Burgeroorlog bedreigt monumenten Dubrovnik Mercedes-ster en mark zijn de symbolen van nieuw tijdperk 4 CcidócSoutatlt BUITENLAND-DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Mariniers VS naar Caribisch gebied De duivel in Toscane Walesa wil YN-macht Installatie premier CVSE verlaat beginsel Amerikaans Congres schort in Centraal-Europa Zaïre weer uitgesteld van non-interventie bankgarantie Israël op Haïtianen in Washington demonstreren voor het gebouw van de OAS. foto: ap WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben een con tingent mariniers naar het Ca ribisch gebied gestuurd om klaar te staan voor een moge lijke evacuatie van Ameri kaanse burgers op het eiland Haïti. Eerder zei de Amerikaanse president George Bush dat „hij er niet toe neigde om Ameri kaanse macht' te gebruiken om een eind te maken aan de militaire machtsovername op het eiland. Een zegsman van het Penta gon zei dat een eenheid van minder dan 500 man van het marinierskamp Camp LeJeu- ne, in de staat Noord-Carolina, naar de Amerikaanse marine basis Guantanamo, op het eiland Cuba, gestuurd is. De eenheid zal alleen gebruikt worden voor de evacuatie van de ongeveer 7000 Amerikanen op het eiland indien „dat no dig wordt en het verstandig is om dat te doen", aldus de zegs- President Jean-Bernard Aris- tide heeft trouw gebleven mi litairen en het volk opgeroe pen zich te verzetten tegen de junta van generaal Raoul Ce- dras. Aristide, die gisteren in Washington arriveerde, zei: „Het is slechts een kwestie van dagen dat ik terugkeer. Cedras en zijn misdadigersbende zul len niet lang aan de macht blijven. De hele wereld steunt ons", zei Aristide. De ex-pries- ter verklaarde eveneens dat hij nog steeds president is en aan het hoofd staat van het le ger. Eerder had de juntaleider verklaard dat Aristide niet was afgezet, maar „ontslag had genomen". President Bush zei dat Was hington zich achter de OAS zal opstellen. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) (OAS) stemde unaniem in met het voorstel de junta in Haïti geheel te isoleren in eco nomisch, politiek en financieel opzicht. De EG schortte giste ren alle samenwerking met Haïti op, waaronder een hulp pakket van 277 miljoen gul den. YS willen met Sovjetunie raketafweer ontwikkelen WASHINGTON De Ameri kaanse regering wil met de Sovjetunie aan een systeem werken waarbij vanuit de ruimte beperkte raketaanval- len kunnen worden gesigna leerd. Dat heeft Henry Cooper, directeur van de Strategic De fense Initiative Organization (SDIO), gezegd. De SDIO voert het Pentagon-project uit dat het de VS op den duur mo gelijk zou moeten maken van uit de ruimte ballistische ra ketten neer te halen. Cooper zei dat de VS-regering bereid is een nieuwe weg in te slaan in- de discussie met Moskou over de raketafweer. De sa menwerking zou een systeem op moeten leveren dat waar schuwt bij lanceringen die niet op het hoogste niveau zijn goedgekeurd of bij raketaan- vallen door terroristen of kwaadwillige regimes. Stukje België wordt Nederlands BRUSSEL De Belgische stad Gent heeft gisteren 470 vierkante meter grond, gele gen in Nederland, verkocht aan Sas van Gent. Het stuk grond maakt deel uit van een openbare weg in Sas van Gent. Hoe het ooit in bezit is geraakt van Gent valt niet meer te achterhalen. Omdat de grond in Nederland meer lasten dan lusten opleverde besloot de ge meenteraad van Gent vorig jaar al het perceel over te dra- grn aan de gemeente Sas van ent. De verkoopprijs werd vastgesteld op 1 Belgische frank. Dat het na dat besluit nog een jaar duurde voordat de akte getekend werd ligt aan het feit dat er nog al wat juri dische haken en ogen aan de transactie vastzaten. WARSCHAU De Poolse president Lech Walesa heeft gisteren opgeroepen een VN-vredesmacht on Centraal-Europa te stationeren. Hij waarschuwde dat oplos sing van problemen in de regio van meer afhankelijk is dan van „verklaringen over Westerse politieke steun". De oproep valt samen met een steeds sterker wordende samenwerking tussen Polen, Tsjechoslo- wakije en Hongarije, de drie noordelijke Centraaleuropese landen die nauwere banden met de NAVO willen aangaan. De mislukte coup in Moskou en het uitbreken van een burgeroorlog in Joegoslavië zou den het belang van een nauwe samenwer king op veiligheidsgebied tussen de voor malige leden van het Warschaupact heb ben benadrukt. KINSHASA De Zaïrese oppositieleider Etienne Tshisekedi heeft president Mobutu Sese Seko er van beschuldigd de vorming van een nieuwe rege ring te willen tegenhouden. De conferentie die Tshisekedi als premier moet installeren werd gis teren opnieuw uitgesteld. Tshisekedi dreigt op ei gen gezag een kabinet samen te stellen. Tshiseke di, leider van de Unie voor Democratie en Sociale Vooruitgang, werd maandag door president Mobu tu als premier aangewezen. Om meer politieke armslag te hebben en internationaal erkend te worden wil Tshisekedi formeel door de oppositie worden aangesteld. Eerder diende hij onaer Mo butu als minister van binnenlandse zaken. De pre mier in spe zei dat Mobutu de nationale conferen tie wil saboteren en dat de oppositie daarom had besloten niet naar de plenaire zitting te gaan. MOSKOU In de slotverklaring die .morgen op de CVSE-conferentie in Moskou zal worden aangenomen wordt het principe van non-in terventie in de binnenlandse aangeleden van een lidstaat verlaten. De overgrote meerder heid van de 38 CVSE-landen is het erover eens dat ingrijpen van buitenaf mogelijk moet wor den bij grove schending van mensenrechten en repressie van minderheden. In de slotverkla ring wordt een mechanisme ontworpen om CVSE-inspecteurs naar een lidstaat te kunnen sturen, ook als de betrokken staat het daar zelf niet mee eens is. Een kleine maand geleden werd nog uitsluitend gedacht aan controleme chanismen op basis van vrijwilligheid. De stroomversnelling in de discussie over strenge re controlemiddelen is grotendeels veroorzaakt door de ontwikkelingen in Joegoslavië. WASHINGTON De democraten in het Ameri kaanse Congres hebben gisteren ten langen leste ingestemd met het voorstel van president George Bush de bankgarantie van 10 miljard dollar aan Israël voor huisvesting vier maanden op te schor ten. De aankondiging van de democratische lei ders kwam na heftige debatten tussen Bush en sympathisanten van de joodse staat. Bush dreigde hierbij zijn veto uit te spreken als hij niet de steun zou krijgen van het Congres. De kwestie heeft de betrekkingen tussen Jeruzalem en Washington sterk onder druk gezet. Bush wei gert garanties te geven, omdat hij vreest dat het geld gebruikt wordt voor woningbouw in de door Israël bezette gebieden, waardoor de te houden het Midden-Oosten in ge- BAGNI Dl LU CC A Ik zit op de juiste plek. Dit pleintje heet Piazza dei Malcontenti - het Plein van de Ontevredenen. Het ziet er nors en hoekig uit. Een stukje verderop begint de Via del Crocifisso. Ik bevind me dus, met een bar slechte bui. op de schoot van Satan, in de schaduw van het Heilig Kruis. Gisteren was het nog mooi. Op die dag heb ik mijn 39-jarig ambtsjubileum gevierd in Bagni di Lucca, een leuk plaatsje in blauwe Toscaanse heuvelen, waar beroemde termen zijn ontsprongen uit de warme schoot der aarde. Figuren van aanzien kwamen hier hun botten warmen in hete modderbaden of aan de boezem van zorgvuldig opgeleide courtisanen. De plaats heeft nog steeds een gastvrije allure. Op een mooi kerkhofje rusten veelal uit Engeland afkomstige negentiende- eeuwse zielen. Een generaal die. volgens op zijn zerk gebeitelde mededelingen, zijn ganse leven heeft onderworpen aan zijn streven een volmaakte gentleman te worden. Hier sluimert ook de zuster van de Amerikaanse president Grover Cleveland, die in 1918 haar leven gaf in de strijd tegen de Spaanse griep. En ik zie - tot mijn troost - aan het grafschrift van een langvergeten Engelse dichteres, dat alles vergankelijk is en aardse roem snel kan verbleken. In het restaurant 'Circolo dei Forestieri' was een bruiloft aan de gang en de obers waren zo vriendelijk ons buiten, in een pilarengaanderij, te voorzien van alcoholische geschenken om het wachten te veraangenamen. Italië hoeft echt niet duur te zijn, zo bleek aldaar. Er gebeuren de laatste weken kleine wonderen, die duiden op de constante aanwezigheid van de Angelo Custode, de engelbewaarder. Maar in Lucca, met zijn 99 voornamelijk Pisano-Romaanse kerken, blijkt ook de duivel een winkeltje te hebben geopend, om argeloze toeristen te pesten en ze. aldus, te dwingen tot het uiten van vreselijke godslasteringen. In dit lieve, prachtig ommuurde stadje, waarin eeuwen kunstgeschiedenis naadloos in elkaar overgaan, heerst een vuile en smerige dictatuur. De duivel heeft er knorrende blikken beesten toegelaten, vunzige satansknechten, die het leven van de wandelaar vergallen. Je moet ze met groteske danspassen proberen te ontwijken en een schichtige blik op een heilige facade kan een aandoenlijk en bitter lijden tot gevolg hebben bij de zusters van Liefde in het ziekenhuis bij het Bastion van Santa Croce, nabij Piazza SantAgostino. Hier zit ik nu. op het pleintje der malcontenti, en ik denk aan de duivel, die ervoor heeft gezorgd dat de Italianen alleen maar voor zichzelf kunnen zorgen. Ze praten over het handwerk van de duivel (de maffia, onrecht, armoede, autoleed en andere droeve zaken) totdat ze erbij neervallen, maar ze doen er niets aan. Ik krijg schuim op de lippen bij de gedachte aan de onzichtbare misdadige hand, die een duivelse onderwereld manipuleert. Gaat Italië in een adembenemend aroma van rozen, kamperfoelie en knoflook ten onderIeder voor zich en God voor ons allen, zo luidt de lijfspreuk van de Italianen. Maar God lijkt zich weinig van het geheel aan te trekken. Maar ze komen er op den duur wel uit. Die pestbui op het pleintje der malcontenten was ontstaan door een zwarte omelet, mij aangeboden door een boosaardige ober, die zei dat het zo hoorde, toen ik beleefd verklaarde dat de omelet geen capolavoro, geen meesterwerk, was, maar uit het achterste van een gorilla leek te zijn gebeiteld. De man deed lelijk, alsof hij die dag alleen maar Duitsers had gezien, of deerlijk was mishandeld door zijn vrouw. Een zoon van Satan, dienaar van de 'cuisine criminelle'. Wat later, bij het reserveren van een tafeltje in een trattoria van signor Santis, vroeg een vrouw, die daar in het zweet des aanschijns achter de geuren in de keuken stond, wat ik wilde eten. Ik mocht kiezen. De duivel spreekt Italiaans, dat is een onmiskenbaar feit, maar er zijn ook engelen in Lucca. Binnen een half uur loop je hier van het Piazza dei Malcontenti naar Piazza dei Miracoli. Italië verbiedt omstreden reclame MILAAN Italië heeft een reclameposter van kledingfir- ma Benetton verboden waarop een non en een priester elkaar zoenen. De desbetreffende overheidsinstantie vindt dat de campagne kwetsend is voor religieuze groeperingen. De af beelding heeft de kritiek opge roepen van rooms-katholieke priesters en groeperingen. De onderdirecteur van de Vati caanse perszaal noemde de re clame enkele maanden gele den „smakeloos". Cocaïnevangst MEXICO-STAD Mexicaan se drugsagenten hebben giste ren in de noordelijke staat Chihuahua een uit Colombia afkomstig vliegtuig in beslag genomen. Aan boord bevond zich 3,5 ton cocaïne met een straatwaarde van honderden miljoenen guldens. Het is de grootste cocaïnevangst ooit ge daan in Mexico. DUBROVNIK De monu mentale stad Dubrovnik, één van de allergrootste toeristi sche trekpleisters van Joego slavië, is in groot gevaar. De zwaar ommuurde vesting, die zelfs onbeschadigd uit de Tweede Wereldoorlog kwam, dreigt nu vernield te worden in het geweld tussen Servïers en Kroaten. vele monumenten, die tot nu toe alleen maar te lijden had den van natuurgeweld; met name een zware aardbeving in 1669 richtte grote verwoestin gen aan. Dubrovnik is altijd een vreemde eend geweest in de bijt van de vele Joegoslavi sche staatjes die voortdurend werden belaagd door steeds weer andere vijanden. De stad had tot 1918 de Italiaanse naam Ragusa. Ze werd rond 615 gesticht door vluchtelin gen uit Epidaurum (nu Cav- tat), 15 km zuidelijker, dat in is verwoest. Achtereenvolgens deelden By zantium, Venetië en Hongarije er de lakens uit. Maar toen de Turken in 1526 de Balkan be zetten, was Raguza een onaf hankelijke handelsrepubliek, die zijn zelfstandigheid be waarde door de Turken een forse belasting te betalen. In de 16e en 17e eeuw stond Dubrovnik, met zijn bloeiende kunst bekend als het 'Slavisch Athene'. De aardbeving van 1669 maakte, samen met de verplaatsing van de wereld handel naar andere gebieden, een einde aan de bloeiperiode. In 1806 werd Raguza door de Fransen bezet en van 1814 tot 1918 behoorde de stad bij het koninkrijk Dalmatië, een on derdeel van Oostenrijk-Hon- garije. Toen in 1918 het 'Ko ninkrijk der Serviërs, Slove- nen en Kroaten' werd gesticht, behoorde Dubrovnik tot het banaat Zeta. In de Tweede Wereldoorlog werd de stad eerst door Italië geannexeerd en daarna bij het 'Koninkrijk Kroatië' gevoegd, een Duitse vazalstaat. In het in 1945 door Tito weer verenigde Joegosla vië bleef Dubrovnik bij de fe derale republiek Kroatië beho- BONN Zou het toeval zijn, dat bondskanselier Helmut Kohl zich op de Dag van de Duitse Een heid via een satellietver binding met Moskou live laat feliciteren door Sov jet-president Michail Gor- batsjov? Er wordt al ge sproken over een nieuw tijdperk. Het tijdperk waarin de mark en de Mercedes-ster de meest in het oog springende sym bolen worden, van de Franse Riviera tot aan Vladivostok. Over 1990 kwam een kwart van het totale bruto nationale produkt van de Europese Ge meenschap uit de toenmalige Bondsrepubliek. Voor het her enigde Duitsland zijn nog geen cijfers beschikbaar, maar aan genomen wordt dat het kwart overtroffen wordt. Ondanks de economische shocktherapie die de hereniging met zich meebracht is Duitsland nog steeds het rijkste land in Euro pa. Toch brachten de hervormin gen in de nieuwe deelstaten vaak traumatische ervaringen teweeg en de weg naar het ka pitalisme is voor de Oostduit sers pijnlijker dan Kohl hun voorhield en velen geloofden in de roes van de hereniging. In het begin ging het ene na het andere onrendabele bedrijf failliet en bereikte de werk loosheid steeds opnieuw schrikbarende hoogtepunten. Meer dan een miljoen Oost duitsers zijn nu werkloos. „Zelfs mijn zesjarig dochtertje weet dat het anders is", zegt Uta Loskarn. In haar woon plaats Ludwigsfelde raakte zij haar baan bij de gemeente kwijt. Tijdelijk werkt ze nu bij de plaatselijke VVV. „Daar heb ik geen opleiding voor ge had, maar er komen toch geen toeristen naar Ludwigsfelde", zegt ze. Tienduizenden ande ren in de voormalige DDR kunnen soortgelijke verhalen vertellen. De politieke en economische hereniging heeft de beloften van harde tijden, neergang en de strijd om te overleven ruimschoots ingelost. Maar de hoop op betere tijden is met rasse schreden aan het toene men. Kohl blijft van mening dat het steeds beter gaat. Hii haalde dinsdag in het dagblad Bild aan dat sinds drie oktober vorig jaar twee miljoen men sen in de nieuwe deelstaten een nieuwe arbeidsplaats heb ben gevonden en 470.000 nieu we bedrijven zijn opgericht. „Ik weet echter ook dat veel mensen zich zorgen maken om hun baan. Economische, socia le en milieukwesties zijn niet de enige problemen die we ge zamenlijk moeten oplossen. Er zijn grote problemen, maar ik beleef het elke dag: de mensen zijn vlijtig, bereid de handen uit de mouwen te steken en willen in de verworven vrij heid hun kansen benutten. Daarom zullen we ons doel be reiken", aldus Kohl. Laagtepunt Deskundigen zeggen dat het erop lijkt alsof de economische moeilijkheden het laagtepunt hebben bereikt. Maar de rege ring stort zich wel in diepe schulden om de levensomstan digheden in het oosten te ver hogen. Het nieuwe Duitse zelfver trouwen wordt met argusogen door het buitenland bekeken. Historisch gezien begrijpelijk. De opleving van het rechts-ex- tremisme, hoewel geen typisch Duits probleem, baart zorgen. Ook de rol die Duitsland in Oost-Europa overneemt van de Sovjetunie als économische motor wordt nauwlettend in De hereniging van Oost- en West-Duitsland, vandaag precies een jaar geleden, wordt stevig gevierd. de gaten gehouden. Bondspresident Richard von Weizsöcker zei onlangs nog dat de buren van Duitsland bezorgd zijn over „een nieuwe Duitse macht en een alleen gang van Duitsland". Hij voeg de hier onmiddellijk aan toe dat zijn land zichzelf heeft toe gewijd aan de eenwording van Europa en niet aan overheer sing van Europa. De pogingen van de Duitse minister van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Genscher, om Europa krachtig in de Joe goslavische crisis te laten in grijpen, strandden op argwaan van de Europese partners. Bonn is voorstander van er kenning van Slovenië en Kroatië. Waarnemers zeggen dat de andere EG-landen de Duitse benadering afwijzen, wie Duitse - hierdoor geïnspi reerd worden ook naar onaf hankelijkheid te streven. Er leven miljoenen etnische Duit sers in het oosten van Europa en velen van hen voelen zich nog steeds nauw verwant met Duitsland. Duitsland is echter nog op zoek naar zijn juiste plaats bin nen de internationale politiek. Het hoofd van het federale in stituut voor oostelijke en inter nationale studies in Keulen, Heinrich Vogel, zegt dat zijn land weliswaar zelfbewuster optreedt, maar nog steeds geen duidelijke visie heeft rol i Duitsland binnen Eu- Jarenlang waren de Sovjets de dominante macht in Oost- Europa. Dat worden nu de Duitsers", verklaart Andrei Markovits, Duitsland-deskun- dige aan de universiteit van Harvard in de VS. „De Oost europeanen leren nu allemaal Duits, niet om Goethe of Schiller te kunnen lezen, maar om te kunnen onderhandelen met de managers van Siemens en Volkswagen", aldus Marko- vitz. Volgens opgaven van het Duitse ministerie van buiten landse zaken blokken op het ogenblik 12 miljoen mensen uit het voormalige Oostblok op de Duitse taal. Nummertjes Regeringsfunctionarissen uit de Sovjetunie, Polen, Honga rije, Tsjechoslowakije, Bulga rije en de drie Baltische staten trekken nummertjes in de wachtkamer van Helmut Kohl om over economische hulp te kunnen praten. En Bonn lijkt bereid zelfs de belastingen te verhogen - politiek een le vensgevaarlijke zet - om aan foto: sp de verlangens en verwachtin gen van deze landen tegemoet te komen. Kohl heeft Oost-Eu ropa hulp beloofd en blijft druk uitoefenen op de Vere nigde Staten, Japan en andere rijke landen om hun hulp aan Oost-Europa te verhogen. Een adviseur van Genscher, Helmut Schafer, liet weten dat een dominante rol van Duits land in het voormalige Oost blok deels komt doordat som mige westerse landen blijven aarzelen daar te helpen. Veel mensen geloven dat Duitslands leidende rol in Eu ropa gezien zijn rijkdom en ligging alleen maar vanzelf sprekend is. „Persoonlijk ben ik niet bezorgd over Duitsland, onder het voorbehoud dat het niet op een opdringerige ma nier te werk gaat en zich be wust blijft van de Duitse ge schiedenis", besluit Markovitz. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN880 Enkele jaren later zijn de eerste boerderijen gereed, gebouwd door 'vrijlieden' in het gebied, waar zij op bescherming van het fort kunnen rekenen bij eventuele moeilijkheden met de inlandse bevolking. Voor eigen rekening laat Jan van Riebeeck een prachtige wijngaard aanleggen en de teelt van druiven gelukt schitterend. Toch heeft hij zorgen en 's avonds heeft hij vaak lan ge gesprekken met zijn vrouw over de opvoeding van hun beide zoontjes. Lambertus is nu al negen jaar en Abraham zeven. Hier kunnen de kinderen niet naar school gaan. Wordt het geen tijd de jongens terug te sturen naar Holland, waar zij een behoorlijke opvoeding kunnen krijgen? Of moeten zij trachten de kinderen zelf het nodige bij te brengen? De scheiding zal vooral Maria zwaar vallen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5