John de Wolf mikt nog niet op Oranje Atlete Kleyweg toegevoegd aan WK-wegploeg SPORT 13 Dl ONDER DE LOEP Voetballer eist schadevergoeding Ëoidóe Soiuant DINSDAG 8 OKTOBER 1991 eur Krajicek bij dertig besten tachtig d, tijden\ ge s wijt*-' de hoger wereld. De 19-jarige Hagenaar goede prestaties tijdens het toernooi i van 38 naar 30 op de wereldranglijst Krajicek won in de Franse stad v, jeplaatsten Hlasek en John McEnroe, it Krajicek is de eerste Nederlander sinds Michiel Schapers die de top 30 haalt. Schapers bereikte op 15 april 1988 de hoogste klassering in zijn loop baan, de 25e plaats. Krajicek is sinds het einde van vorig jaar precies honderd plaatsen gestegen. Hij o stond toen 129e. h Naast Krajicek bevinden zich nog vier Nederland tennissers onder de beste honderd van de we- ild: Paul Haarhuis (37), Jan Siemerink (40), Mark Koevermans (51) en Jacco Eltingh (95). Bij de Brenda Schultz de beste Nederlandse. Ze bleef 29ste. Richard Krajicek. Oostenrijkse arbiter bij PSV - Anderlecht ZURICH De Oostenrijker Förstinger is op 23 oktober scheidsrechter tijdens de wedstrijd PSV - Anderlecht, in de tweede ronde van het Europese toernooi voor landskampioenen. Bruno Galler uit Zwitserland fluit twee weken later in Brussel het tweede duel. Bij de bekerwinnaars leidt de Tsjechoslowaak Marko het duel Sion - Feyenoord. De return, op 6 november in De Kuip, is in handen van de Deen Nielsen. De Hongaar Nemeth fluit FC Utrecht - Real Madrid; de Zwitser Muhmenthaler draaft op voor de return. Rot-Weiss Erfurt - Ajax staat on der leiding van Ramos Marcos uit Spanje. De Ier Kelly is arbiter bij de tweede wedstrijd. De Neder lander Jaap Uilenberg fluit Honved - Sampdoria (EC 1). John Blankenstein leidt Dinamo Kiev - Bröndby (EC 1) en Mario van der Ende Ferencva- ros - Werder Bremen (EC II). Ajax welkom in Düsseldorf AMSTERDAM De autoriteiten van Düsseldorf hebben er geen bezwaar te gen dat Ajax zijn thuiswedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker opnieuw in het Rheinsta- dion speelt. De Amsterdamse club kreeg gisteren uit de Duitse stad te horen wel kom te zijn. Of Ajax daadwerkelijk op herhaling gaat in Düsseldorf hangt af van de UEFA. Formeel mag de club niet beide wedstrijden in hetzelfde land spelen. Ajax lootte vrijdag Rot-Weiss Erfurt, een vereniging uit de voormalige DDR. De eerste wedstrijd is op 23 oktober in Erfurt. Twee weken later volgt de re- Gelsdorf trainer Mönchengladbach MÖNCHENGLADBACH Jürgen Gelsdorf is de nieuwe trainer van Bun- desliga-club Borussia Mönchengladbach. De 38-jarige oud-voetballer volgt Gerd vom Bruch op, die twee weken geleden vanwege de slechte resultaten werd ont slagen. Gelsdorf tekende een contract tot medio 1993 en zit vrijdag voor het eerst op de bank bij Borussia, bij het duel met kop loper Eintracht Frankfurt. Gelsdorf is aan zijn tweede club in de hoogste Duit se klasse toe. Op 13 april volgde hij Ri- nus Michels op bij Bayer Leverkusen, waar hij jarenlang speler, jeugd- en hulptrainer was. Eind vorig seizoen werd hij bij Leverkusen ontslagen. Taument bij Jong Oranje ZEIST De Haagse Feyenoorder Gaston Taument is een van de zes tien spelers, die door bondscoach Nol de Ruiter zijn opgeroepen voor Jong Oranje, dat volgende week dinsdag in Utrecht de Olympische kwalificatie wedstrijd tegen Jong Portugal speelt. Maas (RKC) en Cocu (Vitesse), aanval: Tau nt (Fevenoord). Ronald de Boer (FC ente). Scheepers (PSV). Overmans (Wil- i II) en Van Hooydonck (NAC). Volleybaltrio wellicht terug DEN HAAG De Neder- landse volleybalbond gaat i deze week bespreken of het mogelijk, wenselijk of I noodzakelijk is dat de in het buitenland actieve r (oud-)internationals weer i: beschikbaar moeten zijn voor de mannenploeg. het échec tijdens de strijd de Europese titel, waar het iranjeteam kwalifikatie voor Olympische Spelen misliep, am een stroming op gang versterking van de ploeg i coach Harry Brokking na geeft. Brokking zelf heeft tot usver verklaard met zijn hui- lige selectie te willen door- jaan. De kans bestaat nu ivenwel dat de Nederlandse nenploeg de vorig jaar eggestuurde en nu in Italië Is prof spelende spelers ioodsma, Grabert en Blangé /eer binnen de gelederen rijgt. lodelijk mgeval in «arao-rally 'AIRO De Fransman Fran ks Lepeltier is tijdens de /eede etappe van de Farao- ally in Egypte verongelukt. )e 51-jarige coureur reed in en Toyota. Zijn bijrijder, Mar ei Micquiaux, bleef onge- eerd. De Fin Ari Vatanen, maandag de tweede etappe heeft de leiding in het lassement. Libregts weer ng m. dn Griekenland "^OTTERDAM Thijs Li- iregts gaat weer naar Grie- enland. De oud-bondscoach ft een contract getekend medio 1993 bij Iraklis en omt daardoor bij zijn vierde riekse club terecht. Eerder i'erkte Libregts voor Aris Sa- oniki, PAOK en Olympiakos. iinds zijn gedwongen terug- "zolct .reden als technische baas bij )ranje, vorig jaar, had Li- iregts een functie als adviseur lij de Amerikaanse voetbal- ijk centn bedoe 1 j^ond. Ie VERDEDIGER VINDT DUEL MET PSV VOORLOPIG BELANGRIJKER ROTTERDAM Een jaar geleden maakte John de Wolf zijn rentree bij Feye noord. Of liever: zijn en tree. Want de buitenwacht mag het inmiddels dan al weer bijna zijn vergeten, maar pak weg medio 1990 leek het met de carriëre van de 'Rambo' van de vaderlandse voetbalvel den somber gesteld. Erg somber. Een aantal opera ties aan de knie had hem sinds zijn terugkeer van Groningen naar Rotter dam vrijwel voortdurend buitenspel gehouden. Maar in oktober was het dan eindelijk zo ver. De Wolf maakte deel uit van het team van Feyenoord, toen nog onder leiding van de Zweed Bengtsson. „Maar dat was niet van lange duur", herinnert De Wolf zich nog haarscherp. „Ik kreeg na melijk geen vaste plaats. Pas toen Wim Jansen bij Feye noord kwam (in maart; red.) stond ik er in. En sindsdien is het met de week beter ge gaan". Zodanig zelfs dat er lie den zijn in de voetbalwereld, die het geen slecht idee zouden vinden als De Wolf samen met ploegmaat Henk Fraser vol gende week het hart zouden bemannen van het Nederlands elftal dat dan moet aantreden tegen Portugal. Zo ver wil John de Wolf zelf niet gaan. „Ik heb daar nog nauwelijks over nagedacht", zegt de een malige international, die in de cember 1987 het EK-kwalifi- katieduel tegen Griekenland speelde. „Voorlopig staat de Nederlandse competitie voor op, maar als ik straks even tueel bij de 22 voor het EK in Zweden zou zitten, zou ik dat al heel mooi vinden". Eerst PSV Eerst staat morgen de competi tiewedstrijd van Feyenoord te gen PSV op de agenda, een krachtmeting die door de ver richtingen van beide ploegen is uitgegroeid tot een 'regel rechte topper'. „En wie had dat een paar maanden geleden kunnen denken", stelt John de Wolf. „Dat betekent een volle Kuip en als we winnen en ook komend weekeinde, als we als enige van de koplopers in actie komen tegen FC Den Haag, zegevieren staan we wel vier punten los van PSV. En dat is iets wat vooraf helemaal nie mand had kunnen vermoeden. Als het zo ver komt staat Fey enoord, geloof ik, voor het eerst in zes jaar weer eens bo- Het spreekt voor zich dat de sfeer bij Feyenoord op dit mo ment beter is dan die in lange tijd is geweest. Toch signaleert De Wolf een minpuntje. „Het is jammer dat Dorjee er tus senuit moest voor die hart operatie", aldus de verdediger. John de Wolf speelde in de twee voor gaande duels met PSV een opmerkelijke rol. FOTO: STEPHEN EVENHUIS „Het liep allemaal juist lekker en hoewel Jansen op dezelfde lijn zit als Dorjee ontbreekt er toch weer net iets in de totale organisatie. Wat overigens ge lukkig sportief niet heeft ge leid tot mindere prestaties. In tegendeel zelfs". Op herhaling Met de confrontatie tegen PSV van morgen gaat Feyenoord zoals bekend op herhaling. In augustus ontmoetten beide ploegen elkaar ook en zege vierde Feyenoord, net als in de halve finale van het beker toernooi van het vorige sei zoen. In die laatste wedstrijd vestigde John de Wolf na drukkelijk de aandacht op zich door Romario volledig en doorgaans zeer correct uit te schakelen. In het Super Cup duel moest de Braziliaan al na een kwartier afhaken, waarna diens wekenlange misère be gon die eindigde met zijn club schorsing voor één duel. „Dat was volgens mij een spel", ver onderstelt De Wolf, die zijn treffen met Romario voor de beker in Eindhoven zijn beste optreden van het jaar noemt. „Kijk, ook ik vind dat Roma rio te ver is gegaan in zijn ge drag. Hij mag zich als vedette veel permitteren, maar dit maal heeft hij van zijn positie misbruik gemaakt. En hem er één duel naast zetten kwam iedereen eigenlijk erg goed uit. PSV draaide immers goed, had twaalf punten uit zes wedstrij den. Er was dus geen enkele reden om hem in de ploeg te halen. Ik ben benieuwd wat Robson tegen ons doet. Of hij Romario er weer in zet en wie er moet wijken. Ik denk niet dat Romario iemand is die op de bank gaat zitten. Een pro bleem bij PSV derhalve. Mij maakt het niet zo veel uit of hij speelt. Ik heb die laatste hele wedstrijd tegen 'm goed onthouden en mijn vorm stijgt nog met de week". In dat laatste kader bezien heeft John de Wolf (28) zijn ambities nog niet onder de ko renmaat gesteld. Zoals boven gemeld heeft hij het Neder lands elftal ook nog niet uit zijn gedachten gezet. Maar ook zijn verdere clubloopbaan is in een beslissend stadium geko men. „Mijn contract bij Feye noord loopt af", zegt hij. „Dus ook daarom zou het mooi zijn als dit seizoen verder zó blijft verlopen. Ik heb al genoeg te genslag gehad in mijn carrière. Die knie die me achttien maanden buitenspel zette, maar ook een keer een blinde darmoperatie en daarna -in fectie hielden me in de zomer van het EK in '88 misschien wel buiten de selectie van Oranje. Ik zou ook voor die wedstrijd tegen Italië, dat duel waarin Huistra zo goed speel de, zijn opgeroepen als ik niet dat weekeinde er voor nog een schop had gehad. Dat is nooit naar buiten gekomen, maar ik Zo 2 je i beroepszaak Ajax luurt zes dagen °™™lMSTERDAM Het ge- jechtshof in Amsterdam heeft anaf 24 oktober niet minder zes dagen uitgetrokken de behandeling van de oger-beroepszaak tegen voet- alclub Ajax, een aantal (oud- Destuursleden en onder meer iud-speler Sören Lerby. On- accpr|erwerP van deze ongebruike- Ijke marathonzitting is de ^oofiwart-geldaffaire bij Ajax, waarvoor de voetbalclub ierder tot een boete van twee De niljoen guiden werd veroor- oet me<jeeidi na een eis van negen rd gistj DEN HAAG Joke Kleyweg van de groot- Haagse atletiekclub Spar ta is als vierde deelneem ster toegévoegd aan de WK-ploeg, die aanstaande zondag in Nieuwegein strijdt om het WK 15 kilo meter op de weg. Dat heeft bondscoach Bob Bo- verman gisteren bekend gemaakt. Boverman moest uit het drie tal Carlien Harms (Haag Atle tiek), Marian van de Linden (Haarlem) en de Leidse Joke Kleyweg nog één atlete kie zen. Afhankelijk van de pres taties tijdens de Coenecoop- loop, afgelopen zaterdag in Waddinxveen, zou Boverman zijn keuze maken. „Van dit drietal is Joke afgelopen zater dag weliswaar derde gewor den, maar gezien de progressie die ze maakt na haar blessure en het geringe verschil met de anderen (22 seconden op Van de Linden en 6 seconden op Harms), is zij voor mij de ge schiktste kandidate. Daarnaast hebben ook haar prestaties in het verleden (Kleyweg is on der andere nationaal kampioe ne op de 15 kilometer, red) een rol gespeeld bij mijn beslis sing", licht de bondscoach zijn beslissing toe Joke Kleyweg had wel op een plaatsje in de WK-ploeg ge hoopt, maar ze had het niet echt verwacht: „Afgelopen za terdag ging het prima. Ik werd dan wel derde van het drietal Bob zijn keuze moest maken, maar ik ben in een week tijd zo enorm vooruitge gaan dat ik ervan overtuigd ben dat ik zondag een goede 15 kilometer kan lopen". De 29- jarige Sparta-atlete is dan ook erg blij met de uitnodiging van de bondscoach. „Om de limiet voor de Olympische Spelen te halen (op de marathon) moet ik een aantal goede wedstrij den lopen. En het WK is zo'n wedstrijd", aldus de nationaal marathonkampioene. Naast Kleyweg wordt Nederland vertegenwordigd door Wilma van Onna (Haag Atletiek), Marjan Freriks en Christien Toonstra. Verder komt vrijwel iedereen, die enige naam heeft op de lange afstand in Nieu wegein aan de start. Het veld wordt aangevoerd door de Poolse Wanda Panfil, die zes weken geleden in Tokyo we reldkampioene op de mara thon werd. Met Maria Lelut (Fra), Izs Biba (Dui), Kamila Gradus (Pol) en Uta Pippig (Dui) zijn verder loopsters aan de start, die in de Japanse hoofdstad hoog eindigden op de 10.000 meter dan wel de marathon. Ook de Roemeense Julia Negura, die vorig jaar in Dublin de wereldtitel 15 kilo meter veroverde, verschijnt aan de start. Met deelneming van 110 loop sters uit 32 landen is een re cord gevestigd, dat nooit meer zal worden gebroken. In Nieu wegein wordt namelijk voor de laatste maal gestreden over 15 kilometer, In de toekomst zal zowel bij de vrouwen als mannen de halve marathon afstand (21,1 kilometer) op het programma staan. SPORT OP TV elftal van Kameroen tijdens f ste WK. Duitsland 2, 19.25 uur: Sport KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (mor gen, aanvang 14.30 uur) lui den: le koers: 1. Erik A, 2. Emon, 3. Fi Jette Borsato (8-1-6). 2e koers: 1 Zampona, 2. No Doubt, 3. Why Daros (5-4-1). herinner het me nog goed". Rode kaart Zoals John de Wolf ook nog haarscherp de rode kaart van Jaap Uilenberg tijdens het Su per Cupduel tegen PSV uit au gustus voor de geest staat. „Ik ben als een soort proefkonijn gebruikt", vindt de Rotter dammer nog steeds. „Kijk, de regels waren toen zo en dat ik rood kreeg was op zich correct. Maar de strafmaat klopte niet en klopt nog steeds niet. Mijn schorsing werd verlaagd van drie naar twee. maar ik vind voor zo'n handsbal twee wed strijden er naast staan veel te veel. Maar de VVCS en de KNVB zijn daar nog over be zig. Maar wat je nu ook al ziet is dat de normen weer zijn vervaagd. Bij FC Den Haag- PSV zag ik zondag op tv dat er een strafschop werd gegeven voor een handsbal, maar er kwam zelfs geen gele kaart PRIJSVRAGEN weekeinde i: Lotto 40: 1e en 2e naar; 3e prijs: 90 3 prijs: 5227 x 62,50; 5e prijs: 20 x 519,90; 3e prijs: 379 x 68,60. Toto-gelijk: 1e en 2e prijs: geen win- SPORTWERELD Kano Henk Woudenberg is gekozen tot voorzitter van de Nederlandse Kanobond (NKB). Woudenberg is de op volger van Eppi Stormink, die op 3 juli opstapte. De verkie zing van Woudenberg had als gevolg, dat penningmeester Van Groenewoud opstapte. Voetbal De KNVB heeft de Ajacied Landvreugd geschorst voor drie wedstrijden; Van Campenhout (RBC) en Nijhof (FC Twente) werden twee duels geschorst en Smit (NAC), Hellemons (RBC) en Schmidt (FC Twente) één. Rolhockey Het Nederlands rolhockeyteam is tijdens het olympische demonstratietoer- nooi volgend jaar in Barcelona ingedeeld in Groep B. Oranje moet het opnemen tegen Spanje, Duitsland, Angola, Brazilië en Australië. Boksen Prof John Emmen. kampioen van Nederland en de Benelux bij de zwaarge wichten, komt op 20 november in de Royal Albert-hal in Lon den uit tegen Frank Bruno. De 28-jarige Brit heeft na zijn ver loren titelgevecht in 1989 te gen de toenmalige wereldkam pioen Mike Tyson vanwege een oogblessure geen wedstrij den meer gebokst. lie oven oonde z onderbl korps. i jlitiefuil hebben ri. Er g. veg. ra bij. Hl k kwarj ordt ge) rom)fie jgebied I gemees e sugge n de n£ rsregels) es af rgemet te zijn de que „In tegenstelling tot de belof te heeft het bestuur (van FC Den Haag) mij nooit een wo ning aangeboden in die twee jaar dat ik in Den Haag werkte. Ik heb eerst in een hotel gezeten en daarna in een gemeubileerd apparte ment, met zwembad, fitness, faciliteiten en uitzicht op zee. Kortom fantastisch voor een vakantie, maar niet voor een permanent verblijf. Het kost te de club 4500 gulden per maand. Juist in die periode las en hoorde ik over de be perkte financiële mogelijkhe den bij de club. Zelfs op een flesje Isostar na de training werd bezuinigd. En ik ge bruikte dat dure appartement nota bene als een wachtka mer voor de training of wed strijd. De meeste tijd pendel de ik op en neer tussen Nij megen en Den Haag" De naar Manchester City vertrokken voetballer Dan ny Hoekman in het Alge- i Dagblad.. „Topsport is kunnen ontbe- In mijn herinnering was mijn eerste bezoek aan Pe- king, elf jaar geleden, één voortdurende ontbering. Twee maanden lang verbleef ik in een hermetisch van de buitenwereld afgesloten trai ningscentrum, een uur buiten Peking, waar ik fysiek steeds nieuwe grenzen overschreed. De eenzame avonden bracht ik door op een kamertje van leen een bed, een oude venti lator en de gebruikelijke kan met gekookt water. De stage eindigde met een gewichts verlies van tien kilo. In die tijd werd topsport meer dan nu? beschouwd als een bezigheid voor mallo- Tafeltennisster Bettine Vriesekoop in Vrij Neder land. „Je zit in Nederland, weet dat je over een paar dagen daar naar toe moet en dan zie je die beelden. Daar word je niet vrolijk van. Alle kranten hadden een stuk over me ge maakt, dus iedereen die naar de televisie zit te kijken denkt: waar gaat die gek naar toe. Niet dat ik zo be langrijk ben, maar zoiets blijft toch hangen. Als het twee weken later is, weet Bettine Vriesekoop. FOTO: ANP niemand dat ik erheen ben gegaan. Maar dinsdag lees je in de krant dat hij naar Roe menië gaat en woensdag zie je op de televisie dat het daar oorlog is. Nou, denken ze dan: die heeft het wel echt hard nodig". Rinus Israel in de Volks krant. „Het wordt beter, maar er zijn nog steeds hele volks stammen die denken dat je op levende duiven schiet. Worden we uitgescholden voor dierenbeul. Steeds weer moet je uitleggen, dat een kleiduif niets anders is dan een klein lemen schoteltje. Ja, een wat klein uitgevallen frisbee". Kleiduivenschutter Hennie Dompeling in de Telegraaf. „Het is ontzettend prettig werken met Regilio Tuur. Het klinkt misschien wat klef, maar het is gewoon een wereldgozer. Veel mensen spelen toneel, maar vallen vroeg of laat door de mand. Hij niet. Ik heb 'm eens een t-shirt gegeven met de tekst: 'What you see is what you get', je krijgt wat je ziet. Als dat op iemand van toepassing is, dan is het wel op hem. Hij is zoals-ie is. Altijd". Ex-schoolvriend en huidig pr-man Peter Blommaert van bokser Tuur in het Rotterdams Dagblad. „Het kenmerk van de meeste sporters is dat ze niet slim zijn. Daarom zijn ze ook aan sport gaan doen. Sporters moeten het hebben van spon taniteit, maar dat klinkt zo verschrikkelijk oppervlak kig. Om voor de buitenwe reld aannemelijk te maken dat ze zulke enorme hoeveel heden geld verdienen, gaan ze dus interessant doen met hun concentratie-oefeningen. En of het topsport is of niet, kan me geen moer schelen. Hennie Dompeling. FOTO: DIJKSTRA Voor mij is en blijft darts een kroegsport. De Engelse dartprofessio nal John Lowe in Trouw. „De Schilderwijker is niet zo veeleisend. Die neemt er ge noegen mee als hij op een houten bankje naar het voet ballen kan zitten te kijken en is volmaakt tevreden zolang hij z'n natje en droogje in de buurt heeft en Den Haag af en toe een wedstrijd wint, een keertje ver in de beker komt en eens in de tien jaar Europees speelt. Kees te Gussinklo, suppor ters-coördinator van FC Den Haag, in de Volks krant. LONDEN De Schotse international Ian Durrant heeft tegen de voormalige Aberdeen-speler Neil Simpson een rechtszaak aangespannen. Durrant diende een eis tot schade vergoeding in van ruim één miljoen gulden we gens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De Schot was na een grove overtreding van Simpson ruim twee jaar uit de roulatie. Hij kampte ondermeer met ge scheurde enkelbanden. Als de rechter de claim van Durrant in enigermate toewijst - en die kans wordt groot geacht - is een precedent geschapen. In Engeland en Schotland wordt in dat geval een golf soortgelijke rechtzaken wacht. Gordon Taylor, de van de Engelse profs, sprak van een moeilijke kwestie. „Maar als een speler door on besuisd optreden van een te genstander zijn loopbaan moet beëindigen, lijkt het me lo gisch dat de dader daarvoor wordt gestraft". SPORTUITSLAGEN 0-3. Chicago Cub. Angeles Dodgers-: Gert Hollyrood. Ep Oorklep, 3 Dash •onde: Beliavski (Sov)-Tlmman (Ned) 1 artarsson (IJs)-Speelman (GBr) 1-0, Sa (Sov)-Ehlvest (Est) 1/2-1/2, Karpov t Tigers-Baltimore jkee Brewers-Boston r irk Yankees-Cleveland s Rangers-Oakland A's -Kansas City Royals 5 L -

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13