PSV verliest werkelijkheid luit het oog Miljoenenvoorhoede Groningen kansloos Louis Van Gaal haalt bezem door Ajax SPORT Feyenoord voorkomt gezichtverlies net De Kruyff heeft tranen in de ogen g EsidaeSoivuwt DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 ROTTERDAM Dat amusement en succes niet altijd hand in hand gaan heeft Feyenoord gister avond aan den lijve on dervonden. In wat een formaliteit had moeten worden tegen de ex-staat- samateurs van Partizan Tirana dreigden de Rot- terdammmers niet minder dan 86 minuten af te ste venen op een blamage. Onder leiding van de even clowneske als capa bele doelwachter Artur Lekbello hielden de Alba nezen tot kort voor het begin van een eventuele verlenging met man en macht stand. Tot een wan- hoopspoginkje van Peter Bosz uiteindelijk alsnog doeltrof. De oud-Apel- doorner haalde vanaf ruim twintig meter uit, verraste Lekbello en be hoedde Feyenoord voor (internationaal) gezichts verlies. „Ik dacht eerst dat-ie niet eens telde", sprak matchwinner Bosz later. „Die scheidsrechter floot zó hard. Maar toen bleek dat-ie zat, was dat wel een opluchting". Verveeld hebben de ruim 20.000 toeschouwers zich gis teravond geen moment bij het eerste Europa Cup-optreden van Feyenoord op eigen veld sinds ruim twee jaar. Nadat de eerste helft van het duel met de Albanezen nog enigszins op een voetbalwedstrijd had gele ken veranderde de Kuip na de pauze in een heuse schiettent. Waarbij doelman Lekbello als uitbater fungeerde De kale sluitpost, die vooraf zo na drukkelijk had verklaard zelfs op zijn leeftijd (33) zijn geluk nog wel in het buitenland te willen gaan beproeven, had echter zijn klanten (lees: de Feyenoorders) voorzien van geweren met kromme lopen en losse flodders. Op welke manier de Rotterdammers hun projectielen ook in stelling brachten, de Albanese roos werd niet geraakt. UT Arad Interim-coach Wim Jansen moet vooral in die tweede helft nog wel even hebben te ruggedacht aan 1970. Toen speelde hij met Europa Cup I- houder en 'wereldkampioen' Feyenoord tegen het nietige UT Arad uit Roemenie. En werd na een vergelijkbare stormloop thuis met 1-1 en 0-0 de beker uitgeknikkerd ..Te gen zo'n counter kun je altijd een keer aanlopen", had Jan sen ook zijn manschappen vooraf geïnstrueerd. Hetgeen gisteravond ook bijna gebeur de. Tijdens de ongekend mas sale Rotterdamse bestorming van de ex-communistische muur ontstond toch dat ene foutje. Na een missertje van Blinker en De Wolf kon Muca alleen doelman De Goeij af gaan. En strandde. „Daar staat-ie voor", deelde Jansen later doodleuk mee over zijn doelman, die zelfs nóg een keer zijn heiligdom moest ver laten om een doorschietende bal op te vangen. Waarmee zijn werk voor de hele avond er op zat. De redding van De Goeij was goud waard voor Feyenoord, dat gisteren respect afdwong voor de geëtaleerde strijdlust, maar dus niet kon overtuigen qua scoringsdrift en vooral creativiteit. Weliswaar brach ten de Rotterdammers, afgelo pen weekeinde nog zo produk- tief tegen Willem II, de nodige afwisseling in de aanvallende patronen. Maar de individuele actie, die de voortdurend in ei gen defensie te hoop lopende voetballers uit Tirana had kunnen en moeten verrassen bleef uit. „We hebben alles ge probeerd", zei ook Peter Bosz. „Maar er was geen doorkomen aan. Daarom probeerde ik maar dat afstandschot. Een beetje op goed geluk. Leuk dat ik scoorde? Ach, ik vind het prettiger dat we als ploeg heb ben gewonnen. Het was overi gens wel mijn eerste doelpunt dit seizoen". Stadionklok In de eerste helft liep overi gens in strijd met de UEFA- voorschriften de stadionklok mee. Toen kregen de met (te gen betaling van 2500 dollar) gelegenheids-shirtreclame voor een Rotterdamse bakker rondlopende Albanezen al het nodige defensieve werk op te knappen. Het nodige spektakel in het gebied voor Lekbello ontstond overigens wel voor namelijk als gevolg van Alba nese onkunde. De ploeg van trainer Starova, inmiddels te ruggereisd met in Rotterdam verzamelde goede gaven, was echter niet bereid om tijdens het toeristische uitstapje naar de Maasstad zélf echte cadeau tjes weg te geven. De Tirane zen wierpen na de pauze zelfs nog een paar 'scheermessen' in de strijd, maar de conditieslag eiste ook wat dat betreft zijn tol. Gaandeweg ebde de scherpte bij Partizan weg, maar Feyenoord bleef hard nekkig tekortschieten in het afwerken. Ook toen de falende Damaschin was vervangen door de kennelijk slechts in het nationale Hongaarse elftal scorende Kiprich hielden de Albanezen nog stand. Om drie minuten voor het einde dan toch nog te worden verrast. Trainer Starova gaf na afloop toe dat zijn spelers de dagen vóór het duel niet op straf schoppen hadden geoefend. Daarmee aangevend dat een verlenging in het Albanese kamp vooraf tot de onmoge lijkheden was gerekend. Hoe veel leden van het Albanese gezelschap wel hun verblijf in ons land prolongeren, zal de komende dagen blijken. Feye noord heeft in elk geval extra speeltijd in het Europa Cup II- toernooi. En dat verheugt, vooral als morgen een aan trekkelijke opponent uit de lo tingsprocedure komt, de club leiding zeer. Feyenoord (Ned)-Partizan Tirana (Al'b) 1-0 (0-0). 87. Bosz 1-0. Scheids rechter: Pederson (Noo). Toeschou wers: 22.000. Gele kaart: Hansahpapa (Partizan) Feyenoord De Goey; Scholten, Met god. De Wolf en Heus; Bosz. FrSser en Witschge; Taument. Damaschin (71 Kiprich) en Blinker Partizan Tirana: Lekbello Berberi. Damo. Nikolla en Shulku, Ocelli. Muca. Fejzolli <67 Sheta) en Hasah- papa; Prenga en Dosti. ERFURT Milko Djurovski en Hennie Meijer verdienen dit seizoen een miljoen gulden bruto. Het spit- senkoppel van FC Groningen kon in 180 minuten Europees voetbal niet één keer scoren tegen Rot-Weiss Er furt, dat in de tweede Bundesliga 31 doelpunten tegen heeft. De Groning se slogan „wij scoren overal en altijd" is aan vervanging toe. FC Groningen verloor gisteren in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker voor de tweede keer met 0-1 van de armlastige, voormali ge Oostduitse club en werd voor het eerst in de Europese geschiedenis van vijf seizoenen in de openingsronde uitgeschakeld. Milko Djurovski beloofde trainer Westerhof na de blamage van veer tien dagen geleden in het Oosterpark twee treffers. Gisteren werd hij na 73 minuten vervangen. Djurovski, die via Groningen naar een Europese topclub wil, had één fraaie solo laten Na Westerhofs teken sjokte Djurovs ki naar de kant en volgde de slotfase onderuit hangend op de reservebank. „Milko had nog twee wedstrijden kunnen voetballen. Dan nog had hij niet gescoord", oordeelde Westerhof, die de Joegoslaaf zelfs enigszins be schermde door te stellen dat diens knieblessure eigenlijk nog niet gene zen is en dat hij enkele flinke schop pen kreeg. „Natuurlijk was zijn ren dement te laag, dat heeft iedereen ge zien. Ik zal dat intern met hem be spreken. De spelers hebben momen teel vooral steun nodig, geen verwij- Het voert te ver om de spitsen alleen de schuld te geven. Vrijwel alle spe lers hebben het moeilijk met zichzelf, zijn niet in staat goed, gevarieerd aan te vallen. Bovendien scoorden vorig seizoen Huizingh, Roossien en Ten Caat meer dan eens. De eerste ont brak met een blessure, Roossien is nauwelijks fit en uit vorm, Ten Caat verkocht. Westerhof had zijn tactiek zien mis lukken. Groningen wilde niet vanaf het begin massaal aanvallen, bang als de noorderlingen waren voor een fa tale tegenstoot van de verdedigend zeer gedisciplineerde Duitsers, die in drie weken al aardig hebben geleerd van hun nieuwe trainer Kuze. Het plan was de druk geleidelijk op te voeren, totdat het zekere doelpunt zou vallen. Dat viel dus niet. Tien minuten voor tijd, Groningen speelde inmiddels met Drent en Van Duren voor Djurovski en Van Dijk, viel het enige doelpunt na een onbe waakt moment van Boekweg. Hij verloor het een-tegen-een-duel met de behendige Schmidt, die Gottlöber alleen voor Lodewijks bracht en Rot-Weiss Erfurt (Dui)-FC Groningen (Ned) 1-0 (0-0) 79. Gottlöber 1-0. Scheidsrechter- Natri (Fin). Toeschouwers. 4.000. Rot-Weiss Erfurt. Disztl; Rathe, Sanger, Stef- -n Danger, Abel en Linke (53. Baumbach); .ndt (85. Romstedt); Gottlöber, Schul; Heun en Schmidt. FC Groningen: Lodewijks, Boek' Van na een schijnbeweging van Romario, alert op een voorzet van Vanenburg: 2-1. Een wat fortuinlijk doelpunt, „een toe vallige treffer", zoals Robson de bevrijdende goal omschreef. PSV-Besiktas 2-1 (1-1). 5. Me- tin 0-1, 24. Vanenburg 1-1, 58. Kalusha 2-1. Scheidsrechter: Wiesel (Dui). Toeschouwers: 24.000. PSV: Van Breukelen; Gerets, Valckx, Van Tiggelen en Heintze; Linskens en Koeman; Vanenburg, Ellerman, Roma rio (70. Scheepers) en Kalusha. Besiktas: Bako; Recep, Kadir, Gökhan en Hamit; Riza, Meh- met en Turan; Ali, Metin (10. Zeyer, 77. Sergen) en Feyyaz. SPORTPROGRAMMA VANDAAG Nederland 2, 19.20 uur: De Heilige Koe, auto- en motor sportmagazine. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. RTL 4, 22.45 uur: Match Ba rend Van Dorp, 23.50 uur: Autosportjournaal. Duitsland 1, 18.15 uur: Sport- schau. Superchannel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Duitsland 2, 13.45 uur: Sport extra, tennis Grand Prix vrou wen in Leipzig; golf, Masters toernooi in Stuttgart-Möns- heim. Sportnet, 07.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur: Sport. ÖREBRO Onder Louis van Gaal zal veel bij Ajax anders gaan. Weinig wat onder Leo Beenhakker gebruikelijk was, blijft hetzelfde. De plotselinge verandering van tech nisch leider brak de Am sterdammers in Zweden bijna op. In werkelijke problemen kwam Ajax in de tweede wed strijd van de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-be ker niet. De overwinning (1-0) op Örebro was echter geflat teerd. De thuisclub kreeg te gen de onwennige Ajacieden riante mogelijkheden iets te doen aan de in Düsseldorf op gelopen achterstand van 3-0. Door Menzo, door pech, en door onkunde lukte dat niet. Ajax kon halverwege de twee de helft de zaak eindelijk enigszins gaan controleren. Van Gaal had aangekondigd dat het spelen met twee vleu gelspitsen voor hem en Ajax niet heilig meer was. De oud- grofvoetballer stelde teger\ •rebro vier middenvelders en twee aanvallers op. Als gevolg van blessure-perikelen moest hij eigenliik wel; vier linkspo ten (Kreek, Roy, Petersen en Groenendijk) ontbraken. Anders Desondanks maakte Van Gaal er wel een erg duidelijke alles- is-anders show van. Slechts de verdediging Blind, Jonk, Vink en De Boer speelde vaker in deze samenstelling. Het middenveld Winter en de 18-jarige Davids op de Bergkamp als diepste spits en Van 't Schip. Met vier spelers had Van Gaal gediscussieerd over zijn ver rassende taktiek. „Dat gebeur de met de internationals. Die waren het overal mee eens". Het waren Blind, Wouters, Bergkamp en Menzo. Een grapje Van Gaal, want de laat ste is geen international. Het kwartet is er ook van op de hoogte dat Jonk voortaan ba- sispeler is als laatste man en Wouters opschuift, zeg maar terugkeert, naar het midden veld. Dat is de eerste grote verandering van technisch directeur. Jonk onder Beenhakker meestal flank, Pettersson in het centrum was ve send alsmede de aanval Ajax vond pas enige rust toen Winter in de 63e minuut met een schot uit de draai aan de Wouters laatste onzekerheid een eind maakte. Daarvoor had de ploeg weinig bijzonders laten zien. De knokkende, degelijke maar weinig creatieve Zweden hadden de overhand. Ajax viel op door een serie misverstan den en individueel zwakke prestaties. Slechts Menzo en Pettersson waren consequent op goed spel te betrappen. Bombarie Of Ajax met het inmiddels ook met veel bombarie bij het Ne derlands elftal ingevoerde 4-3- 3-systeem in het kleine stadion van Örebro beter voor de dag was gekomen, valt niettemin te betwijfelen. De individuele prestaties waren daarvoor te zeer onder maat. Bovendien speelde de ploeg dit seizoen wel vaker met twee aanvallers en vier middenvelders, zij het dat toen andere spelers op het veld liepen. Wat Van Gaal verder wil is nog niet helemaal duidelijk. De keuze van Jonk als (in schuivende) laatste man en Wouters als controlerende middenvelder lijkt meer dan tijdelijk. Het optreden van de internationale debutant Da vids zal tijdelijk zijn. Met Groenendijk, Roy, Petersen, Hansen en Van Loen achter de hand, zal Van Gaal voorlo pig waarschijnlijk niet tot een „vast" elftal komen. ro (Zwe)-Ajax (Ned) U-l (U-U 63 Winter 0-1 Scheidsrechter: Sym (Scho). Toeschouwers: 5.500 örebro: Mats Johansson; Millqvist, Sjögren, Thomas Andersson en Sköldmark; Stühl, Holmqvist (65. Blohm), Erlingmark en Fursth; Mi- kael Andersson <75 Thomas Johans son) en Kubisztal. Ajax: Menzo; Blind. Vink. Jonk - - - door TEUN STAAL EINDHOVEN Oktober '90; Montpellier. Oktober '91; Besiktas. Qua resul taat mischien een wereld van verschil, qua uitvoe- I ring een opmerkelijke pa- rallel. Waar niemand ook maar een moment serieus aan dacht, gebeurde: elf Turken, op papier leuke voetballers, maar geen sterren die al te veel vrees inboezemen, brachten PSV aan de rand van de afgrond. Maar verzuimden de Nederlandse favoriet dat ene, fatale duwtje te Thuisl geven. Met meer geluk Tbli i n wysheid kreeg de lalden! avond het gewenste slot lt 3-0 voor de ploeg uit Eindho- ven: 2-1. Eind- Afgelopen maandag ir hoven. Er wordt wat beid over de dingen die twee dagen later gaan komen. Over Besiktas valt eigenlijk maar een enkel woord. De bedoelin gen van PSV zullen aanval lend zijn, met wie is nog de vraag, verraadt Bobby Robson. Hij zegt het niet woorden, maar de Brit belooft doelpunten. Verder niets over de tegenstander, wel over de loting van een paar dagen la ter en de rol van PSV in Zwit serland. Er kan niets misgaan. Denken ze -in Eindhoven. Maar hoogmoed pleegt in de regel voor de val te komen. PSV is zelfverzekerd, heeft, zo men wil, een grote mond. Maar moet, als de Nederlands- Turkse botsing eenmaal is be gonnen, meteen inbinden. De schrik sloeg de thuisploeg al in de eerste minuten in de benen. Overijverig werd aan het kar wei begonnen, maar in alle en thousiasme werden elementai re zaken over het hoofd ge zien. De thuisclub, die direct het offensief op de Turken opende, vergat zelf de defen sieve stellingen af te grende len en moest onmiddellijk boe ten voor die onachtzaamheid. Hans van Breukelen stond aan de grond genageld toen Gerald Vanenburg foutief passte op Eric Gerets, Riza Calimbay de crosspass lanceerde en Metin Tekin, direct daarna met een dijbeenblessure gewisseld, op de rechtervleugel van een me ter of twintig afstand vernieti gend uithaalde (0-1). „Daarna was er ineens een hoop werk aan de winkel voor ons", keek Robson terug. „In Istanboel kregen wij de ene zoveel kans na de ander, maar dat zat Kalusha verlaat na de overwinning van PSV, waarvan hij matchwinnaar werd, opgelucht het veld. FOTO:ANP er nu niet in. Dan zie je maar weer dat geen twee wedstrij den dezelfde zijn. Dit was een wereld van verschil in verge lijking met twee weken gele- Pressie De ontnuchterende klap, luid bejubeld door duizenden Tur ken, deed PSV ontwaken. Da den bleven echter uit. De pres sie was er op zich wel, maar de uitvoering bleek verre van fatsoenlijk. Hoge ballen, nor maal op z'n plaats bij Wim Kieft, waren al bij voorbaat gedoemd te mislukken bij Ro mario. Afstandschoten werden door de massieve muur die Be siktas optrok in de kiem ge smoord. Vandaar dat een spel hervatting soelaas moest bren gen. Vanenburg wist na 24 mi nuten op de rand van het zes tienmetergebied wel raad met een vrije trap, die sierlijk om een verzameling Turken krul de (1-1). „Hij was", compli menteerde Robson zijn aan voerder, „onze man van de wedstrijd." Robson deed de waarheid daarmee wat al te veel geweld aan, want Vanen burg kwam verre van impone rend voor de dag. De gelijkmaker strooide PSV slechts zand in de ogen. De thuisclub bleef ook daarna lange tijd verzanden in vruch teloze aanvalsdriften. Flanken waren een vreemd begrip, Ro mario een mannetje op een eiland en doorkomende mid denvelders een unicum. Ach terin was het oppassen gebla zen. Vooral toen Kalusha deed wat hem niet ligt: verdedigen. De Zambiaan zette Riza Ca limbay binnen de lijnen wat al te opzichtig de voet dwars, maar had alle geluk van de wereld dat Wiesel op dertig meter afstand deed alsof zijn neus bloedde. Toch werd dezelfde Kalusha, valt winner en de man die zijn werkgever een miljoenenver- lies het toernooi voor lands kampioenen is vooral vanaf de kwartfinales door een poule systeem uitermate lucratief bespaarde. Kalusha reageerde, SPITS FC UTRECHT TOONT WEER KLASSE Idoor BAS KUIT UTRECHT Edwin de Kruyff brak de ban. Zijn openingstreffer hielp FC Utrecht over het dode punt. Maar misschien nog belangrijker was voor de rechterspits dat hij einde lijk weer eens zijn klasse toonde. „Ik had tranen in mijn ogen. Ik was al mijn frustraties in één keer kwijt", juichte De Kruyff nadat Sturm Gra^ met 3-1 was opgerold. Na een voor zet van Robert Roest zette hij de thuisploeg in de 56ste mi nuut met een ferme knik op 1- 0. „Ik wist wel ongeveer waar ik die bal wilde hebben", blik te De Kruyff, bepaald geen kopspecialist, terug. „Maar ik had niet gedacht dat-ie er zo mooi in zou gaan. Ik stond er zelf van te kijken". Voor het eerst in het seizoen liet de 21-jarige aanvaller zien wat hij in huis heeft. „Ik heb het heel moeilijk gehad", gaf hij grif toe. In de voorberei ding raakte de schouder van het grillige talent uit de kom. Daarmee sukkelde hij een tijd je. „Ik moest mijn vorm lang zaam opbouwen, maar de toe schouwers verwachtten met een weer acties van mij." Als één voetballer geraakt wordt door kritiek, is het De Kruyff. De olympisch interna tional kreeg er volop mee te maken. „Een persoonlijke ver lossing", noemde hij zijn tref fer in het UEFA-Cupduel. Daarna lukte bijna alles wat de individualist ondernam. Tien minuten later stuurde De Kruyff Wlodi Smolarek in de richting van 2-0, op slag van het einde voorzag hij Marcel van der Net van een prima dieptepass die tot de derde treffer leidde. De succesvolle tweede helft van FC Utrecht volgde op een miserabele eerste. „Rustiger", moest het na de hervatting, vertelde trainer Ab Fafié. Zijn uitblinker liet zich dat geen twee keer zeggen. Fafié: „Ed win moest zich af en toe laten zakken om aan de bal te ko men". De Kruyff: „In de eer ste helft kreeg ik alleen hoge ballen. Daar kon ik niets mee." De Kruyff raakte zo ge ïrriteerd dat hij een reeks overbodige overtredingen be ging. „En dat moet ik niet doen, want dat kan ik niet. Als ik een overtreding maak, ziet iedereen dat direct". Hoewel Fafié het tegensprak, was FC Utrecht duidelijk ver bluft door de aanvalslust die de Oostenrijkse tegenstander in het eerste part ten toon spreidde. „Het was alleen ver rassend dat het zo snel gebeur de", beweerde de trainer. Sturm Graz bleek veel beter te kunnen dan het in de met 0-1 verloren thuiswedstrijd van twee weken eerder had gede monstreerd. Ook dit kwam voor Fafié niet als donderslag bij heldere hemel. „Iedereen zegt dat Sturm Graz niet kan voetballen, maar ik zie weinig verschil met bijvoorbeeld FC Twente". ek 2-0, 74. Deveric 2-1, 89. Van der Net 3-1 Scheidsrechter Delmer (Fra). Toeschouwers: 16.000 Rode kaart: 90. Konrad (Sturm Graz). Gele kaart: Smolarek (FC Utrecht). FC Utrecht: Van Ede; Verrips, Lies- dek. De Koek en Van der Meer; Van der Net, Roest, Bijl en Plugboer, De Kruyff en Smolarek Sturm Graz: Konrad, Radojevic, Pe- trovic, Temm en Kogler; Thonhofer, Edwin de Kruyff wordt besprongen door ploeggenoten nadat hij FC Utrecht met een kopbal op 1-0 heeft gebracht. FOTO: ANP De Albanese doelman Lekbello plukt de bal weg boven het hoofd van Feyenoord-spits Damaschin. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9