VNO-voorzitter: Kabinet moet verplicht eigen risico invoeren „Experimenten tonen aan dat het anders kan" CcidócÊouocmt CDA wil duidelijkheid over ziektekostenstelsel DEBAT SIMONS-RINNOOY KAN EINDIGT ONBESLIST BINNENLAND VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 £ci HILLEGOM Het nieuwe ziektekostenstelsel van staatssecretaris Simons van WVC mag pas worden ingevoerd als duidelijkheid be gaat over de inkomsteneffecten, de keuzevrijheden en de kosten beheersing. Dit stelde CDA-partijvoorzitter Van Velzen gister avond op een regio-bijeenkomst van zijn partij in Hillegom. Vol gens Van Velzen is het belangrijk dat „de keuzevrijheid bij de ziek tekostenverzekering inclusief meer mogelijkheden voor eigen risi co worden vergroot". Ook zou naar zijn mening „de kwaliteit van de gezondheidszorg gunstig worden beïnvloed als er meer ruimte komt voor onderlinge concurrentie". De Nederlandse Vereniging van Ongevallen- en Ziekteverzeke raars (NVOZ) zal weer een dringend beroep doen op overheid en politiek om de geplande stelselwijziging in de gezondheidszorg ..grondig tegen het licht" te houden. Dat is gisteren besloten op een aan de plannen gewijde bijzondere ledenvergadering. De NVOZ is voorstander van verbetering van het huidige stelsel op een aantal knelpunten. „Emoties beïnvloeden menselijk afweersysteem' UTRECHT Het menselijk afweersysteem is gevoelig voor stemmingen. Bij voorbeeld door stress kan de afweer ver minderen. Dat is gebleken uit tien jaar onderzoek aan de Universiteit Utrecht onder leiding van prof. R. Ballieux, hoogleraar klinische immunologie. Ballieux zal als eerste plaatsnemen op de nieuwe leerstoel psycho-immunofysiolo- gie. Vrijdag 11 oktober houdt hij zijn inaugurele rede over „De kracht in de bovenkamer". De hersenen kunnen vol gens Ballieux het immuunsysteem laten weten hoe de per soon zich voelt. Deze informatie wordt via zenuwbanen of hormonen doorgespeeld naar receptoren op de cellen van het immuunsysteem. Volgens Ballieux kan stress dus desa streus zijn als de patiënt aan een ziekte lijdt waarbij een op timaal functionerend immuunsysteem belangrijk is. Volgens Ballieux betekent dit niet dat mensen automatisch ziek wor den als ze gestresst zijn of een zware emotionele klap te ver werken hebben. Molukkers en staat eens over renovatie Lunetten DEN BOSCH De 37 Molukkers die de re- novatie-overeenkomst met de staat voor hun woningen in het woonoord Lunetten in Vught tot dusverre niet wilden tekenen, zullen op twee na alsnog hun handtekening zetten. Die oplossing wist de president van de rechtbank in Den Bosch, mr. G. André de la Porte gisteren tijdens een kort geding te bereiken. Het geding was door de staat aangespannen om de Molukkers te dwingen alsnog met de renovatieplannen akkoord te gaan of anders hun woningen te ontruimen. De plannen voor het renovatieproject in Vught dateren al van enkele jaren geleden, na succesvolle acties van de Molukse Nederlanders om dit laatste 'kamp' als emotioneel en historisch waardevolle plek te behouden. Nederland niet betrokken bij 'nucleair' Irak DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zegt geen enkele aan wijzing te hebben dat er van uit Nederland technologie is geleverd aan Irak voor de nucleaire programma's van dat land. Ook over dergelijke leveranties via een omweg, bijvoorbeeld Pakistan, is de bewindsman niets bekend. „Zelfs niet bij geruchte", al dus Van den Broek gister avond tijdens overleg met de kamercommissie voor buiten landse zaken. Suriname accepteert hul] Qe< bij drugsbestrijding PARAMARIBO De door Nederland toegestol hand moet voldoende gevuld worden om een structuur te leggen voor effectieve drugsbestrijd Suriname. De Surinaamse minister van justitie litie, Soeshiel Girjasing, zei dit tegen de Nederlai ambassadeur Pieter Koch. Suriname wil graag verdragen over uitlevering en rechtshulp ir ken gauw weer in werking treden. Deze verdraj werden opgeschort na de decembermoorden in Paramaribo Volgens justitie en politie zullen derland en Suriname mogelijkheden tot samenwj king op het gebied van drugsbestrijding bekijken, j wens hiertoe gaf minister Hans van den Broek \i buitenlandse zaken vorige week aan president ]j nald Venetiaan door toen zij elkaar in New Yq spraken. Nederland is volgens premier Ruud Lubbi ook bereid op aanvraag van Suriname militaire h te bieden bij de bestrijding van drugscriminaliteit ver TBILI heeft levisie ongevi echter de pn Zviad had g< Gamsj sche 1 putsch DEN HAAG „Het is niet mijn doel om staatsse cretaris Simons van zijn ongelijk te overtuigen, want dat hebben velen voor mij al tevergeefs ge probeerd". Het ietwat be kakte stemgeluid van VNO-voorzitter dr. Alexander Rinnooy Kan klinkt helder door de bo venzaal van de antieke Haagse sociëteit De Witte. Hier en daar kijken enke le toehoorders elkaar aan en men hoort ze denken: waar is dit debat dan ei genlijk nog voor nodig? Rinnooy Kan, gezeten op een podium, enkele meters verwij derd van zijn opponent en uit dager staatssecretaris Hans Si mons, geeft even later zelf het antwoord. Wat hij met de ge- dachtenwisseling voor ogen heeft is nogmaals duidelijk te maken hoe bezorgd hij is over de nieuwe basisverzekering voor iedereen waar Simons vol zelfvertrouwen op af koerst. En dat doet hij dan ook, met flair en een onder toon van spot en zwarte hu mor. Nee, een poging Simons op andere gedachten te bren gen zou zinloos wezen, legt Rinnooy Kan uit. „De staatsse cretaris schijnt, zo heb ik van vele kanten begrepen, een hele bekwame man te zijn, ge liefd bij vriend en vijand, maar niet gezegend met een grote intellectuele inschikke lijkheid. Dat bleek ook wel uit de bezorgde blikken waarmee ik naar dit debat werd uitge wuifd, zo ongeveer in de stem ming waarmee vroeger af scheid werd genomen van ka mikaze-piloten". Tot een kamikaze-actie kwam het niet, noch van de kant van Rinnooy Kan, noch van Si mons. De beide heren, die el kaar al weken lang via de pers hadden bestookt met argu menten tegen en vóór de 'ziek- tekostenverzekering-nieuwe- stijl' en ten langen leste maar hadden besloten tot een lijfelij ke confrontatie, debatteerden gisteren keurig langs elkaar heen zonder ook maar een splinter van hun eigen stand punt in te leveren. Inkomenseffecten Opvallend was overigens dat het alom verwachte centrale strijdpunt, de volgens Rinnooy Kan desastreuze inkomensef fecten van het nieuwe sy steem, nog slechts een figuran tenrol speelde. De oorzaak daarvan lag waarschijnlijk bij de brief van het Centraal Planbureau die gisteren ten kantore van Rinnooy Kan was bezorgd. In dat epistel schrijft CPB-directeur Zalm dat na zorgvuldige berekeningen is gebleken dat de burgers hele maal niet zo zwaar door het nieuwe stelsel in de portemon nee worden getroffen als het VNO steeds heeft beweerd. Slechts alleenstaanden en tweeverdieners met een dik salaris (60.000 gulden en ho ger) moeten per jaar aanzien lijk meer aan premies betalen. Dat kan wel oplopen tot zo'n f 1200 extra bij een inkomen van een ton. Maar dat heeft Simons ook nooit ontkend. De overige categorieën burgers echter zijn met het nieuwe sy steem een stuk beter af óf zij merken niets van de verande ringen. Kennelijk heeft Rin nooy Kan na deze conclusie van het ook door hem hoog geachte CPB het hoofd dee moedig gebogen. En zo draaide het in het debat uiteindelijk om twee geheel ander aspecten van het plan- Simons: is die stelselwijziging wel zo nodig en worden de to tale kosten van de gezond heidszorg (momenteel 50 mil jard gulden per jaar) er nu echt door gedrukt of niet? „Ja", antwoordde de op beide vragen. „Nee", beweerde de werkge versvoorzitter. Het huidige stelsel met z'n ziekenfondsen en particuliere verzekeringen is volgens hem zo slecht nog niet. Er zijn best mogelijkhe den te vinden om binnen dit systeem de mensen te prikke len meer op de centen te letten en dus wat minder vaak naar de dokter te hollen. Waarom zou je dan, zo vroeg hij zich af, de hele boel omver gaan gooi en terwijl we niet eens de ab solute garantie hebben dat de kosten van de gezondheidszorg straks beter in de hand kun nen worden gehouden? Concurrentie Simons schudde het hoofd. Die garantie is er inderdaad niet, erkende hij, maar het nieuwe systeem biedt in elk geval meer mogelijkheden om de kosten te beheersen dan het huidige. „Met de situatie van nu kunnen we niet langer doorgaan. De burgers doen steeds vaker een beroep op de gezondheidszorg en de premies blijven daardoor almaar stij gen. Van de wao hebben we geleerd we zoiets niet op z'n beloop mogen laten, want op den duur groeien de kosten ie dereen boven het hoofd. Bo vendien moeten we af van het idee dat de overheid de hele zorg wel regelt. De c ten en ook de aanbieders v de zorg, dus de doktoren ziekenhuizen en noem m£ op, moeten veel meer zélf v< antwoordelijkheid gaan di gen. Daartoe biedt het i stelsel diverse mogelijkheden. De aanbieders van de zorg mo gen met elkaar gaan concurre ren zodat de tarieven kunnen dalen. Bovendien kunnen de verzekerden kiezen voor een eigen risico, waardoor men meer kostenbewust wordt". De laatste zinnen brachten bij Rinnooy Kan een schamper lachje teweeg. „Die concurren tie waar u op doelt is een illu sie. In de zorgsector valt haast omdat het pakket van de ba sisverzekering vrijwel alle vormen van zorg bevat en ten tweede omdat de vraag naar zorg véél groter is dan het aanbod. Dat levert dus geen kostenbeheersing op. De kos ten kunnen wél worden be perkt als de verzekerden een eigen risico nemen. Maar dan moet u dat niet op vrijwillige basis invoeren, maar verplicht. Desnoods naar draagkracht, maar in elk geval verplicht. In België kent men dat ook. Daar noemt men een eigen risico 'remgeld'. Dat geeft precies aan wat men ermee bedoelt: de kosten worden ermee afge remd. Premier Lubbers heeft Staatssecretaris Simons (rechts) en VNO-voorzitter Rinnooy Kan (links) kwamen gisteren niet nad tot elkaar. FOTO: A(| het onlangs ook voorgesteld, maar dat is helaas door de PvdA tegengehouden". „In derdaad", erkende Simons. „U moet goed begrijpen: ik ben voluit voorstander van een ei gen risico. Maar als je op weg wilt naar een meer geëmanci peerde samenleving, hoort een verplichting daar niet bij. Dan moet je de burgers een zekere vrijheid laten". OV-jaarkaart En zo verzandde het debat ge leidelijk in een beheerst heen- en-weer-gekef over de voor- en nadelen van een verplicht eigen risico. „Mijn conclusie is", aldus Rinnooy Kan, „dat de nieuwe verzekering een soort OV-jaarkaart wordt waarmee heel wat extra reisjes naar dokter en ziekenhuis zul len worden gemaakt. Maar ik ben ervan overtuigd dat de staatssecretaris nog steeds niet overtuigd is en ook nooit over tuigd zal worden. Dat spijt mij. Daarom rond ik mijn bijdrage aan dit debat maar af door hem, in het jargon van ons on derwerp van harte beterschap Simons had het laatste wi Geen cynische grappen, woordspelingen. Zoals Maa' ten Luther 470 jaar geledé zijn stellingen tegen de lej van de rooms-katholieke kei verdedigde met de woordi „Hier sta ik, ik kan niet aj ders", nam de staatssecretal nog eenmaal in vogelvlué alle argumenten door om zi- plan uit te voeren. Inderdaa hij was niet overtuigd. Simo| kon niet anders. Maar „dj stelsel met z'n dolgedraaiq bureaucratie en z'n kostenst» gingen" móét anders en kq ook anders". de Deutsche Reichsbahn, de snelste stoomlocomotief ter wereld, maakte Grote manifestatie stoomlocomotieven AMSTERDAM In Amster dam vindt morgen en over morgen de grootste stoomloco- motievenmanifestatie plaats die Nederland ooit heeft ge zien. Volgens de organiserende Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen (NVBS) is in de dagen rond de manifestatie een gestage stroom van stoom treinen van en naar Amster dam te zien. Ze komen uit bin nen- en buitenland. Eén van de hoogtepunten was vandaag: een rit van de snelste stoomlo comotief ter wereld. De rond rit met de snelste stoomloco motief, afkomstig van de Deutsche Reichsbahn uit de voormalige DDR, ging van Amsterdam via Utrecht, Gel- dermalsen, Arnhem, Deventer en Apeldoorn weer naar Am sterdam. Stoom '91 vindt plaats in het Westelijk Haven gebied, bij de Basisweg en het Station Sloterdijk. SUSKEENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Hu hebben ooh de ónderen ome pionnen en die H uilen wel welen wol ome bedothnfen zun, zeker na die aanslag op de "STEUR" 7ft vraag me óf welke organisatie hier óihter steekt XRflDAT l an bik WR10P6EKMRFT n BESiunin onze menDen zo VIU6 n06El jk MEI Dl EXPEDITIE TE STARTIM MR ElM ORG VAM mrensi rrbeid is de "steur VERTREKKEMSML RRR V0LGEMDE ORG De PvdA is overstag. Kok en dus de wao- en ziektewetplannen mogen blij ven, zo lijkt het. Het was een klap in het gezicht van de vakbeweging, maar de protesten houden aan. Stakingen en werkonderbrekingen worden aan de lo pende band uitgeroepen. Pompen of verzuipen, luidt het devies. Morgen is de dag van de grote manifestatie op het Malieveld in Den Haag, pleisterplaats voor actievoerend Nederland. In de aanloop het woord aan drie van de be trokken organisaties. Gisteren het 'art- senkomitee voorkomen is beter'; van daag: de Gehandicaptenraad. UTRECHT Nee, een verloren zaak is het niet. De PvdA heeft weliswaar het hoofd van Wim Kok uit de strop gehaald, maar daarmee zijn de wao-plan- nen nog niet aangenomen. En volgens voorzitter Ab Vriethoff van de Gehan dicaptenraad is de wens niet eens de vader van de gedachte. Het staat voor hem vast: „De partij zal iets moeten doen". Te- leurgestelden zijn er te veel onder de kiezers. De voorzitter zal de laatste zijn om te ontkennen dat er een le vensgroot arbeidsongeschikt heidsprobleem bestaat Tijdens het PvdA-congres werd er nog op gehamerd: de volumemaat regelen (herplaatsing arbeids ongeschikten, minder wao'ers) moeten worden aangescherpt. Vriethoff zint alleen op andere maatregelen dan het kabinet voor ogen staan. Het tover woord heet quotering: bedrij ven moeten een bepaald per centage gehandicapten in dienst nemen. Maar dan een quotering die ook daadwerke lijk wordt uitgevoerd en waar niet, zoals nu, de hand mee wordt gelicht. Onderwijl krijgt de voorzitter van de Gehandicaptenraad er een punthoofd van. Sinds '86 is de wet arbeid gehandicapte werknemers (WAGW) van kracht, maar tot concrete re sultaten heeft die niet geleid. „Bindende regels worden niet of nauwelijks uitgevoerd. Eén ding is duidelijk, tot nu toe heeft het volumebeleid ge faald. Ook maatregelen als her- en bijscholing hebben sinds de invoering van de wao niets uitgehaald. Het kabinet denkt dat als het bedrijfsleven verplichtingen worden opge legd een averechts effect wordt bereikt. Dat is complete waanzin. Wij willen niet dat bedrijven boetes krijgen als ze nalaten het quotum te halen. Dat is ook niet nodig. Als ze eindelijk een doelgericht be- Vriethoff: „Bedrijven moeten dezelfde creativiteit aan de dag leg gen die ze in huis hebben om orders binnen te halen". FOTO: STEPHEN EVENHUIS leid maken, dan is er niets aan de hand. De bedrijven moeten bereid zijn te kijken naar de mogelijkheden die er voor werknemers zijn; part-time werken, de juiste voorzienin gen creëren, maatwerk kort om. Daar is enige creativiteit voor nodig. Dezelfde creativi teit die werkgevers in huis hebben om orders binnen te halen". Treffend Vanaf het moment dat de ver strekkende plannen bekend werden, zijn bij de Gehandi captenraad vele emotionele te lefoontjes binnengekomen. Vriethoff vindt dat het kabi net met de handen van de wao'ers moet afblijven zolang er niets terecht komt van de uitvoering van de maatregelen om meer arbeidsongeschikten aan het werk te krijgen. Want daar wringt volgens hem de schoen. Zaterdag, tijdens de grote wao-manifestatie zal hij het de tienduizenden demon stranten ook haarfijn uitleg gen. Als het aan het kabinet ligt, worden de uitkeringen van de huidige wao'ers tot vijftig jaar bevroren. Als over twee jaar het aantal wao'ers met 125.000 is afgenomen, kan eventueel de ontdooiing begin nen. „Maar als de uitvoering niet deugt, hebben die wao'ers geen schijn van kans. Het zal niet helpen. Tot nu toe is dui delijk geworden dat maatrege len van de WAGW niet, maar de maatregelen die de positie van de wao'er aantasten, wel zijn uitgevoerd". Vriethoff neemt zichzelf als voorbeeld. „Ik ben slechtziend. Ik heb een computer nodig met een extra grote letter. Veertien maanden heb ik erop wachten. En ik ken de dat mij Over uitvoering gesproken". Treffend vindt hij ook de ex perimenten die in de loop der tijd zijn uitgevoerd. Het GAK bijvoorbeeld heeft bij 180 be drijven actief begeleid. De verzekeringsdeskundigen lie pen rond op de werkvloer en dachten mee over problemen. Het gevolg was dat het ziekte verzuim met twee procent af nam en er tien procent minde toestroom tot de wao was „,Het zou goed kunnen, beste overheid, dat je moet investe ren, maar je wint het dubbel en dwars terug en je kunt van de wao-uitkeringen afblijven. Ik ben zelf tien jaar wao'er ge weest. Niemand zit er voor de lol in". Tegenspoed bindmiddel en bi voor Oosteuropese lander KRAKAU Het einde van de communistische dictatuur betekende voor Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije ook het ein de van van de afgedwon gen onderlinge broeder schap. Daar hebben deze landen dankbaar gebruik van gemaakt door elkaar 'een tijdje wat minder vaak te zien'. Maar nu gebleken is dat ze al ledrie ten opzichte van de Sovjetunie dezelfde angsten en ten opzichte van de Europese Gemeenschap dezelfde frus traties hebben, groeien ze langzaam maar zeker toe naar een nieuwe, een werkelijke vorm van broederschap. Be langrijk moment in deze ont wikkeling is de conferentie die de leiders van de drie landen dit weekeinde zullen houden in het Poolse Krakau. De ontmoeting in Krakau is de derde in zijn soort; eerder al troffen de heren Walesa, Ha- vel en Antall elkaar in Bratis lava (Tsjechoslowakije, begin 1990) en Visegrad (Hongarije, begin 1991). Was er toen nog sprake van afwachtendheid en zoveel veranderd dat de lan den van Centraal-Europa be seffen echt niet zonder elkaar te kunnen. Dat is in de eerste plaats te danken aan de mislukte coup in de Sovjetunie. Op dat mo ment beseften de voormalige vazalstaten van Moskou eens te meer hoezeer ze tussen wal (Oost) en schip (West) terecht dreigden te komen. En zonder dat ze daar lang over hoefden te denken, wendden ze zich tot elkaar om raad en bijstand. Zich wel bewust van het feit dat het weinig effectief zou zijn elk op eigen gelegenheid te zoeken naar een of andere vorm van permanente militai re bescherming, hebben de drie landen de afgelopen we ken druk overlegd over een gezamenlijk diplomatiek of fensief, waarvoor in Krakau het startsein moet worden ge geven. Vacuüm Is het veiligheidsvacuüm waarin ze verkeren de ene re den voor de Centraaleuropese landen om elkaar in de armen te vallen, het economische \J cuüm is de andere. Alledr karr\pen ze met enorme pr blemen als gevolg van h wegvallen van de markten de Sovjetunie, alledrie staan te springen om toegang tot i markten van de Europese G meenschap. Aanvankeli dacht elk voor zich daar beste kaarten voor te hebbe maar inmiddels beseffen dat het verstandiger is het g zamenlijke doel met gezamei lijke middelen te bevechte In Krakau zullen ze daarov verdere afspraken maken. Ze zijn het er in elk geval ov eens dat het plan-Dienstbi (laat de westerse hulp aan Sovjetunie via Oost-Europa pen) nu eindelijk eens een sitief antwoord van het We ten verdient. Maar onder ge< beding, zo voegen ze daara; toe, mag dit plan v worden met de entree EG-markten. Die is v< het meest noodzakelijk zo wordt in Warschau, Pra en Budapest met enige hoi benadrukt. Na het bezoek vi Havel aan Parijs koestert de voorzichtige verwachtii dat Frankrijk zijn de komst van (agrarische) pr dukten uit Oost-Europa staken. Dat er het gevaar uit het Oo ten en de weigerachtighe van het Westen voor nodig geweest om Polen, Tsjechosl wakije en Hongarije nader elkaar te brengen, mag op h eerste gezicht vreemd lijke maar is dat vanwege de lijk grote onderlinge conflict! Er bestaat het nodige histi risch zeer: de stichting staat Tsjechoslowakije ging in het noorden gepaai met een inlijving van eei deelte van Polen, in het den met een gedeelte Hongarije. Daarnaast, of schien wel mede als gevo daarvan, is ook de vandaag niet vrij van wrijvii gen. Het heeft bijvoorbeeld afgelopen mei moeten dun voordat de Tsjechen hun grei zen openstelden voor hi Poolse buren (tot die tijd ble de visumplicht gehandhaafd! En tussen Tsjechoslowakije Hongarije bestaat een leven groot conflict over een dam de Donau (het Gabcikovo-N gymaros-project). De wij waarop de drie landen m dergelijke meningsverschil^ omgaan, zal bepalend zijn v» pre ree vai STO Bild eers miei Doo vers lijk leid' reet part ven. sche Bildi cam] le sp als p Bild juli stad DE het s king. hun samenwe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4