li Hommage aan Max Koot Vacaturestop bij deel van politie Studentenbond voelt zich beledigd door minister CeidóG Gcxncwt BINNENLAND WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 DEN HAAG Politiekorpsen in regio's die in sterkte moeten dalen, mogen voorlopig geen nieuw personeel aanstellen. Een uitzondering wordt gemaakt voor het per soneel dat al bij een korps in dezelfde regio werkzaam is, zo hebben de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) gisteren in een brief aan de burge meesters van gemeenten met gemeentepolitie en aan de chef van de rijkspolitie laten weten. De vacaturestop blijft van kracht tot na het overleg met de Tweede Kamer over de definitieve vaststelling van de sterkte. Dat overleg vindt plaats op 5 november. De tijdelijke vacaturestop geldt niet voor de districten van de rijkspolitie van Am sterdam en Den Haag, waar een nijpend personeelsgebrek bestaat. De ministers willen met de maatregel voorkomen dat de politieregio's die in sterkte moeten dalen nog snel even nieuw personeel aantrekken. Stichting wil pensions voor zwerfkinderen AMSTERDAM De Stichting Zwerfkinderen Nederland wil veertien pensions voor zwerfjongeren bouwen. Het grootste deel van het geld voor de bouw moet worden bijeengebracht via een televisie-actie, die gisteren werd aangekondigd. plaats op 13 oktober, in de vorm van een speciale uitzending van het programma van Ursul de Geer op RTL4. Het motto luidt „Geef zwerfkinderen een thuis". De uitzending is het begin van een campagne die in totaal 14 miljoen gulden zou moeten opleveren. De resterende 6 miljoen zal via rijks- en lokale overheden verkregen moeten worden. De nieuwe pen sions zouden volgens de stichting met een ratio van twee per jaar gebouwd moeten worden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen/Leeuwarden, Enschede, Arnhem/Nijmegen, Eindhoven en Heerlen. DEN HAAG De Lande lijke Studentenvakbond LSVb voelt zich beledigd door minister Ritzen van onderwijs. In een interview met Het Parool over de stu diefinanciering noemt Rit zen het studentenprotest te gen zijn plannen „erg eli tair". „Het zijn kinderen uit hogere inkomensgroepen, die het niet leuk vinden dat hun basisbeurs omlaag gaat". Voorzitter van de LSVb René Danen noemt die uitlatingen „totaal misplaatst en beledi gend voor studenten met ou ders uit lagere inkomensgroe pen". Danen ziet door deze uit latingen extra reden feller te gen de plannen te protesteren. Ritzen gaat in het interview in op de „versoberingen" in de studiefinanciering. „Als je zo krap in de centen zit als dit ka binet, dat je zelfs de rechten van mensen in de wao moet aantasten, dan kun je toch niet elders onbeperkt rechten laten voortbestaan?", aldus Ritzen. De minister vindt de verhalen over de enorme schuldenlast die studenten opbouwen, als gevolg van beperking van de beurs en hogere rentebereke ning, zwaar overdreven. „Als je bruto maar twintigduizend verdient hoef je maandelijks hooguit honderd gulden af te lossen. En wat je na vijftien jaar niet hebt kunnen aflossen, wordt kwijtgescholden. Die verhalen over enorme schul den zijn altijd gebaseerd op zeer uitzonderlijke gevallen: iemand die én heel lang stu deert, én maximaal switcht, én zijn tentamens niet haalt, én ook nog doorstudeert na zijn 27ste". Ritzen bekritiseert daarnaast de studentenverenigingen. „Soms lijkt het nog alsof die in de jaren vijftig en zestig leven onbeperkt studeren voor een elite. Op een cruciaal punt, het begin van de studie, raken studenten achterop door de groentijd. Puur en puur slecht". De LSVb noemt stu dentenverenigingen „vaak mo tiverend". Van der Louw openbaart plannen voor vernieuwde PvdA „...Ik ken eigenlijk geen enkele foto waar de afstand tussen vader en kind zo groot is, maar waar tegelijkertijd de verbondenheid zo nauw is...". vraagd naast een paar ande ren. Uiteindelijk ben ik als enige overgebleven. Ik vond het fantastisch om voor de ko ninklijke familie te werken. Als je fotograaf bent, vind je het geweldig als je heel beken de of grote mensen kunt foto graferen. Als beroemde men sen naar je toe komen, straalt dat op je af...". „...De koninklijke familie heeft een enorme hekel aan poseren. Maar ja, dat heeft ie dereen. Zelf heb ik dat ook. Poseren vind ik moeilijker dan fotograferen. Het enige dat je kunt doen is zorgen dat je zo snel mogelijk werkt. Ik zei altijd: u hoeft niet bang te zijn, ik doe het snel. Als ik dan baasd. Ik concentreer me heel goed. Van Drees heb ik toen tertijd maar twee opnamen ge maakt. Het materiaal was zó duur en er was zo moeilijk aan te komen. Je concentreerde je dan zo enorm tot je wist: nu is het moment. Het is ook een soort instinct. Op éen gegeven moment denk je: nu moet ik knippen. Het gekke is dat dan achteraf blijkt dat je inderdaad goed geschoten hebt. Maar op het moment zelf doe je het ge woon op je instinct...". „...In het begin heeft de vak pers nog weieens gezegd dat mijn foto's statig en statisch waren. Maar een staatsiefoto moet statig zijn. De Koningin en de prins moeten er zo statig mogelijk op staan, in volle lengte, hun kleding en gelaat suitdrukking moeten goed zijn. Hoewel... toen ik mijn eerste staatsiefoto maakte van konin gin Juliana en prins Bernhard kreeg ik van de pers een com plimentje. U bent de eerste die op zo'n foto, waar ze alleen in een heel grote ruimte staan, de enorme binding tussen die twee mensen tot uitdrukking heeft gebracht. Ik vroeg de prins of hij zijn hand op haar arm wilde leggen. Dat heeft ie gedaan, waardoor plotseling die binding ontstond. Dat was heel geraffineerd gedaan zon der dat het erg opviel. Gere toucheerd heb ik nooit meer, sinds koningin Juliana tegen me zei: die rimpeltjes heb ik eerlijk verdiend, die kun je rustig laten zitten...". „...Eén van mijn favoriete fo to's is die van prins Claus. Je ziet kasteel Drakensteyn op de achtergrond. Hij houdt Wil- lem-Alexander als baby met één hand vast en tilt 'm heel, heel hoog boven zijn hoofd. Een journalist heeft daarover geschreven: ik ken eigenlijk geen enkele foto waar de af stand tussen vader en kind zo groot is, maar waar tegelijker tijd de verbondenheid zo nauw „...Ik heb ooit gezegd dat ik in het harnas zou willen sterven, terwijl ik foto's maak. Maar dat is niet uitgekomen. Ik ge loof niet eens meer dat het zo belangrijk is. Op zo'n moment denk je: ik wil tot de laatste dag doorgaan. Maar er zijn zo veel dingen in het leven die naderhand toch heel anders uitkomen. Ik zeg altijd: er is maar één zekerheid in het le ven: het gaat toch anders...". Onderzoek naar slachtoffers Pacific-oorlog 'Couppleger' Bomhoff weet van de prins geen kwaad TYffTM HAAG Dp Pensioen- van het nieuwe eebouw van aan de Javastraat in de Haaese DEN HAAG De Pensioen en Uitkeringsraad (PUR) gaat een medisch onderzoek opzet ten naar de gevolgen van de Pacific-oorlog bij de eerste ge neratie slachtoffers. Dat meld de minister D'Ancona (wel zijn) gisteren bij de opening gebouw Pelita, die stichting die zich bezighoudt met hulpverlening aan de slachtoffers van de oor log met Japan en de strijd om de onafhankelijkheid van In donesië. Pelita heeft een nieuw onderkomen gekregen i de Javastraat in de Haagse Archipelbuurt. Om een me disch onderzoek was eind au gustus vanuit Indische hoek gevraagd. SUSKEENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN'' ROTTERDAM Hoogle raar economie Eduard Bomhoff is nijdig en niet zo'n klein beetje ook. Met het feit dat vrijwel alle media hem vorige week brandmerkten tot 'couppleger' was hij al niet gelukkig. Echt woedend werd hij toen vervolgens minister van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk deze berichten min of meer bevestigde. Giste ren eiste Bomhoff samen met oud-partijvoorzitter Van der Louw en onder zoeker Maurice de Hond eerherstel in een brief-op- poten aan Wim Kok en het PvdA-partijbestuur. „Ik voel me in mijn eer en foede naam aangetast", zegt de ;otterdamse professor in een toelichting. „Ik had echt ver wacht dat Kok de berichten over een couppoging meteen zou ontzenuwen, want het zijn platte indianenverhalen. Maar tot mijn stomme verbazing heeft de partijtop zich in stil zwijgen gehuld. En vorige week liet minister Pronk zich zelfs in een interview ontval len dat er wel degelijk sprake was van een serieuze bedrei ging en een complot tegen Kok". Dat was het toch ook? Blijkens jullie eigen voorstel wilden, Van der Louw, uzelf, De Hond en Kombrink de leiding over nemen bij de vernieuwing van de PvdA. „Luister. Het was een coup ge weest als we hem in het ge niep hadden beraamd en dui zenden mensen hadden gepolst of zij ons wilden steunen. Maar wat we hebben gedaan is een inderdaad onconventio neel voorstel met Kok zelf be spreken. Met Kok zélf! We hebben welgeteld één exem plaar gedrukt om daarover de mening van Kok te horen. Die liet weten: nu even niet, mijn hoofd loopt om. Nou, dat was ons best. We zouden er na het partijcongres verder over pra ten. Maar wat gebeurt er? Nog vóór het congres komen plots berichten over een couppoging in het nieuws". U bedoelt dat dit nieuws be wust door de PvdA-leiding naar buiten is gebracht? Maar te beschadigen. Nee, ik geloof eerder dat men gedacht heeft dat Kok wèl zou varen bij die zogenaamde couppoging. Het deed me sterk denken aan Mitterrand die ooit kort voor de verkiezingen een fake-aan slag op zichzelf liet organise ren om zich daarna in de war me belangstelling van het Franse volk te kunnen ver heugen. Dat coup-nieuws heeft tijdens het congres misschien wel een paar procenten extra steun voor Kok opgeleverd". „Precies. We zijn in een ver dachte hoek geplaatst waarin we absoluut niet thuishoren. Want wat is er nou netter dan een stuk opstellen en dat keu rig aan de partijleider voorleg gen? Nu het congres is afgelo pen, vragen we beleefd om eerherstel. Daar hebben we als betrokken PvdA-leden toch ten minste recht op. Dat is ook de reden waarom we ons oor- pronkelijke voorstel aan Kok nu in de publiciteit hebben ge bracht. Laat de feiten voor zichzelf spreken! Waarbij ik overigens nog steeds hoop dat Kok zal zeggen: die Bomhoff, Van der Louw Kombrink en De Hond zijn vriendelijke, op timistische en ongevaarlijke mensen. Heeft u Van der Louw weieens ontmoet? Nou, dat is toch een hele vriendelij ke, goedmoedige man?" Als je onzeker bent over je ei gen positie kun je ook van een aardige oud-partijvoorzitter als Van der Louw de rillingen krijgen. „Ik geloof in elk geval niet dat ons initiatief door Kok zélf als een bedreiging is ervaren. Sterker nog: ik kan me nog voorstellen dat Kok van me ning verandert en ons voorstel alsnog overneemt. En als hij het comité met andere mensen wil bemannen is ons dat best. Hij mag het ook zelf leiden, al betwijfelen wij of hij daar vol doende tijd voor kan vrijma ken. Wat ik maar wil zeggen is dit: wij zijn niet uit geweest op een persoonlijke carrière bin nen de partij. Om voor mezelf te spreken: ik heb een prima baan aan de universiteit en mag wekelijks wat in de NRC schrijven. Dat wil ik graag zo houden". Waarom dan die ongemeen felle kritiek op de persoon van Kok zélf? Ik citeer: „De be leidsvorming van de PvdA deugt niet, een samenhangend toekomstdenken ontbreekt, de communicatie met de kiezers is slecht, de presentatie gaat zwaar gebukt onder tegenstrij digheden en het politieke ma nagement laat zeer te wensen over. Het is zeer de vraag of de partij nog het zelfreinigend vermogen heeft om tot een to tale vernieuwing te komen „Is het niet waar dan? Dal heeft u toch in bijna alle hoofdcommentaren kunnen lezen? Een man als Kok moet daar tegen kunnen, tegen die kritiek. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. Het is niet onze bedoeling geweest hem onderuit te halen. Dan waren we wel met een scheld partij gekomen. Ik zie ons stuk als opbouwende kritiek waar mee Kok ook als partijleider heel goed verder kan". En als Kok jullie ideeën niet wil overnemen? Zal er dan zoals in de brief staat bui ten de partij om worden ver nieuwd? Dat is toch dreigen met een splitsing in de partij? Bomhoff is zich van geen drei gement bewust. „Nee hoor. Het enige wat we zeggen is dat volgens ons die vernieuwing niet langer uitgesteld kan wor den. Ikzelf ontvang al stapels post van mensen die vragen: sluit je bij ons aan, we willen wat nieuws beginnen. Van der Louw krijgt nóg meer van die brieven! Wij vrezen op grond van onze eigen waarneming dat veel mensen zullen uit stappen als de partij blijft te leurstellen. Dat is geen dreige ment, maar de treurige werke lijkheid. En het is inderdaad niet uitgesloten dat ook wij in dat geval de partij verlaten". De staatsman professor P. Sj. Gerbrandy. De politica freule Wttewaall van Stoetwegen. (Vervolg>van de voorpagina) DEN HAAG De groep Van der Louw heeft gisteren zijn ideeën voor een vernieuwde PvdA openbaar gemaakt. Vol gens mede-opsteller Bomhoff willen zij daarmee nu al de discussie in de partij aanzwen gelen. Enkele punten uit de brief: Verlaging van uitkeringen tot 50 a 70 procent van het huidige niveau. Een werkplicht voor eenie der die kan werken; Controle en strenge maatre gelen tegen misbruik sociale verzekeringen. Op zeer korte termijn sa menwerking zoeken met D66, „waarbij het steeds minder dogmatisch opererende Groen Links niet over het hoofd mag worden gezien". Invoering legitimatieplicht. Grenzen stellen aan toela ting vreemdelingen. Aanscherping milieubeleid. DEN HAAG Op donderdag 26 september overleed op 75- jarige leeftijd de fotograaf Max Koot. Afgelopen maandag werd hij in stilte begraven. Heel Nederland kende deze Hagenaar als 'de hoffotograaf', want in de afgelopen 25 jaar was hij met zijn foto's van de koninklijke familie zeer be kend geworden. Maar daar naast maakte Max Koot dui zenden reportages van bruids paren en portretteerde hij tal van mensen, beroemd of niet beroemd. De laatste zes, zeven jaar van zijn leven raakte hij geen camera meer aan. Hij wist dat zijn stijl van werken, zijn kenmerkende manier van fotograferen, in goede handen was bij zijn opvolgers, die hij gedurende vele jaren had ge coacht en opgeleid. Zij werken nu in zijn traditie voort. Over morgen is Max Koot nog een maal te horen, een uur lang op de radio. De NOS zendt dan op Radio 5 tussen 11 en 12 uur een interview met hem uit dat hij vier dagen voor zijn dood gaf. Hieruit een paar fragmen ten. „...Ik viel op bij de Rijksvoor lichtingsdienst, nadat een foto van mij van Willem Drees se nior was gebruikt voor een verkiezingscampagne. Overal hingen affiches met mijn por tret van Drees. Toen er weer foto's gemaakt moesten wor den van de koninklijke fami lie, hebben ze mij ook ge Blijkens het voorstel van Van! der Louw c.s. bepleiten zij del instelling van een speciale vernieuwingscommissie onder leiding van Van der Louw zelf. Deze commissie zou bin-' nen drie maanden voorsteller moeten doen ter vernieuwing' van de partijorganisatie en het partijprogramma. Na een korte inspreekronde volgen finalej voorstellen die bij referendum j aan alle leden van de PvdA worden voorgelegd. Als de voorstellen van meer dan 50 procent van de leden steun krijgen moeten congres en partijbestuur deze 'inte graal' overnemen. Deze voor-; gestelde procedure is volgens de opstellers van de brief „on gebruikelijk, maar wel effec tief om de vernieuwing snel en succesvol door te voeren". De brief is niet mede-onderte kend door oud-kamerlid Hans Kombrink, volgens het week blad Elseviers één van de viei coupplegers. In een reactie liet Kombrink, tegenwoordig top ambtenaar bij het ministerie, van - defensie, weten dat hij; zich gezien zijn huidige functie1 wil onthouden van verdere politieke c Max Koot (midden) tijdens een werkbespreking met Paul van Vliet en Toon Hermans.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4