„Er is absoluut geen vergelijk mogelijk" Oostduitsers verliezen vertrouwen in kerken GEESTELIJK LEVEN OPINIE Progressieve baptisten willen ruimte voor homoseksuelen COMMENTAAR or fieidaeSouocwit DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Patriarch Dimitrios overleden ISTANBUL Patriach Dimitrios I, de geestelijke leider van de 300 miljoen Oos ters Orthodoxe christenen is woensdag aan een hartaanval overleden, zo heeft zijn dokter, Faruk Turnaoglu, bekend ge maakt. De 76-jarige primaat was maandag opge nomen in het Amerikaanse admiraal Bristol ziekenhuis in Istanbul nadat hij een zware hartaanval had gekregen. Dimitrios, die in 1972 geinstalleerd is, had de titel van aartsbisschop van Constanti- nopel. Vanuit die stad, die nu Istanbul heet, was Dimitrios de leider over een wereldwijde gemeente, die in vele ker ken van etnische groepen verdeeld is, Katholieken aarzelen over nieuwe bijbelvertaling NBG voortgaat en mogelijk voor het eind van dit jaar wordt afgerond. De animo bij de KBS voor een nieuwe ver- BOXTEL De Katholieke Bijbelstichting taling is niet zo groot, omdat haar Willi- (KBS) is in principe bereid mee te werken brordvertaling pas twintig jaar oud is. aan een nieuwe oecumenische bijbelverta- Daardoor is ook bij de bisschoppen de be ling. Maar voordat zij definitief meedoet, hoefte aan een nieuwe vertaling niet groot, moet aan een aantal voorwaarden worden zegt de woordvoerder van de bisschoppen- voldaan. conferentie. De KBS heeft bovendien slechts twee inkomstenbronnen: donateurs en de Rooms-KatholiekeKerk. Het NBG Dat heeft woordvoerder J. van Capelleveen heeft veel meer geld tot zijn beschikking van het Nederlands Bijbelgenootschap doordat het 300.000 leden heeft. (NBG) desgevraagd meegedeeld. De proble- De nieuwe vertaling moet de NBG-verta- men liggen vooral,op financieel vlak, zegt ling van 1951 vervangen. Van deze verta- Van Capelleveen. „Op theologisch vlak ling loopt het copyright in 2001 af. In te- hebben het NBG en de KBS al veel erva- genstelling tot de Groot Nieuws Bijbel, die ring opgedaan met de Groot Nieuws Bij- bestemd is voor mensen die niet met de bij bel." bel vertrouwd zijn, zou de nieuwe vertaling Directeur Th.J. Kersten van de KBS wil al- zich vooral moeten richten op gebruik in de leen maar kwijt, dat het overleg met het kerken. Leugens en lawines groeien altijd Dutts spreekwoord VREDESKARAVAAN TERUG UIT JOEGOSLAVIË pa', zeggen de daar LUTRECHT Slovenië, eind juni het eerste strijd toneel in de Joegoslavi sche burgeroorlog was ook de eerste halteplaats voor de internationale vredeskaravaan die onder auspiciën van de Europese vredesbewegingen de af gelopen dagen door Joe goslavië trok. Jan ddag de negen andere Nederlandse deelnemers uit Joegoslavië terugkeerden, hebben ze in Slovenië waar het nu rustig is geen bood schap meer aan het conflict. 'Onze zegen voor uw initiatief hebt u, maar wij staan er bui ten, wij zijn klaar voor Euro- De karavaan trok met zeven bussen en een paar minibusjes een week lang door de Joego slavische federatie. Ze bezoch ten alle deelrepublieken maar de oorlog die volgens Kuijk en De Jonge vooral 's nachts ge voerd wordt hebben ze zo veel mogelijk vermeden. Zagreb, de hoofdstad van Kroatië en de tweede halteplaats blijkt een goed voorbereide boodschap voor de vredesactivisten in petto te hebben. „We voelden ons daar een beetje gemanipu leerd", aldus De Jonge, „We werden ergens in een buiten wijk van de stad geparkeerd, het was allemaal een beetje ge regisseerd. Later kregen we de gelegenheid te spreken met de voorzitter van het Kroatische parlement. Ze willen wel een bestand maar op twee voor waarden: het federale leger weg en teruggave van het grondgebied dat de Serviërs nu bezet houden. Die zitten daar allemaal op de na tionalistische lijn. Iedereen staat keihard tegenover de Sêrviërs. Er is absoluut geen vergelijk mogelijk. Mensen die een tussenpositie innemen zijn hun leven niet meer zeker". „De oorlog wordt ook gevoerd met de media, zegt Jannie Kuijk. „De Kroatische en Ser vische kranten en andere me dia verketteren elkaar volko men. Er is in heel Kroatië geen betrouwbare informatie meer te vinden. Er gaat een grapje dat als je wil weten wat de Serviërs doen je een Kroa tische krant moet lezen en als je wil weten wat de Kroaten uitvoeren je een Servische krant moet lezen". In Servië werd de karavaan opener te gemoet getreden, maar ook daar wil men absoluut niet van wijken weten. Veel jonge ren maken een verscheurde indruk, ze willen niet vechten, maar ze vinden dat het moet als ze horen dat hun volk daar in Kroatië wordt aangevallen. Veel jongeren zijn werkloos en de oorlog maakt hun toe komstperspectief er niet beter op. Een enkeling ging zo ver te zeggen dat hij de oorlog met Kroatië grote waanzin vond, maar er is moed voor nodig om zoiets te zeggen". Geen keus Zolang de Kroaten vasthouden aan hun afscheidingsplannen, zullen de Serviërs doorknok- ken, zo geloven Kuijk en De Jonge, want ze vinden dat ze koste wat kost moeten opko men voor hun mensen die in Kroatië wonen en daar al de cennia lang worden zwart ge maakt. Ze zeggen ook dat ze geen keus hebben, want er is geen centrale leiding meer en dus moeten zij hun eigen be langen dan maar behartigen. „De pers speelt daar ook een groot aandeel in. Die maakt zijn lezers er op attent waar Serviërs wonen en die worden 's nachts ook uit bed gebeld. Vaak gaat men dan af op de namen van mensen. Het gaat zelfs zo ver dat de mensen nu aangeraden wordt zich te ver gewissen alvorens tot actie over te gaan of het toch niet in feite Kroaten zijn". Kuijk en de Jonge menen dat erkenning van Kroatië door de EG of enig ander land geen oplossing biedt. „De Serviërs zullen daar gewoon doorvech ten, maar erkenning heeft wel als consequentie dat andere Europese landen in het Joego slavische moeras worden ge trokken". Kroatië maakte op beiden een uitgestorven indruk. „Je zag soms van die camouflagenet- ten hangen. Hier en daar wat burgers die op een volstrekt onbeholpen manier met gewe ren omgingen en soms wat zandzakken rond het souter rain van sommige huizen". In de streken waar de burger met open armen ontvangen. Kuijk: „In Bosnië-Hercegovina zijn ze vreselijk bang dat de burgeroorlog ook daar naar toe overslaat. Daar wonen alle minderheidsgroepen die Joe goslavië telt in redelijke over eenstemming met elkaar, maar ze vragen zich wel af hoe lang dat nog mogelijk is, want de oorlog in Kroatië beïnvloedt de verhoudingen natuurlijk ook daar" Volgens Kuijk en De Jonge is het zaak dat de EG zich inspant om de situatie in Bosnië- Hercegovina zo te houden. Belangrijk is volgens hen ook dat Amnesty een lijst opstelt met de namen van merlsen in Kroatië en Servië, die een be middelende rol kunnen ver vullen. Die dreigen nu volle dig vermalen te worden. De contacten met de positieve Gorbatsjov heroverweegt verzoeken 355 refoesniks MOSKOU President Mi- chail Gorbatsjov heeft woens dag toegezegd de emigratie verzoeken van 355 zogenaam de joodse 'refoesniks' te zullen heroverwegen, zo heeft het hoofd van een Amerikaanse joodse organisatie na een ge sprek met Gorbatsjov bekend gemaakt. Gorbatsjov gaf ook toe dat anti-semitisme een probleem was in de Sovjetunie, maar noemde het geen „diepgewor teld" probleem en hij weigerde een verklaring af te geven verklaarde Shoshana Cardin, voorzitster van de Amerikaan se National Conference on So viet Jewry. Het was de eerste officiële bij eenkomst tussen een Sovjetlei der en een vertegenwoordiger van de organisatie. Cardin zei dat ze onder de indruk was van Gorbatsjov's bereidheid om over het beladen onder werp te spreken. Lange tijd heeft de Sovjet- overheid gebruik gemaakt van onder de bevolking levende anti-semitische vooroordelen om de schuld van allerlei maatschappelijke problemen op joden af te schuiven. Daar naast heeft de overheid lange tijd het religieuze leven van orthodoxe joden onmogelijk gemaakt en werd het gebruik van het jiddisch, de taal van de Oost-Europese joden, tegen- Cardin gaf Gorbatsjov een lijst met de namen van 355 refoes niks, Sovjet-joden wier emi gratie-aanvraag is afgewezen en die soms al jaren wachten op toestemming om het land te mogen verlaten. In 1993 zal de nieuwe wet op de emigratie van kracht worden. Maar vol gens de wet moeten mensen die „staatsgeheimen" kennen rekenen op een wachttijd van vijf jaar voor zij het land mo gen verlaten en moeten emi granten een getekende verkla ring van familieleden overleg gen waaruit blijkt dat zij geen financiële verplichtingen meer hebben ten aanzien van hun familie. In het verleden wer den zulke regels vaak gebruikt als middel om emigratie-aan vragen tot in het oneindige te gen te houden. Anti-semitisme Joodse leiders in de Sovjetunie en daarbuiten hebben ge klaagd over het feit dat anti semitisme in de Sovjetunie weer duidelijk de kop opsteekt en dat de ongeveer drie mil joen joden in de Sovjetunie daar onder te lijden hebben. Volgens Cardin zei Gorbatsjov dat anti-semitisme in de Sov jetunie door nationalistische of chauvinistische groepen wordt uitgedragen en ook door die genen „die oude verdachtma kingen willen oprakelen in een tijd waarin de mensen economische problemen ver wachten" en die naar de joden als zondebokken kijken. Jezuïeten verontwaardigd over vrijspraak militairen De kerk speelde de laatste jaren voorafgaande aan de Wende in Oost-Duitsland een belangrijke rol. In Oost-Berlijn werden (bijna) dagelijks diensten gehouden. Op de foto de Lutherse Gethsema- né-kerk in Oost-Berlijn. FOTO:AP SAN SALVADOR Het re sultaat van de rechtszaak te gen negen Salvadoraanse mili tairen, beschuldigd van de moord op zes jezuïeten, stemt de jezuïeten in El Salvador niet helemaal tevreden. De rechtbank verklaarde een ko lonel en een luitenant schul dig, maar sprak de zeven an dere militairen vrij. De jezuïet Jon Sobrino, de- kaan van de theologische fa culteit van de Centraalameri- kaanse universiteit waar ook zijn zes mede-broeders werk ten, toonde zich verontwaar digd over de uitspraak. Deze bewijst volgens hem dat grote delen van het leger ongestraft misdaden kunnen begaan. Volgens de bekende bevrij dingstheoloog heeft het leger belastend materiaal achterge houden voor de zeven andere militairen. De moord op de zes jezuïeten, hun huishoudster en haar 15- jarige dochter, gepleegd op 16 november 1989, leidde tot hef tige internationale reacties. Kolonel Guillermo Benavides werd schuldig bevonden aan acht moorden, leger-luitenant Yusshy Mendoza aan één moord. BERLIJN De kerken in de voormalige DDR hebben bij de bevolking duidelijk aan vertrouwen en respect verloren. Van de Oostduitsers zegt 34 procent vertrouwen in de kerk te hebben; ruim een jaar geleden was dat nog 44 procent. Onder jongeren ligt het per centage lager: 22 procent ziet de kerk nog zitten (was 31 procent). Dit blijkt uit een on derzoek van het gerenom meerde onderzoeksinstituut Allensbach dat een dag voor de eerste verjaardag van de Duitse eenwording is gepubli- Ruim de helft van de Oost duitsers vindt dat de kerken geen noemenswaardige ant woorden op de actuele vragen kunnen geven. In het vorige onderzoek vond ruim dertig procent dat. Ook op het ver trouwde terrein van de moraal verliest de kerk terrein: 56 procent gelooft dat de kerk evenmin een antwoord op mo rele vraagstukken kan geven. Volgens de onderzoekers zijn de kerken er nog niet in ge- rol het Duitsland te vinden. De kerken hebben een belang rijke rol gespeeld bij de om wenteling in de DDR. Veer tien maanden geleden werden zij nog gezien als „motoren van de eenheid", aldus de on derzoekers. De kerk is niet het enige insti tuut dat vertrouwen heeft ver loren. Ook instellingen die de veiligheid van het land moeten verzekeren, zoals de politie, hebben het moeilijk. Zelfs de Bondsdag is, in verge lijking met de vroegere Volks- kammer, niet in aanzien geste gen. UTRECHT „Het boekie zal door de leiding van de Baptistenunie worden ge negeerd en door verschei dene mensen ongelezen worden veroordeeld." Prof.dr. J. Reiling'is niet opti mistisch over de ontvangst binnen zijn kerk van het boekje 'Voor elkaar' over ho moseksualiteit. Het eerste exemplaar werd woensdag overhandigd aan Guy Bondar, levenspartner van de vorig jaar vermoorde Franse homoseksuele baptis tenpredikant Joseph Doucé, aan wie het boekje is opgedra gen. Het is samengesteld door de beweging Ruimte, waarin 350 progressieve baptisten zich hebben verenigd. In het boekje staan uitsluitend artikelen van baptisten, onder wie de homoseksuele justitie- predikant A.J. Noordhoek uit Utrecht, die actief is in de Eu ropese federatie van homosek suele baptisten. Volgens Rei- ling is daar bewust voor geko zen. „Misschien zijn er betere boeken over homoseksualiteit, maar we willen het zaad in ei gen kring, bij de baptisten, la ten vallen." De Unie van Baptistenge meenten, waarbij 83 gemeen ten met ongeveer 12.000 leden zijn aangesloten, veroordeelde vorig jaar homoseksualiteit als in strijd met de bijbel. De alge mene vergadering sprak het onaanvaardbaar uit over de opvatting van de Utrechtse predikant R. Venema die ho moseksualiteit met de bijbel verenigbaar acht en bereid is homoseksuele relaties te zege nen. Zij weigerde Venema als predikant te erkennen, wat overigens geen gevolgen had voor diens functioneren als predikant van de gemeente Utrecht-Centrum. De uitspraak van de algemene vergadering wordt binnen Ruimte gezien als een teken van de verrechtsing binnen de Unie. Reiling gaf daarvan woensdag nog een voorbeeld. De redactie van het officiële orgaan 'De Christen' schrapte onlangs een alinea uit een arti kel van hem waarin hij ver wees naar Ruimte. Bondar woont sinds de moord op zijn vriend in Nederland waar hij lid is van de gemeen te Utrecht-Centrum. Hij schet ste de problemen die Doucé, „de eerste martelaar van de homo-bevrijdingstheologie", ook onder de Franse baptisten heeft ondervonden. De baptis ten, maar ook andere christe nen namen het Doucé onder meer kwalijk dat hij het op nam voor alle seksuele min derheden en dat hij verbinte nissen tussen homoseksuele paren zegende. Schaduw over feest Ter 'EDE- ciale 2 dit malige DDR. De viering van de Duitse eenwording, vandaag precies een] jaar geleden, wordt overschaduwd door de golf van geweld tegen buitenlanders en de politieke ruk naar rechts, zoals bleek bij de verkiezingen van zondag in de stadstaat Bremen. Het is vooral die snel groeiende haat jegens vreemdelingen, zowel in West-Duitsland maar vooral in de vroegere DDR, die reden is tot grote bezorgdheid. Want ook al is de toene mende vreemdelingenhaat geen exclusief Duits verschijnsel, nergens in West-Europa is de voedingsbodem ervoor zo rijk i de door sociale en economische malaise getroffen voor-15?"^ rings; Veld Het is tè gemakkelijk om de schuld van deze situatie ge heel in de schoenen te schuiven van de regering Kohl. Een jaar geleden werd de bondskanselier nog verweten dat hij veel te veel haast maakte met de Duitse eenwording. De ge beurtenissen van de voorbije twaalf maanden hebben Kohl echter in het gelijk gesteld. Het economische, sociale rele verval in de DDR bleek zo dramatisch, dat een verder uitstel van de eenwording onverantwoordelijk was. Het vervolgens onjuist de Duitse regering schuldig te verklaren aan de chaos die in de ex-DDR werd aangetroffen. Dat bij het opruimen van de puinhopen van de voormalige 'boeren- en arbeiderstaat' fouten worden gemaakt is evident en welke maatregelen Kohl en de zijnen ook nemen, kritiek blijft er altijd. baan. landel den O] het 1 'Imoete I doo HEf De belangrijkste les van een jaar Duitse eenwording is ove rigens dat economische miljardeninjecties alléén onvoldoen de zijn om samenlevingen, die decennia lang gebukt zijn ge gaan onder onvrijheid en dictatuur, aansluiting te laten krij gen bij het Westen. Het voorbeeld van wijlen de DDR bewijst dat de solidariteit, die de voormalige socialistische broeder- staten zo hoog in het vaandel hadden staan, een fictie was. Er zal daardm via het onderwijs de kerken en de maat schappelijke organisaties ook zwaar moeten worden geïn vesteerd in een verbetering van de democratische vaardighe den, intermenselijke verhoudingen, en verdraagzaamheid. Alleen op die manier kan de psychologische barrière, die Houtbewerkers druk bezig met kruisen voor Columbusjaar WASHINGTON Twee Amerikaanse houtbewer kers die 188 kruisen ma ken in verband met de herdenking van 500 jaar christendom in Amerika in 1992, zien hun werk als een kans om hout, kunst en geloof te combineren. Sinds mei dit jaar zijn Alex Vallejos en Umberto Lopez in een garage in Albuquerque be zig met het meten, snijden en verven van replica's van het 1,35 meter hoge kruis dat mis sionarissen in 1514 in Santo Domingo in de Dominicaanse Republiek oprichtten. De kruisen worden betaald door de Ridders van Colum bus. Elk bisdom dat erom vraagt, krijgt een kruis als symbool van „een oproep tot gebed en tot interculturele dia loog" tijdens het Columbus jaar, aldus Maria Luisa Gaston, coördinator van de viering van het Columbusjaar van de Amerikaanse bisschoppencon ferentie. Ook een aantal bis dommen in Canada ^n Mexico heeft om een kruis gevraagd. Volgens Gaston willen vele bisdommen volgend jaar ge bedsdiensten rond het kruis houden. De komende maan den zullen de kruisen van pa rochie naar parochie gaan, maar ook oecumenische groe pen hebben belangstelling ge toond. Voor Vallejos is het maken van kruisbeelden niets nieuws. Hij is een 'santero', een hout bewerker die 'santos' of gods dienstige beelden van hout maakt. De traditie van de san- teros begon in de achttiende eeuw, toen Spaanse missiona rissen die vonden dat er in de kerken en huizen in Noord- Mexico meer beelden moesten komen, de gelovigen opriepen hun eigen beelden te (laten) maken. Het werk van de san- teros kan nu in vele kerken in het noorden van Mexico wor den bewonderd. Vallejos is gespecialiseerd in beelden van Maria, St. Antoni- us en St. Franciscus van Assisi. Bij het maken van mannen- beelden heeft hij naar eigen zeggen de neus en jukbeende ren van de acteur Charles Heston voor ogen. „Ik denk dat zijn gezicht me is bijgeble ven sinds ik op de televisie de film De tien geboden zag". Daarin speelt Heston de rol van Mozes. Maria probeert hij een „zachte, serene blik" te ge ven, maar tevergeefs. „Altijd lijkt ze bedroefd te zijn". Dit hield Vallejos zeer bezig totdat aartsbisschop Robert F. San chez van Santa Fe hem zei: „Blijf doen wat je doet en maak je geen zorgen. Maria is waarschijnlijk bedroefd zo veel mensen raken van Chris tus af." DEN illusi voetl nenk beho van men redu incic teruj club moei ter t mog> de sloop van de Muur is blijven bestaan, worden afgebroken. vers' DiE barrière mag overigens wel deels een verklaring zijn de g: voor het geweld tegen buitenlanders en de opkomst van ex- sen. treem-rechts; de gebeurtenissen zijn daarmee niet minder onaanvaardbaar. Verontrustend is ook de constatering van Dat, het weekblad 'Der Spiegel' dat de vreemdelingenhaat wijd- verbreid is onder de Duitse bevolking maar is die situatie in een land als Frankrijk, België en ook Nederland echt zo- over veel anders? In sommige commentaren worden vergelijkin- perm gen getrokken tussen de aanvallen op buitenlanders nu en de vand pogroms van de nationaal-socialisten van Hitier vlak voor de j §ePr! Tweede Wereldoorlog. Die vergelijking is even verwerpelijk als het rechtse extremistische geweld zelf. Alles wat zich op ^et het grondgebied van het eengeworden Duitsland afspeelt, een wordt door de buitenwereld met een vergrootglas bekeken, werp Daarbij wordt al te gemakkelijk vergeten dat het 'oude zo'n West-Duitsland sinds 1945 een voorbeeldige democratie is ge- teire weest en het 'nieuwe' land nu een proces doorpiaakt dat on- gekend is in de geschiedenis. scha) uw HULP LEGT WEL DEGELIIK GEWICHT IN DE SCHAAL. Steun ons nu: 06-300123 V#/ MENSEN IN NOOD rj* CeidóeSomo/nt Apothekersdijk 34. Leiden v (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv), Uitgave: Westerp Telefoon 071 -122 2. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax- 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers Chef-redacteur G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L van Koot. Stadsredactie Leiden (tel. 071 -144 046 of 071 - 144 047) R Kleijn (chef). M Roso. drs J. van Zeijl. Omgeving Leiden (tel..071 - erpen (chef), F. Buurn ihof, M. Kroft, T. Piete ï.o. (tel 071 - 144 049): K. van Kesteren. (tel: 070-3190 815) Haersma Buma, A. van Holstein. Voorbij, R de Roo. drs. K. Veraart (tel 070 - 3190 826): F Werkman (chef), P. Alleblas, D. Dijkhuizi a' van Rijn (chef), W Bunschoten, Sport algei 3veld, c Ru.jl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma. H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L Henny, B Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van freelance medewerkers en corresoondenten in 2jSe SUchu'ngTpe^Unie'. Jonale kranten in Nederl België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn c Ven De parlementaire r - land, P. Koopman, D. va het Algemeen Nederlands I de volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag), drs D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg). T. Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rom B. van Huet (Parijs). M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou; W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft al publicatierechten van The M. de Cocq. n de Stichting Pers sn The Sunday Tim Abonnee-s Telefoon. 071 - Nabe; ma. t/m vr. van 08 30 tot 17.00 u Telefoon~071 -122 248 op ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u' 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 ing per acceptgirok; per jaar Het abonnementsgeld d 78.60 29930 lorden voldaan tel. 071 - 122 244. ir Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 5 POSTBANK NV 663 050 Doi mir 1990 reen ontv helft fectit cent De b lijk 1 de d< CA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2