Milieudefensie vindt kerkvrienden GEESTELIJK LEVEN OPINIE Nieuwe behuizing voor Katholiek Mediacentrum li Vertrouwen zwarten in De Klerk is minimaal" COMMENTAAR nT Ccidóc Sou/tont CeidacGoinmtt Duitse kerken komen op voor asielzoekers FRANKFURT De kerken en de vakcentrale DGB in Duitsland hebben de Duitsers opgeroepen tot solida riteit met de asielzoekers en andere buitenlanders „wier leven wordt bedreigd". Publiciteit is bemesting waarop gedachten kunnen groeien WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 In een verklaring in verband met de dag van de Duitse e ding komende donderdag roepen de oecumenische i ter voorbereiding van de 'week van de buitenlandse medebur gers' en de DGB parochies, kerkelijke gemeenten, vakbonds- groepen en individuele burgers op huizen voor vluchtelingen open te stellen en wakes te houden om geweld tegen asielzoe kers te voorkomen. De Duitsers worden opgeroepen deze week deel te nemen aan de bijeenkomsten in het kader van de 'week van de buitenlandse medeburgers', die door de kerken wordt ge organiseerd. De kerken en de DGB vinden dat de dag van de Duitse eenwor ding het begin moet worden van een dialoog onder de leuze 'Eenheid in verscheidenheid'. De dag is een kans zich van het „achterhaalde Duitse nationalisme" te ontdoen en van de ge schiedenis te leren. „Duits zijn betekent multicultureel zijn". Vaticaan herstelt banden met Litouwen VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft de diploma tieke banden met Litouwen hersteld en zal binnenkort ook de betrekkingen met de overige twee Baltische sta ten, Estland en Letland, hernieuwen. De annexatie van de Balti sche staten is nimmer door het Vaticaan erkend. Het overwegend rooms-katho- lieke Litouwen heeft altijd een bij de Heilige Zetel ge accrediteerde diplomatieke vertegenwoordiging in Rome behouden. WARC EIST GELIJKSTELLING MANNEN EN VROUWEN GENEVE De Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) wil dat in alle lidkerken vrouwen dezelfde functies kunnen vervullen en dezelfde rechten hebben als man- Het bestuur van de WARC heeft daarom een bureau i zaken ingesteld dat de lidkerken moet helpen „een gelijkwaar dige relatie tussen mannen en vrouwen in de zin van de bijbel" te waarborgen. Het WARC-bestuur vindt dat vrouwen in de lid kerken niet langer mogen worden uitgesloten van de ambten en leidende functies. Bovendien moeten de lidkerken indien nodig overgaan tot herziening van de theologische opvattingen en re gels over de rol van de vrouw in hun kerk. Drie Nederlandse kerken zijn bij de WARC aangesloten: de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Remonstrantse Broederschap. In deze kerken ko men vrouwen in aanmerking voor de ambten en leidende func ties. In veel lidkerken in de Derde Wereld is dat echter niet het geval. Daarom hoopt de WARC voor het nieuwe bureau een vrouw aan te stellen die lid is van een kerk in de Derde Wereld. „CHRISTELIJKE ETHIEK NODIG TEGEN WEERBARSTIGE WERKELIJKHEID" AMERSFOORT - 'Met vereende kracht naar hal ve kracht?' luidt het motto van de milieuwerkdag van de Raad van Kerken zaterdag 5 oktober in Utrecht. Dat halveren slaat op het autoverkeer. Ook de uitstoot van kool dioxide en de productie van afval moeten er aan geloven. Ze dienen vol gens de werkgroep Kerk en Milieu in de komende vijftien jaar minstens met de helft te verminderen. Het zal duidelijk zijn: de Vereniging Milieu Defen sie (VMD) heeft haar vrienden nadrukkelijk ook binnen het christelijk volksdeel. Kerkmensen zijn de laatste ja ren voor het milieu warm gaan lopen. Niet in het minst door de zorgen om 'de heel heid van de schepping', één van de trefwoorden uit het wereldwijde Conciliaire Pro ces. Bij VMD viel die kerkelij ke belangstelling voor het mi lieu zo op, dat ze via de Raad van Kerken met een speciaal cursusaanbod kwam. Dat klik te en sinds dit voorjaar is een team van veertig christelijke voorlichters beschikbaar om gemeenten en prochies met raad en daad terzijde te staan, elke provincie heeft er min stens twee. Hoe organiseer ik een autoloze zondag, hoe speel je het thuis klaar om de afval stroom te halveren, hoe kan een parochie een bijdrage le veren aan het 'klimaatsver- bond' om het broeikaseffect in de wereld tegen te gaan. Het hard maken van al die mooie voornemens vergt een totale ommekeer in je leven, beseft Janna van der Poll-Sta- pert. Zij is lid van de werk groep Kerk en Milieu die in middels weet heeft van een weerbarstige werkelijkheid. „Je kunt al die programma's niet zo maar op de mensen los laten, ze zullen eerst doordron gen moeten zijn van de nood zaak." Het gaat volgens haar om een soort van tweede toe wijding. „De eerste was een bekering tot God die de men sen lief heeft. Maar niet min der belangrijk is de bekering tot de wereld waarvan God zegt dat hij ook die lief heeft. Als je je realiseert dat die we reld versmeert en verwoest, kan het niet anders of je schrikt. God vraagt immers om toegewijde christenen en dat betekent dat je dienstbaar moet zijn aan het milieuvrien delijk maken van de wereld. Dat vergt offers en een op nieuw beklemtonen van bij belse begrippen als 'delen, zorgvuldigheid, gerechtigheid en naastenliefde. Ook dat vrij heid z'n begrenzing kent." Zo formuleer je volgens haar een christelijke ethiek die de basis moet vormen van een daadwerkelijk milieuvriende lijk handelen. Dat kan de ge loofwaardigheid van de ker ken alleen maar ten goede ko- Halvering, ook van het afval. De inzet voor 'de heelheid van de schepping' leidde de afgelo pen jaren voor talloze dien sten, vieringen en kerkelijke informatiebijeenkomsten waarop het milieu centraal stond. Janna van der Poll stelt dat thans de fase van het 'geen woorden maar daden' is aan gebroken. Ze verwijst naar het thema 'Met vereende kracht naar halve kracht?' van zater dag 5 oktober. In diverse gemeenten en paro chies is de 'doe-fase' inmiddels aangebroken. Autoloze zonda- in De Lier, Bussum en Dedemsvaart, initi atieven die overigens weer verzand raakten en dringend op ondersteuning van elders wachten. Bij een kerk in Utrecht-O verv echt werd de fietsenstalling afvalwijzer samen en diverse kerken houden een milieu vriendelijke kringloopmarkt om de afvalstroom tegen te gaan. Jann van der Poll, naast haar lidmaatschap van de werk groep Kerk en Milieu, beleids medewerkster van de (Her vormde) Raad voor de Zaken van Overheid en Samenle ving, verwacht veel van het nieuwe kerkelijk netwerk van milieuvoorlichters. Zij moeten gemeenten en parochies hand reikingen doen voor de 'ver taalslag' naar daadwerkelijke milieuvriendelijkheid. Kerke- en parochieraden moeten vol gens haar het onderwerp 'mi lieu' niet makkelijk uitbeste den aan een werkgroepje die vervolgens wel keurig versla gen in zal sturen. Ook zij kun nen er niet aan ontkomen om milieuaspecten in het kerke- werk onder de loep te nemen en daartoe initiatieven te ne men. Op het gebied van ener giebesparing bijvoorbeeld, het vermijden van wegwerpver pakkingen, carpooling of de aanschaf van 'meer- persoons kaarten' bij het openbaar ver- Janna van der Poll: „De wer kelijkheid blijft weerbarstig. We beogen niet meer dan een tegenstroom te vormen. Net zoals in de jaren zeventig toen de milieubeweging begon. Zij was toen nog een roepende in de woestijn maar heeft door volharding het gelijk achter zich gekregen. Zo willen ook wij ons opstellen." Voor informatie: Werkgroep Kerk en Milieu, Postbus 405, 2260 AK Leidschendam, tele foon 070-31 31 230. DRIEBERGEN Het Katholiek Mediacentrum (KMC) heeft een nieuwe behuizing. Gisteren wer den in Driebergen kan toor-, vergaderruimte en een studio officieel in ge bruik genomen door me dia-bisschop mgr. R.Ph. Bar. (hervormde) stichting Kerk en Wereld; voorheen was het centrum gevestigd in Zeist.De mogelijkheden voor het KMC zijn in de nieuwe behuizing aanzienlijk vergroot. De meest opvallende daarvan is wel de professionele audio- en videos tudie. Deze kon worden bekos tigd mede door een gift van het fonds 'Vereeniging tot Weldadigheid van den Aller heiligsten Verlosser'. Het KMC heeft een breed pallet van activiteiten: van het bege leiden van redakteuren van parochiebladen en ondersteu ning van kerkelijk lokaal om- roepwerk tot en met het trai nen van mensen die uit hoofde van hun beroep worden bena derd voor interviews of ande re bijdragen aan de media. Het KMC geeft in zijn werk bij zondere aandacht aan religieu ze en spirituele dimensies van de hedendaagse massamedia. Het bestuur van het KMC is samengesteld uit de breedte van de (katholieke) geloofsge meenschap. Visie Tijdens een miniconferentie over identiteit en media, ter gelegenheid van de opening van het KMC, zei pater H. van Munster (voorheen secretaris van de R.K. Kerkprovincie) dat de meeste consumenten van media op zoek zijn naar 'gewone verhalen' waarin ze zichzelf herkennen en waarin ze een oriëntatie kunnen vin den voor hun eigen leven. Aan intellectuele en culturele hoogstandjes' is ook niet zo veel behoefte, omdat veel mensen het daarin gebodene niet kunnen plaatsen. Dazelf- de geldt voor de grote gebeur tenissen op het wereldtoneel; mensen zijn op zoek naar het herkenbare in het wereldgbe- beuren, het menselijke. De 'bazen' in de wereld- hebben er belang bij dat de mensen voor al kijken naar het grote op het wereldtoneel: naar het optre den van generaal Schwarzkopf tijdens-de Golfoorlog en min der naar de betekenis van die oorlog voor het leven de con- Toch zijn 'grote mensen' met hun intellectuele en culturele hoogstandjes nodig, zo betoog de dr. Van Munster. Want zul ke mensen hebben visie, of om het bijbels te zeggen: ze heb ben visioenen, die perspectief geven voor de toekomst. Bidden in Miami MAIMI Een groep baptisten in Maimi is gistermiddag de straat opgegaan om te bidden in verband met de situ atie die is ontstaan na de coup die door de mi litairen is gepleegd. De baptisten betreuren het gebeurde ten zeerste. Inmiddels heeft het Va ticaan de ten val ge brachte president Aristi- de ten zeerste geprezen wegens diens strijd te gen corruptie en armoe de. De priester en be- vrijdingstheolog Aristide werd enkele jaren gele den om zijn politieke ac tiviteit uit de orde der salesianen gezet. Het Vaticaan onderzoekt nog of hij als priester moet worden geschorst. Volgens het kerkelijk wetboek mag een pries ter geen politieke func tie uitoefenen. Of de procedure wordt voort gezet, nu Aristide geen president meer is, is niet door het Vaticaan meegedeeld. FOTO: AP Kardinaal Ratzinger opgenomen in ziekenhuis VATICAANSTAD Kardi naal Joseph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de ge loofsleer, is naar nu bekend is geworden, afgelopen vrijdag opgenomen in het Pius XI-zie- kenhuis in Rome. Over de aard van de ziekte zijn tot dus ver geen officiële mededelin gen verstrekt. De 64-jarige Duitse Curiekar dinaal werd half september plotseling ziek toen hij uit Duitsland naar Rome terug vloog. Aanvankelijk wilde hij thuis op krachten komen, maar afgelopen vrijdag meld de hij zich bij het ziekenhuis. Tegen een Italiaanse journalist die hem maandagavond aan de telefoon kreeg, zei Ratzinger: „U hoort aan mijn stem dat het mij al weer beter gaat." De vroegere aartsbisschop van Miinchen werd in 1981 door paus Johannes Paulus II be noemd tot prefect van de con gregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het rk geloof. Sinds 1977 is hij kardinaal. 11 PRETORIA Veel zwar ten hebben er na de ont hullingen over geheime financiële steun van de regering aan de Inkatha- beweging weinig vertrou wen in dat de regering-De Klerk in staat is met het ANC te onderhandelen over een nieuwe grond wet. Dat was de boodschap van een delegatie van kerkelijke lei ders die dinsdag twee uur, aanzienlijk langer dan ge pland, heeft gesproken met president F.W. de Klerk en twee ministers. In de delegatie onder leiding van de voorzit ter van de Raad van Kerken, bisschop Khoza Mgojo, zaten onder anderen aartsbisschop Desmond Tutu en de voorzit ter van de rooms-katholieke bisschoppenconferentie. De secretaris-generaal van de Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, wees er na afloop op dat de meeste mensen in de zwarte woonoorden de politie en de regering mede-verant woordelijk achten voor het ge weld in hun woonoorden. Zij vrezen dat de regering het geld dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika opleveren, zal gebruiken voor nieuwe gehei- Tutu zei dat de kwestie van de geheime fondsen en over gangsregelingen op weg naar een democratische samenle ving wel aan de orde zijn ge weest, maar dat vooral is ge sproken over de integriteit van De Klerk en zijn ministers en het vertrouwen in de rege ring, „omdat wij als kerklei ders bezorgd zijn over de toe komst van dit land". Chikane en Tutu wilden niet ingaan op wat de Zuidafri- kaanse president de kerklei ders heeft geantwoord. Tutu volstond met de opmerking dat De Klerk het had betreurd dat zijn integriteit in twijfel wordt getrokken. De president was zeer bezorgd geweest over de beschuldigingen dat de po litie en veiligheidsdiensten be trokken zijn bij het geweld in Zuid-Afrika. Stroomversneling De Amerikaanse president Bush heeft de discussie over de toekomst van de kernbewapening in een nieuwe stroomver snelling gebracht. Dat blijkt vooral uit de reactie van de Sov jetunie op de Amerikaanse voorstellen. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Pankin liet gisteren in New York door schemeren dat Moskou eigenlijk niet voor Washington onder wil doen en met eigen, vergaande suggesties zal komen. De aankondiging, gisteren, dat het Russische leger qua man kracht zal worden gehalveerd, mag als een indicatie worden beschouwd tot waar het Kremlin bereid is te gaan. Volgende week al gaan Amerikaanse en Russische deskundigen om de tafel zitten voor een eerste gedachtenwisseling en het is geenszins uitgesloten dat ook andere kernwapenlanden wor den uitgenodigd mee te praten. Met zijn voorstellen voor een volledige verwijdering van de tactische kernwapens uit Europa, inkrimping van de op het land gestationeerde intercontinentale raketten, vermin dering van kruisraketten op schepen en opheffing van de permanente alarmtoestand van de B-52 bommenwerpers lijkt president Bush een oude droom een wereld zonder kern wapens dichterbij te hebben gebracht. Voorstanders van de MAD-theorie, de Mutual Assured Destruction (de weder zijdse verzekerde vernietiging) hebben altijd, en niet ten on rechte, gesteld dat de vrees voor een allesvernietigende oor log gedurende vijfenveertig jaar de vrede in Europa heeft be waard. Maar de enorme overbewapening creëerde ook de on heilspellende sfeer, waarin de smalle grens naar een nucleai re apocalyps kon worden overschreden wanneer iemand zijn zenuwen verloor of wanneer de gigantische afweersystemen zelf een alarm creëerden. ZELFS na de door Bush aangekondigde inkrimpingen blij ven er echter gënoeg kernwapens over om de wereld te ver nietigen. Maar de draagwijdte van zijn beslissing is, zoals zijn Sovjet-ambtgenoot Michail Gorbatsjov opmerkte, van histo risch belang. Bush heeft openlijk gezegd dat recente ontwa peningsakkoorden als START niet ver genoeg gaan en dat hij bereid is eenzijdig een initiatief te nemen zonder dat daarover al uitgebreid is onderhandeld met de Sovjetunie. Vooral de symboliek daarvan is belangrijk: Bush laat het voortouw inzake ontwapening niet langer in handen van Gorbatsjov. Hij is momenteel ook de enige wereldleider die hiertoe in staat is. Bovendien heeft Bush zijn moment zorg vuldig gekozen. Het mislukken van de stalinistische coup in Moskou heeft de dreiging van een nieuwe verstrakking in de internationale betrekkingen voorgoed weggenomen en tege lijk Gorbatsjov meer dan ooit afhankelijk gemaakt van be slissingen die in Washington worden genomen. VOLLEDIGE nucleaire ontwapening zal voorlopig echter nog een vrome illusie blijven. De door de Iraakse leider Sad dam Husayn en andere paranoïde dictators opgebouwde ar senalen maken een geloofwaardige defensie nog altijd essen tieel. Zolang er dat soort figuren zijn, zullen er kernwapens nodig zijn om te beletten dat de wereld door hen wordt gegij zeld. Wellicht zal er nog meer dan een generatie verstrijken voor de droom van een planeet (vrijwel) zonder kernwapens werkelijkheid wordt, maar George Bush heeft hem wél veel geloofwaardiger gemaakt. Yelen zetten zich in ondanks negatief beeld van kerk DELFT „We mogen ver trouwen hebben in de toe komst van de Kerk, want er zijn gelukkig altijd mannen en vrouwen bereid zich voor de geloofsgemeenschap in te zet ten. Zij kennen de negatieve kanten van het kerkelijk insti tuut, maar zij zeggen: en toch en toch vergaderen, en toch vieren, en toch theologie stu deren, en toch over roeping spreken, en toch samen de schouders eronder zetten". Het was vicaris generaal dr. W. van Paassen, rector van de Priesteropleiding Vronesteyn, die dit optimistische beeld maandag schetste in de Rotter damse Diocesane Pastorale Raad. Vicaris Van Paassen re ageerde hiermee op raadsle den, die vanuit hun dekenaten sombere geluiden hadden ver nomen tijdens besprekingen over de toekomstige pastorale bezetting in de parochies. Vele bestuurders in dekenaten en parochies ervaren het beleid op hoogkerkelijk niveau als beperkend: geen mogelijkhe den voor gehuwde priesters om als priester te functione ren, geen toelating van vrou wen tot de ambtsopleidingen, geen verruiming van bevoegd heden voor pastoraal werk sters en dergelijke. Hoewel dit alles een negatief beeld oplevert van kerk-zijn in de jaren negentig, weer houdt dit volgens Van Paassen veel - vaak jonge - mensen er niet van de opleidingen tot de verschillende ambten en dien sten in de kerk te volgen. Gesproken werd opnieuw over het scenario voor de pastorale bezetting in het bisdom. Nu werd vooral gewezen op het belang van goede publiciteit over de gevolgen van het af nemend aantal pastores voor de parochiegemeenschappen. Immers: nog te weinig paro chianen beseffen echt goed wat er aan de hand is, zo werd er betoogd. Ook zouden dekenaten zich op de te verwachten situatie kun nen voorbereiden door nu reeds plannen te ontwikkelen voor de verdeling van het de kenaat in groepen parochies, waar onderlinge samenwer king kans van slagen lijkt te hebben. Aan vier samenwer kende parochies zouden dan bijvoorbeeld twee priesters en een pastoraal werkster kun nen worden toebedeeld. Het „hebben" van een „eigen priester" zal in de nabije toe komst niet meer tot de moge lijkheden behoren. Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. Postadi Hoofdkantoor: Koopr Telefoon: 070 - Telefax 070 - 3906 dijk 34, l 2300 Ai 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Chef-redacteur G - J Onvlee directie/hoofdredai m (tel. 071 - ars. j. van leiji. Omgeving Leiden (tel 073 - 14- drs R. Koldenhof. M Kroft. T F Sport Leiden e.o. (tel 071 -144 - 3190 808) L van Koot )71 -144 047): R Kleijn (chef). M Roso, e (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C. van Haersma Buma. A van Holstein. E. Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. drs K Veraart Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F Werkman (chef), P Alleblas. D Dijkhuizi D Kiers, R. Langeveld, drs. H -F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835)- L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel 070 - 3190 831) Ch Bels (chef), A de Bruijn, W Diekstra, L. Henn B Hermans, J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen region. België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn Ven. De parlementaire redactie bestaat uil Koopman, D. van Rietschoten en n Nederl correspondenten in het buitenland S Akkerman negen regionale zijn drs. is. t>wiers en ivi van ae- Hout (chef). H Bijleveld, D. Hof- t Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), ~n den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), ïarm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad),-drs. A Heering (Rome), (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), (Nieuw Delhi), 3rs H vunderink (Moskou), G van Wijland (Belgrado), De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie publicatierechten van The Times en The Sunday Times of Telefoon: 071 - 313 677 op ma. t/m vr. van 08 30 tot 17 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25.70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2