„Leger gaat Kroatië verslaan SAMEN GEZELLIG NAAR DE FEMINA Nota Politie Rio chanteert Van Melle li 11 Fotografen van Privé aangezien voor gangsters Tijd Lubbers en De Vries voorbij' Brinkman wil vasthouden aan kostwinnersprincipe 14 Dagen Gratis EcldócSouiaitt 4 OKTOBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen !VVD-voorzitter Dian van Leeuwen: „Liberalen hebben het tij weer mee" han- jwstoelen suffetkasl i 1750,- Eeidóc <2owamt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25152. Losse nummers 1,45. INFORMATIE ZONDER SENSATIE Cckióe Souoa/nt Japanse premier ziet af van tweede termijn TOKYO De Japanse premier Tos- hiki Kaifu ziet af van een tweede ter mijn als voorzitter van de regerende partij LDP, wat inhoudt dat er een einde komt aan zijn premierschap van Japan. Aanvankelijk had de premier plannen om zich bij de interne verkiezingen van de regerende partij op 27 oktober herkiesbaar te stellen. Maar na het mislukken van zijn politieke hervor mingsplannen was hij gedwongen zich terug te trekken. Weliswaar is de 60- jarige Kaifu verreweg de meest gelief de politicus in Japan, maar hij behoort tot een van de kleinste partijen in de regering. RIO DE JANEIRO Enkele corrupte leden van de politie van Rio de Janeiro zijn be trokken bij een poging tot in dustriële chantage van de Ne derlandse snoepjesfabrikant Van Melle in Brazilië. Zij wer ken daartoe samen met een drugsbende, die Van Melle- snoepjes injecteert met cocaïne en vervolgens in de handel brengt. Een woordvoerder van de Braziliaanse vestiging heeft inmiddels de hulp ingeroepen van de federale politie, die de zaak in onderzoek heeft. Hoe veel geld de afpersers van de Nederlandse fabrikant eisen is nog niet bekend. De eerste ge vallen van cocaïnevergiftiging deden zich vorige week voor in Rio de Janeiro, toen elf schoolkinderen onwel werden na het eten van de snoepjes die zij van een ambulante ver koper hadden gekocht. Deze week kwamen opnieuw klach ten binnen uit drie andere ste den, Zeven mensen klaagden na consumptie over duizelig heid, braakneigingen, hart kloppingen en nekkrampen. De politie liet daarop op ver scheidene verkooppunten be slag leggen op de Van Melle- produkten. Uit laboratorium onderzoek is tot nu toe geble ken, dat 45 procent van de uit de handel genomen doosjes Van Melle-snoepjes was inge spoten met drugs. In de stad Juiz de Fora, waar vier kinde ren met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis werden opgenomen, hebben de gezondheidsautoriteiten de verkoop van Van Melle-snoep- goed voor onbepaalde duur verboden. Het bedrijf vreest vooralsnog niet al te grote ge volgen voor de omzet van zijn bedrijf. „Mocht een omzetda ling optreden, dan is deze van korte duur, omdat de meeste Brazilianen kort 1 zijn", aldus de directeur. Pont: nieuwe reorganisatie rijksoverheid op komst AMSTERDAM Topambtenaar overheidsperso neelsbeleid H. Pont heeft het ambtenarenkorps gewaarschuwd dat er een volgende grote reorga nisatieronde bij de overheid op komst is. De ko mende reorganisatieronde zal nog ingrijpender zijn dan de grote efficiëncy operatie die momen teel wordt voorbereid. Pont sprak gisteren in Amsterdam op een bijeenkomst van het Praktijk- blad Medezeggenschap over dienstcommissies (ondernemingsraden bij de overheid). Het gaat volgens Pont bij volgende rondes om het in el kaar schuiven van of opheffen van directies, di rectoraten-generaal en zelfs ministeries. Volgens Pont breekt de tijd aan dat het overheidsapparaat doelmatiger gaat werken en dat de omvang van de stafdiensten in overeenstemming wordt ge bracht met de grootte van het nieuwe rijksappa- Duitse toerist is vakantiehuis kwijt KATWIJK Een 45-jarige Duitse toerist heeft gisternacht tevergeefs uren dolend in Katwijk rondgelopen op zoek naar zijn vakantieadres. Hij wist zich alleen nog te herinneren dat het een huis met rode bakstenen was vanwaar je de zee kon horen. Ook het huisnummer wist de man nog. Ten einde raad hield de Duitser een politiewagen aan, waarna de agenten verschillende malen het dorp rondreden, maar zonder succes. Midden in de nacht heeft de politie de man weer opgepikt en hem logies met koffie aangeboden in de cel. Vanochtend is de Duitser weer op zoektocht gegaan. DEFENSIE-MINISTER NA POLITIEKE STAATSGREEP: BELGRADO/ZAGREB Na de politieke staats greep van de Servische re publiek gisteren heeft het Joegoslavische leger ver klaard de overwinning te behalen op Kroatië. De federale fensie, Veljko Kadijevic, zei vannacht: „Voorwaarde voor de bescherming van de Servi sche bevolking voor vernieti ging is de nederlaag van de (fascistische) Ustasa-krach- ten". Minister Van den Broek ontbood gisteren minister Ka dijevic, de Kroatische presi dent Tudjman en zijn Servi sche collega Milosevic om van daag in Den Haag, samen met conferentie-voorzitter Lord Carrington, de moeilijke situa- Joegoslavië te bespre- Het Joegoslavische leger streeft de volledige controle na alle gebieden in' Kroatië die door de burgeroorlog zijn getroffen. „In de republiek Kroatië is het het werk", aldus Kadijevic. „Er bestaat een groot gevaar voor het Servische volk dat in Kroatië leeft". De minister be schuldigde de Joegoslavische premier, Ante Markovic, er van meégewerkt te hebben aan „de vernieling van het le ger en Joegoslavië". De minis ter zei verder afwijzend te staan tegenover een eventuele buitenlandse vredesmacht. De Kroatische regering riep op besprekingen te beginnen on der leiding van de EG of de Verenigde Naties over de op heffing van federale legeron derdelen die in Kroatië en an dere republieken actief zijn. De president van Joegoslavië deed vannacht een beroep op de secretaris-generaal van de VN en op een dertigtal rege ringsleiders om „onmiddellijke en doeltreffende" maatregelen te nemen om een einde te ma ken aan de oorlog. leger Fraai vuurwerk bij De Zijlpoort vormde gisteren de afsluiting van het 3 Octoberfeest in Leiden. De festiviteiten zijn dit jaar probleemloos verlopen. I FOTO: WIM VAN NOORT ;erkdiensten land en tuinbouw16 rtv-programma s 17 lweer/puzzel/menu 17 Morgen veel bewolking en later op de dag regen. Minimumtemperatuur rond 10, middagtemperatuur rond 16 graden. Overdag tot matig toenemende wind, kracht 3 a 4, uit zuid tot zuidwest. NS ontkent 'blunder' te brede treinen RECHT De Nederlandse Spoorwegen ontkennen dat bij de aankoop van een serie nieuwe treinen geen rekening is gehouden met de breedte van het spoorwegennnet, zoals de Vervoersbond CNV in het bondsblad schrijft. Het blad maakt melding van een 'blun der' die de NS een miljoenen- strop zal opleveren. Volgens de bond zijn de 290 [nieuwe dubbeldekstreinen die januari 1994 in ons land in proefrijden, dertig centi- ter te breed voor het be staande spoorwegennet. Hier door kunnen de nieuwe trei nen elkaar op zestien plaatsen niet passeren. Bovendien moeten de NS in een groot deel van ons land onder meer bovenleidingen, seinen en brugdelen aanpassen, om het rijden van deze treinen moge- LEIDEN Drie free-lan ce fotografen die op pad waren voor het weekblad Privé zijn gistermiddag te gen vijf uur in Leiden ge arresteerd. Dat gebeurde op het Rapenburg bij de Vliet, op een steenworp afstand van het huis van kroonprins Willem Alexander. Het drietal wekte de argwaan van een voorbijganger die ver onderstelde met onderwereld figuren van doen te hebben. Hij zag hoe twee mannen uit een donkere geblindeerde auto stapten en meende dat een van hen een mitrailleur onder zijn jas wegmoffelde. Achteraf bleek dat het om foto-appara- tuur ging die de man tegen de regen wilde beschermen. Voor de politie was de mede deling dat iemand met een mi trailleur in de feestende bin nenstad rondliep reden snelle actie te ondernemen. Aan het Rapenburg werd de geblin deerde auto aangetroffen daarin een 22-jarige Amster dammer. Korte tijd later schenen de twee anderen, Am sterdammers van 34 en 39 jaai oud. Toen agenten hen wilde fouilleren omdat gevreesd werd dat ze vuurwapens had den, verzette de 39-jarige zich zo hevig dat hij in de boeien werd geslagen. Het drietal is naar het bureau gebracht. Daar bleek dat het niet om schietgrage gangsters, maar om fotografen ging. Zij wilden voor Privé foto's maken van een feestende kroonprins tij dens de viering van Leidens Ontzet. Het drietal is 's avonds rond kwart voor acht weer op vrije voeten gesteld. CDA'ER OOSTLANDER: 11 DEN HAAG De Nederland se samenleving 'heeft bestuur ders nodig met een bredere, bijna filosofische kijk op de sa menleving. De tijd van pre mier Lubbers en minister De Vries (sociale zaken en werk gelegenheid) is eigenlijk al voorbij. „Zij staan voor een po litieke periode van puinrui men, zonder tijd voor bezin ning. Dat is lange tijd opge gaan, maar nu niet meer". Dat zegt de CDA'er drs. A. Oostlander, lid van het Euro pees Parlement en voormalig directeur van het wetenschap pelijk bureau van het CDA, in een interview met Student, maandblad voor het hoger on derwijs. Volgens Oostlander is vooral de „filosofisch getrain de jurist" Hirsch Ballin, de huidige minister van justitie, dé man voor het CDA in de toekomst. „Brinkman en hij, dat zijn de mannen van de toe komst. Al is Brinkman meer bestuurder en Hirsch Ballin de filosoof. Mijn voorkeur gaat uit naar de laatste", aldus Oostlander. Oostlander blijkt verder zeer te spreken over vice-premier en PvdA-leider Kok. Die acht hij een groter politicus dan Den Uyl. „Kok heeft het lef moeilijke verhalen om te zet ten in politiek", aldus Oostlan der. Hij verwacht dat de PvdA hier uiteindelijk voor beloond zal worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Met hun allerbelangrijkste bezittingen ontvluchten twee Kroati sche vrouwen hun dorpje Pokupsko, dat zwaar bestookt wordt door het federale leger. FOTO: AP Jubilea gaan steeds meer gepaard met het presenteren van nota's. Nee, niet de rekening, maar een rapport, zij het zon der cijfers. De acht dierentuinen in ons land hebben een vere niging die een kwart eeuw bestaat. Vandaag, dierendag 1991, komen ze met een nota waarin staat: „Een bezoeker, die voor het eerst naar een dierentuin ging in 1935 had misschien nog nooit een olifant gezien, maar zelfs de leek uit 1991 weet uit de boeken of van de televisie allang wat een orang-oetan is". De mensen weten immers alles al. Behalve wat de Leidse Courant allemaal nog te melden heeft. Bijvoorbeeld wat de dierentuinen nu willen gaan doen. Een (proefabonnement kan helpen ook daar nota van te nemen. hout van der Meer laat weten dat er geen sprake is van een verkeerde inschatting: „We moeten meer mensen vervoe ren. Gaat het niet in de lengte of hoogte, dan moet het in de breedte. Vandaar dat er nu een breder treintype is ont wikkeld, waarin vijf in plaats van vier mensen naast elkaar kunnen zitten". TILBURG Het afschaf fen van het kostwinner sprincipe in de sociale ze kerheid en de belastingen zal de zwaksten harder treffen dan de hogere in komens. Het afschaffen van kostwin nerstoeslagen betekent een in komensachteruitgang voor on geveer 2,5 miljoen mensen dat varieert van f 5600 tot 8000 per jaar. Dat zegt CDA-fractievoorzitter het grootste inkomensverlies zullen lijden. De mensen met een minimuminkomen zouden zelfs onder het sociale mini mum terechtkomen, meent de CDA-fractieleider. De opmer kingen van Brinkman komen enkele dagen nadat PvdA-lei der Kok juist voor de afschaf fing van het kostwinnersprin cipe heeft gepleit. De PvdA moet daar volgens Kok zelfs een strijdpunt van maken. De opvatting van Brinkman werd gisteren in Tilburg voor gelezen door zijn fractiegenoot Doelman-Pel. De fractievoor zitter gaat met zijn betoog lijn recht in tegen de nieuwe koers van PvdA-leider Kok die juist naar het invidualiseringsprin- cipe toe wil bij de toekenning t Femina do's de mooiste mode De lekkerste hopjes en drankjes j De nieuwste keukens «Shows Interieurs* Video «Stereo •Trouwen op Femino Vrije tijd (DHZ) De laatste snufjes Demonstraties Proeven Keuren Ideeën opdoen Plezier voor twee. Da's Femino, do's op en top gezelligheid Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: FOTO: DIJKSTRA van uitkeringen en in de be lastingheffing. Pagina 3: Brinkman: ouders moeten kunnen kiezen Levertransplantatie bij levende donor HAMBURG Duitse specialisten hebben een Europese primeur op hun naam gebracht: ze hebben een levertransplantatie ver richt waarbij een levende donor betrokken was. De operatie, die als zeer geslaagd omschreven wordt, is uitgevoerd in de univer siteitskliniek van Hamburg-Eppendorf. Een vader heeft een deel van zijn lever laten verwijderen en laten implanteren bij zijn dochter van 14 maanden, die ernstig ziek is. 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1