LEIDEN OMGEVING Perfecte start van 3 Octoberfeesten 1 1 Wethouders blokkeren sloop om krakers onder te brengen Dagelijks bestuur SAVA moet veel kritiek slikken 11 Erepenning voor M. Schouten Goed op tijd Ceidóc Sou/tont CcicLcGowcwt DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Inbrekers toch actief tijdens 3 Octoberfeest LEIDEN Hoewel de taptoe gisteravond zonder enige wan klank verliep hebben enkele n iet-feestgangers toch gebruik gemaakt van de afwezigheid van veel Leidenaars thuis. Tij dens de taptoe werden uit een woning aan de Witte Singel de stereo, de video, cd's, een leren jack en een paar sieraden ge stolen. Uit een woning aan de Groenoordstraat verdwenen een postzegel- en muntenverzameling van ettelijke duizenden guldens en 300 gulden aan contant geld. In de Arendshorst in de Merenwijk gingen inbrekers er vandoor met de televisie, stereo en video, een bedrag van duizend gulden en wat siera den. Later in de nacht werden door vertrekkende feestgan- ters slechts in twee gevallen vernielingen aangericht. In bei- e gevallen werd met stenen gegooid. Een videotheek aan het Noordeinde moest vanochtend de etalageruit vervangen en de bewoners van een huis aan de Constantijn Huijgenslaan moesten eveneens glas i Nieuw ensemble in Waalse kerk LEIDEN Met de Academie de l'E- flise Wallonne is Leiden een nieuw arok-ensemble rijker. Het gezel schap is zoals de naam al aangeeft verbonden aan de Waalse Kerk. In die kerk aan de Breestraat wordt op zondag 13 oktober vanaf 19.00 uur een eerste try-out concert gegeven. De leden van het ensemble bespelen uitsluitend originele instrumenten of kopieën daarvan. Het gaat daarbij om twee traverso's, een viola di gamba en een clavecimbel. Met het gebruik van die instrumenten is het ensemble naar eigen zeggen uniek in Leiden. Schrijversclub wil meer leden LEIDEN De tweede schrijvers club die Leiden rijk is, kan nog nieuwe leden gebruiken. De club wordt binnenkort officieel geves tigd, is samenwerking met de al bestaande Schrijversclub Leiden 1990 en de Stichting Barabinsk. Eenmaal per twee weken komen de leden bij elkaar. Aan de schrijf- werkgroep zijn geen kosten ver bonden, behalve wellicht voor ko piëren en drank. Mensen met be langstelling voor poëzie, proza, met en zonder ervaring kunnen zich tot 15 oktober opgeven bij Frouke I. Welling, tel: 071-218318. Langeraarder rijdt achterop trekker LEIMUIDEN Een 18-jarige bromfietser uit Langeraar raakte gisteravond gewond toen hij op een stilstaande landbouwtrekker reed. Het ongeval gebeurde op de provinciale weg 7 van Rijnsater- woude naar Woubrugge. De Lan geraarder reed achterop het voertuig en belandde vervolgens via een boom in de sloot. Hij liep daarbij een gecompliceerde been breuk op, waarmee hij naar het AZL werd overgebracht. De poli tie kon vanmorgen nog niet zeg gen of de trekker op de juiste wijze verlicht was. Alphense oplichters krijgen drie jaar cel DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De rechtbank in Den Haag heeft twee mannen tot drie jaar cel veroordeeld. Zij worden schuldig geacht aan het medeplegen van oplichting waarbij miljoe nen guldens gemoeid zouden zijn. De officier van justitie had vier jaar cel geëist Volgens de rechtbank is bewezen dat het tweetal van 1986 tot 1989 klanten van hun beleggingsadviesbureau in Al phen aan den Rijn geld afhandig heeft gemaakt onder het voor wendsel dat dat belegd zou worden, wat niet gebeurde. Volgens het openbaar ministerie is er minstens vijf miljoen gulden verdwenen. De verdachten zeiden op de terechtzitting twee weken terug dat het geld gebruikt is om hun zaak te redden. Behalve aan oplichting worden de twee schuldig bevonden aan het niet goed afhandelen van het faillissement van het bedrijf. minimi iiiiiiiiii Haring, wittebrood maar vooral geduld LEIDEN Met veel ge duld hebben zich vanoch tend vroeg 17.000 Leide- naars in de rij geschaard voor het ophalen van hun haring en wittebrood. De vijftig door de 3 October Vereeniging ingehuurde Katwijkse haringsnijders hadden hun handen vol aan het schoonmaken van de 35.000 haringen, die vergezeld gingen van 4.700 witte broden. Meestal on der droge weersomstandig heden maar af en toe opge frist door een beginnend buitje groeide de rij lang zaam maar gestaag aan vanaf het uitdeelpunt in De Waag langs de Aal markt tot ver op de Boom- markt. De mensen strekten om kwart voor negen al bij de Vrouwensteeg de nek om te zien of het nog niet opschoot. Het redelijke weer en de lange wachttij den maakten de vroege ochtenduren bij uitstek ge schikt voor een praatje. Een enkeling had een fors formaat emmer meegeno men om zijn achterban van het beloofde rantsoen te kunnen voorzien. De geur van de haring was tot op de Prinsessekade te ruiken, waar de verkopers van an dere happen en dranken vanaf acht uur alweer druk bezig waren met de voorbereiding van de ver wachte omzetklapper. LEIDEN De storm was gaan liggen, de regen op gehouden. Onder onver wacht goede omstandighe den trok gisteravond de traditionele Taptoe door de Leidse binnenstad. De viering van Leidens Ontzet beleefde in meer opzichten een goed begin. De politie hoefde langs de route van de Taptoe en in de uren direct nadat de verenigingen door de stad waren getrokken nergens in te grijpen. „Het was abso luut vlekkeloos, meer nog dan vorig jaar een perfecte start van een massaal feest", aldus politiewoordvoerder D. Grave- land. Ook de Eerste Hulp dienst die om snel aanwezig te kunnen zijn een wagen bij de politie had gestationeerd, bleef gisteravond werkeloos. Grave- land: „De afgelopen jaren lij ken er iedere keer weer min der problemen te zijn". Opvallend was dan ook dat steeds meer harmoniekorpsen en fanfares het er gisteren op waagden om zonder gaas of doek voor grote blaasinstru menten als tuba's en sousa foons zich tussen het gewoel door te bewegen. In een enkel geval lag zo'n grote hoorn be hoorlijk vol met papiersnip pers, maar de meeste van de blazers konden rustig doorspe- Ome Kees De stoet van verenigingen en clubs die zich gisteren presen teerden in de taptoe leek op nieuw te zijn uitgebreid. Bij veel clubs liepen opvallend veel en vaak ook erg jonge jeugdleden mee. Een wat vreemde eend in de bijt was het uit Eindhovense studenten bestaande Tuna-gezelschap. Wandelende muzikanten die tijdens de Taptoe en later ook bij de uitreiking van de ere penning Spaanse volksmuziek ten gehore brachten. Zoals gewoonlijk was de Tap toe ook het feest van herken ning. De herkenning van fa milieleden en bekenden aan de kant van deelnemers en an dersom. Burgemeester Goe- koop kon dat direct aan den lijve ondervinden toen hij van het bordes van het stadhuis af daalde om met het bestuur van de 3 October Vereeniging naar het Van der Werfpark te gaan voor de traditionele kransleg- ging. „Ome Kees, ome Kees", riepen meisjes langs de Bree straat. En de burgemeester was zo gek niet of hij moest hen vriendelijk toezwaaien. Bestuursvoorzitter D. den Os omschreef de Taptoe gister avond als het andere uiterste van de relatief dure optocht op 3 oktober. „Als iedereen mee loopt, dan heb je een Taptoe". Toch was het niet helemaal gratis voor de 3 October Ver eeniging. Traditioneel waren er weer prijzen te verdelen. Gymnastiekvereniging Jahn die deze maand haar 75-jarig bestaan viert ging met de eer ste prijs van 1.000 gulden aan de haal. „Omdat ze 75 jaar be staan, maar zeker ook omdat ze zich zo goed presenteer den", aldus een van de juryle- Voetbalvereniging Leidsche Boys liep ook mee in de Taptoe. den. De tweede prijs van 750 gulden was voor voetbalclub Roodenburg en de derde van 500 gulden ging naar hockey club Roomburg. Aanmoedi gingsprijzen van elk 250 gul- foto: tejo ringers den werden in de wacht ge- Josef Scouting, rugb; sleept door gymnastiekvereni- DIOK en de Franciscus i ging Nieuw Brunhilde, de St. ting. i.5 (Holland zoekt „SNEL REAGEREN, DAT MOET TOCH KUNNEN' ;xe,. ilt u auw zou- ils u alt u :1 bij vrijwilligers LEIDEN AV Holland is dringend op zoek naar vrijwil ligers die willen assisteren bij de wekelijkse atletiektraining voor verstandelijk gehandicap ten. Tijdens de door Rob Stoop en Gerard van de Tweel gelei de trainingen zijn minimaal vijf vaste mensen nodig om de deelnemers voor, tijdens en na het sporten te begeleiden. Voor mensen die interesse hebben, bestaat de mogelijk heid om op 22 en 29 oktober 5 november een cursus 'be geleider atletiek met verstan delijk gehandicapten' te vol gen. LEIDEN De sloop van drie huizen aan de Mors- weg is dinsdag op het al lerlaatste nippertje niet door gegaan. Dat gebeur de na persoonlijk ingrij pen van de wethouders J. Walenkamp die grondza ken in zijn portefeuille heeft en T. van Rij (volks huisvesting). De huizen moesten overeind blijven om in een daarvan drie bewoonsters onder te brengen van een onlangs door brand geteisterd direct wat doen. Het is geen kraakpand aan de Witte Singel. De drie vrouwen kwamen met het verzoek daartoe toen wet houder Van Rij en PvdA-frac- tievoorzitter H. Baaijens een bezoek brachten aan krakers in de Mors IV. Van Rij daar- probleem voor de gemeente als dat huis bewoond blijft. Waar om zou je mensen dan niet helpen. Snel reageren, dat moet toch kunnen. De betrok kenen weten ook dat ze eruit moeten als de gemeente dat wil". dat Het huis wen een gebruiksovereen- ,Het gebeurt wel vaker komst met de gemeente heb- die bot vangen bij ben gesloten was tot dinsdag nog verhuurd. De 81-jarige be woonster verhuisde maandag naar een bejaarden woning. Di rect daarna zorgde de afdeling ambtenaren of dat verwach ten, zich rechtstreeks tot wet houders wenden. In dit geval konden we zonder problmen Grondzaken van de gemeente ervoor dat het onbewoonbaar was. Glas en deuren werden verwijderd, evenals de elektri- citertsaansluiting. De bedoe ling was', aldus H. van der Wiel van Grondzaken, dat dinsdag de eerste vijf panden van het blok gesloopt zoüden worden. Die dag kreeg hij ephter van de wethouders te horen dat het pand niet mocht worden gesloopt. Toen Van der Wiel met een van de nieuwe be woonsters naar de woning reed kon nog net worden voorkomen dat de voorgevel eruit werd geslagen. Kort daarna is er opnieuw glas in de woning aangebracht. Voor verdere voorzieningen moeten de bewoonsters zelf zorgen. Ook bij de andere woningen was de sloop al voorbereid. Bij een van de eerder al dichtge spijkerde panden werd de be plating opnieuw voor de ra men aangebracht. Om het be wuste pand nog enigszins be woonbaar te laten zijn is afge zien van de sloop van de twee aangrenzende panden. Volgens wethouder J. Walen- LEIDEN M. Schouten van Veldhuizen, voorma- directeur van de stich ting Huisvesting Werken de Jongeren, is gisteren onderscheiden met de ere penning van de gemeente Leiden. De penning werd voor de 47ste keer aan de vooravond van de 3 Octo berfeesten uitgereikt. Dat gebeurde geheel volgens de traditie na afloop van de Taptoe in de Burger zaal van het stadhuis. Schouten was er haar eigen zeggen beduusd van het eerbe toon. Een onderscheiding die haar betreft evenzeer een eerbetoon is voor de stichting waarvoor zij zich tot 1 januari van dit jaar inzette. „De pen ning mag wat mij betreft het liefst boven de deur van de stichting Huisvesting Werken de Jongeren worden gespij kerd", zo zei ze in haar dank woord. Aan het adres van ge meente en rijk sprak ze de wens uit dat de stichting op korte termijn kan bou- Kort daarvoor had burgemees ter C. Goekoop de loftrompet over haar werk en dat van de stichting gestoken. „Nog voor er subsidieregelingen waren, was vanaf 1970 in Leiden de stichting Huisvesting Werken de Jongeren actief. En bijna vanaf het begin, vanaf 1972, was mevrouw Schouten daar bij betrokken. Eerst met één personeelslid, de onderhouds- man. Later is dat uitgegroeid roemde de tot een echte stichting met zes Schouten vo personeelsleden". Bescheiden Goekoop roemde de beschei denheid van Schouten die er in slaagde bij het 20-jarig be staan van de stichting een ju bileumboek samen te stellen waar ze zelf geen enkele keer in voorkwam. De burgemees ter schilderde kleurrijk hoe de stichting panden kocht en op knapte en uitgroeide tot een instelling die 1.200 jongeren onderdak biedt. Ook schetste hij hoe Schouten aanvankelijk vrijwel alleen de toewijzing kamers bestierde, voelde feilloos aan waar jonge ren het best gehuisvest konden worden. U voorkwam dat pro blemen escaleerden. Eigenlijk was u een soort wijkagent. U nam de politie werk uit han den", vatte hij bondig de ma nier samen waarop Schouten er nogal eens in slaagde alle mogelijke soorten crises te be- burgemeester waarop de sa menwerking met de gemeen telijke dienst woonruimtever deling en met studentenhuis vesting. „U bent een vrouw die niet alleen door weer en wind en beton ging, maar die ook bij het wel en wee van de jongeren was betrokken", vat te hijv de verdiensten van Schouten samen. Felcitaties van wethouder De la Mar voor voormalig directeur M. Schouten-van Veldhuizen van de stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Burgemeester Goekoop neemt een slok, wethouder Wa lenkamp kijkt toe. foto: tejo ringers ZOETERMEER De Oegst- geester wethouder A. Kohl- beck heeft gisteren forse kri tiek geuit op het dagelijks be stuur van de SAVA. Kohlbeck trok fel van leer in in de alge mene bestuursvergadering van het samenwerkingsverband van 35 Zuidhollandse gemeen- als doel de nieuwe vuilverbranding in Leidschen- dam te bewerkstelligen. De wethouder vroeg zich af of het nog wel zin heeft om met pro ject door te gaan. Aanleiding voor de kritiek van Kohlbeck was de-vacature het dagelijks bestuur (DB). Sinds het vertrek de Nootdorpse burgemeester Waals opereert het DB met zes man in plaats van de benodig de zeven. „In drie maanden tijd is het DB er niet in ge slaagd om met een vervanger op de proppen te komen. Dif is symptomatisch voor de wijze van optreden van de SAVA", aldus Kohlbeck. „Blijkbaar zijn wij niet in staat om dit project met elkaar rond te krijgen". Ook de vertegenwoordiger van Wassenaar, A. Pruijs, roerde zich. In navolging van Kohlbeck vroeg hij zich af of het nog wel zin heeft om door te gaan met de hele onderne ming. Voor het hele afvuil- vraagstuk in Zuid-Holland zag hij een leidende rol weggelegd voor de provincie. „De belan gen staan haaks op elkaar, en het is duidelijk dat de neuzen niet dezelfde kant opstaan. Ie dereen doet maar wat. We hebben de SAVA, de Gevulei en de Proav. De provincie moet het beleid afstemmen, dan kan vervolgens de SAVA, of een andere organisatie, het oppakken". De vertegenwoordiger van Zoeterwoude was het hardst in zijn kritiek op het DB. „Weet het DB eigenlijk wel waar het mee bezig is? Elk inzicht in wat er speelt in de gemeente raden van de 35 betrokken ge meenten ontbreekt bij dit be- De vergadering sprak gisteren over het rapport van het orga nisatiebureau Berenschot Os borne, dat onlangs de SAVA doorlichtte. In het rapport kreeg de SAVA nogal wat kri tiek te verduren. Zoals al eerder in deze krant stond vermeld, zal de vuilverbran ding minimaal 200 miljoen gulden duurder uitvallen dan de eerder begrote 1,2 miljard gulden. Verder werd er kri tiek gespuid op het ontbreken van een goed management in de organisatie. Zo pleitte het organisatiebureau voor het aanstellen van een interim manager. Ook zou de tijds planning van de SAVA (de vuilverbranding moet eind 1995 klaar zijn) aan vraagte kens onderhevig zijn. Iedere maand uitstel kost de SAVA 15 miljoen gulden extra. De Haagse voorzitter van het dagelijks bestuur van de SAVA, wethouder R. Vlaande ren reageerde vrij laconiek op alle kritiek. Zodanig zelfs dat de afvaardiging van Zoeter woude zich afvroeg „waarom de voorzitter zo'n vrolijkheid uitstraalt". Vlaanderen: „We moeten goed beseffen dat dit een uniek mega-project is. Het is een hele complexe organisa tie waarin 35 gemeenten van uit verschillende invalshoeken met elkaar samen moeten werken. De bestuurlijke con text is zeer divers. Alle proble men zijn derhalve volstrekt begrijpelijk", probeerde hij de gemoederen te sussen. Het DB ging verder niet gede tailleerd in op de vragen van het algemeen bestuur en het rapport, omdat alles nog eens aan de orde komt in de afzon derlijke commissies. Wel gaf Vlaanderen aan dat er in de komende tijd hard gewerkt gaat worden aan het verster ken van de organisatie, zowel van de projectorganisatie als van het ondersteunende secre tariaat. Bovendien zal de pro jectleiding versterkt worden met de „voortvarende aanstel ling" van een directeur dan wel een interim-directeur. Desgevraagd zegde Vlaande ren toe dat „morgen begonnen zal worden met de werving en aanstelling van deze figuur" kamp zijn uiteindelijk drie panden gesloopt en drie blij ven staan. Walenkamp merkt op dat vorige week het be stemmingsplan dat het moge lijk moet maken bedrijfster rein te maken van de Mors IV door de kroon is afgewezen. „Het plan voor de sloop en het verzoek van de kraaksters hebben elkaar net gekruist. Maar alles is net op tijd goed gekomen. Het is heel verant woord. Een paar mensen heb ben een tijdje onderdak en er is geen risico voor de gemeen te. Onze plannen zijn nu toch gestagneerd. Het is een kwes tie van improviseren. Er is netjes om gevraagd en dan kijk je of het kan binnen gren zen van redelijkheid. En dat kon in dit geval". Walenkamp merkt op dat de beperkte extra-kosten om het huis weer bewoonbaar te maken geen probleem mogen zijn. „Daar moet iets op te vinden zijn, als dat al niet meer kan..." Het gebied Mors IV is het deel van van de Morsweg dat is in geklemd tussen spoor, Ir. Le- lylaan en het Wernink-ter- rein. Vanwege de geïsoleerde ligging, bovendien bij het spoor en bedrijven vindt de gemeente het minder geschikt voor bewoning. Daarom werd enige jaren geleden besloten de 44 huizen aan dit deel van de Morsweg aan te kopen en zonodig te onteigen om ze te slopen. De bedoeling is dat de Leidse Betoncentrale zich op het terrein vestigt. Nu is nog één huis in gebruik bij een oorspronkelijke bewoner die zich nog steeds tegen sloop verzet. Behalve de drie vrou- Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als r abonnee ingaande: Straat: Postcode/plaats: Telefoon:(voor contrc Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11