Voetbalvandalen blijven bestaan Onrust in haven van Rotterdam houdt aan Uitkeringen waren toch beter af met koppeling 2 CcidócSomtmt BINNENLAND DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 3 Ter Veld wil hardere aanpak uitkeringsfraude 'EDE Staatssecretaris Ter Veld van so- .ciale zaken en werkgelegenheid vindt dat er krachtiger opgetreden moet wor den tegen mensen die misbruik maken van de sociale voorzieningen. Zij heeft dit vanmorgen in Ede gezegd op het con gres van 'Divosa', de organisatie van di- s een recteuren van sociale diensten. zoals Ter Veld rieP de directeuren op, niet te schromen de uitkering te verminderen van werklozen die weigeren mee te wer- ngen, aan het vinden van een nieuwe baan. Zij kondigde aan dat er binnenkort landelijk geldende normen zullen wor den opgesteld die de sociale diensten bij het toepassen van strafmaatregelen moeten hanteren. De opsporing van frauderende uitke ringsgerechtigden wordt volgens Ter Veld komend jaar vergemakkeliikt door jnsel, o rijk voor dat de gegevens van uitkeringsgerechtig den in verschillende bestanden (van so ciale diensten, belastingen, bedrijfsvere nigingen en bevolkingsregisters) met el kaar zullen worden vergeleken. Verder zei Ter Veld dat ook de opsporing van werkgevers die personeel 'zwart' in dienst hebben binnenkort wordt ver scherpt. Een hardere fraudebestrijding heeft ove rigens ook een gevaarlijke kant, zo zei de staatssecretaris. De kans bestaat dat alle uitkeringsgerechtigden het stempel op gedrukt krijgen van 'mogelijke frau deur'. Het is niet zo dat de meerderheid van de uitkeringsgerechtigden fraudeert. Dat beeld moet worden uitgewist. Maar juist daarom moeten we met z'n allen keihard werken om fraude tegen te gaan". RDM levert Taiwan geen onderzeeboten AMSTERDAM De Rotterdamse Droogdok Maatschappij is niet van plan onderzeeboten te leveren aan Taiwan. Dat heeft een woordvoerder van de RDM, Paul Rietkerk, gezegd in reactie op een bericht uit de China Times van gisteren, waarin stond dat Tai wan in februari een contract sluit met een Nederlands bedrijf voor de levering van zes onderzeeërs. „Nederland heeft in 1981 besloten geen exportvergunningen meer af te geven voor de leverantie van wapens of wapensystemen aan Taiwan. Wilton-Fijenoord heeft sindsdien toch nog verschillende keren geprobeerd een exportver gunning te krijgen", aldus Rietveld, „maar dat is niet gelukt. RDM maakt zich geen enkele illusie. Er klopt dus niets van het bericht". Hij voegt er nog aan toe dat de RDM de laatste jaren 'ongeveer 100.000 keer' met dergelijke berichten is geconfronteerd. Neder land besloot de levering van wapens en wapensystemen aan Tai wan te staken, nadat China in 1981 de diplomatieke betrekkingen had opgeschort naar aanleiding van de verkoop van twee onder zeeboten aan Taiwan door Wilton-Fijenoord, dat later in de RDM is opgegaan. Dramatische daling van aantal leraren DEN HAAG Het aantal beginnende leraren in ons land is in de jaren tachtig dramatisch gedaald. In 1981 begonnen in Ne derland 2.595 mensen aan een baan in het voortgezet onder wijs, in 1984 waren dat er 1.636. In in 1987 kwamen er nog maar 825 jonge docenten voor de klas te staan. Onderzoekster drs. C. Ooms van de Vrije Universiteit in Amsterdam wijt de enorme teruggang van het aantal beginnende leraren vooral aan de daling van het aantal leerlingen in dezelfde periode op de scholen voor mavo, havo, vwo en lbo. Tussen 1981 en 1987 daalde dat van 102.000 naar 70.000 op het lbo en van 168.000 naar 141.000 op mavo, havo en vwo. Dat leidde tot minder ba nen. Van de 2.595 beginnende leraren uit 1981 was zeven jaar later liefst 62 procent weer uit het onderwijs verdwenen. De onderzoekster concludeerde uit eerder onderzoek dat vooral de eerste twee jaar veel beginnende leraren weer uit het onder wijs verdwijnen. Van de groep uit 1981 stond na die tijd al meer dan de helft niet meer voor de klas. Bejaarde vrouwen in tehuis aangerand AMSTERDAM Vier hoogbejaarde vrou wen in het Amsterdamse bejaardenoord Flevohuis zijn in de zomer door een 33-ja- rige technisch bediende aangerand. Een vrouw ontliep op het nippertje een ver krachting omdat iemand de kamer bin nenkwam. Volgens de directeur van het tehuis, T. Cornelissen, zijn de slachtoffers inmiddels over de ergste schok heen, dank zij een intensieve begeleiding en opvang. Hoewel de eerste twee slachtoffers meteen naar de directie stapten, werd aanvanke lijk aan hun verhaal getwijfeld. Pas toen het laatste slachtoffer zich tot de directie wendde, werd de bediende ontslagen en werd aangifte gedaan bij politie en justitie. Op 11 oktober staat de man terecht bij de Amsterdamse rechtbank. Een at hij at bij ONDERZOEKERS LEGGEN BELEID VIJF GROTE STEDEN BLOOT i krij- ]ft er den HAAG Het is een illusie te denken dat het voetbalvandalisme bin nenkort tot het verleden ^"behoort. Bij het oplossen van de problemen dient men de inzet van politie te reduceren. Om het aantal incidenten met vandalen terug te dringen biedt een clubpas geen soelaas, ?e^n" moeten alle stadions lou- u a ter bestaan zitplaatsen, m0gen risico-supporters na niet als beesten worden 0 behandeld en is het on verstandig om rivaliseren- g zijn de groepen bijeen te plaat- n ex- sen. inder Dat, en nog veel meer, conclu deren onderzoekers van het Crisis Onderzoeks Team (COT) in het boek „Beslissen zo- 0ver voetbalvandalisme: een ijkin-i permanent probleem", dat en devandaag in Den Haag werd de gepresenteerd. De schrijvers liik Erwin Muller en Lex Cachet J houden alle betrokkenen rond °P het voetbalvandalisme daarin een spiegel voor. Het onder eken. werp mag zich trouwens al 'oude' zo'n vijftien jaar in universi- is ge- taire belangstelling verheugen. t qj. Het COT, een samenwerkings verband van twaalf weten schappers van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en de Rijks Universiteit Leiden, deed echter onderzoek naar de wijze waarop overheidsinstan ties en particuliere organisaties omgaan met voetbalvandalis me. „Het is dus niet het zo veelste rapport over de soci aal-psychologische achtergrc l van wijd- tuatie den van voetbalvandalen", al dus Cachet. „Nee, voor het eerst hebben wij in kaart ge bracht hoe voetbalvandalisme- beleid wordt gevormd en uit gevoerd. Dat blijkt geen uitge kauwd onderwerp te zijn". Vijf steden Het COT hield daartoe het overleg in vijf steden tegen het licht. Het betrof de maat regelen die gemeentebestuur, politie, burgemeester, departe menten, Spoorwegen, KNVB en Openbaar Ministerie samen namen in Den Haag, Eindho ven, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Het onderzoek be gon tijdens het voetbalseizoen '89-'90 en nam twee jaar in be slag. Na een beschrijving van het beleid in de vijf steden, komen de wetenschappers tot een analyse, die zij laten uit monden in aanbevelingen voor toekomstige maatregelen. Cachet denkt dat het CÖT er redelijk in is geslaagd een blinde vlek te vullen. „Wij raakten gefascineerd door het gegeven dat men in vele ste den met voetbalvandalisme moet omgaan, maar dat er nauwelijks systematisch over is nagedacht", aldus de socio loog. „Dit boek kan een bijdra ge leveren een permanent en irritant probleem met zo ge ring mogelijke middelen zo goed mogelijk onder controle te houden". Cachet c.s., die tijdens het on derzoek actuele incidenten (staafgooier bij Ajax-Austria Wien, fragementatiebommen bij Ajax-Feyenoord) voor het grijpen hadden, komen tot een achttal aanbevelingen waar mee de betrokkenen rekening zouden moeten houden. De wetenschappers sluiten uit dat het probleem vanzelf zal op lossen en wijzen erop dat voet balvandalisme de komende ja ren blijft bestaan. Vanuit die gedachte verdient het aanbe veling langer termijn beleid te ontwikkelen. Ze pleiten voor een betere coördinatie van de vele betrokken partijen, maar benadrukken dat de rol van het Openbaar Bestuur en poli tie minder belangrijk dient te worden 'ten gunste van' de verantwoordelijkheid die de particuliere sector op zich moet nemen. Voorts wijzen Cachet en Muller op het ge vaar dat men zich door de ei gen draaiboeken in slaap laat Onheilsprofeet „Ik wil geen onheilsprofeet zijn", zegt Cachet, „maar je kunt een grote stadionramp in ons land niet uitsluiten". De onderzoekers vinden het be langrijk de relatief beperkte omvang van het probleem niet uit het "oog te verliezen. „Om dat voetbalvandalen uitermate gevoelig zijn voor negatief prestige, zou overdrijving wel eens onbedoeld als 'self-fulfil ling prophecy' kunnen wer ken", menen de auteurs. De onderzoekers, die een pleidooi om profvoetbal af te schaffen de wezenlijke rol van het spel vinden miskennen, verwach ten op hun beurt veel van pre- Steden ventief in plaats van repressief beleid. „Want zolang je voet balsupporters als beesten be handelt", voorspelt Cachet, „blijven ze zich als beesten ge dragen". Opvallend is dat de onderzoe- hoop. Nieuwe initiatieven op dit gebied zijn zinvol, menen zij, maar „er mag niet te ge makkelijk naar het buitenland worden gekeken". De clubpas dient dan ook veeier als servi- cekaart dan als legitimatie te dienen. kers niet kunnen vaststellen of het voetbalvandalisme is toe- dan wel afgenomen. De onder zoeksresultaten van het Bu reau Criminaliteitspreventie en Stichting Het Persinstituut enerzijds en Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme an derzijds spreken elkaar op dit punt tegen. Het COT is hoop vol gestemd over de inspan ningen van de KNVB. Dat de voetbalbond en clubs de nood zaak van een eigen stimule rende rol sinds maart 1990 er kennen, noemen zij een stap in de goede richting. Evenzo prij zen de schrijvers de Europese Conventie Voetbalvandalisme die clubs bij internationale duels aan strikte voorwaarden bindt. Minder gelukkig vinden de wetenschappers de intro ductie van een clubpas. Het experiment uit 1989 eindigde De onderzoekers stellen vast dat de betrokkenheid van de stedelijke bestuurders nogal verschilt. „In Amsterdam is het probleem nummer zoveel", aldus Cachet. Rotterdam komt veruit 'het best' uit het onder zoek naar voren. „Domweg omdat ze daar de meeste erva ring hebben". Utrecht („Een beetje dorps: de politie kent de raddraaiers bij naam"), Eind hoven („zakelijk en vriende lijk doch streng") en Den Haag („enorme gezelschappen die overleggen, zodat het moei zaam verloopt") komen er minder goed van af. „Het pro bleem is overigens redelijk on der controle gebracht", meent Cachet, die als fractievoorzit ter van de PvdA in Capelle aan de IJssel blij is dat een plan om een profclub in zijn plaats te beginnen, ooit schip breuk leed. „Ik moet er niet aan denken", aldus de weten schapper. i regelrechte puin- IJK „Stadion FC Den Haag op verkeerde lokatie" DEN HAAG Het stadion van FC Den Haag is van goede kwaliteit. De ligging in het Zui derpark is echter verre van ideaal. Zowel het vervoer van bezoekende supporters naar het stadion als de ingrijpende maatregelen die voor elk thuisduel van de eredivisionist moeten worden genomen, zorgen voor enor me problemen. Dat concluderen de onderzoekers dr. Lex Cachet en drs. Erwin Muller. De wetenschappers wijzen erop dat problemen rond voetbalvandalisme minder ern stig zijn als een stadion nabij een NS-station is gesi tueerd. De conclusies zijn opvallend, omdat de Haagse ge meenteraad onlangs steun betuigde aan een ingrij pende verbouwing van het stadion. De onderzoekers stellen vast dat problemen rond het voetbalvandalis me in Den Haag zeker niet zijn opgelost en hoogstens voorlopig en voor een deel onder controle zijn. Zij menen voorts dat het weliswaar een goed voornemen is om van het Zuiderpark-stadion een „Voetbalthea ter" te maken, maar zien grote risico's bij de uitvoe ring van het plan. Cruciaal is de vraag in welk tempo dat gebeurt. „Er is veel bestuurlijke moed voor nodig om alle hekken ineens weg te halen", aldus de onder zoekers. Zij stellen dat alle betrokkenen bereid moeten zijn om tegenvallers op te vangen. Dr. Lex Cachet (rechts) en drs. Erwin Muller: „Zolang je voetbalsupporters als beesten behandelt, blijven ze zich als beesten gedragen". FOTO: MILAN KONVALINKA Donorbloed besmet minstens 1600 mensen DEN HAAG Minstens 1600 mensen die tussen 1 januari 1990 en 1 april 1991 zijn geope reerd, hebben transfusiebloed ontvangen dat is besmet met het hepatitus C-virus (HCV). De patiënten die besmet zijn geraakt, zijn daarvan niet op de hoogte. Volgens de Gezond heidsraad gaat besmetting over het algemeen gepaard met weinig klachten. „De helft geneest op de duur, de andere helft loopt een chronische in fectie op. Tien tot twintig pro cent van de chronische HCV- dragers krijgt na vijf tot tien jaar een ernstige leverbescha diging", aldus een woordvoer der van de Gezondheidsraad. De beschadiging kan uiteinde lijk leiden tot leverkanker en de dood. „Effectiviteit van fysiotherapie niet bewezen' MAASTRICHT In Nederland wordt jaarlijks meer dan een miljard gulden uitgegeven aan fysiotherapie. Maar volgens de Rijksuniversiteit Limburg is de effec tiviteit ervan nog niet bewezen. De vakgroep epidemiologie en biostatistiek van de universiteit concludeert dat op basis van een uitgebreid literatuuronderzoek naar de effecten van fysiotherapie. De kwaliteit van de thera peutische experimenten bleek vaak gering. Een algemene uit spraak over de doeltreffendheid van fysiotherapie is daardoor nog niet mogelijk. Volgens de onderzoekers zou het daarom ook voorbarig zijn om te concluderen dat fysiotherapie meestal geen effect heeft. Woordvoerder W. Huiskes van het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie is niet erg onder de indruk van het rapport. Jaarlijks denken in ieder geval twee miljoen patiënten dat fysio therapie wèl helpt, zei hij in een reactie. FC Den Haag blijft supporter weigeren DEN HAAG „Supporters als Remmerswaal moeten uit het voetbalstadion geweerd kunnen worden. Zodra het over voetbal gaat, gaat het verstand blijkbaar op nul", al dus mr. R. Schoute, advocaat van FC Den Haag, gisteren in kort geding bij de rechtbank in Den Haag. Remmerswaal eist dat de toegang tot het Zui- derparkstadion hem niet ge weigerd mag worden ornaat hij een seizoenkaart en daar mee een contract met de club heeft. De club heeft hem voor tien maanden de toegang ont zegd omdat hij begin dit sei zoen bij de wedstrijd FC Den Haag-Vitesse vuurwerk aan publiek heeft uitgedeeld. Uit spraak op 9 oktober. Ziektekosten verzekering treft gehuwden nog zwaarder CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON HO0BÉS, JÉ Mo& T -MÉ I^PÉN /MÉT HÉT UÉ£ÉN VAN /MIJN TÉKST VocR HÉT TcNÉ Éi-S TUK IK BÉN PÉ UI ÉN IK ZÉG „GfcoÉNTÉN &ÉVÉN cNS HÉUÉ BÉPANGKIJKÉ BoLWSTÉNÉN DEN HAAG I stelsel van ziektekostenverze keringen dat staatssecretaris Simons (volksgezondheid) in 1995 wil invoeren zal gehuw den met en zonder kinderen die momenteel particulier ver zekerd zijn nog zwaarder tref fen dan de werkgeversorgani satie VNO onlangs had bere kend. Een echtpaar met kin deren en een jaarinkomen tus sen 54.000 en 110.000 zal in vergelijking met de huidige si tuatie 653 per jaar meer kwijt zijn aan premies. De kosten voor een echtpaar zonder kin deren in deze inkomensgroep zullen bijna J 1500 per jaar meer bedragen. Dit blijkt uit berekeningen van de CPZ, de organisatie van personeels ver zekeringen bij grote bedrijven zoals Akzo, Unilever en Shell. Volgens Simons gaan gehuw den met kinderen en een bo- venmodaal inkomen er niet op achteruit. Echtparen zonder kinderen zijn volgens zijn be rekeningen hoogstens 1200 per jaar meer aan ziektekos tenpremies kwijt. Hij erkent overigens dat alleenstaanden en tweeverdieners die nu par ticulier verzekerd zijn wèl fors meer zullen moeten gaan beta len, namelijk ruim ƒ2100 per jaar extra. Dat is echter een kwestie van solidariteit met de zwakke groepen, meent Si- Boze havenarbeiders hebben een auto op de trambaan geperkeerd. Door dit soort acties veroor zaakten de actievoerders gisteren in en rond Rotterdam veel verkeersoverlast. FOTO: ANP ROTTERDAM De on rust in de Rotterdamse haven hQudt aan. Ook vandaag, de tweede dag na het stakingsverbod dat de Rotterdamse recht bankpresident de Ver- voersbond FNV oplegde, ligt het werk bij een aan tal overslagbedrijven stil. Bij Seaport Fruitterminals aan de Merwehaven staat de dag- ploeg voor de poort, hetzelfde geldt voor de dagploeg van Hoogewerff Terminals in de Botlek. Ook bij Unitcentre aan de Waalhaven blijven de con tainers op hun plaats staan. De ondernemingsraad van dit be drijf is sinds gisteren in onder handeling over een overeen komst met de directie van Unitcentre om negatieve ge volgen van de kabinetsplan nen rond wao en Ziektewet te herstellen. De stakingen zijn wild, de werknemers staken „voor ei gen geld". Rechtbankpresident mr. L. Ter Kuile verbood de Vervoersbond niet alleen om acties te organiseren of daar toe op te roepen maar droeg de bond' ook op ervoor te zorgen dat geen actie meer wordt ge voerd. FNV-voorzitter Stekelenburg is boos over de gerechtelijke uitspraken die de FNV-bon- den verbieden stakingen te or ganiseren tegen de kabinets plannen. Op een protestbijeen komst in Vlaardingen hekelde hij gisteren de onjuiste vonnis sen die in zijn ogen „elemen taire rechten van burgei werknemers aantasten". Vol gens de vakbondsleider bestaat er geen enkele jurisprudentie van de Hoge Raad die rechters aanleiding geeft tot het verbie-, den van de stakingen. De meeste rechters die stakingen hebben verboden baseren zich op het feit dat werknemersor ganisaties geen politieke sta kingen mogen organiseren. De Industriebond had vandaag bij vier bedrijven opgeroepn het werk neer te leggen. Het gaat om het metaalbedrijf ACZC in Sluiskil en bij Hol- vrieka Ido (150 werknemers) en het 100 werknemers tellen de Drentea (kantoormeube len), beide in Emmen, en bij de gieterij Rademakers in Kla- zienaveen (200 werknemers). Ook bij diverse Rotterdamse, en Schiedamse woningbouw corporaties staakten vandaag groepen werknemers. Ook het personeel van de Dienst reini ging, ontsmetting en marktwe zen van de gemeente Vlaar dingen legde het werk neer. Barbier van Sevilla Barbier van Sevilla De stakingen treffen overigens niet alleen bedrijven. Rossini's 'Barbier van Sevilla', die mor gen in première gaat, zal een half uur later beginnen in ver band met acties rond de wao, zo heeft een woordvoerder van de Toonkunstenaarsbond gisteren bekendgemaakt. De Nederlandse Opera zou aan vankelijk om kwart over acht beginnen met de opera in het Amsterdamse Muziektheater. Dit wordt nu kwart voor ne gen. Volgens de bonden naast de Toonkunstenaars- bond doet ook de FNV mee brengt het vak van koor- en orkestleden een verhoogd risi co op arbeidsongeschiktheid en langdurige ziekte met zich mee. Daarom willen ook zij protesteren tegen de wao- plannen van de regering. Oud-fractievoorzitter CDA in Eerste Kamer overleden JEN HAAG De voor malig voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van het CDA prof.dr. j. H. Christiaanse is giste ren op 59-jarige leeftijd overleden. Hij was al ge ruime tijd ziek. Jan Hendrikus Christiaanse is met een korte onderbreking lid geweest van de Eerste Ka mer van 1973 tot begin dit jaar; aanvankelijk voor de ARP, later voor het CDA. Hij was fractievoorzitter van 1981 tot 1988. Christiaanse was ex pert op het gebied van het be lastingrecht. Vanaf 1965 was hij hoogleraar in dit vak aan de Erasmus Universiteit Rot terdam. Vanuit ziin fiscale deskundig heid stelde Christiaanse en met hem de CDA-fractie in de Senaat zich herhaaldelijk kritisch op tegenover de belas tingwetgeving van opeenvol gende kabinetten. Voorbeel den daarvan zijn de behande ling van de Tweeverdieners- wet begin jaren tachtig en en kele jaren later de Oort-wetge- ving. Christiaanse wist echter te vermijden dat onder zijn leiding de CDA-fractie regel matig openlijk en hard in bot sing kwam met het kabinet, zoals later wel zou gebeuren bij zijn opvolger Kaland. Christiaanse heeft een groot aantal functies bekleed in maatschappelijke organisaties (o.a. op sportgebied) en in ad viesorganen van de overheid. Bekend is onder meer de com- missie-Christiaanse die in de periode '81-'83 onderzoek deed naar de belastingheffing door Prof.dr. J. tf. Christiaanse provincies en gemeenten. Christiaanse was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. DEN HAAG Als de uit keringen en de ambtena rensalarissen komend jaar net als de lonen in het bedrijfsleven bruto met 3,75 procent omhoog gaan (raming Planbureau, het kabinet mikt op minder) kost dat de schatkist 575 miljoen gulden en de soci ale fondsen 550 miljoen gulden. De sociale premies moeten dan omhoog en alle werknemers draaien voor die rekening op. In antwoord op vragen van de Tweede Kamer over de Mil joenennota raamt minister van financiën Kok dat mensen met een uitkering er door die vol ledige koppeling een kwart procent méér op vooruit zou den gaan vergeleken met de drie procent bruto-verhoging die het kabinet voorstelt. Met kinderen zouden zij één pro cent meer aan besteedbaar in komen krijgen vergeleken met driekwart procent in de ont- koppelingsvoorstellen. Tot dusver werd door het kabinet volgehouden dat mensen met een minimumuitkering er in de kabinetsplannen juist iets beter vanaf zouden komen dan bij een volledige koppe ling (namelijk zes gulden per maand), dank zij belastingver lichting. Hoofdinspecteur verbiedt cursus voor de Bulldog AMSTERDAM Hoofdin- specteur Nordholt van de Am sterdamse politie heeft de poli- tiesociëteit in die plaats verbo den een tweedaagse cursus te geven aan personeelsleden van de horeca-keten de Bulldog. Tot de cursus was besloten door horeca-eigenaar H. de Vries nadat burgemeester Van Thijn van Amsterdam een dergelijke cursus als voor waarde had gesteld voor her opening van café de Bulldog aan het Leidseplein Het café werd deze zomer op last van de politie gesloten nadat por tiers van het café een Duitse toerist zo ernstig hadden mis handeld dat deze in een rol stoel is terecht gekomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3