,Haat tussen Joegoslaven doet zeer" Telefoontjes van Solan negeren alle grenzen BUITENLAND Afgezette Aristide zoekt hulp bij OAS Oogappels Bush dreigen te sneuvelen Rust terug in Togo na mislukte staatsgreep Nieuw VN-team in Irak met eigen helikopters CcidócSommit WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 Aquino: VS-troepen binnen drie jaar weg MANILA De Verenigde Staten hebben drie jaar de tijd om hun troe pen terug te trekken van de grote marinebasis Subic Bay in de Filipij- nen, zo heeft een woordvoerder van president Corazon Aquino vanoch tend in Manila bekendgemaakt. De Filipijnse Senaat verwierp twee weken geleden het verdrag dat be paalde dat de Amerikanen de ko mende tien jaar in Subic Bay zouden blijven, waarvoor Manila circa 4,4 miljard gulden van Washington zou ontvangen. Aquino verzette zich aanvankelijk te gen het besluit van de Senaat. Boek Gorbatsjov over staatsgreep MOSKOU Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft een boek geschreven over de mis lukte staatsgreep tegen zijn bewind. Zijn woordvoerder Gratsjev zei dat het manus cript deze week aan uitgevers in en buiten de Sovjetunie was aangeboden. Hij zei dat het on der meer een artikel bevatte dat Gorbatsjov tijdens zjn va kantie op de Krim had ge schreven en dat een mogelijke staatsgreep tegen zijn bewind tot onderwerp had. Verdere bijzonderheden gaf de woord voerder niet. Senator Sonny? Sonny Bono stelt in Los Angeles zijn gezin voor tij dens een bijeen komst waarop hij bekendmaakte een gooi te doen naar een zetel in de Senaat. De zanger van het beroemde ex- duo Sonny- Cher is nu burgemeester van Palm Springs WASHINGTON De ministers van buiten landse zaken van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) hebben vandaag in Was hington een spoedvergadering gehouden om te bespreken hoe de democratie in Haïti hersteld kan worden. De gisteren door militairen ver dreven Haïtiaanse president Jean-Bertrand Aristide heeft de vergadering bijgewoond. Amerikaanse functionarissen hebben voorge steld een speciale OAS-missie naar Haïti te stu ren om de coupplegers over te halen de macht aan Aristide terug te geven. Een andere moge lijkheid is het instellen van diplomatieke en economische sancties. Tijdens hun laatste ver gadering in juli gingen de OAS-ministers van buitenlandse zaken akkoord met nieuwe maat regelen om democratische regeringen te be schermen tegen militaire staatsgrepen. Over eengekomen werd de ministers de bevoegdheid te geven tot het nemen van „alle maatregelen die nodig zijn" om de grondwettelijke orde te herstellen in een OAS-land waar de democratie is verstoord. Op Haïti is het dodental van de staatsgreep inmiddels tot over de honderd ge stegen. Naar verluidt schiet het leger in het wilde weg om zich 'heen om angst te zaaien. De meeste ministers van de Haïtiaanse regering zijn na de coup ondergedoken. Niemand van hen is gearresteerd zoals eerder was gemeld. Volgens onbevestigde berichten hebben de mi litairen alle 1100 gevangenen uit de Nationale Gevangenis vrijgelaten onder wie Roger La- Fontant, het voormalige hoofd van de verboden militie Tonton Macoutes. LaFontant zat vast wegens een eerdere poging tot staatsgreep te gen Aristide. VOORZITTER LENI PAUL VAN VRIENDSCHAPSVERENIGING: I FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM „Het oude Joegoslavië bestaat eigenlijk niet meer. Dat tekende zich in de afgelo pen jaren al af. Als je vroeger aan een inwoner van het land vroeg waar hij vandaan kwam, zei hij: 'uit Joegoslavië'. Maar dat werd steeds meer 'uit Kroatië', 'uit Servië', 'uit Slovenië'. De categorie 'Joegoslaven' was tijdens mijn laatste bezoeken niet meer te vinden". Leni Paul is voorzitter van de 'Vereniging Nederland-Joego- slavië'. Een organisatie die als doel heeft 'het onderhouden en bevorderen van culturele en vriendschappelijke betrek kingen tussen Nederland en Joegoslavië'. Maar van vriend schappelijke betrekkingen tus sen de Joegoslaven zelf is niets ben Kroaten en Serviërs staan el kaar naar het leven en de rest van de mêlée van volkeren wacht in angstige spanning af of de brand zich uit zal brei den tot het eigen grondgebied. „Dat doet zeer", zegt Leni Paul. „We staan aan de zijlijn mee te kijken hoe het land steeds meer verloedert, maar we beseffen dat we het niet te gen kunnen houden. We kun nen alleen nog maar hopen dat de strijdende partijen inzien waar ze uiteindelijk mee bezig zijn. Dat ze het land in puin veranderen en dat het steeds moeilijker wordt het weer op te bouwen". Politiek Met politiek wil de vereniging zich nadrukkelijk niet bemoei en. „Dat is meteen bij de op richting, in 1963, zo bepaald. We verschilden daarin van soortgelijke organisaties voor vriendschap met de Sovjetu nie, de DDR en dergelijke, die steun kregen uit de betreffen de landen". Het blijkt ook uit een stuk in het verenigings maandblad 'Kolo' - de naam is ontleend aan eën Joegoslavi sche dans - waarin de secreta ris 'op persoonlijke titel' de kern van de huidige proble men uiteenzet: 'Tito gaf de Joegoslaven een eigen natio naliteit, maar geen natie'. De vereniging heeft circa 700 leden; voor 80 procent Neder landers en de rest Joegoslaven; vaak 'gemengd gehuwd'. „Er wonen 14.000 Joegoslaven in ons land. Maar ze hebben vaak hun eigen organisaties". De liefde van Leni Paul voor Joegoslavië is nog betrekkelijk jong. „Pas acht jaar geleden kwam ik er voor het eerst; als free-lance toeristisch journalis te. Ik had een uitnodiging ge kregen voor een reis naar Ma cedonië, maar ik wist bij wijze van spreken niet eens waar dat lag. Twee medereizigers, met een religieuze achter grond, legden me uit dat Pau- lus er geweest was. Ook dat zei me niet veel. Maar toen ik uit stapte op de luchthaven van Skopje kreeg ik opeens een ge voel zoals dat door de dichter Hans Warren is uitgelegd: 'Soms kom je op de wereld op een plek waarvan je denkt: hier hoor ik thuis'. Ik werd ge grepen door het land. Maakte er vrienden. Ging lezen. Raak te geboeid door de geschiede nis, een aaneengesloten reeks van bezettingen door vreemde volkeren: Illyriërs, Byzantij nen, Romeinen, 500 jaar door de Turken. Werd gefascineerd door de uiterlijk vreedzame samenleving met zoveel ver schillende volkeren, talen en godsdiensten. Bewonderde hun cultuur; bijvoorbeeld de Macedonische muziek in de 11/8e maat. Dat is trouwens treffend in de vereniging: veel leden zijn geboeid door heel verschillende aspecten; de se cretaris bijvoorbeeld weet 'al les' over kloosters". Leni Paul drukte haar liefde voor het land uit in een reeks vooral toeristische artikelen. In 1986 kreeg ze er de 'vriend- schapsring' voor. Hetzelfde jaar werd ze voorzitter van de vereniging. Rustig „Ik ben intussen al 51 keer in Joegoslavië geweest", vertelt ze. „Onlangs was ik nog in Macedonië. Het was daar vol komen rustig. En de hotels za- maar daar kwamen Serviërs voor in de plaats, die zich niet meer aan de Kroatische kust durfden te vertonen". Ze maakte er het referendum mee waardoor de Macedoniërs zich massaal uitspraken voor soevereiniteit. „Er heerste een euforie zoals ik die zelden heb meegemaakt. De Macedoniërs hebben er voor de derde keer in hun geschiedenis zelfstan digheid mee bereikt. Voor het eerst was dat onder Alexander ^de Grote, ruim 300 voor Chris tus; daarna een korte periode in de 10e eeuw. Ze waren dol gelukkig, maar ze hopen dat er op één of andere manier een Joegoslavische statenbond zal blijven bestaan, naar EG- model, en ze willen daar graag deel van uitmaken. Want hun soevereiniteit wordt niet al leen bedreigd als gevolg van de burgeroorlog. Ook Bulgarije en Griekenland hebben aan spraken op hun grondgebied". Dreiging De voorgaande keer was in mei, bij de traditionele maar wellicht laatste uitreiking van de Joegoslavische 'vriend- schapsring'; ditmaal voor een Duitse. „De verschillende vol keren zaten nog broederlijk bijeen in de zaal, maar er hing een duidelijke spanning. Er waren toen al enkele bloedige incidenten geweest, maar dat het op een burgeroorlog uit zou lopen kon niemand zich nog voorstellen". Wat dat voor consequenties heeft voor de vereniging durft ze niet te voorspellen. „Dat Joegoslavië uit elkaar valt zal wel niet meer te stoppen zijn", zegt Leni Paul berustend. „Maar hoe we dan verder gaan weet ik niet. Daar zijn vanuit de club trouwens nog hele maal geen vragen over. Want we houden allemaal van dat geografische stuk Zuid-Oost- Europa. We willen niet werk loos toezien en zijn bezig hulp acties voor te bereiden. Maar dat blijven bezigheden in de marge. Wanneer de EG er al niet in slaagt er op zijn minst een wapenstilstand te bewerk stelligen, dan zal een vriend schapsvereniging daar zeker niet toe in staat zijn". raëliër Jacob Sola pagina's tellende verklaring van PLO-leider Yasser Arafat gericht aan de Israëlische pers. Het communiqué werd van het PLO-hoofdkwartier in Tu nis gefaxt naar Solans 'Arabi sche Postkantoor' in Nir Zvi, een boerengehucht bij Tel Aviv in Israël. Gezien de staat van oorlog die telefonische verbindingen tus sen Israël en de Arabische we reld uitsluit, lijkt een fax van Arafat aan Israël een onmoge lijkheid. Maar het communica tienetwerk dat de voormalige luchtmachtpiloot heeft opge zet, gaat voorbij aan de bu reaucratie. Het stelt mensen in staat over vijandelijke grenzen heen met elkaar te praten, of het nu gaat om zakelijke trans acties of om huwelijksplannen. Dagelijks bellen duizenden Pa- lestijnen in Israël, de bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook via de 40-jarige So lan met alle landen in de Ara bische wereld. Een telefoonge sprek met het aangrenzende Jordanië kost de eerste drie minuten ongeveer 28 gulden, en vervolgens acht gulden per minuut. Op mohammedaanse feestdagen gelden speciale ta rieven. Tijdens de Golfoorlog halveerde hij de prijs voor Pa- lestijnen die contact zochten met gezinsleden in Kuwayt. Solan hing op 30-jarige leeftijd zijn uniform voorgoed in de kast en begon advertentie ruimte te verkopen aan Pales- tijnen in de bezette gebieden. Hij realiseerde zich hierdoor dat de Palestijnen „een ernstig communicatieprobleem" had den. Net als Israëliërs konden zij alleen Arabische landen be reiken door middel van moei zame verzamelgesprekken via derde landen. Solan zag het gat in de markt en ontwikkelde met behulp van vroegere kameraden uit het leger een telefoonsysteem. Vijf jaar geleden ging hij van Patent Het systeem is zo geheim dat hij er geen patent op wil aan vragen, uit vrees dat het dan door iemand wordt gestolen. Het maakt gebruik van een computer in Londen die auto matisch honderden telefoon tjes kan verwerken. In de be zette gebieden wordt de dienstverlening van Solan aangeprezen als 'het Arabische Postkantoor'. Aanvankelijk stonden veel Pa lestijnen wantrouwend tegen over Solans postkantoor. Zij vreesden dat de Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet de gesprekken zou afluisteren. „Ik vertelde de mensen: De Shin Bet kan jullie telefoon al tijd afluisteren. Wat maakt het uit of de dienst jullie telefoon gebruikt of die van mij?", al dus Solan. Ic 1 WASHINGTON Presi dent Bush' aanwijzing van Robert Gates tot directeur van de Amerikaanse spio nagedienst CIA lijkt toch nog te kunnen stranden op verzet van de Senaat. Tijdens de hoorzitting in de Senaat over de benoeming hebben getuigen verklaard dat Gates in zijn jaren als CIA-on- derdirecteur de gewoonte had om objectieve analyses van de dienst politiek te manipuleren om toenmalig president Reagan te plezieren. Onder meer zou Gates de conclusie van een CIA-rapport in 1985 dat er geen aanwijzingen wa ren voor Sovjet-betrokkenheid bij de aanslag op de paus in 1981, hebben vervangen door zijn persoonlijke opvatting dat wel sprake was van een Mos- kou-connectie. Een en ander is onder meer voor de senaats commissie verklaard door Meivin Goodman, die onder Gates een van de hoogste Sov jet-deskundigen binnen de CIA was. De verklaringen van Goodman hebben veel senato ren aan het twijfelen gebracht of ze de benoeming door presi dent Bush wel kunnen aan vaarden. Strandt de benoe ming in de Senaat, dan is dat een zware politieke nederlaag voor president Bush. Tegelij kertijd is er ook onzekerheid ontstaan over het lot van Bush' kandidaat voor een zetel in het opperste gerechtshof, de conservatieve zwarte rechter Clarence Thomas. In de be treffende Senaatscommissie die de hoorzitting met Thomas heeft gehouden, staakten vori ge week de stemmen, zodat de stemming in .de plenaire Se naat een uiterst spannende aangelegenheid kan worden. Rellen Woedend dragen Bengalese studenten een gewonde mede-stu dent naar het ziekenhuis nadat ze bij hun protestactie in de hoofdstad Dhaka slaags waren geraakt met de politie. De stu denten demonstreerden gisteren tegen wat zij noemen de 'Lon- dense samenzwering' om oppositieleider sjeik Hasina te ver moorden. FOTO: AP LOME De opstandige militairen in de Westafri- kaanse staat Togo zijn gis teren na hun mislukte coup teruggekeerd naar de kazerne. De situatie in de hoofdstad Lome lijkt weer rustig. Een groep rebellen had giste ren opnieuw enige tijd het om- roepgebouw in Lome bezet, enkele uren nadat zij zich daaruit hadden teruggetrok ken Maar hun actie onder vond onvoldoende weerklank en zij moesten zich opnieuw terugtrekken. Hun coup tegen de burgerregering van inte rim-premier Joseph Koffigoh lijkt daarmee mislukt. Het was aanvankelijk niet duidelijk hoeveel steun de rebellerende soldaten binnen het leger had den. Evenmin bestond helder heid over de opstelling van de Togolese president, generaal Gnassingbe Eyadema. Met de coup wilden de militairen voorkomen dat de macht van Eyadema en die van het leger in het algemeen door burger politici wordt ingeperkt. Bildt voorgedragen voor premierschap Zweden STOCKHOLM De voorzit ter van het Zweedse parle ment heeft gisteren de conser vatief Carl Bildt voorgedragen voor het premierschap. Het parlement stemt morgen over de voordracht. Krijgt Bildt het vertrouwen van het parle ment, dan zal hij een minder heidsregering vormen bestaan de uit vier partijen en wordt hij de eerste conservatieve premier van Zweden sinds 1930. Na de verkiezingen van half september, die uitmond den in een nederlaag voor de sociaal- democraten, begon Bildt onderhandelingen over de vorming van een regering bestaande uit zijn Gematigde Partij, de Liberalen, de Cen trumpartij en de Christende mocraten. Deze vier partijen hebben samen 170 van de 349 parlementszetels. Bij de stem ming in het parlement kan Bildt morgen ook rekenen op de stemmen van de rechtse „Nieuwe Democratie" die 25 zetels heeft. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN879 Van tijd tot tijd komt er uit Batavia een inspecteur van de Compagnie eens kijken, hoe het met de nederzetting staat. Op zekere dag brengt een schip de heer Rijckloff van Goens naar de Kaap, die zijn tevredenheid uitspreekt over de vorderin gen, die Van Riebeeck heeft gemaakt. Het steunpunt is nu goed in staat van verdediging gebracht en bovendien is er een lan- dlngspier gebouwd. Wanneer Van Riebeeck hem vertelt, dat er hier in de bodem vermoedelijk goud is te vinden, trekt de heer Rijckloff van Goens een ongelovig gezicht. „Onzin", zegt hij kort: „als ik U was, zou ik mij met dergelijke droombeelden maar niet bezig houden. U kunt beter uw aandacht en uw werklust beste den aan de vestiging van boerenbedrijven. Daar zie ik meer toe komst in." MANAMA Het r inspectieteam dat met eigen helikopters een inventarisatie zal maken van het aantal Scud-raketten en lanceerin- richtingen dat Irak na de Golfoorlog nog over heeft, is gisteren in Baghdad gearri veerd. Onder leiding van de Ameri kaan Douglas Englund zullen de experts met de helikopters lanceerinstallaties bekijken waarmee tijdens de oorlog Scuds werden afgevuurd op Israël en Saudi-Arabië. De he likopters zijn nodig om bij de grens met Syrië te komen, waar 28 vaste lanceerinrich- tingen staan. Volgens de Ame rikaanse regering houdt Irak honderden Scuds met opge voerd bereik verborgen om onder de bepalingen van de VN uit te komen. Ook het „su perkanon" waar Irak aan werkt, zal door dit team wor den onderzocht. Eerdere inspectieteams hebben bij gebrek aan eigen helikop ters alleen in de buurt van Baghdad kunnen opereren. Irak weigerde de VN toestem ming voor helikoptervluchten, omdat die de soevereiniteit van het land aan zouden tas ten Onder druk van de VN worden de vluchten nu toege staan, zolang de Iraakse rege ring een eigen vertegenwoor diger mee mag sturen. Momenteel wordt ook een in- spectieploeg samengesteld die het chemische wapenpoten- tieel verder in kaart moet brengen. Hoofddoel van deze ploeg is een wapendepot bi; Baghdad, waar duizenden che mische wapens liggen opgesla gen. Emir Kuwayt De emir van Kuwayt, sjeik Jaber al-Ahmed Al-Sabah, heeft giste ren in het Witte Huis in Washington met VS-president Goerge Bush gepraat over de toestand in zijn land en over de sancties tegen de verdreven bezetter Irak. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5