'Mismanagement kost Air Holland de kop' 'Wij zijn tenminste strijdend ten onder gegaan' Zelf cosmetica maken en breien via de pc £cidóeSou>umt ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM Getronics koopt KH-Electronics Nederlander eet steeds meer kaas DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Albert Heijn waarschuwt voor prijsbeleid AMSTERDAM De overheid wakkert met haar huur- en tarievenbe- leid de inflatie aan. Mede daardoor is de loonontwikkeling voorzien van grote vraagtekens. Als wij die spiraal nog wat verder zouden vol gen, zijn wij over een poosje weer terug in de jaren zeventig met het verwerpelijke en óneigenlijke prijsbeleid. Dat heeft voorzitter Albert Heijn van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf vandaag tijdens zijn jaarrede in Amsterdam gezegd. Hij relativeerde tevens berichten over zeer hoge looneisen in het win kelbedrijf. De werkgevers en de vakbonden zijn overeengekomen dat voor de ge hele detailhandel cao's moeten gelden. De Raad FGB heeft dat streven steeds ondersteund. Heijn wees er echter wel op dat „in veel branches en ondernemingen die geen cao hebben, de betaalde lonen de vergelij king met de schalen in verschillende goed bekend staande cao's uitste kend kunnen doorstaan." De personeelsvoorziening in de detailhandel wordt problematisch, al dus Heijn. De vraag naar arbeidskrachten blijft stijgen en het traditio nele aanbod van met name jongeren neemt af. Daarom willen de win kels nu intensiever gaan werven onder herintredende vrouwen, lang durig werklozen, buitenlanders en gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Daartoe zullen de contacten met de arbeidsbureaus worden versterkt. Banken geven Philips opnieuw meer armslag DEN HAAG Philips heeft zijn kredietregeling voor de tweede keer verlengd tot eind dit jaar. Acht in ternationale banken hebben het elektronicaconcern 1,2 miljard gul den armslag gegeven voor „even tueel interessante zaken". De woordvoerder van Philips kan niet zeggen waarvoor het geld ge bruikt zal worden. Bekend is dat Philips onderzoekt of overname van de lichtdivisie van General Telep hone en Electronics (GTE) interes sant is. Maar het resterende krediet zou ook nodig kunnen zijn om mo gelijke nieuw gaten te dichten. Uurloon in jaar met 3,8 pet. toegenomen DEN HAAG Het bruto-uur- loon van Nederlandse werkne mers bij bedrijven, instellingen en de overheid is in de twaalf maanden van april 1990 tot april 1991 met gemiddeld 3,8 procent toegenomen. De grootste toeneming deed zich voor bij de bouwnijverheid en de installatiebedrijven 5 procent). Daarop volgden de handel, horeca en reparatiebe drijven 4,7 procent). De ove rige dienstverlening zat met 3,4 procent iets onder het gemid delde, vooral omdat cao-afspra ken pas na de uitbetaling van het salaris van april zijn ge maakt. Erica UM Group ziet nogwel toekomst voor park Flevohof LEIDEN/BIDDINGHUIZEN Het is nodig dat voor 15 oktober beslissingen worden genomen de toekomst van de Flevohof. Dit omdat er and geen tijd meer is om te investeren en te werken het komend seizoen. Dat zegt Frans Ooms, directeur van de Erica UM Group in Leiden, die als ontwikke laar bemiddelend optreedt tussen de huidige eigena ren en een conglomeraat van partijen, dat de Flevo hof al dan niet zal overnemen. Ooms ziet in Flevoland zeker een toekomst aantrekkelijk attractiepark. „Dan zal er wel veel moeten veranderen," aldus Ooms. „De Flevohof heeft nog steeds de educatieve doelstelling van 25 jaar gele den. Dat kan niet meer. Wat we voor ogen hebben, is een amusementspark dat je al een prettig gevoel geeft als je er naartoe rijdt. Het terrein van de Flevohof is groot genoeg om er iets moois van te maken. De lig ging is ook gunstig." KEIHARD OORDEEL ACCOUNTANTSRAPPORT: AMSTERDAM Misma nagement. Dat is het kei harde oordeel van het ac countantsrapport van KPMG Klynveld, waarin zeer forse kritiek wordt geuit aan het adres van directie en op de gevoerde bedrijfspolitiek bij Air Holland. Inmiddels bestu deert de directie en de be windvoerder de mogelijk heden die er nog resten om de maatschappij in af geslankte vorm voort te zetten danwel in zijn ge heel te verkopen. In luchtvaartkringen worden Martinair en de Duitse Lufttransport Stid ge noemd als potentiële ko pers. De 275 personeelsleden van Air Holland, die dinsdag nog een bijdrage aan de reddings pogingen leverden met een voorstel tot een loonsvermin dering van vijf procent, heb ben gisteren te horen gekre gen dat er voorlopig niet wordt gevlogen, met uitzonde ring van de Aruba-lijn. De problemen werden gister avond in een klap groter, toen een grote Nederlandse finan cier zich terugtrok. Volgens bewindvoerder M. Pannevis is daardoor een gat ontstaan van 10 miljoen. Pannevis wilde niet zeggen welke financier het heeft laten afweten. Vice-voorzitter T. Sijpkens van de ondernemingsraad sprak zelfs van een gat van 20 miljoen. „Het is inderdaad zo dat het voor Air Holland is afgelopen. De keiharde pogin gen van het personeel om de chartermaatschappij te redden zijn op niets uitgelopen." Vertrouwen Er is echter nog geen sprake van een faillissement voor de maatschappij, omdat de recht bank uitstel van betaling heeft verleend. Dat blijkt dinsdag al te zijn gebeurd, zo liet Air Hol land in zijn summiere verkla ring van gisteren weten. De maatschappij maakte verder bekend dat de touroperators genoodzaakt zijn hun stoelen voor de komende tijd elders te kopen. „Daardoor ontbrak het vertrouwen bij de financiers in een spoedig herstel van Air Holland." Dat Martinair interesse zou hebben getoond om de char termaatschappij op te kopen, is volgens een woordvoerder van deze maatschappij niet waar. „Dat zijn geruchten die niet op waarheid berusten." Wel gaf hij aan dat Martinair op ter mijn meer personeel nodig heeft en „dat met belangstel ling wordt gewacht op even tuele sollicitaties van perso neelsleden van Air Holland". Reddingsplan President-commissaris F. Kernkamp zei dat in de loop Badhoevedorp bij elkaar na het bericht dat het doek definitief is gevallen voor Air Holland. FOTO: ANP van gistermiddag duidelijk was geworden dat de situatie voor Air Holland was ver slechterd. „Vooral door het stilleggen van de vliegtuigen is er een groot verlies voor de maand oktober ontstaan. Daardoor wordt een reddings plan voor Air Holland nog moeilijker dan het al was", al dus Kernkamp. Air Holland kon afgelopen zaterdag nog een financieel reddingsplan afsluiten met de banken, parti cipatiemaatschappijen en de touroperators. Nauwelijks vierentwintig uur later liet volgens Kernkamp reisorgani satie Holland International het reddingsplan in duigen vallen i fi nanciële steun in te trekken. Volgens de oorspronkelijke opzet stonden de financiële in stellingen zoals ABN Amro, NIB en NPM garant voor een kapitaalinjectie van ƒ24 mil joen en moesten de touropera tors 10 miljoen ophoesten. De neergang van Air Holland heeft zich in een zeer snel tempo voltrokken. Begin sep tember werd duidelijk dat de maatschappij in het boekjaar BADHOEVEDORP „Kom op jongens we gaan naar boven, we breken de deuren van restaurant De Landings open en slaan het laatste vat bier aan", zegt een werknemer ach ter in de zaal. „Ja het laat ste vat", scandeert een collega, met de nadruk op laatste. Nu het doek defi nitief gevallen is, komen de emoties los onder de werknemers die gisteren rond zes uur zijn samenge stroomd in een zaaltje op de begane grond van het hoofdkantoor van Air Holland in Badhoevedorp. De Landings was het exclusie ve restaurant op de bovenste verdieping waar de afgelopen weekeinden teruggetreden president-directeur John Block zijn relaties placht te fê teren. De gevoelens van fru stratie van het personeel op de lagere verdiepingen worden nu geprojecteerd op wat velen zagen als één van de vormen van verspilling die Air Hol land zijn opgebroken. Geschokt richt van bewindvoerder Pan nevis dat ook de inspanningen van gisteren om de kapitaal verschaffers en touroperators op een lijn te krijgen voor de redding van Air Holland ver geefs zijn geweest. De andere helft reageert gelaten: „Voor mij is het de tweede keer dat ik dit meemaakt, zegt een werknemer „maar ik ken col lega's voor wie het al de vier de keer is.". Vooral het vlie gerskorps en het middenkader is wat dat betreft gepokt en gemazeld. Hun arbeidsmarkt ligt ook buiten Nederland en alleen al in Europa verkeren tal van chartermaatschappijen in dezelfde positie als Air Hol land. Het Belgische TEA bij voorbeeld. In Duitsland haalde de onafhankelijke maatschap pij German Wings het niet en in Groot Brittannië wemelt het van maatschappijen op de rand van de afgrond. Air Eu rope was de laatste belangrijke onderneming die plofte. Ook bij Air Holland heeft een vliegerskorps dat gedeeltelijk bestaat uit buitenlanders. „Dan kom je gewoon wel eens te recht bij een bedrijf waarbij je zomaar plotseling op de keien staat". Cabinepersoneel Voor het cabinepersoneel, vaak jonge stewardessen, voor wie het werken bij Air Hol land doorgaans niet minder was dan het in vervulling gaan van een droom, is de klap gemiddeld heel wat har der aangekomen. Op de gang in het gebouw in Badhoeve dorp wordt veel bij elkaar uit gehuild, terwijl bewindvoerder Pannevis in de volgepakte zaal zijn relaas doet. Pannevis stelt dat het „zo negatief toch niet is". „Eén van de scenario's is mislukt", zo stelt hij. „Maar we gaan nu werken aan de ver koop van het bedrijf. Daarvoor gaan we plannen ontwikke len". Er is, zegt hij, daarom ook nog niet besloten om ont slag aan te vragen. Het is zelfs best mogelijk dat Air Holland in afwachting een definitief besluit over de toekomst van het bedrijf „incidenteel weer gaat vliegen". Over de doorbe taling van de salarissen AMSTERDAM Het au- tomatiserings- en service bedrijf Getronics heeft de automatiseringsdivisie KH-Electronics van het in financiële moeilijkheden verkerende Rotterdamse handels- en installatiecon cern Internatio-Müller overgenomen voor een onbekend bedrag. Getronics verwacht dat de drie bedrijven Koning en Hartman, Datelcare en Argo Datelcom, die zijn verenigd in KH-Electronics, al dit jaar zor gen voor een stijging van het nettoresultaat. Dit heeft Getro- nics-bestuursvoorzitter A. Ris- seeuw gisteren bevestigd. Hoe groot de stijging van het nettoresultaat zal zijn, wilde hij niet aangeven. Wel voegde w, bestuursvoorzitter van Getronics, kan met de overneming van KH-Electronics HrL^pnH^hp^Hivpn" oeren om de omzetgrens van 1 miljard in 1992 te passeren. FOTO: DIJKSTRA Z{L De drie ondernemingen i toe dat het „behoor- zijn. De drie ondernemingen, met een gezamenlijke omzet van ƒ240 miljoen en met 500 werknemers, worden in de laatste drie maanden van het lopende boekjaar geconsoli deerd. Opmerkelijk Door de overneming zal de omzet bij de Getronics-divisie Product Systems „aanzien lijk groter worden". In het af gelopen boekjaar ging de om zet van P S bescheiden om- hoog, doordat in sommige marktsegmenten de marges onder druk kwamen te staan. De overgang van KH-Electro- nics is opmerkelijk te noemen, omdat het personeel van KH- Electronics in eerste instantie weinig zin had om te werken onder de paraplu van Getro nics. Getronics was en is één van de grootste concurrenten van KH-Electronics en de per soneelsleden van deze Interna- tio-divisie waren bang dat bij een overneming flink in de 1990/91 een verlies voor belas tingen boekte van 49 miljoen op een omzet van 135,8 mil joen. Een jaar eerder was er nog een winst van ƒ7,3 mil joen behaald. Duidelijk dat er snel een financierings plan ter tafel moest komen om de vliegtuigen in de lucht te houden. Voor de beleggers was de commotie rond Air Holland voldoende om massaal de stukken van de hand te doen op de Amsterdamse effecten beurs, waarna de neerwaartse spiraal niet m ten. moeten de werknemers zich geen zorgen maken. Het kan, zo gaat hij verder, natuurlijk geen kwaad naar een andere baan uit te zien. „Vraag advies aan uw vakbond". De bewindvoerder realiseert zich niet hoe wrang die goede raad klinkt. De organisatie graad onder het personeel is nihil. De directie wilde destijds immers alleen de Vereniging van Air Holland Personeel ac cepteren als gesprekpartner en wilde pas na veel soebatten praten met de machtige Vere niging van Nederlandse Ver keersvliegers. T. Sijpkens, vice-voorzitter van de onder nemingsraad, vult Pannevis dan aan: „We zijn tenminste strijdend ten onder gegaan". banen zou worden gesnoeid. Na overleg met Getronics zijn bepaalde afspraken gemaakt over de organisatievorm en de werkgelegenheid. Door de koop van KH-Electro nics kan Risseeuw alsnog zijn plan uitvoeren om de omzet grens van 1 miljard in 1992 te passeren. In 1990 behaalde Getronics een omzet van 660,4 miljoen met ruim 2300 medewerkers. In dat jaar maakte Risseeuw bekend te streven naar een doorbraak van 1 miljard. Tijdens de toe lichting van het jaarverslag over 1990 echter begin dit jaar zwakte hij deze ambiteuze doelstelling af. Door de sterke re concurrentie op de markt vond de bestuursvoorzitter „overleven" belangrijker dan het verkrijgen van omvang. Getronics kan de koop van KH-Electronics met gemak betalen. Het bedrijf heeft een 'oorlogskas' van 600 miljoen. TIEN DAGEN FEMINA IN AHOY' ROTTERDAM ROTTERDAM Zelf cosmetica maken, breien via de personal computer, expresso uit een zakje to veren, de toiletbril auto matisch laten optillen, het kan allemaal. Tien dagen lang kan iedereen die dat wil dat en nog veel meer met eigen ogen zien op de 44ste Femina, die vanaf morgen tot en met zondag 13 oktober wordt gehou den in het tentoonstel lingsgebouw Ahoy' Rot terdam. Als se beurs van dukten, nieuwe toepassingen en ideeën. Maar deze keer is er ook veel 'oud nieuws'. Al bij de opening worden morgen door de acteur Luc Lutz herin neringen opgehaald uit de ja ren vijftig. Die schieten de be zoekers trouwens al binnen bij het betreden van de entreehal, waar auto's, motorfietsen, ju keboxen, voetgangersstopllich- ten, benzinepompen en neon reclames uit die tijd volledig het beeld bepalen. Daar blijft het niet bij, want de 'fifties' zijn ook te koop. Het bedrijf Ben Franse B.V. uit Den Haag beter bekend als Bennies Fifties laat zien dat het zich in dergelijke artikelen in hoge mate heeft gespeciali seerd. Franse, bekend van het museum-van-de-jaren vijftig op de Palace Promenade in Scheveningen, verkoopt of verhuurt attributen. Hapjes en drankjes weer te over op de Femina. In het 'proeftheater' worden aan de lopende band keukengehei men onthuld. Bijna onafgebro ken geven gerenommeerde keukenmeesters er culinaire demonstraties. Nieuwe pro- dukten op het gebied van voe ding duiken overal op: Russi sche chocolade, nieuwe dieet- margarines, zelf te maken do nuts, suikervrij snoepgoed, nieuwe sauzen, kruidencake en -koek en speciale sportvoe ding. De drankjes die men schenkt bevatten overigens geen alcohol meer, dat mag niet meer op beurzen als de Femina. Wel is er veelal nieuwe alcoholvrije en - arme drank te proeven. Keukens Maar niet alleen wat er in de keuken wordt klaargestoofd treffen we op de Femina aan, ook de keuken zelf staat er. In vele gedaanten. In vier grote shows ondergebracht. Een in een voor de kunststof waarvan hij gemaakt is nogal opmerke lijke hoogglans. Ook de 'keu ken van de toekomst', een cre atie van industrieel vormgever Frank de Blok, zoals hij in Chriet Titulaers 'huis van toe komst' te zien is in Rosmalen kunnen de bezoekers op de Femina rondneuzen. Alle tien de dagen als de beurs open is van tien tot vijf uur en s avonds van zeven tot half elf, op zondag alleen van tien tot vijf uur worden vanaf Femina door Radio Rijnmond en de Rotterdamse Stad TV uitzendingen ver zorgd. Dat gebeurt vanuit ei gen studio's op de beurs. Philips toont in de GEB-stand het resultaat op 'breedbandte- levisie' een kleuren-tv met een beeldscherm dat overeen komt met maten van een film doek in de bioscoop. Hoewel deze HD-tv, zoals dat wordt genoemd, in Nederland nog niet mogelijk is, kan de bezoe ker aan de beurs die dank zij enkele technische hoog standjes van het GEB toch op de Femina bewonderen. En ook satellietradio beluisteren. Natuurlijk zijn er verder mo deshows vijf per dag met acht mannequins waar in combinatie met antraciet en pasteltinten, zoals 'gepoederd roze' en 'ijsblauw' worden ge toond. Ook voor wie zijn wo ning (opnieuw) wil inrichten, staat er op de Femina een keur van interieurverzorgers paraat. RIJSWIJK De totale kaas-consumptie in Ne derland zal dit jaar meer dan 200 miljoen kilo be dragen. Dat is per hoofd van de bevolking onge veer 13,5 kilo. De produktie van kaas zal in 1991 op meer dan 600 miljoen kilo uitkomen. Dat heeft het Nederlands Zuivelbureau van daag meegedeeld. Bijna 80 procent van de huis houdelijke kaas-aankopen be staat uit Goudse kaas. Een Ne derlands gezin betaalt dit jaar ongeveer evenveel voor een kilo kaas als in 1990, gemid deld 12,30 gulden. Air Holland vleugellam over verdeeld Damrak AMSTERDAM De vleugel lamme chartermaatschappij Air Holland wist gisteren weer enigszins te fladderen over Beursplein 5. Gedreven door particuliere vraag, die werd gevoed door berichten dat er nieuwe geldschieters zouten zijn, kon de koers met 1,10 stijgen tot ƒ2,70. Nabeurs werd duidelijk dat het doek voor Air Holland definitief is geval len. Intussen bleef KLM profi teren van de perikelen bij de branchegenoot en zag drie dubbeltjes aan de koers ge plakt op ƒ31,70. De handel op de Amsterdamse effectenbeurs stelde overigens weinig voor. Gebrek aan stu ring van de buitenlandse beur zen en een iets lagere dollar zorgden voor een verdeeld beeld waarbij de stemmingsin dex met 0,2 steeg tot 90,20. De koersindex kwam op 194,4 te gen 194,7 op dinsdag. De omzet was met 1,2 miljard redelijk. De aandelen namen daarvan ƒ491 miljoen voor hun reke ning. Bij de internationale waarden moest Akzo 1,20 inleveren op ƒ115,90 Het Arnhemse con cern maakte bekend dat als gevolg van de uitoefening van BEURS de warrants 180 miljoen aan het eigen vermogen is toege voegd. De opmars van Unile ver werd vooralsnog gestaakt door een verlies van een dub beltje op 163,30. Philips, die zou lonken naar de lichtdivisie van het Amerikaanse GTE, werd twee dubbeltjes minder waard op ƒ33,40. Koninklijk Olie moest zeventig cent zak ken tot 151. Elders op het Damrak beleef de PolyGram een weinig op wekkende dag. Het fonds, dat nog enige oppositie kan ver wachten tegen de verwerving van de distributierechten van het Amerikaanse soul-label Motown, moest 1,20 achterla ten op ƒ39,60. Op de lokale markt kwam Smit-Internationale in slecht weer. De bergingsmaatschappij moest drie gulden terug tot ƒ54. Voor Rood Testhouse was een winstje weggelegd van ƒ0,20 op ƒ7,30. De parallel- markt kende Medicopharma als uitblinker. De stukken werden 1,60 meer waard op ƒ27. Free Record Shop ging zeven dubbeltjes terug tot 30 De optiebeurs was verdeeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7