Ontwikkelingshulp helpt allerarmsten „De problemen worden bij de staart aangepakt" HN ELSEVIER BINNENLAND 4 Hulp aan Russen komt goed terecht SIEMENS Bij aankoop van een Siemens droogautomaat tijdelijk max. f100,- terug. i jf ir '4l P i i iip -M Jackpotclub Informatielijn 06-350.510.50 L UIT DE WEEKBLADEN H0ENE CcTdóe Somant DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Antidiscriminatie-code uitzendbureaus werkt DEN HAAG De door uitzendbureaus gehanteerde ge dragscode om discriminatie bij werving en uitzending te voorkomen, blijkt in de praktijk redelijk goed te werken Vrijwel alle uitzendbureaus kennen deze code (ook die niet zijn aangesloten bij de Algemene Bond van Uitzen dondernemingen ABU) en leven hem ook na. Toch vertoont de huidige code nog enkele beperkingen. Dat blijkt uit een onderzoek door de Rijksuniversiteit Leiden in opdracht van het ministerie van sociale zaken, waar van de de resultaten in Den Haag zijn overhandigd door oud-minister De Koning (Sociale Zaken) aan voorzitter R. de Boer van het Centraal Bureau Arbeidsvoorziening. De gedragscode om discriminatie te voorkomen werd in 1987 door de ABU ingevoerd. De code is samen met het Lan delijk Bureau Racismebestrijding (LBR) en het ministerie opgesteld na een klacht van een onderwijzer die bi^ CDA-Amsterdam alleen in verwerpen wao-maatregel DEN HAAG Een duidelijk afwijkend geluid, en niet in overeenstemming met de mening van andere CDA-afdelingen in het land. Zo beoor deelt het CDA-kamerlid Johan de Leeuw de dinsdag in de kamerkring Amsterdam aangeno men motie om huidige wao'ers te ontzien en niet tot bevriezing van hun uitkering over te gaan. Volgens De Leeuw, die de afgelopen we ken veel bijeenkomsten over de wao heeft mee gemaakt en dinsdag in Amsterdam te gast was, staat het Amsterdamse standpunt haaks op dat van de andere afdelingen. „Dit is voor het eerst dat we een afwijkend standpunt horen. In de andere afdelingen waar ik gesproken heb wor den de plannen aanvaard zoals ze zijn". De Leeuw ziet daarom in de motie geen aanleiding binnen de fractie de wao opnieuw ter discussie te stellen. Finkensieper klaagt bij Europese commissie DEN HAAG Advocaat mr. G. Spong dient binnen twee weken een klacht in bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in Straatsburg over de behandeling van zijn cliënt H.O.T. Finkensieper. Vol gens Spong heeft de voormalige directeur van de Hel dringstichtingen in Zetten geen eerlijk proces gehad. De Hoge Raad wees dinsdag het cassatieverzoek van Finkensieper af. Hij had hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van het gerechtshof in Arnhem dat hem tot zes jaar cel veroordeelde wegens ontuchtige handelingen, verkrachting en aanranding. Volgens Spong hebben het gerechtshof en de Hoge Raad een onterechte beslissing genomen, in strijd met het ver drag van de Rechten van de Mens. „Wij zijn niet in de gelegenheid gesteld om een bepaalde, belangrijke ge tuige te horen. De rechtspraak van het Europees hof brengt met zich mee dat de verdachte het recht heeft om getuigen te horen". Aanslag miljoen voor naai-atelier ca één miljoen gulden aan aanslagen opgelegd aan een naai-atelier aan de Bloem gracht in Amsterdam. In totaal zijn er tien illegale personen aangehouden, die worden uit gewezen. De aanwezige apparatuur en een auto zijn in beslag geno men. De inval gebeurde omdat werd vermoed dat er behalve legale illegale arbeid werd verricht. Het GAK sloeg het bedrijf we gens niet afgedragen premies DEN HAAG „Dit geeft lucht in de discussie over de kwaliteit van de Ne derlandse ontwikkelings samenwerking", zo luidde gisteren de enthousiaste reactie van prof. B. Goud zwaard namens de vier ontwikkelingshulporgani saties Icco, Hivos, Novib en Cebemo op het zojuist verschenen onderzoeks rapport naar het succes van ontwikkelingshulp projecten. Het rapport schrijft de niet- gouvernementele organisaties (ngo's) in de Derde Wereld een, zij het bescheiden, bijdra ge toe aan „de opbouw van een meer open, democrati scher samenleving en ook aan de geleidelijke vergroting van de toegang tot kennis, inko mens en politieke invloed voor de allerarmsten". Vijfentwintig jaar geld naar de Derde Wereld sluizen via lo kale ngo's, met een budget dat groeide van 5 naar 300 miljoen per jaar, was voor de vier ge noemde Nederlandse medefi nancieringsorganisaties (mfo's) aanleiding om de effectiviteit en doelmatigheid daarvan te laten onderzoeken. Hoewel de mfo's zeer verheugd waren over de resultaten, toont het eindrapport van de onafhan kelijke onderzoeksgroep voor al hoe moeilijk het welslagen van ontwikkelingswerk te me- Doel van het anderhalf jaar durende onderzoek was te on derzoeken of met het Neder landse medefinancieringspro gramma inderdaad de kansar me groepen in de ontwikke lingslanden bereikt werden. De ontwikkelingshulpprojec ten op sociaal gebied, zoals ge zondheidszorg, drinkwater voorzieningen en onderwijs, komen inderdaad ten goede aan de allerarmsten. De voor zieningen worden goed benut en het geld wordt niet aan an dere doelen besteed, zo stelt het onderzoek. „Hier zijn de ngo's duidelijk op vertrouwd terrein", aldus De Waart. Ook de economische projecten richten zich op de arme groe pen onder de bevolking, maar ze hebben maar een beperkt bereik. In een aantal gevallen blijken ook de niet-armen er profijt van te hebben. Land bouw- en kredietprogramma's lopen relatief het best: zij scheppen inderdaad werkgele genheid. Maar, zo waarschu wen de onderzoekers, dat kost dan ook een boel geld en de vraag is of die banen blijven als het buitenlandse geld weg valt. Wat projecten op het gebied van training en vorming be treft valt er nog veel te verbe teren, vinden de onderzoekers. Het aanbod is niet altijd afge stemd op de behoefte ter plaat se. En dan zijn er nog de tallo ze projecten die gericht zijn op bewustwording. Soms, aldus de onderzoekers, leiden die projecten tot grotere druk van uit de bevolking op de over heid, maar er zijn geen voor beelden waarbij dat resulteer de in een wezenlijk andere manier van besluitvorming of principiële verandering in de machtsverhoudingen. Wat be treft de verhouding tussen mannen en vrouwen is er zelfs nauwelijks sprake van veran deringen, zo constateert het rapport. Kritiek hebben de onderzoe kers op het kostenbewustzijn van de ngo's. Kosten-baten- analyses ontbreken en de ver zameling van data wordt meestal ondergeschikt ge maakt aan de directe leniging van nood. De vier Nederland se organisaties zouden hun partners in de ontwikkelings landen wat meer kostenbe wustzijn moeten bijbrengen, vinden de onderzoekers. Hi- vos-directeur Dijkstra bracht daar tegenin dat je niet altijd de westerse opvattingen over grondiger, sneller en beter kunt toepassen. „Wezenlijk is aansluiting te houden bij de organisaties in het Zuiden De vier Nederlandse mfo's wordt aangeraden gezamenlijk beleid te ontwikkelen rond thema's die in de ontwikke lingshulpprojecten nauwelijks aan bod komen: vooral het mi lieu en verbetering van dé po sitie van de vrouw. Beide on derwerpen behoren tot de speerpunten van het beleid van minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking. BORCULO „De actie heeft mijn verwachtingen ver over troffen. Zover ik weet is er geen pakje op de verkeerde plaats terechtgekomen". Dat zei de zakenman Van Eeghen, initiatiefnemer van de actie 'Help de Russen de winter door' gisteren. De actie bracht destijds 24 mil joen gulden op. De stichting Voedselhulp aan Russen pro beert nu de opbrengst om te zetten in hulpgoederen en zorgt ervoor dat deze op de plaats van bestemming komen. Op 24 september en 1 oktober vertrokken de eerste twee vliegtuigen met medicijnen naar Sverdlovsk. Een derde, Russisch militair, vliegtuig zal 8 oktober een lading medicijnen ophalen voor Nukus en omge ving. In november en decem ber staan nog meer zendingen op stapel. Bij beëindiging van de actie eind dit jaar is dan aan ongeveer 125 ziekenhuizen medicijnen geleverd. Deze zijn voor ongeveer elf miljoen gul den wereldwijd ingekocht, maar hebben een marktwaar de van 45 miljoen gulden. Het succes van de actie is vol gens de stichting Voedselhulp aan Russen vooral te danken aan het feit dat men eerst drie waarnemers, alsmede artsen en apothekers, heeft gestuurd. Zo is eerst geïnventariseerd waar behoefte aan was. ADVERTENTIE I Siemens geld-terug-actie. Op de elektronische condensatie droogautomaat, WT 57010 f Op de elektronische droogautomaat, WT 44010 Op de tijdgestuurde droogautomaat, WT 42310 W/// A| ■r A WWV Amsterdam krijgt wolkenkrabber AMSTERDAM Amsterdam krijgt de grootste wolkenkrab ber in ons land. De gemeente raad van de hoofdstad heeft gen toe besloten de kantoorto ren te bouwen bij station Am- sterdam-Sloterdijk in het ge bied Teleport. Het gebouw wordt 187 meter hoog en krijgt daarbovenop een antennemast van 23 meter. Tot nu toe is de Euromast in Rotterdam met zijn 185 meter het hoogste ge bouw in Nederland. ADVERTENTIE De PvdA is overstag. Kok en dus de wao- en ziektewetplannen mogen blij ven, zo lijkt het. Het was een klap in het gezicht van de vakbeweging, maar de protesten houden aan. Stakingen en werkonderbrekingen worden aan de lo pende band uitgeroepen. Pompen of ver zuipen, luidt het devies. Zaterdag is de dag van de grote manifestatie op het Ma lieveld in Den Haag, pleisterplaats voor actievoerend Nederland In de aanloop het woord aan drie van de betrokken or ganisaties. Vandaag: 'artsenkomitee voorkomen is beter' Siemens. Doordacht en duurzaam. Bel voor de actu ele Juckpotsranden en ■voor informatie over acties in de Holland .asinos voor 50 et. p.m -Holland Casino's SUSKEENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN" DEN HAAG De huis artsen hebben er schoon genoeg van. Voor P. Jonas althans, is de maat vol. Hij past ervoor zich nog lan ger voor de karretjes van de werkgevers te laten spannen. Want zo is het: de arts moet werknemers ziek verklaren, terwijl aan de onderliggende oorza ken niets wordt gedaan. „En steeds meer collega's zeg gen dat ze niet langer aan het spelletje meedoen. Ze bellen de arbeidsinspectie", zegt de Zoetermeerse arts die onlangs het 'artsenkomitee voorkomen is beter' heeft opgericht. Zo'n honderdvijftig artsen uit alle delen van het land hebben zich als sympathisant aange meld. Uit protest tegen de wao- en ziektewetplannen is het comité van de grond geko men. En vooral om aan te ge ven dat er alternatieven zijn, om duidelijk te maken dat het kabinet op een dood spoor zit. Vandaar dat de demonstreren de artsen zich zaterdag op het Malieveld herkenbaar opstel len: compleet met witte jas en stethoscoop. „De artsen worden voor alles en nog wat misbruikt. Stel er komt een patiënt met hoofd pijn op het spreekuur. Soms blijkt dan dat een arbeidscon flict of reorganisatie de hoofd pijn veroorzaakt. De keurings arts vraagt om informatie en ik spreek het vermoeden uit dat het rommelt op het werk. Maar als je dan de verslagen terugleest, is die nuance ver dwenen. Je ziet alleen 'hoofd pijn' staan. Dat werkt enorm versluierend. Dat medische etiket wordt misbruikt om de onaangepaste arbeidssituatie te laten voortbestaan. Er bestaat een duidelijk verband tussen werktempo, werkdruk en de oorzaak van klachten. Daar Als niet alles op alles wordt gezet om te voorkomen dat mensen ziek worden, is de uitvoering van het wao-plan bij voorbaat een verloren race, denkt huisarts Jonas. FOTO: STEPHEN EVENHUIS moeten de problemen dan ook worden aangepakt. Nu gebeurt dat bij de staart en niet bij de kop. De kern is kortom dat je moet zien te voorkomen dat mensen ziek worden". Dikwijls stapt Jonas er zelf maar op af. Bijvoorbeeld toen hij ontdekte dat nogal wat pa tiënten rugklachten hadden. Allen bleken in dezelfde fa briek zwaar werk te verrich ten. Jonas nam poolshoogte en zag al snel dat het aan takelin stallaties ontbrak. Hij kent zo talloze voorbeelden. Vaag en zacht De gedachte van het kabinet dat mensen minder de wao in stromen omdat het financieel niet aanlokkelijk is, kan hij niet volgen. Als niet alles op alles wordt gezet om te voor komen dat mensen ziek wor den, is het bij voorbaat een verloren race, denkt Jonas. Het steekt hem dat de bonus- malus-regeling voor werkge vers „zo vaag en zacht om schreven is terwijl de wao'ers keihard en nauwkeurig wor den aangepakt". „Bovendien: komen in financiële problemen, die de huisartsen in de vorm van lichamelijke klachten weer op hun bord krijgen". Onlangs stuurde het comité de Tweede-Kamerfracties een concreet tegenvoorstel. „Om de preventiegedachte vorm te geven moeten onafhankelijke teams worden gevormd. Geen logge organen. Ze moeten de opdracht krijgen te bekijken of de situatie in de bedrijven gezond is. Als dat niet het ge val is moeten ze als Razende Roeland aan de slag om er verbetering in aan te brengen. Bovendien moeten de teams de wettelijke bevoegdheden krijgen om sancties op te leg gen. De huisartsen dienen een aangifteplicht te hebben als zij vermoeden dat zich bij patiën ten problemen voordoen die met het werk te maken heben. Die aangifteplicht bestaat ook als het gaat om infectieziekten. Waarom zou je dat in dit geval niet doen? De problemen heb ben per slot van rekening alle verschijnselen van een epide- Het einde van het ik-ti jdperk Idoor KARIN VERAART Een hoop profielen en por tretten deze week, maar weinig mooie. Dictators en despoten over de hele we reld worden onder de lou pe genomen, soms letterlijk door de fanatieke postze gelverzamelaar die zich in het gelukkige bezit weet van een gekartelde Stalin. Één lichtpuntje: het schijnt afgelopen te zijn met het ego isme van de postmoder ne samenleving. HI>DETIJD Ruim tachtig jaar geleden is het nu dat prins Bernard ter wereld kwam, 54 jaren zijn verstreken sinds 'Het Huwe lijk' werd voltrokken. In die huwelijksjaren zijn er nogal wat 'royalty-tijdbommen' ge plaatst; de laatste ligt nog te tikken. 'Buitenlandse Zaken, Historieën uit de Tweede Wereldoorlog' van de niet helemaal objectief te noe men hand van Willem Klin kenberg. Gedreven door an tipathie jegens de prins ont hult de auteur onder meer dat prins Bernard medever antwoordelijk zou zijn ge weest voor de dood van zijn eerste secretaris, Willem G. Roël, eind augustus 1942. Het enige dat met zekerheid gezegd kan worden is dat de (wan)daden van de prins als een rode draad door de his torie lopen, meent HP/ De Tijd. Het wordt tijd dat al lerlei geruchten worden ont zenuwd door een volwaardi ge - niet revanchistische, niet orangistische - biogra fie. Bij de fans doet hij het nog steeds goed, ondanks een minder geslaagd optreden laatst in Antwerpen. Frank Sinatra, Ol' Blue Eyes, die op zijn 75e nog een tour door Europa maakt. HP/De Tijd laat trouwe aanhangers aan het woord: dichter Jan Kal, die 160 songteksten van 'The Voice' heeft omgezet in so- netten; Ad en Els die hun broodjeszaak vol hebben hangen met fraaie prenten van de zanger; Lee Towers, die meent dat Frank de meest gecompliceerde melo dielijnen en loepzuivere hal ve nootjes kan zingen en fan der fans die zelfs geëmotio neerd raakt van het toupetje van Sinatra. In HN evalueert Willem Aantjes het PvdA-congres en de manier waarop Kok met zijn vertrouwensvotum is omgegaan. Het „allerinte- ressantse" van zijn betoog bewaart hij tot het laatst: welk antwoord zal coalitie partner CDA op de ingezette ontwikkeling geven? Vol gens Brinkman is er nu rust nodig om de voorgenomen maatregelen te gaan uitvoe ren, iets wat hij van Wölt- gens en diens fractie laat af hangen. Aantjes vindt dat geen adequaat antwoord. Niet dat hij het zelf geeft: het wachten is op een prin cipiëler reactie van een christelijke partij en op een concrete bijdrage aan de sa menwerking in de coalitie, zo besluit hij. Evenals HP/De Tijd overi gens, komt HN terug op de coup in Rusland en wordt ie mand aan het woord gelaten die de gebeurtenis van dichtbij heeft meegemaakt. In HN is dat Misha Slonin, een wetenschapper die actief is in een van de Russissche christen-democratische be wegingen. Hij heeft deel uit gemaakt van de menselijke keten rond het Witte Huis, het gebouw van het Russi sche parlement. Sinds een paar jaar is Misha namelijk godsdienstig geworden en toegetreden tot de Russisch- orthodoxe kerk. Nu kan hij zijn godsdienst openlijk belij den en er vrij over spreken. Maar over de toekomst is hij nog niet optimistisch. Hij kent wel de laatste mop, aangeplakt op een vliegveld bij Moskou: „Wil de laatste emigrant het licht uitdoen?" De Groene gooit alles op Afrika. Het is alsof met het vertrek van de postkoloniale toezichthouders Afrika zich eindelijk de vrijheid permit teert om zich te bevrijden van zijn ergste kwelduivels: de eigen staatshoofden. Een nieuwe lichting Afrikaanse machthebbers staat in de startblokken, misschien pragmatischer en hopelijk minder gehinderd door de ziekelijke politieke imitatie- drang van het postkolonia lisme. Het afwenden van de buitenwereld is het ergste wat het continent kan over komen; ondanks Wim Kok's wao-triomf, ondanks de Roemeense mijnwerkers wijdt het blad daarom zijn gehele nummer aan een he rontdekking van veelkoppig Afrika. Een gewaagde, maar terechte keus, met onder meer: een overzicht van ge vallen dictators, een verken ning van Noord-Afrika, een beschouwing over Zaire en Etiopië, een essay over de ultieme erfenis van van de Europese kolonisatie. In de rubriek een portret van Tar- zan van de apen en tenslotte een interview met schrijfster Agnes Sommer over haar verhalenbundel 'Houden van Afrikanen: Enerveren de reiservaringen'. Of: hoe is het voor een Europese vrouw om familie en rijk dom achter te laten, om in Afrika echtgenote te worden van een arme, analfabete Afrikaan, ook al is het niet 'zo maar' een Afrikaan, maar een exotische Massai- krijger? Shamir tegen de rest van de wereld, een interview als omslagartikel bij Elsevier. De 77-jarige premier van Is raël heeft vele bijnamen. Hij wordt de smurf genoemd, maar hij heeft ook naam ge maakt als Yitzak de Zwijger, een man die zijn woorden weegt op een goudschaaltje en liever veel te weinig dan iets teveel zegt. Shamir heeft zijn verleden begraven, een verleden waarin naar ver luidt hij deel uitmaakte van Israëls geheime dienst. Wat zoveel inhoudt als een cur sus zwijgen. Het is zijn twee de natuur geworden. Nu geldt hij als de man die van geen wijken wil weten, ie mand met een onwrikbaar ideologisch geloof in het recht van het joodse volk op Eretz Jisraeel, het Land Is raël, inclusief de omstreden regio's Judea, Samaria, de Gazastrook, en zelfs inclu sief de hoogvlakte van Go lan, de gebieden die Israël in 1967 op de aanvallende le gers van Jordanië, Egypte en Syrië ver- en heroverde. Hij verwacht geen wonderen j( van de dialogen met zijn |i Arabische vijanden, met wie I1 hij 'beslist vrede wil'. Dat zij willen praten, dat vindt hij j een enorme doorbraak. Ook aandacht voor Afrika: Zaïre. Drie dagen na het plunderend geweld van Zaï- 1 rese militairen suggereerde de Belgische ambassade in hoofdstad Kinshasa in een vertrouwelijk rapport dat de razernij 'een stempel van hogerhand droeg'. Ofwel: dat de bloedige chaos werd georkestreerd door Mobutu zelf. Deze maarschalk heeft 'j bloed aan zijn handen, veel bloed: Mobutu's moordscena- rio nader bekeken. En nog i meer toffe jongens bij Else vier: een profiel van Zviad Gamsachoerdia, president van Georgië, despoot zonder geheugen; een kennisma- king met Manuel Fraga Iri- barne, premier van het auto- nome Galicië, de laatste j' Spaanse politicus van het ras l! der verlicht despoten. Ge- h lukkig wijst een groot on- j| derzoek van Nijmeegse so- ciologen uit dat het afgelo- pen is met het vermeende j| egoisme van de de postmo- derne samenleving. De bur- ger is zorgzaam genoeg. Burgers kunnen niet uitslui tend als menselijke zakja- panners worden beschouwd, en dat is precies wat de PvdA-top momenteel doet, zo analyseert VN naar aan leiding van het partijcon gres. De PvdA-bewindslie- den hebben een grote geeste lijke omwenteling doorge maakt, hun wereldbeeld is cynischer geworden. Ze zien 'mensen aan de onderkant' niet meer als zielepieten over wie de partij zich moet ontfermen, maar willen een confrontatie aangaan met de 'calculerende burgers' die de overhei'd een poot uit willen draaien. Goed, de optimisti sche mens- en maatschappij visie van weleer moet wel licht wat bijgesteld worden, maar het beeld van de bur ger als rekenmachine geeft ook blijk van eenzijdigheid. Met alle electorale gevolgen van dien. Ach, misschien loopt het allemaal zo'n vaart niet met de partijvernieu wing. En blijft de PvdA voorlopig een heel-veel-stro- men-land. Redacteur Sacha Malko ver haalt van een reisje Siberië en tafeltennister Bettine Vriesekoop schreef voor VN een verslag van haar verblijf in Peking. Intussen worden overal communistische lei ders van hun sokkels ge trokken, maar de koppen op de postzegels blijven. Voor de trouwe lezers: De Cocq doet tegenwoordig bood schappen. Jhr.mr.F. Sicjdnghe, voorzitter van de stichting Voedselhulp aan Russen, wijst staatssecretaris Van Voorst tot Voorst var defensie op de medicijnpakketten die klaar staan om verzonden te worden. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4