiezendin- gen naar de moeder van prins Bernhard in de Tweede We reldoorlog op last van de re geringzouden dan onopge merkt zijn gebleven. Om te illustreren welke rol een archief kan spelen, neemt Schelhaas' collega Giebels het voorbeeld van een machinist, die jaren geleden in dienst was van het Hoogheemraadschap en nu aanspraak wilde maken op zijn toen opgebouwde pen sioenrechten. „In die tijd wer den arbeidscontracten vaak gewoon mondeling afgesloten en het contract kunnen we dan ook niet meer opzoeken. Maar uit stukken is gebleken dat de man inderdaad als ma chinist heeft gewerkt en dat hij op grond daarvan recht had op pensioen". Elite De machinist was niet de eni ge die de weg naar de archie ven weet te vinden. Jaarlijks ontvangt het Gemeentearchief 7500 mensen, en die voeren echt niet allemaal historisch onderzoek uit. „Het genealo gisch onderzoek is enorm toe genomen. Maar werd er enke le jaren geleden vooral gezocht in de hoop een verre verwant schap met een adellijke familie te vinden, tegenwoordig zijn mensen vooral geïnteresseerd in de 'Umwelt', in wat er in het dagelijks leven gebeurde," vertelt Ludi Giebels. VVD - RAADSLID L. DRIESSEN: Een kentering in de manier waarop naar historie wordt ge keken, zorgde ook voor groei ende belangstelling voor ar chieven. Schelhaas: „Vroeger focuste men op de elite. Ko ningen en keizers, generaals en de gegoede burgerij namen de beslissingen en bepaalden voor een groot deel hoe de maatschappij eruit zag. Nu wil men ook weten onder welke omstandigheden het gewone volk leefde". Illustratief daar bij is de grote belangstelling in Leiden voor bijvoorbeeld de Dirk van Eckstichting, die zich inzet voor onderzoek naar de sociaal-economische ge schiedenis van Leiden. Maar ook Stiel, die strijdt voor be houd van industriële monu menten in de stad, is een goe de klant van de twee archie- Klantvriendelijk Toch worden de archieven nog veel te weinig geraad pleegd, en dat is jammer, vin den de beide vakgenoten. Aan hen zal het niet liggen, want het begrip 'klantvriendelijk heid' heeft ook in het archief wezen zijn intrede gedaan. De medewerkers van de archie ven zijn altijd bereid om be zoekers een flink eind op weg te helpen, en het Gemeentar- chief blijkt zelfs ongeveer een 'wandelende encyclopedie' in dienst te hebben. Wie de ge schiedenis van zijn huis wil weten, benieuwd is naar hoe de waterleidingen in de stad lopen of geïnteresseerd is in de gebeurtenissen op ziin of haar geboortedag, is van harte wel kom. Op de Nationale Archievendag zijn het Gemeentearchief en het archief van het Hoog heemraadschap van Rijnland geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Elk kwartier zijn er rond leidingen door depots die nor maal niet toegankelijk zijn. Op een historische markt presen teert een aantal Leidse histori sche verenigingen zich. Het restauratie-atelier is eveneens te bezichtigen. Ingang Ge meentearchief: Vliet 45, in gang archief Hoogheemraad schap: Langebrug 8d. LEIDEN VVD-raadslid L. Driessen wil zich voort aan niet meer laten man gelen tussen de spoedei sende procedures om ge subsidieerde woningen te mogen bouwen en de in spraakrechten van de Leidse bevolking. Driessen is des duivels vanwe ge de volgens haar veel te kor te inspraakperiode, waarin omwonenden van de Appel bes/Gooimeerlaan in de Me- renwijk konden reageren op een bouwplan voor apparte mentenflats en eengezinswo ningen op het braakliggende terrein naast de brandweerka zerne. De omwonenden kon den pas in mei van dit jaar re ageren op een concreet bouw plan voor het gebied. Veel te kort tijd, zo menen de buurt bewoners die zich in een actie comité hebben verenigd. Driessen geeft de omwonen den gelijk. „Dit is de laatste keer dat ik chantage laat ple gen op mijn verantwoordelijk heidsgevoel naar contingenten toe. Inspraak kost iedere keer teveel tijd omdat de procedu res voor het verkrijgen van subsidies zo haastig moeten worden afgerond. Van goede inspraak is zo geen sprake". Boos Wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening) is boos op de aantijging van Driessen als zouden B en W zaken door drukken zonder te luisteren naar de bevolking. Inspraak is volgens Van Rij geen kwestie van vormgeven aan de bouw plannen, maar alleen van rea geren op voorstellen van B en W. Die worden daarna al dan niet aangepast. „Maar we moeten wel een keer beslissen, anders zijn we voortdurend aan het vergaderen en wordt er nooit gebouwd". De omwonenden van de Ap pelbes/Gooimeerlaan moeten desondanks toch genoegen ne men met de bouw van enkele flats voor hun deur. De meeste politieke partijen vinden het bouwplan zoals dat wordt voorgesteld door B en W alles zins aanvaardbaar. De bezwa ren van de ongeveer 150 om wonenden tegen de gegunde inspraak, de pogingen van de gemeente om de vergunning voor de geluidhinder aan te passen en tegen de versnelde procedure om bij de provincie Zuid-Holland vergunning voor het bouwplan te krijgen, weegt niet zwaar genoeg om de plan nen opnieuw te bespreken. Wethouder T. van Rij waar schuwde gisteravond ae poli tieke partijen voor een herha ling van de acht jaar lange dis cussie over het bestemmings plan voor dit deel van de Me- renwijk. „Er is overeenstem ming over de vraag of er ge bouwd moet worden en we wijken nauwelijks af van het bestemmingsplan". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./'Mevr.: Postcode/plaats: I I I I I I I I I I I I I I Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I I TelefOOn:(VOO. uulta.. bezommut Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: l Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig n. I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S0I VC Den Haag I I !IE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11