Apollo de Griek met nieuwtje: leren koken en zelf alles opeten Creativiteit as minstens net zo belangrijk" 1 lkteUcSotvuMit LEIDEN OMGEVING LANGS OMWEGEN „Vergelijking van het brein met computer gaat niet op" Ook in hoger beroep 3,5 jaar celstraf geëist voor verkrachtingen VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 at 31 OPENING WAS HUZARENSTUKJE VAN SPIROS CHRISSIS EN CONSORTEN Zelden zal er een indruk wekkender epos geschreven zijn als op de vooravond van het Leidse Ontzetfeest. In de Vrouwensteeg in de binnen stad begon er het leven van „Apollo", een nieuw Grieks restaurant met een verras send gezicht. Het pand waar in „Apollo" zijn eerste kreten met „live music" slaakte, heeft een vrij duister verle den. Ooit was het eigendom van het echtpaar Favier- Zandbergen, destijds de eige naars van het tegenover gele gen hotel-restaurant Nieuw Minerva. Donkere spelonken onder de patronage van ,,'t Vergulden Haantje" („Het Haantje"), met een licht dat slechts scheen op de drankjes en hapjes die er geserveerd werden. »*,'t Haantje" ging ter ziele en werd opgevolgd door het Sportcafé dat een grootse toekomst onder de sportorga- nisator Wim van Duivenbode tegemoet leek te gaan. Even wel, na een paar maanden was het Sportcafé doodge bloed. Men zegt wel dat dit kwam door het gemeentelijk regiem dat de hand hield aan een absolute sluitingstijd van 24.00 uur. Daarvan was geen ontheffing mogelijk, wordt gezegd. Maar zie hier, onder de ver huurde kamers boven in het perceel, is nu een nieuw pro beersel ontstaan. Een Griek zette er zijn warme zinnen op: Spiros Chrissis, die zijn achternaam de afgelopen paar dagen beter had kunnen herdopep in Spiros Crisis, immers, de vooruitzichten le ken nergens op. Een dag vóór de opening was het er een grote puinhoop. Aanne mers en onderaannemers en een aanzienlijk contingent huurtroepen opereerden Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou wil len tegenkomen. Ik ben be reikbaar via telefoonnummer 071 - 144046. fc. door TON PIETERS midden in een janboel. Een zagende timmerman klaagde: „Maak nooit afspraken met een Griek, want dat loopt fa- likant af". Loodgieters en electriciens, stoffeerders en schilders liepen elkaar schijnbaar voor de voeten. Chrissis had de wanhoop na bij moeten zijn, maar zijn toe wijding tot de god Apollo is groot en hij voelde dat vanaf de Olympus ook de andere goden en half- of adjunctgo den met welgevallen op deze dappere Helleen neerzagen. Gedrevenheid Van alle kanten werd Spiros (die naar hij zelf zegt van Olympia afkomstig is, om van het geduvel met inter viewende krantemensen af te zijn) geadviseerd om de ope ning maar een weekje uit te stellen. Maar Chrissis is een boeiende figuur (die overi gens al vele jaren in de lage landen opereerde, onder an dere in Bergen op Zoom, waar 400 jaar geleden de Geuzen zich vroom hielden en de Spaanse scharen ge stuit werden etx nu weer die verdreven Spanjolen die naar Leiden op 3 oktober 1574 konden fluiten). In elk geval hield Spiros met een zuidelijke gedrevenheid vast aan zijn principe: „Ik ga op 2 oktober open en daarmee basta!" Een uur voordat de Leidse bestuurder Joop Walenkamp officieel aan de onderneming zijn zegen zou geven leek het nog nergens op: de steeg stond vol gehuurde tafels die binnen een plaats moesten vinden om later vervangen te worden door het definitie ve meubilair, dat evenwel nog onderweg was. Maar toen Joop Walenkamp, (die in ,,'t Haantje" ooit wel gebiljart had) als schepen, om tien minuten over vijf zijn entree maakte en zijn zwarte overjas over een tafeltje schikte, een beeldje oppakte en zei, dat zo'n replica „best wel aardig geslaagd was" heer Walenkamp kan het weten, want zijn interesse gaat uit naar de oudheid en vooral naar de Etrusken die een paar duizend jaar gele den rond Rome hun eigen beschaving hadden maar, in elk geval, toen zag „Apol lo" er opeens puntgaaf uit. „Ik wist het!", riep Spiros, breed gebarend; „Ik heb doorgezet. Punt uit!" Maar hij had wel twee slapeloze nach ten meegemaakt, evenals de werkers in zijn dienst. Walenkamp kreeg het eerste glaasje ouzo uit een fikse fles en op zijn beurt had hij iets voor Chrissis meegebracht, namens de met vakantie zijn de burgemeester Goekoop: het boek „Op zoek naar Itha- ka", Goekoops eigen bestsel ler die best in Griekse sferen past. Verder was er muziek, mechanisch en „live", ten ge hore gebracht door onverval ste Griekse musici. Trouwens alles is zo Grieks als wat in „Apollo". Zo staan in de blin kende keuken een stuk of vijf Hellenen de menukaart waar te maken. Deze kaart telt maar eventjes 100 ver schillende specialiteiten, „waaronder veel oven- en vegetarische gerechten", al dus Miriam Samson die de bedrijfsleiding van „Apollo" gaat voeren. „En de stoof schotels hè". Aandacht voor de jeugd Het bijzondere aan „Apollo" is, dat Spiros en de zijnen veel aandacht aan de jeugd besteden. In zijn beste Neder lands vertelde Spiros: „De kinderen nemen bij ons een Wethouder Joop Walenkamp, Leids bewindsman op het gebied van verkeer en economische zaken, opent in „Apollo" de eerste, robuuste fles met de bedwelmende Griekse nationale drank ouzo, hem door Spiros Chrissis voorgehouden. foto: wim van noort speciale plaats in met een ruime keuze. Er is ook de mogelijkheid dat de jongens en meisjes zelf hun gerechten in de keuken klaarmaken en ze ook zelf later, tegen spe ciale prijzen, verorberen". Je ziet als het ware de kleinen al genieten, bijvoorbeeld van een nagerecht volgens een recept dat door moeder Chrissis ontwikkeld is en Baklava genoemd wordt; een gebak met noten en honing. „Onze inrichting komt even als de bediening dus regel recht uit Griekenland. Zo hebben wij bestelde artikelen ontvangen die twee maanden onderweg zijn geweest, van Griekenland naar Leiden, waarbij de Joegoslavische oorlog ontlopen moest wor den". Spiros Chrissis staat voor niets. Zo kunnen stu denten (een afvaardiging was bij de opening nadrukkelijk aanwezig) een dagschotel voor nog geen 9 gulden opge diend krijgen. Zij k.unnen ook, evenals de overigè gas ten, hun ogen uitkijken op een overvloed aan beelden, schilderijen, vazen, koppen van wijsgeren die allen de Griekse beginselen lijken toegedaan, en de wagenmen ner van Memphis. De han glampen zijn je reinste pronkstukken en de bar ziet eruit alsof ie linea recta uit het Middellandse zeegebied is overgevlogen: wit, met rode dakpannen. Wat valt er verder nog te zeggen over „Apollo" aan de Vrouwensteeg 16. Een be zoek zal verhelderend wer ken. De studenten kunnen hun dagschotel mee naar hun kot nemen en over enige tijd wil Spiros op het achter plaatsje een overdekte win tertuin creëren. Zover is het nog niet, maar Spiros heeft in zijn „heldenrol" wel voor hetere vuren gestaan. Spiros zou 't liefst alles tegelijk wil len: „Ook willen wij een och tend per week les geven in de Griekse kookkunst, wat dan 's avonds met de hele fa milie tegen een apart prijsje gegeten kan worden. Snel even eten in groepen". Onder begeleiding van de klanken van een Grieks-Spartaans huisorkestje dat voorlopig al leen in het weekeinde zal op treden. Kortom, Apollo de Griek danst de Sirtaki, drinkt ouzo, en zal Leiden la ten weten wat de Griekse keuken betekent. Hoogach tend, Spiros Chrissis. it brei 13.3 eon kriege keliü door r,8;ö I PAUL VAN DER BIJL cm; 4°Nin) LEIDEN In een café is 13-1jeen rechthoekige muur ^bestemd voor het opplak- oo.Jken van affiches. Nieuwe nen! affiches worden naast, maar soms ook geheel of jedeeltelijk over oude heen geplakt. Na enige tijd zijn sommige oudere affiches deels of totaal on zichtbaar. Ontwerp een programma dat antwoord geeft op de volgende vraag: hoeveel affiches zijn er nog volledig of ge deeltelijk zichtbaar en hoeveel geheel onzicht baar nadat er een bepaald aantal affiches is geplakt? Negentig studenten uit het hele land buigen zich morgen over dergelijke nijpende pro blemen in het Centraal Re- keninstituut van de Rijksuni versiteit Leiden. Daar wordt voor de eerste keer het Neder- ;la lands kampioenschap pro- laag! grammeren voor studenten ge- ijdin houden. Dertig teams met elk drie studenten krijgen acht problemen voorgelegd, waar voor ze een computerprogram ma moeten schrijven. In zes uur tijd moeten de deelnemers zo veel mogelijk opdrachten tot een goed einde brengen. In Leiden verzamelen zich za- niet louter de zoge noemde „hackers", de compu terfanatici die alles uit een computer halen wat er in zit, zo denkt Hendrik-Jan Hooge- boom, docent informatica aan Leidse universiteit en een van de organisatoren van het kampioenschap. „Deelnemers moeten natuurlijk goed kun nen programmeren, maar creativiteit is zeker zo belang rijk. Dat heb je nodig als je de belangrijke stap van het infor mele probleem naar het con crete programma neemt. Het is n ge een soort puzzelen, vergelijk het met het oplossen van een cryptogram." De dertig teams die zaterdag meedoen zijn afkomstig van universiteiten uit het hele land. Alleen de Rijksuniversi teit Limburg en de Landbouw universiteit Wageningen zijn niet vertegenwoordigd, maar dat zijn dan ook de enige twee universiteiten die geen aparte studierichting informatica hebben. Amerikaanse leest Zoals veel in de wereld van de informatica is ook het Neder lands kampioenschap op Ame rikaanse leest geschoeid. In de Verenigde Staten wordt sinds enkele jaren het wereldkampi oenschap programmeren voor studenten gehouden, al heeft het door de oververtegen woordiging van Amerikaanse teams meer weg van een open Amerikaans kampioenschap. Om te bepalen wie daar Euro pa mag vertegenwoordigen, wordt jaarlijks een Europees kampioenschap gehouden, waarvoor universiteitsteams zich kunnen inschrijven. Vorig jaar kregen enkele le den van de Leidse studievere niging De Leidsche Flesch het idee om de Nederlandse voor ronden voor het Europees kampioenschap wat gestructu- reerder te laten verlopen en het Nederlands kampioen schap programmeren voor stu denten was een feit. Op ver schillende universiteiten in ons land werden de afgelopen weken voorrondes gehouden, waaruit nu dertig teams te voorschijn zijn gekomen. Er wordt morgen volgens in ternationale regels gespeeld, wat betekent dat een team ook echt als team moet opereren. „Het is niet zo dat elk teamlid een van de opgaven pakt, ach ter de computer gaat zitten en aan de slag gaat. Er is maar één computer per team be schikbaar, dus de deelnemers moeten goed overleggen hoe LEZINGENSERIE BIJ BEGIN VAN WETENSCHAPSWEEK Per team is maar een computer beschikbaar. ze een opgave gaan aanpak ken", aldus Richard Nigten (21), derdejaars student infor matica in Leiden en een van de organisatoren. De deelnemers mogen wel wat naslagwerken meenemen, maar geen eigen programma's. Ze krijgen een „schone" com puter ter beschikking. Als de teamleden denken een opgave tot een goed einde te hebben gebracht, dan leveren ze een zogenoemde floppy met hun programma in bij de jury, die bestaat uit docenten. De jury laat het programma draaien met vooraf verzamelde gege vens, en stelt vast of het pro gramma werkt en of de uit komsten - de zogenoemde out put - naar behoren zijn. 'Het inleveren van een fout pro gramma kost twintig strafmi- Aan het programma wordt ook de eis gesteld dat de ver langde gegevens binnen drie minuten moeten worden uit gespuugd. „Kijk, een program ma is in staat om ontzettend veel mogelijkheden te bekij ken. Maar voor je het weet staat de computer uren te re kenen", aldus Hoogeboom. „Dat is natuurlijk niet de be doeling. Bij het ontwerpen van een programma moet je zorgen dat je niet tot in het oneindige alle mogelijkheden laat bekij ken. Je moet als het ware zo veel mogelijk dood hout af kappen". Top Op de wereld- en Europese kampioenschappen hebben Nederlandse deelnemers het de afgelopen jaren zeker niet slecht gedaan. Ze draaien stee vast mee in de top, hoewel in formatica in Nederland pas sinds tien jaar een zelfstandige studierichting is, wat in verge lijking met andere landen niet bijster lang is. Bovendien pakken sommige universiteiten in de Verenigde Staten de zaken in vergelij king met Nederland bedui dend voortvarender aan en worden de uitverkoren stu denten in een soort trainings kamp op de beslissende slag voorbereid. „Die worden daar echt gedrild", aldus mede-or ganisator Roger Reutelingsper- cher (20), ook derdejaars infor matica in Leiden. Op het wereldkampioenschap dat begin dit jaar in de Vere nigde Staten werd gehouden, eindigde het team van de Vrije Universiteit (VU) van Amster dam als tweede. De VU sleepte vorig jaar ook de Europese ti tel in de wacht, voor de uni versiteiten van Groningen en Gent. Als winnaar van het eerste Nederlandse kampioen schap programmeren voor stu denten worden teams van de Vrije Universiteit van Amster- foto: wim van noort dam, de Technische Universi teit Eindhoven en de Rijksuni versiteit Leiden getipt. Het winnende team sleept be halve een trofee een envelop pe met 750 gulden in de wacht, voor menig student toch een welkome aanvulling op de stu diebeurs. De nummers twee en drie moeten het met 500 en 250 gulden doen. Amerikaanse studenten die bij kampioen schappen hoge ogen gooien mogen zich in hun land vaak verheugen in de belangstelling van het bedrijfsleven, maar in Nederland is deze vorm van talenten jagen nog geen ge woonte. Het bedrijf IBM toont alleen als sponsor van het kampioenschap enige interes se. „Maar het staat natuurlijk nooit slecht op je lijst, een Ne derlands kampioenschap pro grammeren", weet Reutelings- percher. Het voortbestaan van het Ne derlands kampioenschap lijkt de komende jaren gewaar borgd, want er heeft zich ook een team met middelbare scholieren aangemeld. De or ganisatie, enigszins verrast, heeft er mee ingestemd dat de scholieren zich morgen ook op de opgaven storten, zij het dat ze buiten mededinging mee doen. De jeugdige talenten blijken namelijk de voorge schreven programmeertaal Pascal niet geheel machtig. LEIDEN „Er gebeurt van alles in je lijf waar je geen weet van hebt. Je neemt iets waar en onge veer een tiende seconde later is er een reactie. In de tussentijd is in de her senen een uiterst ingewik keld proces gaande, waar in iemand zich bewust wordt van wat er gebeurt. Over wat er precies ge beurt in het brein valt nu veel meer te zeggen dan dertig jaar geleden. Tot op zekere hoogte is het nu mogelijk in het brein kij ken en zien wat er ge beurt als we een bepaalde prikkel toedient". Aan het woord is professor N. Verbaten. Hoogleraar psycho fysiologie aan de Leidse uni versiteit. Zondag is hij een van de sprekers bij de manifestatie 'Wetenschap op zicht', bij de opening van de landelijke we tenschapsweek die als thema zintuigen heeft. Verbaten snijdt het onderwerp 'Zintui gen en het onderbewuste' aan. Met dat onderbewuste doelt hij niet op een diepere gedachten- wereld zoals de grondlegger van de psychiatrie Freud dat ooit formuleerde. In die ge- dachtengang zijn alle alle acti viteiten van mensen gebaseerd op seksuele driften. Verbaten: „Het idee van een onderbe wuste zoals Freud dat ziet heeft geen wetenschappelijke basis. Er gebeurt niets anders in het brein dan elektrisch- chemische processen.". Verbaten houdt zich onder an dere bezig met de meetbare activiteit van het brein bij al lerlei waarnemingen. Daarbij gaat het vooral om het meten van elektrische en van magne tische activiteit wanneer 'prik kels' zoals geluid en dergelijke worden toegediend. „Lang zaam maar zeker wordt duide lijk welke structuren betrok ken zijn bij het bewustzijn". Computer Verbaten legt uit dat de herse nen veel handelingen tegelijk kunnen doen. „Het is mogelijk om alle handelingen te ver richten die nodig zijn voor een autorit en tegelijk een inten sief gesprek te voeren. Plotse ling realiseer je je dan dat je op de plaats van bestemming bent, zonder dat je precies her innert hoe je onderweg bent gereden. Maar dat kan alleen als je die weg al vaker hebt ge reden. Het is niet mogelijk een nieuwe reeks handelingen aan te leren zonder dat je daarvan bewust bent. Als je dus een an dere route rijdt dan gebruike lijk, bestaat de kans dat je niet naar je bestemming rijdt maar naar je werk of naar huis als je dat intensieve gesprek voert". Bij zijn uitleg over het mense lijk brein dringt zich de verge lijking met computers op. Vol gens Verbaten gaat die niet op. „Het brein is veel ingewikkel der. Het kan veel meer hande lingen tegelijk verrichten dan de beste computer". Biologisch DEN HAAG/LEIDEN We gens verkrachting van twee 19-jarige Leidse vrouwen is voor het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger beroep drieënhalf jaar gevangenis straf geëist tegen een 29-jarige man uit Zoetermeer. zaak was al op 2 augustus gedeeltelijk door het hof be handeld. Een van de twee slachtoffers kwam toen haar verhaal vertellen. De advocate van de verdachte, A. de Haan, stond erop dat de andere Leid se dat ook zou doen. Zij wilde eerder niet komen omdat zij en haar familie verschillende malen waren bedreigd. Toen ze de verdachte na het gebeur de in een cafetaria was tegen gekomen, zou hij haar hebben gedreigd „lam te schieten" als ze niet zou zeggen dat ze zelf had gewild. Tegenover de president van het hof, P. de Vreede, ontken de hij dat gisteren. Hij zou al leen hallo' hebben gezegd. De moeder van het meisje was ge beld door iemand die zei dat er een brandbom op haar huis zou worden gegooid als haar dochter haar aangifte niet in trok. De man zou de Leidse in de cember 1989 hebben verkracht in zijn flat in Zoetermeer. Voor de cocaïne die hij haar gaf verlangde hij een 'belo ning'. Ze protesteerde, maar de verdachte zei dat hij haar niet naar huis zou brengen als ze zeurde. Schoorvoetend ging ze toen op zijn eisen in. De Zoe- termeerder ontkende dat hij het meisje had gedwongen. Ook bij het andere geval waarvoor hij gisteren terecht stond was volgens hem sprake van vrijwilligheid geweest. De Haagse rechtbank veroor deelde de Zoetermeerder in ja nuari van dit jaar voor beide verkrachtingen tot vier jaar. Uitspraak 17 oktober. Prof. N. Verbaten: „Het idee van een onderbewuste zoals Freud dat ziet heeft geen wetenschappelijke basis". foto: tejo ringers Verbaten merkt op dat met de vlucht die het onderzoek naar het brein heeft genomen dui delijker is geworden wat het zenuwstelsel allemaal doet en hoe bepalend het is voor de persoonlijkheid. Al in de jaren zestig was er in dat opzicht een omslag in het onderzoek in de Verenigde Staten. Europa volgde later. In de jaren ze ventig en tachtig kon daardoor het voornemen van de toen malige hoogleraar Buikhuisen om onderzoek te doen naar mogelijke biologische oorza ken van crimineel gedrag nog een publicitaire storm te weeg brengen. Die wakkerde zelfs zozeer aan dat Buikhuisen af trad. Ook onderzoek naar de Teerpil', hët met een pil acti veren van het brein om te le ren, in Utrecht stuitte op grote weerstand. De Leidse hoogleraar consta teert nu dat de sfeer rond der gelijke onderwerpen is veran derd. Zo is een mogelijke rel over een mogelijk biologisch verschil in de hersenen tussen heteroseksuelen en ho moseksuelen in de kiem ge smoord. Verbaten: „Het succes van de biologische benadering bij psychiatrische storingen kan ook niet worden wegge- praat. Heel veel mensen heb ben nu een redelijker bestaan dankzij farmaca, geneesmidde len. Ook depressies kunnen daarmee in positieve zin wor den beïnvloed". W etenschapsweek De lezingen ter gelegenheid van 'Wetenschap op zicht' worden in Leiden gehouden in het Pieter de la Court-gebouw van de faculteit Sociale We tenschappen aan de Wasse- naarseweg 52. Er staan vier le zingen op het programma. Prof. R. Diekstra houdt vanaf 13.00 uur de eerste lezing over 'Brainjogging, of hoe je het meest uit je hersenen haalt'. Om 13.30 spreekt prof. Verba ten over 'Zintuigen en het on derbewuste". L. Taveccio spreekt tegelijkertijd over 'Jongens in het speciaal onder wijs'. Om 16.00 uur houdt Prof. I. van Berkelaer-Onnes een lezing over 'Leven met autisme'. De Leidse Sterrenwacht aan de Kaiserstraat houdt bij de opening van de wetenschaps week vanaf 13.00 uur open huis. Bezoekers wachten di verse demonstraties en uitleg over verschillende soorten waarnemingen. Ook is het mo gelijk zelf instrumenten te ma ken en, bij goed weer, zelf waarnemingen te doen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13